|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
27.12.2010 15:39:44   
Mya_81 RR
Zaboravih napisati da sam i ja cijelo vrijeme mislila da klizma služi da bi se spriječile konvulzije, ali kako mi je sad objasnila pedijatrica ovo drugo mi ima puno više logike!

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
27.12.2010 15:42:23   
ziki
Opet da vam se svima zahvaim na podršci i lijepim riječima.
Majo nama je neuropedijatar rekla da u slučaju da se dese konvulzije dajemo klizmu ali prave konvulzije, da dijete izgubi svijest, pjenuša, trese se. I kao što rekoh ona uopšte nije ubjeđena da su konvulzije jer niti je tad imao temperaturu niti je gubio svijest, temepratura je porasla dva sata kasnije.


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
27.12.2010 15:46:45   
ziki
Kako sam ja pročitala klizma služi da bi sačuvala nervni sistema od ne daj Bože oštećenja.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
27.12.2010 15:52:45   
marinčii
Nama je rečeno da klizmu dajemo samo u slučaju napada

_____________________________

Matej 10.7.2009.
Andrej 9.12.2014.
Danas je,možda više nego ikad prije,istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
27.12.2010 17:20:03   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: ziki

Opet da vam se svima zahvaim na podršci i lijepim riječima.
Majo nama je neuropedijatar rekla da u slučaju da se dese konvulzije dajemo klizmu ali prave konvulzije, da dijete izgubi svijest, pjenuša, trese se. I kao što rekoh ona uopšte nije ubjeđena da su konvulzije jer niti je tad imao temperaturu niti je gubio svijest, temepratura je porasla dva sata kasnije.



jako mi je drago da je sa deckicem sve u redu.
a sto se tice klizmi koliko ja znam one se daju poslije napada ali kao sto je ziki napisala sa gubitkom svijesti i ostalim popratnim simptomima ( epi napad u stvari) jer je jedan od sastojaka klizme dijazepam (apaurin) i ne znam kako neko moze savjetovati da se to daje djetetu bez obzira ima li napad ili ne.
svasta covjek jos moze cuti.


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
27.12.2010 17:43:14   
Mya_81 RR
Mala 1994, vjeruj nama kad se to desilo i kad su me uputili da nabavim te klizme par puta sam prilikom otpusta iz bolnice pitala kad da dajem i rečeno mi je prilikom visoke temp. Gledam danas na otpusnici i piše isto to, a u četvrtak smo bili kod dr. kad je opet dobila temp. i opet sam pedijatricu pitala da dobro utvrdim gradivo i ona mi je opet ponovila sve isto. Čim temp. skoči iznad 38,5 da joj dam pola klizme.

Tako sam i uradila neki dan. Nakon 5 minuta curka počela klonuti, na početku mi je djelovalal kao da opet ima konvulzije jer su joj počele bježati oči. Prepala se užas jedan i odmah smo otišli kod privatne pedijatrice koja nam je rekla ono što sam već napisala u postu prije.


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
27.12.2010 18:53:09   
mama_debeljuca
http://www.cybermed.hr/clanci/febrilne_konvulzije_u_djece

_____________________________

:-)

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 10:42:38   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR

Mala 1994, vjeruj nama kad se to desilo i kad su me uputili da nabavim te klizme par puta sam prilikom otpusta iz bolnice pitala kad da dajem i rečeno mi je prilikom visoke temp. Gledam danas na otpusnici i piše isto to, a u četvrtak smo bili kod dr. kad je opet dobila temp. i opet sam pedijatricu pitala da dobro utvrdim gradivo i ona mi je opet ponovila sve isto. Čim temp. skoči iznad 38,5 da joj dam pola klizme.

Tako sam i uradila neki dan. Nakon 5 minuta curka počela klonuti, na početku mi je djelovalal kao da opet ima konvulzije jer su joj počele bježati oči. Prepala se užas jedan i odmah smo otišli kod privatne pedijatrice koja nam je rekla ono što sam već napisala u postu prije.



ne kontam te dr ozbiljno ali opet oni valjda bolje znaju.ja nazalost znam dosta o tim napadima i ezala sam sa svojim djetetom na neuropedijatriji i nisam vidjela da su sestre davale klizme nakon epi napada.gdje ste vi lezali, jeli u sa?koja je dr vodi, dusa draga pa jeli joj se to cesto desava da ima temp i konvulzije.ima i neku terapiju?
puno srece i da curica bude dobrouser posted image

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 11:09:55   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: mama_debeljuca

http://www.cybermed.hr/clanci/febrilne_konvulzije_u_djece

mama_debeljuca odlican tekst stvarnouser posted image user posted image

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 11:18:08   
Mya_81 RR
IZVORNA PORUKA: MALA1994

ne kontam te dr ozbiljno ali opet oni valjda bolje znaju.ja nazalost znam dosta o tim napadima i ezala sam sa svojim djetetom na neuropedijatriji i nisam vidjela da su sestre davale klizme nakon epi napada.gdje ste vi lezali, jeli u sa?koja je dr vodi, dusa draga pa jeli joj se to cesto desava da ima temp i konvulzije.ima i neku terapiju?
puno srece i da curica bude dobrouser posted image


Mi smo u ZE. I bile smo na pedijatriji. Uradjene su odmah neke pretrage koje su na svu sreću bile u redu. Inače, imala je konvulzije samo jednom, prije 2 mj. je to bilo. A terapija je samo da se snižava temp. na sve moguće načine i eto klizna u slučaju, ne daj bože, napada user posted image


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 11:21:18   
ziki
Uh Mya sjećam se vaše ture i da sam posle čula da je malena imala konvulzije, moj prvi "susret" sa njima. Hvala Bogu da je sad dobro

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 11:30:57   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR

IZVORNA PORUKA: MALA1994

ne kontam te dr ozbiljno ali opet oni valjda bolje znaju.ja nazalost znam dosta o tim napadima i ezala sam sa svojim djetetom na neuropedijatriji i nisam vidjela da su sestre davale klizme nakon epi napada.gdje ste vi lezali, jeli u sa?koja je dr vodi, dusa draga pa jeli joj se to cesto desava da ima temp i konvulzije.ima i neku terapiju?
puno srece i da curica bude dobrouser posted image


Mi smo u ZE. I bile smo na pedijatriji. Uradjene su odmah neke pretrage koje su na svu sreću bile u redu. Inače, imala je konvulzije samo jednom, prije 2 mj. je to bilo. A terapija je samo da se snižava temp. na sve moguće načine i eto klizna u slučaju, ne daj bože, napada user posted image



i ako Bog da nece se ni ponoviti, a evo sad sam opet procitala ono sto sam govorila da se klizma daje u slucaju napada i da ne mogu zamjeniti terapiju za snizavanje temp.
samo hrabro,  bice malo pile dobrouser posted image

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 11:46:47   
Malenaoduvijek
ja koliko sam myu shvatila nju su bas zbunili, na pedijatriji joj rekli jedno a privatna pedijatrica drugo.a dijazepam ne moze sprijeciti napad, protiv napada se daju drugi lijekovi kao npr phenobarbiton ali to rijetko daju kod febrilnih konvulzija.a dijazepam opusta misice tako da se moze dati i u toku konvulzije i nakon.jer se posije toga organizam mora opustiti.ali opet kao sto sam gore vec pisala ne daju klizmu uvijek, nego kako je ziki pisala kod gubitka svijesti i "ozbiljnijih napada"

< Poruku je uredio maja78 RR -- 28.12.2010 13:07:41 >


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 12:19:55   
Mya_81 RR
IZVORNA PORUKA: ziki

Uh Mya sjećam se vaše ture i da sam posle čula da je malena imala konvulzije, moj prvi "susret" sa njima. Hvala Bogu da je sad dobro


Hvala user posted image



_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 12:27:37   
Mya_81 RR
IZVORNA PORUKA: MALA1994
i ako Bog da nece se ni ponoviti, a evo sad sam opet procitala ono sto sam govorila da se klizma daje u slucaju napada i da ne mogu zamjeniti terapiju za snizavanje temp.
samo hrabro,  bice malo pile dobrouser posted image


Hvala user posted image

Upravo ono što mi je sad zadnji put rekla pedijatrica i kako je ona to objasnila moram reći da mi to zvuči puno logičnije, mada sam do tad zaista mislila da se klizma daje da bi spriječila konvulzije...


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 15:32:20   
aazra
Voljela bih da mi neko kaze sta je ta "klizma" i gdje se moze nabaviti, da moze mimo recepta?
Mi smo ovih dana predeverali sve i svasta s temperaturom bila je skoro 40 ali bas sam se prepala juce su mu cak i usnice pomodrile..Ipak na kraju smo reagovali dovoljno brzo ali sta u slucaju ne daj boze tih konvulzija ili fraza?user posted image  Sta mislite mogu li to nabaviti pa "zlu ne trebalo"?

_____________________________








(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 15:37:52   
veeseelaa
u apoteci, klizma je kao čepić sadrži nešto za smirenje, tako da se bebica uspava nakon davanja istog ili umiri, ništa zabrinjavajuće
Imaš kupiti u svakoj apoteci, nevoljko daju bez recepta al daju.... moja prijateljica je uzimala bez recepta al kaže u apoteci da joj je kći imala već febrilne konvulzije i da ih uvijek mora imati kod sebe

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 15:39:44   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Djeci  sklonoj grčevima uz visoku temperaturu kod svake bolesti praćene visokom temperaturom (do 5 godine  života), potrebno je pratiti znakove koji upućuju na bolest kao i temperaturu. Ukoliko je rektalna temperatura preko 38o C, potrebno je:
1.    Zadržati dijete kod kuće, napajati s dosta tekućine, mjeriti dalje temperaturu.
2.    Poraste li temperatura iznad 38,5o C, daju se čepići ili tablete paracetamola (djeci od 1 godine čepić a 125 mg 3 x dnevno, od 2 godine a 250 mg ili tablete 3 x ½ a 500mg).
Ukoliko temperatura i dalje ne pada preporučavaju se oblozi od ustajale vode ili kupke.
3.    Djeci koja su prethodno imala “grčeve uz visoku temperaturu” kod rektalne temperature preko 38,5o C treba odmah dati klizmu diazepama (djeci do 10 kg klizma a 5 mg, a onima od 10 – 15 kg 10 mg)
4.    Ukoliko unatoč svim poduzetim mjerama dijete ipak dobije grčeve treba ponoviti klizmu diazepama, poleći dijete na bok (da ne aspirira) i obratiti se odmah liječniku. Jedino liječnik može utvrditi radi li se o “dobroćudnim” grčevima ili opasnim, tj. postoji li možda upala moždanih ovojnica ili mozga, a što zahtijeva brzo liječenje.



Klizma je u biti čepić







_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 15:41:45   
veeseelaa
evo Azri pa pročitaj
FEBRILNE KONVULZIJE
Febrilne konvulzije ili grčevi u povienoj temperaturi su prigodni modani epileptički napadaji koji se javljaju u male djece (obično u dobi između 3 mjeseca i pet godina) u visokoj temperaturi koja nije uzrokovana akutnom infekcijom sredinjeg ivčanog sustava (meningitis, encefalitis). Predstavljaju najčeći konvulzivni (epileptički) poremećaj u čovjeka.  Zapisi o pojavi konvulzija u povienoj temperaturi u dojenčeta i malog djeteta datiraju od prije 2000 godina. Febrilne konvulzije ne uzrokuju otećenje mozga niti nemaju negativan utjecaj na intelektualni razvoj djeteta.

U pedijatriji su febrilne konvulzije posebno vane zbog velike učestalosti, dramatične kliničke slike, mogućnosti meningoencefalitisa te veće učestalosti kasnije pojave epilepsije u usporedbi s populacijom djece koja nisu pretpjela takve napadaje u ranom djetinjstvu.

Rizik za pojavu konvulzija u općoj dječjoj populaciji procjenjuje se na 8% - polovina od tih napadaja bit će febrilne konvulzije. Općenito se procjenjuje da će 4-5% dječje populacije imati najmanje jedan napadaj febrilnih konvulzija. Rizik za kasniji razvoj epilepsije u djeteta koje je pretrpjelo febrilne konvulzije je samo 2-5%, a rizik za ponavljanje napadaja poslije prvog je oko 30-40%. Ponovni napadaji najčeći su unuatar prve (80%) odnosno druge godine (90%) ivota.
Febrilne konvulzije najčeće se javljaju u dobi od 6 mjeseci do 5 godina, s najvećom učestalosću između 17. i 23. mjeseca ivota. Javljaju se u oko 85% u djece do 4. godine.
 to je uzrok febrilnih konvulzija ?

Bioloka osnova febrilnih konvulzija jo uvijek je nepoznata i pripisuje se brojnim čimbenicima. Prema nekim miljenjima poremećaj se nasljeđuje. Brojna istraivanja ukazuju na obiteljsku pojavu febrilnih konvulzija. Kada dijete ima u prvom stupnju srodstva rođaka s febrilnim konvulzijama, rizik za febrilne konvulzije je oko 10-15%.
Nagli porast temperature je tipičan predisponirajući faktor za pojavu konvulzija. Obično roditelji daju podatak da do nastupa konvulzija nisu niti primijetili febrilitet ili da se temperatura teko sputa unatoč energičnih mjera za sniavanje temperature (antipiretici, rashlađivanje kupkama ili tuiranjem u mlakoj vodi, oblozi).

Uzrok febrilitetu najčeće je banalni respiratorni infekt gornjih dinih puteva (tonzilofaringitis, otitis) ili crijevni infekt (gastroenterokolitis). Brojna ispitivanja pokazala su da je u 70% slučajeva uzročnik infekcije virus (adenovirusi, virus parainfluence), od bakterijskih streptokok, a od crijevnih zaraza igele, a rjeđe salmonele. Vrh javljanja febrilnih konvulzija su mjeseci siječanj, lipanj, kolovoz i studeni. U vrijeme napadaja dvije trećine djece imaju temperaturu iznad 39 C, a oko trećine iznad 40 C.
Predisponirajući faktori za pojavu febrilnih konvulzija su potekoće na porodu, usporen rani neuroloki razvoj te pojava febrilnih konvulzija u roditelja ili braće.

Kako se ispoljavaju febrilne konvulzije ?

Klinička slika vrlo je dramatična i frustrirajuća za svakog roditelja. Najčeće se ispoljavaju kao tzv. generalizirani ili veliki napadaji u kojima dijete okrene i fiksira očne jabučice u jednu stranu, izgubi svijesti i trza sa sva četiri ekstremiteta, najčeće uz krkljanje i plavilo oko usana. U takvim napadaji česte su dulje pauze u kojima dijete ne die (tzv. apnoje) koje navode panične i uplaene roditelje na pomisao da dijete umire.
Rjeđe se febrilne konvulzije ispoljavaju kao tzv. arini ili parcijalni ili fragmentarni napadaji u kojima se trzajevi javljaju na ekstremitetima samo jedne strane tijela ili samo na pojedinim ekstremitetima. Poslije takvih ataka ponekad se javljaju i prolazne kljenuti ekstremiteta (tzv. Toddova paraliza).
U male dojenčadi napadaj se moe manifestirati i kao kratkotrajna apneja ili prestanak disanja uz opću mlohavost.
Trajanje napadaja je različito, najčeće od 3 do 10 minuta, rjeđe dui. Obično spontano prestaju. Mogu se ponavljati 2-3 puta u tijeku istog dana, osobito u slučajevima neadekvatnih i neefikasnih antipiretskih postupaka, a trajanje napadaja ponekad je dugotrajno (i vie od pola sata).
Dijagnoza febrilnih konvulzija

Ne postoji jedinstven stav u dijagnostici odnosno primjeni dijagnostičkih postupaka kod febrilnih konvulzija. Nakon svakog napadaja treba obavezno konsultirati pedijatra odnosno neuropedijatra radi isključivanja akutne infekcije sredinjeg ivčanog sustava - meningoencefalitisa. Vano je pitanje potrebe izvođenja lumbalne punkcije radi pregleda likvora (modane tekućine). Neke ustanove preporučuju obavezno lumbalnu punkciju pri svakom prvom napadaju febrilnih konvulzija, druge samo kod djece mlađe od dvije godine, a treće koje su u većini samo kod kliničke sumnje na meningitis te u djece koja su prethodno započela antibiotsku terapiju. Najčeće se djeca promatraju klinički 48 sati nakon konvulzija te ako postoji sumnja na meningitis podvrgavaju se lumbalnoj punkciji. U praksi se zbog takvog pristupa punktira svako treće-četvrto dijete s prvim napadajem febrilnih konvulzija.
U velike većine djece poslije napadaja febrilnih konvulzija elektroencefalogram (EEG) je normalan.
Jednostavne i sloene febrilne konvulzije

Jednostavne (tipične) febrilne konvulzije su one koje se pojave u dobi između 1 do 4 godine i ako se jave : najvie dva napadaja, traju do 20 minuta, kao generalizirani napadaji, u djeteta s urednim neurolokim statusom prije i poslije napadaja te normalnim EEG-om poslije napadaja

Sloene (atipične) febrilne konvulzije pripisuju se djeci mlađoj od 1 godine i starijoj od 4 godine, ako se jave tri i vie napadaja koji traju vie od 20 minuta, kao parcijalni napadaji, u djeteta s ometenim neurolokim razvojem prije i poslije napadaja te promijenjenim EEG-om poslije napadaja.
Liječenje napadaja febrilnih konvulzija

Većina napadaja spontano prolazi nakon nekoliko minuta. Ukoliko napadaj traje prekida se od strane liječnika davanjem diazepama intravenski (djelovanje trenutno), a ukoliko se lijek ne moe dati intravenski, to nije rijetkost u malog djeteta, diazepam se primijenjuje rektalno (u debelo crijevo) u obliku mikroklizme (djelovanje unutar 10 minuta nakon primjene). Ovo je dobra alt_ernativna metoda za liječnika, a jedino sredstvo u rukama roditelja koji na taj način mogu prekinuti napadaj.
Dijete u napadaju treba poloiti na bok ili paljivo na trbuh da ne dođe do zapadanja jezika. Nije potrebno djetetu nasilno otvarati usta iz straha roditelja da ne dođe do guenja. Poduzeti sve raspoloive mjere za sniavanje temperature.
Spriječavanje (profilaksa) ponovnog javljanja febrilnih konvulzija

Akutna profilaksa fenobarbitonom intramuskularno provodi se kada dijete dođe liječniku kada je napadaj već proao, a njen cilj je spriječiti ponovni napadaj u narednim satima u kojim se moe očekivati ponovni porast temperature.
Kronična intermitentna profilaksa provodi se u času pojave vrućice u djeteta koje je u anamnezi imalo jedan ili vie napadaja jednostavnih febrilnih konvulzija: roditelji daju mikroklizmu diazepama rektalno. Vano je naglasiti da diazepam nije zamjena za lijekove za sniavanje temperature (antipiretici) tako da uz primjenu klizme treba poduzeti i sve poznate antipiretske mjere uz često mjerenja tjelesne temperature.
Kronična kontinuirana profilaksa provodi se svaki dan u djeteta s sloenim febrilnim konvulzijama. Svakodnevno se daje fenobarbiton (ili valproat) do četvrte-pete godine ivota uz periodičke neuropedijatrijske kliničke i elektroencefalografske preglede.
Prognoza

Prognoza jednostavnih febrilnih konvulzija je dobra. Samo u malog broja djece (do 5%) s sloenim febrilnim konvulzijama javlja se kasnije epilepsija. Poslije početnog oka zbog činjenice da je njihovo dijete pretpjelo dramatični napadaj tipa febrilnih konvulzija većina roditelja će nakon razgovora s liječnikom i u tijeku neuropedijatrijskog praćenja prihvatiti bolest kada vide da se njihovo dijete normalno psihomotorno razvija.

Izvor: Dr Zlatko Sabol, spec. pedijatar

možda da se ipak konsultuješ sa dr prije korištenja user posted image user posted image


< Poruku je uredio maja78 RR -- 28.12.2010 19:02:15 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 15:44:38   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: aazra

Voljela bih da mi neko kaze sta je ta "klizma" i gdje se moze nabaviti, da moze mimo recepta?
Mi smo ovih dana predeverali sve i svasta s temperaturom bila je skoro 40 ali bas sam se prepala juce su mu cak i usnice pomodrile..Ipak na kraju smo reagovali dovoljno brzo ali sta u slucaju ne daj boze tih konvulzija ili fraza?user posted image  Sta mislite mogu li to nabaviti pa "zlu ne trebalo"?

bez recepta ljekara ne vjerujem da ćeš dobiti.
A i koristiti bez prethodno utvđenog nedo Bog konvulzije također ni koristiti.
klizma nije nimalo naivan ljek nažalost neophodan pri napadima.

Ima stavrno dosta na netu, ima drugih forum i isksutva mama...
klizmu treba znati kada dati...nije tako jednostavnouser posted image




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 15:45:00   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: aazra

Voljela bih da mi neko kaze sta je ta "klizma" i gdje se moze nabaviti, da moze mimo recepta?
Mi smo ovih dana predeverali sve i svasta s temperaturom bila je skoro 40 ali bas sam se prepala juce su mu cak i usnice pomodrile..Ipak na kraju smo reagovali dovoljno brzo ali sta u slucaju ne daj boze tih konvulzija ili fraza?user posted image  Sta mislite mogu li to nabaviti pa "zlu ne trebalo"?
ja tako nesto na svoju ruku nikad ne bih dala
u slucaju da se tako nesto desi svakako ces dijete odmah voditi dr. gdje ce ti oni onda dati recept

(odgovor članu aazra)
  Neposredna veza do poruke: 121
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 16:02:02   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: aazra

Voljela bih da mi neko kaze sta je ta "klizma" i gdje se moze nabaviti, da moze mimo recepta?
Mi smo ovih dana predeverali sve i svasta s temperaturom bila je skoro 40 ali bas sam se prepala juce su mu cak i usnice pomodrile..Ipak na kraju smo reagovali dovoljno brzo ali sta u slucaju ne daj boze tih konvulzija ili fraza?user posted image  Sta mislite mogu li to nabaviti pa "zlu ne trebalo"?


klizma nece skinuti temperaturu ona je za konvulzije (grceve) i vec smo pisali kakav je njen ucinak.ja je licno ne bih uzimala bez prethodne konsultacije sa pedijatrom ili jos boje nekim neuropedijatrom.to je dijazepam ( apaurin) i nije bez veze lijek.ni trudnice ih ne smiju uzimati tek tako a ni djeca

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 16:08:18   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

u apoteci, klizma je kao čepić sadrži nešto za smirenje, tako da se bebica uspava nakon davanja istog ili umiri, ništa zabrinjavajuće
Imaš kupiti u svakoj apoteci, nevoljko daju bez recepta al daju.... moja prijateljica je uzimala bez recepta al kaže u apoteci da joj je kći imala već febrilne konvulzije i da ih uvijek mora imati kod sebe


izvini veeseelaa ali ovo nesto za smirenje nije persen nego dijazepam a znamo da je to u apaurinu i nije bas tako nista zabrinjavajuce jer je to ipak sredstvo za umirenje a nije paracetamol.
nemoj se ljutiti ali cini mi se da je ova mama nesigurna i ne treba je ohrabrivati da na svoju ruku kupuje klizmu.
OPREZNO  sa lijekovima bilo koje vrste, po meni nije naivno.
ovo je moje misljenje a svako ima svoje

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
28.12.2010 18:23:19   
Mya_81 RR
Klizma se ne može nabaviti bez recepta! I ne radi se o čepiću već o tekućini.

Mi nismo imali recept, ali smo morali ponijeti otpusnicu iz bolnice na kojoj je pisalo da to uzmemo, a teta je onda kopirala tu otpusnicu jer je mora imati u svojoj evidenciji.

< Poruku je uredio Mya_81 RR -- 28.12.2010 18:24:51 >


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: temperaturni šok/febrilna konvulzija
29.12.2010 9:41:08   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR

Klizma se ne može nabaviti bez recepta! I ne radi se o čepiću već o tekućini.

Mi nismo imali recept, ali smo morali ponijeti otpusnicu iz bolnice na kojoj je pisalo da to uzmemo, a teta je onda kopirala tu otpusnicu jer je mora imati u svojoj evidenciji.


hvala Mya,da ne bude da samo ja ovdje pretjerujem jer smatram da ovo nije djecija igra nego da treba ozbiljno shvatiti jer je ipaK zdravlje malenih u pitanju 

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

puzle


jel isplativo da to kupim imam dosta prostora cistog mm htjeo da ubacimo tepison ja ne , jer Anel zna sjest na parket i igrat se tu pa sam mislila puzle velike uzeti gumeno je to haman znate na sta mislim heh i koliko to kosta ako neko ima ?

molim odg. (96%)

molim odg. (4%)


Broj svih glasova: 101

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *