|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  18 19 [20] 21 22   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:06:39   
aazra

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja mislim da se rijektko kod nas prilikom razvoda ispoštuju obaveze preuzete šerijatskim vjenčanjem kao što je mehr



Mi smo pitali imama zbog čega se mora obaviti prvo opštinsko vjenčanje i on je odgovorio da je to upravo iz ovog razloga. Jer malo iza rata nije donesena ova odredba pa su pojedini ostavljali svoje zene ( i vise zena ) s djecom i odlazili bez traga...user posted image

_____________________________








(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 476
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:07:18   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Galicia

Zasto muskarci ne traze mehr?

Imas milion slucaja gdje su zene imucnije od muskaraca, i mislim da bi fer bilo da i muskarci imaju tu opciju. Moje misljenje.

Meni je taj mehr zastario totalno. Nekad prije davno gdje zene nisu radile, nisu skolovane bile, imalo je smisla i traziti mehr, a danas gdje SVAKO radi i svako je skolovan, ne vidim mu razloga.


Mehr je vjenčani dar. To je više džentlmenski potez nego neka posebna karika. Više priliči muškarcu da joj uruči dar,nego ženi,koja će mu svakako kroz život dovoljno podariti.
Mehr ne znači tražiti i dati sumu. To je simbolični poklončić koji će mladenku opustiti i uvesti u život koji će s ljubavlju svakako biti ispunjen i poklonima.


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 477
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:09:06   
treće
a možeš jednostavno muža do zlatare odvesti i pokazati prstom šta želiš, možda prethodno apaurin da mu dašuser posted image
IZVORNA PORUKA: Nedi


IZVORNA PORUKA: sabinos


IZVORNA PORUKA: Nedi

Nego koliko je ovih ddana gram zlata? Trazila sam 500g pa reko da vidim isplati li se razvoditiuser posted image

i mene ovo zanima,ja sam trazila isti iznos user posted image user posted image


Internet kaze najmanje 15.000 KMuser posted image

Ja ne mislim osteti nas kucni budžet, mm mi nije dao unapred a ni umirati ne planiramouser posted image Tako da jedino razvod ostajeuser posted image user posted image




(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 478
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:09:44   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Galicia

Zasto nije dato i zeni da sama nosi svoje posljedice?

Snosiće ih sama pred Bogom svakako. Ali je u javnom skupu poput vjenčanja i sudskih svjedočenja žena pošteđena posljedica koje joj donose neugodnost. Jednostavno je,poštovanje user posted image .

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 479
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:10:00   
SailorMoon

IZVORNA PORUKA: Nedi


IZVORNA PORUKA: SailorMoon


IZVORNA PORUKA: Lady26


IZVORNA PORUKA: Nedi

Nego koliko je ovih ddana gram zlata? Trazila sam 500g pa reko da vidim isplati li se razvoditiuser posted image

Cca 20.000KM user posted image user posted image user posted image


Poznajem jedan bivsi par gdje je ona trazila 5kg Zlata. On reko ok.
Posle nego ga je ufatila u krevetu sa drugom sljedio razvod. On nije htjeo da joj to da, ali njegovi su bas bili fer i to su ispostovali.
Doduse to je bilo prije nekih 6-7god gdje je zlato bilo malo jeftinije


Ja se salimuser posted image Kad do tog dođe nema tu hajra ni od cega


Ma znam ali eto navodim jedan primjer. A njoj je bilo haira sto jest jest. posle se fino udala, sa tim parama kupila stan, ima sad 2djece sretna....

_____________________________

06.11.2010 mamina i babina dusa se rodila. Volimo te najvise na svjetu.

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 480
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:11:32   
aazra
Jasmin, kod nas se mehr više uzima kao neka "otkupnina" mlade, ne kazem da je ispravno samo je tako. Vidiš da je pogađanje oko toga kao na pijaci, a još kad se i rodbina uključi to je lom user posted image

I daleko od nečeg što se daruje s ljubavlju kao poklon, čak nije ni iznenađenje...

_____________________________








(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 481
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:12:37   
veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Nedi

Nego koliko je ovih ddana gram zlata? Trazila sam 500g pa reko da vidim isplati li se razvoditiuser posted image


ja sma svoj mehr dobila po dolasku kućiuser posted image
ne moraš se razvesti...
razvod ili smrt su karjnji ''rok''


pa dobro to je kod vas bio mehr muadžel


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 482
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:12:58   
Nedi

IZVORNA PORUKA: treće

a možeš jednostavno muža do zlatare odvesti i pokazati prstom šta želiš, možda prethodno apaurin da mu dašuser posted image




idi bježi da ga srce strefiuser posted image


_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 483
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:13:53   
treće
imalo je smisla i traziti mehr, a danas gdje SVAKO radi i svako je skolovan, ne vidim mu razloga.



zakon je tu da zaštiti sviju, i ne rade svi pogotovu žene često ostaju u 21. vijeku bez posla zbog trudnoće, teško nalaze posao jer imaju djecu a dakle žena ako želi može ga halaliti ili dati u dobrotvorne svrhe

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 484
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:16:10   
chuci
a može li se promijeniti mehr ako žena zaželi nešto drugo a nije joj još isplaćen onaj početni?

_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 485
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:17:27   
veeseelaa
Vidiš da je pogađanje oko toga kao na pijaci, a još kad se i rodbina uključi to je lom user posted image


to nije u redu, jedno drugo ne smiju ucjenjivati

a vezano za razvod, nije muž dužan baš u svakom slučaju ženi isplatiti puni dogovoreni mehr, može to biti i 50% od ugovorenog, ovisno od prirode razvoda a ako je žena kiriva nije jokj ga dužan ni isplatiti
ma kod nas je šerijatsko vjenčanje samo moda, ko živi uopće od vjenčanih po šerijatuuser posted image čast izuzecima

< Poruku je uredio veeseelaa -- 26.3.2013 14:18:37 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 486
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:19:13   
ena23

IZVORNA PORUKA: aazra

Jasmin, kod nas se mehr više uzima kao neka "otkupnina" mlade, ne kazem da je ispravno samo je tako. Vidiš da je pogađanje oko toga kao na pijaci, a još kad se i rodbina uključi to je lom user posted image

I daleko od nečeg što se daruje s ljubavlju kao poklon, čak nije ni iznenađenje...


hm ne znam aazra... prije moje svadbe su nam rekli da mladu na vratima "otkupljuju" ono lafo daju pare tvom ocu ili bratu za tebe (ma da se to obicno na salu svodi). kad smo o tome pricali (moji roditelji, muzevi roditelji, ja i mm svi skupa zajedno pricali o svadbi) moj babo fino reko da on to ne zeli ni cuti, "da je prodajem nema th para kojim bi je neko mogao kupiti" (i tako blago svima dao do anjanja ko sam ja i cija sam i kakva sam user posted image )
a kad smo se dogovarali oko serijatskog vjencanja svi smo se slozili da cu ja sama odluciti o visini mehra i reci hodzi. tako i bi. a ja majke mi i zaboravila sta sam rekla... valja mi pogledati u onaj vjencani certifikat


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 487
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:19:22   
treće

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Galicia

Zasto muskarci ne traze mehr?

Imas milion slucaja gdje su zene imucnije od muskaraca, i mislim da bi fer bilo da i muskarci imaju tu opciju. Moje misljenje.

Meni je taj mehr zastario totalno. Nekad prije davno gdje zene nisu radile, nisu skolovane bile, imalo je smisla i traziti mehr, a danas gdje SVAKO radi i svako je skolovan, ne vidim mu razloga.


Mehr je vjenčani dar. To je više džentlmenski potez nego neka posebna karika. Više priliči muškarcu da joj uruči dar,nego ženi,koja će mu svakako kroz život dovoljno podariti.
Mehr ne znači tražiti i dati sumu. To je simbolični poklončić koji će mladenku opustiti i uvesti u život koji će s ljubavlju svakako biti ispunjen i poklonima.


ovo bi trebala biti odjeća i zlatnina koju dobije na dar kao jedna vrsta mehra,
a odgođeni se svakako može ugovoriti, i tako se i kaže visina prilikom sklapanja šer.braka

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 488
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:20:53   
mamaibabo
mogu vam samo reci da je moja sestra imala najljepse serijatsko vjencanje ,bilo je ko u bajci sasvim starim obicajima a no opstinsko je bilo samo reda radi ,a kad su je pitali koliki mehr rekla je koliko mi halale i ope je hodja pita a ona opet isto kaze i onda ce hodja mladozenju pitat a ovaj ce rei i ziot bih joj svoj halalio ja se rasplakala

_____________________________

18.04.2012 dosla na svijet moja princeza ,moja inspiracija

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 489
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:21:46   
jasmin

IZVORNA PORUKA: aazra

Jasmin, kod nas se mehr više uzima kao neka "otkupnina" mlade, ne kazem da je ispravno samo je tako. Vidiš da je pogađanje oko toga kao na pijaci, a još kad se i rodbina uključi to je lom user posted image

I daleko od nečeg što se daruje s ljubavlju kao poklon, čak nije ni iznenađenje...

U to što se radi iz neznanja,ne ulijećem user posted image .
Ja velju šta je propis.
I mehr je mladenkina želja,ne njene rodbine.
Moj mehr je bio prstenčić i 100 km. Prsten uzeh,pare mu halalih user posted image .




_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 490
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:22:02   
treće
pa onaj ko drži do vjere uvešće to u svoj testament, a ko ne pa zato ima opštinsko vjenčanje da se pred državom zaštite prava supružnika i djece iz tog braka
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Vidiš da je pogađanje oko toga kao na pijaci, a još kad se i rodbina uključi to je lom user posted image


to nije u redu, jedno drugo ne smiju ucjenjivati

a vezano za razvod, nije muž dužan baš u svakom slučaju ženi isplatiti puni dogovoreni mehr, može to biti i 50% od ugovorenog, ovisno od prirode razvoda a ako je žena kiriva nije jokj ga dužan ni isplatiti
ma kod nas je šerijatsko vjenčanje samo moda, ko živi uopće od vjenčanih po šerijatuuser posted image čast izuzecima


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 491
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:22:50   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: aazra

Jasmin, kod nas se mehr više uzima kao neka "otkupnina" mlade, ne kazem da je ispravno samo je tako. Vidiš da je pogađanje oko toga kao na pijaci, a još kad se i rodbina uključi to je lom user posted image

I daleko od nečeg što se daruje s ljubavlju kao poklon, čak nije ni iznenađenje...


aazra ja s ene bih složila sa tobom...
naša IZ pri prijavi vjenačanja jasno kaže šta mehr jeste i upozori na pretjerivanja...
tako da nema pogađanja kao na pijaci niti rodbina se uključuje...
sa prijavom vjenčanja mlada kaže što će tražiti taj dan...efendija lijepo objasni i kaže što je relano za zemlju, vrijeme, uvijete...uprao da nebi dolazilo do nepoštivanja istoga...logično da cifre koje su nerelane neće se moći ni isplatiti i onda se dolazi u situacije gdje kude muža nije isplatio a ona ista sve što može uzme i građanskim zakonima dozvljeno,pola imovine, alimentaciju itd itd...

a ako ga ne želiš kasnije...možeš ga halaliti mužu ili pokloniti kome je potrebnije


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 492
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:23:10   
jasmin

IZVORNA PORUKA: mamaibabo

mogu vam samo reci da je moja sestra imala najljepse serijatsko vjencanje ,bilo je ko u bajci sasvim starim obicajima a no opstinsko je bilo samo reda radi ,a kad su je pitali koliki mehr rekla je koliko mi halale i ope je hodja pita a ona opet isto kaze i onda ce hodja mladozenju pitat a ovaj ce rei i ziot bih joj svoj halalio ja se rasplakala

Pa da nisam prisustvovala mom vjenčanju priznala bih da je ljepše kod tvoje seke,ali moje je moje user posted image user posted image user posted image .

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu mamaibabo)
Neposredna veza do poruke: 493
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:23:58   
aazra

IZVORNA PORUKA: veeseelaa
ma kod nas je šerijatsko vjenčanje samo moda, ko živi uopće od vjenčanih po šerijatuuser posted image čast izuzecima


ne zivim po serijatu, ali bar kod mene nije bilo moda, niti sam to učinila radi drugih...kao sto sam vec napisala vjerujem da meleci čuvaju brak, da je ispravno, prelijep osjećaj vjenčati se pred Bogom i nema uslova da neko mora zivjeti po serijatu da bi se mogao vjenčati tako.

U slucaju razvoda, valjda sud određuje visinu alimentacije meni se čini neke bi od vas, nek mi Bog oprosti, muza otjerale u grob zbog mehra...


_____________________________








(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 494
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:25:36   
veeseelaa
pa onaj ko drži do vjere uvešće to u svoj testament, a ko ne pa zato ima opštinsko vjenčanje da se pred državom zaštite prava supružnika i djece iz tog braka


pa znam al tako mi je smiješno kad se neko vjenča šerijatski a ne postupa prema ženi u skladu sa istim
kažem to je iza rata postala moda kod većine , vjenčaju se šerijatski a poslije rakijom zaliju, ma idi begaj

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 495
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:27:52   
veeseelaa
nema uslova da neko mora zivjeti po serijatu da bi se mogao vjenčati tako.


slažem se al psolije tog čina smiješno mi je da se ode u kafanu i hopa cupa
il da se muž i žena ne ophode jedno prema drugom u skladu sa šerijatom, za Boga pa vjenčaše se u skladu sa šerijatom

ja bi se vjenčala al prvo bi izučila moje obaveze prema mm u skladu sa šerijatom


ja samo pozivam na postupanje onih koji žele il koji već jesu u braku a vjenčani su šerijatski da u skladu sa istim ophode se jedno prema drugom, jer to jedino ima snagu i validnost a tek tako vjenčati se šerijatski a nepoštivati bračne obaveze u skladu sa istim mi je nidje veze

jel tako Jasmin? user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 26.3.2013 14:31:04 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 496
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:28:26   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: jasmin

IZVORNA PORUKA: Galicia

Cuj zene zaboravne. user posted image

Milion puta smo samo ovdje na forumu spomenule koliko nasi muzevi zaboravljaju, a  da ne govorimo u citavom zivotu.

Al eto, vi budite ubjedjene u to da zene zaboravljaju zbog menstruacije. user posted image




Tu je u pitanju čitav jedan ciklus osjećanja.
Ne samo sklonost zaboravu.


P-S to što neka od vas više izabira muške prijatelje,ja ne shvatam da time ponižava ženski rod user posted image .

zena je vise podlozna emocijama nego razumu, pa otuda to...nije bas da se tu zaborav nesto plaho uzima u obzir koliko sam ja upoznata s timuser posted image

(odgovor članu jasmin)
  Neposredna veza do poruke: 497
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:29:45   
mamaibabo
meni i mojoj sestri je to bio prioritet a opstinsko nam je samo bilo zato sto morauser posted image
nema nista ljepse nego vjencati se serijatski jos da ste samo vidjeli moje seki vjencanje ih ,moje je bilo skromno ,klasicno a njeno eh bas je bilo prelijepo ,kad smo dosli u Bijeljinu onako obceni i s kocijom i limuzinom pred Djamiju to je jabar misli po Bijeljine bilo ispred a kad je njihov kum povikao Allahu Ekber ja se fakat zalila u suze i ono malo sminke sto je bilo trci i umivaj seuser posted image

_____________________________

18.04.2012 dosla na svijet moja princeza ,moja inspiracija

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 498
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:30:52   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa


IZVORNA PORUKA: jasmin

IZVORNA PORUKA: Galicia

Cuj zene zaboravne. user posted image

Milion puta smo samo ovdje na forumu spomenule koliko nasi muzevi zaboravljaju, a  da ne govorimo u citavom zivotu.

Al eto, vi budite ubjedjene u to da zene zaboravljaju zbog menstruacije. user posted image




Tu je u pitanju čitav jedan ciklus osjećanja.
Ne samo sklonost zaboravu.


P-S to što neka od vas više izabira muške prijatelje,ja ne shvatam da time ponižava ženski rod user posted image .

zena je vise podlozna emocijama nego razumu, pa otuda to...nije bas da se tu zaborav nesto plaho uzima u obzir koliko sam ja upoznata s timuser posted image

Pa rekoh ja user posted image .
Puno je tu svega.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 499
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2013 14:32:29   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

nema uslova da neko mora zivjeti po serijatu da bi se mogao vjenčati tako.


slažem se al psolije tog čina smiješno mi je da se ode u kafanu i hopa cupa
il da se muž i žena ne ophode jedno prema drugom u skladu sa šerijatom, za Boga pa vjenčaše se u skladu sa šerijatom

ja bi se vjenčala al prvo bi izučila moje obaveze prema mm u skladu sa šerijatom

malo, jako malo ljudi postuje sve sto je propisao Allah dz. s. Svako uzima ono sto mu pase, ono sto moze ispostovati, a opet na drugom cosku pogrijsi...Prva ja. Znam toliko toga, mnogo toga se i prdrzavam, a opet okinem na elementarnim propisima...nazalost.

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 500
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  18 19 [20] 21 22   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  18 19 [20] 21 22   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *