|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
24.10.2012 8:43:51   
dipl.defektolog
Drago mi je da ste se javili i pitali za neke smjernice i ideje. Odlicno je sto ste naveli da se sve razvija normalno, a i to sto je malisan jako "cik-cak" aktivan dio je ove faze razvoja.
Ideja za rad ima bezbroj, a ja cu Vam navesti samo neke, pa kada ih sve predjete i budu potrebne nove, slobodno se opet javite.
Dob djeteta koju  ste naveli vec je velika istrazivacka faza djeteta. Ja da bih roditeljima malo bolje priblizila, znam reci, zamislite kako vam je dugo vremena posmatrati neki zeljeni predmet, objekat, komad tkanine, a ne mozete doci do njega iz raznih razloga. Kada stigne vrijeme, bez obzira zbog cega, ali mozete doci do zeljenog, u samom pocetku ste odusevljeni i ne biste se odvajali od toga. Tako je i sa djecom. 8-10 dijete mjeseci dijete posmatra svoje okruzenje, nije moguce da dodje do zeljenog,  sa 10  do 12 mjeseci dijete puze i dolazi do svega moguceg i nemoguceg, jer faza posmatraca prelazi u fazu istrazivaca i svi znamo da tada moramo biti oprezni sa svim, sve opasno maknuti do cega bi dijete moglo dopuzati i u usta staviti, odnosno povrijediti se. E sada slijedi faza u kojoj je Vas djecacic...Sve do cega nije mogao da dodje, sada uspjeva. Naravno da ga je tesko zadrzati na jednom mjestu (sjetite se koliko ste puta kupili neku divnu haljinu za neku priliku, probali ste je, odlicno Vam stoji, treba Vam tek za 7 dana, ali prvi, drugi dan, malo je opet pogledate, pa se zamislite u njoj....), tako je i kod njega sada, puno toga bi on da uradi, vidi i istrazi dok je u budnom stanju.
Kod nekoga cete cuti: Gleda crtic po 20-30 mminuta, druga ce reci: Citam mu kratke pricice bez problema...
Ne brinite, sva su djeca  razlicita. Vas djecacic jednostavno vise voli kretne aktivnosti pa tako rad a i igra sa njim treba biti vise motoricki aktivna.
-Dok ste u dnevnom boravku, mozete se igrati sa njim skrivaca-djeca u toj dobi jako vole ovu igru
-Umotate ga u dekicu pa pokusate da ga vadite iz nje, ali uz puno pokreta, okretanja, skakljanja, a nakon toga, umotate ga, a zadatak je da se sam izvuce ispod dekice
-Napravite mu poligon preko kojeg treba da prelazi (ovo ce vjerovatno raditi u cetveronoznom polozaju)-uzmete razne jastuke, sa dvosjeda, za naslanjanje, deku smotanu u rolnu i pravite poligon, odnosno razne preprekice preko kojih treba preci, pazite da ne budu previsoke i prezahtjevne.
-Nemojte bacati flasice od vocnog jogurta ili od Vasih krema za lice: u flasice ili kutije od krema naspite razni sadrzaj, npr: u jednu flasicu malo rize, u drugu malo  kukuruza, u trecu malo pijeska. Primijetit cete kako dijete razvija i podstice slusnu stimulaciju, jer primijeti da kada trese flasice (kutije), iz svake dolazi razlicit zvuk. Jednostavna igra ali djeca ovo vole, jer ne znaju citati niti ih zanima da li je igracka iz turbo limacha ili kutija od mamine kreme njima to ne predstavlja materijalnu vrijednost.(obratite paznju da kutijice dobro zatvorite, da ne mogu doci do sadrzaja koji se nalazi unutra).
-Ne vjerujem da cete izbjeci fazu uzimanja maminog posudja iz kuhinje i lupanje kasikicama po serpama. Djeca u ovoj dobi jako vole ove stimulacije
-Bacanje i donosenje loptica njima je interesantno a za stimulaciju motorike jako korisno. Nekada se zapitamo pa da li ce mu dosaditi bacati ili ici po lopticu koju bacim, ali zaista ovo mogu dugo da rade, a poslije igre lijepo i cvrsto zaspe.
-Ide zima, a Vas malisan ce biti jos par mjeseci stariji, obavezno iskoristite cari koje snijeg donosi. Boravak na svjezem zraku i kod nas izazove pospanost nakon sto udjemo u zagrijanu prostoriju, a narocito kod djece. Lijepo se utoplite, sanke i dijete zajedno sa Vama vani, nekoliko spustanja na sankama, malo djetetovog hoda po snijegu koji je dosta otezan zbog odjece ili dubine snijega, a djetetu aktivno rade svi misici, mozak se snadbijeva dovoljnom kolicinom svjezeg zraka i kisika, poslije toga, kada se vratite u kucu slijedi slatki, tvrdi san.
-Za poboljsanje fine motorike (fini precizni pokreti prstima na rukama), mozete pronaci neke casice plasticne koje se umcu jedna u drugu po velicinama. Dijete ne zna percipirati odmah veliko-malo, nekoliko puta Vi zajedno sa njim ubacujete casu jednu u drugu, poslije on pokusava sam da ubacuje i vadi ih.
-Nakon toga sa tim istim casicama, mozete nastaviti igru sa ubacivanjem nekog manjeg predmeta u casicu - ubacuje i vadi predmet (pazite da ga stalno posmatrate jer kako smo vec rekli, faza je istrazivanja kako pogledom tako i ostalim culima, pa djeca sve zele da stave u usta), kada bude malo veci, mozete pokusati praviti toranj od tih casica-stavljate jednu na drugu od najvece ka najmanjoj.
-Za poboljsanje kognicije, dobra je igra skrivanja predmeta, djeca je jako vole, ali uvijek nastojte da Vi nekoliko puta uradite prije nego ocekujete da dijete samo to izvede, jer mora vidjeti od nekoga kako se to radi. Mozete uzeti neko platno, pokazati mu npr. plasticnu babanu i nakon toga skriti je ispod platna, dijete je pronalazi. Jednostavno ali za ovu dob jako dobro. Poslije toga mozete uzeti neku torbicu ili kutiju, u nju staviti vise predmeta, ali jednostavnih, odnosno onih koji su poznati djetetu: npr. plasticna banana, mala kasikica sa kojom jede, solja za caj, njegova flasica, cuca i tako slicno i pronalazite odredjeni predmet i podsticete ga da taj izvadi iz kutije. Ako ste rekli evi flasica ide u kutiju, nakon toga: daj mi flasicu, on je pokusava pronaci u kutiji, ali grijesi i daje druge predmete, nema veze, Vi i dalje kazete: ne, da mi flasicu. Uzmete njegovom rukom predmet pogresan koji je izvadio i vratite u kutiju i ponovo trazite flasicu i tako dok ne uspije. Kada uspije, obavezno slijedi socijalna nagrada, odnosno: bravo, to je flasica, uz aplauz, dijete ce biti presretno jer je uspjelo.
Nastojte da ne kupujete pretjerano puno igracaka za dijete, jer poslije djeci mnoge stvari nisu interesatne jer previse imaju. Mnoge stvari cete pretvoriti u igru a puno toga nakon koristenja u odlicnu igracku za dijete, jer kako smo vec rekli, djetetu nije bitno da li je markirana igracka ili ne, bitno je da sa njom moze puno toga da uradi i istrazi (najbolji primjer je kada mu date kutiju od cipela ili neku malo vecu, posmatrajte ga i vidjet cete kako srecu cine male stvari)

Ja vjerujem da Vi vec dosta ovoga i radite i primjenjujete, ali obavezno nam javite da li je ovih nekoliko savjeta pomoglo i kada budete zeljeli jos nekih igrica, da Vam damo nove smjernice...
Uspjesnu igru Vama i malisanu zelim user posted image
Odgovor od strane: dipl.defektolog somatoped (motoricka ostecenja i hronicne bolesti)

(odgovor članu bucko)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
24.10.2012 9:01:23   
dipl.defektolog
Postovana senjorita,

Vi ne zvucite kao da zelite dijete udaljiti od sebe i nemojte o tome da brinete. Brizna ste i hrabra mama, u to nema sumnje. Bebica je vjerovatno jako vezana za Vas iz razloga sto najvise vremena provodi sa Vama. Tu naviku postepeno treba dovoditi u red.
Kada Vam dolaze druge osobe koje nisu svaki dan tu, pokusajte malo da oni uzmu bebicu u narucje i cuvaju ali dok ste i Vi prisutni. Mozda imate neku kolegicu koja cesto svrati i bebi je vec dosta poznata. U pocetku neka je malo pricuva, poigra se sa njom dok ste u prostoriji.
Poslije neka je pricuva dok Vi pripremate kafu za kolegicu i sebe, ovo bi vec bio napredak, odnosno druga faza: prva je da zeli da je neko drugi pricuva a da to niste Vi, iako ste tu, a druga faza je da je neko pricuva dok ste u kuci ali ne i u prostoriji - cuje  Vas glas ali Vas ne vidi).
Ne znam da li ima neko od ukucana ko Vam moze malo pomoci oko bebe, ali to bi bilo jako dobro, jer beba je po cijeli dan sa Vama i naviknuta je na Vase prisustvo.
Majcinstvo je carobno i nezamjenjivo, ali isto tako ne smijemo zaboraviti i da mame moraju imati malo vremena za sebe i svoj mir. Roditeljstvo je divno i niko to ne osporava, ali roditeljstvo zahtijeva ucesce vise osoba u tome. Mama kada ima malo vremena i za sebe i za odmor, svaki naredni puta dodje do bebice odmornija, veselija i nasmijanija, ovako iz dana u dan iscrpljenost raste i zbog stalnog boravka uz  bebu, druge sve obaveze koje slijede i nocno dojenje.
Kada smo kod dojenja, nista naveli da li ste poceli uvoditi cvrstu hranu, nesto od namirnica kao sto su riza, jabuka, mrkva, prirodni sokici?
Pretpostavljam da jeste, pa mozda ne bi bilo lose da bebici dajete i malo te ishrane, a da dojenje pokusate svesti na 2x - pred spavanje i ujutro izmedju 5 i 6h. Nije jednostavno to uraditi, ali postepeno se moze. Dobro je sto dijete doji i to mlijeko je nezamjenjivo, ali mozda biste mogli uvesti dojenje pred spavanje, na prvo budjenje bebe (jer naviknuta je u toku noci da se probudi  i jede), da ubacite caj u flasicu i date joj umjesto dojenja, i drugo dojenje opet pred jutro.
To su za Vas opet tri budjenja tokom noci, ali postepeno ce bebica sve vise i vise jesti cvrscu hranu, nakon toga pred spavanje dojiti, zaspati sita i vjerovatno buditi se pred zoru, dobiti dojenje i nastaviti spavati jos malo.
Nadam se da ce Vam ovi savjeti pomoci, a rado bih da se javite sa odgovorom da li ste vec pokusali, da li zelite pokusati na ovaj nacin i ako pokusate da nam se poslije javite sa ishodom svega...
Puno srece Vam zelimo i nemojte da se obeshrabrite, jer znajte da niste sami...Veliki pozdravi Vama i Vasoj bebici user posted image
Odgovor od strane: defektolog-somatoped (motoricka ostecenja i hronicne bolesti)


(odgovor članu senjorita)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
24.10.2012 10:18:44   
smajli80
Stalno vam se javljam sa nekim problemima koje ne znam kako bih rješila,i dosta ste mi pomagali sa svojim savjetima.
Evo još jednog od njih:

Moja 4-godišnja kćer je u januaru ove godine dobila brata i od tad se kod nje javljaju ljubomorne faze koje su nekad veoma izražene i jednostavno ne znam kako da se nosim sa tim.
Od početka trudnoće počonju problemi-zamuckivanje,namjerno piškenje u gaćice,želja da je ja hranim,oblačim i dr.
Međutim to se pogoršava mojim odlaskom u bolnicu(radi čuvanja trudnoće)Ležala sam u 3 navrata+ mirovanje kući.
Eskalira kad sam 3x ostala njenim opiranjem da mi dođe u posjetu-"jer ja više volim bebu a nju sam ostavila kući sa tatom".A zadnji dan kad ju je muž ostavio u vrtiću nije htjela ni da jede ni da se igra sa djecom samo je sjedila na stolici i posmatrala-što nije u njenoj prirodi.
Izlazeći iz bolnice sam otišla po nju i taj dan se bukvalno nije odvajala od mene.

I sad nakon toliko vremena ne prestaje njena ljubomora-iako se baš trudim da joj se kvalitetno posvetim.Zadovoljna je kad se bavim s njom(srce joj kao kućauser posted image )Međutim user posted image sve više raste pa i on traži svoje.Kad uzmem njega ona se povlači u neku svoju igru ali na licu joj se vidi da joj je teško.Nikad niša nije rekla povodom toga,već ispoljava postupcima.
Opet zamuckuje,piški u gaćice,neki dan je namjerno istisnula pola tube crne tempere u usta,gura brata kad joj priđe da se igraju.

Ne znam više kako da joj objasnim da brat nije prijetnja i da neće uzeti tatu i mamu.Teško mi je da se nosim sa svim tim pošto sam jako umorna(beba idalje ustaje 7-8x u toku noći)a danju sam skoro uvjek sama sa njima pošto muž jako puno radi a nemam nikog drugog da mi malo pomogne.

Molila bih par savjeta.
Unaprjed se zahvaljujemuser posted image user posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 21:48:00   
dipl.defektolog
Poštovana,

Prvo, ispričavam se što ste malo duže čekali na odgovor.
Evo nekoliko riječi o samoj ljubomori kod djece. Dakle, ljubomora kod starijeg djetata je normalna razvojna pojava kada porodica dobije novog člana. Starijem djetetu treba vremena kako bi se adaptiralo na novonastalu situaciju, odnosno da prihvati tranziciju svoje uloge u porodici (prelazak iz uloge djeteta jedinca u ulogu starijeg djeteta) . Neka djeca to brže prebrode, a nekima treba malo duže. Nije neobično da se nekada jave i nepoželjna ponašanja kod starijeg djeteta. Najvažnije je imati na umu da je ljubomora razvojna pojava, odnosno da će s vremenom postepeno prolaziti, te da svako dijete drugačije ispoljava ljubomoru.
Sada nekoliko savjeta o tome šta se pokazalo korisnim u nekim slučajevima. Kod neke djece se efikasnim pokazalo aktivno uključivanje starijeg djeteta u određene aktivnosti oko mlađeg djeteta, kako bi se starije dijete osjećalo “velikim” (u smislu pomaganja kada se mlađe dijete presvlači, hrani, kupa i sl.). Isto tako, u nekim slučajevima se efikasnim pokazalo uključivanje starijeg djeteta u dodatne aktivnosti, kako bi se slobodno vrijeme ispunilo kvalitetnim sadržajima (u smislu uključivanja starijeg djeteta u školu sporta, na kurs plivanja,školu plesa i tome slično). Nekoj djeci pomaže da npr. dobiju svoju sobu i da budu aktivno uključeni u opremanje svoje sobe. Cilj svih ovih aktivnosti je prenijeti poruku djetetu da je ono sada starije dijete, i da to sa sobom nosi i mnogo “lijepih” stvari, a istovremeno mu kroz te aktivnosti “nadomjestiti” pažnju koju realno više ne može dobiti od vas kao što je to ranije biio slučaj. Molim vas da navedene aktivnosti shvatite samo kao poticaj za razmišljanje o tome šta bi odgovaralo vašoj djevojčici.
Kada analiziram slučaj vaše djevojčice, vidim sklonost vraćanju na određena ponašanja koja je ranije prevazišla. Dobro ste primijetili da na taj način pokušava zadobiti vašu pažnju. Savjetujem da ne pridajete previše “negativne” pažnje njenim ponašanjima kao što je mokrenje u gaćice, zamuckivanje ili slično, u smislu pretjeranog kritiziranja ili kažnjavanja(“sram te bilo, ti si sada velika”, “hajde lijepo pričaj, a ne tako, to je ružno” ili slično), jer na taj način možete ojačavati ta ponašanja. Bolje je pridavati veću pažnju njenom pozitivnom ponašanju, koje sigurno ispoljava svakodnevno (kada vas posluša u nečemu, kada lijepo jede za stolom ili slično). Naravno da to nije jednostavno, jer ste sami rekli da ste umorni i uglavnom sami sa oboje djece. Sigurno bi vam pomoglo da se i vi malo rasteretite u tom pogledu, te se nadam da ćete u skorije vrijeme uspjeti naći neko rješenje, koje bi vam omogućilo da imate vremena i za sebe. Ne zaboraravite da morate misliti i na svoje potrebe, kako biste mogli zadovoljiti potrebe vaše djece.
Vjerujem da ćete uspjeti pronaći rješenja koja će biti najbolja za vas i vašu porodicu, te se nadam da će vam date smjernice pomoći pri tome.
Srdačan pozdrav.

Odgovor od: diplomirani psiholog

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 22:11:49   
gerberka
smajli
ako dozvolis i ja da se ukljucim user posted image

Tvoja malena ima tipicne reakcije djeteta nakon rođenja bebe.
pretjerana potreba za roditeljskom blizinom
separacijski strah (strah od odvajanja od roditelja)
zabrinutost
depresivno povlačenje
skretanje pozornosti na sebe regresija na prijašnje ponašanje (ponovno tepanje, ponovno nekontrolirano mokrenje), što je odraz djetetove potrebe da se roditelji i dalje brinu o njemu jednako kao i o pridošlom djetetu
noćna buđenja i dolaženje u krevet roditeljima
agresivno ponašanje prema novorođenčetu .....koje treba odlučno i jasno sprečavati i ne ostavljati dijete nasamo s mlađim djetetom

smajli, većina emocionalnih poteškoća koje sam napisala je prolazna i najčešće se za nekoliko mjeseci počnu smanjivati i potpuno nestanu za godinu dana.

da li negdje prepoznajes svoju malenu u narednom tekstu?

Dijete će npr. prići novorođenčetu, pomilovati ga ili uštipnuti za ruku ili nogu. Ako ga roditelji zbog toga ne krive, ne kažnjavaju i ne spriječe mu ponovno približavanje bebi kad god to zaželi, ako ne prekidaju njegovu priču za spavanja čim mlađe dijete zaplače, takvo će ponašanje brzo proći. Nekad djeca otvoreno protestiraju, traže da se mama neprestano bavi njima, često pitaju roditelje vole li ih, traže da se seka ili braco vrate od kamo su došli, kažu da ne vole brata ili sestru. U tome ih ne treba sprečavati i toga se ne treba plašiti. Naprotiv, treba ih poticati da kažu što im smeta, što oni očekuju od roditelja. To naravno ne znači da roditelj treba u svim zahtjevima udovoljiti djetetu. Udovoljit će ono što može, a dijete će i s tim biti zadovoljno ako prihvatimo da ima pravo željeti i ono što je neostvarivo. Ako ih spriječimo u izražavanju osjećaja, mogu postati nemogući: razdražljivi, plačljivi, vrište ako im se odmah ne ispuni svaka želja. Ne slušaju mamu, tuku je i guraju od sebe. U vrtiću plaču, odbijaju hranu, ne igraju se s djecom, protestiraju pri odlasku u vrtić, ponovno mokre u krevet. Dok novorođenče spava, ulijeću u sobu, lupaju vratima, viču, a kad mama hrani mlađe dijete, na silu sjedaju u krilo, ljute se, plaču, udaraju. Tako se ponaša dijete koje doživljava da ga više ne vole kao prije, osamljeno i odbačeno dijete.

Moji savjeti:

Važna je pomoć oca, bake, djeda i ostalih odraslih.
Bavljenje oca djetetom, više vremena za igru i druženje pomaže i djetetu i majci: djetetu nadomješta majku, a majci smanjuje stres nastao zbog novih odgovornosti i obveza.
Poželjno je uključiti malenu u brigu oko novorođenčeta (donositi pelene, držati flašicu), uputiti je u njene potrebe i osjećaje, dati djetetu na važnosti napomenama kao što su: beba te gleda i voli kad je tako nježno grliš, smije ti se, sviđa joj se kako je hraniš.
Dobro je osigurati svaki dan malo vremena (barem 10 do 15 minuta) samo za starije dijete.
Neka neko povremeno pričuva bebu dok dijete s vama tj roditeljima iziđe u šetnju, kino i sl.



sretno mila i da sto prije prevaziđete problem prilagođavanja na novog clana user posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 22:52:28   
anđelo
baš dobro da ima i ova tema.Nisam znala,a tako su mi potrebni vaši savjeti.

Naime i ja sam mama dječaka koji uskoro puni 7 godina.Ide u prvi razred.Od samog početka je bio uključen u ideju da će dobiti brata.Molio je Boga da mu mama ostane trudna i da mu rodi bebu,kako bi se on imao s kim igrati.Gledao brata x puta na ultrazvučnim pregledima,kupovao svojim džeparcem bodije za bebu ,osluškivao pokrete na maminoj pupi,mazio,ljubio pupu,crtao po njoj itd..

Dan kad sam došla iz porodilišta i donijela bebu kući,bio je jaaaako uzbuđen.Trčkarao oko nas,na svaku moju,daj mami pelenu,kremu,maramice ,on je ushićeno trčao i bio sretan što može pomoći...

vremenom on je postao osjetljiviji,jako ranjiv.

za svaku sitnicu zaplače.I prije je bio osjetljiv dječak ali sad je prava peka što bi rekli.

ljubomoran kad dojim bebu,čim to vidi odmah suze se sliju u oči.Instant.
kaže da je ljubomoran jer on doji sisu,i deblja se a on sam je mršav (a jeste mršav gluho bilo,uvijek je slabo jeo),kao prestić će ga brat.

krenuo je i u školu pa malo prođe a on bolestan

nekad mislim da dobije temp od ljubomore....Ne znam čak ni da li je takvo što moguće ,ali zapitam se.

npr.sinoć držim bebu u krilu i hranim ga,a moja mama hvali bebu kako ručki.Stariji sin koji je do tad gledao neku igricu na kompijuteru se okrenuo .Napravio tužnu facu i odmah instant suze krenule.Trebalo mi je 15 minuta da pogađam i zapitkujem čemu suze da bi on prstom pokazao prema svom grlu,kao da ga boli.Nakon sat krenula je i temp.Danas doktor stvarno utvrdio da ima malo gnojne krajnike


Kako da mu pomognem?
kako da on malo očvrsne ,da ne bude tako osjetljiv?

uključen je na sve oko bebe,osim kupanja,hranjenja..ali i to ću sad uvesti

istina je da za njega nemam ni približno vremena kao prije...ali trudim se maksimalno.
Grlim ga ,govorim koliko ga volim,da je on moje zlato, da sam uvijek tu za njega i da cu uvijek biti

on voli svog brata,tepa mu,smije mu se ,a ovaj njemu uzvraća osmjesima i uzvicima oduševljanja

nekako sve to funkcioniše,kao na filmu,ali samo on se promjenio.Postao je preosjetljiv.A ja kad vidim da plače ,nekad nemam vremena od bebe da mu odmah priđem i zagrlim ,već dođem kasnije..Stavljam potrebe bebe ispred njegovih.


eh da ,također mjesecima se već dešava da u snu plače,stenje ,kenjka ,cvili uzdiše,neku riječ progovori

Nekad tako jako plače da me nejgov plač probudi u drugoj sobi.Ustanem probudim ga ,pitam šta je sanjao.On zaspi ponovo i ponovo plače user posted image

Ja sam osoba koja ne voli da ništa ostavi na čekanju,tako da sam rekla mm da mu danas ugovori termin sa psihologom....

možda se otvori prije pred nekim drugim

< Poruku je uredio anđelo -- 1.11.2012 22:59:56 >


_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu gerberka)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 23:01:21   
anđelo
gerbo
da nisi ovdje pisala ne bih ni vidjela da je tema aktuelna ,odnosno da uopće postoji...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 23:07:07   
gerberka
anđelo, mokrili tvoj I u krevet?
jesi li primijetila kako se ponasa kada dođu gosti na babine? kada beba dobije poklon?
da li ga je ikada udario, uštinuo, gurnuo?
dali I ima privremene i povremene regresije u ponašanju (npr. želju da pije iz flašice , želju da proba tvoje mlijeko, želju da nosi pelenu, igra se sa zvečkama i drugim "neprimjerenim" igračkama zanjegovu hronolosku dob i sl...

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 23:24:43   
gerberka

IZVORNA PORUKA: anđelo

gerbo
da nisi ovdje pisala ne bih ni vidjela da je tema aktuelna ,odnosno da uopće postoji...user posted image user posted image user posted image


neka i od mene neke koristi user posted image

i da ... za mame koje mozda.nisu znale..Starijem djetetu ne trebate da govorite da ga volite više od bebe. To njemu može privremeno da godi, ali će stalno biti u strahu da se to ne promijeni. Njemu treba da bude jasno da ih volite podjednako i da će tako da ostane.

idem leci, cujemo se anđelo ..poljubi mi jarana

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 23:26:39   
anđelo
IZVORNA PORUKA: gerberka

anđelo, mokrili tvoj I u krevet?
jesi li primijetila kako se ponasa kada dođu gosti na babine? kada beba dobije poklon?
da li ga je ikada udario, uštinuo, gurnuo?
dali I ima privremene i povremene regresije u ponašanju (npr. želju da pije iz flašice , želju da proba tvoje mlijeko, želju da nosi pelenu, igra se sa zvečkama i drugim "neprimjerenim" igračkama zanjegovu hronolosku dob i sl...


Ne ,ne mokri u krevet,
kada gosti dođu na babine i donesu babine ,poklone on pita gdje su njemu pokloni,i obavezno hoće da vidi kakav je to poklon.
jednom moja drugarica donijela kovertu bebi.On insistirao da otvori ,i da ne bi počeo plakat ja mu dam.On otvorio i pitao moju drugaricu a gdje je za njega 100 km..i počeo plakat.Pa mu ja rekla da je i on to dobio od nje kad se rodio

nije nikad ni gurnuo ,ni udario bebu ,samo voli s njim da se mazi na podu,pa malo pretjera nenamjerno,kao napad na bebu,pa ko fol puca ,a ovaj mu se smije ( sve fazone s crtanog pokupi)

nije pio iz flašice ,ali jeste pio moje mlijeko.Ja mu izdojim na izdajalicu i on popije.Čuo da je mamino mlijeko zdravo ,kao pa zbog toga....a nekad ga bude stid,pa se sakrije i pije iz čaše, mada duuugo nije pio mog mlijeka.

jednom je samo sebi stavio bratovu pelenu ,odnosno izrazio želju ,i ja mu pomogla da stavi onako preko pantalona.
što se tiče igračaka ,s tim se ne igra,što je bratovo,ali zato on bratu neda lego kockice da dira

< Poruku je uredio anđelo -- 1.11.2012 23:27:44 >


_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu gerberka)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 23:31:09   
klemzi
pitanje za stručnjake, šta mislite o ovom tekstu
http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.306.html:378562-25-quotobaveznihquot-reci-za-dvogodisnjake

_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 23:37:33   
milenium

IZVORNA PORUKA: gerberka

Dobro je osigurati svaki dan malo vremena (barem 10 do 15 minuta) samo za starije dijete.



kad bi ovo bilo dovoljno onda bi sve bilo lako.nije problem provest sa starijim djetetom 15 min to se može i dok beba spava. problem je u tome što je ovih 15 min premalo.što da to starije dijete radi ostatak dana jer dan ima 24 sata?tko će ga zabaviti ostatak vremena i s kim će ga provesti?mislim da je to problem.eh kad bi bilo moguće da za tih 15 min možemo riješiti sve al nažalost to nije tako.

(odgovor članu gerberka)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
1.11.2012 23:41:55   
anđelo

IZVORNA PORUKA: klemzi

pitanje za stručnjake, šta mislite o ovom tekstu
http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.306.html:378562-25-quotobaveznihquot-reci-za-dvogodisnjake


Ja nisam stručnjak,ali znam da moj sin je počeo pričati tek sa 3 g
znao je sve ,ali nije htio pričati...jedino je znao reći,mama,baba,pa (lopta)usb (be)kis (skinuti)
ne,nana ne sjećam se da je još neku rječ koristio.ali poslije 3 do 3,5 je pričao kao veliki user posted image

_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
2.11.2012 9:17:17   
smajli80
Hvala vam na ovako iscrpnom odgovoruuser posted image

U međuvremenu situacija se malko poboljšala.
Krenula je u muzičko zabvište 1x i u vrtiću imaju časove ritmike 2xsed.To je dosta zaokuplja i jako se veseli tim aktivnostimauser posted image
Prestala je zamuckivati jer poučena prijašnjim iskustvom i savjetima logopeda nisam pridavala pažnju već sam sasvim normalno razgovarala sa njom.

Vratili smo se njenoj staroj ljubavi-puzzlamauser posted image i tako slažući zajedno kvalitetno provodimo vrjeme.

Vidim svjetlo na kraju tunela i uz vaše i savjete forumašice GERBERKA vidim izlaz iz ove situacije.

Još jedmom hvala vam punouser posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
2.11.2012 9:28:13   
smajli80
Gerbo moja dragauser posted image user posted image

Hvala ti na ovim savjetima i tekstu u kojem sam prepoznala svoju Sofiu.

Imala je kriznih perioda kad smo obe bile izgubljene.Ja zbog umora i ne znanja kako rješiti problem a ona zbog zbunjenosti novonastalom situacijom.

Kao što sam već napisala situacija je dosta bolja i nema više onog agresivnog ponašanja prema user posted image čak što više igra se zajedno sa njim daje mu svoje igračke.

Krenula je u par sekcija i to je dosta ispunjava pa je s tim i dosta opuštenjija.

Još jednom hvala ti od user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu gerberka)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
2.11.2012 9:31:29   
gerberka

IZVORNA PORUKA: anđelo

IZVORNA PORUKA: gerberka

anđelo, mokrili tvoj I u krevet?
jesi li primijetila kako se ponasa kada dođu gosti na babine? kada beba dobije poklon?
da li ga je ikada udario, uštinuo, gurnuo?
dali I ima privremene i povremene regresije u ponašanju (npr. želju da pije iz flašice , želju da proba tvoje mlijeko, želju da nosi pelenu, igra se sa zvečkama i drugim "neprimjerenim" igračkama zanjegovu hronolosku dob i sl...


Ne ,ne mokri u krevet,
kada gosti dođu na babine i donesu babine ,poklone on pita gdje su njemu pokloni,i obavezno hoće da vidi kakav je to poklon.
jednom moja drugarica donijela kovertu bebi.On insistirao da otvori ,i da ne bi počeo plakat ja mu dam.On otvorio i pitao moju drugaricu a gdje je za njega 100 km..i počeo plakat.Pa mu ja rekla da je i on to dobio od nje kad se rodio

nije nikad ni gurnuo ,ni udario bebu ,samo voli s njim da se mazi na podu,pa malo pretjera nenamjerno,kao napad na bebu,pa ko fol puca ,a ovaj mu se smije ( sve fazone s crtanog pokupi)

nije pio iz flašice ,ali jeste pio moje mlijeko.Ja mu izdojim na izdajalicu i on popije.Čuo da je mamino mlijeko zdravo ,kao pa zbog toga....a nekad ga bude stid,pa se sakrije i pije iz čaše, mada duuugo nije pio mog mlijeka.

jednom je samo sebi stavio bratovu pelenu ,odnosno izrazio želju ,i ja mu pomogla da stavi onako preko pantalona.
što se tiče igračaka ,s tim se ne igra,što je bratovo,ali zato on bratu neda lego kockice da dira

____________


ja mislim da nema potrebe za psiholog u kancelariji...

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
2.11.2012 9:34:14   
gerberka
anđelo, uvijek imaj u "šteku" neki poklon za njega..pa kad neko dođe od gostiju daj mu..jer na babine obicno ide bebi, a stariji braci i seka cekaju isto poklon user posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu gerberka)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
2.11.2012 9:41:09   
gerberka

IZVORNA PORUKA: milenium


IZVORNA PORUKA: gerberka

Dobro je osigurati svaki dan malo vremena (barem 10 do 15 minuta) samo za starije dijete.



kad bi ovo bilo dovoljno onda bi sve bilo lako.nije problem provest sa starijim djetetom 15 min to se može i dok beba spava. problem je u tome što je ovih 15 min premalo.što da to starije dijete radi ostatak dana jer dan ima 24 sata?tko će ga zabaviti ostatak vremena i s kim će ga provesti?mislim da je to problem.eh kad bi bilo moguće da za tih 15 min možemo riješiti sve al nažalost to nije tako.


znam draga
ali za ovakve problemeprilagodbe treba vremenapa i do 2 godine.
kad sam napisala 15minuta dnevno to je minimum i to provođenja sa djetetom bez bebe user posted image mozda zvuci grubo ali npr muz da cuva bebu a ti sa starijim vani iliobrnuta,paonda date bebu na cuvanje a idete vas troje user posted image
bolje i to nego da dođe do psihosomatike i sl problema koji zahtijevaju dugorocni tretman i to ako se blagovoreeno okarakterisu kao takvi user posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
2.11.2012 9:42:15   
gerberka
smajli user posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu gerberka)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
2.11.2012 10:36:10   
anđelo
GERBO a što po noći plače u snu ,t se prije nije dešavalo....+ ga probudim i on opet nastavi plakati


i na javi ako mu nešto nije po volji odmah zaplače ,kenka

takav prije nije bio,

da mi je dokučit zašto svaku noć plače u snu i kenka,stenje

_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu gerberka)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
2.11.2012 10:56:56   
gerberka
plac u snu ne mora imati veze sa prinovom...

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
18.11.2012 14:54:27   
dipl.defektolog
Postovani roditelji, mozete pogledati ovaj zanimljivi link i po potrebi napisati misljenje...hvala...

http://matrixworldhr.wordpress.com/2012/11/18/studija-autizam-povezan-s-industrijskom-hranom-i-utjecajem-okolisa/

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
18.11.2012 18:57:39   
dipl.defektolog
D vitamin otključava vrata zdravlja

Vitamin D (kalciferol) je neophodan za funkcionisanje niza važnih metaboličkih procesa u organizmu, a njegov nedostatak razlog je niza poremećaja zdravlja ljudi i djece. Nizom istraživanja došlo se do saznanja da gotovo polovina populacije planete pati od njegovog nedostatka.

Uloga u organizmu
regulacija nivoa kalcija u krvi, te je neophodan za zdravlje kostiju i zuba,
regulacija nivoa melatonina koji je važan za regulaciju sna, raspoloženje, umor, nastanak depresije,
aktivacija T limfocita koji učestvuju u borbi protiv infekcija,
uočena je veza između nivoa D vitamina i oboljenja kao što su rak i multipla skleroza.

Kako ga organizam obezbjeđuje?

sintetizira se u koži pod dejstvom ultraljubičaste svjetlosti,
može se unijeti hranom.

Koliko sunca do zdravlja?

5 minuta provedenih na suncu sa 5 % izloženog tijela, 2-3x sedmično, obezbjeđuje dovoljne količine D vitamina potrebne za njegovu funkciju u organizmu,

Više od 20 minuta provedenih na suncu povećava rizik oštećenja kože, a ne povećava učinke vitamina D.

Zaštita od sunca:

nositi šešir širokog oboda koji štiti glavu i vrat,
izbjegavati sunce između 10-16 sati,
koristiti zaštitne kreme.

Koliko D vitamina dnevno?

dojenčad i djeca do 18 godina - 400 IJ.

Koja hrana ima D vitamina?

riblje ulje, tunjevina, losos, mlijeko, mliječni proizvodi, jetra, jaja, gljive.

Preporuka:

Ljudi u gradovima veliki dio vremena provode u zatvorenim prostorijama. Roditelji su zaposleni, nerijetko tek navečer dolaze kući, djeca vrijeme provode u stanovima ili u vrtićima, produženom boravku i školi. Ponekad i nekoliko dana ne iziđu van zatvorenih prostora.

Boravak na otvorenom, svakodnevo izlaganje sunčevom svjetlu i čistom zraku, neophodni su za pravilan razvoj i zdravlje djeteta.

Dijete koje svakodnevo boravi na otvorenom bolje spava, zadovoljnije je, rijeđe pobolijeva, bolje se razvija i raste.

Koža takvog djeteta proizvede dovoljne količine D vitamina koji onda obavi sve svoje važne funkcije u našem organizmu.

Kada stigne proljeće, nabavite lopte, rekete, role, bicikle. Boravite što više u prirodi, na otvorenom. Čuvajte i unapređujte svoje i zdravlje svoje porodice!

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
3.12.2012 22:01:30   
mirnah
Molim vas da mi odgovorite na jedno pitanje! Da li je u radu sa djetetom koji ima dijagnozu: ADHD pozeljno da radi samo jedna osoba ili da se smjenjuje vise osoba...npr.u skoli je 2 psihologa i 2 pedagoga. Postavljen je raspored da jedan dan s tim djetetom radi jedna osoba, drugi dan druga osoba, svi se smjenjujemo (imamo zadatak nesto slicno asistentu na nastavi iako nismo obuceni za to). Da li je to dobro za takvo dijete ili je pozeljno da samo jedna osoba radi s njim? i po vasem misljenju koja bi to osoba bila adekvatnija, psiholog ili pedagog? Zelim da, dok odradjujem staz, sto pozitivnije djelovati na ovo dijete, uciniti nesto, olaksati mu, ali imamo takav raspored i stalno ga mijenjaju. Cak se ni oni koji su postavili takav raspored ne snalaze jer ni sami ne znaju. Molim vas vase misljenje o prethodno navedenom. I sto je to sto najvise rezultata daje u radu s ovom djecom? kako doprijeti do njega? ne znam odakle poceti. da li sa radionicom, da li to da bude nesto drugo,...jednostavno ne znam i trebam pomoc

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
5.12.2012 20:30:00   
dipl.defektolog
Postovana,
Molim Vas da se javite u privatnoj poruci jer prije nego javno odgovorim, imala bih nekoliko pitanja za Vas. Srdacan pozdrav.

(odgovor članu mirnah)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *