|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: krvna grupa i RH faktor
12.6.2009 13:54:12   
TonkicaPalonkica
Kod mene je A rh -, a kod njega 0 rh +
jel neko imao slican slucaj?
i kako se testiraju antitijela?user posted image


_____________________________

već te volim više od svega :)

(odgovor članu misterija)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: krvna grupa i RH faktor
12.6.2009 13:59:25   
Nunny
Imam i ja malo pitanje je li genetski moguce da tata ima A mama B a dijete O krvnu grupu...

(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: krvna grupa i RH faktor
12.6.2009 14:13:36   
Anoniman
Jeste
Mam je B+, babo A+, a ja 0+ krvna grupa. Brat je AB+user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Nunny)
  Neposredna veza do poruke: 53
   RE: krvna grupa i RH faktor
12.6.2009 14:24:54   
budućamama

IZVORNA PORUKA: TonkicaPalonkica

Kod mene je A rh -, a kod njega 0 rh +
jel neko imao slican slucaj?
i kako se testiraju antitijela?user posted image



Kod mene je A- , a kod MM je A-. Predkraj prvog tromjesečja sam radila tzv Coombsov test koji se radi u Zavodu za transfuziologiju i koji govori i tome da li se u tijelu majke stvaraju antitijela. Kod mene je test bio negativan, a trebam ga ponovoti u 28-moj nedelji po preporuci mog doktora.
Treba ti uputnica za transfuziologiju, ja sam je imala za krvnu grupu i Rh faktor, ali su mi istovremeno automatizmom uradili i ovaj test. Sretno user posted image

_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: krvna grupa i RH faktor
12.6.2009 14:48:08   
Aki Sa
Draga buducamama

kako se sve mjenja svremenom, ja sam rh0- i muz isto rh0- i u prvoj trudnoci sam cak tri puta isla na transfuziju i vadila antitjela koja se naravno nikada nisu ni pojavila i rodila sam sina sa krvnom grupom rh0-.

Sad sam ponovo trudna i vodi me drugi doktor,naravno odmah na pocetku sam napomenula ovaj slucaj na sta se poal doktorske ordinacije nasmijalo i rekli mi da nema potrebe da vadim antitjela akos am sigurna da mi je muz otac djeteta.
Kazu nemoguce je da djete oba negativna roditelja dobije pozitivan rezus faktor

Eto totalno drugacije a razlika svega 5 godina

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: krvna grupa i RH faktor
12.6.2009 15:31:34   
budućamama
Draga moja,
izvini ako sam unijela zabunu, a očito jesam, kad sam pogriješila nehotice i umjesto muževe A+ stavila da je A-user posted image
Izgleda da se ipak nisu promijenila vremena...
Izvinjavam se još jednom zbog konfuzije koju sam unijela greškom u kucanju...

_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu Aki Sa)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: krvna grupa i RH faktor
12.6.2009 20:35:57   
amarilis
Nunny, moguće je... Ja sam dosta čeprkala oko ovih krvnih grupa jer sam ja 0 Rh -, pa me zanimalo. Postoje tzv. dva alela. 0 krvna grupa je recesivna a A i B dominante, pa tako mama je A0, tata B0 a ti si 00. Još moguće kombinacije su AB, A, B. Tvoja oba alela su 00 (jedna 0 od mame druga od tate), jer jedino tako možeš imati 0 krvnu grupu.

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: krvna grupa i RH faktor
13.6.2009 14:13:48   
alex_mo
Nanny,mnogo sam citala o krvnim grupama.Pa to ide ovako:Ako jedan rodirelj ima 0,drugi ima drugu,za beba da ima) mora imati )gen sa obe strane(roditelj,predci).Znaci za 0 krvna  grupa mora imati gen sa obe strane iako ga roditelji nemajuMoze da otac imajka nemaju 0,a da imaju njihovi roditelji ili predci (ali sa obe strane).U slucaju kod mene MM je 0+,a ja  A+.Mi nemamo niko sa moje strane sa 0 krvnom grupom.Sin ima a+,i da imamo jos 10 deca sve ce imati   A+.Znaci sve krvne grupe su dominantniji nad 0.

(odgovor članu Nunny)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: krvna grupa i RH faktor
16.6.2009 13:38:45   
IvanaTz
Ja sam 0- a muž je 0+. Sad sam u 7. mjesecu i od samog početka vadim jednom mjesečno krv (analiza antitijela), i svaki put je sve ok, nema antijtijela, a valjda će od 8. mjeseca to da se radi i češće, u devetom čak svake sedmice. Moja sestra je trudna (isto 7. mjesec, četiri dana više od meneuser posted image ), ona živi u Danskoj i kod njih ove procedure u prvoj trudnoći uopšte nema, ja tome ne mogu da se načudim! Njoj su na samom početku kad je otkrila da je negativna objasnili da u prvoj trudnoći nema rizika i da će nakon poroda dobiti rogam radi naredne trudnoće. Niko nije ni pitao koji je muž faktor, niti je on to morao provjeriti. Tako da ona nijednom tamo nije radila nalaz antitijela a mene bodu svaki mjesec... I ko tu ima pravo?
A inače o tim RH faktorima, ja sam to proučila na početku kad sam saznala da sam neg., samo ako su i majka i otac negativni i dijete mora biti i biti će negativno, a sve ostale kombinacije su moguće. Moji su roditelji npr. oboje pozitivni a i sestra i ja negativne (tata je to posebno proučio kad je saznao da smo negativne, pa se smirio poslijeuser posted image ). A evo i tabele za krvne grupe:

Krvna grupa roditelja
 Moguća krvna grupa bebe
A i A A, 0 A i B A, B, AB, 0 A i AB A, B, AB A i 0 A, 0 B i B B, 0 B i AB A, B, AB B i 0 B,0 AB i AB A, B, AB AB i 0 A, B 0 i 0 0
Pozz svima!

Ivana

(odgovor članu alex_mo)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: krvna grupa i RH faktor
16.6.2009 13:40:47   
IvanaTz
uups, ova tabela nije ispala kako treba, evo vam link http://www.ringeraja.rs/sta-odreduje-krvnu-grupu-bebe_388.html , tamo ima tabela u kojoj se fino vide sve kombinacije

(odgovor članu IvanaTz)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: krvna grupa i RH faktor
16.6.2009 13:52:43   
eris
Ja sam A-, MM je B+.
Slušajte sad ove ludnice:
1. dijete B-
2. dijete A+
Btw, oba moja roditelja A+, brat i seka također, samo ja izrod,user posted image

(odgovor članu IvanaTz)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 22:39:25   
TonkicaPalonkica
Dakle..
sutra moram vaditi krv za nalaze.
Zanima me jel se posebno vadi krv za test antitijela ili je to u sklopu?
Koliko košta?
Mogu li otići u bilo koju bolnicu ili dom zdravlja po uputnicu za ambulantu?

Hitno mi je, help user posted image


_____________________________

već te volim više od svega :)

(odgovor članu eris)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 22:53:59   
scarlett
Tonkice, koliko znam nalaze (krv i urin) vadiš u domu zdravlja kojem pripadaš, a određivanje krvne grupe, Rh faktora i antitjela se radi u Zavodu za transfuziologiju - nalazi se preko puta farmaceutskog fakulteta. Ako imaš zdravstveno, ne plaćaš ništa.
Pozdrav

(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 22:54:25   
myb@by

IZVORNA PORUKA: TonkicaPalonkica

Dakle..
sutra moram vaditi krv za nalaze.
Zanima me jel se posebno vadi krv za test antitijela ili je to u sklopu?
Koliko košta?
Mogu li otići u bilo koju bolnicu ili dom zdravlja po uputnicu za ambulantu?

Hitno mi je, help user posted image
Tonkice Palonkice treba ti uputnica za zavod za transfuziologiju i to ti daju u domu zdravlja gdje vodis trudnocu ilili DZ gdje inace pripadas ako trudnocu vodis privatno.Nadam se da sam pomoglauser posted image


(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 22:57:52   
scarlett
mayb@by je u pravu, nemoj zaboravit uputnicu za transfuziologiju.

(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:00:04   
TonkicaPalonkica
al nema sanse da odem u svoj DZ jer je u drugom gradu..a nalaze moram izvaditi sutra po mogućnosti.

Ipak, hvala vam.


_____________________________

već te volim više od svega :)

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:12:18   
scarlett
Možda da probaš, da sutra pozoveš svog privatnog dr. i pitaš da li je moguće da ti da uputnicu. Ne znam da li možda možeš dobiti uputnicu i u domu zdravlja, gdje ćeš naravno morati platiti ako već nisi ovdje osigurana.
Koliko mi je poznato, možeš u Zavod i bez uputnice, ali to košta čini mi se 70 KM. Postoji mogućnost da doniraš krv i tad ti rezultati budu isti dan a ne moraš ništa plaćati - to znam jer su te dvije opcije  predlagali mom suprugu, jer je on osiguran u drugom kantonu. Eh sad,... ne znam da li trudnice mogu davati krv kao dobrovoljni davaoci.
PS. Tonkice malo sam upoznata sa tvojom situacijom čitajući neke tvoje postove i samo mogu reći, svaka ti čast na hrabrosti i jako cijenim tvoju odluku da rodiš bebicu, vidi se da si osoba puna ljubavi i da će je bebi imati napretek.user posted image

(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:17:45   
TonkicaPalonkica
Ma zvala sam svog doktora koji mi je rekao da mi u opstoj ambulanti daju uputnicu.
pomjerio mi je termin pregleda sa petka na cetvrtak, tako da me malo poremetio u planovima.
Vjerovatno cu ga nazvati i zamoliti da me ipak primi u petak kako bih uspjela sve to obaviti.

A glede druge polovice tvog posta, hvala na lijepim riječima i podršci user posted image

_____________________________

već te volim više od svega :)

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:19:36   
dana3
IZVORNA PORUKA: IvanaTz

Ja sam 0- a muž je 0+. Sad sam u 7. mjesecu i od samog početka vadim jednom mjesečno krv (analiza antitijela), i svaki put je sve ok, nema antijtijela, a valjda će od 8. mjeseca to da se radi i češće, u devetom čak svake sedmice. Moja sestra je trudna (isto 7. mjesec, četiri dana više od meneuser posted image ), ona živi u Danskoj i kod njih ove procedure u prvoj trudnoći uopšte nema, ja tome ne mogu da se načudim! Njoj su na samom početku kad je otkrila da je negativna objasnili da u prvoj trudnoći nema rizika i da će nakon poroda dobiti rogam radi naredne trudnoće. Niko nije ni pitao koji je muž faktor, niti je on to morao provjeriti. Tako da ona nijednom tamo nije radila nalaz antitijela a mene bodu svaki mjesec... I ko tu ima pravo?
A inače o tim RH faktorima, ja sam to proučila na početku kad sam saznala da sam neg., samo ako su i majka i otac negativni i dijete mora biti i biti će negativno, a sve ostale kombinacije su moguće. Moji su roditelji npr. oboje pozitivni a i sestra i ja negativne (tata je to posebno proučio kad je saznao da smo negativne, pa se smirio poslijeuser posted image ). A evo i tabele za krvne grupe:

Krvna grupa roditelja
Moguća krvna grupa bebe
A i A A, 0 A i B A, B, AB, 0 A i AB A, B, AB A i 0 A, 0 B i B B, 0 B i AB A, B, AB B i 0 B,0 AB i AB A, B, AB AB i 0 A, B 0 i 0 0
Pozz svima!

Ivana













ja sam u svedskoj i procedura je ista.ovde nece izvaditi nikakav nalaz ako nema prijeke potrebe.sto se tice rh faktora otkrije se na prvim nalazima i prati trudnoca bez vadjenja krvi.tek po porodu utvrdjuje se rh faktor bebe i ako je potrbno daje injekcija.
zdrave zene  nemaju cesto kontrole kao mi koje imamo neke kronicne bolesti-dijabetes,hepatit,bubrezi i sl.ja sma dijabeticar i isla sam svake sedmice na preglede od pocetka trudnoce a moja kolegica bila 4 puta za isto vrijeme jer je zdrava trudnica.
svako cesto vadjenje nalaza ostecuje vene i oni to ne rade.
najvaznije je da trudnoca tece kako treba i da se mama i beba osjecaju dobro

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu IvanaTz)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:20:41   
rose
a sta ti pise u zdravstvenoj knjizici...jel ides na preglede kod privatnika ili??

mislim da uvijek postoji opcija da nalaze uradis uz placanje

ako mozes najbolje je da odes u sanasu...imaju web stranicu i cjenovnik usluga...krv i urin ce te doci oko 55 KM (svaka analiza 5 KM) a krvna grupa isto toliko (50 Km u sanasi a u zavodu je besplatno)...ako nemas izbora da sve zavrsis sutra, onda ti je ovo opcija i rh se obicno ceka 1 dan u zavodu

http://www.poliklinikasanasa.com/index.php?id=18&jezik=bh

(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:23:15   
TonkicaPalonkica
IZVORNA PORUKA: rose

a sta ti pise u zdravstvenoj knjizici...jel ides na preglede kod privatnika ili??

mislim da uvijek postoji opcija da nalaze uradis uz placanje

ako mozes najbolje je da odes u sanasu...imaju web stranicu i cjenovnik usluga...krv i urin ce te doci oko 55 KM (svaka analiza 5 KM) a krvna grupa isto toliko (50 Km u sanasi a u zavodu je besplatno)...ako nemas izbora da sve zavrsis sutra, onda ti je ovo opcija i rh se obicno ceka 1 dan u zavodu

http://www.poliklinikasanasa.com/index.php?id=18&jezik=bh


ma nemam para baš toliko. Malo sam u stisci, zato i pitam.
inače idem na KCU Koševo na preglede, dr. Deković mi vodi trudnoću.


_____________________________

već te volim više od svega :)

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:24:40   
myb@by

IZVORNA PORUKA: TonkicaPalonkica

IZVORNA PORUKA: rose

a sta ti pise u zdravstvenoj knjizici...jel ides na preglede kod privatnika ili??

mislim da uvijek postoji opcija da nalaze uradis uz placanje

ako mozes najbolje je da odes u sanasu...imaju web stranicu i cjenovnik usluga...krv i urin ce te doci oko 55 KM (svaka analiza 5 KM) a krvna grupa isto toliko (50 Km u sanasi a u zavodu je besplatno)...ako nemas izbora da sve zavrsis sutra, onda ti je ovo opcija i rh se obicno ceka 1 dan u zavodu

http://www.poliklinikasanasa.com/index.php?id=18&jezik=bh


ma nemam para baš toliko. Malo sam u stisci, zato i pitam.
inače idem na KCU Koševo na preglede, dr. Deković mi vodi trudnoću.


Moze liti on dati uputnicu za zavod?

(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:25:55   
TonkicaPalonkica

Moze liti on dati uputnicu za zavod?


Pitala sam pa mi je rekao da mi daju u opstoj ambulanti.


_____________________________

već te volim više od svega :)

(odgovor članu myb@by)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:34:21   
myb@by

IZVORNA PORUKA: TonkicaPalonkica


Moze liti on dati uputnicu za zavod?


Pitala sam pa mi je rekao da mi daju u opstoj ambulanti.


Imas li ikog ko bi ti mogao srediti uputnicu?Imas li ikakvu sestricu u bolnici jer ti one sigurno mogu pomoci jednostavno izvade krv i to posalju u zavod.Sta ti je sa uputnicom za ostale nalaze?

(odgovor članu TonkicaPalonkica)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: krvna grupa i RH faktor
7.7.2009 23:37:34   
TonkicaPalonkica

Imas li ikog ko bi ti mogao srediti uputnicu?Imas li ikakvu sestricu u bolnici jer ti one sigurno mogu pomoci jednostavno izvade krv i to posalju u zavod.Sta ti je sa uputnicom za ostale nalaze?


Ma nemam nikoga user posted image
i nemam ni jednu uputnicu nego samo specijalisticki nalaz, gdje piše da za mjesec dana dođem s nalazima i da mi se uradi taj test.
Ja sam mislila da se to tretira kao uputnica, no teta me vratila iz ambulante, rekavši da mi treba uputnica.
Sad kontam sta da uradim. Nisam pametna.


_____________________________

već te volim više od svega :)

(odgovor članu myb@by)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *