|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: mevlud
10.8.2010 13:51:14   
Lara83
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

joj Laro gdje spomenu baklavu, inače ne volim slatko al rado bi sad jednu spucala


user posted image  eto bajrama brzo, bit ce baklava...a i uz iftar se zna napraviti tako da ce je biti na pretek user posted image  user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 76
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 13:52:14   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Lara83)
  Neposredna veza do poruke: 77
   RE: mevlud
10.8.2010 13:54:22   
Lara83
IZVORNA PORUKA: buba29

hvala Larice


user posted image

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 78
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 13:55:31   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Lara83)
  Neposredna veza do poruke: 79
   RE: mevlud
10.8.2010 13:57:21   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: jasmin

Hanady,mila,upravo je mevlud samo tradicija jer se na ovim prostorima praktikuje dugi niz godina.Vjerujem da smatrate da nije novotarija nesto tako dugo obiljezavano,jer naravno,u tradiciji svakako nije novotarija,ali u vjeri jeste,jer vjera islam je cist i jasan kompleks propisa koji ima svoje uporiste u serijatu.Sve sto nema uporiste u serijatu,smatra se novinom i muslimanu nije dozvoljeno da je praktikuje,jer musliman zna da je svaka novotarija zabluda.Naime,ako neko smatra da radi nesto tradicionalno,ja u to ne ulazim,ipak samo ne treba mijesati tradiciju i vjeru.

ja jasmin razumijem da ti živiš na području koje ti dozvoljava da nam daš upute ali iapk mislim da je Islam u Bosni prisutan dugi niz godina i da postoje učeni ljudi koji o tome znaju bar po nešto te nsa nebi doveli u zabludu tek tako. jednam Imam ili hodža recimo nebi sebi zakucali put u džehenem da bi nama uveli tradiciju suprotnu islamskom propisu.

Moja mama i danas se sa sjetom sjeća divnih mevluda u Starim djelu sarajeva ( babića bašča) kada je kao djevojka učila Ilahije i Kaside nakon proučenog mevluda.

A to što pričaš da islam ima uporište u šerijetu ok ima ali je šerijet zakon, a Islam vjera....nigdje u šerijtu nema kažnjivo niti opisano određenom sankcijom učenje mevluda. Mi u Bosni upražnjavamo građansko pravo ali ne činimo ništa protivno šerijetu ( mi građani Islamske vjeroispovjesti) .






_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: mevlud
10.8.2010 13:59:55   
jasmin
bubice,ja bih licno novac koji si zanijjetila u neki hajr,podijelila dio kao sadaku,nahranila siromahe,jer sadaka u ime Allaha otklanja nevolju i daje bereket.Ono sto je najbolje da insan uradi kada se necemu obraduje,jeste sedzda sukra(zahvalnosti),i da naravno zahvaljuje Stvoritelju na svim blagodatima stalno,jer je Allah obecao onome koji zahvaljuje da ce mu povecati te blagodati na kojima zahvaljuje.To je nesto najljepse sto covjek moze uraditi kod radosnog dogadjaja.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Lara83)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: mevlud
10.8.2010 14:02:35   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: jasmin

bubice,ja bih licno novac koji si zanijjetila u neki hajr,podijelila dio kao sadaku,nahranila siromahe,jer sadaka u ime Allaha otklanja nevolju i daje bereket.Ono sto je najbolje da insan uradi kada se necemu obraduje,jeste sedzda sukra(zahvalnosti),i da naravno zahvaljuje Stvoritelju na svim blagodatima stalno,jer je Allah obecao onome koji zahvaljuje da ce mu povecati te blagodati na kojima zahvaljuje.To je nesto najljepse sto covjek moze uraditi kod radosnog dogadjaja.

user posted image user posted image user posted image
ja samo da dodam da ne ulazim u tu problematiku sta je mevlud ali koliko znam i gdje se prave mevludi da je posebno muski i zenski nikada  zajedno e sad sve zavisi kako gdje...

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: mevlud
10.8.2010 14:05:55   
Lara83
IZVORNA PORUKA: mamine oci


IZVORNA PORUKA: jasmin

bubice,ja bih licno novac koji si zanijjetila u neki hajr,podijelila dio kao sadaku,nahranila siromahe,jer sadaka u ime Allaha otklanja nevolju i daje bereket.Ono sto je najbolje da insan uradi kada se necemu obraduje,jeste sedzda sukra(zahvalnosti),i da naravno zahvaljuje Stvoritelju na svim blagodatima stalno,jer je Allah obecao onome koji zahvaljuje da ce mu povecati te blagodati na kojima zahvaljuje.To je nesto najljepse sto covjek moze uraditi kod radosnog dogadjaja.

user posted image user posted image user posted image
ja samo da dodam da ne ulazim u tu problematiku sta je mevlud ali koliko znam i gdje se prave mevludi da je posebno muski i zenski nikada  zajedno e sad sve zavisi kako gdje...


i na ovom mevludu su bili odvojeni muskarci od zena, jer je ogromna prostorija bila u pitanju....

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: mevlud
10.8.2010 14:06:58   
veeseelaa
ama ja to ne kontam Islam vamo, Islam tamo
Kur''anom su propisane obaveze
A to šta hodža savjetuje, ma bježi tamo
Znaju uzeti 100 KM i ako im je već u platu uračunato npr klanjanje dženaze
e jest se prepo džehenema u pm

< Poruku je uredio veeseelaa -- 10.8.2010 14:13:14 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: mevlud
10.8.2010 14:09:27   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: jasmin

Hanady,mila,upravo je mevlud samo tradicija jer se na ovim prostorima praktikuje dugi niz godina.Vjerujem da smatrate da nije novotarija nesto tako dugo obiljezavano,jer naravno,u tradiciji svakako nije novotarija,ali u vjeri jeste,jer vjera islam je cist i jasan kompleks propisa koji ima svoje uporiste u serijatu.Sve sto nema uporiste u serijatu,smatra se novinom i muslimanu nije dozvoljeno da je praktikuje,jer musliman zna da je svaka novotarija zabluda.Naime,ako neko smatra da radi nesto tradicionalno,ja u to ne ulazim,ipak samo ne treba mijesati tradiciju i vjeru.

ja jasmin razumijem da ti živiš na području koje ti dozvoljava da nam daš upute ali iapk mislim da je Islam u Bosni prisutan dugi niz godina i da postoje učeni ljudi koji o tome znaju bar po nešto te nsa nebi doveli u zabludu tek tako. jednam Imam ili hodža recimo nebi sebi zakucali put u džehenem da bi nama uveli tradiciju suprotnu islamskom propisu.

Moja mama i danas se sa sjetom sjeća divnih mevluda u Starim djelu sarajeva ( babića bašča) kada je kao djevojka učila Ilahije i Kaside nakon proučenog mevluda.

A to što pričaš da islam ima uporište u šerijetu ok ima ali je šerijet zakon, a Islam vjera....nigdje u šerijtu nema kažnjivo niti opisano određenom sankcijom učenje mevluda. Mi u Bosni upražnjavamo građansko pravo ali ne činimo ništa protivno šerijetu ( mi građani Islamske vjeroispovjesti) .






Mila,mislim da ces se sloziti sa mnom da uceni ljudi u IZ za mevlud kazu da je tradicija.Shvatam i razumijem tvoje razmisljanje i povjerenje u ucene ljude u BiH,medjutim,postoji niz izgovora zbog cega se mevlud i sl.manifestacije praktikuju.Ne bih se sad doticala drugih tradicionalnih praksi na prostorima BiH,a koje su isto tako novina u vjeri,jer to nije tema,a zaista mogu biti jako teske za covjekov iman.I ja se sjecam mevluda i njegovog veselja,ali to nije znak da je to serijatki dozvoljeno.Serijat je zakonik vjere islama i to ne ide jedno bez drugug :).U drzavi koja ne prakticira serijatski iliti islamski zakon,naravno da nece ni postojati kazne tog zakona.Naime,suvisno je uopce raspravljati.Ja sam prenijela stav uleme,i naravno isticem da uceni ljudi na prostorima BiH mevlud smatraju tradicijom.
Ono sto nije uradio nositelj serijata,ne trebamo ni mi raditi,jer je Muhammed bio najpreci da radi ono cime je Allah zadovoljan i Muhammedu je objavljivano kako ce da se priblizava Allahu,kako ce da se raduje,kako ce se ponasati u tuzi i kako ce uopce da zivi.Na nama je da slijedimo zivot i praksu naseg Poslanika.:)

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: mevlud
10.8.2010 14:09:28   
mamine oci
veselice bas sam danas nesto nostalgicna al ti uvjek uspjes da me nasmijesuser posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: mevlud
10.8.2010 14:11:50   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: mamine oci

veselice bas sam danas nesto nostalgicna al ti uvjek uspjes da me nasmijesuser posted image


user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: mevlud
10.8.2010 14:25:59   
M kao Mama
Ja se apsolutno ne slažem da je nešto gdje se pominje dragi Allah i Muhamed a.s. novotoarija, za mene je to nešto prelijepo, znači ja sam u svakom slučaju za mevlud, ko može da to organizuje, neka organizuje i nekamu dragi Allah upiše u kabul, a ja otkad znam za sebe išla sam u mekteb, znači i prije rata i uvijek smo pored sureta i sufare učili i ilahije i imali probe za mevlu koji bi učili uoći 27. noći u Ramazanu.

< Poruku je uredio mama alma RR -- 10.8.2010 14:39:44 >

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: mevlud
10.8.2010 14:32:59   
baby_joy
  Za Bubu KLIK


Obrati pažnju na prezimeuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: mevlud
10.8.2010 14:34:14   
Hanady RR
Ja jasmin zaista znam šta je šerijet 10 sam ga položila na fakultetu i znam sa čim je u vezi. user posted image

Međutim ono što mene vrijeđa kod tebe i tvoga nastojanja da nama objasniš  da ovo što mi živimo u svojoj vjeri ovdje nije u redu, ko mi ovdje u Bosni nemamo pojma šta je Islam. I stav uleme stav je uleme....malo mi degutantno da ga ti na svakoj temi pobijaš. stav uleme u Bih je takav kakav je i naš je...ko sam ja da budem pametnija od njih i da ih podništavam.

Lijepo je od tebe što nas želiš podučiti svom znanju o islamu ali mislim da nije fino što nas nastojiš uvjeriti da nepoštujemo stavove Bih učenjaka....nama je ovdje živjeti i dalje kao i prethodnih 150 godiina.

i sad se izvinjavma za copy past
ali moram zaista

Mevlud je donošenje salavata na Poslanika.

Kur'an kaže:
" Zaista Allah dž.š. i meleki donose salavat na Vjerovjesnika. O vjernici donosite salavat na Njega!"

Kroz donošenje salavate postiže se dobrota koja se preporučuje u hadisu:

"Na kijametskom danu meni će biti najpreči onaj koji najviše salavata donosi na mene."
Molimo Allaha dž.š. da nas uvrsti među one koji se pokoravaju Njemu i Njegovom Poslaniku, koji slijede Njegovo zadovoljstvo i mole za Njegovu milost i oprost.
    Svim vjernicima islama mevludi šerif mubarek olsun!


Eto tako kaže hafiz ismet efendija Spahić...ko sam ja da u njega sumnjam i da kažem da me on na zabludu nagoni...učen čovjek, život posvetio nama narodu U BiH da nam svoje teško stečeno zanje kroz sve političke sisteme uredno prenese.

no nije ni bitno...ja sam također u naumu da melud provedem dok mi muž diplomira 4 godinu... i nema šanse da me neko ubjedi u suprotno....

I da ja nikada ni hodži ni buli nisma platala ni za dženaze ni za učenje tevhida....
Moj deda kada je umro islamska zajednica čiji je član bio sve je to obavila bez dodatnih sredstava...
drugo je što neki od nas u svom naumu daju koveret bulama i hodži ja i moja porodica to ne radimo niti nam je ikada zatraženo.

I svoju raspravu sam završila...
ali najviše me vrijeđa ne poštivanje....

jasmin optosti ali ovo je već 4 ili 5 tema na kojoj negiraš stav zavnične uleme u BiH i meni to smeta...zato je najbolje da ovakve teme izbjegavam.
user posted image user posted image user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: mevlud
10.8.2010 14:36:22   
jasmin
Uh,draga Almice,ja vjerujem da katkad `zvucim` plaho grubo sa onim sto pisem,ali zaista ne mogu tek tako preci preko toga da se nesto pripisuje vjeri,a nije vjerom propisano.Evo jedan kratak tekstic o novotarijama u vjeri.

Piše:prof. Elvedin Pezić
Komunicirajući sa muslimanima u svome okruženju, čovjek primjećuje da mnogi ljudi imaju nejasnoću u pogledu pitanja ''lijepih novotarija u vjeri''. S obzirom na to da je proteklo veoma mnogo vremena od objave islama, dakle od vremena Poslanika, alejhis-selam, i na veliku geografsku udaljenost između naših krajeva i svetih mjesta, koja su izvor islama, to je umnogome uzrokovalo da se sa izvornim načelima vjere, po uvjerenju velikog broja ljudi, pomiješalo mnogo toga što nije od vjere – novotarije. Da bi ta stvar bila još teža, danas postoje oni koji žele svoje određene postupke, koji su u koliziji sa izvornim načelima vjere i zasnovani na novotarijama, umotati u celofan ''lijepih'' novotarija, što je svakako kod velikog broja ljudi uzrokovalo nejasnoće, tim prije jer su oni koji pozivaju u prakticiranje ''lijepih novotarija'' ''učeni'' i oni bi trebali da se boje Allaha i trebalo bi da je njihov govor o vjeri argumentiran validnim dokazima. Nakon toga u muslimanskoj zajednici neminovno se javljaju problemi nastali kao plod neispravnog tumačenja vjere: javljaju se oni koji se slijepo i bez razmišljanja, vjerujući onima koji su ''učeni'', drže i prakticiraju ''lijepe novotarije'' i oni koji te stvari negiraju i podižu svoj glas protiv toga, što neminovno vodi do podjela i netrpeljivosti. Jednom riječju kazano, to vodi ka nastajanju problema u muslimanskoj zajednici i cijepanju muslimanskog korpusa, koje nam nije potrebno, naročito u današnjem dobu.

Da bi razumijevanje ove tematike bilo potpuno i ispravno, neophodno je ukazati na činjenicu da je osnova u ibadetima zabrana, dok je osnova u svakodnevnim ljudskim postupcima (običajima) dozvola. Dakle, to znači da nije dozvoljeno za određenu stvar i postupak tvrditi da je ibadet (a kamoli druge u to pozivati) osim ako za tu tvrdnju postoji jasan i vjerodostojan dokaz, kao što nije dozvoljeno smatrati određeni postupak iz svakodnevnog života – običaja zabranjenim osim na osnovu jasnog i vjerodostojnog dokaza. Kazao je Allahov Poslanik: ''Ko uvede u ovu našu vjeru ono što nije od nje, to će biti odbačeno.'' (Buharija i Muslim od Aiše, r.a.) (Pogledaj: Ravdatu el-fevaid šerh menzumetil-kava'id libn S'adi / Komentar stihova od Ibn S'adija, str. 49)

Štetnost novotarija je općepoznata i potvrđena riječima Allahovog Poslanika: ''Zaista je najiskreniji govor – govor Uzvišenog Allaha, najbolja uputa je uputa Allahovog Poslanika. Najgore stvari su novotarije (u vjeri), svaka novotarija je zabluda, a svaka zabluda vodi u Vatru.'' (Nesai od Džabira, r.a., vjerodostojnim ga je ocijenio šejh Albani) Kazao je također Allahov Poslanik: ''Allah je prekrio pokajanje od svakog novotara sve dok ne ostavi novotariju.'' (Taberani od Enesa, r.a., vjerodostojnim ga je ocijenio šejh Albani u Sahih et-tergib, br. 54)
Kazao je Ibn El-Madžišun: ''Čuo sam imama Malika kako kaže: 'Ko u vjeru uvede novotariju, smatrajući je lijepom, taj je ustvrdio da je Poslanik pronevjerio poslanicu, zato što Uzvišeni Allah kaže: 'Danas sam vam vašu vjeru upotpunio.' Ono što tada nije smatrano vjerom, ni danas se ne smatra vjerom.''' (Pogledaj: El-I'tisam do imam Šatibija, 1 tom, str. 33)

U okviru spomenute tematike, neophodno je istaknuti da se pod pojmom novotarija svakako misli samo na novotarije u vjeri, a ne nikako, kako to neki žele pripisati muslimanima, na tehnološka i naučna otkrića i olakšice. Allahov Poslanik kaže: ''Ko uvede u ovu našu vjeru ono što nije od nje…'', ograničavajući pokuđenost novotarija u vjeri, bez spominjanja ovodunjalučkih otkrića i olakšica, koje su u osnovi dozvoljene kako smo to spomenuli na početku. (Pogledaj: Kavaidu marifetil-bid'a / Pravila spoznaje novotarija, str. 21)
Hadis koji smo naveli na početku, kao dokaz štetnosti novotarija, je općeg karaktera i po svojoj vanjštini obuhvata svaki vid novotarija. Islamski učenjaci usuli-fikha, što svakako obuhvata i učenjake hanefijske pravne škole, kada govore o općim dokazima, spominju da je jedan od termina kojima se izražava opći propis neodređena zamjenica ''svaka''. (Pogledaj: Revdatun-nazir od Ibn Kudame, 2 tom, str.108)
Na osnovu ovog hadisa islamski učenjaci smatrali su zabranjenim svaki vid novotarija u vjeri, bez obzira da li to ljudski razum smatrao ''lijepim'' ili ne. (Pogledaj: El-I'tisam do imam Šatibija, 1 tom, str. 99)

Osnova je da opći argument ostaje opći i obuhvata sve ono što potpada pod taj pojam sve dok ne dođe drugi dokaz koji izuzima nešto iz spomenutog pojma. To znači da oni koji su smatrali da postoje ''lijepe novotarije'' trebali su da dokažu da ovaj opći dokaz ima svoje izuzetke. Zagovornici ''lijepih novotarija'' pokušali su dokazati da općenitost ovog argumenta nije apsolutna, te su nekada u tim pokušajima nesvjesno razotkrili koliko je njihovo ''znanje'', te su opravdavajući svoje postupke posezali za načinom dokazivanja koji može biti prihvaćen samo kod neukih ljudi, načinom koji je daleko od bilo kakvog načina koji su postavili islamski klasici u svojim djelima.

U nastavku teksta navest ćemo najbitnije dokaze koje su spomenuli u dokazivanju te teorije i ponuditi odgovore islamskih učenjaka na te dokaze.

Molim Allaha da nam istinu pokaže istinom i olakša njeno slijeđenje, da nas učini njenim nosiocima, da nam neistinu prikaže neistinom i omrzne njeno slijeđenje i da nas učini borcima protiv neistine. Amin!


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: mevlud
10.8.2010 14:37:29   
veeseelaa
dal da uljetim?user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: mevlud
10.8.2010 14:39:30   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

I da ja nikada ni hodži ni buli nisma platala ni za dženaze ni za učenje tevhida....
Moj deda kada je umro islamska zajednica čiji je član bio sve je to obavila bez dodatnih sredstava...
drugo je što neki od nas u svom naumu daju koveret bulama i hodži ja i moja porodica to ne radimo niti nam je ikada zatraženo.




e pa to je tradicija u BiH, častiti ''odže i buleuser posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 10.8.2010 14:40:17 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: mevlud
10.8.2010 14:40:17   
baby_joy
Eh da se i ja uključimuser posted image
Hanady u pravu si što se tiče NE poštivanjauser posted image  evo šta kažu na Rijaset.ba:
Pitanje

Je li mevlud novotarija? Da li postoji fetva Rijaseta o učenju mevluda, i u slučaju da nije novotarija, tj. da je dozovljeno djelo u kojim situacijama se može "učiti"? Da li samo za rođendan Muhammeda s.a.v.s., ili kao što je to kod nas običaj u mnogim drugim prilikama: useljenje u kuću, mubarek noći, itd...
Odgovor
Rijaset, koliko je nama poznato, nema nekakv poseban stav prema mevludu niti je o tome donosio nekakvu fetvu. Mevlud je dio bošnjačke tradicije islama koju prihvata i Rijaset, pa prema tome to je prihvatljiv način iskazivanja ljubavi prema islamu i Allahovom Poslaniku, a. s. Uobičajeno je da se uči u raznim prilikama, a posebno u povodu obilježava rođenja Muhammeda a.s.





btw. Buba je pitala kako se organizuje mevlud,kad je najbolje i kad se organizuje a ne dal je novotarija
user posted image
 


(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: mevlud
10.8.2010 14:41:09   
veeseelaa
ja vjeru praktikujem po Kur'anu a ne po Rijasetu

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu baby_joy)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: mevlud
10.8.2010 14:41:28   
M kao Mama
Hajte lijepe moje vratite se na temu, žena je pitala šta da kuha i kojim redoslijedom da iznosi hranu, a ne sada da iščitava pet kartica tekstova, eto halalite, alšto vesela rekla dal da se ubacim, ja se ubacih, dajte da ženi pomogne sa konkretnim savjetima, a ne da je zbunimo.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: mevlud
10.8.2010 14:43:02   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: adissa_

Mnogi ljudi organizuju mevlud kada se dogodi nesto posebno,kao useljenje u novu kucu,sunet itd..da li ste vi ikada praktikovali to? i ima li to neke veze s islamom,t.j jel to vjerski naredjeno?


tema je šarolika

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: mevlud
10.8.2010 14:45:06   
baby_joy
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja vjeru praktikujem po Kur'anu a ne po Rijasetu


user posted image  Ma došlo mi da ovo postavim zbog ovih silnih tekstova user posted image user posted image user posted image
Žena je tražila konkretnouser posted image al eto uvijek se raspravlja  i ide OT, nažalost.user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: mevlud
10.8.2010 14:45:09   
jasmin
Mila,istaci cu jednu stvar.Ja ne negiram nesto zato sto se meni to nesto negira,nego zato sto sam muslimanka i sto sam duzna da prenesem istinu,ma kakva se ona nama cinila.Nikoga ne poducavam svom znanju,niti uopce smatram da imam znanja,ja samo prenosim stavove islamske uleme,cak i sa bosankih prostora,jer i mene ceka zivot tamo i ne mislim da ce biti imalo drugacija praksa od ovog kojeg zivim ovdje.Vjerski propisi su isti na svakom djelicu zemaljske kugle.Primijetices da se nisam suprotstavljala stavovima bosanske uleme o mevludu,jer i ja smatram da je tradicija.
Nisam ni zeljela da sad ovdje pisem nekome hej ti to ne smijes raditi.Mozete ponovo procitati moje postove i shvatiti da sam dala svoju sugestiju,napisala stav islamske uleme o mevludu kao vjerskom propisu ne kao tradiciji.Naravno,cure su procitale i njihovo je sta ce i kako napraviti.Zaista mi nije bio cilj nista lose.Izvinjavam se ako je neko stekao los dojam.user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: mevlud
10.8.2010 14:47:05   
jasmin

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja vjeru praktikujem po Kur'anu a ne po Rijasetu



Joooj veeseelaa,bez tebe bi sve bilo monotono hehehehe :).

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *