|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Crne naslage na zubicima
21.5.2014 22:47:44   
Esmica
Eh ovako, odavno imamo ovaj problem, pa da vidim jel neka od vas ima takvo iskustvo sa djecijim zubicima.
user posted image
Radi se o crnim naslagama na zubicima uz rub desni,i siri se na sve zubice. Prvo sam primjetila kod drugog djeteta, curice.
Bas, bas ruzno izgleda. Vodila je kod doktorice, kaze da joj dosta djece iz Starog Grada dolazi sa tim problemom, tako da misli da je do vode.
Da je do vode, svima bi u Starom Gradu bilo tako.
Sad vidim jos kod dvoje moje djece isto crne naslage.
Skidala sodom i gazom, jako tesko ide, jer je uz rub desni.
Opet ih vodila kod doktorice,pa cemo to ultrazvucno skidati. Svi zubici zdravi, nema karijesa, rastu stalni,sve super, osim tih naslaga.
Redovno peru zubice, hrana relativno zdrava.
Ima li neko slicno iskustvo?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Crne naslage na zubicima
21.5.2014 22:56:34   
Hanady RR
To je kamenac na zubima...
različiti su razlozi pojave kamenca ...sastav pljuvačke, hrana koja s ekonzumira itd...cigarete, kafa al pošto su djeca u pitanju onda tvoja djeca sigurno imaju zbijenije zubiće, naslagane tako da se higijena zuba bez obzira na redovno rpanje ne obavlja dobro rado položaja vilice ili zuba...
moj ti je rpijedlog da ih zadužiš električnim onim četkicama na baterije iz DM_a ...
nakon skiodanja ultrazvukom...
ja imama porbleme sa kamencom na zubima upravo iz istog razloga, položaja zuba...čistim redovno isti kod svoga zubara ja svako pola godine a neko treba i češće a neko svako godinu to radi...


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Crne naslage na zubicima
21.5.2014 23:08:42   
Esmica
Ovo bas ruzno izgleda, kao da su svi zubi pokvareni, crni.
Mislila sam da je problem sa mlijecnim zubima,i hajd rekoh ispast ce, medjutim i na stalnim se pojavljuje.
Cudno mi je i sto zubarke ne znaju o cemu se radi, jedna kaze da je od vode, druga (privatno gdje ja idem,pa sam povela i njih da pogleda) kaze nit je kamenac,nit su zubi pokvareni, ne zna sama sta bi moglo biti...
U svakom slucaju hvala na savjetu. Vidjela sam te cetkice u DM/u.
Samo mi nije jasno od cega im se pojavljuje, jel mogu sprijeciti pojavljivanje nakon ultrazvucnog skidanja?
I ova doktorica kod koje ja idem mi je rekla da ce skidanje kostati 40 KM. Nekako mi puno jer ih sve troje moram odvesti.
Da li bi mogla na Stomatologiji ovo obaviti?


_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Crne naslage na zubicima
22.5.2014 14:19:23   
Makk
tek sam se prikljucila...vidim ti imas vec iskustava...ima svega na ovom forumu...je li imas dvoje djece ...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Crne naslage na zubicima
22.5.2014 21:06:17   
Adana
Esmica, i mi imamo isti problem. Kod djevojčice se pojavljuju te naslage na zubićima. user posted image I nama je zubarka rekla nešto u tom fazonu, kao od vode, jer i mi idemo u S.Grad. user posted image
Do sada je ona njoj to skidala, tj. polirala ali ne može sve da skine, posebno te koje su uz rub desni...Počeli su da joj niču stalni zubi i strah me da se ne javi i na njima...
Ako slučajno otkriješ uzrok ili način prevencije, molim te, javi!

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Crne naslage na zubicima
22.5.2014 21:50:25   
Esmica
Mi nismo u Starom Gradu skidali. Dva puta nas narucivala i oba puta dzaba dosli, kao narucicemo drugi put, i vise nisam ni otisla.
Sad kontam il na Stomatologiju,ili privatno. Dosad sam ja to sodom skidala koliko sam mogla,al tesko pravo, desni im povrijedim, pa ih boli.
Meni najvise zao sto se na stalnim zubicima isto prenijelo,i sto bas izgleda ruzno.
user posted image
Sutra cemo vidjeti ako uspijem na Stomatologiju da odvedem makar ovu curicu kod koje se prvo pojavil, kod nje je najgore.

_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Crne naslage na zubicima
22.5.2014 21:57:07   
Hanady RR
Emice sodom skidaš zubni plak i stanje možeš pogoršati...nemoj...
i moja djeca su na starom gradu al kod nas te pojave nema...
da pitaš za korištenje neke paste za sube specijlizirane u tašitit...ili vodice za zube...da pjačate higijenu...
nadaklje skidaju državno to, nazovi i najavi se...i na sotmatologiji će ti kartone tražiti...
ja idem sa djecom kod dr Nudžejme u stari grad i zaista od srac je prepručujem pa nazovi da dođeš na čišćenje


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Crne naslage na zubicima
22.5.2014 22:39:46   
Adana
Ni ja nisam više pametna... Ja Asji svojoj zubiće čistim zubnim koncem i četkicom, ali i dalje ima te naslage. Kažem ti do sada je nekoliko puta polirala joj zube, ali te naslage uz desni ne može da skine jer je zaboli, iziritira desni šta li user posted image

Uglavnom javi ako si našla rješenje, molim te...

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Crne naslage na zubicima
23.5.2014 14:01:10   
Mjeseceva Pratilja
A mozda je rani karijes?
Koliko godina ima dijete? Je li uzimalo lijekove ili sirupe prije nego su se naslage pocele pojavljivati?

_____________________________

A 30.7.2010.

My Ovulation Chart

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Crne naslage na zubicima
23.5.2014 15:52:42   
Adana
Nama je rečeno da karijes nije, a nije ni klasični kamenac, već baš naslage... user posted image

Što se nas tiče, ne mogu se sjetiti da je Asja uzimala išta posebno... Zubarka uspije djelimično očistiti poliranjem te naslage, ali one koje su uz sam rub desni ne jer se Asja buni da je boli šta li.

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Mjeseceva Pratilja)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Crne naslage na zubicima
25.5.2014 23:14:22   
Esmica
Bili smo na Stomatologiji. Djecak je vec imao otvoren karton,a djevojcici smo otvorili.
Pregledali im zubice, svi su masaAllah zdravi, doktorica se bas iznenadila da nema nigdje ni tackice karijesa, i mlijecni su super kaze imaju dobre zube.
Ona se nesto nije opterecavala naslagama, kaze nije to nista strasno, to je od kiseline iz zeluca (a taman sam noc prije citala da je to mozda razlog).
Ako zelimo skidati radi estetike uputila nas na bolesti usta gdje su nas narucili za skidanje naslaga.
Dakle to nije karijes niti kamenac, vec naslage.

Hanady nama je Nudzejma stvarno super, samo sto nas je zbog smjene dok su djeca jos bila u Starom Gradu zapala ona druga doktorica i bas mi se nije nikako svidjela, nema nimalo fin pristup djeci, odmah navali bez ikakve price, te smo zbog toga rijesili na stomatologiju i nadam se da nisam pogrijesila, bas su svi bili super ljubazni. user posted image

_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Crne naslage na zubicima
25.5.2014 23:18:14   
Esmica
Mjeseceva Pratilja nije karijes, zubici su svi zdravi kod moje djece.
Prvo ima 8, drugo uskoro puni 7, trece uskoro puni 5, cetvrto uskoro 2 itduser posted image
Uglavnom naslage ove ima prvo troje djece. Kod najmanje jos nema.
Ne uzimaju nikakve lijekove, hrane se zdravo pretezno, na selu smo, piju domace mlijeko, peru zubice od malena, tako da....uradila sam sve sto je do mene.
I dobila sam pohvalu od zubarke da je rezultat tu, svi su zdravi zubici, iako zbog naslaga stvarno izgledaju uzas.


_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Crne naslage na zubicima
26.5.2014 22:44:54   
Adana
Esmica, hvala ti puno što si napisala gdje si bila i ta ste uradili vezano za naslage.
Gledaću onda da i ja moju malenu odvedem na bolesti usta da probamo skinuti to... S tim da se ova moja buni kada se poliraju zubići uz rub desni... Vidjećemo...
Nego, treba se otvoriti karton da bi dijete moglo na bolestima usta da se naruči?

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Crne naslage na zubicima
27.5.2014 0:00:32   
Esmica
Ako vec nemate otvoren karton na Stomatologiji, onda trebate otvoriti na kartoteci.
Ne znam kako ce moji reagovati kad budu skidali naslage, vidjecemo petog aBd.

_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Crne naslage na zubicima
27.5.2014 19:42:18   
Adana
Super! Hvala ti... Molim te javi kako prođe skidanje naslaga, da znamo. user posted image

A ne, nema karton na Stomatoligiji... jeli se plaća otvaranje kartona?

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Crne naslage na zubicima
27.5.2014 20:11:40   
Esmica
Ma jok, uz zdravstvenu knjizicu otvore karton.
Ja sam zbog toga i otisla gore. Kod privatnice bi me kostalo 40 KM,a ko zna da li cu time trajno rijesiti problem.
Uglavnom javim kako bude proslo.user posted image

< Poruku je uredio Esmica -- 27.5.2014 20:12:01 >


_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Crne naslage na zubicima
27.5.2014 20:32:59   
Lady26
To je pigmentacija, i ja sam svoju malenu zbog toga vodila stomatologu, nikakav nije problem, oni to lako skinu poliranjem...
Dosta su joj skinuli prvi put, trebamo uskoro ponovo...
Ispod ima bas lijepe zubice, 2 se trebaju popraviti, nije strasno ni to user posted image
user posted image

PS dugo sam trazila ovu temu i raspitivala se ali niko nije znao...

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Crne naslage na zubicima
28.5.2014 15:04:48   
Adana
Esmica, hvala ti! javljaj sve user posted image

Lady, i Asji je zubarka polirala zubiće skoro svaki put kada bi išla na redovnu kontrolu... Ali u zadnej vrijeme joj smeta kada joj polira blizu desni, bolucka je. user posted image Tako da ne može sve da skine, a baš bezze izgleda... user posted image
Doduše čula sam da su dječica od nekih 5-6 godina dosta osjetljivija od ostale djece... Jeli nešto do razvoja ili ne, ali istančanija su im čula, posebno osjećaj bola ... user posted image

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Crne naslage na zubicima
28.5.2014 15:59:25   
emy24
evo vidim nisam sama,moja djevojcica uskoro puni dvije godine i na gornja 4 zubica ima te naslage,vodila sam je stomatologu koji mi je rekao da je to demineralozacija mlijecnih zubica,nista strano,ali nama majkama to ruzno izgleda,i ja sam cistila gazom,redovno joj perem zubice i neki dan nađem pastu namijenjenu bas za to zove se elmex u dm sam je kupila i moze se koristiti od prvog zubica pa do 6godine ona pomaze zubicima i stiti ih od karijesa i pomaze obnavljanju mineralizacije zubica,ja kako joj perem primjetila sam da su se te mrljice smanjile i postale svjetlije,imam sina koji ima 7 godina i kod njega jos ni jedan nije ispao mlijecni zubic,tako nadam se da sam vam makar malo pomogla niste same,i svaki savjet je dobrodosaouser posted image

_____________________________

Emin & Ejna
23.04.2007.
26.07.2012

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Crne naslage na zubicima
28.5.2014 17:21:04   
Adana
Hvala puno na odgovoru i tebi! user posted image

Sad nešto razmišljam... U početku, prve tri - četiri godine, sam joj zubiće prala isključivo Elmex pastom za zube i nije bilo naslaga... Od kada njega ne koristim pojavile su se. user posted image Možda Elmex zaista pomaže, probaću opet. user posted image

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Crne naslage na zubicima
29.5.2014 15:41:07   
mamina princeza
nama je dr nudzejma bas to rekla da je elmex najbolji za to . moj emin ima taj cirkularni karijes na gornjim jedinicima zaustavljeni i sa dje vrlo bitno da se na tom ne tsvaraju dodatne naslage jer onda moze opet da se krene sitriti i on aj enama rekla elmex . a za dz. je rekla onaj elmex za straiju djecu 6+ jer ima sva stalna zubica i bolje onda d avec taj koristi.

_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Crne naslage na zubicima
11.6.2014 23:04:26   
Esmica
Eh da javim kako smo prosli user posted image
Bila sam jako zadivljena ljubaznoscu svih na stomatologiji. Od sestara na kartoteci koje su cijelo vrijeme nesto tepale mojoj djevojcici, te ukrasce joj kikice, te kakva joj je haljinica, do svih ostalih.
Poslali su nas na Bolesti usta, gdje nas je primila jedna divna doktorica Jasmina (djevojcicu je ona preuzela), a neka druga je djecaka. Meni su dali stolicu da sjednem dok su oni radili.
Kao da sam dosla u privatnu ordinaciju.
Djeci su sve fino objasnili, pokazali za sta sluzi koja sprava, rekli nista nece boljeti i super ih pripremili.
Bila sam prezadovoljna. Skinuli dobar dio naslaga i rekli da dodjem iduce sedmice.
Isli smo kad su nam rekli opet i zavrsili su skroz skidanje naslaga, ocistili zubice, ispolirali, tako da su sad prekrasni, bijeli.
Nemam rijeci stvarno, sve pohvale za stomatologiju.
user posted image

_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Crne naslage na zubicima
14.6.2014 9:21:34   
MajkaTereza
Ne mogu da se nacudim neznanju nasih stomatologa.. Ove crne fleke su uzrokovane nizom faktora, i u principu je krivac kromogena bakterija koja proizvodi vodonik sulfid (sumpor, onos to smrdi an jaja) i ove fleke su rezultat hemijske reakcije, kalcifikacije (NE dekalcifikacije, kakav je to ekspert user posted image ) koja se desava kad dodje do spajanja tog sulfida kojeg je bakterija proizvela i zeljeza (koje dijete dobija putem vode i ishrane)i kalcija (koji takodjer utice, i koje je dijete unijelo putem hrane ili vode). S obzirom da niste sami s ovim problemom, ja bih rekla da je pitanje "prezdrave" vode - jer se svi en hrane isto - znaci voda sa puno kalcija i zeljeza, i ovo obicno dobiju djeca koja se bas zdravo hrane. Djeca s ovakvim naslagama na zubima gotovo nikad nemaju karijes, obicno zbog ogromnih kolicina kalcija koji ojacava zube (ovo NE fercera za odrasle osobe user posted image ). Sam plak se sastoji od soli zeljeza, i supstanse sa povisenim kalcijem i fosforom, i kisela ph vrijednost doprinosi da bakteriju odrzava, tako da je bikarbona jako dobar izbor,ne samo za skidanje, vec povecanje ph vrijednosti. Flor isto negativno utice , pa probajte naci pastu bez flora (ima na zadnjem spratu u BBI, urtekramova bez flora,ili Weledina). Higijena je bitna, i ako su zubici blizu jedni drugih, konac poslije svakog obroka, i malo sode..Samo zubar moze skinuti kad se vec formira, alionda treba nastaviti sam odrzavati da se ne pojavi. Pokusajte sa kupovnom vodom da vidite hoce li biti razlike, mozda su kolicine kalcija jednostavno prevelike.. Ako dajete vitamine sa zeljezom, ili ekstra zeljezo, probajte izbaciti.. Nista strasno, ne izgleda fino, ali je ustvari znak da dijete jede zdravo, i da je voda koju pijete dobra , cak i previse dobra..A bakterije ce sepovuci kad se ph vrijednost digne, a morate je dici i iz zdravstvenih razloga, jer imunitet pada kad je tijelo kiselo, tijelo koje je bazicno se bukvalno ne moze razboljeti.. Samo se nemojte brinuti, nista strasno:-) nadam se da ce uskoro bisercici da se opet bijele user posted image

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Crne naslage na zubicima
18.6.2014 15:08:18   
Adana
Esmica, hvala na 'izvještaju'! user posted image Drago mi je da je sve dobro prošlo, trebam ona i ja ovu svoju šmizlicu odvesti na Stomatologiju.
Opet sma počela da joj perem zubiće Elmex pastom za zube, ovom za stariju djecu i čini mi se da nema više naslaga. Neki dan smo bili kod stomatologa i ona joj je malo ispolirala zube, pa ima i manje naslaga. Ali uglavnom ove uz rub desni ostaju. user posted image
Kod tvoje dječice nema naslaga sada nikako, ni uz rub desni? Super! user posted image

MajkaTereza, hvala i tebi na ovim informacijama. Ima smisla to što govoriš... Iako ne dajemo dodatno željezo ili kalcijum, a nije ni nešto zagrijana za mlijeko...tako da mora da kroz hranu/vodu unosi možda i više nego što joj treba. user posted image Doduše, jako dobro jede, i jede gotovo sve pa... Uglavnom hvala za objašnjenje.

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu MajkaTereza)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Crne naslage na zubicima
21.6.2014 10:20:36   
MajkaTereza
Nema na cemu user posted image Znaci problem je sto predobro jede user posted image Nek je ziva i zdrava, rjesit cese ovo vec nekako user posted image

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *