|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 6 [7] 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 11:10:42   
škorpija
Jooooj grozno znači baš nikakve rupe u zakonu nema. user posted image uh nije on spreman ni blizu, nek nam je Bog svima na poomoći. Posebno nani user posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 11:17:44   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Angelica

Generacijo spremal' te se
Meni je ovo bilo tako daleko tako da nisam ni razmišljala o tome, ali za dva dana A. puni 6. godina i počela sam da razmišljamuser posted image

Trebam odgovore na sljedeća pitanja od iskusnih
1. Kakav ruksak izabrati?
2. Da li su moped i dalje kvalitetne bojice ili imaju neke bolje?
3. Koje olovke i sveske ste kupovale?
4. Da li im je potrebna odmah oprema za fizičko?...



1. Mi smo birali ruksak da je anatmski tj. da ima u svojoj poleđinbi tzv. šinu koja ga čini anatomskim i nevjerovatno lakšim u odnosu na ruksake bez toga; da kada ga dijete stavi na leđa goranj linija ruksaka u obliku ne izlazi van ramena..., pojasevi za nošenje da su tačno na ramaenima i da ni slučajno dužinom ne prelazi trtičnu kost...
Moja H je visoka bila po polasku pa nam nije bila frka naći sve to...
Birala je sama boju i lik...
svjetliji je , marke taget, super se doražava i evo i treći razred će iznijet , a nanosaio se knjiga već :)
I da napomenem moje dijete je od I razreda zaista nosilo svoj ruksak, ona najveći dio puta od kuće do škole i obrnuto prolazi sama...

2. Meni su se bojice Štadler, Fiber Castel pokazale kao super...posbeno Fiber Castel jer imaju boju lica :))),također grafitne olovke pored one klaske HB divne su nam TOZ olovke a i bojice njihove su super se pokazale evo sada mlađoj u predškolskom....

3. Olovke evo gore rekoh...samo da dodoam čim one imaju likove itd to je olovka za ukras, poslušaj me lijpo pisanje kad do njega dođe ide sa Hb olovkom bez sličica i Toz olovkama eentulano sa tufnama i bubamarama :))) moderni likovi niđe veze olovke...user posted image a sveske ja uzimama target sveske i Lipa Mil...
one imaju dovoljno debeo list da prilikom brisanaj ne poderu, da prilikom pisanja ne preolazi im dok ne formiraju pritisak na durgu stranu....no ne kupuj sveske dok se ne srteneš sa učiteljicom ...jer nama u prvom polugodištu nisu trebale sveke uopće :)
a one sa uskim i širokim linijama ni slučajno nismo koristili kada se krenulo učiti pisanje...pa sačekaj to :)

4. nama je bila potrebna oprema za fizičko...a ti sačekaj učiteljicu :)
donji dio trenerke teget ili crni, umjesto trenerek mogle su helanke za djevojčice a za dječake kada topli mogao je crni il teget šorc sportski, bijela majica kratki rukav obavezan komletnu godinu, čarape i tene za fizičko...kod tena vodi računa da nisu na vezanje, ja sma vodila računa i da su duboke , da ne sikrene moja spota nogu kad trči...kod nas tene stoje komletnu godinu u ormariću u školi i to je super...tako da sma uzimala na sniženjima tene krpene i držala ih dole, ala starke ciciban sa satrne rajfešluz za 18 KM super su mi s epokazale, a amjica bijela Filmar...8 KM kupila sma više njihuser posted image trenerku mi helanke sama mjenja i kombinuje toga inače ima više komada

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Angelica)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 11:19:25   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: škorpija

Jooooj grozno znači baš nikakve rupe u zakonu nema. user posted image uh nije on spreman ni blizu, nek nam je Bog svima na poomoći. Posebno nani user posted image

user posted image

Ma to se nama čini :)

ako ćemo iskreno nismo mi spremne...
i onda smatramo da nisu ni oni..

a jesu...saulišu se oni sa generacijom svojom :)

Polakouser posted image

Ja te zaista razumijem...
i što budeš bliže septembru to ćeš biti ''luđa''user posted image
sve sam to prošla a dvije imamuser posted image
alja meni opet ''preko rijeke''user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 11:28:48   
MicoTico
IZVORNA PORUKA: škorpija

Jooooj grozno znači baš nikakve rupe u zakonu nema. user posted image uh nije on spreman ni blizu, nek nam je Bog svima na poomoći. Posebno nani user posted image

I meni je to baš premalo. Kad pomislim da mi T ide sljedeće godine u školu, zanebesa mi se. On mi prava beba.
M mi je daleko "spremnija" od njega u istom uzrastu

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 15:37:05   
Angelica
Baš ti hvala Hanady moram ovo sebi prepisat pa krenut polako kupovat da me ne strefi šok u septembru, barem ruksak i odjeću a poslije sveske i knjige...
Da li su sad jeftiniji ruksaci ili u sezoniuser posted image

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 20:23:49   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Angelica

Baš ti hvala Hanady moram ovo sebi prepisat pa krenut polako kupovat da me ne strefi šok u septembru, barem ruksak i odjeću a poslije sveske i knjige...
Da li su sad jeftiniji ruksaci ili u sezoniuser posted image

Juni je najidealniji :)
i mi ga čekamo...user posted image
Budu vrlo povoljne cijene ruksaka koji kada škola kreće butu dvostrko i trostruko skuplji :)

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Angelica)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 20:27:29   
salmy

IZVORNA PORUKA: škorpija

Jooooj grozno znači baš nikakve rupe u zakonu nema. user posted image uh nije on spreman ni blizu, nek nam je Bog svima na poomoći. Posebno nani user posted image

a zasto? pa sve u svoje vrijeme...zamisli frajera skoro 15 godina ide u osnovnu...ma dajte drugari dragiuser posted image

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 20:31:04   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: MicoTico

IZVORNA PORUKA: škorpija

Jooooj grozno znači baš nikakve rupe u zakonu nema. user posted image uh nije on spreman ni blizu, nek nam je Bog svima na poomoći. Posebno nani user posted image

I meni je to baš premalo. Kad pomislim da mi T ide sljedeće godine u školu, zanebesa mi se. On mi prava beba.
M mi je daleko "spremnija" od njega u istom uzrastu


Ja sam prošle godie isto ovako mislila za moju Fuser posted image
Međutim, ove godine u kojoj ona puni svojih 6 i kreće u školu ja vidim da je ona spremna...
ako nije čak i sa boljim predznanjem i ozbiljnošću nego sestra što joj je bila...a to sa H mjeriti je bilo nemjerivo zaista...
Jednostavno dođe taj trenutak kada smao ''okrenu'' i sazriju tu pored nas da mi u sekundi nismo ni svjesni ničega nego da imamo dvoje velike djeceuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 22:35:22   
lepetetka
Ženice opustite se user posted image ovo ja iz iskustva hehe, ja nisam paničarila da ne bih njega prepadala svojim strahovima, ali sam bila zabrinuta i u grču. On je fino dijete koje ponašanjem znala sam neće praviti nered u odjeljenju, ali ja ga nisam forsirala da uči pisati, čitati itd.. to je normalno, međutim strašilo me što dosta djece je već usvojilo dosta toga pa sam mislila da će odstupati od ostalih.. On je znao fotografski koje je koje slovo ali nije znao čitati... Učiteljica čak i savjetuje da se djeca ne uče čitati i pisati prije polaska u školu, te da je ovim koji znaju - dosadno.. Kada sam prvi put otišla na informacije, pa kada je učiteljica počela hvaliti mi dijete, ja sam pomislila da ona o nekom drugom govori user posted image , međutim i danas kada odem na info ona je prezadovoljna, ja sam prezadovoljna sveskama do sada ispisanim i iscrtanim, tako da je moja briga pala u vodu..

U našem odjeljenju ima dvoje djece u inkluziji i oni su se divno uklopili i djeca zaista funkcionišu kao odjeljenje, pomažu jedni drugima, ma sve za 5 user posted image kuc kuc, da tako i ostane..

< Poruku je uredio lepetetka -- 12.1.2015 22:40:22 >


_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:02:10   
Full Moon
Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:06:58   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Full Moon

Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image

čekajte sisitematski...
i mi ćemo :) tako smo dogovorile sa doktoricom...
nama je 6 u februaru :)

generacijo...skupljamo seuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Full Moon)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:11:01   
Hannica
Šta ste uranile s priborom i torbama, ima još fore. user posted image
Drago moje dijete, baš mi žao što je kači, trebalo sam je prenijeti jedan mjesec.user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:15:31   
salmy

IZVORNA PORUKA: Full Moon

Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image

kad je sistematski? ja ko padobranac user posted image

(odgovor članu Full Moon)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:22:05   
R&T@
user posted image

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:33:27   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: salmy


IZVORNA PORUKA: Full Moon

Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image

kad je sistematski? ja ko padobranac user posted image

mart/april :)

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:47:29   
irenaSA
Kako se uopće računa kada dijete treba u školu...user posted image
Ja sam krenula godinu ranije pa sam diplomirala sa 21 godinom, a planiram S dati u školu 2016.g. a ove godine u predškolsko s tim da je kako sam saznala moguće dijete upisati i godinu ranije...

_____________________________

Sarah, mamina i tatina princeza stigla je na ovaj svijet 16.02.2010. godine
Dani, mamin i tatin princ stigao je na ovaj svijet 19.09.2014 .godine
Iza tuge vedrije je nebo...iza tuge čistija je duša...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:49:36   
irenaSA

IZVORNA PORUKA: Full Moon

Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image


Ja sam danas vodila svoju curicu na vakcinu i pitala sam za tu slijedeću koja se prima od 6 godina i dr. mi je rekla da je samo bitno da je primi prije polaska u školu onda ti je krajnji rok septembar.

_____________________________

Sarah, mamina i tatina princeza stigla je na ovaj svijet 16.02.2010. godine
Dani, mamin i tatin princ stigao je na ovaj svijet 19.09.2014 .godine
Iza tuge vedrije je nebo...iza tuge čistija je duša...

(odgovor članu Full Moon)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:50:37   
Medić*

IZVORNA PORUKA: irenaSA


IZVORNA PORUKA: Full Moon

Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image


Ja sam danas vodila svoju curicu na vakcinu i pitala sam za tu slijedeću koja se prima od 6 godina i dr. mi je rekla da je samo bitno da je primi prije polaska u školu onda ti je krajnji rok septembar.


Mi smo zadnju primili sa 5 godina, dakle ta pred skolu ide prije polaska ?

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu irenaSA)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:54:44   
jasminah
I moj A ove godine krece u skolu, on se bas raduje, jedva ceka... a meni je jos prava bebica, uh... Mi smo dobili neki ruksak pise da je anatomski ali meni djeluje bas veliki, doduse A je sitan pa cemo vidjeti.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
12.1.2015 23:57:17   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: škorpija

Jooooj grozno znači baš nikakve rupe u zakonu nema. user posted image uh nije on spreman ni blizu, nek nam je Bog svima na poomoći. Posebno nani user posted image


ma ne zezaj škorpijo...
Asja je aprilsko dijete i snašla se...jeste da je septembar preplakala "nedosaje mi mama...nedostaje mi tata.... pa opet mama ...." a zadnji dan skole prije raspusta je plkala u dvoristu skole zajedno s prijateljicom "neeeeću raspust hocu u skolu"..... snađu se oni user posted image u školi brzinski postaju zreliji

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
13.1.2015 0:00:44   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Angelica

Baš ti hvala Hanady moram ovo sebi prepisat pa krenut polako kupovat da me ne strefi šok u septembru, barem ruksak i odjeću a poslije sveske i knjige...
Da li su sad jeftiniji ruksaci ili u sezoniuser posted image


sveske ne kupuje dok ucitelica ne kaze sta trebate kupiti..svaka ucitelic ima neke svoje prohtjeve
primjera radi nasa za svaki predmete o rvog dana trai veliku svesku ..plus svaštara.... aopet neke za prvo polugodiste traze samo jednu veliku svesku.... i bla bla...
knjige dobijete za orvi razred u skoli beplatno.... a moguce i torbu....
za fizicko ce opet ucitelica reci sta trebate ....

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Angelica)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
13.1.2015 0:04:12   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: medic slatki


IZVORNA PORUKA: irenaSA


IZVORNA PORUKA: Full Moon

Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image


Ja sam danas vodila svoju curicu na vakcinu i pitala sam za tu slijedeću koja se prima od 6 godina i dr. mi je rekla da je samo bitno da je primi prije polaska u školu onda ti je krajnji rok septembar.


Mi smo zadnju primili sa 5 godina, dakle ta pred skolu ide prije polaska ?


obicno oko sistematskog se primi

mi nismo jos... pojma nemam hocemo li ikada

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
13.1.2015 0:18:11   
irenaSA

IZVORNA PORUKA: medic slatki


IZVORNA PORUKA: irenaSA


IZVORNA PORUKA: Full Moon

Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image


Ja sam danas vodila svoju curicu na vakcinu i pitala sam za tu slijedeću koja se prima od 6 godina i dr. mi je rekla da je samo bitno da je primi prije polaska u školu onda ti je krajnji rok septembar.


Mi smo zadnju primili sa 5 godina, dakle ta pred skolu ide prije polaska ?


Na kartončiću za imunizaciju piše DTPa4 plus OPV5...
Ima još revakcinaciju MRP od 6 godina
dT plus OPV 6 sa 14 godina
TT valjda tetanus sa 18 godina...

_____________________________

Sarah, mamina i tatina princeza stigla je na ovaj svijet 16.02.2010. godine
Dani, mamin i tatin princ stigao je na ovaj svijet 19.09.2014 .godine
Iza tuge vedrije je nebo...iza tuge čistija je duša...

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
13.1.2015 8:25:25   
Angelica

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Full Moon

Auuuuuu, znaci nasa temauser posted image
Ko zna kad je krajnji rok za vakcinu ovu pred skolu, mogu li cekati sistematski ili moram prije, puni 6 akobogda u aprilu user posted image

čekajte sisitematski...
i mi ćemo :) tako smo dogovorile sa doktoricom...
nama je 6 u februaru :)

generacijo...skupljamo seuser posted image

ja sam za vakcine i zaboravila moj nije primio ni onu revakcinaciju sa 5, kuku opet valja neke vakcine

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 174
   RE: Za Vas koji ste već spremile i spremate ...
13.1.2015 8:49:33   
Angelica

IZVORNA PORUKA: Visnja RR


IZVORNA PORUKA: škorpija

Jooooj grozno znači baš nikakve rupe u zakonu nema. user posted image uh nije on spreman ni blizu, nek nam je Bog svima na poomoći. Posebno nani user posted image


ma ne zezaj škorpijo...
Asja je aprilsko dijete i snašla se...jeste da je septembar preplakala "nedosaje mi mama...nedostaje mi tata.... pa opet mama ...." a zadnji dan skole prije raspusta je plkala u dvoristu skole zajedno s prijateljicom "neeeeću raspust hocu u skolu"..... snađu se oni user posted image u školi brzinski postaju zreliji

Škorpija mi se više opteretimo nego oni, razgovaraj sa njim, pripremaj ga ...ja se sturi pričajući, govorim mu o svemu i realne stvari ne uljepšajem ...i neki dan kaže on meni jedva čekam u školu da jedem sendvič na odmoruuser posted image od svega on je to zapamtio user posted image

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 6 [7] 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 6 [7] 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *