|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 14:36:56   
batterfly
Eh da se i ja pridruzim:

MM i ja nismo imali veliku svadbu,dakle uzi krug prijatelja i familije!!
Ali su se ispostovali obicaji iz naseg kraja:
Kada su dosli po mladu(po mene),kum je "morao"da me kupi,ali prije nego sam ja izasla,podvalili su drugu mladu,jer kao pravilo je"sto platis,to i dobijes..user posted image
Eh,kada smo dosli u opstinu...i na pitanje maticara"da li uzimate,,,"obicaj je da ili mlada ili mladozenja(ko prije ugrabi) stane na nogu onom drugom..
Dolaskom u kucu mladozenje,moja sveki mi je dala Ku-ran pod desnu ruku,a pogacu pod lijevu i MM me prenijo preko praga....
Poslije su mi stavili musko dijete u krilo i obicaj je da se to dijete daruje parama i neki sitnim poklonom...a mladu "kite" svekrv i svekrva,uglavnom zlatom..

Eto to je ono iz prve sto mi je palo na pamet,kod nas ih ima jos,ali se vjerovatno prakticiraju na veci svadbama!!

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 14:49:41   
leadi
Evo kako je to kod mene bilo...posto smo se ja i MM prvo vjencali serijetski pa onda kasnije opstinski...
Na dan vjncanja MM me nije nikako vidio,iako je bil serijetsko ^svekrva je htjela da imam vjencanicu,tako d me nije niko gledao dok nisu bili spremni da me "kupe"
Brat me izveo i onda je MM i njegov brat dosao i davao pare mo bratu,i ne znam koliko sam vrijedila,haha,i onda me je brat od MM uzeo pod ruku okrenume 3 puta bacio bombone na mene i sekrva mi je dala Kur`an pod desnu ruku i bokal vode pa da prosipam po stepenicama do ulaza.
Ispred ulaza svekrva je drzala pogaci i prepolovila je iznad moje glave i onda da svi gost uzmu pa komadic.
MM me je prenio preko praga i direkt  u spavacu sobu,haha,salim se smetao nam je hodza.
ETo ga i sad ja zena,hahaha...

_____________________________

Treba voljeti da bi bio voljen...

(odgovor članu batterfly)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 14:55:44   
lamka
ja znam da smo se mi sve unaprijed dogovrili.kada su dolazili po mene kum je donio poklon u kucu roditeljima ali mislim da je to bilo na svoju ruku.nije me niko prodavao niti smo to htjeli . kitnja se placala koliko je ko htio ali smo rekli da ne bude previse. kum nam je uzeo burme koje smo mi izabrali a on je samo platio. kuma je platila kitnju i bidermajer.znam da je bio obicaj da moja mama daruje sviraca koji je dosao s maldaozenjom. e sad kad smo se vjencavali rekli su mi da je obicaj ko koga prvog nagazi po cipelama mlada mladozenju ili obrnuto taj ce biti gazda.i kad smo ulazili svekrva nam je dala meda iz jedne kasikice i meni Kur'an po desnu a pogacu pod lijevu ruku. i kada smo usli polili su vode za nama kao da nam zivot tece kao voda.i da meni je sjedila curica u krilu
a da i kod nas se mlada kiti
mada je tzo kod mene bilo tek ujutro uz kfu
svekar, svekrva i nena su me darovali a pstali daruju kad dodu prvu put maldencima


< Poruku je uredio lamka -- 19.9.2008 14:59:24 >


_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 14:59:15   
lotos
kod mene su se nekako ispostovli obicaji koji kod nas idu... npr vjencanje u dzamiji prvo ( to j emoja zelja pa neznam jel obicaj ) pa smo svekrvi u kucu dosli gdje sam dobila pogacu i Kur,an pod ruku, mladozenja me prenjeo preko praga... darivanje u kuci pa tek onda hotel gdje je bilo prvo vjencanje,, pa ples pa bidermaer..podvezica i torta.. to si i obicaji neki a i moje zelje... sve u svemu bilo je fantasticno vjencanjeuser posted image

(odgovor članu leadi)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 15:02:06   
lamka
ok to seriatsko vjencanje samo sto smo se mi vjenacali u opstini pa onda u odboru IZ  pa kod svekrve i tek onda u hotel.dug put a mlada sdee vec umorila prije slavljauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio lamka -- 19.9.2008 15:03:00 >


_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu lotos)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 15:03:59   
lotos
ja sam jedva cekala da u hotel dodzemo i da se i to vjencanje obavi... e onda se mlada razbacala plesatiuser posted image

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 22:39:26   
neki
I kod nas je bilo tih obicaja...Musko dijete u krilu,pogaca,pa u opstini mi je moj muzic stao na nogu,bilo je lijepo.S tim da smo se mi prvo vjencali u opstini,pa onda u dzamiji.

(odgovor članu lotos)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
20.9.2008 0:26:50   
Amela V.

IZVORNA PORUKA: sarah
Obzirom da ni ja, a ni MM, nismo pristalice kojekakvih narodnih obicaja,  organizovali smo malo i skromno vjencanje sa najuzim krugom prijatelja.
Tako da nismo ispostovali ni jedan obicaj, osim sto je mladozenja dosao, naravno, po mladu.

I kod mene je ovako bilo, i zbog toga sto MM nije Bosanac, a na svadbi s njegove strane su bili samo njegova mam i kum.
Tako da mi je bilo nezgodno "nabacivati nase obicaje" ili mijesati sa italijanskim.... na sta bi to licilo.
Jedino se placalo kicenje svatova i te sam pare dala djeverusama koje su kitile svatove, i davalo se na tortu.....

_____________________________

Ajlica Sunchica 04.12.2008.

(odgovor članu sarah)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
20.9.2008 1:11:47   
triplemama
Kod mene na vjenčanju se mlada plaćala jer je moj brat gotovo plakao koliko mu je bilo žao seke user posted image  (bio je dijete) pa su mu plaćali iako nije bilo dogovoreno. Dobio je bogami 500 KM i to prije 10 god. Nisam mu ništa tražila kako je bio tužan.

  1. Plaćalo se kićenje,
  2. košulje su dobili stari svat i kum, 
  3. MM i ja smo kupili burme a u opštini su mi kum i kuma darovali još po jedan prsten,
  4. bidemayer darovala kuma,
  5. stala sam MM na nogu u opštini,
  6. kum bacao bombone i pare,
  7. u kuću kod roditelja od MM sam ušla desnom nogom sa Kur anom i pogačom a bila je i kašičica meda,
  8. djevojčice su mi skidale cipele pa sam morala platiti za njih kada sam pošla,
  9. nakonjče mi je bio moj mali rođak (oni nisu imali malog dijeta a pogotovo muška, sada imaju user posted image ) u sali hotela ali sam ga samo držala u krilu nisam ga okretala
  10. svekrva i starija rodbina me darovala kod kuće MM ostali u hotelu 
  11. u hotelu gosti nisu plaćali kafu ili tortu

Sada smo bili na svadbi MM sestrične i moj Emir je bio jedino malo dijete, ali nije bio nakonjče jer je sa mladine strane (to mi baš glupo) Cijelu noć ga malte ne nije smijela uzeti da nebih pomislili da joj je on nakonjče. Nakraju joj tek sutradan doveli nekog velikog dječaka od njihovi prijatelja. Baš joj je bilo krivo, jer voli Emira. 


_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Amela V.)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
20.9.2008 14:06:18   
fanamatik
Slazem se da su neki od tih obicaja simpaticni, ali se najcesce pretjeruje. Nisam osoba koja voli ceremonije, nikakve, a ni MM, nekako mi onda izgleda da zivim neki tudji zivot.
Ja i MM smo po tome isti, vjencali smo se , i pozvali par najblizih prijatelja na veceru i otisli...To je to! Bas onako kako smo zeljeli. Nikog nije glava zaboljela zbog nekih pogaca, bacanja kasikica meda preko krova (ta mi je najboljauser posted image ) itd.
Dakle, da sumiram, mi se nismo vjencali ni po kakvim obicajima...

(odgovor članu batterfly)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
22.9.2008 12:47:35   
libra
Čao, ja sam crnogorka a muž mi je bosanac, al nekako ne znam nikakve običaje.
Al me interesuje kako je kad mlada nosi kafu i treba da se plati? Sad ako neko od gosti ne pije kafu, jel mora da je uzme u savkom slučaju il može da je odbije. Jedan mi je kolega pričao da je bio na svadbi i on ne pije kafe i rekao je mladoj da je ne pije i da je šteta, da mu je uopšte dadne, i ona zna da ne pije, a on je htio svejedno da plati kafu, i ta mlada mu se zbog toga naljutila. I sad kad smo o tome pričalo, baš nas interesuje, jel kolega pogrijšijo, il se mlada ne bi smela naljutiti.

Kod nas nije bilo nikakvih običaja, jer stvarno smo neki outsideri. Jedino me svekrva okrečala i bacali mi bombone na glavu, al ni to znam šta znači. Ako ko zna, zašto se to radi neka mi kaže. Biti ču vesela na odgovoru.
Na našoj svadbi nismo hteli ,da gosti trebaju nešto puno da se troše. Oni su platili mašnje i donijli su pokone i to je stvarno puno. Nije bilo kupovanja mlade, i prodavanje kafe, torte, ...
Još mene su ukrali i kumovi su morali da odplešu šotu, a kad su mi ukrali cipelu, su trebali da odpevaju pesmu. Bilo je super.

(odgovor članu fanamatik)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
22.9.2008 14:32:01   
ziki
E sad sam se sjetila jos par obicaja iz Sjenice.
Kad mlada udje u kucu posluze je srebetom, to mlada placa,to je jos kod nas bilo.
Mlada placa i ko joj skine cipele.
Jos malo da bacim mladu na trosak, ujutru mlada treba da ostavi pare ispo jastuka onom ko rasprema krevet.user posted image
Onda kad dodju po mladu donose ono u sta ce da je obuku, vjencanicu sta vec.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu libra)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
22.9.2008 14:34:52   
ziki
Ja znam za obicaj da mlada dvori, sluzi sok,kafu a gosti je daruju.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
22.9.2008 16:11:18   
iva1974
kod nas su se svadbe pretvorile u sve a najmanje u "njaljepši" dan.mladozenja ide sa svatovima po mladu,zatim je negdje kupuju negdje ne...
zatim se ide u crkvu pa kod mladozenje pred kuću gdje se iznoci djete koje mlada dariva i tu prebacuje i jabuku preko kuće(a kuće sve veće i često neuspije nego pogodi nekoga u glavu).Da kad uđe u kuću kao promijesa lonac i ide se u hotel.Kod nas su svatovi oko 350 pa na vise ljudi svatovi+povođani
mladina strana).Darivanje je obavezno tzv jabuka,kićenje svatova se plaća..kum na jabuku dariva 500 KM i vise,rodbina 100€ a ostali svatovi oko 100ł§..to je eto ukratko ali ovisi opet od mjesta do mjesta točnije i od sela do sela

_____________________________

moj nick LAKY je zauzet
http://www.youtube.com/watch?v=3mgtlHayz7o

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
25.9.2008 23:12:09   
triplemama
IZVORNA PORUKA: libra
Al me interesuje kako je kad mlada nosi kafu i treba da se plati? Sad ako neko od gosti ne pije kafu, jel mora da je uzme u savkom slučaju il može da je odbije. Jedan mi je kolega pričao da je bio na svadbi i on ne pije kafe i rekao je mladoj da je ne pije i da je šteta, da mu je uopšte dadne, i ona zna da ne pije, a on je htio svejedno da plati kafu, i ta mlada mu se zbog toga naljutila. I sad kad smo o tome pričalo, baš nas interesuje, jel kolega pogrijšijo, il se mlada ne bi smela naljuti.


Pa mislim da je trebao uzeti. Nije to kafa radi kafe, već je to prije bilo da mlada  posluži goste u kući svoga muža pa se zadržalo i u sadašnje vrijeme u hotelima. Mislim da bi i meni bilo krivo da neko nije htio uzeti od mene kafu (iako toga nije bilo na mojoj svadbi) mislila bih da nešto nije uredu user posted image

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu libra)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2008 10:25:30   
hrvojica
E u nas ti je ovako: Kite se svatovi i pare od kićenja idu mladinoj majci, nakon matičara i crkve ideš kod svekrve da baciš preko kuće jabuku u koju su zabodeni novci, onda izneses muško dijete pa promješaš čorbu na ognjištu. kada se u sali pokupi jabuka onda mlada nosi svekrvi za stol da joj čuva. Ja sam samo dala svekrvi da mi čuva a ostalo nisam ništa. Kum daje pare na jabuku a kuma zlato. Kada odlaziš od kuće oprastaš se od svojih i to nikaada neću zaboraviti. Brat mi jednom priznao da kada sam ja zamakla sa njima niz stepenice da je on zaplakao u kupatilu. Duša moja....poljupci svoj braći svijeta

_____________________________

Danas sam sretna i odlucila sam da takva budem svaki dan u inat glupostima.

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2008 12:49:34   
ja_naiva
za mene niko nije ni banke dao.....user posted image . malog braciku su mi trebali staviti u krilo, al kako je dijete nako divlje nisu ga mogli uganjat neg su naku curicu dohvatili i tutnuli je (boli nju briga, zaradila 50km). bila je pogaca, i Kur'an pod ruku, valjda i med, kolac, sok, kahva (poslije 5 godina smo muz i ja culi da je njegova tetka uzimala pare na kolac i na sok i na kahvu, al mi te pare ne vidjesmo). slavlja nije bilo (muzike i djuskanja), ucili se salavati, a onako je bilo drustvance od nas 30ak, dovoljno za zezu.... A opstinsko je trajalo 5 min., bio Ramazan pa nismo ni na kahvu otisli.

(odgovor članu hrvojica)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
15.10.2008 20:51:51   
maida 28
Meni se ti obicaji nesvidjaju. ja sam htjela skromno vjencanje a ono se pretvorilo u boze me sacuvaj. Tolikog ljubljenja neki baba neznam ni ko su ni sta su, neki njegov dalji rod. pa se pali marama svekrvina, posipaju me bombonama i kovanicama od 5 km hallo..... Polaju mi Veliku milku na glavi a ona nece da se prepoli, nasli sa ljesnicimauser posted image stavljaju mi kuran pod lijevu ruku, a u desnu slatku vodu, muz me nosi ide prvo desnom nogom. kad smo usli dali nam slatku vodu da popijemo ja sam malo on je sve morao i tu milku smo pojeli. stavise mi curicu u krilo ja joj dadoh nesto para, kad dodje i druga da sjedne, a ja nisam imala sitno novca pa se napravim englez. Jedno mi nije jasno ko treba da planira vjencanje mladenci ili njihovi roditelji, posto mene niko nije pitao kako bi ja i sta bi nego sin se zeni vako cemo...........

(odgovor članu ja_naiva)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
15.10.2008 21:15:16   
beni29
Ja sam se vjencala ovdje u Francuskoj i kako nisma bas poznavala obicaje moja svekrva je sve organizovala i sve je bilo savrseno. Vjerujte mi imala sam svadbu bas onaku kakvu am htjela. To je bila velika svadba ali sve je bilo ispostovano do zadnje minute a ovdje to nije ni slicno kao kod nas nema davanja para nema za kicenje za tortu rijetko se donoe poklini naravno osim cvijeca i mi smo imali korpicu gdje su zvanice stavljale kovetre sa parama ili ekom.tako se ovdje radi. Ja sam bila iznenadjena isto tako kada sam bila kuma jednoj prijteljici jer kod nas kuma j nesto posebno a ovdje je to samo neko ko je svjedok na tvom vjencanju mada je isto kao kod nas obicno je kuma najbolja prijateljica ili sestra. Ovdje cesto imaju i po nekoliko kumova. Prisustvovala sam na nekoliko svadbi i ni na jednoj nisma vijdela neke velike razlike od moje. Nravno sve to zavisi i od dijela Francuske jer ovdje u Bretanji nije isto kao na jugu Francuske npr.....

_____________________________

Benjamin 18/12/2001
Eliott 28/04/2007
Mon bebe d amour

(odgovor članu maida 28)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
25.12.2008 1:08:38   
sarayka
Meni su sve vrste obicaja bas super... To me nekako podsjeca sa starinsko sve i na naše korijene!
Kod nas je ovako bilo:
-kuma je kupila bidermajer i prsten meni (ne burmu!)
-kum prsten takodjer (ne burmu!)
-MM je kupio burme
-mene su kupili djeverovi cini mi se!
-kićenje je naravno moja familija i to se plaćalo
-plaćalo se i mladino šerbe kad su došli po mene (sve neodređena cifra-simbolično!)
-Ja sam nagazila MM u opštini
-kod svekrve sam okretala musko djete (od 4 god ruke su mi otpale, sreca nisam sama) i red je da mu das para
-bacala sam neko žito i bobe iz sita pred njegovom kućom
-svekrva mi je dala Kuran pod ruku i tako sam usla, djevojka koja mi je skinula cipele je dobila pare
-popili smo MM i ja šerbe i to smo platili djevojci sto je donijela
U restoranu nije bilo nekih obicaja osim sto su svi dali poklone meni naravno!!!

Ma sve je to fino sjećanje...user posted image Sad bih opet al sa istim mužem naravno....user posted image

_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu beni29)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
25.12.2008 9:29:57   
žana o8
Ja sam imala skroz moderno vjenčanje. S obzirom da smo ja i mm živjeli vanbračno nekih pola godine, pa kad smo odlučili da se vjenčamo, svima pošaljemo pozivnice gdje da dođu na slavlje, uključujući i moje i njegove roditelje. Kod nas kući dođu samo kum i kuma i nas četvero u kola pa u hotel , gdje je bilo i vjenčanje i slavlje. Tamo su nas pola sata ranije čekale sve zvanice na koktel party-ju. I bilo je super, nekih 50-tak probranih ljudi uključujući moju i porodicu mm. Malo mi bilo glupo da on dolazi po mene kući mojim roditeljima , a ja odselila prije 6 mjeseci. Ovako smo olakšali i mojim i njegovim roditeljima , jer su se i oni fino skockali, i došli na vjenčanje i svadbu i nisam ih zahmetila spremanjem i sl. Uglavnom , bila je to lijepa svadba.


_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
29.12.2008 17:27:36   
lejlas30

Kod mene je sama svadba trajala tri dana :) Udala sams e pevog novembra, i s obzirom da smo sve organizirali prema sandzaskim obicajima (mm je rodom iz sandzaka), bilo mi je bas ludo i nezaboravno user posted image
Da krene redom... Prvog novembra smo krenuli iz Sarajeva za Sandzak, da upoznam njegove. Posto mlada ne smije prespavati u svekrovoj kuci nevjencana, isti dan smo imali serijatsko vjencanje. Po ulasku u kucu dali su mi musko dijete u ruke, a ja sam bila duzna da mu dam nesto para.

Po ulasku u kucu sluzila sam goste koji su pristizali u ogromnom broju i taj dan sam se bas umorila. Nisam dvorila, postedjeli su me user posted image user posted image

Ja sam se za nekoliko dana vratila u Sarajevo, a dragi je ostao tamo da organizira svadbu user posted image  Zelja mu je bila da ispostuje sve stare obicaje i da svadbu pravimo kod kuce.

Vratila sam se 15. movembra u Sandzak, a vec 16. uvece je pocelo. Najprije se desio taj neki, kako oni zovu, “džumbus”. Tada sam ja, u njihovoj tradicionalnoj nosnji, usla “medju svijet” koji se vec uveliko veselio (u ranim popodnevnim satima su se okupili znani i neznani, rodbina, komsije i prijatelji, bilo ih je oko 300, ja mislim). Onda sam sjela i oni su mi stavljali kanu na nokte. To je super, pogasena sva svjetla, djeca okolo samo drze svijece i nesto pjevuse, ja sjedim sa providnom maramom preko glave, a djevojke mi lakiraju nokte. Ne pitajte me sta to znaci i zbog cega se to tako radi user posted image
Poslije toga ja sam otisla u kucu, a oni su se jos malo veselili i svako svojoj kuci.

U subotu oblacim prvu svecanu nosnju i stavljaju mi tonu zlata svukuda user posted image user posted image
Dva do tri puta se pojavim u masi i to je moj cijeli zadatak. Samo, prvi put kad sam izasla pred goste ispostovali smo te glavne obicaje. Prvo su mi stavili crvenu providnu maramu preko glave, tzv. cetkiju, onda me glavni “djever” (a na svadbi ih moram imati ukupno tri, i to ne moraju biti moji pravi djeverovi, vec neko iz blize familije), zavrti tri puta i prstenuje me (tako se to kaze). Onda sva tri djevera sjede na stolici, a ja im sluzim serbe, i svu trojicu poljubim u ruku. Oni za serbe daruju simbolican iznos.

Poslije toga mi obuvaju nove cipele koje mi je duzan kupiti djever koji me je prstenovao. Onda me posipaju bombonama i secerom i ja idem u kucu.
Slavlje se nastavlja, ruckovi, igranje, veselje, ali bez mlade. Ja moram biti u kuci, nazalost. To mi se bas i nije svidjelo, jer sam svojoj svadbi najmanje prisustvovala ja.

Zadnji dan, odnosno nedjelj, najvazniji je, jer se tada daruje mlada. Zaboravih reci da sam u subotu morala da se pred “publikom” pojavim u dvije nosnje, a treci dan sam bila samo u jednoj, i ona mora biti bijela. Ostale dvije su mi zelene i narandzaste boje, a ovu narandzastu sam dobila od djevera. Preostale dvije mi je kupio svekar.

Uglavnom, treci dan ja izadjem pred narod, uvedu me djeverovi, stave mi maramu onu crvenu na glavu i svilenu maramicu u ruke i ja tako stojim sa “oklopom” od zlatnog nakita i dukata na prsima, a prisutni me daruju (moram se pohvaliti da je na kraju bilo vise od 2.500 eura).user posted image user posted image
Ja nakon darivanja opet idem u kucu, a slavlje se nastavlja do u noc.

Eh, u ponedjeljak smo zahvaljivali Bogu sto se sve zavrsilo i sto smo prezivjeli, a vec u utorak smo jedva cekali da stignemo u Sarajevo!!

Zaboravih napomenuti da je prije pocetka svadbe u petak rodbina mog muza darovala zlatnim nakitom, a svekar i djeverovi su to uradili odmah kad sam im usla u kucu.

I uz sve sto rade, nenormalno puno pucaju iz sveg raspolozivog oruzja. To dodje kao iskazivanje casti. Znaci, ko puca u tvoju cast, taj te i postuje, tako nekako. Bizarno, ali tako je.user posted image user posted image

Opstinsko vjencanje smo imali 15. decembra, i tu je bila moja kompletna porodica, jer niko do njih nije isao sa mnom u Sandzak (obicaj je da moja familija ne prisustvuje svadbi). Poslije vjencanja, koje je bilo super, otisli smo u restoran na rucak.

Eto, tako  je uglavnom izgledala moja udaja i svadba. Avantura samo takva! user posted image user posted image


_____________________________

Tri godine u braku
1. ICSI = 0

Gospodaru moj
Podsjećaj me stalno
Da je neuspjeh iskušenje
Koje prethodi uspjehu

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
29.12.2008 18:14:53   
Nunichi
Draga lejlas30 dobro ti to izdura,ja dok sam citala tvoj post pogubi se u tim obicajima. user posted image

MM i ja smo preskocili sve moguce obicaje...Ni jedno nismo to zeljeli,a roditelji se nisu bunili...naravno to je nas dan bitno je ono sto mi zelimo.
Ustali oko 10h,pili kaficu,on me odvukao na frizuru i sminkanje,dosao po mene,obukli se,sjeli u nas bibi i lagano tamo gdje je zakazano  vjencanje i slavlje.
Tamo su nas vec docekali njegovi roditelji i moja mama.Pricekali nasu raju,maticarka zavrsila svoj posao i onda dernek. Nigdje se nismo vozali,bibikali,nije bilo kicenja,placanja kafa,torte,mi smo sami sebi uzeli burme,samo je kuma uzela bidermajer koji sam naravno poslije bacila ne bil koga usrecila. user posted image
Bilo nas je 30,od toga samo su njegovi roditelji,moja mama, strina i amidja od starije raje user posted image
Iznenadjenje od kuma i njegovih skolskih prijatelja su bili trubaci koji su uletili oko 21:30 i napravili pravo ludilo...Tortica je dosla pred kraj naravno...raspolozenje je bilo extra,svi veseli,opusteni,a najvise nas dvoje jer napokon rekosmo to veliko AHA AHA i zavrsismo s tim. user posted image

(odgovor članu lejlas30)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
29.12.2008 23:20:30   
eniii
Kod nas je bila svadba od 170 zvanica,naravno kum i kuma su kupili burme,bidermajer,svi skupa otisli na vjencanje poslije vjencanja u restoran,bila je kafica koja se placala naravno pare nama,muzika,a ludilo do jutarnjih sati ma exstra je bilo,dan poslije ja i MM otisli na medeni joj boze ja bi sad opet.....a vec prosle 4godine, to su trenutci koji se pamte cjelog zivota,ipak najvaznije u svemu tome jest da je covjek sretan i zadovoljan ostalo dolazi samo po sebi,ovo je ukratko a mogla bi ja pisati o tome do sutrauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Nasa sreca Zlatana stigla je 5.02.2009god....

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
12.5.2009 0:27:08   
veeseelaa
meni su ti običaji tako bezveze, ne bi me niko natjerao na te gluposti... ne bi smjeli ni spomenuti, to je meni zamaranje a kad bi mi dali to muško dijete da okrećem il kako to već zovete nogom bi ih u ..... kakve gluposti i to prebacivanje preko kuće, da je ko to meni spomenuo pravo bi ga u glavu

(odgovor članu eniii)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *