|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
[Anketa]

ANKETA: Maticne celije???


DA
  87% (68)
NE
  12% (10)


Ukupno glasova: 78


(Posljednji glas : 2.12.2014 0:59:15)
(Glasanje traje do: -- )
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: ANKETA: Maticne celije???
5.11.2009 14:22:58   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

veeseelaa tebi nije kasno ...ako Bog da jos ces ti djecice da imas...user posted image


obje ćemo abd

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: ANKETA: Maticne celije???
5.11.2009 14:29:34   
Suzana
Pohranjivanje matičnih ćelija je nadam se spas za čovječanstvo.
Dok sam bila trudna, malo sam znala o tome, tj. sve što sam znala čula sam od kume koja je Magistar genetike i molekuralne biologije. Ona mi je tada malo pričala o tome, a ja trudna i luda nisam baš pomno slušala i razmišljala o tome. Da jesam, sigurno bih uradila pohranjivanje...
A nedavno je to bila tema i u ZF na Pinku, i o tome smo pisale na RR. Poslije toga sam sa kumom opet pričala, ali sam je sada pažljivo slušala. user posted image
U svakom slučaju, svi bi trebali ovo uraditi. Ako opet budem bila trudna, ozbiljno ću razmisliti o tome.
Slažem se da je skupo... ko ima 2.000 EUR u džepu... Ali neki su već lijepo objasnili - odlucimo se na kredit od 2000 EUR da bi adaptirali kuhinju, a zdravlje naše djece nam treba biti na prvom mjestu (pu, pu, pu, daleko bilo i nikada nikome ne zatrebale pohranjene matične ćelije...), i da, to je za narednih 20 godina, pa to dođe nekih 100tinjak EUR godišnje...
Ne znam... Ali sve trudnice neka razmisle o ovome.



_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: ANKETA: Maticne celije???
5.11.2009 14:29:39   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Ela78

Prvi dio koji se uplaćuje je 210 eura (odnosi se na paket medicinske opreme)
Tek kada se ispita kvalitet i dobije potvrda o ispravnosti matičnih ćelija uplaćuje se drugi dio novca od 1770 eura i to se odnosi na narednih 20 godina znači plaćeno je čuvanje u bankama za 20 godina uz obavezu ako NE DAJ BOŽE zatreba dužni su da u roku od 48 sati dostave ćelije u medicinsku ustanovu.



A šta ako ispitivanje pokaže da kvalitet nije dobar, i da čelije nisu ispravne?
Da li u tom slučaju vraćaju novac?!
Šta znači " paket medicinske opreme "?
Da li naši ljekari pristaju na to da uzmu i pohrane krv iz pukovine?! Jer mi se poradjamo u našim bolnicama?! Kako se transportuju matične čelije do Belgije? Kakvo osiguranje imamo da će biti čuvane 20 godina?
Lično, teško da bih bilo šta radila preko posrednika.
Na kraju krajeva za 2000 Eura mogu otići u Postojnu, gore se poroditi u vodi, i dati matične čelije na čuvanje?

< Poruku je uredio hanabanana -- 5.11.2009 14:30:31 >

(odgovor članu Ela78)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: ANKETA: Maticne celije???
6.11.2009 15:44:27   
Ela78
IZVORNA PORUKA: hanabanana

A šta ako ispitivanje pokaže da kvalitet nije dobar, i da čelije nisu ispravne?
Da li u tom slučaju vraćaju novac?! - Ako se pokaže da kvalitet ćelija nije dobar nema svrhe ni pohranjivati ih to je prvi preduslov da se to može uraditi. Novac se ne vraća. (210 eura)
Šta znači " paket medicinske opreme "? - Odnosi se na paket medicinske opreme koji je potreban medicinskom osoblju da bi se uzeo uzorak i transportovao za Belgiju. Otkud znam šta sve tu spada vjerovatno upustvo, instrumenti kojima se uzima krv iz posteljice, pakovanje...user posted image
Da li naši ljekari pristaju na to da uzmu i pohrane krv iz pukovine?! Jer mi se poradjamo u našim bolnicama?! - Sam proces uzimanja je jako jednostavan i do sada su naši ljekari bez problema uzimali uzorak (ali moraju imati taj medicinski paket na koji se vraćam  jer je on neophodan)Kako se transportuju matične čelije do Belgije? -Ovo ti baš ne bih znala detaljno objasniti ali uglavnom sve je uvezano i rok koji se mora ispoštovati je 48-72 sata. Kakvo osiguranje imamo da će biti čuvane 20 godina? -Prvo se mora sačekati da se u Belgiji ispita ispravnost matičnih ćelija. Ako sve bude ok onda ti zajedno sa tom potvrdom dostavljaju i ugovor koji se potpisuje na 20 godina i tek tada uplaćuješ drugi dio novca na račun Cryo Save-a . Ne vjerujem da bi se baš smjeli zezati s tim jer to se čuva u Evropskoj banci matičnih ćelija i sa njima u stvari potpisuješ ugovor a koja s tim radi 20-tak godina.
Lično, teško da bih bilo šta radila preko posrednika.
Na kraju krajeva za 2000 Eura mogu otići u Postojnu, gore se poroditi u vodi, i dati matične čelije na čuvanje? -Tvoje pare tvoj izbor. Samo što mislim da bi pored tih 2000 eura za matične ćelije morala platiti još 2000 eura bolničkih troškova za porod kao strani državljanin u njihovoj bolnici heheh još plus u vodi user posted image


< Poruku je uredio Ela78 -- 6.11.2009 15:54:29 >


_____________________________

U braku 3 prelijepe godine
JA 31 - ok
MM 32 - oligospermia
2 IUI - 0

********************************************



(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: ANKETA: Maticne celije???
6.11.2009 15:50:55   
Nedi
Da, zbog zdravlja, zlu ne trebalo, a sad oko procedure bi se dalo diskutovati, skupo jeste ali ne previše. Nisam baš povjerljiva prema tim posrednicima ali dalo bi se to provjeriti ako budem u takvoj situaciji.

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Ela78)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: ANKETA: Maticne celije???
6.11.2009 15:58:32   
Ela78
Ja samo ovdje prenosim ono što znam i šta su mi rekli u Family Plus-u kako to sve funkcioniše, čisto da žene imaju predstavu
Po meni nije skupo i isplati se


_____________________________

U braku 3 prelijepe godine
JA 31 - ok
MM 32 - oligospermia
2 IUI - 0

********************************************



(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: ANKETA: Maticne celije???
6.11.2009 16:04:40   
Leva
Negdje sam procitala da se transport radi DHLom jer se tako moze ispostovati taj vremenski okvir.
Postoji zena u Sa koja je to uradila i voljna je pruziti svim buducim mamama informaciju. Kontaktirajte je! Doduse, zena je na GuGu. ba

_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu Ela78)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: ANKETA: Maticne celije???
6.11.2009 18:34:54   
Visnja RR
ja se iskreno nadam da ce Family Plus ostvariti s nama saradnju ...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: ANKETA: Maticne celije???
29.12.2009 22:30:44   
Esmica
Iskreno da kazem moj odgovor je bio NE,a napisat cu zasto.
Prvo ne razmisljam o tome da moje dijete bude bolesno.
A ako bude,neka bude ono sto mu je Allah propisao.
Znate sta je greska sto se radi u nasim rodilistima.Greska je to sto se pupcana vrpca sijece odmah po porodu,ne cekajuci da odpulsira,i tako beba ostane bez mnogo dragocijene krvi iz njene posteljice.To je potrebno nasoj bebi koja se rodi,i nizasta drugo.Vidite na internetu o tome.
Uopste ne vjerujem da se sve to tako fino obavi i sacuva.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: ANKETA: Maticne celije???
30.12.2009 13:37:42   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Esmica

Greska je to sto se pupcana vrpca sijece odmah po porodu,ne cekajuci da odpulsira,i tako beba ostane bez mnogo dragocijene krvi iz njene posteljice.




Da ovo je praksa u našim porodilištima, i potpuno je pogrešna.


(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: ANKETA: Maticne celije???
30.12.2009 15:19:51   
Visnja RR
http://www.youtube.com/watch?v=GGXNplB8RmE

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: ANKETA: Maticne celije???
30.12.2009 16:07:31   
Esmica
Visnja nije fer sto si mi obrisala linkove koje sam stavila.
Ljudima treba ponudit na izbor da odluce kako zele,a ne da brises ono sto je suprotno i da se namece samo jedna strana price.
Evo malo o tome. Ovo ispod je copy/paste sa jednog od linkova koji su obrisani.
matične stanice su dobar biznis, a mi - u djecu zaljubljeni majke i ocevi, uvijek želimo našim malim najbolje.

tako su nas i uvjerili (ili nas svakodnevno uvjeravajo), da so MS najbolja stvar, koju možemo pružiti naši djeci.

dal je stvarno tako?

zar nas nisu uvjerili na sličan način, ko nekoliko godina prije, da majčino mlijeko nije dovoljno dobro i da djeca trebaju pelene do 3godine ?

ali apsurd je još veći.
medicinski porod zamijenio je prirodne postupke i doveo do puno različitih poteškoča. u tom dijelu ja bi se (s obzirom na topic) skoncentrirala na rezanje pupčane vrpce. djete je u slučaju ranog rezanja oštečeno za 20-50% krvi i za (svoje!) matične stanice, koje - istina je - djete treba tekom života, ali SAD!, ne za 15 ili 20 godina!

Prihvatili smo, da nam doktori uzmu nešto, što pripada djeci, puno naplatimo za to, a na kraju - nikakve garancije, da ćemo s tim moč nešto napravit, kad nam zatreba.

jer sva "obečanja" su zasad samo špekulacije, lijepe rijeći a šte će moć s njima u praksi napravit, nitko zapravo nezna. neznaju ni, dal če količina bit dovoljna za odraslog čovjeka, ni kakva će bit kvaliteta.

naravno, tehnologija će ići naprijed, nema sumnje... ali je pitanje, dal to stvarno trebamo ili je u igri samo još jedno stvaranje potrebe, koja do sad nije postojala?!?

ne kažem, da se ne odlućite za bankiranje MS, ali odlućite se informirani i s druge strane, ne samo iz reklame onih, koji će na vas zaradit €€€!


(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: ANKETA: Maticne celije???
30.12.2009 16:09:25   
Esmica
A više o tome što rano rezanje vrpce (koje je uvjet za bankiranje) znači, naći čete na googleu ako tražite:
early cord clamping risks
delayed cord clamping
lotus birth

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: ANKETA: Maticne celije???
30.12.2009 16:26:55   
hanabanana
http://www.udrugaprimalja.hr/content_detaljnije.aspx?G1=9&G2=0&G3=0&G4=0&ID=51

Ima i ovdje malo.

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: ANKETA: Maticne celije???
30.12.2009 16:46:10   
Visnja RR
meni je zao sto nisam pohranila maticne celije svog djeteta...
i cak kad bih znala da postoji samo 0,1 % sansi da te celije u "nedajBoze" situaciji pomogne mom djetetu uradila bih to...
to nije moja zaljubljenost u moje djete vec zelja da uradim sve sto je u mojoj moci da mu pomognem...
na zalost nisam bila informisana o postojanju istih sto si nikako ne mogu oprostiti (obzirom da se smatram dovoljno informisanom o mnogim bitnim stvarima za moje djete)

btw mene niko nije uvjerio da je majcino mlijeko lose i da mora djete nositi pelene do 3 godine user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: ANKETA: Maticne celije???
1.1.2010 12:54:10   
Esmica
Inače, što je beba ranije rođena (pre vremena) krv u posteljici i pupčanoj vrpci je bogatija matičnim ćelijama. Vidite sada kakav je to izazov za doktore koji vole novac i koji znaju da će ako dete ranije izvade iz materice dobiti kvalitetnije (i tržišno vrednije) matične ćelije.
Neukim roditeljima se zato plasira priča o tome kako je uzimanje matičnih ćelija veoma korisno za bebu jer kasnije u životu ako oboli od neke teške bolesti može da se izleči sa sopstvenim matičnim ćelijama. Sa druge strane, beba koja je odmah na rođenju lišena određene količine krvi, koja joj po prirodi pripada, logično je podložnija bolestima. Da se pupčana vrpca ne sme seći pre vremena zapisao je još 1801. godine Erasmus Darvin (deda Čarlsa Darvina) i on doslovce kaže: “Druga stvar koja može veoma povredti dete je nastojanje da se iseče pupčana vrpca pre vremena: ona uvek treba da se ostavi dok dete nekoliko puta ne udahne vazduh  i dok sva pulsiranja u pupčanoj vrpci ne prestanu. U suprotnom, dete će biti mnogo slabije jer deo njegove krvi ostaje u placenti, umesto da završu u njegovom telu”.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: ANKETA: Maticne celije???
1.1.2010 14:04:26   
vjestica
i ja imam par pitanja, a dok na njih ne dobijem odgovor, ne mogu se odlučiti ni za da, ni za ne
prvo me zanimaju relevantna medicinska istraživanja o važnosti i korištenju matičnih ćelija, gdje ih mogu naći?
ne tvrdnje crio save i family plusa, nego medicinske članke stručnjaka za šta se sve koriste matične ćelije
druga stvar je koliko je family plus pouzdan posrednik?
ja sam pokušala pročitati njihovu brošuru i možda će nekome smiješno zvučati, ali ja ne mogu nekome pokloniti svoje povjerenje, ako nije u stanju korektno ni brošuru napraviti
brošura je puna grešaka, reklame i zvuči mi ko tv prodaja


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: ANKETA: Maticne celije???
1.1.2010 15:42:56   
Esmica
http://www.ivonazivkovic.net/MATICNE-CELIJE-LECENJE-ILI-OBMANA.html

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: ANKETA: Maticne celije???
5.1.2010 22:22:11   
vjestica
zanima me ima li još nekih tekstova o matičnim ćelijama
i koliko su pouzdani posrednici za transpost matičnih ćelija?
da li ljekari na našim klinikama znaju izdvojiti krv i da li je neko kod nas to radio?


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: ANKETA: Maticne celije???
23.1.2010 22:24:23   
breskvicaa
Radi svog dijeteta i njegovog zdravlja koje se nadam da ce me dragi Allah đ.š obradovati sa malom user posted image   user posted image

< Poruku je uredio maida_sa -- 23.1.2010 22:34:58 >


_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: ANKETA: Maticne celije???
13.2.2010 15:00:02   
veeseelaa
jel iko od naših forumašica izvršio pohranjivanje matičnih ćelija na Koševu ili u Državnoj? kako to ide? ranije naravno moraš dogovoriti sa dr koji će te poroditi? on mora isključivo biti prisutan jer je ranije valjda obučen na koji način se uzimaju mat. ćelije iz pupkovine
Šta ako dr pogriješi? nema više ponovo! jeste prosta procedura ali može se napraviti greškauser posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: ANKETA: Maticne celije???
3.6.2010 19:01:55   
alika
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

jel iko od naših forumašica izvršio pohranjivanje matičnih ćelija na Koševu ili u Državnoj? kako to ide? ranije naravno moraš dogovoriti sa dr koji će te poroditi? on mora isključivo biti prisutan jer je ranije valjda obučen na koji način se uzimaju mat. ćelije iz pupkovine
Šta ako dr pogriješi? nema više ponovo! jeste prosta procedura ali može se napraviti greškauser posted image



Ja sam izvrsila pohranjivanje maticnih celija preko posrednika iz Banjaluke, o njima svaka rijec hvale. Vrlo su profesionalni, redovno smo kontaktirali dok nismo zavrsili svu proceduru. Sve je vrlo jednostavno. Ja sam se porodila u drzavnoj bolnici , svi doktori i sve sestre babice su obucene da provedu postupak koji je vrlo jednostavan. Prije termina je potrebno kontaktirati Family Plus, nakon izvrsene prve uplate, oni na adresu posalju paket koji nosite na porod. Ja sam ponijela paket i obavjestila dezurnog doktora da zelim pohraniti maticne celije i on je rekao ok. Odmah su babice pogledale film koji im je dostavio Fam,ily Plus vec ranije da se podsjete na sami postupak i u mom slucaju one su to obavile. Kad se sve zavrsi, vi muzu paket nakon poroda, on kontaktira covjeka iz Fam,ily Plusa koji to preuzme i salje dalje. Nakon nekoliko dana su me kontaktirali iz Family Plusa da potvrde da je iskoristivost celija 99%, znaci da su sestre odlicno odradile posao. Ja sam ih pitala ranije , da li je bilo slucajeva da nasi doktori "zakazu", i oni su mi rekli da nije. Uglavnom, nakon toga uplatila sam ostatak cijene i dobila original certifikat sa brojem koda pod kojim se cuvaju celije.
Uglavnom preporucujem svakome ko je u mogucnosti da pohrani maticne celije, sve je vrlo jedostavno i vec uhodano kod nas. Ako neko ima jos neko dodatno pitanje, tu sam.


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: ANKETA: Maticne celije???
3.6.2010 19:17:19   
alika
da ne bude zabune, krv iz pupkovine se uzima kada se zavrsi standardni postupak radjanja djeteta, nakon sto se odreze pupcana vrpca i nakon sto se babice pobrinu za bebu. To apsulutno ne skodi bebi, vec se uzima krv iz pupkovine koja je odstranjena i koja se inace baca u tom momerntu. 

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: ANKETA: Maticne celije???
3.6.2010 19:51:35   
Emica_sa
To je jedna od najboljih stvari koje covjek moze uraditi,ako ima novcanih sredstava,ja nazalost nisam imala jer sam ionako u dugu,ali drugi put planiram svakako.Samo steta je velika sto u nas nema banka pa to cak mora ici u Belgijuuser posted image

(odgovor članu alika)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: ANKETA: Maticne celije???
3.6.2010 19:58:36   
Visnja RR
zanima me ko je sve sa foruma pohranio maticne celije... cisto mi treba zbog statistike...ako neko ne zeli reci javno nek mi posalje pp.. hvala!

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *