|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 1:54:40   
Hanady RR
Drage moje,


sad se obraćam za savki dobronamjeran savjet kako vratiti duševni mir mojoj starijoj djevojčici. naime rođenjem Farah mlađđe bebe starija Djevojčica hanadi koja ima 3 god i 2 mjeseca se totalno promjenila. Naši problemi nastali su sa jelom, neće da jede kao prije i mrša, izgubila je na kilaži čak smo joj kupili i sirup za povećenjam apetita ali slabo na nju djeluje...pored jela problem je i spavanje...danju nikako neželi spavati a navečer jedva je uspavamo, suze i njeno drhtanje vrištanje i dernjava radi odlaska u sobu su strašni. ja i muž pokušavamo sve, a i mama i nana i tetke da joj damo do znanja da je sve kao prije, kupujemo joj igračke, vodimo u šetnju, izlete i to ona sma bez farah da vidi da nije seka kriva ni za šta ali neide....

večeras je moje pile zaspalo u 1 sat po noći sva u suzama neželi da spava...neće da mi kaže šta je problem...pokušavamo razgovarati ali ne ide. Mm je pokušao prutem malo da je zaplaši ali to je jako prepalo pa sam joj rekla da se on šalio.

ma evo plačem od tuge šta da radim sa njom...imate li neki koristan savjet jesu li vaša djeca izražavala ljubomoru.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:09:45   
Anoniman
Vidim da ti niko ništa nije odgovorio...... Ne znam kako da ti pomognem....
Naša kćerka uskoro puni 7 god. Kao što znaš, bebija smo dobili prije 2,5 mj. Do njegovog dolaska, čitav svijet se vrtio oko nje. Prvo unuče sa obje strane, nama prvo dijete, tetkama i dajidži (moja sister i brat i seka mm) prva mezimica..... E sad zamisli koliko je ljubavi njoj posvečeno! Mi se svi maximalno trudimo i dajemo sve od sebe da se niti u jednom trenutku ne osjeti zapostavljenom. Ja sam od starta njen najveći autoritet i nikada joj nisam dozvoljavala neke stvari koje su joj, recimo, "palile" kod gore navedenih ljudi, a baš iz jednog od razloga što sam "znala" da će nekada našu ljubav (moju i mm) morati dijeliti.
Najviše što me nervira je to što ti ljudi, kada uzmu user posted image  govore njoj tipa: "ma mi tebe više volimo, njega smo onako malo uzeli....... vidi ukakio se, baš je bezobrazan....... pih piški u pelenu..... ma mi tebe najviše volimo..... ti si br.1.... " i ja ludim na te stvari!! Po mom mišljenju to je totalna fula!! I pokušavam da im ne dam da tako pričaju njoj o njenom bratu.
Ona je jaaaaako emotivna i od početka je "vezana" za brata, jako pažljiva a njenoj sreći nema kraja kad joj se on nasmije user posted image  Ja se prema njoj ponašam identično kao i prije bebinog dolaska. Pokušavam da joj ono vrijeme koje user posted image  ukrade nadoknadim kad joj je tata tu. Primjetim ja da se nekad zatvori u svoju sobu i da je tišti nešto..... a to je sigurno dolazak brata...... Ne razgovaramo o tome jer ona ne da ni spomenuti da je brat recimo nervira ili da je ljubomorna.... pa je ja pustim da sama sa sobom to savlada....
Doduše, ona je puno starija od tvoje Hanadi a samim tim donekle i razumnija.

Moguće da je to faza kod nje i da će se to vrlo brzo ustabiliti. Žao mi je, znam koliko se, kao majka, "lomiš"... 

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:13:39   
veeseelaa
hanady a zašto misliš da je ljubomora? da nije šta drugo u pitanju? da je nije šta prepalo?

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:14:15   
R&T@
Draga moja, potpuno te razumijem.
Između mojih djevojčica je razlika 2,5 godine. cijelu trudnoću sam se plašila kako će starija reagovati.
Hvala bogu, nema nekih izljeva ljubomore, ali se mnogo promijenila. Npr. ne želi spavati u svojoj sobi, ponekad ne želi u vrtić... Ipak ništa strašno.
Ja sam dobila savjet od prijateljice koji se pokazao dobar. A to je da stariju maksimalno uključim u brigu za bebu. recimo ona joj promijeni pelenu(zamisli na šta to ličiuser posted image ), kupa je sa nama, bira joj garderobu, drži flašicu.
S druge strane recimo pojede sve, jer ja kažem da mlađa ništa ne smije, jer nema zuba. Ode na spavanje kod nana jer mlađa to ne smije.
Pokušaj i ti ovako, meni je upalilo.
Voljela bih da razmjenjujemo iskustva.
Veliki pozdrav!

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:18:42   
Hanady RR
o moja enisa...evo i sad sam u suzama...muž mi je otišao u noćnu, Farah sam podojila da spava  a ona duša moja tužno otišla do rerne uzela pite (morala sam i danas pravit radi nje) i kaže '' mama ja ću jesti ti će me voliti''. ma srce mi puca...  Moj mm malo nema takta sa njom a i mama i tetke zetovi nekako mi idu na živce sa upravo onim što si rekla beba je ovakva onakva mi tebe volimo i to...i pored svega moja mama koja je njoj jedina nana nema ni dede kaže joj juče ja više volim farah jer ona fino jede...tek večeras sam skontala da je ona zbog toga sinoć frku dizala. user posted image

ma ne znam garant pokušavam da budem super mama ali to je jako teško...pa i ona mi je još beba. ovoga sam se najviše bojala kad sam bila trudna SA FARAH..DA ĆU HANDIUSKRATITI LJUBAV...da ću joj faliti jer ipak oko bebe se ima obaveza, a i po kući ...ja njoj falim a baš mis labo pomažu oko nje. svi bi mi nešto pomagali oko Farah a Farah neće od mene nikome nemože je ni mm pronosat po bašti ako mene ne vidi..a moja Hanadi pati...ona baš patiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:20:31   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: tajra

recimo ona joj promijeni pelenu(zamisli na šta to ličiuser posted image ), kupa je sa nama, bira joj garderobu,
Ode na spavanje kod nana jer mlađa to ne smije.



E da, ovo sam zaboravila navesti user posted image  s tim da moja relativno dobro promjeni pelenu user posted image user posted image  godine, godine....

(odgovor članu R&T@)
  Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:23:23   
Hanady RR
vesela sihurna sam da je ništa nije prepalo...ona jednostavno provodi huju...danju neće da spava nema govora...i samo govori meni se nisviđa da spavam...a kad je izmolim da legne ona me pita '' jelde mama ti si mene prvu rodila ti mene najviše voliš, jelde mama farah nema ništa svoje ti njoj nisi ništa kupila sve je to moje i ja sam joj pozajmila.

Ona je jedva čekala da se beba rodi...spermala sam je na to i zaita kad se farah rodila ja sam bila zadivljena kako je ona ''velika'' djevojčica. Ja sam nju od početka uključila da mi pomaže oko farah. Slaže mi veš, donosi pelene, ona mi poljeva kad kupam Farah...ali čini mi se da je ona tek sada svjesna šta je mala beba u kući. Doduše farah je sad najlađa 6mjeseci beba..guguče smije se svakome iz mog krila naravno , puže, pentra na autiće i veće igračke haos...i svi joj više tepaju koji dođu kod nas....dođe mi da im više nedam u kuću kad mi djete zbog toga pati.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:27:58   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Hanady

kaže joj juče ja više volim farah jer ona fino jedema


ona baš patiuser posted image user posted image user posted image



E pa stvarno, sad kad malo bolje razmislim, svi "sa strane" u biti stvore kod djeteta "averziju" prema mlađoj sestri i bratu. Ja čim čujem nešto tako, kontriram - ako su recimo rekli, "pih ukakio se, smrti..... ili jest dosadan stalno plače..." -  "mora kakiti, svi to radimo, ne zna pričati pa zato plače, svi smo plakali kad smo bili bebe, pa i Sara je plakala..." I stalno joj govorim, ovako si se i ti smijala kao brat, ovako si se i ti voljela kupati kao on.... isl. Neku noć sam, po 1385 put user posted image  zajedno sa njom pregledala slike kad je ona bila beba, čitala njenu Radosnicu, prepričavala joj kako sam je nosila kad je bolio pupo.....

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:33:29   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: enisa_sara

IZVORNA PORUKA: Hanady

kaže joj juče ja više volim farah jer ona fino jedema


ona baš patiuser posted image user posted image user posted image



E pa stvarno, sad kad malo bolje razmislim, svi "sa strane" u biti stvore kod djeteta "averziju" prema mlađoj sestri i bratu. Ja čim čujem nešto tako, kontriram - ako su recimo rekli, "pih ukakio se, smrti..... ili jest dosadan stalno plače..." -  "mora kakiti, svi to radimo, ne zna pričati pa zato plače, svi smo plakali kad smo bili bebe, pa i Sara je plakala..." I stalno joj govorim, ovako si se i ti smijala kao brat, ovako si se i ti voljela kupati kao on.... isl. Neku noć sam, po 1385 put user posted image  zajedno sa njom pregledala slike kad je ona bila beba, čitala njenu Radosnicu, prepričavala joj kako sam je nosila kad je bolio pupo.....


nemam dvoje djece, ali slazem se sa Enisom, najbitnije je da ne dozvolis da neko sa strane napravi zbrku u njenoj glavi,ako mozes pokusaj da joj kazes da si ti majka i njoj kao i Farah i da ih jednako volis i reci joj da ne slusa sta drugi govore jer su mama i tata najvazniji, i da je vole beskrajno, i ponavljaj joj to sto puta, pa ako i nije ispravno ja bih je pustila da malo spava kod vas u krevetu dok se smiri i povrati vase povjerenje, sretno

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:33:41   
R&T@
UH, pričajte mi o tim komentarima.
Ne mogu da vjerujem kako ljudi ne razmišljaju.
Ja sam se do sada zakačila sa svima zbog toga.
I mene prepadaju da ce biti teže kasnije kad beba počne puzati i dr.
ali ja se nadam da nece.

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:36:13   
Hanady RR
iste smo draga enisa...i mi imamo radosnicu i svako je veče gledamo...slike...to je posebno...na svakoj vidi da je ona imala sve i jela sve što i farah. sad Farah jede pomalo kašice i skoiće pa sve joj ponavljam i ti si ovo jela dok ti nisu narsali zubi. A sika je posebna priča...farah doji a ona je to radila samo mjesec dana...al sreća nekako imamo sliku kako ja nju dojim kad je bila beba...i stalno je gleda...

ma sve se nadam faza je proći će...sutra idem malo smnjom u grad...vodim je da gledamo ledeno doba 3, možda joj ja nedstajem više nego što mi možemo skontat...ja sam stvarno svaki dan sa posla išla po nju kod mame i šetale smo gradom svaki dan...svašta je vidjela...sad se to umanjilo, nedostaje joj...ja nemogu da stignem da njih dvije spremim i da krenem sa njim dvije u grad sa sedrenika...dok farah još malo ojača nadam se biće lakše.

a meni je puno lakše kad čujem da nisma sama u ovome očito sve mame ove tuge prolaze.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:36:56   
R&T@
Ja sam tri mjeseca pokušavala prenositi stariju u njenj krevet i sobu i na kraju odustala.
lijepo njen veliki krevet ubacila u spavacu sobu pa spavamo svi ko sardine, ali nema suza i mjesecarenja u po noći.user posted image user posted image user posted image
Bit ce ako bog da vakta da obje zajedno preselim u dječiju sobu.

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:42:19   
Hanady RR
Kod nas je spavaća spoba najveća soba u kući 20m2 i tu smo svi naš bračni krevet, bebin krevet i njen krevet iz dječije sobe...nisma je još odvojila a sobicu je sma birala kad se farah trebala roditi.

A sinoć sam se sa mamom zakačila...fino je dovela kod sebe da zajedno ramazan porvodimo da nebude sma kući...a ona navalila da hanadi treba biti ozbiljija i tačka. Još kad mi kaže ti i tvoja sestra meni ovo niste radile...dođe mi da je...uh

Al jutros mama kaže da se neljuti na mene što sam glasno viknula na nju i to u svoj toj frci oko hanadi...
htjela je da je vodi kod sebe al ja joj nedam ...kažem ima da naučimo živjeti ovako nas četvoro...ako ode dan-dva kod nje samo skonta kako je fino biti sam...jer nana ko nana nikakvih obaveza nema pa joj samo ugođava...njoj kad hanadi kaže daj mi sok ona da odmah a ja moram bar pet puta reći čekaj srećo da farah pojede siku...a sok traži obavezno kad farah doji.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:48:12   
žana o8
Draga Hanady, mislim da je to samo jedna faza koja će brzo proći. Od moje prijateljice kćerka je isto tako reagovala kada je dobila sestru i plakala, histerisala, nije htjela spavati... Ali to je prošlo nekako za par mjeseci. I ja se slažem da je trebaš što više uključiti da bude uz bebu, i pričati s njom ša beba radi to si i ti radila i slično, ali i neke posebne priče mimo bebe , nešto što ona voli da radi ili priča , eto npr. gleda film, pa onda poslije pričajte o filmu. Ili neka neke stvari ostanu "vaša mala tajna" , da ona pomisli kako si ti u nečemu samo njena i da se osjeća odraslo, ako ništa odraslije od bebice.
Eto ja bih tako, ali još nisam u toj situaciji, iako su je svi u mojoj blizini prolazili. Zato ne sikiraj se puno. Pusa od nas dvije.user posted image

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:50:08   
R&T@
hanady, što me nađe s ovom temom! Mi bismo se trebale udružiti.
E, nek ima neko spavaonicu kao ja. Dođe mi da slikam i zaljepim po banderamauser posted image user posted image
ko god je ušao u kuću odmah: bla, bla, bla.
Nane su najgore. ja bih trebala biti ozbiljna, a oni je skroz razmažiše. Kad je kući ide sama u wc, a kod nana nece ni gacice da podigne, da prostiš.
A to za sok. Mojoj sve treba dok beba jede. cim se ja odmaknem od bebe, ona se sama zabavi.


_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:50:41   
Tidzi
Razlika izmedju moje dijece je 20 mjeseci. Dok sam bila trudna najvise sam se plasila toga i kakve ce sve reakcije biti kada Adin vidi da ima beba, da ima neko novi. Srecom, jos dok sam bila u bolnici, savjetovali su me da maximalno u sve ukljucim sina. Da donese pelenu za nju, da donese carapice, da drzi flasicu dok pije vodu ili mlijeko, ma u sve u cemu bi on ikako mogao ucestvovat. I tako je i bilo! Obavezno su mi naglasili da nedajem komentare tipa, da njega vise volimo, da je beba kaka, da ne slusa, jer ce to sve zapamtiti, pa moze doci do toga da je odbacuje ili pak pocne tuci. I ni ukom slucaju da mu ne branimo da gleda bebu, da dira, jer ako ga budemo odbacivali postace agresivan prema njoj. Da se trudimo da on sa sestrom bude izravnjan u svemu. Trudili smo se svim silama da to sprvedemo u dijelo i uspjelo je. Kada smo dosli iz bolnice, Adin se nije odvajao od mene. Kada b htjeo gledati bebu ili ju dirati rukicama, mi mu to nismo branili ( ali smo obavezno nadgledali da je ne bi povrijedio i objasnjavali mu da mora polahko sa njom jer je ona mala), dok su drugi kada bi vidjeli to sizili i panicili da to nedam, da bebu odvojim, udarit ce je... Srecom, mi nismo odustajali i gledali smo da on max prihvati malu. Mi nismo imali problema do sada!

_____________________________

Adin 12.01.2007
Elma 22.09.2008
Erna 02.08.2010

"Zivot je procitan roman, samo sto se u romanu mozes vratiti na predhodne stranice, a u zivotu nikad na prosle dane!"

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
23.8.2009 21:52:45   
žana o8
I slažem se s tvojim zadnjim postom da je ne bi trebala voditi nani često , upravo iz razloga koji si navela. Treba da zna da ste vas četvero sada porodica.

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
24.8.2009 12:46:12   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Hanady

o moja enisa...evo i sad sam u suzama...muž mi je otišao u noćnu, Farah sam podojila da spava  a ona duša moja tužno otišla do rerne uzela pite (morala sam i danas pravit radi nje) i kaže '' mama ja ću jesti ti će me voliti''. user posted image



IZVORNA PORUKA: Hanady
ona jednostavno provodi huju...a kad je izmolim da legne ona me pita '' jelde mama ti si mene prvu rodila ti mene najviše voliš,


Prvo ću ti reći ono najbitnije: to će proći.
Da znam da ti se čini da izlaza nigdje nema, ali vjeruj mi da će proći.

Onda dalje, enisa_sara ti je već skrenula pažnju na gluposti kojom okolina filuje starije dijete. Meni je to nešto prestrašno.
Najbitnije od svega je da Hanady nije agresivna prema malenoj ( nisi rekla da jeste ), žona nije uopšte ters niti provodi huju ona je jednostavno zbunjena.

I ono najbitnije: ti njoj fališ.
Ja kada sam shvatila tu jednostavno činjenicu život mi je postao puno lakši.
pusti dedu, majku, tetku.......ja sam skontala da svojoj Hani ustvari ja falim.
Nije bilo veće sreće nego kada sam je odvela da se otušira sa mnom ( nažalost u prvim danima smo jedino tamo mogle biti mirne od mladje ).
Ona više nije sigurna ni u šta.

I još ću nešto da ti kažem: beba sada treba samo da je sita i suha, svo ostalo vrijeme posveti starijoj.

I za kraj još jednom da apsolviramo: proći će. Ti joj nedostaješ i sve je zbunjuje.

ps moju je mjesec dana bolio stomak, iz nekog njoj samo poznatog razloga. user posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
24.8.2009 13:03:29   
Amrino
Mene je ovoga uzasno strah...Izmedju moje djece ce aBd biti razlika 2 godine i 2 mjeseca...Vec sada mu pricamo o bebi. Kada ga pitamo gdje je beba pokaze moj stomak...ponekad sam dodje i poljubi ga...i tako - ali kada ga pitam hoce li maloj bebi dati Zazu (siku) odgovor je uvijek- NEECEE!!!
Mnogima je to smijesno i simpaticno ali mene pravo prepadne...jer vec sada zna da nesto nece da dijeli...
Negdje sam procitala da se straijem djetetu treba posvetiti 70 % paznje i vremena a mladjem 30%...Nekako mi je to logicno ali ne znam kako to izvesti...jer Hamzi sam, kada se rodio, posvecivala 100 % vre,mena i paznje...Takodje smo dobili savjet od nekih ljudi da svima (kome mozemo) kazemo da kupe obavezno poklon i njemu kada budu dolazili na babine...i da mi kupimo dosta poklona- u slucaju da neko ne kupi ili nesto ne donese njemu da mi mozemo "uskociti". Takodje da mu nesto kupimo i kazemo da mu je to od sestre ili brace...da zna da i beba njemu nesto daje a ne samo on njoj...
Lako je ovako pricati...a praksa je nesto drugo. Predlazem ti da stvarno ozbiljno popricas sa porodicom i ostalima da budu krajnje oprezni sa izjavama tog tipa- jer to se djeci itekeko uzeze u pamcenje! Bolje neka se oni dure nego da povrjedjuju dijete...
Sretno ti draga...Samo joj pruzite mnoooogo ljubavi, zagrljaja, strpljenja i sve ce se ubrzo aBd smiriti...

p.s probaj ovo sto je hanabanana rekla. tusiraj se s njom i sl...


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
24.8.2009 13:05:58   
hanabanana
O da...i ja sam u bolnicu ponjela poklon koji sam dala Hani kada je došla po mene i sestru u bolnicu....rekla sam da joj je to sestra donijela.

Kad je bio rodjendan, imala sam spreman poklon za Hanu - da vidite te sreće i veselja :):)
I opet kazem, svi ostali su joj donijeli poklon kao i mladjoj, ali tek kada smo muž i ja dali poklon i njoj tek tada se lice ozarilo.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
24.8.2009 13:14:36   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

i da mi kupimo dosta poklona- u slucaju da neko ne kupi ili nesto ne donese njemu da mi mozemo "uskociti". Takodje da mu nesto kupimo i kazemo da mu je to od sestre ili brace...




Ovo pod obavezno!! Ona je dobila komplet za vile (haljina, kruna i štapić - to joj je brat donio user posted image ) A uvijek imam neke "siće" ako gosti zaborave da njoj kupe poklon. Mojoj je recimo bitno da ona količinski više dobije user posted image  Recimo ako je bebi dobio 2 stvarčice, da ona dobije 3, isl. user posted image

(odgovor članu Amrino)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
24.8.2009 20:07:34   
Hanady RR
e drage moje....mi smo hanady kupili konjića na ljuljanje i muž ga stavio u gepek ona nije vidjela...kad je otvorio gepek da stavimo moje stvari iz bolnice mi se kao svi začudili otkud to...a moja seka joj kaže to ti je sestrica kupila i ponjela iz bolnice. Kako se samo slatko okrenula prema korppi bebi i akže joj''Ma bebice nmoja šta si ti ovo meni kupila'' i to sa stavom ko star malauser posted image user posted image user posted image user posted image

A danas smo išle u cinemacity i gledale ledeno doba samo ja i ona, pa smo išle u igraonicu, pa u one2play ( naravno igračka je pala), pa pojeli picu pa kolač, pa kupili u Almi ras vešova is ebi i njoj i to sma je birala potkošulje jer ih jako voli. i sve to...al došli kući i tu je nastala panika...ona je odjednom počela plakati nenormalno, histerično bez objašnjenja šta joj je i ne kontam garant.

samo se nadam da ste u pravu...proći će.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
26.8.2009 8:56:47   
malahani
cao svima
svasta se pametnog napisale i valja to zapamtiti..sta znaci iskustvo..i mene je strah ovog problema,mi sad ocekujemo drugu bebu i i vec sad se pitam kako cu ja to sve,biti dobra i jednom i drugom..kad sam saznala da sam trudna u meni je zavladao neki osjecaj kao da sam iznevjerila ovo prvo dijete(moram reci da je to prava mala maimna maza i svo moje vrijeme je posveceno njemu,sve svoje prioritete zapostavila),kao da je necu više njemu moci posvecivati toliko pažnje.osjecaj krivnje user posted image jesu li to sad hormoni,ili...ja se nadam da jesu user posted image .razlika ce biti 2 god i 9 mj..kad ga pitam hoce li ti mama roditi bebu,on kaze nece..a strašno je vezan za mene,moze otici bilo kome al kad je vrijeme da spava tu nastaje problem..al nadam se da ce se nešto za tih 9 mj promijeniti..tako sam i ja mislim da starije djete treba ukljucivati u obaveze mladjeg..ali dr je teorija dr je praksa..moja prijateljica ima taj probem,razlika medju djecom je 2.5,ova starija je bila buca,sad mršava ko grana,ne jede,sad kako je ova mladja narasla smo se udarju,nikako da u istoj sobi budu zajedno...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
26.8.2009 9:14:23   
Hanady RR
Draga i ja sam isti strah imala kad sam trudna bila. Posljednji mjesec trudnoće plakala sam svaki dan, sve mislim kako ću ja voljeti obadvoje kako ću im stići pažnju posvetiti, hoće li mi straija patiti jer joj uskarćujem dio ljubavi koju ću kad rodim morati da podjelim. No kad sam rodila drugu , taj osjećaj straha preplavio je osjećaj sreće, oba djeteta isto se vole nema tu razlike i stiže čovjek da im udovolji doduše sebe slomiš kao i ja sebe ali djete ko djete nikada mu nije dosta. Eto ja sam imam bebu od 6 mjeseci al je starija uspjela ponovno sa onim da je centar svijetas, njoj se dnevno više posvetim nego bebi. Koliko puta dnevno samo pročitam knjigu bajki i odgovorim na isto pitanje po milion puta i trudim se da joj udovoljim maksimalno da shvati da se ništa nije promjenilo ali pametnica je to. tebi obavezno savjetujem da obezbjediš poklon djetetu koji će mu beba iz bolnice donijeti to je psihološki efekat koji u slučaju ljutnje starijeg djeteta prema bebi uvjek pali da se pomene. Po mom postu vidiš da neće biti lako, a možda neće biti ni slično ne možemo znati a ti svakako ti držim fige i iskoristi vrijeme da prije reođenja zavoli dolazak bebe u kuću. Sretno!

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu malahani)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
26.8.2009 9:30:55   
Anoniman
Draga Hanady,
taj tvoj problem koji imas, vrti mi se u glavi od pocetka trudnoce, jer nisam 100% sigurna kako ce reagovati moja curica, koja ima vise od 5 godina, kada se rodi braco... Strah postoji, to je bez komentara, ali... Ja sam shvatila da je moja curica vrlo bistra i kao sto ja to imam obicaja reci za svu danasnju djecu, rodjena s fakultetom... Vjeruj mi, najbolje je da sjednes s njom na samo, porazgovaras kao sa odraslom osobom, lagano i njezno... Ispitaj prvo zasto se tako ponasa, natjeraj je blago okolo kole da ti kaze zasto se tako ponasa, sta je uzrok, a onda joj objasni kao odrasloj osobi sta predstavlja beba za tebe za nju za sve vas...
Pisala sam temu Ljubomorno dijete - pomoc, na temi odgoja... http://www.ringeraja.ba/forum/m_331745/mpage_2/tm.htm#344060
procitaj pa ces shvatiti o cemu ti govorim... jer to mi je dosao kao jedan mali test kako ce reagovati na novog clana porodice... Ipak, htjeli mi to priznati ili ne, nasa djeca su danas vrlo inteligentna i vrlo dobro znaju sta hoce i sta zele... Samo mi trebamo biti maheri pa doprijeti do njihovih zelja a da oni ne skontaju da mi to znamo... Samo lagano draga, bit ce to sve ok, nemoj plakati jer to moze protumaciti kao da te sikira beba pa da je jos i zamrzi, ili skontati da je ona uzrok tome pa ce jos gora postati zbog osjecaja krivice...
Nadam se da ces se slijedecim postom javiti i reci da je stvar rijesena... Iskreno zelim ti sve naj naj, da djecica ti budu zdrava i ziva i uvijek pametna kao sto sigurno vec jesu... user posted image

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *