|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 16:51:07   
aamra
IZVORNA PORUKA: Hanady

IZVORNA PORUKA: anidla

jel to Hanady daje besplatne pravne savjete user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

de mi molim te reci, imam li ja pravo uzeti novi godisnji u ovoj godini jer sam stari ispucala ? Naime, pitam te to jer mi je neko nekad rekao da ne mogujer nisam kao radila godinu dana...a ja mislila poslije trudnickog uzeti jos nekih 15 dana do Noinog prvog rodjendana user posted image

kod mene ide to 18 dana plus jedan dan na moj radni staz, plus 2 dana na dijete do 7 godina i plus dva dana za rad u smjenama



e to što pitaš zavisi od praviknika firme...a uglavnom ide ovako ...ne ne možeš uzeti odmah nakon trudničkog iz nove godine jer si godinu dana odmarala pa se prednost daje drugim zaposlenicima. Plan i porgram godišnjih odmora predaje se u maju i dok svi zaposlenici iskoriste 2 dio do 30.6 pa tek onda kreću iz nove godine a da nebude da neko fali. Većina firmi ovo poštuje...e sad ti najbolje znaš kako tvoja firma ima pravilnikim i kakvi su odnosi po pitanju toga. zakosnki to nebi bio prijestup od strane firme i da ti ga da ali ako je podzakonski akt (odluka, pravilnik) portivan tome onda je drugačije. zakon nije izričit u ovome pa se poslodavcu daje mogućnost uređenja odnosa u firmi podzakonskim aktom na način da vodi račuhna da svi zaposlenici isto budu tretirani.



Ovo ne bi trebalo da zavisi od pravnika u firmi. Naime zakonom je regulisano da se pravo na g.o. stice nakon 6 mjeseci neprekidnog rada. S obzirom na to da se porodiljsko odsustvo ne smatra prekidom radnog odnosa, nakon istog se po zakonu moze koristiti g.o. Ja sam tako uradila nakon isteka porodiljskog br.1. Eh sad poslodavac se uvijek moze pravdati da je npr.u tom periodu povecan obim posla i sl.pa ti ne dopustiti da koristis g.o. u tom periodu. Ali po zakonu ga ti mozes "nakalemiti" na porodiljsko odsustvo.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Trudničko bolovanje...
30.6.2010 0:01:15   
lily87
vozdrica svima:),jel mi neko moze reci koliko traje porodiljsko ovdje u Sarajevu,i koliko je mjesecno primanje?ja sam cula da traje 6 mjeseci ,ali nisam sigurna.unaprijed hvala;)

(odgovor članu aamra)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Trudničko bolovanje...
30.6.2010 0:06:40   
rose
u pravilu je i koliko znam po zakonu o radu porodiljsko u trajanju od 1 godine...ali sve zavisi gdje radis...ja cu imati pravo ne neka 4 mjeseca a onda se moram vratiti...tako je po pravilima poslodavca

Clan 55.
Za vrijeme trudnoce, porodaja i njege djeteta, zena ima pravo na porodajno odsustvo od jedne godine neprekidno, a za blizance, trece i svako slijedece dijete zena ima pravo na porodajno odsustvo od 18 mjeseci neprekidno.
Na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika zena moze da otpocne porodajno odsustvo 45 dana prije porodaja, a obavezno 28 dana prije porodaja.
Ako zena bez svoje krivice, na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika, ne koristi porodajno odsustvo 28 dana prije porodaja, ima pravo da te dane iskoristi poslije porodaja. Izuzetno, zena, na osnovu svog pismenog zahtjeva, moze koristiti krace porodajno odsustvo, ali ne krace od 42 dana poslije porodaja.



< Poruku je uredio rose -- 30.6.2010 0:11:44 >


_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu lily87)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Trudničko bolovanje...
30.6.2010 0:36:02   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: lily87

vozdrica svima:),jel mi neko moze reci koliko traje porodiljsko ovdje u Sarajevu,i koliko je mjesecno primanje?ja sam cula da traje 6 mjeseci ,ali nisam sigurna.unaprijed hvala;)


zakono ti je citiran...ali ti sa poslodavcem o tome dogovaraš.
ima onih koji zahtjevaju ranije vraćanje...user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lily87)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Trudničko bolovanje...
30.6.2010 14:05:26   
lily87
drage moje puno vam hvala na pomoci,ali stvarno nisam znala da to porodiljsko mora biti u dogovoru sa poslodavcem.Mislila sam da poslodavac mora da ispostuje zakon pa makar to porodiljsko po zakonu bilo i 2 godine:).Ja radim u privatnoj firmi vec 16 mjeseci,i imam potpisan ugovor na neodredjeno vrijeme,pa sad neznam dal im to sta znaci.A ti rose,draga moja jesi osigrana,jel privatna firma ili...zasto samo 4 mjeseca porodiljskog:(?

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Trudničko bolovanje...
30.6.2010 14:48:42   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: lily87

drage moje puno vam hvala na pomoci,ali stvarno nisam znala da to porodiljsko mora biti u dogovoru sa poslodavcem.Mislila sam da poslodavac mora da ispostuje zakon pa makar to porodiljsko po zakonu bilo i 2 godine:).Ja radim u privatnoj firmi vec 16 mjeseci,i imam potpisan ugovor na neodredjeno vrijeme,pa sad neznam dal im to sta znaci.A ti rose,draga moja jesi osigrana,jel privatna firma ili...zasto samo 4 mjeseca porodiljskog:(?

pa ako su svi odnosi fino uređeni u firmi onda će ti dati porodiljsko odustvo u trajanju zakonskom...
naime najbolje je da pitaš njih i da znaš...zavisi koji obim poslova radiš i koliko si potrebna.
recimo u nekim državnim firmama isto je manje od gosinu zavisi od obima poslova kji se obavlja


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lily87)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Trudničko bolovanje...
25.8.2010 15:51:02   
lavić Simba
molim vas neka mi neko kaze .....ja sam otisla na trudnicko bolovanje pocetkom 5 mj jer sam bila u bolnici 2 mj imala pravo problematicnu trudnocua kasnije lezanje kuci...i 42 dana koja mi je poslodavac trebao platiti a kasnije kanton to sam sama ja sebi uplatila jer bi me on navodno odjavio...a meni nije bilo do zivota a kamoli da se sa njim raspravljam....E sada me interesuje za platu koja je meni uplacivana po zakonu na racun na banci i taj novac sam mu vracala skoro 4 plate jer bio je cilj da ja ostanem prijavljena zbog naknade na porodiljskom a dogovor je bio da muvracam platu....recite mi jeli on naplatio to od drzave...odnosno jeli njemu kanton vraca novac koji on meni uplati za platu? Nadam se da ste me razumjele?????MOLIM ODGOVORuser posted image user posted image

_____________________________

mamina radost....moj mali djecak
03.10.2009.
prvi zubic sa 9.5 mjeseci
prohodao sa 11 mjeseci

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Trudničko bolovanje...
25.8.2010 15:58:24   
rose
IZVORNA PORUKA: lily87

drage moje puno vam hvala na pomoci,ali stvarno nisam znala da to porodiljsko mora biti u dogovoru sa poslodavcem.Mislila sam da poslodavac mora da ispostuje zakon pa makar to porodiljsko po zakonu bilo i 2 godine:).Ja radim u privatnoj firmi vec 16 mjeseci,i imam potpisan ugovor na neodredjeno vrijeme,pa sad neznam dal im to sta znaci.A ti rose,draga moja jesi osigrana,jel privatna firma ili...zasto samo 4 mjeseca porodiljskog:(?


zato sto strane firme u BiH daju tek nekoliko mjeseci porodiljskog...imam vanbredu i prijavljena sam na biro tako da imam i zdravstvenu knjizicu...znas kako kazu..ne moze i jare i pare...u vecini slucajeva ngdje dobijes a negdje gubis...skontala sam da cu prije druge bebe da se uvalim u neko ministarstvo pa da godinu dana budem na drzavnoj sisi user posted image

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu lily87)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 10:41:27   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: lavić Simba

molim vas neka mi neko kaze .....ja sam otisla na trudnicko bolovanje pocetkom 5 mj jer sam bila u bolnici 2 mj imala pravo problematicnu trudnocua kasnije lezanje kuci...i 42 dana koja mi je poslodavac trebao platiti a kasnije kanton to sam sama ja sebi uplatila jer bi me on navodno odjavio...a meni nije bilo do zivota a kamoli da se sa njim raspravljam....E sada me interesuje za platu koja je meni uplacivana po zakonu na racun na banci i taj novac sam mu vracala skoro 4 plate jer bio je cilj da ja ostanem prijavljena zbog naknade na porodiljskom a dogovor je bio da muvracam platu....recite mi jeli on naplatio to od drzave...odnosno jeli njemu kanton vraca novac koji on meni uplati za platu? Nadam se da ste me razumjele?????MOLIM ODGOVORuser posted image user posted image


nisam najbolje shavtila pitanje....

ono što me zanima to je period uplate ove 4 plate...
naime jesi to dobivala od poslodavca kada si bima na bolovanju na čuvanju trudnoće ili nakon što si se porodila.?

i ova 42 dana do poroda...koje si sama sebi platila predposdtavljam peko poslodavca jer inače imala bi prekixd radnog odnosa....to je bila dužnost poslodavca...i doprinose i platu da ti isplati.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lavić Simba)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 12:26:25   
lavić Simba
ova 42 dana preko njega,a plate kada sam bila na trudnickom bolovanju odnosno prije poroda....Yanima me jeli on dobio povrat novca od drzave za te moje plate ili....znam da dobije za doprinose i to sto mi uplacuje

_____________________________

mamina radost....moj mali djecak
03.10.2009.
prvi zubic sa 9.5 mjeseci
prohodao sa 11 mjeseci

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 13:17:44   
/MMK/
lavić Simba svako bolovanje, pa i ono zbog komplikacija u T, ako je duže od 42 dana poslodavac refundira od socijalnog.

Evo ti praktičan primjer ja sam od 1.2. na bolovanju trudničkom, svo vrijeme do otvaranja porodiljskog mi firma uplaćuje 100% plate, kada bi je i inače dobila.
Firma će za bolovanje od 13.3 do... vjerovatno na kraju godine ( ili kad to već radi) izvršiti refundaciju od socijalnog. Firma dobija cjelokupan iznos tvojih neto plaća.

Znači prva 42 dana firma plaća i doprinose i plaću iz svojih sredstava.
Poslije 42 dana troškove bolovanja ( plaće) snosi socijalno, a doprinose i dalje firma.


_____________________________

09.2010.

(odgovor članu lavić Simba)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 13:36:48   
lavić Simba
znaci svaku platu koju je on meni uplatio on je naplatio od socijalnog???????????

_____________________________

mamina radost....moj mali djecak
03.10.2009.
prvi zubic sa 9.5 mjeseci
prohodao sa 11 mjeseci

(odgovor članu /MMK/)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 13:51:30   
/MMK/
Ili je naplatio ili će naplatiti, moja firma to radi krajem godine, za sva bolovanja u toku godine, koja su se desil i nje svaku platu prva 42 dana neće dobiti.

< Poruku je uredio /MMK/ -- 26.8.2010 13:54:55 >


_____________________________

09.2010.

(odgovor članu lavić Simba)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 13:55:39   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: lavić Simba

znaci svaku platu koju je on meni uplatio on je naplatio od socijalnog???????????

da naplatit će je...
kako ti reče mmk vjerovatno do kraja godine da mu bude u redu onaj gorišnji izvještaj do 28 februara što s epredajeuser posted image
i draga zašto si je varćala...
sa dijagnozom gravida na bolovanju tebe zakonom sljeduje 100% plate do poroda...
trebala si se prije posavjetovati...
razumijem izašao ti je u susrte (user posted image mada mi je i to mimo zakona al hajd sad ima svega) da primiš naknadu da imaš radni staž...
traži mu nazaduser posted image plate koje si vratila u istom iznosu sa računa




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lavić Simba)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 13:58:02   
lavić Simba
super znaci ja mu jos vracala platu koju mi je uplacivao na banku a on ce jos sav taj novac udvostruciti jer ce naplatiti od drzave....Boze dragi kakvih to ljudi ima,ma meni je bilo tada bitno samo da mi beba bude dobro pa se nisam ni raspitivala ja u bolnici muz puno radio i tako...ccccccuser posted image  FUJ kakav smo to narod

_____________________________

mamina radost....moj mali djecak
03.10.2009.
prvi zubic sa 9.5 mjeseci
prohodao sa 11 mjeseci

(odgovor članu /MMK/)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 14:05:16   
lavić Simba
user posted image nije mi dobro....Dodje mi da vristimuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

mamina radost....moj mali djecak
03.10.2009.
prvi zubic sa 9.5 mjeseci
prohodao sa 11 mjeseci

(odgovor članu lavić Simba)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 14:08:28   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: lavić Simba

user posted image nije mi dobro....Dodje mi da vristimuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

pa nemoj da vrištiš...
jel ti još radiš kod njega...iliuser posted image
imaš li bar nota račun da ti je izdat o tim param koje si dala...

a i sve da nemaš...halili i pusti...
znam da je strašno šta se dešava..
ali i sama si rekla bitno je zdravlje bebe a bogami i mame...
nemoj da se sikiraš....
ali neka znaš da ubuduće sve ama baš sve prvo porvjeri pa onda reagujuser posted image user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lavić Simba)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Trudničko bolovanje...
26.8.2010 14:15:05   
lavić Simba
Jos mj sam na porodiljskom a on je u taj butik gdje sam radila primio djevojku i jos kaze ne mogu se vratiti jer kako ce njoj dati otkaz!!!!

_____________________________

mamina radost....moj mali djecak
03.10.2009.
prvi zubic sa 9.5 mjeseci
prohodao sa 11 mjeseci

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Trudničko bolovanje...
13.9.2010 10:58:04   
Almaa
pozz cure, imam i ja nekoliko nedoumica oko bolovanja i godišnjeg odmora, naime ja bih trebala da se porodim ako Bog da krajem godine 29.12.2010- termin(čitav Decembar sam uzela god. da ne pocinjem porodiljsko bolovanje ranije), na posao bih se trebala krajem 2011. ili pocetkom 2012, imam pravo na godišnji odmor za 2011. godinu, jer se porodiljsko bolovanje ne smatra prekidom radnog odnosa, ali ne mogu da koristim prvi dio od minimalno 12 dana u toku kalendrske godine, znam da je rano o tome da razmišljam, ali ova dva člana zakona su u koliziji i zanima me kako vi to tumacite.

_____________________________

napravi svaki korak ovom istom strascu i pregazit ces more na tom hodocascu...

(odgovor članu lavić Simba)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Trudničko bolovanje...
13.9.2010 11:04:21   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Almaa

pozz cure, imam i ja nekoliko nedoumica oko bolovanja i godišnjeg odmora, naime ja bih trebala da se porodim ako Bog da krajem godine 29.12.2010- termin(čitav Decembar sam uzela god. da ne pocinjem porodiljsko bolovanje ranije), na posao bih se trebala krajem 2011. ili pocetkom 2012, imam pravo na godišnji odmor za 2011. godinu, jer se porodiljsko bolovanje ne smatra prekidom radnog odnosa, ali ne mogu da koristim prvi dio od minimalno 12 dana u toku kalendrske godine, znam da je rano o tome da razmišljam, ali ova dva člana zakona su u koliziji i zanima me kako vi to tumacite.

ne kontam...
ne možeš koristiti onih minimalnih 12 dna od dana kada ti sitiče porodiljsko jeli o tome govoriš???
kada se u tvojoj firmi pravi plan godišnjih odmora...
kada isplaćuju regres...
ti moraš u 2011 iskorstiti 12 dana da bi ostavrila ptravo na regres...
ameđutim nema tu zakonske frke da ne ideš 12 dana nego kalendarske...
draga moja ti se porodiš aBd 29.12. 2010 ...vratiš se nakon godine sa danom poroda...29.12.2011...godine i tako nemaš 12 dana do kraja godine tj. do 1.1.20102...kontaš...

na ovaj način gubiš pravo na regres u 2011 godini....

trebala si otići na porodiljsko bolovanje po zakonu 42 dana prije termina...
nakon isteka godine uzeti 18 dana odmora starog i 12 dana novog  namiriti tako do godine i na posao sva sretan al u ljeto daju ti regres jer si planom firme iskoristila i stari i novi godišnji.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Almaa)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Trudničko bolovanje...
13.9.2010 11:11:29   
Almaa
hvala ti, tako sam i mislila da ce biti, ma sad evo baš pišem dopis da pomjerim godišnji odmor od novembra, pa da regularno otvorim porodiljsko od sredine Decembra, jer kad sam tražila god. odmor u Decembru, mislila sam samo da budem s bebom što više tj. punu godinu, a ne 11 mjeseci, dok sam na ovo totalno zaboravila, a regres nije mala lovauser posted image

_____________________________

napravi svaki korak ovom istom strascu i pregazit ces more na tom hodocascu...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Trudničko bolovanje...
18.11.2010 15:07:16   
Idina mama
Drage moje,

ne mogu vam puno reci o zakonu u BiH, jer zivim u Njemackoj. Medjutim, voljela bih vam opisati kako je trudnicko/porodiljsko odredjeno ovdje. Namjera mi je da neke od clanice mozda uticu na promjene zakona kod nas. Uostalom, svi ce se zakoni morati promijenti i biti kao u EU. Sto prije to bolje.

U EU postoji obavezno trudnicko/porodiljsko od 14 sedmica. 6 sedmica prije termina poroda i 8 sedmica poslije termina poroda. Doktor odredjuje termin i to se proslijedi poslodavcu i zdravstvenom osiguranju. U ovom periodu je zabranjeno raditi. Plata je 100% i sve se uplacuje: socijalno i zdravstveno. Dio plate placa zdravstveno, a ostatak koji je veci dio, placa poslodavac (i ne smiju se buniti, jer ih zena moze prijaviti). Ovaj period moze biti kraci ili duzi, jer se porod moze dogoditi malo ranije ili kasnije, ali nista ne remeti onih 8 sedmica poslije poroda. Nakon ovih 8 sedmica tece trudnicko. Tada me placa neko drugi (mozda grad ili drzava, ne znam tacno, jer je zapetljano). Tada dobivam 2/3 od neto plate koju sam primala posljednju godinu. Medjutim, muzu je smanjen porez u tom periodu, pa kad se sve zbroji, kao da ja primam 100% platu. Socijalno (staz) mi uplacuje grad bas kao da radim puno radno vrijeme. Ovo porodiljsko traje dok dijete ne napuni godinu dana. Onda su Nijemci izracunali da to nije citava godina porodiljskog (jer se onih 8 sedmica odmah poslije poroda mora na "odmor") i rekli da moze jos dva mjeseca porodiljskog ali da se roditelji zamjene. Kako sam ja bila na porodiljskom do godinu dana, onda je moj mm otisao na "porodiljsko" jos dva mjeseca dok Armin nije napunio 14 mjeseci. Nakon godinu dana, mogu da odlucim sta da radim dok dijete ne napuni 3 godine. Mogu da radim manje sati, da ne radim. Mogu jednu godinu da "ostavim" za kasnije kad krene npr. u skolu. Ja sam odlucila da radim ali pola radnog vremena i jos sam izvoljevala kad. Ponedjeljak pola radnog vremena, utorak i cetvrtak citav dan. Srijedom i petkom ne radim. Pocela sam raditi, jer mislim da je dobro da Armin ide u obdaniste da se socijalizira, ali opet ne previse, a i ove druge dvije godine niko nista ne placa, pa je dobro da malo zaradim. Kad sam pocela raditi, ugodno sam se iznenadila: 8 dana godisnjeg vise! Otisla sam im reci da su se zbunili, ali objasnili su mi da je to moj godisnji od onih 14 sedmica obaveznog trudnickog/porodiljskog odmora. Racuna se kao da radim, pa ide i godisnji!
Kad Armin napuni 3 godine, aBd, ide u obdaniste (sad ide u privatno) i mora dobiti mjesto. I od 3. do 4. godine obdaniste je potpuno besplatno. Inace obdaniste niko ne placa potpuno. Placa se samo manji dio, a ostalo sve pokriva grad. Pri tome se vodi racuna o primanjima: vise zaradjujes, vise placas. Pravi socijalizam.

Mozda su detalji oko porodiljskog drugaciji u drugim zemljama, ali onih 14 sedmica prije i poslije poroda mora biti jednako u svim. Vidim da je i kod nas u zakonu slicno. Medjutim, problem je u primjeni. Ima li vas pravnica i sudija? Daj stisnite te muske, ne dajte im disati. Uh kako bih ja voljela uvesti red kod nas!!!


(odgovor članu Almaa)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Trudničko bolovanje...
18.11.2010 15:20:33   
ziki
Dok se ovo kod nas dogodi ja ću imat unuke. Nisam mrzovoljna nego realna, trenutna situacija je takva da većina ćuti i trpi jer ako izgubi taj posao i pobuni se drugi ga neće zaposlit. Neće oni navest da je žena dobila otkaz zato što je trudna nego je tehnološki višak, privatnici osiguravaju uposlenike na minimalac pa ti po zakonu primaš punu platu na trudničkom ali to je 430 km a tvoja stvrna plata je mnoogo više, ovo na koliko te osiguraju saznaš uglavnom kad ti dođe rješenje. Ima toga još, crna hronika šta se sve radi od ucenjivanja da se vratiš na posalo ranije a ne onih godinu. Da ne dužim super je ovo al ovdje je takav mentalitet većine poslodavaca da teško da ovo zaživi i ako ga usvoje, naći će oni već neku rupu.

< Poruku je uredio ziki -- 18.11.2010 15:21:49 >


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Idina mama)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Trudničko bolovanje...
23.11.2010 14:10:46   
RICI
imam jedno pitanje za upucene cure sa foruma, zakon o zdravstvenom osiguranju sam iscitala i jasno mi je da poslije 42 dana naknadu plate osiguranje refundira mojo firmi e sad me zanima posto mi platu smanjuju za nekih 100 KM /zbog usteda budzeta/, jesu li u pravu i da li po zakonu to smiju raditi jer oni ce na kraju godine refundirati moje naknade plate u prvom povecanom iznosu, radim u drzavnim institucijama i na cuvanju trudnoce sam, u zakonu o zdrv osiguranju sam cak nasla i clan koji kaze ukoliko se placa poveca za vise od 5 % da je osiguranje duzno povecati naknadu al za smanjenje nisam nasla nista.
unaprijed hvala


_____________________________

Samo nam je ljubav potrebna.........

Prvorodjeni mamin zivot
14.03.2002. godine
Drugorodjena mamina srecica
06.04.2011. godine

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Trudničko bolovanje...
6.12.2010 9:07:03   
taurus
prošle sedmice kada sam bila na komisiji dr. mi reče da se po novom zakonu porodiljsko odsustvo ne mora otvarati 28 dana prije termina poroda već da ginekolog može bolovanje otvoriti sa danom poroda
da li je neko informisan o ovomeuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu RICI)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *