|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trudničko bolovanje...
6.12.2010 9:16:25   
taurus
i još zaboravih da pitam
koja je procedura nakon što ginekolog otvori porodiljsko
je li odmah idem u opštinu stanovanja da se prijavim ili čekam do porodauser posted image user posted image user posted image
ne sjećam se kako sam prošli put

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Trudničko bolovanje...
6.12.2010 9:21:00   
megi
taurus
ne znam hocu li ti pomoci ali evo ja sam prosle godine otvorila bolovanje 22 a porodila se 26 juna, do tada sam koristila stari godisnji odmor
tako da nisma otvorila ranije 28 dana kao sto su govorili

a papire za porodiljsku naknadu, ako na to mislis, sve papire odneses u opstinu poslije poroda, bar je tako bilo u mojoj opstini

_____________________________

mrvica nas obradovala 26.juna 2009.
seka stigla 13.aprila 2012.

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Trudničko bolovanje...
6.12.2010 9:31:07   
taurus
hvala megi
da mislila sam na papire za porodiljsku naknadu
znači poslije poroda

(odgovor članu megi)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Trudničko bolovanje...
6.12.2010 9:33:48   
Nadja08
Zahtjev se podnosi nakon poroda. Jedan od osnovnih dokumenata je rodni list za bebe.

Trudnica nema prava na naknadu, nego porodilja, zato sve nakon poroda.

< Poruku je uredio Nadja08 -- 6.12.2010 9:35:32 >

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Trudničko bolovanje...
6.12.2010 9:38:45   
taurus
IZVORNA PORUKA: Nadja08

Zahtjev se podnosi nakon poroda. Jedan od osnovnih dokumenata je rodni list za bebe.

Trudnica nema prava na naknadu, nego porodilja, zato sve nakon poroda.



ok skontala samuser posted image user posted image user posted image
prava sam user posted image  i mozak mi ne radi baš najboljeuser posted image user posted image user posted image
još samo da dogovorim sa svojom dr. da mi porodiljsko otvori sa danom poroda a ne 28 dana prije

(odgovor članu Nadja08)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Trudničko bolovanje...
22.12.2010 9:29:07   
Mama2b
Drage moje,

Ne znam da li je pravo mjesto da postavim ovo pitanje, a ako je vec pisano sorry, puno je postova za procitati...
Mene zanima koji doktor moze dati doznake za trudnicko?

Kod mene je situacija takva da me vodi ginekolog iz Vojne, i kad sam bila na bolovanju na pocetku trudnoce doznake mi je davala moja doktorica opste prakse prema nalazu koji ginekolog da. Da li sad moj ginekolog treba na nalazu napisati od kad je trudnicko, pa da idem u ambulantu Opste prakse po doznake ili moram ici u Skerlicevu, jer sam cula da u Skerlicevoj daju uputnicu za bolnicu za porodjaj?

Hvala unaprijed i sorry ako sam malo konfuznauser posted image
Pozzz



_____________________________

27.12.2010. se rodio nas prelijepi bebac:)))

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Trudničko bolovanje...
22.12.2010 9:33:09   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: Mama2b

Drage moje,

Ne znam da li je pravo mjesto da postavim ovo pitanje, a ako je vec pisano sorry, puno je postova za procitati...
Mene zanima koji doktor moze dati doznake za trudnicko?

Kod mene je situacija takva da me vodi ginekolog iz Vojne, i kad sam bila na bolovanju na pocetku trudnoce doznake mi je davala moja doktorica opste prakse prema nalazu koji ginekolog da. Da li sad moj ginekolog treba na nalazu napisati od kad je trudnicko, pa da idem u ambulantu Opste prakse po doznake ili moram ici u Skerlicevu, jer sam cula da u Skerlicevoj daju uputnicu za bolnicu za porodjaj?

Hvala unaprijed i sorry ako sam malo konfuznauser posted image
Pozzz




Mislis doznake za porodiljsko....U skerlicevoj ti napisu da si otvorila porodiljsko i daju ti uputnicu za bolove...i onda sa tim kod doktora opste prakse.user posted image  I vise doznake ne dobijas..oni  to samo stave u karton.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Mama2b)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Trudničko bolovanje...
23.12.2010 19:20:26   
Mama2b
Hvala ti SKVO na informacijama, idem sutra do Skerliceve da probam uzeti doznake!
Pozzz


_____________________________

27.12.2010. se rodio nas prelijepi bebac:)))

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Trudničko bolovanje...
27.2.2011 22:34:21   
malena27 RR
prenos postova:

IZVORNA PORUKA: lolly

Drage moje,

Trenutno sam na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći, dva mjeseca pred porod. Moje je pitanje da li ja MORAM zakonski (i ako da, molim vas po kom zakonu ili gdje da se to raspitam?) otvoriti porodiljsko odsustvo s posla 28 dana pred termin poroda (tj da li moram prekinuti bolovanje 28 dana pred porod, što mi se ne isplati jer dok sam na bolovanju primam punu platu). Ili mogu biti na bolovanju do izlaska iz bolnice pa onda ići na porodiljsko? Pošto firma u kojoj radim je izuzetno nepoštena po ovom pitanju, pa čak i ono što moraju jedva daju, voljela bih znati svoja prava prije nego se uhvatim u koštac s njima.
puno pozdrava i hvala unaprijed user posted image




IZVORNA PORUKA: Hanady RR

da moraš.

tebi trenutko komisija produžava po dva mjeseca jel da...
eh sad neće ti oni produžiti do termina nego će ti dati 28 dana prije termina. Čak mogu i 45 dana al ovih 28 teško se izbjegne ako si na bolovanju već

jedini način da izbjegneš tih 28 dana je da koristiš godišnji odmor do poroda ako ga imaš...
Znači dogovoriš u firmi da ti izdaju rješenj najmanje 10-15 dana prije termina si na godišnjem i onda to kažeš na komisiji pa ti dozvole...mada ako su dobro raposloženi uspjet ćeš.

zakon kaže ovako...član 55.
Član 55.
Za vrijeme trudnoce, porodaja i njege djeteta, zena ima pravo na porodajno odsustvo od jedne godine neprekidno, a za blizance, trece i svako slijedece dijete zena ima pravo na porodajno odsustvo od 18 mjeseci neprekidno.
Na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika zena moze da otpocne porodajno odsustvo 45 dana prije porodaja, a obavezno 28 dana prije porodaja.
Ako zena bez svoje krivice, na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika, ne koristi porodajno odsustvo 28 dana prije porodaja, ima pravo da te dane iskoristi poslije porodaja. Izuzetno, zena, na osnovu svog pismenog zahtjeva, moze koristiti krace porodajno odsustvo, ali ne krace od 42 dana poslije porodaja.




IZVORNA PORUKA: taurus

i ja sam koristila godišnji odmor do otvaranja porodiljskog i dr. mi je otvorila porodiljsko sa danom poroda

ali ostalo mi je nešto nedorečeno
zadnji put kad sam bila na komisiji, dr mi je rekla da se je sada promijenilo i da se ne mora otvarati 28 dana prije već može kad god želiš, odnosno kako se dogovoriš sa svojim ginekologom
pa eto to treba provjeritiuser posted image




IZVORNA PORUKA: lolly

Taurus hvala puno za ovu informaciju. Da li si bila na nekoj komisiji u KS (Otoka) i koja ti je dr to rekla? To mi je veoma vrijedna info.
Što se tiče prethodnog odgovora o porodiljskom od 45 dana ranije i 18 mj za blizance, mislim da je to zastario zakon i da više ne stoji.
Meni je jasno kako se MORA ako neko radi pa ide na porodiljsko. Moje je pitanje bilo šta biva u slučajevima kad je osoba već na bolovanju-da li to bolovanje mora prekidati. Taurus, please javi mi da li si bila na komisiji na Otoci.
Što se tiče komisijskog nalaza, meni su davali bolovanje na po 60 dana, što mi se uklapa odlično, tj ne bih morala ići ranije na porodiljsko. Sada je samo pitanje obaviještenosti mojih ljekara (ne želim da im tražim porodiljsko 28 dana ranije ako to ne moram).



IZVORNA PORUKA: lolly

PS: komisija me nije ograničila na 28 dana prije termina, nego su samo napisali "do otvaranja porodiljskog odsustva". pa sad moja dr opšte prakse ne zna kad je to..., a ja bih željela znati svoja prava a ne neke stvari otprilike. Mada imam starog godišnjeg, nisam sigurna da li bih ga SMJELA koristiti jer kao što sam rekla poslodavac je maximalno nefer, i taj godišnji bi me skinuo s bolovanja. Što bi onda njemu moglo dati za pravo da me otpusti (jer nisam niti na boloranju niti na porodiljskom), ili ne?




IZVORNA PORUKA: vjestica

ja sam bila na komisiji na otoci i meni su dali bolovanje do porodiljskog odsustva
niko nije spomenuo tih 28 dana
7 dana pred porod sam prekinula to bolovanje radi godišnjeg 8htjela sma ranije, ali mi na poslu nisu dali, nego 7 dana prije termina, ali bitno je da su mi dali, čak sam i regres dobila, a porodiljsko otvorila od dana poroda



IZVORNA PORUKA: Hanady RR

ovaj zakon je u primjeni...
s tim da ovih 28 dana u zakonu piše mora a svako sa svojim ginekologom i komsijom to rješava u svoju korist.

ti si sada na bolovanju klasičnom preko 42 dana sa dijagnozom gravida i etc.....tako primaš 1005 plaće....mislimd aje svaršeno jasno da u tom slučaju ako zakon kaže da se koristi 28 dana prije porodiljni dopust komisija će te uputiti na to.

kada odeš na komisiju oni daju 60 dana sve do dana kada im se 60 dana ne uklapa u zakonsku regulativu...
i taurus je uzela godišnji da bi izbjegla ovih 28 dana prije...

lakše izbjegne ovih 28 dana prije ona koja ide na posao nego ona koja je već na bolovanju.

s tim da sve zavisi od komisije...koliko izlaze u suret sada ne znam al zakon je ovakav bio i prošle i predprošle godine i ove, a i iskustav su različita.





IZVORNA PORUKA: Hanady RR

ako ti poslodavac izdej rješenje on ti ne može prekinuti godinu bolovanja...rješenje iz misnistartv putem opštine na 12 mjeseci ti stiže.

I ovaj dio da te otpusti jer nisi na bolovanju ni na godišnjem nisma baš shavtila...ako ti ne da godišnji...moraš ga najprije tražiti....ako ga ne da onda nastavi s abolovanjem, a ako ga da imaš rješenje zar neuser posted image kako bi te mogao otpustitiuser posted image



IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: vjestica

ja sam bila na komisiji na otoci i meni su dali bolovanje do porodiljskog odsustva
niko nije spomenuo tih 28 dana
7 dana pred porod sam prekinula to bolovanje radi godišnjeg 8htjela sma ranije, ali mi na poslu nisu dali, nego 7 dana prije termina, ali bitno je da su mi dali, čak sam i regres dobila, a porodiljsko otvorila od dana poroda



upravo radi toga godišnjeg da bi ostavrila pravo na regres komije su nakolne...i taurus je dobila takvu preporuku pa će dobiti i regres.user posted image

tako je logično....

ona se mora ponovo javiti na komisiju i ako ne bude rekla ići ću na godišnji mora ih zamoliti da joj 28 dana prije stave na dopust....u svakom drugom slučaju zakon 28 dana nalaže.

nema zakonske regulative da joj sad ponudim u kojoj može biti na bolovanju do dana poroda. Ako doktorica njega kaže 28 dana prije...šta da joj kaže....
neću jer ne moram...
a na onsovu čega ne mora...
gdje je taj akt koji to garantira.user posted image




IZVORNA PORUKA: lolly

Hvala Vještice, ovo mi je značajan odgovor. Znači bila si 7 dana na GO nakon zatvorenog bolovanja. Ukoliko nije previse da pitam, gdje si vodila trudnoću? Naime, moja dr opšte prakse, imam takav utisak nije obaviještena šta može da uradi pa me šalje ginekologu (u DZ, a ja sam trudnoću vodila kod privatnika) tako da imam utisak da sam upletena u neku pravnu zavrzlamu koja se lako da riješti za one koji su joj vični. Bi li mi mogla reći ko ti je otvorio porod.odsustvo (dr opšte praxe ili ginekolog u dz). Hvala.




IZVORNA PORUKA: vjestica

trudnoću sam vodila na klinici, ginekologu u dz sam išla po uputnice za kliniku (ona mi je jedino spomenula tih 28 dana prije termina) a doznake za bolovanje mi je davala dr opšte prakse
porodiljno odsustvo mi je otvorila dr ginekolog iz DZ





IZVORNA PORUKA: Aiša

Hanady, ja nisam koristila ovih 28 dana, nisam ni znala da mi je zakonska obaveza, već sam koristila godišnji odmor do poroda (kako bi ostala s Ahmedom cijelu godinu dana). Zanima me može li poslodavac zahtijevati da se vratim ranije na posao, s obzirom da je ovo moja "krivica" (ako se može trako reći)? Kako sam shvatila ovih 28 dana se u tom slučaju ne prenosi.





IZVORNA PORUKA: teacher75

ja nisam morala, primala sam platu dok se nisam porodila, prije toga sam 40ak dana bila na obicnom bolovanju- cuvanje trudnoce, kad sam se porodila otvorila sam porodiljsko i od tada sam bila na porodiljskom. i meni je odgovaralo da sto duze budem na plati



IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Aiša

Hanady, ja nisam koristila ovih 28 dana, nisam ni znala da mi je zakonska obaveza, već sam koristila godišnji odmor do poroda (kako bi ostala s Ahmedom cijelu godinu dana). Zanima me može li poslodavac zahtijevati da se vratim ranije na posao, s obzirom da je ovo moja "krivica" (ako se može trako reći)? Kako sam shvatila ovih 28 dana se u tom slučaju ne prenosi.



neće on zahtjevati jer moraš imati punih 12 mjeseci osustav...pošto nisi bila tih 28 dana prije nadokadiš ih kasnije u togu odsustav.

evo vidiš kako kaže
Najduže trajanje porodajnog odsustva, poslije porodaja, bice u slucaju ako zaposlenica, prije porodaja, ne iskoristi
ovih 28 dana obaveznog porodajnog odsustva. U tom slucaju zaposlenica ce, cjelokupno porodajno odsustvo, u
zakonom utvrdenom trajanju od jedne godine, koristiti poslije porodaja.




IZVORNA PORUKA: teacher75

ja nisam u dz navela kad mi je termin, jednostavno sam im rekla da je nekad krajem oktobra iako je bio termin 14.oktobar, a rodila sam ranije, 8. oktobra, tako da kad su mislili da dodjem na kontrolu da otvorim tih 28 dana, ja se nisam ni pojavila, vec kad sam rodila, otvorila sam bolovanje porodiljsko (ispalo je da sam rodila prije vremena)user posted image



IZVORNA PORUKA: lolly

Hvala Lolly i Vještice, pomogle ste mi svojim odgovorima. I ja pokušavam da taj trag termina malo zavaram, ali sada moja dr opšte praxe traži termin ginekologa (mada je u svakom nalazu priv. ginekologa rečeno u kojoj sam sedmici-nekad mi djeluje da moja dr opšte nije baš iskusna s porodiljskim).





IZVORNA PORUKA: hatepsut

A od kad je taj zakon da se mora na porodiljsko 28 dana ranije ??? ja sam se porodila 2002g.imala sam rizicnu trudnocu i bila sam bolovanju,znaci do poroda sam primala punu platu !ne znam lolly jeli to ono sto te zanima ? :) i ne znam uopste kako to danas funka user posted image



IZVORNA PORUKA: Almaa

lolli je u pravu ovi clanovi koji se odnose na 45 dana prij i 18 mjeseci za blizance, izmjenjeni su i izbaceni i zakona, tako da je sad ni tih 28 dana nije pod moranje, nego pise moze otvoriti porodiljsko 28 dana prije termina i ja sam to izbjegla uzevsi godisnji odmor.




IZVORNA PORUKA: minelam

Imam jedno pitanjce iako nisam sigurna koliko je na mjestu...
Naime nedavno sam ostala bez posla tj nije mi produzen ugovor zbog trudnoce.Interesuje me da li ima tacno odredjeno vrijeme koliko trudnica mora biti u radnom odnosu prije poroda tj da bi ostvarila naknadu od kantona da li striktno ima neki odredjen broj mjeseci radnog odnosa do porodiljskog...
Da se razumijemo pokusavam nekako produziti ovaj radni staz jer mi je ostalo nesto malo vise od tri mj do poroda...Iako sam nacula da se nista ne moze ostvariti ako je radni odnos prekinut u jednoj firmi tj mora biti neprekidan najmanje 6 mj u toj istoj firmi
Hvala unaprijed ako neko ima odgovora na ovo




IZVORNA PORUKA: lolly

Jeste to je ono što me zanima. TAj zakon je odavno (mozda je i tada bio) ali ne znam tačno da li ima iznimka ako si na bolovanju već, jer znam dosta trudnica koje su išle do kraja, kao ti. A ništa, mislim da ću pitati članice komisije, valjda one znaju nešto više. Takodjer, ja sam se zakazala za ginekologa u bolnici (gdje cu se poroditi), tako da sad ne znam može li mi on otvoriti trudničko odsustvo ili to mora biti baš taj u dz. Naime , ova sestra u dz koju sam nazvala da zakažem samo sastanak s ginekologom je bila tako neljubazna i napala me što sam išla kod privatnika (?) i kao nije mi on mogao voditi ni bolovanje (što očigledno jeste, jer sam na njemu već 5 mj), da mi se takve nepristojne face i ne gledaju/slusaju. Nisam nikad bila bolesna pa neamm nikakvog iskustva sa ljekarima a kamo li sa doznakama i svim tim zafrkancijama... Hvala ti na odgovoru



IZVORNA PORUKA: lolly

Hvala Alma, ovo mi je značajna pomoć. Morat ću potražiti kopiju tih izmjena u zakonu da pokažem doktorici ....jer valjda je tih 28 dana trebalo da bude povlastica za žene koje rade (pa da mogu da ne rade) a ne kazna za one koje su već na bolovanju... Nisam znala za ovu zadnju izmjenu koju si ti napisala i ako slučajno znaš možes li mi javiti gdje si našla tu informaciju?



IZVORNA PORUKA: lolly

Alma, hvala još jedanput! Tako sam sretna da si mi ovo javila jer sam sada našla te izmjene i dopune zakona o radu i mogu mirne duše doktoru reći da ne želim dopust prije poroda, ili čak ne otići kod njega nego uzeti otpusno pismo iz bolnice. Ovo je link za izmjene i dopune o kojima si ti pisala:
http://www.pokreniposao.ba/docs/uploads/Z%20A%20K%20O%20N%20O%20IZMJENAMA%20I%20DOPUNAMA%20ZAKONA%20O%20RADU%2032_00.doc



IZVORNA PORUKA: hatepsut

Ma odes kompetentnoj osobi i nju pitas,ha ya.ovako bi mi mogle do jutra diskutovat,a razlika je i od kantona do kantona.
@minelam,danas svi manje vise tako rade.daju ugovor na 2-3 mjeseca tako da ostecuju radnika ! jer se poslodavac ogradi ugovorom,opet kazem na zalost takav nam je zakon a nemamo nikom da se zalimo !





IZVORNA PORUKA: lolly

Ne razumijem tvoj komentar, jer ovaj zakon se odnosi na FBiH i nema razlike. U čemu bi bila razlika od kantona do kantona u zakonu o radu, to mi nikako nije jasno?
Ko je kompetentna osoba kojoj se žena može obratiti a da nije sudija na sudu? Mislim da je čest slučaj u BiH da tzv. "kompetentna" osoba ti da pogrešan savjet, zato je najsigurnije znati zakon u svoje ime, da bi se čovjek mogao izboriti za prava koja mu takve kompetencije mogu narušavati. Kompetentni su i ljekari koji bolovanje daju, pa evo ne znaju detalje. Mislim da je zakon jasan i da je ovo pomoć svima, ne znam o čemu da diskutujemo "do jutra"??
Ne razumijem komentar o privremenom radu na 2-3 mjeseca, ja radim već pune 3 godine za istu firmu, i 7 god r. staža bez dana bolovanja, tako da nemam neku lošu "reputaciju" u fondu zdr. osiguranja...
Sveukupno, nije mi jasan tvoj komentar, ali hvala na javljanju.



IZVORNA PORUKA: minelam

hatepsut ma znam to je odavno jasno.....
Mislila sam da li neko ima iskustvo slicno da bi znala da li mogu uvezati najmanje 6 mj radnog staza s obzirom da to ne bi bilo u jednoj firmi.Mislim da je potrebno da bude ista firma al eto da vidim jel i pod moranjem.....





IZVORNA PORUKA: chuci

lolly ako si ti otvorila temu ne moraju svi komentari biti tebi upućeni. ovaj dio komentara koji nisi razumjela koji je pisala hatepsut je bio upućen minelam forumašici.
a što se tiče zakona, jedna stvar je tvoje tumačenje, a skroz druga stvar tumačenje pravnika. vjeruj desilo se mojoj mami za skroz drugi slučaj, da smo mi čitali zakon i bilo nam sve jasno, no pravnici su to skroz drugačije tumačili.
i ja znam da je bilo da žena koja je već na bolovanju mora da iskoristi 28 onih dana prije porođaja i da joj to ulazi u porodiljsko bolovanje. možda se nešto promijenilo pa to treba provjeriti. napala si hanady a ona je pravnica koliko ja znam, pa bi trebala njoj vjerovati kad je u pitanju tumačenje zakona.



















< Poruku je uredio malena27 RR -- 27.2.2011 22:36:02 >


_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu Mama2b)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Trudničko bolovanje...
12.5.2011 11:25:19   
SREĆNA
DRAGE ŽENE , MAME , TRUDNICE , PORODILJE I SVE OSTALE KOJE ČITATE OVE STRANICE ŽELIM VAS POZDRAVITI PRVI PUT SE JAVLJAM NAKON TEŠKE I MUKOTRPNE PRIJAVE JEDVA SE PRIJAVIH AL HAJD.
PA DA ŠTO GOD KAŽEM O SEBI
RED JE
TRUDNICA SAM PRVI PUT , U 21 NEDJELJI TRUDNOĆE, IMAM 30 GODINA, RADIM U DRŽAVNOJ POLICIJSKOJ INSTITUCIJI MISLIM DROT SAM DRŽAVNI HA HA.
HTJELA BIH OTVORITI TO TRUDNIČKO BOLOVANJE ALI NIKAKO DA POFATAM SVE KARAFEKE OKO TOGA. PA JE LI ZNA NEKA OD VAS KOLIKO MI SE ODBIJA OD PLATE NA TRUDNIČKOM.JUČE MI U FIRMI REKOŠE DA JE DOŠLA NEKA NOVA INSTRUKCIJA IZ TREZORA DA SE I NA TRUDNIČKOM PRIMA 80% OD PROSJEČNE PLATE ISPLAĆENE U KANTONU SARAJEVO ZA PRETHODNI MJESEC, ALI OBZIROM DA NI NJIMA U RAČUNOVODSTVU TO NIJE NAJJASNIJE MOLIM VAS DA AKO ZNATE NEŠTO VIŠE O TOME DA MI KAŽETE BILA BIH VAM JAKO ZAHVALNA JER AKO JE TAKO NE ISPLATI MI SE NIKAKO BITI NA BOLOVANJU.MORAM GURAT DO KRAJA A VEĆ MI JE NAPORNO VEOMA.HVALA VAM DRAGE MOJE

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Trudničko bolovanje...
12.5.2011 11:31:01   
aya 05
Srećna, dobro dosla,ja sam bila cijelu trudnocu na bolovanju,od 04.2010-11.2010,i primala sam punu platu,sem toplog obroka.ja radim u ju u sa.Mozda je u meduvremenu doslo do nekih izmjena pa se ti jos malo raspitaj.

(odgovor članu SREĆNA)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Trudničko bolovanje...
12.5.2011 11:41:44   
/MMK/
Koliko ja znam ova stavka je riješena zakonom o radu, tako da nema veze gdje ko radi, budzet, privatni sktor ili nešto treće. Nisam čula da se mjenjalo šta.

Po tri osnova se ima 100% bolovanje ( naravno TO, minuli i prevoz ne ulaze u to), a to su
- trudničko
- povreda na radu
- transplantacija

< Poruku je uredio /MMK/ -- 12.5.2011 11:42:35 >


_____________________________

09.2010.

(odgovor članu aya 05)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Trudničko bolovanje...
12.5.2011 11:44:13   
Nedi
I ja sam bila na blovoanju cijelu trudnoću tj bolovanje preko 42 dana i primala sam 80% plate bez toplog od države a 20% je dodavao poslodavac. Tako isto i na porodiljnom. Ali to bilo 2007 i u Ze-do kantonu

(odgovor članu /MMK/)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Trudničko bolovanje...
12.5.2011 11:51:10   
SREĆNA
MA U MOJOJ FIRMI SE NEZNA NIŠTA TEK JE STARTALA OD NOVE GODINE PA NIKOM NIŠTA NIJE JASNO, AL HVALA VAM PUNO JOŠ ĆU JA TO MALO PROČEPRKATI PA ĆU VIDJETI.HVALA JOŠ JEDNOM I POZZZZZZZZ VELIKI, I JOŠ NEŠTO VEČERAS IDEM KOD DR. I SAZNAT ĆU JE LI FRAER ILI PISULJICA MALA , HE HEHHEHEHE.HVALA VAM POZZZZZZZZ

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Trudničko bolovanje...
13.7.2011 16:30:59   
mirellabj21
Molila bih sve upucene forumasice da mi pomognu i odgvore na nekoliko pitanja o porodiljskom odsustvu na mom konkretnom primjeru.user posted image

Naime u 34. sedmici sam trudnoce, a termin mi je nekad krajem augusta (25.augusta). Jos uvijek radim i planirala sam raditi jos do kraja jula, a nakon toga od 1.augusta uzeti 3 sedmice godisnjeg odmora. Ono sto me zanima jeste da li je moguce uraditi ovako nesto, tj. da nakon isteka ove tri sedmice, ako se ne budem jos uvijek porodila otvorim porodiljsko od 22. augusta (a to je samo nekoliko dana do termina)? Takodje imam dilemu i oko toga ko otvara ovo bolovanje, jer ja sam svoju trudnocu vodila kod privatnog ginekologa, a ne znam kako da se sada pojavim kod doktora (pretpostavljam kod ginekologa u Zavodu za zenu i materinstvo) i kazem da mi otvori porodiljsko 3 dana do termina, hoce li oni uopste uraditi takvo nesto? Moj ginekolog kaze da zakonski moram 28 dana prije otvoriti to porodiljsko, a ja sam citala neke vase postove o tome, a i znam neke kolegice koje su isto ovako uradile, ali ja opet ima dilemeuser posted image .
Cilj mi je da sto vise radim, iskoristim godisnji, da bih mogla biti sto duze sa bebom, a i zbog finansijskih razloga, jer moja firma placa samo 4 mjeseca (prva dva do 100% plate, sljdeca dva do 50% plate, a racuna se od dana otvaranja porodiljskog).

Unaprijed zahvalna na odgovoruuser posted image

(odgovor članu SREĆNA)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Trudničko bolovanje...
13.7.2011 16:57:49   
R&T@
Nisam pravnik, ali...

Neka ti tvoj ginekolog napise da moras cuvati trudnocu. S tim papirom ces u ambulanti dobiti trudnicko bolovanje, najduze 42 dana.Ono se placa 100 %.
Nakon toga otvori porodiljsko bolovanje.
Kad ono istekne, iskoristi godisnji.

U zavodu za materinstvo ti moraju otvoriti porodiljsko, samo upisu datum u knjizicu i daju ti uputnicu za bolnicu.

Sretno!

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu mirellabj21)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Trudničko bolovanje...
27.7.2011 13:40:17   
mirellabj21
IZVORNA PORUKA: megi

taurus
ne znam hocu li ti pomoci ali evo ja sam prosle godine otvorila bolovanje 22 a porodila se 26 juna, do tada sam koristila stari godisnji odmor
tako da nisma otvorila ranije 28 dana kao sto su govorili

a papire za porodiljsku naknadu, ako na to mislis, sve papire odneses u opstinu poslije poroda, bar je tako bilo u mojoj opstini

(odgovor članu megi)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Trudničko bolovanje...
27.7.2011 13:46:58   
mirellabj21
Hvala Tajra na odogovru...

ipak ja sam isto kao i Megi mislila nekako iskombinovati godišnji odmor pa porodiljsko bolovanje, pa ako ima neko malo više informacija oko toga da mi pomogne. Zanima me da li je to moguće, da li će htjeti otvoriti porodiljsko nekoliko dana prije termina (umjesto 28 dana), a šta u slučajevima da se porodim prije isteka godišnjeg ili nakon toga?

Unaprijed hvala

(odgovor članu mirellabj21)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Trudničko bolovanje...
22.8.2011 14:52:40   
KupusLivada
Ćao žene i cure,

Novi sam kolačić u ringeraji :)

sada nemam puno vremena da se pretstavljam, zanima me da li je tačno to što kolegice pričaju danas na poslu, da je došlo do nekih izmjena i da poslodavac ima pravo da traži od žene da se vrati na posao nakon 6 mjeseci (umjesto godinu dana)? Ima li ikakvog zakonskog uporišta u tome, ili su to priče? Koliko znam dužinu porodiljskog odsustva određuje zakon o radu FBiH, a nisam našla nikakve izmjene Zakona u tom smislu, pa se pitam da nema neka odluka na nivou Kantona (Sarajevo)?
hvala unaprijed...

(odgovor članu mirellabj21)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Trudničko bolovanje...
27.8.2011 12:54:48   
lana32
Pozz svim forumasicama,potrebne su mi neke informacije oko ovih trudnickih bolovanja,bila bi zahvalna ako nesto o tome neko zna. Ja zivim u Sa ,radim u Bolnici Zenica kao edukator za hemodijalizu za cijeli Ze Do kanton ,sad sam u 19 sedmici trudnoce i vec sam dva mjeseca na bolovanju,sto zbog nisko postavljene posteljice ,sto zbog izlozenosti hepatitisu B i C tamo gdje radim . Dr opste prakse me je uputila na komisiju za dalje produzenje bolovanja,a i da se javim u Zavod za Zastitu zena i trudnica u Skrelicevoj ,uz napomenu da je komisija za odobrenje malo ¨ teska i neugodna ¨,pa ne znam je li iko imao iskustva s tom komisijom po pitanju bolovanja u ranom stadijumu trudnoce i kad se najbolje javiti u Skerlicevu s obzirom da me cijelo vrijeme vodi privatni ginekolog ? Hvala unaprijed 

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Trudničko bolovanje...
2.10.2011 19:00:30   
amiyca
Drage forumasice... Meni je prije 15 dana otvoreno trudnicko bolovanje od 7 nedjelje trudnoce zbog krvarenja i produzeno do daljnjeg (slijedeca kontrola za tri sedmice). Vidim da pisete da takvo bolovanje znaci da se prima 100% od place. Medjutim, dobila sam nezvanicnu informaciju da u mojoj firmi placaju 70-80% od place (sutra cu znati zvanicno) za ovaj tip bolovanja ida imaju neki svoj pravilnik... Da li je to moguce? I sta ako mi se bolovanje produzi nakon 42 radna dana?

_____________________________

Sunce mamino 20.04.2012

(odgovor članu lana32)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Trudničko bolovanje...
13.10.2011 15:12:07   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: amiyca

Drage forumasice... Meni je prije 15 dana otvoreno trudnicko bolovanje od 7 nedjelje trudnoce zbog krvarenja i produzeno do daljnjeg (slijedeca kontrola za tri sedmice). Vidim da pisete da takvo bolovanje znaci da se prima 100% od place. Medjutim, dobila sam nezvanicnu informaciju da u mojoj firmi placaju 70-80% od place (sutra cu znati zvanicno) za ovaj tip bolovanja ida imaju neki svoj pravilnik... Da li je to moguce? I sta ako mi se bolovanje produzi nakon 42 radna dana?


Draga, nakon 42 dana od doktora opce prakse dobijas uputnicu za komisiju (bar sam ja tako jer vodim trudnocu na GAK-u) a sto se tice naknade place, po svim pravilnicima i zakonima poslodavac je duzan da ti isplacuje 100% tvoje place umanjene za topli obrok i prijevoz. Ganjala sam se sa svojim poslodavcem koji je isto meni poturao pod nos svoje neke pravilnike, ali ti interni pravilnici u ovom slucaju ne vaze. Ako ti bas bude zapelo uvijek mozes pozvati Federalni i Kantonalni zavod za zdravstveno osiguranje i tamo ti sve lijepo objasne.
Moj poslodavac je bio veoma bezobrazan i prijetio otkazom tako da sam mu spremila i inspekciju rada nakon cega mi je morao refundirati sve sto mi je odbijao user posted image
Sretno user posted image

(odgovor članu amiyca)
  Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Trudničko bolovanje...
18.10.2011 0:46:07   
sretniica
Pozdrav svim trudnicama i ostalim forumasicama,

Pitanje za Dinamitnu: Možeš li mi pls reći kako si kontaktirala inspekciju telefonom ili pismeno, mailom...? I ja namjeravam da uradim isto (imam dugu priču) ali me zanima sta je najpametniji način.

Jos jedno pitanje za sve ostale: Nešto mi je moja gin sponemula da ču možda morati na komisiju nakon mjesec dana, a ne nakon 42 dana od otvranja bolovanja kao zato sto sam otvarala i zatvatrala bolovanje više puta u trudnoći? Da li neko zna nešto o tome? Malp me je prpa od te komisije, ne vraca mi se na posao jer moram puno vozariti a termin mi je za nešto malo jače od 2 mjeseca :)



< Poruku je uredio sretniica -- 18.10.2011 0:49:39 >

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Trudničko bolovanje...
18.10.2011 1:11:01   
pipi_duga_capara
IZVORNA PORUKA: sretniica

Pozdrav svim trudnicama i ostalim forumasicama,

Pitanje za Dinamitnu: Možeš li mi pls reći kako si kontaktirala inspekciju telefonom ili pismeno, mailom...? I ja namjeravam da uradim isto (imam dugu priču) ali me zanima sta je najpametniji način.

Jos jedno pitanje za sve ostale: Nešto mi je moja gin sponemula da ču možda morati na komisiju nakon mjesec dana, a ne nakon 42 dana od otvranja bolovanja kao zato sto sam otvarala i zatvatrala bolovanje više puta u trudnoći? Da li neko zna nešto o tome? Malp me je prpa od te komisije, ne vraca mi se na posao jer moram puno vozariti a termin mi je za nešto malo jače od 2 mjeseca :)




na komisiju nosis nalaz gin. oni se uglavnom ravnaju po tome. ja nisam imala nikakvih problema u trudnoci ali sam svom gin. rekla da ne zelim da radim user posted image kaze on nije problem samo reci user posted image sve te papircine odneses na komisiju , oni to nesto kao pogledaju, sarnu koju i to je to user posted image

(odgovor članu sretniica)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Trudničko bolovanje...
18.10.2011 13:26:48   
Anoniman
Sretnice, poslala sam ti privatnu poruku user posted image

A sto se tice komisije, ja sam bas bila prosle sedmice i dali su mi bolovanje do odlaska na porodiljni.
Isto sam svom ginekologu rekla da necu da se vracam na posao jer mi je tamo kriticna situacija i on mi napise na nalazu da imam kontrakcije, sad zadnji put mi je napisao nekakvu dijagnozu i evo 2 puta sam prosla komisiju glatko i ne moram vise user posted image

(odgovor članu sretniica)
  Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *