|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  19 20 [21] 22 23   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Odgoj djeteta
10.5.2012 16:20:13   
smajli80
Koliko mogu da pročitam kod sviju vas je otprilike ista situacija.I svako godište(tj period života ima iste probleme).

Imam djevojčicu od 4 god koja je uvijek bila jedno razigrano,veselo i nadasve nezavisno dijete puno samopoštovanja.Uvijek je imala čvrst stav prema svim svojim odlukama.Nije bila stidljiva,sa svakim je normalno komunicirala(i strancima i poznanicima).
Uvijek sam se trudila da svo svoje slobodno vrijeme kvalitetno provedem sa njom.Od zajedničkih igara,obavljanja kućanskih poslova.Ona je bila centar moga svijeta i sve se oko nje vrtilo.Za nju nije postojalo-NEMAM VREMENA,za nju se vrijeme stvaralo....
Pošto nemam nikog svog a mm jako puno radi nas, dve smo uvijek zajedno(osim vremena kad je u vrtiću).

Sve je nekako počelo padati u vodu kad sam ostala u drugom stanju sa sinom.
Od početka je trudnoća bila rizična(ležala sam 3x u bolnici)a kući sam "morala mirovati".To joj je jako teško palo čak mi je znala reći kad je dolazila u posjetu da odmah mora ići kući jer je ja ne volim zato što sam je ostavila i otišla u bolnicuuser posted image user posted image
To su bili jako teški trenuci i za mene i za nju.
Kući nisam mogla mirovati jer je počela sa se namijerno upišava da bih je ja presvlačila i još je radila mnogo svakavih gluposti samo da privuče moju pažnju.A nisam smjela u toj mjeri da joj se posvetim jer sam morala ležati...
Kad su me ona i mm odveli na porod ona se u povratku kući upiškila i ukakila od nekave velike tugeuser posted image

Sa bratom je u početku imala dobar odnos jer smo se nas dvoje svojski trudili da joj posvetimo jako puno pažnje.Međutim što vrijeme više odmiče ona postaje ljubomornija.I ne znam da li je postala povučenija u sebe,ili skreće pažnju,ali to više nije moje dijete.
U vrtiću neće da samostano pjeva pjesmice(u grupi da),kmeči za svaku sitnicu.
Kad je samnom kući namjerno budi brata,inati se,neće u vrtić i radi sve samo da privuče moju pažnju...

Trudim se koliko mogu da se idalje igram sa njom,šetam i radim kućanske poslove ali to nije ni približno onome šta smo radile prije trunoće.Sad je tu i beba koja raste i kojoj takođe treba pažnja.

Nekad toliko pretera pa se uzgalamim na nju(poslije mi je bude žao),jer vidim da ona strašno patiuser posted image
Bojim se da tim svojim riječima ubijam njeno samopoštovanje koje je bilo zaista visoko.

Ne znam više šta da radim ima li neko nekevu idejuuser posted image jer ja ovako više ne mogu.
Jako sam umorna od svegauser posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 501
   RE: Odgoj djeteta
10.5.2012 21:41:05   
mamma mumi
Smajli 80 nije ti lako, znam imam jednog koji je bio centar mog svijeta, koji je ljubomoran bio na mm ako me zagrli. Sada imam jos jednog malisana kojem treba paznja, kod mene je prvi mjesec bio haos, a i dan danas je,vristi, budi bracu, agresivan, neprepoznati ga, jos kod mene nana i dedo koriste situaciju pa ga lafo pricuvaju a vrate ga jos goreg, nekada posto sam u zajednici ako ga naruzim kaze " e odoh ti ja sad nani" kao kaznjava me , jer je vidio da mi to smeta. Ja se nadam da ce ovo proci uskoro, trudim se biti snjim kada mali bebac spava, ali tesko je znam, proci ce nadam se.
Vesela nije bas lako presjeci to tako, ja sam u zajednici isa kuca, sprat ispod su oni, a djecak sada sam otvori vrata i ha doruckuje odoh nani i dedi, ja mu to nemogu zabraniti , jer mm bi poludio moguc i razvod, jer moj mm nevidi to tako kao ja jer su to njegovi roditelji, da vidi davno bi im se susprostavio, ja sam odgojena tako da postujem starije, ali sam nani par puta skrenula paznju , zamolila je da neradi to i to, ona se samo nasmijesi i nastavi po starom, zena koja je ili glupa ili bezobrazna, koja mene uci sta i kako trebam s djetetom. Sa prvim djeteom umalo zbog nje nepoludih, od savjeta , nakog papanskog nadrzavanja, mada ja kazem ne, ona ko da necuje fura svoj film. Jedino da je za kosu pocupam i prebijemuser posted image

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 502
   RE: Odgoj djeteta
28.11.2013 22:43:42   
senjorita
ne znam pisem li na pravoj temi, ispravite me ako vec negdje ima...
imam curicu od 20 mjeseci i jedva zivim sa njom, bas me maltretira psihicki :-) a i fizicki, stalno nosanje itd, a trudna sam 7mjesec.
nece da slusa samo place, nista normalno ne trazi nego prvo pocne plakat pa onda kaze sta hoce, al najgore mj je sto je za spavanje katastrofa, po sat je uspavljujem lezim kraj nje,a da j3 obucem u pidjamu molim je po sat a ona samo place vristi necu necu, pa izvoljva gluposti, da se poljeva vodom, da se sminka, da ja oblacim sta ona kaze, da ide negdje, ma probi mi glavu. sto je najgore nije ni njoj lako, cesto mislim da ce past unesvejst od tolike vike i jecanja i plakanja. a kad uspije zaspat, spavajuci jeca po dva sata. nista ne pomaze bas ne znam kakva sam to ja majka, gdje da naucim kako odgojiti dijete ili sta vec da radim, pitam se sta ce biti tek kad dodje drugo...

_____________________________

covjek ima jednu nezgodnu naviku ..
da sudbinom naziva samo ono sto ga satire...

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 503
   RE: Odgoj djeteta
28.11.2013 23:07:10   
R&T@

IZVORNA PORUKA: senjorita

ne znam pisem li na pravoj temi, ispravite me ako vec negdje ima...
imam curicu od 20 mjeseci i jedva zivim sa njom, bas me maltretira psihicki :-) a i fizicki, stalno nosanje itd, a trudna sam 7mjesec.
nece da slusa samo place, nista normalno ne trazi nego prvo pocne plakat pa onda kaze sta hoce, al najgore mj je sto je za spavanje katastrofa, po sat je uspavljujem lezim kraj nje,a da j3 obucem u pidjamu molim je po sat a ona samo place vristi necu necu, pa izvoljva gluposti, da se poljeva vodom, da se sminka, da ja oblacim sta ona kaze, da ide negdje, ma probi mi glavu. sto je najgore nije ni njoj lako, cesto mislim da ce past unesvejst od tolike vike i jecanja i plakanja. a kad uspije zaspat, spavajuci jeca po dva sata. nista ne pomaze bas ne znam kakva sam to ja majka, gdje da naucim kako odgojiti dijete ili sta vec da radim, pitam se sta ce biti tek kad dodje drugo...


Bit ce bolje...

Sigurno se cudis?

A znas zasto ce biti bolje?

Neces imati ni vremena ni snage da joj udovoljavas u svemu, a to je najbolji put ka napretku...

Ne inati se s njom... Pusti je da bude po njenom... Donekle, naravno...

Ona je jos mrvica, ali polahko spoznaje kako te naljutiti i to radi...

Spusti se na kolena kad vristi, gledaj je u oci i pricaj normalnim tihim glasom...


I da, ti si najbolja majka koju ima...
Sama cinjenica da citas ovu temu pokazuje koliko si dobra majka...

Ali si i zena...
a tesko je naci zlatnu sredinu...

Polahko...

Mozes ti to...



_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu senjorita)
Neposredna veza do poruke: 504
   RE: Odgoj djeteta
29.11.2013 0:30:08   
aazra
Uh i ja sam sa svojim imala takvih problema, ali sve prođe kako je dijete vece...kade sam prihvatila da mi je dijete "ters" karakter i pomirila se sa sudbinom sve najednom krenulo nabolje...user posted image

Mozda je razlog sto se to obicno desava jedincima, razmazenost, ali eto i ja sam jedinica pa ne sjecam se da sam ikad provodila neke stvari koje je moje dijete meni...Vjerujem da je mamama s takvom djecom teze ako imaju ili cekaju jos jedno dijete...

Ali ko zna cesto se ispostavi da su to uglavnom veoma senzibilna i posebna djeca, tj. osobe, a i to ima svojih prednosti user posted image

< Poruku je uredio aazra -- 29.11.2013 0:31:00 >


_____________________________








(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 505
   RE: Odgoj djeteta
29.11.2013 7:38:58   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: senjorita

ne znam pisem li na pravoj temi, ispravite me ako vec negdje ima...
imam curicu od 20 mjeseci i jedva zivim sa njom, bas me maltretira psihicki :-) a i fizicki, stalno nosanje itd, a trudna sam 7mjesec.
nece da slusa samo place, nista normalno ne trazi nego prvo pocne plakat pa onda kaze sta hoce, al najgore mj je sto je za spavanje katastrofa, po sat je uspavljujem lezim kraj nje,a da j3 obucem u pidjamu molim je po sat a ona samo place vristi necu necu, pa izvoljva gluposti, da se poljeva vodom, da se sminka, da ja oblacim sta ona kaze, da ide negdje, ma probi mi glavu. sto je najgore nije ni njoj lako, cesto mislim da ce past unesvejst od tolike vike i jecanja i plakanja. a kad uspije zaspat, spavajuci jeca po dva sata. nista ne pomaze bas ne znam kakva sam to ja majka, gdje da naucim kako odgojiti dijete ili sta vec da radim, pitam se sta ce biti tek kad dodje drugo...


na zalost al moram reci , pusti je neka nekoliko puta odplace vidi da nije po njenom ignorisi , naucice se , i kao sto RiTa cece sada kad dodje drugo bice prinudjena da nauci , jer se nema toliko vremena .

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu senjorita)
Neposredna veza do poruke: 506
   RE: Odgoj djeteta
29.11.2013 10:59:04   
senjorita
eh pustam je neka se isplace, ali vidim nista dobro joj ne donoai, samo se jos teze umiri, a ni ja ne mogu puno da izdrzim, ona moze i po dva sata bez prestanka da place, i hajd ja svoj poso, ona place ja cistim, ali nista, sutra opet isto.
cudna mi je jer zna i da bude najbolje dijete na svijetu heheh slusa , igra se normalno, samodok joj se ne okrene film. :-)
sve me strah ako ovako nastavi da ne ostane i kad rodim drugo, kako bih izasla na kraj, jos ljubomore ako bude gotova sam :-)
mislila sam je u vrtic upisati, ipak oni su tamo disciplinovani, ali mi zao jer sam ja kuci...


_____________________________

covjek ima jednu nezgodnu naviku ..
da sudbinom naziva samo ono sto ga satire...

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 507
   RE: Odgoj djeteta
29.11.2013 12:48:29   
niki83

IZVORNA PORUKA: senjorita

eh pustam je neka se isplace, ali vidim nista dobro joj ne donoai, samo se jos teze umiri, a ni ja ne mogu puno da izdrzim, ona moze i po dva sata bez prestanka da place, i hajd ja svoj poso, ona place ja cistim, ali nista, sutra opet isto.
cudna mi je jer zna i da bude najbolje dijete na svijetu heheh slusa , igra se normalno, samodok joj se ne okrene film. :-)
sve me strah ako ovako nastavi da ne ostane i kad rodim drugo, kako bih izasla na kraj, jos ljubomore ako bude gotova sam :-)
mislila sam je u vrtic upisati, ipak oni su tamo disciplinovani, ali mi zao jer sam ja kuci...



Ja mislim da je ona vec pocela da ispoljava tu svoju ljubomoru user posted image i da je zato takva!
Ali vjerujem i forumasicama koje su ti rekle da ce biti drugacija kada rodis drugo dijete, cisto jer ce vidjeti da nemas svo vrijeme samo za nju! I samu me ceka slicno user posted image samo sto ja imam 4godisnjakinju..koja dosta samostalna, i ide u vrtic, ali opet ima vec dozu ljubomore i ponekad to pokaze, i nimalo nije lijepo user posted image

_____________________________

N&N

(odgovor članu senjorita)
Neposredna veza do poruke: 508
   RE: Odgoj djeteta
29.11.2013 13:20:53   
djoisa
ja cesto, ne svaki put, uspijem smiriti malog po savjetima iz ovog texta :

http://www.najboljamamanasvetu.com/2010/11/kako-da-smirite-dete-koje-vristi/

spustim se na njegov nivo i ponavljam njegove rijeci, nevjerovatno kako cesto to upali..


(odgovor članu niki83)
Neposredna veza do poruke: 509
   RE: Odgoj djeteta
29.11.2013 23:36:47   
ena23

IZVORNA PORUKA: R&T@


IZVORNA PORUKA: senjorita

ne znam pisem li na pravoj temi, ispravite me ako vec negdje ima...
imam curicu od 20 mjeseci i jedva zivim sa njom, bas me maltretira psihicki :-) a i fizicki, stalno nosanje itd, a trudna sam 7mjesec.
nece da slusa samo place, nista normalno ne trazi nego prvo pocne plakat pa onda kaze sta hoce, al najgore mj je sto je za spavanje katastrofa, po sat je uspavljujem lezim kraj nje,a da j3 obucem u pidjamu molim je po sat a ona samo place vristi necu necu, pa izvoljva gluposti, da se poljeva vodom, da se sminka, da ja oblacim sta ona kaze, da ide negdje, ma probi mi glavu. sto je najgore nije ni njoj lako, cesto mislim da ce past unesvejst od tolike vike i jecanja i plakanja. a kad uspije zaspat, spavajuci jeca po dva sata. nista ne pomaze bas ne znam kakva sam to ja majka, gdje da naucim kako odgojiti dijete ili sta vec da radim, pitam se sta ce biti tek kad dodje drugo...


Bit ce bolje...

Sigurno se cudis?

A znas zasto ce biti bolje?

Neces imati ni vremena ni snage da joj udovoljavas u svemu, a to je najbolji put ka napretku...

Ne inati se s njom... Pusti je da bude po njenom... Donekle, naravno...

Ona je jos mrvica, ali polahko spoznaje kako te naljutiti i to radi...

Spusti se na kolena kad vristi, gledaj je u oci i pricaj normalnim tihim glasom...


I da, ti si najbolja majka koju ima...
Sama cinjenica da citas ovu temu pokazuje koliko si dobra majka...

Ali si i zena...
a tesko je naci zlatnu sredinu...

Polahko...

Mozes ti to...




prvo da potpisem rt..
svaka joj je zlatna.

pa da dodam i ja par svojih stavki:

i kod moje djece je razlika kao kod tvoje (stariji nije imao ni pune dvije kad sam rodila mladjeg). tesko bude na pocetku ali je zlata vrijedilo: svaki trag razmazenosti je nestao sa rodjenjem brata.. jednostavno zato sto nisam im,mala vremena da mu udovoljavam i to je on shvatio jako brzo...

drugo, pokusaj se opustiti. pronadji prvo u sebi smisao za humor u roditeljstvu... kad se ona maze sminkom to je slatko.. msiji se, slikaj je.. pricaj s njom.. akd se poljeva vodom i ti je malo polij. pa n ek ona tebe.. pa se skakljite.. pa mokre se malo mazite pa onda uz pjesmu pravac u spavacu na presvlacenje.. razumijes sta hocu da kazem? vjeruj mi molim te na rjec, pozitivna energija je izuzetno, izuzetno zarazna, na djecu prelazi kao carobnim stapicem.. mozda ne prvi dan, drugi ce sigurno... tsko je samog sebe nanalizirati i procjeniti, tesko ej samog sebe natjerati na osmjeh i igru kad ti je muka, umorna si, nikakva si, trudna si, spava ti se.. pa aj nisam trudna pa bi ih nekad anavecer najradije iz topa ispalila na mjesecuser posted image sve je to normalno, ali ako hoces mir u kuci moras krenuti od sebe. otidji u drugu sobu, smiri se, ispusi se, vristi u jastuk ako treba.. i onda izadjes do curetka.. i nasmijes se.. i pocnes se smjesiti i smijati ...

djete koje mnogo vristi, place, tersa, pogotovo dijete od dvije godine, trazi PAZNJU. za nju je bilo kakava paznja, pa cak ito kad ti pocnes galamati ilupati je po guzi, bolja nego da je nema nikako. a sad je naucila i kako ce je dobiti- plakanjem, deranjem, odugovlacenjem, tersanjem... dugotrajan ej proces da se to promjeni (da napomenm, sve sto pisem pisem iz vlastitog iskustva sa dvoje jaaaaaaaaaako tske djece), i moras, kako sam vec rekla, krenuti od sebe (i tm od sebe, ako ga ima u svoj ovoj prici user posted image )..

samo pozitivno draga moja, jedna majka sve moze user posted image


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 510
   RE: Odgoj djeteta
29.11.2013 23:52:00   
ena23
jo moram s vam podjeliti nesto.. prosle godine otprilik u ovo doba, bez vidnog razloga, emir je poceo totalno da tersa, da se provodi, da se baca.. jedne sedmice je tri dna za redom imao histericne napade napolju. ne znam jesu li vasa djeca to ikada imala.. to je ono kad djete vristi i vristi i vristi i nestane mu dah i svi se ljudi okrecu da vide sta to radim sa djetetom... (a razlozi su totalno banalni, jednom m u nisam kupila traktor u prodavnici, drugi put jer nije htio u prodavnicu i treci put jer nije htio iz parka kuci).. to je strasno vidjeti.. djet poplavi od vristanja a ja e znam kako d ga msiirm, kod kuce je totalno tersao, udarao brata, udarao djecu u parku, nece da spava, nece da jede nista osim pomfrita, ali bukvalno, znaci nece citav dan d jede i zaspat ce glda nali nece nista drugo... kad nie po nejgovom bacao bi igracke ili lupao nogom u pod (jer mu je to zabranjeno, jer smo stanovali iznad dvoje penzionera koji su redovno dolazili da se zale na buku). razumijet evec... totalni haos...
i onda ja i mm pocnemo malo citati.. i primjenjivati stvari... danas (godinu poslje) smo dogurali do tog da imamo zaista zlatno dijete (nije so je moj user posted image )
i dalje se desi da place bez razloga (kada je umoran ili gladan) ali nikad vise ne vristi il itersa, nece da jede sve sto mu se nudi, ali je mnogo smireniji, mnogo sretniji, ne udara nikoga (naravno da se s bratom nekada gurk za igracku, ta brat mu jeuser posted image ) ... a prvi korak je bio ovo sto sam napisala,mora se POZITICVNO pristupiti roditeljstvu.
smjeh do suza user posted image

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 511
   RE: Odgoj djeteta
2.12.2013 11:57:31   
Alma_27

IZVORNA PORUKA: ena23

jo moram s vam podjeliti nesto.. prosle godine otprilik u ovo doba, bez vidnog razloga, emir je poceo totalno da tersa, da se provodi, da se baca.. jedne sedmice je tri dna za redom imao histericne napade napolju. ne znam jesu li vasa djeca to ikada imala.. to je ono kad djete vristi i vristi i vristi i nestane mu dah i svi se ljudi okrecu da vide sta to radim sa djetetom... (a razlozi su totalno banalni, jednom m u nisam kupila traktor u prodavnici, drugi put jer nije htio u prodavnicu i treci put jer nije htio iz parka kuci).. to je strasno vidjeti.. djet poplavi od vristanja a ja e znam kako d ga msiirm, kod kuce je totalno tersao, udarao brata, udarao djecu u parku, nece da spava, nece da jede nista osim pomfrita, ali bukvalno, znaci nece citav dan d jede i zaspat ce glda nali nece nista drugo... kad nie po nejgovom bacao bi igracke ili lupao nogom u pod (jer mu je to zabranjeno, jer smo stanovali iznad dvoje penzionera koji su redovno dolazili da se zale na buku). razumijet evec... totalni haos...
i onda ja i mm pocnemo malo citati.. i primjenjivati stvari... danas (godinu poslje) smo dogurali do tog da imamo zaista zlatno dijete (nije so je moj user posted image )
i dalje se desi da place bez razloga (kada je umoran ili gladan) ali nikad vise ne vristi il itersa, nece da jede sve sto mu se nudi, ali je mnogo smireniji, mnogo sretniji, ne udara nikoga (naravno da se s bratom nekada gurk za igracku, ta brat mu jeuser posted image ) ... a prvi korak je bio ovo sto sam napisala,mora se POZITICVNO pristupiti roditeljstvu.
smjeh do suza user posted image



a gdje ste nasli te savjete? jel vam barem jedan link ostao sacuvan? ocajni smo user posted image

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 512
   RE: Odgoj djeteta
2.12.2013 20:49:16   
ena23
a joj sad.. fakat nismo pratili sad neku odredjenu knjigu ili odredjenu stranicu ili to.. ali jesmo poceli bas intenzivno citati, ja knjige iz biblioteke, mm po netu.. i naveer kad djeca zaspe zadamo se onda u pricu.. sta si ti procito sta sam ja... i tako se malo po malo pravio neki sistem...
prvo je bilo ovo sto sam vec napisala: pozitivan odnos prema djetetu. bez udaranja, vristanja, glamae, puc po guzi... mirno i pozitivno, sa smjehom.. to je najteze.. valja prvo na sebi poraditi.. .. ne djeluje odmah.. cak sta vise, imam osjecaj da je prve dvije sedmice nakon sto smo izbacili prut i galamu bilo najgore.. on je jednostavno navikao bio da "tjera" dok ne zaprijetimo prutem ili dok ne pocnemo galamiti...

odredili smo za pocetak nekoliko pravila (tacnije dva), broj jedan je bio da se ne smje udarati. napisali veliki znak "NE UDARATI" (to nam je naumpalo jer je u winnie pooh knjizi koju je tada redovno citao i volio zeko procitao znak i morao raditi sto pise an znaku- kako rekoh, puno toga smo sami sebi skontali, sta bi nasem djetetu bilo odgovarajuci nacin..) drugo je bilo da se ne smje vristati (ono kad vristi fol place). eh za to dvoje je sljedila kazna, ali bez izuzetka, bez popustanja. bilo je jos puuuuuuuuno gresaka u njegovom ponasanju ali ne mzoes sve odjednom korigovati, inace bi po itav dan samo isla za njim i vikala ne, stani, nemoj, ppusti, ovo- ono...

sto se tice kazne.. opet smo skontali sta bi nasem djetetu najbolje odgovaralo... svagdje u kjnigama pise "time out" kazne je najbolja, ali kod naseg to nije palilo. njemu je ulitmativna kazna bila tuzni smajli na zidu. imali mso sretni smajli koji visi kad smo svi sretni i kada emir nije udaro nikoga i nije vristo. ako i nakon tri opomene (brojimo uvjek do tri) nastavi vristati sljedi tuzni smjali na zidu koji ce tu ostati citav dan- sto znaci da taj nema cokoladica, slatka, price pred spaanje, gledanje crtanog itd itd... i to je bilo pravo tesko dok je shvatio da nema batine nego ce doci tuzni smajli.. ali odradis proceduru tri dana i cetvrti imas djete koje krene udariti brata, j anapomenem da cemo staviti tuzni smajli- on spusti ruku. dakle, bez dreke, galame, vike... ljepota..

vazno je i kako se prica sa djetetom.. ako vi na njega galamite u stresnim situacijam i on ce na vas ako je njemu situacija stresna (a djeci moze biti stresna situacija i kada mu zavrsi najdrazi crtani an tv-u)...

i jos nesto jako vazno, sto svagdje pise i sto je najteze za nas roditelje: morate HVALITI djetetovo lijepo ponasanje. ako danas Emir nije udario nikoga (to ej tad vazilo, dok je mlataro djecu) onda cu ja njemu pred spavanje hvalospjeve pjecati povodom toga. ako je bratu lijepo rekao da mu ne smeta ja cu ga izljubiti, pljeskati rukama, ljubiti... ako je bez pobune oprao zube opet cu mu to pohvaliti, ljubiyti ga, govoriti svaka cast.. djetetu je vasa pohvala najbolja nagrada koju moze dobiti (i to je sve iz knjigauser posted image )

eto tako...

i samo da ne ispadne da se hvalim (i da mi ne bi sta krenulo sad po tersuuser posted image ), da vam ispricam i vecerasnji ispad: veceras je fino gospodin E popiso svog babu user posted image bio je premoren i nervozan i terso kad je trebao ici spavati i babo ga odveo i poturio mu tutu da piski a ovaj fino cunu i u babu... i babo mu mlatne ruku i izgalami se na njega u vc-u.. kad su dosli nazad u sobu emir jeca place i kaze "babo me udariooooo a mi imamo znak na kome pise neeeee udaratiiiiiii " i hebi ga, skontali smo da nije dobro.. utjesili njega, pa ga tjerali da se on izvine babi jer ga je popiso pa ce i babo njemu jer ga je udario... ali nije upalilo... nema veze, sutra je novi dan. ujutro cemo ponoviti pricu, garant ce se izvinuti i on babi i babo njemu pa ce opet biti sve dobro user posted image

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 513
   RE: Odgoj djeteta
3.12.2013 8:01:45   
Lulu_08
ena23 BRAVO user posted image ! extra odličan i inspirirajući post odnosno prenos vašeg iskustva!!! ja sam to probala par puta i zaista djeluje, međutim primjerim kada me stres obuzme i ne riješim ga se adekvatno da počnem galamiti, iz galame pređe galama s njene strane i odgovaranje i svađanje a onda slijedi puc po guzi i slično što zna baš postati ružno i kontraproduktivno. moram malo poraditi na tome aktivnije nisam zadovoljna kako stvari idu u poslednje vrijeme...

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 514
   RE: Odgoj djeteta
3.12.2013 8:39:56   
niki83
Ena, samo da pohvalim vase stavove i to kakvi ste roditelji. Bas lijepo. user posted image

_____________________________

N&N

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 515
   RE: Odgoj djeteta
13.12.2013 17:47:08   
Alma_27
Ena, hvala na savjetu user posted image
malo sam citala tvoj post sa mm i poceli smo primjenjivati. isto tako razmisljali i analizirali. mi smo zalijepili papir na vrata i kad udari brata, ja nacrtam ljutka (tuzni smajli) i kad dobije tri ljutka, slijedi sankcija za taj dan. to je ono kao kad vi zakacite tuznog smajlija. juce je za pola sata dobio dva ljutka i trebalo mi je oko dan i po da dobije treceg. skonto o cemu se radi pa se zadevero user posted image jos u obdanistu od nekog malog pokupio stipanje... on bas najgore od djece pokupi. jos smamu lijepo objansila d ane smije nikog stipati cak ni da vrati. bolje je reci uciteljici. jos da nekom djetetu napravi modricu... a vecers stipnu brata. e neces mislim si.

mi smo i ranije uveli da nece dobiti stvar koju trazi ako histerise kad mu mi kazemo da se malo strpi. pa, pali. kako kad.


umalo zaboravih, mi smo njemu fino objasnili taj sistem sa tri ljutka i sve je on skontao i onda nas upita sta ce biti ako tokom kazne dobije jos jednog ljutka. cetvrtog. gdje on ide? ja ostala paf. ne znam otkud mu to naumpade. kako mali mozak analizira kad se o njegovoj guzi radi user posted image
sta da tu uvedem user posted image

(odgovor članu niki83)
Neposredna veza do poruke: 516
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 16:15:26   
ena23
alma ja jos jutros procital ovaj tvoj post i vjeruj evo do sada sam razmisljala o njemu.. tj. o maloj glavici koja je skontala a sta ce sa cetvrtim ljutkom. to sta bi bilo sa cetvrtim nemam pojma, ali mi naumpade ensto drugo, a to je da vam je ovaj sistem opet baziran na negativnom, tj. paznjom (ljutkom) se "nagradjuje" negativno ponasanje...
a sta bude kad slusa? imaet li za to sistem nagrade? ako smijem, ja bih vam predlozila da fokus stavite na pozitivno ponasanje. tj., da uvedete i sretne smajlije, s kesom od uha do uha. lupam, ako je citav dan sluso ti ces mu pred spavanje reci eh vidi, danas nisi uderao, stipao, lijepo si opreo zuvbice, slusao si u parku, pojeo si supicu.. bla bla.. zato sad crtamo sretnog smjalija. opet lupam, kad dobije sest sretnih smajlija dobit ce i nagradu (to en mora biti nesto materijalno, nagrada moze biti i citanje svih knjiga koje posjeduje, odlazak u prodavnicu da on sebi izabere cokloadicu.. sta god vam naumpade..

znaci, opet, vazno je primjecivati pozitivno ponasanje, ne smao negativno. ne znam jesam li ja gore pisala, kmi imamo i sretnog smajlija, koji visi na ziduskoro uvjek, to znaci da je taj dan slusao, da je dobar da smo svi sretni. zazelimo i sretnom smajliju svako vecer laku noc kad krenemo spavati user posted image

< Poruku je uredio ena23 -- 19.12.2013 16:16:23 >


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 517
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 16:20:55   
ena23
a sad opet ja imam problem sa mladjim djetetom.. kakvu mi ej scenu danas napravio na pola centra.. on hoce u mcdonalds a ja encu.. haos.. plac, dreka histerisanje, leze na zemlju, dere se, ljudi se okrecu a ja stojim pored njega i nisam ga uzela, tj. nisam htjela, htjel sam da sam vidi da nema fajde sto place.. nakon jedno pola sata nagurivanja, ubjedjivanja, galame i vriske uzmem ga i odvedem u biciklo i zakopcam i krenem.. meni je problem sto on jos nista apsolutno ne prica (2,5 g.), ma taj i ne gleda kad mu se i lijepo prica a kamo li kritikuje..
uskoro cemo vjerovatno imati kuci tim experata da ga procjeni, ja sam sumnjala na neki vid autizma kod njega i dkotorica nas je prijavila tom timu i sad cekamo od njih odgovor i posjetu... ali do tada ja apsolutno nemam pojma kako da se postavim prema njemu, jer meni djeluje kao da on apsolutno nista ne razumije sto mu pricam..

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 518
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 16:26:11   
canim
ena jeste li mu provjeravali sluh, mozda slabije cuje user posted image

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 519
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 16:30:13   
ena23
nismoprovjerravali li nema problema. recimo kad izlazimo iz kupatila, on vec izaso iz vrata, ja kazem keno ugaasi svjetlo, on se vrati ugasi. ili kad kazem hajmo upaliti kompjuterr odma leti u sobu gdje je kompjuter..ali nesto slozenije nemam osjecaj da razumije

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 520
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 16:45:00   
bebacha

IZVORNA PORUKA: ena23

a sad opet ja imam problem sa mladjim djetetom.. kakvu mi ej scenu danas napravio na pola centra.. on hoce u mcdonalds a ja encu.. haos.. plac, dreka histerisanje, leze na zemlju, dere se, ljudi se okrecu a ja stojim pored njega i nisam ga uzela, tj. nisam htjela, htjel sam da sam vidi da nema fajde sto place.. nakon jedno pola sata nagurivanja, ubjedjivanja, galame i vriske uzmem ga i odvedem u biciklo i zakopcam i krenem.. meni je problem sto on jos nista apsolutno ne prica (2,5 g.), ma taj i ne gleda kad mu se i lijepo prica a kamo li kritikuje..
uskoro cemo vjerovatno imati kuci tim experata da ga procjeni, ja sam sumnjala na neki vid autizma kod njega i dkotorica nas je prijavila tom timu i sad cekamo od njih odgovor i posjetu... ali do tada ja apsolutno nemam pojma kako da se postavim prema njemu, jer meni djeluje kao da on apsolutno nista ne razumije sto mu pricam..


a postojil mogucnost da je on razmazen

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 521
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 16:56:33   
bebacha
Mislim nemoj me pogresno shvatit al opet jel bolje i da je razmazen nego autistican
meni to nekako vise ide na to
jer et kazes da on reaguje nekad,odnosno izgleda kad mu je po volji

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 522
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 16:56:40   
ena23
Hahaha, da ti nisi sta mm-u u rodu user posted image i on tvrdi da je eazmazen.
Ne znam... Cesto on ne dobije sto hoce i otplace, ali ovakve scene mi do sada nije pravio

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 523
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 16:59:22   
bebacha

IZVORNA PORUKA: ena23

Hahaha, da ti nisi sta mm-u u rodu user posted image i on tvrdi da je eazmazen.
Ne znam... Cesto on ne dobije sto hoce i otplace, ali ovakve scene mi do sada nije pravio


hm pa raste dijete i drugacije se ponasa
ja sve više vidjam takve djece u okolini
jednostavno ispituje granice
iskreno se nadam da ce ti to reci i strucnjaci

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 524
   RE: Odgoj djeteta
19.12.2013 19:49:35   
Alma_27

IZVORNA PORUKA: ena23

nismoprovjerravali li nema problema. recimo kad izlazimo iz kupatila, on vec izaso iz vrata, ja kazem keno ugaasi svjetlo, on se vrati ugasi. ili kad kazem hajmo upaliti kompjuterr odma leti u sobu gdje je kompjuter..ali nesto slozenije nemam osjecaj da razumije


sin mog rodjaka ima autizam i nikada nije odgovarao na takve naredb u toj dobi nego mnogo kasniej nakon rada sa defektologom. nije razumio i nije ga zanimalo sta to drugi pricaju.on je bio u svom svijetu i histerisao je na SVAKU promjenu rutine.


i hvala za savjete za smjeska. nismo to uveli mada ga hvalimo. jedna ppoznanica kojaj se bavi odgojem djece mi je rekla da ovaj moj sistem sa tri ljutka moze proci i dobar je kod nekih drugih vaspitnih problema ali za udaranje brata ne smijem imati tri ljutka nego ostru sankciju nakon prvog udarca. nema da dva puta smije udariti brata a treci put ne smije. kaze da bi bilo najbolje ostrim tonom reci da se to ne smije i tacka. bez objasnjavanja i raspravljanja. to je granica oko koje se ne dogovaramo a za ostalo se moze objasnjavati pa koliko on razumije u dobi od 4g.

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 525
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  19 20 [21] 22 23   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  19 20 [21] 22 23   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *