|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 12:57:13   
veeseelaa
 
skoro sam bila u obdaništu i vidjela kako jedan maleni od 2 godine ničim izazvan udara svoju vršnjakinju, ja sam poludjela, užas, ta malena se samo pokrila rukicama a on navaliouser posted image user posted image user posted image
zato učite svoju djecu da se brane! i da ne daju na sebe! zsiata ima jako agresivne djeceuser posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:38:42 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:08:28   
Mostarka*
E to i jeste problem moj malac je pravo umiljat i uvijek daje igracke, ljubi sve redom i uvijek se smije, ali nakon ovog nazovimo "incidenta" stalno bjezi kada je dijete imalo (ne mog reci agresivno) vec grublje. I ja hocu da ga naucim da se zna braniti, a ni u kojem slucaju da bude divlji i mlati sve redom. Jer ja se ne mogu upetljavati u te svadjice, ako se ne zna braniti jedino sto mogu je pokupiti se i otici ali i to ostavlja dojam na njega da treba bjezati.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:38:57 >


_____________________________

Najvazniji dani u zivotu 11.01.2009. god- rodjenje mog prvog malog bebaca i drugog bebaca 31.07.2014, god,

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:19:26   
emma.L
Ne želim da misli da je ok na bilo koga spustiti ruku. Jer meni to nije ljudski, ako je neko takav, ne moram ja biti i spuštati se. Riječi su moji argumenti user posted image . I više instance user posted image .
Uvijek postoji rješenje. Više volim da je tužibaba nego da misli da je fizičko razračunavanje prihvatljivo ponašanje. Poslije ću joj objašnjavati šta prijaviti i kome, ne da trči i tužaka da je neko dijete nešto uzelo ili da se neko dijete prlja ili šta ti ja znam. A ako bude u situaciji da je neko baš često ugnjetava, mislim da je Ema dovoljno sposobna da uzvrati na svoj način (kao što sam i sama bila ako je baš bilo nužno).
Kako taurus reče, mislim da ne shvataju kad su skroz mali to "ako tebe neko, onda i ti", to kasnije može. Dok je mala, neka radije ljubi i grli drugu djecu. S agresivcima se ne družimo, hehe.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:39:14 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Mostarka*)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:36:41   
Tidzi
Moj isto mali ima 3,5 godine. I fakat, on uopce nije dijete koje bi se udaralo. Jako je ziv i nikada ne miruje, ali nije tip tog djeteta koje bi htjelo biti drugu dijecu. Mogu slobodno reci za njegove godine da se zna prilicno dobro igrati sa drugom dijecom. Znaci, nije neki sebicnjak! E, sad, nasi prijatelji imaju 2 sina, jedan uskoro puni 5 godina, drugi 3. Ovaj stariji bi samo da se bije, dok ni mladji nije puno bolji.  Svaki put kada bi se vidjeli moj sin oplace od njih. Nedavno smo grilali i sumi  i taj stariji je opalio kamenom moje dijete po po glave, da je njemu jadniku automatski iskocio cvor kao jaje i prokrvario. Od nedavno je su poceli i biti moju malu koja ima 2 godine.
A roditelji nista. Ja ce reci "NE, to se ne smije ili nije lijepo raditi", a uglavnom se prave coravi i gluhi. Pa meni to stvarno pocelo sad ici na zivce, jer ovaj stariji ne vreba situaciju kada bi bubnuo moje dijete bilo koje. I meni to prelazi sve mjere. Ne znamo kako objasniti sinu od 3,5 godine da se brani. On samo stoji  ma sta god da mu drugi rade. I kada dobije, onda trci meni i place.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:39:32 >


_____________________________

Adin 12.01.2007
Elma 22.09.2008
Erna 02.08.2010

"Zivot je procitan roman, samo sto se u romanu mozes vratiti na predhodne stranice, a u zivotu nikad na prosle dane!"

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:38:02   
Atarka
Podrzavam stav da se djeca trebaju znati odbraniti. Nego, kad vec pricamo o sigurnosti djece, sto je sirok pojam, da vas pitam za nesto manju radoznalu djecu: valja li ista ona zastitna oprema u TL Safety First protiv otvaranja ladice, rerni i sl.? Ima li negdje drugo kupiti bolje?

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:40:14 >


_____________________________

30.09.2009

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:40:40   
taurus
ma ne znam šta bi ti rekla
ja sam ih bila kupila i toliko su dobre da ih je moj R počeo sam skidatiuser posted image user posted image user posted image
možda je do mene pa ih nisam pravilno postavila, a one zaštite za uglove ni slučajno ne kupuj jer im ljepilo ništa ne valja
mislim da sam vidjela da i Chico ima te zaštite

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:40:39 >

(odgovor članu Atarka)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Povećajte sigurnost djeteta u sebe
15.7.2010 13:43:26   
Atarka
Hvala ti, pogledacu u Chiccu. Ako je neko probao, molim iskustvauser posted image

_____________________________

30.09.2009

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:45:03   
Tidzi
I da, fakat smo ga ucili da ne bude agresivno dijete, da se ne tuce, da nije lukav. Trudili smo se svim silama da ga naucimo da zna da se igra s dijecom, da dijeli igracke, a ne da je lukav, jer cim je takav ne moze se ni s kim ni igrati. A u ovakvim situacijama kao sto sam vam navela, stvarno vise nisam sigurna da li smo ga dobro naucili, da li smo napravili gresku ili drugi imaju greske u odgoju svoje dijece po tom pitanju.
I da, mi smo oboje svoje dijece naucili da posle igranja, kada idu na spavanje sakupe sami svoje igracke i ostave. Tako isto kada idemo u goste i kada trebamo poci kuci, kazemo im da pokupe igrace i da hocemo kuci. Oni, srca draga sve sakupe sto su se igrali kod druge dijeco. Dok, npr. kada nam dodju dijeca od tih prijatelja, naprave opcu katastrofu po citavom stanu. Zanji put kad su bili, zamal da mi odvale tv sa zida. Pa ko je ovdje lud i kako covijek da se ponasa. I tada mi je muz rekao da kada mi odemo njima, da im vise nikada ne kazem da nesto ne smiju dirati ili da sakupe igracke kada podjemo kuci. Kaze neka ih kupe oni kad mi odemo.
Nije da mi je tesko da za njima to sve raspremim, jer se i moja dijeca igraju. Ali neko pretjerivanje, tipa ubacivanje igracki u wc solju, kvasenja plisanih igracki, meda...sto moja dijeca nikad ne rade mi je previse. Pa vi mislite o meni da sam neka ostrakondza, ali ja fakt svojoj dijeci ne bi dozvolila da kod nekoga u kuci nesto tako rade, a da ja sjedim kao debil koji je gluh i nijem.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:41:12 >


_____________________________

Adin 12.01.2007
Elma 22.09.2008
Erna 02.08.2010

"Zivot je procitan roman, samo sto se u romanu mozes vratiti na predhodne stranice, a u zivotu nikad na prosle dane!"

(odgovor članu Tidzi)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:46:40   
milenium
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: emma.L

ako ih netko gura, neka se radije odmaknu, bar u prvim godinama dok ne shvate da tuča nije dobar obrazac ponašanja i da najčešće ima i drugo rješenje.


meni je ovo dibidus pogrešno! hoće li se cijeli život odmicati kad je neko "gurne"???? ja svoju djevojčicu učim da nikog prva ne dira a dirnel je ko da mu glavu razbije!


nebi se složila da je ovo pogrešno.ovo je baš ispravno.još su oni maleni da ih učimo zlom ponašanju.ja svog odmaknem i ne učim ga da udarcem uzvrati.za par godina sam će skontat i znat će se sam obranituser posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:41:30 >

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:54:45   
milenium
IZVORNA PORUKA: Tidzi

Moj isto mali ima 3,5 godine. I fakat, on uopce nije dijete koje bi se udaralo. Jako je ziv i nikada ne miruje, ali nije tip tog djeteta koje bi htjelo biti drugu dijecu. Mogu slobodno reci za njegove godine da se zna prilicno dobro igrati sa drugom dijecom. Znaci, nije neki sebicnjak! E, sad, nasi prijatelji imaju 2 sina, jedan uskoro puni 5 godina, drugi 3. Ovaj stariji bi samo da se bije, dok ni mladji nije puno bolji.  Svaki put kada bi se vidjeli moj sin oplace od njih. Nedavno smo grilali i sumi  i taj stariji je opalio kamenom moje dijete po po glave, da je njemu jadniku automatski iskocio cvor kao jaje i prokrvario. Od nedavno je su poceli i biti moju malu koja ima 2 godine.
A roditelji nista. Ja ce reci "NE, to se ne smije ili nije lijepo raditi", a uglavnom se prave coravi i gluhi. Pa meni to stvarno pocelo sad ici na zivce, jer ovaj stariji ne vreba situaciju kada bi bubnuo moje dijete bilo koje. I meni to prelazi sve mjere. Ne znamo kako objasniti sinu od 3,5 godine da se brani. On samo stoji  ma sta god da mu drugi rade. I kada dobije, onda trci meni i place.


uh tidži to je strašno.ja se nebih često družila s takvima.jer rekla si da ih skoro svaki put udaraju.i ne bi ih zvala često u goste.a jednom prilikom kad bi se vidjeli spomenula bi onako usput user posted image kako danas ima svakakvih roditelja koji djeci sve dopuštaju pa čak i ne reagiraju kad isprevrću tuđi stan.pa nek se oni zamisleuser posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:41:54 >

(odgovor članu Tidzi)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 13:55:25   
koka i po
Ne znamo kako objasniti sinu od 3,5 godine da se brani. On samo stoji ma sta god da mu drugi rade. I kada dobije, onda trci meni i place.


Meni se isto dešavalo sa starijim sinom.Vjerovatno tvoje dijete nije naviklo na takav vid komunikacije"šakom u glavu",što je za svaku pohvalu.Dijete oponaša u većini slučajeva ponašanje sredine u kojoj živi(ne kažem da se roditelji biju ali po svemu sudeći "odobravaju" takvo ponašanje i puno mu ne pridaju značaj što će se tek poslije negativno odraziti na dječiju ličnost).


Meni je trebalo dugo dok nisam objasnila djetetu da na svaki vid fizičkog napada vrati istom mjerom,ali isto tako nisam dozvoljavala da prvi započinje svađu i koškanje.Po meni svaki fizički napad započinje verbalnim  a završava ovim drugim.Pokušaj djetetu objasniti kako riješiti sukob bez upotrebe sile.Ako to ne pali neka vrati istom mjerom.Takođe je dobro primjerima ukazati na dobro i loše ponašanje i rješavanje postojećeg problema.


Ja svašta napisa i zakomplikova...uglavnom ..na tebi je da se trudiš da mu objasniš a dijete će sa vremenom samo početi da se brani.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:42:15 >

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 14:19:18   
veeseelaa
neznam, svak ima svoje, ja zaista ne podnosim agresivnost i bezobrazluk, moja malena nije takva! umiljata je i mazna al ako treba postane ljuta i opasnauser posted image  ne dira nikog 100% znam, ne uzima tudje i ako krene dovoljno je da joj dijete kaže jednom ne dam i ona odustane! al baš da je neko napadne mislim da bi bilo svega i neka bi! ista ja, ljubi je mama!

Učim je da bude druželjubiva, da dijeli stvari, al je neću učiti da ja rješavam sve njene probleme, ako je neko dijete napalo šta ja tu mogu, brani se!

Naravno voljela bi i ja da je svijet normalan pa da do toga nikada ne dodje al Boga mi kroz život će doći u situacije da bude napadnuta pa nek se sama brani, što jezikom što fizički ako ustreba!
KAd jednom pokažeđ zube niko te više ne dira, podjimo od sebe

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:42:33 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 14:24:02   
veeseelaa
isto tako smatram da je dijete genetski već predodređeno kakvo će biti, neke je stvari teško naučiti dijete ako ono samo od sebe nije takvo
Dva brata pa različita a ista ih mama odgojilauser posted image user posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:42:48 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 14:36:40   
emma.L
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

isto tako smatram da je dijete genetski već predodređeno kakvo će biti, neke je stvari teško naučiti dijete ako ono samo od sebe nije takvo
Dva brata pa različita a ista ih mama odgojilauser posted image user posted image


Za ovo se slažem, jer imam primjer u obitelji da je jedan rođak pravi osobenjak, a drugi maza prava. Ista majka ih sama odgojila i eto.
Samo se nadam da će Emily biti mirotvorac na mamu, a ne na neke druge user posted image .

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:43:44 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 14:38:21   
veeseelaa
slažem se da je lijepo kad je zaista dijete mirno i ne pravi zijan al mene strah kasnije u životu da ne ispašta, znaš emmi kakvi su ljudi od škole pa do posla user posted image user posted image user posted image  još kad uvide da je neko nekonfliktan neki stalno navaljuju user posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:38:21 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 14:58:10   
Tidzi
Sve ste vi u pravu, slazem se s vama.
Ali kako da ja sad svom sinu objasnim da se on brani kada ga neko pocne tuci? Bojim se da na kraju ne dobijem rezultat kao sto su ta dijeca, a to zbilja ne bih voljela. Kako mu objasniti da se brani i vrati istom mjerom  "samo" onda kada njega neko dijete prvo napadne. Bojim se da nece posle doci do toga da on prvi pocne biti dijecu. user posted image user posted image  Valjda sam jasno objasnila sta mislim.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:38:05 >


_____________________________

Adin 12.01.2007
Elma 22.09.2008
Erna 02.08.2010

"Zivot je procitan roman, samo sto se u romanu mozes vratiti na predhodne stranice, a u zivotu nikad na prosle dane!"

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 15:20:52   
Mostarka*
IZVORNA PORUKA: Tidzi

Sve ste vi u pravu, slazem se s vama.
Ali kako da ja sad svom sinu objasnim da se on brani kada ga neko pocne tuci? Bojim se da na kraju ne dobijem rezultat kao sto su ta dijeca, a to zbilja ne bih voljela. Kako mu objasniti da se brani i vrati istom mjerom  "samo" onda kada njega neko dijete prvo napadne. Bojim se da nece posle doci do toga da on prvi pocne biti dijecu. user posted image user posted image  Valjda sam jasno objasnila sta mislim.


E to je ono sto i ja hocu da znam user posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:44:11 >


_____________________________

Najvazniji dani u zivotu 11.01.2009. god- rodjenje mog prvog malog bebaca i drugog bebaca 31.07.2014, god,

(odgovor članu Tidzi)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 15:26:20   
Blue rose RR
Ja sam na primjeru pokazala kikici.
Dočarala joj kako to izgleda kad je neko udari npr. rukom u leđa.
Malo je dotakla svojom rukom, i objasnila joj da takav udrac, kad je zaboli, mora da uzvrati.
I pokazala kako se uzvraća. Nogom u cjevanicu.



< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:37:49 >


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Mostarka*)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 15:38:23   
ziki
Kod nas je slično. Nemirko je krupan i napredan ali i prava dobrica i maza kada su djeca u pitanju. Mi ko papagaji ponavljamo da se mora branit ako ga neko udari jer tako mora, nikom ne smije ostat dužan, bilo dobro ili loše. U dijelu da curicama vrati poljubac nas sluša u drugom ne. Sa druge strane -nas prebi, što mu ne odgovara lupa nas, muža je povrijedio baš pravo. Međutim kad vidi djecu on se samo smije i pušta da mu rade šta hoće. Kažnajvanje slom izbjegavamo, možda 2-3 puta da je dobio po guzi i to su bile stvari tipa sa šporeta povuko tiganj sa vodom i potopljenim escajgom, oteo mi se i krenuo ka autu i sl kad je bas doveo sebe u opasnost.
Što se tiče sigurnosti, trudimo se koliko možemo i mislim da uglavnom, hvala Bogu uspjevamo

< Poruku je uredio maja78 RR -- 15.7.2010 16:37:32 >


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Tidzi)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 22:47:45   
Anoniman
I ja sam za metodu, nemoj nikad prvi ali se moraš braniti, to ti je obaveza.
Moja starija to praktikuje, mlađa je još mala, ali ne sumjam ni u nju.
Btw...ja sam se sa dječacima tukla, nisam dala na sebe.user posted image

(odgovor članu ziki)
  Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 22:58:00   
Hanady RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
malo sam zbunjena...
eto prihvatam savjet da ne napravim od djeteta tužibabu pogotov ako me to u vrtiću čeka....

Ali ipak mislim da je nebih mogla naučiti da se tuče...možda je do genetike...ja život porživjeh potukla se nisma al na jeziku sam britka...pa pregurah. mada vremena sad su drugačija nego onda kada sam ja odrastala...ali nikad nism aza agresivne metode.

Ono u što sam jedino sigurna prva započeti neće i neće udariti ali za stalno porvociranje ima svoje metode koje porvodi prema zaovinom sinu ili svojoj sestri. Nakon dana u kojima ih kulturno opominje vrlo nekulturno ih ujede...a meni je to grozno. Stalno joj govorim da ne valja to...a sad ne znam...da joj kažem nemoj ujedat udari ih po leđima ili nogom u cjevanicu.

Neću da mi curica bude velika peka...ali baš ne znam kakav metod da sada primjenim sa njom.user posted image



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
15.7.2010 23:09:32   
marny
dijete tužibaba, ništa odvratnije nema nego kada dijete tužaka, ja sam svojoj kćeri uvijek govorila, samo da nisi tužakala, budi frend, djeca će te prozvati tužibaba-reza.
Naravno, ima izvanrednih situacija gdje dijete mora svojim roditeljima reći za neko eventualno ponašanje/događaj, whatever......

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
16.7.2010 10:22:59   
emma.L
hanady, ta curica kao da je moja - user posted image  prag strpljivosti do neba, ali ako ga pređeš naj...  si user posted image .

I isto bih voljela da se brani jezikom i argumentima ako je moguće.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
24.3.2011 10:53:25   
Anoniman
Evo nadjoh ovo, pa da podijelim s vama(mada svi to znamo manje vise, ali nije zgoreg malo se podsjetiti)

Svi roditelji žarko žele da im deca budu sigurna, samouverena i puna samopouzdanja, da imaju stav i pozitivno mišljenje o sebi... user posted image Svi roditelji žarko žele da im deca budu sigurna, samouverena i puna samopouzdanja, da imaju stav i pozitivno mišljenje o sebi, da sama rešavaju probleme i da ne posustaju pred preprekama. Međutim, to nije tako jednostavno jer dečje samopou­zdanje umnogome zavisi upravo od roditelja.

– Roditelji su primarne figure u životu dece i od njih najviše zavisi kako će se dete socijalizovati. Ne može da se zanemari ni uticaj drugih osoba iz okruženja, baka i deka, drugara, vaspitača, učitelja i nastavnika, ali on nije primaran, jer na decu utiču samo osobe koje oni smatraju važnima – kaže psiholog Aleksandra Jovanović-Mađar.

DOZVOLITE IM DA ODLUČUJU
Dete prve komentare o izgledu, ponašanju i sposobnostima dobija od roditelja i na osnovu njih formira prvu sliku o sebi koja će ostaviti trajne tragove. Zato da bi dete imalo više samopouzdanja roditelji treba da povedu računa o svojim komentarima i izjavama.
– Ključno je da dete prihvatite onakvim kakvo je, da poštujete njegovu ličnost i interesovanja, ali i da ga podstičete na nove aktivnosti. Dobro je i da mu dozvolite da samo donose odluke primerene njegovom uzrastu. Kad ga, na primer, povedete u kupovinu, ponudite mu da izabere jedan od tri modela koji su vam prihvatljivi po kvalitetu i ceni. Pustite ga da izabere i one najružnije, ako zadovoljavaju vaše osnovne kriterijume. Neki roditelji dozvoljavaju detetu da se izjasni o nečemu što mu je bitno, onda opet urade po svom. To, naravno, nije dobro za njegovo samopouzdanje – kaže Jovanović-Mađar.

LEPIM SE VIŠE POSTIŽE
Pohvala je, objašnjava naša sagovornica, mnogo bolji podsticaj od grdnje i kazne. Pozitivne poruke motivišu dete, ohrabruju ga da se bori i da teži uspehu, dok ga negativne destimulišu i otežavaju napredak. To potvrđuju i najnovija istraživanja koja pokazuju da deca na zahteve roditelja odgovaraju pozitivno prvenstveno zbog dobrog odnosa, a ne zbog kazni.
– Međutim, nije svaka pohvala ista, treba znati kako se to radi. Dete treba pohvaliti za konkretan postupak i reći mu „baš lepo što si danas pospremio sobu“, a ne „ti si baš dobro dete“, jer deca veoma dobro osećaju kada je pohvala iskrena. Samo pohvala koju povezuju sa svojim konkretnim delom ima pravi efekat.

NE MEŠAJTE SE U SUKOBE

Samopoštovanje kod dece počinje da se razvija od treće godine, kada dete počinje da doživljava sebe kao „ja“, a ključan je period između pete i 12. godine. Tada se, naime, razvijaju odgovornost i istrajnost, karakterne osobine bez kojih nema samopoštovanja i samopouzdanja.
– U tom periodu deca imaju intenzivnije kontakte s vršnjacima, pa često dolaze u konflikt. Deca u tim godinama znaju da se rugaju drugoj deci, pleze im se, etiketiraju ih, tuku se… Mnogi roditelji greše što u takvim situacijama, koje se smatraju normalnim dečjim odnosima, štite dete i rešavaju mu probleme s vršnjacima. Mnogo je bolje da ga puste da se samo izbori jer, ako ga tada naviknu na zaštitu, ono neće znati da se izbori s problemom ni kada odraste. Ako mu dopuste da se samo razračunava sa svojim vršnjacima, kod njega će razviti samopouzdanje – kaže Aleksandra Jovanović-Mađar.

I NEUSPEH JE KORISTAN
Da bi naučilo da se bori za svoje ciljeve, detetu su neophodna i neprijatna iskustva kao što su razočaranje i suočavanje s neuspesima.
– Roditelji iz najbolje namere žele da se njihovo dete ne muči, te ga štede i čine mnoge stvari umesto njega. Međutim, takvim ponašanjem ne čine mu dobro jer tako u detetu potkrepljuju samo osećanje bespomoćnosti. Naučeno da raste bez frustracija i da dobije ono što želi bez mnogo truda, dete lako odustaje od svojih ciljeva kada odraste. Vremenom postaje sve malodušnije i sve češće se razočarava u sebe i u svet oko sebe.

(odgovor članu emma.L)
  Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Kako djetetu povećati samopouzdanje
24.3.2011 10:59:54   
veeseelaa
Neću da mi curica bude velika peka...ali baš ne znam kakav metod da sada primjenim sa njom.


ja svojoj malenoj stalno trubim da ne smije nikog prva da udari i sl
ona to i ne radi, do duše malo je u igri grublja pa npr kad pravi frizuru nekoj djevojčici nehotično je počupa, inače nisam primjetila niti su mi rekli u vrtiću da je nekog prva udarila
Al takodje joj kažem pred svima ako vidim da nju neko lupi i sl da odmah uzvrati, odmah i hitno
i tako se mi lijepo dogovorimo
Ne želim da od mene traži pomoć kad je neko napadne, to me naljuti baš

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *