|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 22:24:48   
Galicia
IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Slažem se sa Galicijom,
zaboli me ćošak za natalitetom .. i ko kaže da je slab ... ako izuzmemo da se iselilo Bog zna koliko ljudi, ako izuzmemo da nemamo poštenog popisa stanovništva već godinama - ko to može sa sigurnošći se baviti ciframa i statistikom nataliteta.

Broj članova porodice je odluka bračnih drugova. Ja da imam milione imala bih jedno dijete, jer mi tako želimo. Nije stvar u novcu.
Sa druge strane ide mi na nerve što se stalno traži nešto od države, brate zasuči rukave stekni sebi radom i rađaj kolko te želja, a nemoj preko mojih leđa da tražiš neku pomoć. Jbg svijet je u recesiji već godinama, i rijetke su države gdje nema štrajkova zbog neisplaćenih plata, a nekamo nekih naknada iliti čega.
Nema više Tite i doplatka (danas ga dva puta spominjem, Bože na hair).

Ja sam za to da država omogući posao ljudima, stabilne i redovne plate, pa nek onda svako rađa koloiko mu srce poželi. A ne oni nemaju grama soli u kući,a 10-toro djece.



Nisi bolje mogla napisati sve sto i ja mislim. user posted image

Na kraju krajeva, ne radjaju se djeca u bijedu od drzave gdje niko posla nema, nego se djeca radjaju u malo stabilnijoj situaciji. Nazalost je sto ovo govorim, ali je veoma istinito i realno.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 23:23:07   
minja_
Ja mislim da su drzava i politicari taman spram naroda, kakav je narod, tesko da nas moze zapasti bolje.

Uopšte ne postoji kritična masa koja može bilo šta promijeniti.

Jedno me stvarno čudi, realno - koliko je ova država bogata da je dvadeset godina politika i mafija nemilice čereče a još uvijek imaju odakle da crpe.

Nisu ni mene rodili da bi drzavi bilo bolje, ali hvala mojim roditeljima što jesu. U krajnjoj liniji, kako god okreneš, državi je bolje, zaradim nekome za besplatni inzulin i taman za jednu penziju. A ja sam imala besplatno skolovanje i fakultet za sto maraka godišnje školarine. I besplatnu tonu penicilina i paracetamolauser posted image

Problem s natalitetom imaju i daleko uređenije države, koje su pojam za socijalnu drzavu, tipa nordijskih zemalja, tako da mislim da je problem znatno dublji od brige/nebrige drzave za stanovništvo.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 23:33:58   
tinkivinki
ma da drzavi je kobajagi stalo da se radja vise djece,a ne rade nista da to omoguce.kad sam se 2008 porodila,dobila jednokratnu pomoc (na to svi imaju pravo) 380 km,a drugo 2011 -250 km.i nek mi onda niko ne prica da je drzavi stalo da stimulise radjanje.a oni njihovi slogani porodica za 5-nek okace macku o rep

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 12:23:34   
adonermy
drage moje forumasice,evo da i ja sta napisem hehe....sto se tice ove teme,svako voli djecu i naravno da ih zeli al stvarno je tesko danas djecu izdrzavat,ja imam jednu bebu i planiram aBd opet jos jedno za par godina,al ako budem u mogucnoti jer ne zelim rađat ''sirotinju'' pa da nemaju sta da jedu...zalosno al tako je kod nas...

_____________________________

daris sreca najveca :) 11.04.2012.

(odgovor članu tinkivinki)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 12:56:34   
veeseelaa
može li mi neko reći koje stumulacija daje države za majke koje rode više od dvoje djece?
šta je sa sa onim porodiljnim odsustvom od 18 mjeseci za treće dijete???

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu adonermy)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 12:58:09   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

može li mi neko reći koje stumulacija daje države za majke koje rode više od dvoje djece?
šta je sa sa onim porodiljnim odsustvom od 18 mjeseci za treće dijete???


Samo u snovima.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 12:58:22   
veeseelaa
Ja sam za to da država omogući posao ljudima, stabilne i redovne plate, pa nek onda svako rađa koloiko mu srce poželi. A ne oni nemaju grama soli u kući,a 10-toro djece.


sve to jeste donekle tako
al svejsni smo činjenice da da majke sa 1-2-3 djece nisu poželjne kao uposlenice
bilo bi dorbo da se regulira zakonom da iste ne mogu dobiti otkaz dok im dijete ne napuni odredjeni broj godina

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 13:06:06   
veeseelaa
ma sve je ovo bezvezna priča
ne mogu da vjerujem da ne postoje udruge koje se ne bore za odredjena prava majki al kroz zakon
il postoje al niš ne rade

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 13:09:56   
aazra
U drzavi u kojoj novorođena djeca pravno ne postoje, ne znam koliko majke beba rođenih u februaru ili od kad su već ukinuti ti matični brojevi mogu ostvariti ikakva prava, počevši od regularne porodiljske naknade pa dalje, da ne govorim o zdravstvenom osiguranju novorođenčadi vi pričate o nekakvoj stimulaciji nataliteta?

Ah, da, "Epizoda u zivotu beraca zeljeza" je samo šlagvort na sve to...ako nemas zdravstveno ili 2000 KM u dzepu jer pripadas "ostalima" niko te nece pogledati pa makar da nosis mrtvo dijete u stomaku user posted image

< Poruku je uredio aazra -- 28.3.2013 13:10:34 >


_____________________________








(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 13:10:58   
veeseelaa
U drzavi u kojoj novorođena djeca pravno ne postoje, ne znam koliko majke beba rođenih u februaru ili od kad su već ukinuti ti matični brojevi mogu ostvariti ikakva prava, počevši od regularne porodiljske naknade pa dalje, da ne govorim o zdravstvenom osiguranju novorođenčadi vi pričati o nekakvoj stimulaciji nataliteta?


ja kako skontah postoji kavaka za ostarivanje ovi prava, odnosno omogućeno je

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 13:17:48   
aazra
Ne znam , nisam bas sigurna, ako i ima sta sa zdravstvenim, ta djeca mogu primiti za sada samo jednu vakcinu po izlasku iz porodilista sve ostalo je na cekanju...

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/affan-fetic-dijete-koje-pravno-ne-postoji

_____________________________








(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 13:37:14   
Lejla Ka
BiH nema pronatalitetnu politiku. Nešto malo pozitivnih zakona se slabo provodi, sporadično, na lokalnom nivou ili i pokojoj državnoj firmi. Zašto? Zato što BiH vast boli dupe za glasače, oni su dokazali i dokazuju već godinama da su ovce, i da ih se može must dok ne crknu, a kad cknu još ih možeš i na ražanj. A djeca će se svakako rađat, kako tako. Nikoga tamo nije briga tako daleko da zapita ko će za nas glasat za 20 godina, od koga ćemo porez uzimati i ko će radit da nam guzice imaju od čega. Daleko je to, važno je danas, sutra, oni su se obezbjedili, i još se generacije obezbjeđuju zajedno sa djecom.

Zašto je meni važna pronatalitetna politika ili stanje sa natalitetom u državi?

Zato što me kao ženu u potazi za poslom, sa zasukanim rukavima, spremnu na svašta da porodici obezbjedim (sa suprugom) pristojnu egzistenciju, apriori (ako sam bez jače štele) diskvalifikuju zato što sam u fertilnoj dobi ili zato što imam malu djecu potencijalno sklonu razboljevanju. Ili radim sa stalnim otkazom nad glavom i poprijeko pogledima za sve što je vezano za ne dolazak na posao. No to se neće mijenjati u skorije vrijeme, a nekako mislim da neće nikad. Valjat će nam se prilagodit kako god znamo i umijemo.

Interesantno, USA kao izuzetno ne socijalna država također nema pronatalitetnu politiku. Možda ima nešto formalno što se tako zove, no njihovi zakoni su upravo antinatalitetni. Tamo vas možda neće apriori otkantat sa konkursa, ali porodiljskog nema, sve zdravstveno moraš platiti, bolovanje je teška muka, ne postoji nikakva podrška MPO-u ... No njima nije frka za natalitet, djeca se rađaju, a stranci stalno dolaze. I nije ni mamama srednje i većih klasa frka jer mogu priuštiti da ne rade dok djeca ne dorastu do nekog doba, a nakon toga imaju širok raspon mogućnosti od zaposlenja do ponovnog školovanja i promjene profesije.



_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 13:38:54   
tekja

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR



Broj članova porodice je odluka bračnih drugova. Ja da imam milione imala bih jedno dijete, jer mi tako želimo. Nije stvar u novcu.



Sa druge strane ide mi na nerve što se stalno traži nešto od države, brate zasuči rukave stekni sebi radom i rađaj kolko te želja, a nemoj preko mojih leđa da tražiš neku pomoć.

Ja sam za to da država omogući posao ljudima, stabilne i redovne plate, pa nek onda svako rađa koloiko mu srce poželi.


Mi da imamo samo malo vise novaca, imali bismo barem troje djece. Ovako cemo ostati na jednom.

Je li stvarno mislis da u nasem drustvu treba samo zasukati rukave, biti vrijedan i posten i eto ti svegauser posted image Aha, u limburgu.

Sa zadnjom recenicom se slazem. S tim sto bih ja sve podobne zamijenila za sposobne, pa bismo MM i ja vec planirali drugo dijete user posted image

_____________________________

Jul 20th

...just because it burns
doesn't mean you're gonna die
you gotta get up and try try try!

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 38
   [Obrisana poruka]
28.3.2013 13:45:00   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 13:46:46   
bebacha
Naravno da je broj clanova odluka bracni drugova i ne trazim niti ocekujemo od drzave da mi hrani djecu nego da bi omoguci zaposljenje pa da hranim svoju djecu.
Za dvoje djeci od drzavne nisam dobila ni feninga a bila bi jako zahvalna kad bi mi ova drzava omigucila zaposlenje pa da mi u skorije vrijeme imamo jos jedno dijete.
Dzabe meni zasukat rukave kad nemam sta radit a koje kriv za nego drzava.

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu tekja)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:19:35   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: minja_

zato sto za 20, 30 godina nece imati ko da radi i zaradjuje za penziju za nas stare, zdravstvo, skolstvo i sve zivo, posto ova drzava pociva na konceptu solidarnosti, koliko god to smijesno zvucalo, ko radi, placa i sto mu ne treba i ne daj boze ikad da zatreba, a neko ko nema posao, na birou, dobice besplatnu zdravstvenu njegu.
ja i mm da 40 godina uplacujemo u banku, umjesto u penzioni fond, imali bi oko milion km. ovako cemo imati neku stvar.



Ovo jedino da vam je neto plata 3500 po osobi, i opet bi za 40 godina imali 800 000 maraka.
A sa tolikom mjesecnim primanjima od 7000 nesto valjda bi ustedjeli za starost.

Ja sam djecu radjala radi sebe, a ne radi drzave. Zaboli me dzon za natalitet.
Slazem se da svako dijete ima svoju nafaku ali za nafakom treba i ustati.

< Poruku je uredio hanabanana -- 28.3.2013 14:22:41 >

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:20:35   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR
A ne oni nemaju grama soli u kući,a 10-toro djece.


A i ovo se rješava natalitetnom politikom (samo naša država dok poplača nova kola, službene puteve, naknade za odvojene živote, stanove za smještaj i ostalo bez čega državne vlasti ne bi bilo, nema para za to): za treće daš povlastice i olakšice, za 4. ne daješ ništa, za 5. ukidaš dječiji doplatak ako su roditelji imali pravo na njega po socijalnom statusu.

I sve to nije ništa teško, a zapravo je nemoguće kad je cijeli sistem istruhao davno i nema ga.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:27:28   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: hanabanana
Ja sam djecu rodjak a radi sebe, a ne radi drzave. Zaboli me dzon za natalitet.
Salem se da svako dijete ima svoju nafaku ali za nafakom treba i ustati.


Nije fol da je neko djecu rodio državi, niti da očekuje da mu država da hranu da ih hrani. Fol je da ti država treba obezbjediti okruženje da ti rađaš i hraniš svoju djecu. Da imaš okruženje u kojem ćeš moći planirati rješavanje stambenog pitanja, da imaš okruženje u kojem ćeš naći posao i koji nećeš izgubiti kad ostaneš trudna (ima zakon o tome, al vrlo zaobilazan), da ti stvori okruženje u kojem ćeš moći priuštiti vrtić da se možeš vratiti na posao, u kojem ćeš imati obrazovanje za svoju djecu ...

Naravno da ovo nije samo pitanje nekakve pro ili anti natalitetne politike, ali je činjenica da nije lahko roditi djecu u BiH onima koji misle na njihovu budućnost. Neće se biti gladno, al zar je to sve što želimo za svoju djecu?


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:33:17   
aazra
IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ja sam djecu radjala radi sebe, a ne radi drzave. Zaboli me dzon za natalitet.



Problem je sto kod nas drzava vise OTEZAVA natalitet nego ga podstiče...mozda ni ja kao Blue rose ne bi imala vise djece da je nesto bolja situacija, ili mozda ipak bi jos jedno...

Ali, sad za sad ne da ne planiram, nego kazem ne daj Boze, iz milion razloga, a jedan od svih gore navedenih je i taj sto s dolaskom nove "strukture" u bolnice u Sarajevu iz stranačkih redova postaje nezaimislivo otici i poroditi se bez stele, bez novca (kao sto sam ja prvi put). Pa i onu zenu iz Danisovog filma su pustili da s mrtvim djetetom u stomaku ode kući i umre, samo zato jer je bila iz reda ostalih i jer nije imala para...

Iskreno, gadi mi se to sve...

Iman...user posted image user posted image Kao sto je i majka onog djecaka u tekstu kojeg sam postavila rekla "sve prođe kad uzmes u narucje svoje dijete" tako ce i tebi biti i svima, akobogda...ali ostaje tuzna cinjenica da su nasa djeca u ovoj nam drzavi samo NN lica, uskracena za onovna ljudska prava kojima se toliko dičimo i ko'' fol poštujemo...user posted image

< Poruku je uredio aazra -- 28.3.2013 14:34:33 >


_____________________________








(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:34:04   
leona81

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: hanabanana
Ja sam djecu rodjak a radi sebe, a ne radi drzave. Zaboli me dzon za natalitet.
Salem se da svako dijete ima svoju nafaku ali za nafakom treba i ustati.


Nije fol da je neko djecu rodio državi, niti da očekuje da mu država da hranu da ih hrani. Fol je da ti država treba obezbjediti okruženje da ti rađaš i hraniš svoju djecu. Da imaš okruženje u kojem ćeš moći planirati rješavanje stambenog pitanja, da imaš okruženje u kojem ćeš naći posao i koji nećeš izgubiti kad ostaneš trudna (ima zakon o tome, al vrlo zaobilazan), da ti stvori okruženje u kojem ćeš moći priuštiti vrtić da se možeš vratiti na posao, u kojem ćeš imati obrazovanje za svoju djecu ...

Naravno da ovo nije samo pitanje nekakve pro ili anti natalitetne politike, ali je činjenica da nije lahko roditi djecu u BiH onima koji misle na njihovu budućnost. Neće se biti gladno, al zar je to sve što želimo za svoju djecu?



bravo user posted image
potpisujem

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:34:10   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

... Zašto? Zato što BiH vast boli dupe za glasače, oni su dokazali i dokazuju već godinama da su ovce, i da ih se može must dok ne crknu, a kad cknu još ih možeš i na ražanj.


Evo ključa svih naših problema.
Sami smo si krivi za ovakvo stanje 20 godine poslije agresije.

IZVORNA PORUKA: tekja

Je li stvarno mislis da u nasem drustvu treba samo zasukati rukave, biti vrijedan i posten i eto ti svega Aha, u limburgu.



Naravno, imam oko sebi i ovakvih i onakvih primjera.
I samo da te pitam - koliko sela naših je pusto, koliko njiva neuzoranih, voćnjaka propada, koliko gradića izumire?
Samo da bi se neko zvao građaninom!


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Slazem se da svako dijete ima svoju nafaku ali za nafakom treba i ustati.


Jeste vala. Bog dragi da nafaku djetetu u zdravlju, a insanu zdravlje da može raditi i dati hljeba čeljadima.

Problem u našem društvu što mi navikli humanitarnih pomoći, pa otkini tamo, otkini vamo ... a po cijeli dan će naša mladež sjediti u Ferhadiji, igrati glavom tenis, propraćajući zgodne sise i guzove, a babo i mati kući i po mobama rintaju, da bi mu dali tu marku za jbn kahvu.
I na kraju krajeva - svaki roditelj svoje dijete uzdiže i na kraju krajeva pravi od njega insana koji će ili sjebati život/društvu/državi ili ga uzdignuti iz pepela.

Ja još čekam pticu Feniks u našem društvu.
A imamo "mlado Feniksa" svake dvije godine na izborima.




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:42:30   
Galicia
Interesantno, USA kao izuzetno ne socijalna država također nema pronatalitetnu politiku. Možda ima nešto formalno što se tako zove, no njihovi zakoni su upravo antinatalitetni. Tamo vas možda neće apriori otkantat sa konkursa, ali porodiljskog nema, sve zdravstveno moraš platiti, bolovanje je teška muka, ne postoji nikakva podrška MPO-u ... No njima nije frka za natalitet, djeca se rađaju, a stranci stalno dolaze. I nije ni mamama srednje i većih klasa frka jer mogu priuštiti da ne rade dok djeca ne dorastu do nekog doba, a nakon toga imaju širok raspon mogućnosti od zaposlenja do ponovnog školovanja i promjene profesije.


Jako zalosno, ali istinito.

Ja na svom poslu imam 6 sedmica trudnickog bolovanja ako se porodim prirodnim putem.
Ako se porodic na carski, onda me sljeduje 8 sedmica trudnickog. To je sve placeno 60% od moje plate. Nikakav djeciji doplatak, nikakva socijala, nista.
Poslije tog trudnickog bolovanja, imam pravo na 16 sedmica "bolovanja" koji svaki radnik moze uzeti bilo kad i za bilo koji razlog, s tim sto se tih 16 sedmica ne placa apsolutno nikako. Naravno mozes koristiti svoj godisnji odmor u toku tih 16 da ti bude placeno. Ali ja imam samo 6 sedmica godisnjeg odmora godisnje. Znaci tih 6 sedmica, a gdje je ostalih 10?

Da te dusa zaboli. user posted image

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:45:12   
aazra

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


Ja još čekam pticu Feniks u našem društvu.
A imamo "mlado Feniksa" svake dvije godine na izborima.



Blue Rose ja sam glasala za promjene, postalo je gore. Jednostavno, i nemas nekog izbora, osim da izadjes na izbore i pocijepas listic, ali da ipak drugi na tebi ne profitiraju...

A o tim "mladim feniksima" radije ne bih, posebno jer se vecinom radi o kriminalcima i propalitetima koji samo prelaze iz jedne partije u drugu...

Jedino rjesenje je ove sto su krali fino dovesti na optuzenicku klupu (kao Senadera) da se sutra ne bi predstavljali kao "mladi feniksi"...


_____________________________








(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:45:28   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: hanabanana
Ja sam djecu rodjak a radi sebe, a ne radi drzave. Zaboli me dzon za natalitet.
Salem se da svako dijete ima svoju nafaku ali za nafakom treba i ustati.


Nije fol da je neko djecu rodio državi, niti da očekuje da mu država da hranu da ih hrani. Fol je da ti država treba obezbjediti okruženje da ti rađaš i hraniš svoju djecu. Da imaš okruženje u kojem ćeš moći planirati rješavanje stambenog pitanja, da imaš okruženje u kojem ćeš naći posao i koji nećeš izgubiti kad ostaneš trudna (ima zakon o tome, al vrlo zaobilazan), da ti stvori okruženje u kojem ćeš moći priuštiti vrtić da se možeš vratiti na posao, u kojem ćeš imati obrazovanje za svoju djecu ...

Naravno da ovo nije samo pitanje nekakve pro ili anti natalitetne politike, ali je činjenica da nije lahko roditi djecu u BiH onima koji misle na njihovu budućnost. Neće se biti gladno, al zar je to sve što želimo za svoju djecu?



Kad sam 96 dosla u Sarajevo imala sam status izbjeglice u vlastitoj zemlji, zivjela na tavanu kuce i imala vanjski wc.
To mi je pbezbijedila drzava....I da, imala je mama mirovinu od 10 KM.
Tu ja shvatim da od te ljubavi nema nista, te pocnem raditi, prevodilac, pranje casa, pijaca, butik....uz rad studirala. Fax zavrsila prije roka ne sto sam bila ambiciozna nego nisam imala para da gubim godine.
Sama sam sebi stvorila okruzenje u kojem danas imam posao, zivim u vlastitom stanu i vozim vlastiti auto.
A nisam se bogato udala, majke mi.
Hocu reci da i mi sami moramo sebi stvarati prilike i uslove.
Bila sam sa oba dijeteta godinu dana kuci, primala platu, a ne radim u drzavnoj nego privatnoj firmi.
I odbijam da sam imala srece.......mozda je bilo I srece, ali i rada, ucenja i zalaganja.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Natalitet u BiH?
28.3.2013 14:45:48   
minja_

IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: minja_

zato sto za 20, 30 godina nece imati ko da radi i zaradjuje za penziju za nas stare, zdravstvo, skolstvo i sve zivo, posto ova drzava pociva na konceptu solidarnosti, koliko god to smijesno zvucalo, ko radi, placa i sto mu ne treba i ne daj boze ikad da zatreba, a neko ko nema posao, na birou, dobice besplatnu zdravstvenu njegu.
ja i mm da 40 godina uplacujemo u banku, umjesto u penzioni fond, imali bi oko milion km. ovako cemo imati neku stvar.



Ovo jedino da vam je neto plata 3500 po osobi, i opet bi za 40 godina imali 800 000 maraka.
A sa tolikom mjesecnim primanjima od 7000 nesto valjda bi ustedjeli za starost.

Ja sam djecu radjala radi sebe, a ne radi drzave.


Ne, zaista bismo toliko imali da stedimo 40 godina a da se glavnica svake godine uveća za zarađenu kamatu iz prethodne. Sa dvaput manjim mjesecnim primanjima

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *