|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Endometrioza
20.2.2011 9:54:43   
Skvo RR
Zao mi je San4user posted image ...

To je ustvari endometrioza...uvijek se vraca....

Citala sam negdje "Endometrioza je bolest od koje se ne umire, vec od koje se pati"...
 
user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu san4)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Endometrioza
20.2.2011 9:55:45   
san4
Skvo,ti si prva osoba za koju sa cula da je zatrudnila sa endometriozom i zato,svaka cast!A sad je sve lakse,zar ne!?
Endometriomi ce se smanjiti,ma ljepota!Sve najbolje tebi i bebici!

(odgovor članu san4)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Endometrioza
20.2.2011 9:57:34   
Skvo RR
Evo da jos dodam...da na forumu ima jos jedna clanica (za koju ja znam) koja je zatrudnila sa endometriozom. Nadam se da ce napisati svoje iskustvo na ovoj temi.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu san4)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Endometrioza
20.2.2011 12:20:58   
ivannna
Skvo hvala na onom clanku o EFI (endometriosis fertility index) iako puno citam o endometriozi uglavnom na stranim web stranicama, al mi je to nekako promaklo (iako vidim da je to novina od prije par mjeseci), kod nas doktori predpostavljam jos o tome ne razmisljaju, ali sam ja pokusala sebi izracunati taj index, na osnovu onoga sto mi je dr. rekao o stanju reproduktivnog sistema nakon laparoskopije kom prilikom mi je uklonjen endometriom, a jajnik u potpunosti sačuvan (hvala dr. Godinjaku :)), rekao je da su jajovodi prohodni (rađen mi je i hsg i histeroskopija), a isjecak iz maternice nije pokazao endometriozu (znači samo endometriom). E kako rekoh racunala sam idnex i po onome sto znam ispalo je negdje 8 ili 9 sto je dosta visoko i ima sansi za prirodnom trudnocom.
Lelis ja sam kao što znaš nakon laparoskopije bas pazila na ishranu, ali kako vrijeme odmice sve mi je vise mrsko kuhat sebi zitarice i izmisljat jela bez mesa, mlijecnih proizvoda i sl., al kako procitah tvoj post odlucila sam da cu se opet aktivirati i evo sad vec idem kuhat neku zobenu kasu :)
Sutra idem kod dr. na kontrolu, pila sam dabrostone dva mjeseca, pa javim sta je bilo.
Puse

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Endometrioza
20.2.2011 13:46:26   
san4
Ivannna,ja sam zaboravila na tebe!Znam za tvoju trudnocu i tvoju borbu sa endometriozom!
user posted image

(odgovor članu ivannna)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Endometrioza
20.2.2011 14:05:45   
ivannna
E da kako San kaže, a za one koji ne znaju, ja sam imala jednu trudnoću, koja je došla nakon 8 mj. pokušavanja, ali je završila kao missed ab. (plod se prestao razvijati, radila kiretažu u 9 tjednu), kasnije su mi rekli da je vrlo vjerovatno da je endometrioza dovela do toga user posted image , nakon toga skoro godina ponovnog pokusavanja, i onda laparoskopija, sad pokusavanje po treci put, pa valjda bude treća sreća user posted image

(odgovor članu san4)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Endometrioza
20.2.2011 15:45:21   
AMELIC
Cure čitam vas pa se zabrinuh pravouser posted image
Naime ja imam na desnom jajniku jedan endometriomčić kako ga zove moja dr. od 12-15 mm već 3 godine...ne raste, pa mi je dr. rekla da on ne bi trebao biti veći problem za user posted image  Trudilica sam već 3 godine, i malo više, a imala sam jedan spontani u 10 sedmici prošle godineuser posted image user posted image  Šta vi mislite, kolike su šanse da on počne rasti( kakva su vaša iskustva po tom pitanju)

_____________________________

Duša mamina uljepšala je naš život...14.03.12
Mala princeza,miris mamin 03.05.13
Veselo nema šta...:)

(odgovor članu ivannna)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Endometrioza
20.2.2011 16:12:17   
ivannna
Hm sve ti je to individualno i zavisi od toliko faktora da ti ni doktor ne zna puno reci. Moj je prije te trudnoće bio jako mali tako oko 1 cm i niko nije obraćao pažnju na njega, ali nakon tog pobačaja, naglo je narastao jos dva cm, kažu vjerovatno od stresa, dugo je onda ostao oko 3cm sto isto nije veliko, al obzirom da do trudnoće nije dolazilo, a svi ostali nalazi moji i mm su ok, onda je ostalo da je ipak to uzrok. Kasnije kad sam malo vise citala vidjela sam da endometrioza - odnosno endometriomi i endometriomska žarišta luce određene "toksine" i drži okolno tkivo pod konstatnom upalom, sto onda moze smetati zatrudnjivanju, odnosno, oplodnji, implantaciji, ili daljnjem razvitku ploda.
Sve je ovo individualno kao što rekoh, ne mora da bude slučaj, ali ako do trudnoće ne dolazi, a nema drugih prepreka, onda se endometriom skida i pregledaju ostali dijelovi reproduktivnog sistema u potrazi za endometriotičnim lezijama koja se također uklanjaju, čime se pogotovo u slijedećih 6 do 8 mjeseci povećava šansa za user posted image (tom prilikom se može uraditi i hsg i provjeriti prohodnost jajovoda)
Sorry ja uvijek odužim user posted image

(odgovor članu AMELIC)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Endometrioza
20.2.2011 17:14:15   
leli§
evo sam provjerila ime lijeka koji sam dobila uz danazol. Mobic 15mg... jedna tabletica dnevno mjesec dana...

danazol me strasi do bola cisto radi nuspojava jer je to steroidni lijek...mm citao nesto o danazolu kaze zeno mani se lijeka narasti ce ti cunauser posted image user posted image user posted image

ivanni sam se ja javila ranije pp-om, vidjela si da sam se sva ne samo isprepadala nego me nerviralo to sto ne mogu ni dijagnozu da uspostave

ivanna ti si me inspirisala da se posvetim ovoj ishrani, nemoj se sad zezati. ja sam citala sve i svasta na netu i sjela jedan dan i skontala da oni budalasti stranci furaju neki vid ishrane eto jer je IN, pa reko ako oni mogu radi mode mogu i ja radi zdravlja...

nisam se odrekla svega...pojedem ja i hamburger, pojedem i sira vise nego sto bih trebala ali ako je 50% ishrane promijenjeno bolje nego nista. ja sam stvarno nikakav kuhar ali kad isprobam par recepata ako mi stagod uspije podijelicu sa vama

a nasla sam i svakakvih trava i travica koje su super za endometriozu pa cim prevedem podijelim i to... kod nas je to relativno "nova" bolest... prvenstveno jer se stil zivota promijenio pa sada sve vise zena radja u drugoj polovici 20-ih godina, a i trziste je komercijalizovano da hormonski hranjenim mesom unosimo sve i svasta u organizam. unistena je ona nasa mediteranska kuhinja kojoj smo svi mi bili itekako podlezni a kazu da je bas ta mediteranska ishrana izvor zdravlja i sprecavanja mnogih bolesti (endometrioze izmedju ostalog)

samo da nam dragi Bog podari zdravlja i punouser posted image user posted image user posted image pa dohakati cemo i endometriozi

pitanje: jesu li se ikome hormoni uzigrali radi endometrioze? kod mene sve otislo dovraga otkako se ovaj endometriomcic pojaviouser posted image


< Poruku je uredio leli§ -- 20.2.2011 17:15:44 >


_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu ivannna)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Endometrioza
20.2.2011 17:33:27   
san4
Endometrioza je stvarno cudna.Ja sam i prije prve operacije hormonalni status imala savrsen,znaci dok sam imala endometrioticnu cistu.Poslije op.kad mi je otklonjen i jajnik hormonalni status isto dobar.
Oduvijek imam obilnije cikluse,samo kad sam dobila endometriozu,ciklusi su se produzili,nekada je menstruacija trajala 5 dana,a sada 8.user posted image

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Endometrioza
20.2.2011 18:21:52   
ivannna
Lelis upravu si skroz, zato smo tu da jedna drugu bodrimo na putu do cilja, ja sam pomogla tebi a sad ti pomažeš meni, tako to valjda treba da bude, jedna drugoj pomoć
user posted image

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Endometrioza
28.2.2011 8:22:47   
leli§
IZVORNA PORUKA: Skvo RR

I da ja nisam imala groznicu, vec povremene bolove po citavom stomaku...znali su biti uzasni..user posted image   Odprilike su trajali 24h.


draga Skvo jutros si mi u pola 2 pala na pamet... nisam ni osjetila da me nesto "podkocilo" dok nisam legla...mila moja majko, jedan jajnik, drugi jajnik, u pelvisu je sve "osciliralo"... ja sam bila jako "pametna" pa sam se malo "rastezala i opustala" uz yogu preko vikenda, mora da sam ove ciste malo nadrazilauser posted image  jutros je bolje ali imam nekakav pritisak doleuser posted image  jedva cekam sljedeci ciklus da ako dodje user posted image  pocnem sa terapijom ako ne dodje onda raditi test za user posted image user posted image

obecala sam da cu one travice postaviti koje pomazu pri simptomima endometrioze:

konopljika---regulise hormonalni balans
cicak---regulira rad jetre (ovo je jako bitno zbog inzulina i uspostavljanja hormonalnog balansa)

divlji jam (kineski krompir) za bolove

nocurak i dzindzer za menstrualne bolove
preslica za krvarenje


a drugi sastav je:

crvena rudbekija
konopljika
divlji jam
srcenica
zara
cicak
gujina trava

ja osim dzindzera ne mogu nista da nadjem. a bas bih volila isprobati opciju 1 ili 2 pa da nadjem neki sklop koji bi mogao funkcionisati. tako cekam ljeto i bosnu da se dokopam kakve normalne biljne apoteke... ovo je sad postalo stanje "bolest management"

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Endometrioza
1.3.2011 13:00:16   
mrvicamala
Evo da se i ja javim... i ja sam uspjela zatrudnit s endometriozom... :-)

Ništa nije nemoguće, treba se nadati... meni se cijeli svijet bio srušio kad sam saznala da imam endomertiozu i to je bilo točno 5mj prije mog vjenčanja...  Hvala Bogu, ostala sam trudna bez ikakvih poteškoća...


(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Endometrioza
1.3.2011 21:05:45   
Skvo RR
leliS mozes li nabaviti buscopan ili nesto slicno tog sastava? Zao mi je mila radi bolova.user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu mrvicamala)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Endometrioza
2.3.2011 12:40:14   
sabas
san4, moja radna kolegica je zatrudnila sa dijagnozom Endometrioza, Imala je operaciju , sada curica ima 3 godine Krenuli su a akciju za drugu bebacu

_____________________________

ja 73 mm OK MM 67 OAT 7g u braku,dijagnoza: primarni sterilitet
4 ins -0 , 1 ICSI-beta o; 2 ICSI beta 19 biohem

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Endometrioza
2.3.2011 15:06:43   
san4
Draga Sabas,
jako mi je drago za tvoju drugaricu,jer endometrioza je stvarno cudna.
Ja sam u pocetku imala malu endometriozu koja nije napredovala i mada su ostali nalazi bili ok,nisam nikada ostala trudna.
I tako,naglo je pocela napredovati,ni jedna hormonalana terapija je nije mogla unistiti,usporila bi je,smanjila,a onda dva,tri ciklusa....i opet na pocetku.
Ostala sam bez jajnika,a poslije mi se vratila na drugi jajnik.Opet operacija... Hormonalni status je dobar...to me tjesi...

(odgovor članu sabas)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Endometrioza
2.3.2011 15:12:19   
san4
Lelis,zao mi je sto trpis bolove...znam kako je...Meni je cista bukvalno okrenula jajnik,e,to su bolovi....Kad sam imala menstruaciju...bolovi su bili strasni,cak sam i povracala.Sad je to vec bolje.
Ne znam da li imam slobodu da ti dajem savjete...ali da sam ja na tvom mjestu...insistirala bih na laparoskopskoj operaciji,da se rjesis belaja...a i do bebice ce lakse doci.Ako ciste budu rasle,okretale jajnik,moglo bi se desiti ono sto i meni,a to probaj sprijeciti.Nadam se da se ne ljutis na mojoj hrabrosti da ti dajem savjete,jer svako zna sta je najbolje za njega.

(odgovor članu san4)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Endometrioza
2.3.2011 15:18:18   
leli§
Skvo---imam Buscopan ali cekam sad da vdiim hoce li biti user posted image  pa cu poceti i sa onom terapijom...
puno sam bolje i ja zaista nikaad nisam imala bolove osim tokom menstruacije. ne znam ni ja sta mi biuser posted image

san4---meni cita nije okrenula jajnik, ali sam ja povracala od bolova dva mjeseca zaredom, prvi put je hitna morala doci po mene jer sam ja mislila da cu bukvalno umrijetiuser posted image pisala sam negdje na temi vodene ciste cini mi se.

a za operaciju. vjeruj mi i ja bih na laproskopiju, bila sam se odlucila cak sam mislila do sredine marta sve zavrsiti i vratiti se na posao. ali hirurg nije za to da se to operise jer je ona samo 2cmuser posted image  a meni vile ocima dodju ponekad od bolova. ali ako Bog da nadam se da ce se to uz terapiju malo dovesti pod kontrolu.

ako Bog da samo da mi je ublaziti ove tegobe da se vratim normlanom zivotu jer me psihicki smori...

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu san4)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Endometrioza
2.3.2011 17:03:44   
san4
Lelis,bit ce sve ok!To ja i sama sebi kazem!user posted image
Jesi li ti sklona obilnijem menstrualnom krvarenju zbog endometrioze!?
Ja jesam!Jedan dan bas bude obilno krvarenje,toliko obilno da ga gotovo ne mogu kontrolisati!Poslije bude normalno.
A zbog tog krvarenja sam sklonija i anemiji,mada posljednjih godina dobro se borim.Nekad zna spasti ispod donje granice,ali prepoznam simptome i brzo se vratim u normalu!

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Endometrioza
3.3.2011 6:24:21   
leli§
san4---nadam se ako Bog da. samo da mi je malo ove bolove ublaziti, pa onda hormoncice dovesti pod kontrolu

nisam sklona obilnijim krvarenjima. vjeruj otkako sam imala prvu epizodu sa bolovima menstruacije su mi se ustalile na 28 dana, krvarenje umanjilo na 3 danauser posted image  a prije su mi ciklusi bili od 22-27 dana kako kaduser posted image  no medjutim, ja imam puno malih cistica u jajnicima, a po nlazu hormona doktorica a i ovaj drugi doktor govore da je moguice da ja imam i PCO uz endometriozu... ni on ni ona ne mogu vjerovati. ponavljala sam nalaze. sad ovaj sljedeci siklus opet moram jer nikakavih klinickih simptoma osim bola od endometrioze nemam. ni obilna krvarenja (sto je tipicno za endometriozu) ni izostanak mjesecnice, pretilost, ili neke druge klinicke pokazatelje hormonskog disbalansa ili PCO)

ja opet kazem svaka zena je drugacija i specificna sama po sebi pa nam ni ovi simptomcici se ne manifestuju isto, a nekako je lakse kada nadjes nekoga ko je prosao kroz isto ili slicno kao i ti, bude covjeku lakse

bas mi je zao anemija zna biti jako zeznutauser posted image  ali je dobro sto ti mozes prepoznati kada ti zelejzo opadne. cvekla se super za zeljezo ali je ti ne bi trebala uzimati jer ona deblja endometrij, a sklona si endometriozi, mozda vino kupinovo i blitva da te malo "poguraju"

< Poruku je uredio leli§ -- 3.3.2011 6:26:31 >


_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu san4)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Endometrioza
6.3.2011 17:23:48   
lusesita
Ja jos nisam sigurna da li imam endometriozu,cistu imam vec godinu dana,sada je oko 4cm,cekam da popricam sa Dr. da vidim da li ce pristati da uradimo laparoskopiju,da to otklonimo,do trudnoce i dalje ne dolazi,tumor markeri su mi ok,CA 125 mi je jednom bio oko 40 (granica je do 35) Dr. rekao nije to nistauser posted image
Sad je opet prije 2 mjeseca bio oko 35....
Nego da vas pitam da li ste vi cule da endometrioza moze da utice na spontani pobacaj?
Ja sam to procitala na par mjesta,pa me brine ako je imam i ako zatrudnim da ne prodjem kroz jos jedan spontaniuser posted image

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Endometrioza
6.3.2011 19:25:20   
Skvo RR
Ja sam trudna i odmah sam  upozorena da povecava rizik od spontanog...Pokusavam da mislim pozitivno.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu lusesita)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Endometrioza
6.3.2011 23:22:45   
ivannna
Ja imam endometriozu, imala sam endometriom oko 3 cm (prije tri mjeseca sam ga uklonila laparoskopski) i bila sam trudna, al je u 9-oj sedmici zavrsilo kao missed abortion, kiretazom, kasnije mi je dr. rekao da je uzrok tome mogao biti taj endometriom, jer on ispusta određene "toksine" koji mogu da remete zatrudnjivanje, ali i da onemoguće razvoj ploda.
E sada to se događa, a i ne mora, ja sam imala ista razmisljanja kao ti prije operacije.
Kod kojeg dr. se liječiš?

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Endometrioza
7.3.2011 8:20:34   
leli§
evo ja nisam trudna ali i ja mislim pozitivno za Skvouser posted image

a  za sve nase endometriozne i one koje to vise nisu RR zenice user posted image

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu ivannna)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Endometrioza
7.3.2011 9:32:19   
ivannna
A naravno, za Skvo drzim fige, da sve bude ok, i znam da hoce, samo bez sekiracije i drzi se user posted image

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Bebin kum ili kuma!!!
Cickolini

Doslo vrijeme 1. rodjendana i naravno moramo izabrati kuma ili kumu. Ne znam da li se trebam voditi nekim pravilima pri izboru kuma ili kume??? Ima li kakvih obicaja ...

Molim odg. (99%)

Molim odg. (1%)


Broj svih glasova: 104

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *