|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
16.5.2011 16:21:27   
belma.g
Zna li neko imam li pravo na godisnji odmor iz ove godine? Na posao se vracam 1.6.2011, a receno mi je da imam samo 1,5 dan po mjesecu koje cu raditi (znaci, 9 dana).
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
16.5.2011 16:25:30   
Lady26
Ne znam gdje radis, ali po zakonu imas, zasto ne....
Ja sam se vratila na posao u decembru i regularno koristila godisnji odmor, odmah produzila 15 dana poslije porodiljskog....


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu belma.g)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
16.5.2011 16:30:58   
belma.g
Radim u nevladinoj organizaciji u kojoj se zaista postuju zakoni. Sef kaze da nema nista u Zakonu o ovome, a ja sam uvjerena da imam pravo na puni godisnji.
IZVORNA PORUKA: Lady26

Ne znam gdje radis, ali po zakonu imas, zasto ne....
Ja sam se vratila na posao u decembru i regularno koristila godisnji odmor, odmah produzila 15 dana poslije porodiljskog....



(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
16.5.2011 16:42:01   
belma.g
Znate li po kojem clanu Zakona je to regulisano pa da se pozovem na to?

(odgovor članu belma.g)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 9:19:06   
tajcika
i meni bi trebala pomoc po pitanju ovog,ja sam na bolovanju ostala 01.10.2009 zbog cuvanja trudnoce ,porodila se u aprilu 2010 i evo sad sam pocela da radim,da li imam pravo na godisnji od 2010 (bar dio) jer fakticki nisam radila godinu i po

(odgovor članu belma.g)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 9:28:12   
de_de
Ja kad sam se vratila sa porodiljskog imala sam pravo na ukupan godisnji. Bila sam na bolovanju kao i ti pola godine prije porodjaja (cuvanje trudnoce) i godinu dana porodiljskog. Na posao sam se vratila 01.11.2010. god. I nazovem knjigovodju da provjerim, kad mi on kaze da bi trebala imati godisnjeg po jedan dan na svaki mjesec koji sam radila u toj godini, to znaci 2 dana. Tad sam nazvala Revikon i oni su mi rekli da imam pravo cjelokupan godisnji, jer bolovanje i porodiljsko ulaze u radni staz i da, dobila sam i regres, imas pravo i na njega. Godisnji sam koristila u narednoj godini(2011) u mjesecu januaru.
Valjda nisam previse zakomplikovala svojim odgovorom, nadam se da ce ti pomoci.


_____________________________

Keno mamino zlato
22.11.2009.

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 9:34:11   
aya 05
Da bi imali pravo na godisnji odmor iz 2011 godine mora se poceti koristiti u toj godini ,ako se ne pocne koristiti nema se pravo na njega , kao ni na regres.

(odgovor članu de_de)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 9:39:28   
belma.g
Meni je logično da imam pravo na godišni, ali mi je potrebna pravna osnova kako bih se mogla pozvati na to. Poslodavac tvrdi da imam pravo samo na one mjesece koje cu raditi (1,5 dan po mjesecu).

(odgovor članu aya 05)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 10:05:30   
tajcika
de_de hvala ti mnogo,nadam se da cu uspjeti iskoristiti bar sedmicu a da mi ovaj iz 2011 ostane citav

(odgovor članu belma.g)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 10:15:53   
Lady26
Belma evo clan iz zakona
Clan 41.
Zaposlenik, za svaku kalendarsku godinu, ima pravo na placeni godisnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana.
Maloljetni zaposlenik ima pravo na godisnji odmor u trajanju od najmanje 24 radna dana.
Zaposlenik, koji radi na poslovima na kojima se, uz primjenu mjera zastite na radu, nije moguce zastititi od stetnih uticaja, ima pravo na godisnji odmor u trajanju od najmanje 30 radnih dana.
Poslovi i trajanje odmora iz stava 3. ovog clana ureduju se zakonom, propisom kantona, kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
Clan 42.
Zaposlenik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada izmedu dva radna odnosa duzi od osam dana, stice pravo na godisnji odmor nakon sest mjeseci neprekidnog rada.
Ako zaposlenik nije stekao pravo na godisnji odmor u smislu stava 1. ovog clana, ima pravo na najmanje jedan dan godisnjeg odmora za svaki navrseni mjesec dana rada, u skladu sa kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu.
Odsustvo sa rada zbog privremene nesposobnosti za rad, materinstva, vojne sluzbe i drugog odsustva koje nije uvjetovano voljom zaposlenika, ne smatra se prekidom rada iz stava 1. ovog clana.


< Poruku je uredio Lady26 -- 17.5.2011 10:19:33 >


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 10:17:16   
Lady26
Clan 43.
Trajanje godisnjeg odmora duze od najkraceg propisanog ovim ili drugim zakonom, ureduje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. U trajanje godisnjeg odmora ne uracunava se vrijeme privremene nesposobnosti za rad, vrijeme praznika u koje se ne radi, kao i drugo vrijeme odsustvovanja sa rada koje se zaposleniku priznaje u staz osiguranja. Ako je rad organiziran u manje od sest radnih dana u sedmici, pri utvrdivanju trajanja godisnjeg odmora smatra se da je radno vrijeme rasporedeno na sest radnih dana, ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drugacije uredeno.
Clan 44.
Godisnji odmor moze se koristiti u dva dijela. Ako zaposlenik koristi godisnji odmor u dijelovima, prvi dio koristi bez prekida u trajanju od najmanje 12 radnih dana u toku kalendarske godine, a drugi dio najkasnije do 30. juna naredne godine. Zaposlenik ima pravo koristiti jedan dan godisnjeg odmora kad on to zeli, uz obavezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegovog koristenja.



_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 10:18:37   
Lady26
Ako zelis napisat cu ti link pa da na miru iscitas sve vezano za odmore...

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 10:28:03   
belma.g
Hvala, Lady26. Posalji mi i link, molim te.

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
17.5.2011 11:45:31   
belma.g
Zvala sam Ministarstvo rada i socijalne politike i rekli su da imam pravo na puni godisnji odmor! user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu belma.g)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
18.5.2011 17:14:12   
Super Beba
Naših poslodavaca, uh..bitno je naglasiti da porodiljsko nije bolovanje, nego odsustvo kojim se NE PREKIDA radni odnos, te tako porodilju slijeduje pravo na puni godišnji odmor, a ne na matematiku - jedan mjesec = 1,5 dan g.o. Ali, lady26 je to sasvim fino objasnila...

_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu belma.g)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 16:38:14   
RICI
radim u institucijama bih i poslije porodiljskog sam trazila svoj godišnji da iskoristim medjutim u službi su mi rekli da mogu koristiti samo dio i izdali mi rješenje za korištenje drugog djela godišnjeg a 10 dana godišnjeg samovoljno ukinuli. Rješenje nisu ni izdali (a trebali su) za godišnji kad su svim ostalim uposlenim izdavali, dobila sam regres kad i svi ostali. Ko je imao iskustva sa ovim problemom a radi u institucijama bih nek se javi i kaze svoje iskustvo.
Izgleda da vlada pravo šarenilo po ovom pitanju i sve je od institucije do institucije neka porodilja ima cijeli godišnji neka pola a neka nema godišnji svašta


_____________________________

Samo nam je ljubav potrebna.........

Prvorodjeni mamin zivot
14.03.2002. godine
Drugorodjena mamina srecica
06.04.2011. godine

(odgovor članu Super Beba)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 16:56:44   
Super Beba

IZVORNA PORUKA: RICI

radim u institucijama bih i poslije porodiljskog sam trazila svoj godišnji da iskoristim medjutim u službi su mi rekli da mogu koristiti samo dio i izdali mi rješenje za korištenje drugog djela godišnjeg a 10 dana godišnjeg samovoljno ukinuli. Rješenje nisu ni izdali (a trebali su) za godišnji kad su svim ostalim uposlenim izdavali, dobila sam regres kad i svi ostali. Ko je imao iskustva sa ovim problemom a radi u institucijama bih nek se javi i kaze svoje iskustvo.
Izgleda da vlada pravo šarenilo po ovom pitanju i sve je od institucije do institucije neka porodilja ima cijeli godišnji neka pola a neka nema godišnji svašta



Ja ti mogu samo prenijeti svoje iskustvo (i ja sam iz institucija BiH) - porodila se u februaru 2011. godine. Iskoristila prvi dio GO u januaru 2011. godine zbog regresa. Ostalo mi još 10 dana starog GO, kojeg aBd planiram iskoristiti krajem maja.
Mene zanima kako su ti isplatili regres ako ti nisu izdali rješenje user posted image Pravilo je takvo da se regres isplaćuje samo na osnovu izdatog rješenja od strane nadležne službe u instituciji (tj. pravno-kadrovske). U svakom slučaju, niko nema pravo da ti samovoljno ukine GO (tako kaže i Zakon). Ti traži da ti se pismeno očituju na osnovu čega su ti ukinuli GO i zbog čega ti nisu izdali rješenje.
Slovo zakona kaže: "Zaposlenik se ne može odreći prava na godišnji odmor, niti mu se može uskratiti pravo na godišnji odmor, a ne može mu se izvršiti ni isplata naknade umjesto neiskorištenog godišnjeg odmora."

_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu RICI)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 22:45:30   
M kao Mama
ja sam sluđena zbog godišnjem, otišla sam na bolovanje 21. 11. prošle godine zbog rizične trudnoće, imala sam 14 dan godišnjeg, da bi mi kolegica iz kadroveskre rekla da imam 10 dana jer mi je onih 4 propala, a zatim 8 dana, a da nemam pravo na novi godišnji jer samna bolovanju. Helem, i ja sam mislila uzeti stari godišnj, pa novog i onda u to bi otvorila pordiljsko ovako, lijepo do zadnjeg dana ću komisijski bolovanje da vodim, apogotovo ne znam za godišnji nakon povratna akobogda na posao. Ja kome sam god rekla za ovu moju situaciju, kažu svašta, pa eto sadi vas pitam da li je moguće da nemam pravo da godišnji i još nešto.

1. 5, je pune dvije godine da radim u ovoj firmi, u ugovoru stoji ako uposlenik neprekidno radi dvije godine,a utomatski ugovor se mjenja iz određeno na naodređeno, da li ih i za ovo trebam napomenuti ili to ide po automatizmu

(odgovor članu Super Beba)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 22:53:26   
Skvo RR
Ne mozes komisijski voditi bolovanje do termina...posalju te oni mjesec ranije da otvoris porodiljsko.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 23:02:44   
M kao Mama
skvo, znači kada odem 15. maja na komisiju čemu da se nadam

jer teta koja radi u DZ na ginekologiji kaže da ne otvaram porodiljsko do zadnjeg,

šta da činim????

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 23:07:36   
Skvo RR
Pa oni ce ti sami reci.. a mozda u zavisi od sastava komisije..meni su rekli mjesec prije termina da idem na porodiljko, ali je meni ostalo GO..tako da sam ja otisla na GO..i onda jedno 15 dana prije termina otvorila porodiljsko.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 23:08:03   
taurus
mama alma ti tvoji iz firme su user posted image

ali i ako ti ne daju godišnji ti ne moraš otvarati porodiljsko ranije....znam to sigurno jer su meni na komisiji tako rekli (u DZ Kumrovec) i ja sam sa svojom dr u skerlićevoj dogovorila da otvorim porodiljsko na dan poroda, a komisija ti zadnji mjesec na nalazu ne piše do kada ti produžava bolovanje već samo napišu do poroda

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 23:09:09   
taurus
IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Ne mozes komisijski voditi bolovanje do termina...posalju te oni mjesec ranije da otvoris porodiljsko.


meni je tako bilo sa prvom trudnoćom, ali s drugom nijeuser posted image

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 23:10:51   
Hanady RR
komsiija će ti izbrojati 28 dana prije termina i poslati te na porodiljki dopust....

time si izgubila pravo na regres...
''propalo'' ti je i tih 8 dana staroga godišnjeg...

A bolovanje i porodiljki ulaze u radni staž...
time sva prava iz radnoga odnosa i ostavruješ...
što je i godišnji odmor....

Tvoja firma il se pravi luda il je luda...

a ovaj drugi dio o Ugovoru o radu...
Ugovor o radu koji sadraži ovu odredbu zakona o radu ne mora biti obnavljan dalje...
znači novi ti ne moraju dati na potpisivanje jer ovaj član tj stav ga automatizmom pordužuje...
no može se desiti da ti daju po isteku ovoga na porpis novi, što nije pravni propust...
al ako ti daju opet formu ugovora na oderđeno vrijeme...napomeni ih na ovaj član iz šrethodnoga i vrijeme od 2 pune godine rada kod njih...te su dužni da isti bude na neodređeno vrijeme.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Godisnji odmor nakon porodiljskog odsustva
24.4.2012 23:11:51   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: taurus

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Ne mozes komisijski voditi bolovanje do termina...posalju te oni mjesec ranije da otvoris porodiljsko.


meni je tako bilo sa prvom trudnoćom, ali s drugom nijeuser posted image


zato draga što si i ti godišnji stari šrije koristila...
nisi s abolovanja otišla na porod nego s agodišnjeg...
ako se dobro sjećamuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *