|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 5 [6]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Djeca i seksualnost!
30.8.2012 13:38:02   
vjestica
Dobro se pripremi, da te ne iznenadi načinom na koji pita. Moju prijateljicu je kčerka pitala kako dijete dolazi u stomak?

srećom to meni neće biti problem objasniti user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Alhemicarka)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Djeca i seksualnost!
30.8.2012 13:38:46   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: vjestica

Dobro se pripremi, da te ne iznenadi načinom na koji pita. Moju prijateljicu je kčerka pitala kako dijete dolazi u stomak?

srećom to meni neće biti problem objasniti user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image

ti počni... "u moj stomak je to bilo ovako ...." hahahah


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Djeca i seksualnost!
30.8.2012 13:42:30   
Alhemicarka

IZVORNA PORUKA: vjestica

Dobro se pripremi, da te ne iznenadi načinom na koji pita. Moju prijateljicu je kčerka pitala kako dijete dolazi u stomak?

srećom to meni neće biti problem objasniti user posted image user posted image user posted image


I ja sam tako razmišljala dok sam se pripremala za VTO, samo ću reči, otišla kod doktora i on te stavio unutra user posted image , ali ostah trudna iz prirodnog pokušaja i sad belaj user posted image

_____________________________

Ona neda da je slome, otima se i prkosi...

09. 04. 2012. Mamin Vrtirep

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Djeca i seksualnost!
30.8.2012 14:17:39   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Alhemicarka


IZVORNA PORUKA: vjestica

Dobro se pripremi, da te ne iznenadi načinom na koji pita. Moju prijateljicu je kčerka pitala kako dijete dolazi u stomak?

srećom to meni neće biti problem objasniti user posted image user posted image user posted image


I ja sam tako razmišljala dok sam se pripremala za VTO, samo ću reči, otišla kod doktora i on te stavio unutra user posted image , ali ostah trudna iz prirodnog pokušaja i sad belaj user posted image


user posted image Eto ti ga sad!

Pa nekako smo se do sad služili nekim analogijama tipa u stomaku žena ima jedna vrećica u kojoj beba raste, raste i vrećica i onda bude kao sobica sa vodom. Kad beba naraste tolika da više ne može nikud drugo onda se na piši otvore vrata (sad smo došli i do pojma rupice koja se širi) i beba izađe. Kad vrata ne mogu da se otvore onda doktor izreže stomak i izvadi bebu (kao što je izvadio nju i brata). Pitanje kako je beba dospjela u stomak je još uvijek u domenu religije user posted image

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Alhemicarka)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Djeca i seksualnost!
30.8.2012 17:33:22   
cinceza
hmmmm...nisam stigla sve iscitati ali vidim da ima bas suprostavljenih misljenja po ovom pitanju.
Ja moram priznati da o ovoj temi nisam ni razmisljala prije, mislila sam da to dodje sa pubertetom i da je u toj dobi svakako dio intime djeteta (a iskreno nadala sam se da barem imamo jos nekoh 10ak godina vremena pa da o tome brinem...ono dok ne poraste).
Sad kad citam to ko se svrstava u konzervativne a ko ne mogu se samo slatko nasmijati tome. Ja se smatram takodjer konzervom, ali sam se nasla u situaciji kada posmatras bebu od 10 mjeseci da stisce jastuk na stomak dok sjedi i crveni se. Prvo me uhvatila panika jer sam mislila da se gusi, nije disala, onda sam mislila da su grcevi (neki kasni, sta znam vise), onda sam joj otela jastuk iz ruku i krenula je vriska. Super, dise, dobro je. Par dana kasnije ista scena, pa opet. Sta mislite sta je ???
I sta sam mogla, reci joj da ce izgubiti vid i kao beba ce reci da da i prestati i svi mi sretni??? Realnost je ipak nesto drugo.
Izvinjavam se stvarno ako zvucim ostro, nije mi namjera.
Ja ne dramim vise oko toga, njoj su sad 2 godine i ta faza je prosla.
Prosla je kad sam prestala obracati paznju na to sto radi i pokusala joj objasniti da mora ici u svoju sobu za te stvari. Nije joj se svidjelo da je sama u sobi i prestala je ili je prestala jer je to proslo, ne znam. Znate kako je djetetu od godinu dana to objasniti? Znate li kako je strahovati da je neko slucajno nije povrijedio kad mene nema, pa da zbog toga ne radi sto radi? Sve zbog toga sto smatra da to eto nije normalno. Mislim da beba od 10 mjeseci sigurno ne razmislja o seksualnosti, kao sto ne razmislja da je prljavo i nehigijenski da se piski u gace. Oni to jednostavno rade.
Hvala Bogu, mala nije zaostala kako se to htjelo prikazati nego naprotiv mislim da je daleko ispred svojih vrsnjaka.
Ovo pisem za one mame koje ce primjetiti kod svojih beba slicne pojave i nece znati kako reagovati. Bez panike, proci ce ih ili ce se krenuti kriti :). Odvracenje paznje na nesto drugo skoro uvijek upali.
I da takva djeca su obicno zahtjevnija, naoruzajte se slikovnicama, pricama, pjesmicama raznim igrama i vremenom. Nus pojava toga je sto sad zna sva slova i pjesmice koje ja znam , pa moram i ja da ucim nesto novo kako bi nju ucila.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Djeca i seksualnost!
15.11.2012 11:09:50   
smajli80
Evo i mene na ovoj temiuser posted image

Moja me Sofia (4.9god)već duže vrijeme muva sa pitanjima:kako nastaju bebe,kako se rode bebe,što se ti i tata ljubite u usta-mogu li i ja to sa svojim drugarima u vtrićuuser posted image user posted image

Nedavno smo gledali crtani o ljudskom tjelu-onaj francuski gdje u svakoj epizodi opisuju način rada nekog organa.I bila epizoda o nastanku i rođenju beba.Normalno nije prikazan način na koji spermij uđe u mamu već počinje kako oni putuju do jajne ćelije.I onda pitanja-ko su ove male ribice,šta one tu traže i gdje idu.I gleda ona to tako i na kraju porod-kako to saduser posted image

Objasnila sam joj da tako user posted image raste i onda ju mama rodi.A da ne pominjem da ne propušta ni jednu epizodu *Vrijeme je za bebe*i sam čin porodauser posted image

A za ljubljenje sa drugarima da NESMIJE,da to rade samo veliki kao tata i mama.

Ne želim ništa da krijem od nje hoću da joj sve objasnim ali ne znam kako da to približim njenim godinama i naravno shvatanju.
Ima li neko nekakvu idejuuser posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu cinceza)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Djeca i seksualnost!
15.11.2012 12:22:36   
Medić*
Kod djece inace izmedju 4-5 godine dolazi do zapazanja tih spolnih razlika. Otuda i ta njihova anatomska pitanja, kaja se nama cine tako naivna :) Medjutim njima su od velike vaznosti.

Moj recimo odavno pita kako se radaju bebe. Nikada nije ni znao da "djecu donose rode " vec da ih mama radja. Uglavnom na svako pitanje odgovaram mu kratko i jasno, shodno njegovom uzrastu. Medjutim kako god odg djeca nece biti zadovoljna do kraja jer se uvijek nakon naseg odgovora postavlja to novo pitanje " zasto "

U toj dobi su izvanredno radoznala, zele sve videti i cuti. Normalne faze zasrijevanja.

Jedno vrijeme je stalno pitao imas li ti cunu mama ? Odgovarala sam sa Ne. Onda se on nadovezuje sa zasto ? Rekoh, mama ima drugi organ ? Sta je to organ? Onda mu ja nabrajam organe i tako izbjegnem reci kakav organ umjesto cune imaju zene. Mogla sam reci naziv organa ali njegove 4 godine to nebi razumjele sigurno. Bilo mi je draze govoriti mu o rukama i nogama, sccu i glavi, jer bi me fakat obrukao negdje da sm mu spomenula kako se zove zenski organ ( muza i njegove prijatelje je cesto u mom prisustvu znao pitati imate li vi cunu user posted image ) Onda sam mu skrenula paznju da o tome dok je mali moze razgovarati samo sa roditeljima a kasnije kada jos malo porate sve ce nauciti. Uglavnom nam to zanimljivo razdoblje tek predstoji pa vidjet cemo kako sa odgovorima :) Nadam se kratko i jasno user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Djeca i seksualnost!
15.11.2012 20:09:33   
mama75
Meni je bilo super kada je moj sestric u enciklopediji citao kako nastaju beb. Ono: spermij, jajna celija, bla bla i on sve iscitao, protabirio i govori meni: dobro tetka sve mi je ovo jasno, ali nikako da skontam kako ovaj spermij dodje do jajne celije user posted image

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Djeca i seksualnost!
30.5.2016 11:38:34   
malena27 RR
Evo jos jedne koja se susrece sa ovom temom.
Imam sina od skoro 5 godina i u zadnjih par dana je poceo da se pipka, legne potrbuske i mrda...
Mm i ja smo se sokirali ovom njegovim ponasanjem, bude sav mokar, jednostavno ne reaguje na nas, pokusavamo mu skrenuti paznju na nesto sto voli, nekad uspije, nekada ne... zna potrajati i po sat i po...i kad god vidi priliku baca se na krevet i pocinje...
Razgovarala sam sa psihologom, koja mi je rekla da grubo ne prekidamo ovu aktivnost, da mu pokusavamo usmjeravati paznju na nesto drugo, da ga ne plasimo...i da kazemo da to nije lijepo raditi...
Primjetila sam da to radi kad je umoran...obicno kasno legne jer mu je spavanje gubitak vremena i negoduje kad treba ici na spavanje, a onda bude nervozan...pretpostavljam da mu je to vid nekog opustanja...
Sto se tice davanja ljubavi i pruzanja paznje, mi bas pazimo da zadovoljimo njegovu potrebu da zna da ga volimo i da nam je vazan - nisam sigurna bil' uzrok mogao biti dolazak jos jedne bebe?

Molim vas da razmjenite svoja iskustva sa mnom, koliko vremenski moze potrajati ova ''faza'' jer mene sludjuje vidjeti ga takvog fokusiranog na krevetu (jucer se pribio uza zid ko neki manijak) i gdje je granica?
Jucer su mu dosli drugari da se igraju, a on hoce u sobu da se malo ''odmori''...




_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Djeca i seksualnost!
1.6.2016 17:01:03   
ninuska
Da podignem temu. Nazalost, ne mogu pomoci jer nismo se s tim jos susretali

_____________________________

2011 ??
2015 ??

(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Djeca i seksualnost!
2.6.2016 14:21:11   
Alma_27
malena27, cini mi se da svi djecaci oko 5te godine pocinju da "cackaju" oko svog polnog orana. ovaj moj stariji je znao da ga nesto zagleda i ceska. ja mu kazem da ima pravo da radi sa svojim tijelom sta hoce, ali da za sada taj dio tijel sluzi da se piski. jos mu kazem da nije lijepo da se to dira pred drugim ljudima. onda dam par primjera kako drugi muskarci koje zna to ne rade pred publikom i tako ta prica.


sto se tice tvog malo veceg problema, cini mi se da si vec dala dio odgovora. on kao da se rjesava napetosti i nervoze tako. jednom skuzio da mu je dobro, pa sad samo to prakticira. uzrok nervoze je nespaavnje i/ili dolazak nove bebe. s dolaskom bebe ce se morati pomiriti i ja bih na tom sad s njim intenzivno radila. sve mu je to novo. on je jos mali i ne zna da prepozna osjeceje straha, neizvjesnosti, nervoze sto ce doci jos jedno dijete.
za spavanje, pa isto tako, probajte da legne ranije, da bude opusteniji... rijesite uzrok, nestat ce i psoljedica tj. diranje samog sebe.

ovo je naravno samo kako ja to vidim na prvu.

sretno i javi da li se sta popravilo.

(odgovor članu ninuska)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Djeca i seksualnost!
29.11.2016 13:16:20   
Ringy
Jel istina da uvode sexualnu edukaciju u skolu sa pravim Sex lutkama ?? Misljenje vase?

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Djeca i seksualnost!
29.11.2016 14:20:10   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Ringy

Jel istina da uvode sexualnu edukaciju u skolu sa pravim Sex lutkama ?? Misljenje vase?


Možeš li nam dati izvor gdje si to pročitala? :)

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Ringy)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Djeca i seksualnost!
29.11.2016 21:28:59   
Alma_27
Ringy, ti to reklamiras onaj sex shop na svakoj temi, pa i na ovoj o djeci?

KAKO TE NIJE SRAMOTA?

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Djeca i seksualnost!
2.6.2017 9:48:19   
Sunašce2015

IZVORNA PORUKA: Alma_27

malena27, cini mi se da svi djecaci oko 5te godine pocinju da "cackaju" oko svog polnog orana. ovaj moj stariji je znao da ga nesto zagleda i ceska. ja mu kazem da ima pravo da radi sa svojim tijelom sta hoce, ali da za sada taj dio tijel sluzi da se piski. jos mu kazem da nije lijepo da se to dira pred drugim ljudima. onda dam par primjera kako drugi muskarci koje zna to ne rade pred publikom i tako ta prica.


sto se tice tvog malo veceg problema, cini mi se da si vec dala dio odgovora. on kao da se rjesava napetosti i nervoze tako. jednom skuzio da mu je dobro, pa sad samo to prakticira. uzrok nervoze je nespaavnje i/ili dolazak nove bebe. s dolaskom bebe ce se morati pomiriti i ja bih na tom sad s njim intenzivno radila. sve mu je to novo. on je jos mali i ne zna da prepozna osjeceje straha, neizvjesnosti, nervoze sto ce doci jos jedno dijete.
za spavanje, pa isto tako, probajte da legne ranije, da bude opusteniji... rijesite uzrok, nestat ce i psoljedica tj. diranje samog sebe.

ovo je naravno samo kako ja to vidim na prvu.

sretno i javi da li se sta popravilo.



Malo da podignem temu, malo me tvoj komentar zapanjio pogotovo da ti dijete sa pet godina dira cunu... ustvari, prisjetio me jednog roditeljskog skupa iz edusa gdje se govorilo o sexualnosti djece i da bi djeca sa 3 godine trebala da znaju koja je razlika izmedju djecaka i djevojcice. Moram priznati da sam se sokirala kada su govorili da kada ciste djetetu cunu, da kazu dodji da ti ocistim "ono" dole.

Ne razumijem zasto je sramota reci djetetu da ima penis, urac, cunu?

Kako si mu objasnjavala kako nastaju bebe?

_____________________________

Imas ti tako doktora, za male pare poslati ce te na carski rez, al pisati knjige kako dijete treba dojiti. jer je to prirodan, pravilan i zdraviji nacin bebine ishrane

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Djeca i seksualnost!
13.6.2017 7:45:30   
ziel
Moj R od 19 mj. zna da je TO dole, kita user posted image i pokazuje rukom msm, ne skida se hahaha

_____________________________

novembar 2015 -
decembar 2017 -

(odgovor članu Sunašce2015)
Neposredna veza do poruke: 141
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 4 5 [6]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 5 [6]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *