|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Izgubila sam prijatelja
10.7.2009 20:11:45   
mamy Sabina
Blizi se godisnjica smrti naseg Zaze,druga naseg velikog.Puno izgubismo njegovim preranim odlaskom.
Relativno kratko sam ga poznavala samo par godina,al i za to vrijeme koje smo drugovali toliko je oplemenijo nase zivote.
Za svog zivota sigurno necu upoznati kvalitetniju osobu
Imam u kompu tex iz Dana-in memoriam nasem Zazi koji bih podjelila sa vama



Azer Dželilović: Tako odlaze hrabri Heroj vode, zemlje i zraka U vrelo julsko predvečerje, u utorak 16. jula, Mostar je na Šehitluke ispratio Azera Dželilovića. Tako je okončana posljednja akcija 35-godišnjeg ronioca, padobranca, komandira čete, komandanta bataljona, Zlatnog ljiljana, velikog borca, uspješnog ugostitelja, nezaboravnog i tako dragog prijatelja…
user posted image "Našli smo ga na dubini od 65 metara, u jednom od 'džepova' donjeg rukavca Crnog vrela. Prema podacima sa mjerača dubine, koji je Azer nosio na ruci, vidljivo je da je on dosegao čak do dubine od blizu 80 metara. To ukazuje da se pokušavao vratiti, ali je, po svemu sudeći, doživio takozvano 'dubinsko pijanstvo', kada ronilac gubi orijentaciju u prostoru, a zatim i svijest. U prilog ovome ide i činjenica da je u njegovoj boci ostalo još 20 bari kisika." Ovih nekoliko rečenica Igor Detela, šef ronilačkog tima iz Slovenije, uspio je izgovoriti tek par sati nakon što je beživotno tijelo Azera Dželilovića izneseno iz rukavca Crnog vrela. Profesionalac Detela ostao je dosljedan ronilačkom zavjetu: o sebi, svojim kolegama Mateju Mihajlovskom, Arnu Hodalici i Simonu Oprešniku nije rekao ni riječi, petnaestočasovno putovanje od Ljubljane do Mostara nije dao ni pomenuti, spremnost slovenačke Civilne zaštite da izađe u susret Bosni i Hercegovini također nije htio komentirati - kad su novinari otišli, tek je kolege ronioce iz domaćeg kluba čiji je i Azer bio član skromno izvijestio da je ekspedicija okončana bez troškova. Metalni glas iz megafona No, treba biti pošten pa priznati - velika gesta slovenačkih ronilaca mnogo više govori o svijetu u kojem mi živimo negoli o onom unutar kojeg se oni kreću. Neistražene spilje, dubine mjerene desecima metara mora i jezera, niske temperature uporedive tek sa noćnim posjetama ledenim prostranstvima i ljudi koji ih posjećuju naoružani bocama na kojima piše: Naši snovi su noćne more ostalih ljudi - tek su privilegiranima česti sugovornici. Ne zato što su toliko rijetki pa čak i ne zarad činjenice da svoju strast prema ronjenju dovoljno poštuju, već naprosto zato što su kao po pravilu izrazito skromni. Valjda i zato uspiju provesti sate i sate u ugodnom ćaskanju o svemu drugom ne otkrivši pritom niti jednu tajnu iz svog bogatog arsenala istraživanja vodenih dubina. Ako ćemo pravo: Azeru se u očima mogao prepoznati odraz Neretve. Posljednji put kad smo se sreli, u dubokoj hladovini ugodnog restorana koji je vodio, ispod same metalne konstrukcije što danas mijenja Stari most, pričao je o ratu. O njegovim počecima. I samo jednom se lecnuo: u času kada me uvjeravao kako glas iz megafona sa Stotina, koji je devet godina prije pozivao mostarske Bošnjake na bezuvjetnu predaju - nije pripadao Mostarcu. "Slušao sam ga: on je dva puta sve ponovio u megafon. Znam pouzdano da to nije bio Mostarac, znam po naglasku." I tada i neku godinu prije kada mi je također govorio o najtežim mostarskim ratnim danima, emotivno je reagirao samo na taj metalni glas iz megafona. Nije mogao, nije htio, nije želio prihvatiti ni najmanju opciju da taj eho što traži bijele zastave i prijeti uništenjem može ponijeti epitet mostarski. Kosilo se to, shvatila sam gotovo odmah, sa razlozima njegovog postojanja: Azer je, naime, bio i ostao prototip mostarskog borca. Onog koji se puške dohvatio od prvog dana, koji ju je nosio baš svakog ratnog trena, koji je napredovao u vojnoj hijerarhiji na najteži i najtužniji mogući način - zamjenom poginulog druga - i koji je, zašto i to ne reći - tek slučajno ostajao živ. Uostalom, tog i takvog borca on sam je vrlo slikovito opisao: "Biti u Armiji prvih dana rata značilo je ići na liniju u brda i boriti se s četnicima, nemat' uniformu, nemat' hranu, nemat' platu, i nemati dovoljno oružja niti bilo kakvu propusnicu da bilo gdje kreneš - jer rizikuješ da te uhapsi HVO, Vojna policija, da te prebiju, da ti skinu ambleme Armije." Od ratne 1993. Azerov polubrat Fadil se bilježi u rubrici: nestao. Iste je godine snajperskim hicem ubijen Azerov suvozač - znao je dobro da je metak bio namijenjen njemu. No, nije o tome mnogo govorio: radije je pričao o Hujkinoj hrabrosti, Esinoj dovitljivosti, Lovčevoj smionosti… I onim nemogućim zgodama koje svojom komičnošću najdrastičnije ilustriraju upravo tragiku trenutka: "Kad smo jednom od 'Koke Varaždin' kupili ćorke - pucalo se na liniji, sve se orilo." user posted image Jednostavnošću koja je plijenila, tiho i onako mostarski razvučeno, govorio je o ljudima, o njihovim potezima, reakcijama, ranjavanjima… smrti. I samo na tren zastajući, valjda dok se cijela scena vrati u sjećanje, lakoćom primjerenom samo ratnicima, naviklim da i najbolnija pogibija znači komandu za još korak naprijed, nastavljao govoriti o njihovim živim epizodama. Danas mi se čini da razumijem zašto se baš u takvim trenucima Neretva odmarala u odrazu njegovog pogleda. "Pa, odrastao sam tu" S osmijehom koji u trenu obasja cijelo lice i nevjericom koju nije mogao skriti, odgovarao je na moja pitanja o Starom mostu i skokovima u Neretvu. Pa, odrastao sam tu. Čak i potpunim kopnenim autsajderima, to je trebalo objasniti sve: i ogromnu energiju kojom je zračio i gotovo divlji prkos sa kojim se borio za principe, istinu i pravdu, a protiv svega što je atakovalo na pojam slobode. Ronjenje je bilo njegova predratna strast. Skijanje na vodi - razonoda. Kajak, dio redovnog dnevnog angažmana. Padobranstvom se bavio također prije rata: zbog dobrog pogleda. Sa paragliderom se prvi put sreo u poratnim godinama, no zato je bio među prvim bosanskohercegovačkim pionirima motornog zmaja. Klub ekstremnih sportova sa nekolicinom je nerazdvojnih prijatelja kanio osnovati ovoga ljeta. Imao je planove koji su uključivali i Crno vrelo - mostarski su ronioci namjeravali zajedno sa francuskim kolegama krenuti u ekspediciju istraživanja ove pećine u jezeru Hidroelektrane Salakovac. Ime je dobila po neobično tamnim zidovima. Do samog ulaza u pećinu krenuo je zajedno sa kolegom Esom Humom i pretprošle nedjelje, opremljen po svim propisima. Eso je išao prvi, s kamerom u ruci. Azer je prošao mimo njega. Eso je krenuo za njim, no uskoro se bljesak Azerove lampe izgubio. Ostatak priče mogu razumjeti samo ronioci. Vrijeme koje curi kao pješčani sat, povratak na površinu i želja da se negdje ispred ukažu peraje i dragi lik, osjećaj tjeskobe i strah da se nekom tako dragom i tako bliskom dogodilo nešto neobjašnjivo… Iste su večeri alarmirane kolege: Željko Gašović, Mostarac i također ronilac, prekinuo je godišnji odmor, pozvao svog klupskog druga Hrvoju Gavrančiću, i ponedjeljak i utorak pomagao Azerovim prijateljima u pokušajima da ga pronađu. Za ulazak u džepove Crnog vrela sva njihova oprema nije bila dovoljna. Zato su u pomoć pozvane slovenačke kolege pa je iz Centra civilne zaštite Ljubljane prvo doputovala jedna, a potom i druga ekipa. U BiH ne postoji mjesto gdje se njihove ronilačke boce mogu napuniti. Dolazak Detele i njegove družine i njihov prvi izlazak na teren popraćen je jakim vjetrom i uzburkanom vodom. U Hercegovini se to odavnina tumači sigurnim znakom velike dženaze. Tako je i bilo. Ako ima utjehe za Azerove najbliže, onda je to zajednički napor slovenačkiih i mostarskih kolega da otkriju uzrok njegove smrti: 20 bari u boci kisika i dubinsko pijanstvo samo su crtice za mozaik trenutne smrti. Sve je drugo pamćenje. Azera, uvijek spremnog za akciju, velikog momka koji je umro muški, baš onako kako je i živio.

< Poruku je uredio mamy RR -- 10.7.2009 20:12:14 >


_____________________________

Boj se ovna, boj se govna, a kad ću živjeti?



(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Izgubila sam prijatelja
10.7.2009 20:39:30   
Lulu_
IZVORNA PORUKA: mamsi

IZVORNA PORUKA: Lulu_

bio je jednom jedan antonio koji je zivio preko onog brdasca koje je meni bilo tako drago...
imao je prekrasne plave oci i lijeou plavu kosicu i bio je nestasan
mozda cak i najnestasnij od nas
bio je to moj veliki drug iz djetinstva koji me je vodao cesto sa sobom i kojem je mama vjerovala iz kojeg razloga ne znam ni danas
dolazio je po mene kada sam imala zabranu izlazaka pa satima molio mamu da me pusti napolje , da ce on pazit na mene
pazio i taj 13 rodjendan na mene kada me je mama odvela sa drugaricama u diskoteku.
zamalo nije opalio samar nekom starijem momku jer me je gurnuo...
isao mi je nekad na zivce sa svojim salama i glupostima djecijim
tusio me je kada smo se kupali na rjeci a kada sam sa skakaonice skocila na galvu i sudarila se sa nekim mokom ispod skakaonice on me je izvukao i odnjeo kuci da bi se potom starsno smijao mojoj ogromnoj cvorugi
rekao mi je da mi taj krompir iznad ljevog oka bas stoji
zaljepio je maminu vaznu koju sam oborila i za koju joj nikad nisam rekla  i danas stoji na istom mjestu ta vazna...
tog jutra sam se vracala iz njemacke i bilo je oko 10 sahti ujutro
na prvoj okuci prije moje kuce je bila policija i ta prokleta zuta traka...i moji prijatelji uplakani...svi
i necije tijelo prekriveno nekom bjelom glupom dekom
izletih iz auta
pitam sta je bilo
i cujem ono sto ni danas ne mogu vjerovati
nema ga...nema antonija vise...nema njegovih plavih ociju i glupih dosadnih sala
sad je sam na nekom drugom mjestu
svaki dan prodjem pored tog mjesta
poginuo mi je ispred kucnog praga
toliko mi je znacio

razumijem te u potpunosti
nekad uzmem stare slike
pa se smijem kako je bio mrsav i ruzan
pa placem jer ga nema
pa se sjetim neke gluposti
i tako...


Da,da Majo bio je to naš Birđo,vjeruj mi još ga nisam prežalila,i još uvijek mislim da ću ga sresti,čak mi se učini da sam ga vidjela.
Bila sam trudna tad kad su mi javili i jako teško mi je to palo,nek počiva u vječnom miru.
bilo mi je teško pisati o ovome ali kad sam pročitala da si ti pisala  morala sam se nadovezati


.......znam.............
a to da si ga srela...i meni se desilo...kad nisam unesvijest upala,od soka.momak neki isti on majo,potpuno!
ja se izgubila
nocima sam plakala, i zamisljala ga i prevrtala one nase slike.on sa nekim tackama sa renatom...znas njih.
nekad odem na groblje ali ne cesto,ne mogu.
fali mi jos danas...

< Poruku je uredio Lulu_ -- 10.7.2009 20:40:01 >


_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Izgubila sam prijatelja
10.7.2009 20:41:29   
Lulu_
IZVORNA PORUKA: mamsi



Da,da Majo bio je to naš Birđo,vjeruj mi još ga nisam prežalila,i još uvijek mislim da ću ga sresti,čak mi se učini da sam ga vidjela.
Bila sam trudna tad kad su mi javili i jako teško mi je to palo,nek počiva u vječnom miru.
bilo mi je teško pisati o ovome ali kad sam pročitala da si ti pisala  morala sam se nadovezati


a sjecas se sta je govorio za tvog tatu...da mu je IDOL...user posted image
KAKO je bio smjesan.volim se sjetit njegovih gluposti

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Izgubila sam prijatelja
10.7.2009 20:48:46   
juni
Desilo se prije 11 godina. Bili smo prvi razred Gimnazije, 9 maj, datum ucrtan u moje pamcenje zauvijek, Neretva je uzela jos jedan mladi zivot, mog prijatelja Alema.
I sad kad se sjetim, uh ... 10 godina sam isla na mezar svakog 9 maja, ovaj nisam otisla i zao mi je zbog toga. Nisam mogla, drugi grad, drugi zivot ...



_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Izgubila sam prijatelja
24.8.2009 11:50:02   
zabrinuta24
evo i ja da se nadovezem na ove tuzne dogadjaje... 30 maja ove godine umro mi je kum i to ni manje ni vise nego ud ujeda jedne pcele... imao je alergiju...evo jednog isecka iz novina...Žarko je minule srede otišao sa svojim dedom Savom da cede med u njihovom pčelinjaku u blizini rodne kuće u Tabanovcima. Sava Milanović priča za „Blic“ kako je njegovog unuka ujela pčela.


- U jednom trenutku on mi je rekao da mu je jedna pčela ušla ispod pantalona. Odmah je osetio ubod i pitao me je da li imam neko gvožđe da stavi na mesto ujeda. Dok sam ostavljao ram sa saćem u košnicu, primetio sam da nije uzeo gvožđe nego je pojurio prema automobilu. Pozvao je babu da pođe za njim. Vozio je samo oko 400 metara i pao na volan - priča kroz suze Žarkov deda. Slobodan Milovanović, Žarkov otac, slomljenim glasom priča da je čim je čuo da mu je sin u bolnici krenuo automobilom iz Švajcarske.
- Prošao sam 1.500 kilometra za 14 sati. Došli smo dok je bio živ. Video sam ga na VMA. Ležao je i ja sam mu prišao i poljubio ga. Stavio sam moju ruku u njegovu i osetio da me je blago stisnuo. Mislim da me je prepoznao. Moja žena je počela da plače, pa smo izašli iz sobe - kaže Slobodan Milovanovića. user posted image zarko je imao samo 29 godina bio je mlad,lep i pun zivota! dusa me zaboli svaki put kad pomislim na njega... njegova cerkica andrea ima 5 godina...

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Izgubila sam prijatelja
24.8.2009 12:31:07   
mnn
ja sam prije8 godina na isti dan izgubila i prijatelja i prijateljicu.ona je poginula u automobilu pokraj pule, a on u zagrebu kad su se vračali sa auto showa.
to je bilo par dana nakon kobnog 11.9.2001.u njega i prijatelja zabio se vozač kombija koji je bio pod utjecajem alkohola.nije mu bilo spasa.Tomislav je umro.a prijateljica Marijanaje izletila iz auta, vozio je nju i njenog dečka jedan prijatelj izletio  sa ceste..kiša je padala taj dan, prevrtali su se i ona je ispala iz auta.dečku njenom nije bilo ništa kao ni vozaču.

prošlo je skoro 8 godina..danas bi imala 30 godina...eto..user posted image user posted image user posted image

sjetim te se ponekad prijatelju dragi kako mi se smiješ
sjetim te se ...i nikada neču zaboraviti tvoj osmjeh i vedar duh.
tvoje riječi, tvoj pogled.....prošle su godine...ali tuga nije i znam da te andjeli čuvaju i da se sada sa njima smiješ...i nadam se da si sretan i da ponekad ponekad sjetiš se  nas koji smo te voljeli...user posted image user posted image

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu zabrinuta24)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Izgubila sam prijatelja
26.8.2009 14:30:48   
adannn
Ja sam izgubila prijatelja kada sam imala 10 godina...Jednostavno,kažu da je nestao i da su ga nakon nekoliko dana našli mrtvog u šumiuser posted image user posted image user posted image user posted image Toliko mi je bio draguser posted image user posted image user posted image Uvijek kada idem svojim roditeljima na mezar idem i njemu,uvijek proučim Fatihu,duša moja draga.....


_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Izgubila sam prijatelja
11.9.2012 21:46:52   
Innna
Žao mi je zbog tvog prijatelja,neka počiva u miru ;(

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 33
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *