|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 10:52:10   
teacher75
ja se pravo brinem da cu biti popustljiva i nedosljedna, jer inace u zivotu u 99% slucajeva prva popustam i izbjegavam sukobeuser posted image joj kad mi se to obije o glavu, jadna ja...

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 10:53:07   
veeseelaa
uglavnom vesela...vama se može desiti da nikada više ne poželi tuđu igračku...
moćda je već bila pospana, možda s eveć umorila, možda je želja za loptom ustavri bio samo način kenjakanja od umora ili želje za sokom ili vodom ili spavanjem.


i ja sam malo iznenadjena njenim ponašanjem, da je bila pospana jeste al svejedno i ja sam bila pa nisam nikom ništa uzela user posted image  
valjda se neće ponavljati user posted image  stvarno mi je bilo tako neugodno, do duše i ja i mm pošli u prirodu bez ikakvih rekvizita user posted image  trebali smo računati na to da će ugledati i biciklo i loptu itd
e da par puta je "otela" biciklo jednoj djevojčici al tu sam riješila stvar user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 10:54:57   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: HAHA

Nije stvar u tome da se bude strog,već dosljedan,koliko god je to moguće.Ako nešto jednom vrijedi mora svaki put tako,jer ako jednom popustimo to djecu zbunjuje i nisu više sigurna šta mogu a šta ne.Svako dijete iskušava naše granice,dokle može ići.Što kažeš Hanady svi misle da sam luda koliko pričam,znam za sebe reći pluća su mi ko kontjener velika,ali šta ću.Neki dan je moj Hamza u parku lupao nekakve flaše od piva,kad sam vidjela posjela sam ga na klupu i objasnila koliko sam razočarana njegovim ponašanjem(ljuta,zabrinuta,tužna)on je plakao,ali mirno slušao.Sankcija je bila odmah otići iz parka i još 2 dana ne dolaska,jedna žena je ostala paf,kaže nećeš ga istući,moglo mu je u oko otići,ja nisam mogla vjerovati šta me pita.Kad smo sljedeći put došli u park nije ni pogledao to mjesto i mislim da i neće više nikad.Mogu vam reći da je najteže biti dosljedan svome djetetu,ali isplati se.

isto....

sa starijom mi je dsuprug znao reći...majketi jesi ti normalna..šta joj pričaš kad te ne konta....al konta ona i sve je skonatala....
ja se uopšte ne stidim kada mi dijete u javnosti plače, histeriše, baca se i nikada je nebih istukla da bi neko drugi bio zadovoljan...ja pričam ona plače...ma plači al biće kako ja kže,.
jednom mi je jedna gospođa iza leđa rekla ''eh da je moja ja bih je izlemala nebi ona više se bacala na cesti'' ja sam se ljubazno okrenula i rekla ''sreća nije vaša, moja je i to vam ne daje za pravo d avas čuje kako komentarišete ono što ona neće rzumjeti...a baška što s emješate u razgovor mene i moje kćerke'' ode teta sa facom ljutom kao da sam joj šamar opalila...ali istina dijete je moje...i smao ja znam kako i šta je najbolje za nas dvije u našem odnosu.

Neko to radi drugačije...i sve dok to smatra uspješnim neka sa svojim djetetom na svoj način radi...
ja mogu sugerisati, mogu reći kako ja to radim...ali ne mogu zahtjevati da smo svi isti roditelji jer znam d anisu sva djeca ista...


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu HAHA)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 10:56:54   
mamabb
IZVORNA PORUKA: triputmama

poszuju mamine/oceve zakone dok ih se boje onda vala teraju ono svoje

bas bi na ovu temu rado pisala kad vam malo deca odrastu ako budemo zivi i zdravi  user posted image



Iskreno, molim Boga da se mene moja sunčica ne boji. Baš bih bila tužna kad bih shvatila da je tako.
Stvarno se trudim da joj dam izbor, izaberi nešto, a ne sve i sad jer možeš ostati bez ičeg.
Kad idemo restorane, kafiće, park uvijek nosim neku njenu dragu igračku, bojice i blok uvijek u su torbi. Ako poželi nešto od neke druge djece onda treba da da nešto u zamjenu, a ne sve sebi. Ako nešto nema a želi, obećam da ću joj kupiti ako bude dobra. Tata i ja po povratku kući uvijek pohvalimo njeno ponašanje ako je bila dobra ali i naružimo ako nije.
Za sad metod pali kako će biti dok bude rasla ne znam, samo nek mi Bog bude u pomoći.

_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 10:59:17   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

iskreno mislim da dvogodišnjaci nisu baš "spremni" za dugometražne razgovore
Mogu ja njoj nešto objasniti al ne baš sve, mislim da me baš ne konta
možda sa 3 + to bude išlo bolje al sad... ne vjerujem.... ipak je ona mala....
neznam kako to druge mame sa dvogodišnjacima uz razgovor rješaju, malo teže mislim....
neznam opet

ja rješavam i sa jednogodišnjaokom koji ne govori...

ja pričam i pričam...jednom će me skontati....

Evo npr. kada kažeš djetetu od dvije gopdine idemo u igraonicu, jel te skonta i nasmije se....
isto tako kažem...ne ne možeš danas u igraonicu i skonta me...ali ako ne može u igraonicu može dobiti lizalo kraj mene da liše, sok kraj mane na slamku d apije...odvatim joj pažnju nečim drugim....

ne kažem da su to dugometražni razgovorai, ali ponavljanje istog jeste sigurno...
mislim da sam do sada za ovih još malo 5 godina kako sam majka najmanje 2 miliona puta pitala '' ko je ovdje mama a ko dijete'' sada starija zna reći...dobro mama ipak si ti mama a ja dijeteuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:02:30   
ena23
Ma i kod mene neka od nasih "NE" uvjek stoje. Za sad su to paljenje peci i ringli, udaranje radijatora (elektricnih) i bacanje raznih stvari u wc-solju. Za sve ostalo sam jako nagodna user posted image

Ali recimo konkretno sto se tice ove tri stvari sam probal vec sve i svasta. Ta "NE" stoje, dakle, od kako se rodio i prvi put ih pokuso uraditi. Probala sam -prvo sa blagim ne-ne i odvracanjem paznje (nikad niodceg mu nisam upsjela odvratiti paznju duze od 5  minuta) .. zatim pucom po ruci i ostrijim ne-ne... zatim ignorisanjem (najgora varijanta)... na kraju nabavili sibu ali to je samo pogorsalo situaciju jer od tad krisom pokusava ovo sve da uradi... trenutno sam u fazi da kleknem pored njega, kazem mu da me gleda "ovde" tj. u oci, pa onda pricam pricam i pricam kako je to ne-ne i kako je mama ljuta na njega zbog toga i ako jos jednom ponovi da cu uzeti prut i dobit ce po guzi (i zbilja ako opet ponovi i nakon tri takva razgovora sljedi prutic po guzi). Cini mi se da ova varijanta pali, a do kad ce vidjet cemo. 

A za sve ostlao- recimo, igra s peglom i usisivacem- tu sam gora nego on user posted image



_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:04:15   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

uglavnom vesela...vama se može desiti da nikada više ne poželi tuđu igračku...
moćda je već bila pospana, možda s eveć umorila, možda je želja za loptom ustavri bio samo način kenjakanja od umora ili želje za sokom ili vodom ili spavanjem.


i ja sam malo iznenadjena njenim ponašanjem, da je bila pospana jeste al svejedno i ja sam bila pa nisam nikom ništa uzela user posted image  
valjda se neće ponavljati user posted image  stvarno mi je bilo tako neugodno, do duše i ja i mm pošli u prirodu bez ikakvih rekvizita user posted image  trebali smo računati na to da će ugledati i biciklo i loptu itd
e da par puta je "otela" biciklo jednoj djevojčici al tu sam riješila stvar user posted image
ja bih recimo sad uzela tu loptu i objasnila joj da je moramo vratiti ili da ona da nesto svoje tom djetetu...ako je ne mozete vratiti jer ne znate dovoljno ljude...ja bi je sakrila...dala nekom drugom djetetu...bacila...jer je to ipak njen "plijen" koji je "otudjila" vriskom...tek toliko da zna da to ne ide tako

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:08:30   
veeseelaa
ja bi je sakrila...dala nekom drugom djetetu...bacila...jer je to ipak njen "plijen" koji je "otudjila" vriskom...tek toliko da zna da to ne ide tako


ma ona je izgubila interes nakon pola sata
neće joj ni pasti ta lopta više na pamet user posted image
e sad možemo je uzeti i odnijeti tom dječaku i izvinuti se uz čokoladu, dal bi to išlo il bi opet bila frka ?
ovaj put je tako prošlo sljedeći put neće! ama istrajau u tome pa makar svi u nas gledali

< Poruku je uredio veeseelaa -- 11.4.2011 11:09:15 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:10:36   
Hanady RR
Ok ena ali sada on zna kako priut boli....jednom će shavtiti da je to podnošljiva bol...
uradit će zijan, dobiti po guzi prutem i prestat će ga boliti i on će nastaviti po svom....

ja recimo imam prut kojim nikada ali nikada nisma udarila niti jednu ni ne planiram za sad...
ali ja kežm u najtežim situacijama...

''sako ja uzmem prut uhhhhhhhh kako to boli'' one pojma nemaju kako to boli je rnisu osjetile i misle da je to neka nepodnoščjiva bol i znaju da samo u najtežim slučajevima čuvanja njihovog života ja koristim tu metodu...
vjeruj, ali vjeruj...
da ja nikada nisma sklonila cvijeće sa mjesta, staklo i didže iz TV komode, nikada nisma stavljala zaštite na rernu, kola itd...samo u utičnice jer sam se bojala brzih poteza guranja olovke unutra pa sam se zaštitila u toms egmentu....

možda su moje drugačije karakterom...ali ti čekaš drugo dijete...
jednom ćeš doći u fazu da smao nosaš taj prut i zamahuješ...
jer starije je u jednoj fazi a mlađe u drugoj...
kod mene kad otkače totalno, ja fino sjedenm i tugujem kako me neiko ne voli, kako sma ja njih rodila da mi budu žive i zdrave da ih mogu voditi u šetnju u pionirsku na more na planinu a one mene sikiraju...
emocija je jača nego sam računala...znaju ležati na meni po 45 minuta i ljube me i tješe da se ne sikiram i neće više nikada to raditi. ne kažem da ne ponove...al ja opet tugujem...šta da radim fatam ih na foru...al im kažem i istinu...tužna sam što sebi ugrožavaju život jer moj život bez njih nebi imao smisao.user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 134
   [Obrisana poruka]
11.4.2011 11:11:52   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:19:54   
ena23
Joj hanady onda su tvoje potpuno razliciti karakteri i jako m ije drago zbog tebe. Ja se recimo, takodjer ubi od pricanja, evo konkretno za ove tri stvari, ali kod mog malog to jednostavno ne pali. On ako je nesto zadebelio- to hoce i gotovo. Probala sma i s tim da ignorisem, sjednem  u cosak i ko fol se ljutim na njega pa sam onda ko fol tuzna i ne zelim da se mazim s njim- ali SVE je dzaba. Zaista ne pali, a ja sam zaista pokusavala.
To sto kazes si u pravu, da cu se ovim nacinom mozda dovesti u situaciju da stalno nosam prut po kuci- a to zaista ne zelim.
Smislit cu ja vec nesto. Evo procitala sam sada da zene hvale knjigu "antiroditelj" i idem da je sebi nabavim. Znaci volja za odgojem apsolutno postoji samo je moj E uzasan karakter od djeteta koji apsolutno ne da na sebe. Mah, budme ose vec snasli...


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:23:29   
malena sharena
Treba slijediti svoj instinkt i prilagoditi metode karakteru djeteta. Psihologinja kod koje sam isla mi je potvrdila ono sto sam uvijek mislila - ne mozes dva djeteta odgajati na isti nacin, jer je svako licnost za sebe.

Trudim se biti dosljedna u zabranama koje nastojim smanjiti na minimum, jer smatram da stalno ponavljanje ne-ne za svaku sitnicu moze narusiti samopouzdanje kod djeteta. Pri tome se trudim ne biti gruba, a o batinama da ne govorim. Sve sto se ne smije dirati sam sklonila iz vidokruga osim onog sto zaista mora stojati gdje jeste. Mislila sam da to nikad necu uraditi, ali moje je dijete previse radoznalo, sve ga zanima i ta radoznalost je jaca od mog ponavljanja ne-ne.
Mi smo sad dosli u fazu kad je vrijeme za primjenu sankcija. Posto puc-puc kod nas ne postoji, a premalen je za time-out, situacije kod kojih ne pali ne-ne, rjesavam tako sto mu kazem da je opasno to dirati (obicno se zaista radi o takvim stvarima). Ponekad upali, a ako ne upali - zagalamim ljutito i glasno, a ako ni to ne upali, a ne upali u 95 posto slucajeva, kao krajnju mjeru koristim ovo- uzmem njegovo uho izmedju dva prsta i sklonim ga s mjesta zlocina bez nerviranja i vike. Zasad pali.

< Poruku je uredio malena sharena -- 11.4.2011 11:27:14 >


_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:25:26   
Anoniman
Socijalnu pedagogiju sam ucila u visoj skoli 3 god i fax-a 2 godine( ne zavrsen) radila sa decom doduse tinejdzerima islo mi super al kako dobih svoju nastavih ja na prvo mesto iskrenost onda postovanje postujem ja dijete ko coveka i on mene , nalazimo kompromise dogovaramo se, po prodavnicama on moze izabrat ali ne sve sto hoce vec jednu stvar mogu mu kupit al necu hvaljenej za dobro /ruzenje za lose ,kod doktora im sve ispricam sta ce biti da su vakcine dobre za njih da ce malo boleti, da ne smiju pipati , postavlajnje granica NE je Ne i teram ja jos uvek svoje aliiiiiiiiiii   moj sin- sad 5 godina ako ga naruzim ili pitam jel to fino sto je uradio (kad nije) kaze meni pa sta mogu valjda i ja nekad nesto po svome uradit ili ako mu kazem necemo ici tamo ako to uradis kaze mi pa dobro ne vaznouser posted image , od iskrenosti nista-  pocinje lagati u prodavnici otvori samo slatkise i kaze meni eto sad ih moras platit ,rekoh sto si uzeo sad nema u park al mislim da ga bas ne zabole
a kad jos vise naraste bojim se da cu ja u biti makovo zrno sto me iskreno plasi
hiljadu puta smo ispricali pricu Jarici Kozici u svrhi da ne otvaraju vrata sami da moze neko los da nam udje( sto se ovde i te kako desava) ali opet oni nista otvore vrata i jurcaju po zgradi al tako cesto
a da nekog usput mlate to im je normalno iako znaju da ce biti kaznjeni nista oni
u obdanistu isti takav ali intelegentan sve im on prestavlja grupu uvek je moj sin i jos njih dvoje koji idu za najbolje crtanje za karaoke i o stalo on je medju prvim al izgleda zakone ne banda ovan u njega sta ces  ako bude na mene se uzliceo jadna ja


ma pametne su one nane po parku kad moju decu vide pa prijete sad ce policija doc ili istucice te onaj covek ili evo babaroge kako mi je to bilo odvratno koliko sam nastojavala da se ne boju nicega sto ne postoji  a da su policija i odktori ljudi koji pomazu i treba im se obratiti za pomoc al sve vise razmisljam za te stare metode koje popracaju prutici tako mi je to gadno al ne znam ne smem se zakleti da necu primeniti

(odgovor članu ena23)
  Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:31:38   
malena sharena
Uh, triputmama, taj se tvoj bas inati. Al kad premotam film i ja sam se u tom uzrastu inatila mami i radila ono sto mi brani. Posto je mama bila autoritet i nisam joj se smjela otvoreno suprotstavljati redovno sam joj se rugala iza ledja i mastala da me usvoji Lepa Brena user posted image .
Nego, ne bih da dijelim savjete nekom ko ima troje djece plus obrazovanje iz pedagodije, ali se nadam da ces pronaci nacin da to rijesis.

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:41:18   
Anoniman
evo mala sharena  pokusavam da isticem sad samo njihove dobre osobine a lose da ne spominjem popraceno sa granicama i malo strogosti pa da vidim jer su intelegentni idu na plivanju na kurs samoodbrane i stvarno se isticu  uce jezik strani pa da vidim kako ce mi to ici .Igramo se cesto ja sam oni a oni su mama pa znaju bogme sta i kako ali   eto zato sam pisala da vise stvarno nista ne znam i kako bi mi odvrtano zvucelo ono " ne mogu mu nista"  mislila bih a sta mislis da ga malo vaspitas user posted image   ali kazu ne cudi se na nista sve se vratiuser posted image

(odgovor članu malena sharena)
  Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:42:56   
Anoniman
Kako vam ide preusmjeravanje aktivnosti?
Ja sam sebe i A, samo tako istrenirala... kad A nešto hoće, znam ga za čas usmjeriti na nešto drugo...
imala sam situacija kad vrišti i želi da dobije ono što je zacrtao ali nikad nije dobio, pustim ga da plače i ignorišem, kažem mu da ćemo kući i da kod kuće ima crtani npr. sad je njemu omiljeni "garfild" i sl. sve zavisi od situacije i inspiracije u datom momentuuser posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 11:49:02   
malena sharena
Ja mislim da on tebi hoce nesto da poruci s tim svojim prkosom. Pogotovo s obzirom na onu njegovu recenicu - pa valjda smijem nekad nesto po svom uraditi. Al treba odgonetnuti sta user posted image . Nisam od pomoci, znam user posted image .

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 12:48:02   
Blue rose RR
Svako dijete je priča za sebe. Koliko god se mi trudili da ga odgajaju samo roditelji, moramo priznati, da priličan uticaj ima i okolina, i vakat, i na kraju krajeva naše poimanje odgoja.
Ono što sam sebi zacrtala kada sam se udala, (odnosno kada sam shvatila šta sam ja dobila od odgoja svojih roditelja - i hvala im na tome), jeste da ću dijete odgajati upravo onako kako sam ja odgojena. Naravno bit će malih odsupanja, jer je to nešto što nam nameće vrijeme u kojem živimo.

Odgojena sam da poštujem roditelje, da poštujem i pratim njihovu riječ, da nikada ne kažem "ne" ili (ne dao Bog ) "neću, i da ne proturiječim. Ono što oni kažu ima da se izvrši, makar to značilo i dubit na glavi.
Tada sam mislila da su mi oni najveći neprijatelji, da me mrze ... ali sada znam da svaka kazna, svaka šipkica je bila doooobro zaslužena i od strane mene i od strane brata.

Dijete sam počela odgajati od rođenja - imala je vojnički način života. Dobro se znalo/zna, kada, kako i sa kim spava, jede, igra, druži se.
Sav svoj život smo posvetili njoj, pratim svaki njen pokret i želim da učestvujem u njemu, dok sam sa njom.
Dali smo upute kako želimo da se prema njoj postave nane i deda, komšije, rođaci. Na ono na šta ne mogu uticati - prekinem .
Pokazujem joj i pričam sa njom, zašto je ružno da: djeca bacaju u parku kamenčiće na drugu djecu, na klupe, na tobogan. Kako je ružno što djeca psuju, što se igraju sa smećem, što se deru ko pivara na drugu djecu.
Za mene i moj način odgoja to je neprihvatljivo.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 12:56:52   
Anoniman
ja uvijek polazim od sebeuser posted image ...sta bi mene nerviralo da mi neko uradi...na tvom mjestu, triputmama, ja bih pocela ko on...njega bas briga...tebe jos vise...on otvori kesu u samoposluzi...a ti fino na kasi kazes ovo ce moj sin platiti..pa da vidis kako ce se crveniti...ako treba nek zovu i sefa...ja bih se spremila tako na jedno neugodno za tebe iskustvo...mozda vise nikad u tu samoposlugu ne bih otisla...ali mislim da bi tako nesto upalilo...a onda fino s sefom nek se on dogovori kako ce to otplatitiuser posted image

on je ocigledno jako inteligentan...pa tako s njim postupaj vec ko sa "odraslom" osobom...tj. da zna snositi posljedice


(odgovor članu malena sharena)
  Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 13:04:57   
malena sharena
IZVORNA PORUKA: dadada

ja uvijek polazim od sebeuser posted image ...sta bi mene nerviralo da mi neko uradi...na tvom mjestu, triputmama, ja bih pocela ko on...njega bas briga...tebe jos vise...on otvori kesu u samoposluzi...a ti fino na kasi kazes ovo ce moj sin platiti..pa da vidis kako ce se crveniti...ako treba nek zovu i sefa...ja bih se spremila tako na jedno neugodno za tebe iskustvo...mozda vise nikad u tu samoposlugu ne bih otisla...ali mislim da bi tako nesto upalilo...a onda fino s sefom nek se on dogovori kako ce to otplatitiuser posted image

on je ocigledno jako inteligentan...pa tako s njim postupaj vec ko sa "odraslom" osobom...tj. da zna snositi posljedice




Isto ovako radim. Nije losa ova ideja. Ako mama bude imala snage da je sprovede do kraja user posted image .

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 13:09:38   
Blue rose RR
Mislim da ne bi imalo efekta, tako nešto uraditi. Ne znam koliko je dijete? Ali ako ima svoj džeparac, onda fino račun "odbij" od njegove gibire novca.
Ili ono što ja radim- kada krenemo u kupovinu održim bukvicu: danas nema kupovine igrački/slatkiša, odnosno možeš kupiti sebi nešto što želiš i obavezno kažem količinu.
Do sada se uvijek pridržavala dogovora. Insistirajte na uzajamnom dogovoru. Meni je to jako važno.
Ako smo se dogovorile da može kupiti jednu stvar, a njoj se sviđaju dvije ostavim njoj na izbor šta želi, ali to mora biti jedna stvar.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 13:13:55   
hanabanana
Ja ću ponoviti jednu istinu:

Earl of Rochester: - Prije braka imao sam šest teorija o odgoju djece. Sada imam šestero djece i nijednu teoriju ...
 
 
Svako dijete je individua za sebe, i tako mu treba prići.
Sve ono što je palilo kod H. kod S. ne pali ni pod razno.
I moram reći da sam ja puno fleksibilnija nego prije.
POstoje stvari o kojima se ne pregovara, i koje su imperativ.
O tome nema razgovora, i to je jasno.
( dranje za ruku, sjedenje u autosjedalici...)
ALi i mnogim drugim sam popustila uzde.


< Poruku je uredio hanabanana -- 11.4.2011 13:15:43 >

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 13:18:13   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Mislim da ne bi imalo efekta, tako nešto uraditi. Ne znam koliko je dijete? Ali ako ima svoj džeparac, onda fino račun "odbij" od njegove gibire novca.
Ili ono što ja radim- kada krenemo u kupovinu održim bukvicu: danas nema kupovine igrački/slatkiša, odnosno možeš kupiti sebi nešto što želiš i obavezno kažem količinu.
Do sada se uvijek pridržavala dogovora. Insistirajte na uzajamnom dogovoru. Meni je to jako važno.
Ako smo se dogovorile da može kupiti jednu stvar, a njoj se sviđaju dvije ostavim njoj na izbor šta želi, ali to mora biti jedna stvar.



I kod nas je ovako...
ja sam čak nedavno pomislila da sm i pretjerla u ovome segmentu...
išle smo zajedno do lakolnog granapa...
nema kupovine bezveze...
i ja kažem jednu stavr, one izabrale po lizalouser posted image

izađemo i krenemo kući a moja starija djevojčica kaže, ''mama jel'da ići ćemo opet zajedno u granap pa ćemo moći dobiti životinjsko carstvo''
pomislila sam odmah da se vratim i kupim i po tu malenu čokoladu, ali sam stala i rekla sebi da ako to uradim smuntat će me na više i u nekim drugim prodavnicama a nema toga kod mene. Elem dođem kući i suprug je išao do grada, zamolim ga da im kupi po životinjsko carstvo...kada je došao one su spavale...ali su zato dobile životinjsko d aponesu kod nane...prosto mi je bilo žao ali tako smo naučile tako će i ostatiuser posted image


ma opet ima trenutaka kada požele nešto u prodavniama...ali mi smo uveli jedna fini sistem...
svaki mjesec njih dvije imaju 50 Km koje same potroše u nabavci...
mi imamo veliku korpu a one malu...stavljaju što žele za svoje pare...nikada to nije 50 Km ali i da pređe one nebi znale ja bih i to platila...
ali sam stariju naučila...to je 50 Km i kad odem po cipele ili po povrće ili neku krupniju igračku kažem evo vidiš ''ovoliko'' je 50 km koliko ti imaš sa sekom za slatkiše...

učim je da cijeni ono što joj je dozvoljeno da nebi plakala za starvrima koje mama možda neće biti u mogućnosti priuštiti nekada...ja ne znam šta nosi dan a šta noć i neću ih učiti da imaju previše jer ne znam dali ću uvijek to moći dati.user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 13:21:50   
Lulu_08
Definitivno su djeca individualno različita i ne možemo sa svima isto postupiti, u tome je fazon odgoja i roditeljstva. Smatram da svaki roditelj treba da poznaje svoje dijete i da zna na koji način je potrebno reagovati.

Moja L. je rođena sa izraženim temperamentom, mislim da sam to već negdje ranije pisala. Od rođenja zna šta želi i ne odustaje od svoje želje. Ja samo kao njen roditelj pokušavam da je usmjerim u tim željama.

Kako bi ona "htjela" raditi ono što dolikuje njoj i što će je učiniti sretnom, pokazala sam joj u dosta ranom stadijumu sklapanje puzli, crtanje i bojenje "unutar linija", presvlačenje barbika i ćelavih bebica, čišćenje po stanu sa krpicom i metlicom, vožnju bicikla, vožnju romobila, trčanje za loptom, šutanje i dodavanje lopte, kupanje sa mišićima.

Samo na taj način se ona osjeća zadovoljnom i ispunjenom i nemamo probleme. Jer ona na taj način funkcioniše. Ukoliko se dogodi da ja nemam dovoljno vremena ili nisam raspoložena nastaje haos i frka između nas dvije. U većini slučaja uspijevam riješiti razgovorom ali se desi i sa vriskom i drekom, primjetila sam da to na nju utiče tako što i ona počinje da se dere i vrišti u igri sa najboljom drugaricom. Međutim kod nas na to dosta utiče činjenica što MM po tri mjeseca ne bude kod kuće, i redovno već vidim da pred njegov dolazak postajemo obje nervozne i upravo gore navedeno se dešava. Radim na tome da izbjegnem tu nervozu, i hvala Bogu mislim da funkcioniše.

Meni lično najviše smeta uticaj bliske rodbine na nju, odnosno njihovo popuštanje. Kao što je neko rekao, i ja sam postavila pravila za ophođenje sa njom, međutim ne uspijevam dovoljno uticati na njihove odluke i popuštanja. Ja također "prekidam" gdje se ne poštuje moja odluka, ali desi se da nemam drugu opciju, da je baš ti ljudi moraju pričuvati jer nema ko drugi, i to nažalost vidim da jako negativno utiče na L. Sreća pa se to ne dešava često, i ja L. objasnim da to što joj je neko rekao da smije uraditi nije istina da je to jako ružno i da se to ne smije raditi.

Sa psovkama do sada nismo imali problema, kao ni sa (pretjeranim) udaranjem, ništa što nije uobičajeno za djecu tog uzrasta - i uvjek uzajamno a ne isključivo sa njene strane. Dijeliti igračke zna bez problema.

Što se tiče uzimanja ne bih se složila sa gore navedenim da "nema povratka" ako se nekad popusti. Moja L. je sigurno prije pola godine do godinu dana zaplakala zbog maice koju sam joj htjela skinuti a dala joj je od njene drugarice mama da je obuče, na što su oni L. poklonili maicu. Ja sam joj kod kuće objasnila da to nije lijepo, i da se treba zahvaliti svojoj drugarici a njoj odnjeti neku njenu maicu i obećati mami da više neće uzimati tuđe stvari jer ona ima sve to kod svoje kuće. Tako je i bilo i nije se nikada ponovilo.

Zaista mislim da su djeca previše različita i da je na majci i njenom instinktu da pronađe pravi put..

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Odgoj djeteta
11.4.2011 13:22:10   
Dida79
Nisam sigurna ko je pisao za incident u samoposluzi ali jednom sam se nasla u toj situaciji.Kako sam samo tada prodavacici odrzala lekciju mislim da joj vise nikad nece pasti na pamet da tako nesto uradi.
Dede i nane su glavni mineri moga odgoja.Kod nas vazi dogovor kad se krene u prodavnicu jednu eventualno dvije stvari moze kupiti i to je to nema rasprave.Nane obicno ne pšostuju taj dogovor on kad krene sa njima u prodavnicu to obicno ide korpa njoj korpa njemu e onda mali gospodin uzima sta mu je volja na sta ja user posted image
Kako u nasoj najblizoj samoposluzi ima odjeljak sa igrackama moj maleni me cesto zna odvuci do tamo.Ali kad ja kazem danas ne kupujemo igracke samo mozemo pogledati i to je to nema price.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *