|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   otkaz zbog trudnoce
10.6.2008 23:46:25   
neki
Hi,tek sam se uclanila i htjela bih ovo negativno iskustvo podijeliti sa vama.Naime,zaposlena sam u privatnoj firmi vec tri mjeseca,od cega sam vec dva trudnauser posted image user posted image user posted image Prijavljena sam na puno radno vrijeme,plata i nije losa,ali.....Direktor i ostali sefovi su saznali za moju trudnocu i vec su mi rekli da cu raditi jos par dana dok mi ne istekne ugovor(primljena sam na odredjeno i ugovor potpisujem na mjesec ili tri mjeseca,ovisno o raspolozenju nadredjenih).Pravo sam razocaranauser posted image user posted image user posted image Zanima me kakva su moja prava,i postoji li mogucnost da se podnese ikakva tuzba ili bilo sta?Molim vas ako imate ikakav savjet,pomozite,hvala unaprijed.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 9:13:06   
Blue rose RR

Prema članu 53. Zakona o radu FBIH, poslodavac ne može odbiti da zaposli ženu zbog njene trudnoće, ili joj zbog tog stanja otkazati ugovor o radu, ali je, mogu rasporediti na druge poslove.  Međutim, u praksi je nešto sasvim drugačije odnosno česta je pojava da trudnice koje imaju zaključen ugovor o radu na neodređeno vrijeme dobijaju otkaze sa obrazloženjem da su tehnološki višak, i tako nastoje da prikriju da je trudnoća isključivi razlog otpuštanja žene.
A što se tiče tiče prijavljivanja nadležnoj službi, postoji inspekcija rada na nivou kantona koji su zaduženi da po prijavama postupaju.


< Poruku je uredio maryam amina -- 11.6.2008 9:15:39 >


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 9:18:21   
Emina*
Jesi li  primljena na odredjeno ili neodredjeno???

_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 9:26:59   
Blue rose RR
Eminice, reče da je na određeno (tu je i začkoljica, jer se ugovori potpisuju na 3-4 mjesec), te se ostavlja prostor manipulaciji.
Ali sve u svemu trudnoća - NE SMIJE biti razlog otkaza ili ne produženja ugovora o radu.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 9:32:44   
ame_la
user posted image Po isteku ugovora mogu da te otpuste
pa ćak i ako si na porodiljskomuser posted image
bar koliko sam ja informisana
i ja borbu vodim
bila sam na 3 mjeseca pod ugovorom, što je isteklo u martu, i peglala se sve do prije dva dana ( nisu mi slali ugovor a kada bih ih nazvala uvijek bi se našli u nekom poslu i kao nemaju vremena a da se ja nesikiram da će USKORO poslati) HELLO!!!!!!!!!!!!!!!
Dok nije došla inspekcija kao od Boga poslatauser posted image
i taj isti dan mi je šef produžio ugovor na godinu
tako da sam sad mirnauser posted image

a inspektor kaže svi oni to tako rade drže trudnicu a kada ode na polovanje samo je odjave
a sada će fino platiti kaznicuuser posted image
a inspektor je obečao šefu da će opet doći da provjeri stanje i ako nebude ispravno da će opet platiti kaznu
PA TI DRAGA NAZOVI INSPEKCIJU NEKA IH IZBACE IZ GAČA
MENI TO NIJE PALO NA PAMET
AL VIDIŠ UVIJEK PRAVDA DOĐE NA SVOJE

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 9:35:36   
Emina*
Sad tek vidjeh, mislila sam da je umjesto na napisala ne...
To ti uveliko zavisi od firme, i njihove politike..
Mada kako ti je i Sanela napisala gore,
trudnoca je jedan od velikih faktora zbog cega otpustaju zene,
a prikrivaju to drugim cinjenicama i razlozima...
Jer kaznjivo je ukoliko poslodavac otpusti zenu za vrijeme trudnoce..

Evo ti link, imas tu pravne savjete, pa mozes procitati, mozda ti nesto i pomogne....
Sretno.......

http://www.posao.ba/articles.php?user=9f016d82a6ce9ada5666a6f2220ec9c2&act=complete&aCat=10&aID=1307&type=R

< Poruku je uredio Eminica -- 11.6.2008 9:36:38 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 9:46:52   
*sunce*
zdravo cure, i ja sam strahovala zbog ovoga i još uvijek strahujem...naime odugovlačila sam da im kažem za trudnoću baš iz tog razloga što radim u privatnoj firmi, zbog pada cijena na berzi i posao u brokerskim kućama je naravno opao tako da su u mojoj firmi krenuli sa zatvaranjem nekih poslovnica i o mojoj se polemisalo i tako tada nisam ni u bunilu htjela reći za trudnoću jer sam mislila da će to još više doprinijeti zatvaranju e kad se stišalo i odlučilo da poslovnica ostaje da radi ja se nekako nakanim da ispitam kolegicu koja ima dijete oko 1-2 a radi podugo da pitam šta bi bilo sa mnom i ona kaže trebala bi ostat radit kao i mi što smo radile.....i tako ja nazovem glavnog pravnika i kažem mu jedva nekako i pitam eto šta će bit sa mnom kaže pa ako se osjećaš dobro i ako možeš radit radi user posted image  i to je riješeno al sad me kopka što nisam još ispitala šta će bit na kraju trudnoće da li će me dati na bolovanje ili će mi spirit otkaz... čula sam da u privatnim firmama porodiljsko ide na 3 i 5-6 mjeseci...jel to tako kako ide...

nadam se da mi neće dati otkaz jer dok sam ja na bolovanju oni uplaćuju meni moju platu ne čitavu valjda ali njima socijalno isto nešto uplaćuje tako da oni nisu na gubitku nikakvom (jer u mom slučaju ja sam sama u poslovnici i morat će naći nekoga da radi dok mene nema e sad da plaćaju i mene i nju ????)

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 10:07:19   
ame_la
Trebalo bih da imaš pravo na godinu dana porodiljskog ( međitim oni - privatnici - bi bili najsretniji da se mi odmah po porodu vratimo na posao, direktno iz bolniceuser posted image
Bar je tako u Sarajevskom kantonu
i ovdje kanton sve snosi i socijalno i zdrastveno i plus mislim 300 i nešto km daju kao nadoknadu
a neznam kako je u tuzli
možda ti je najbolje da -ako imaš ugovor na neodređeno da odmah otvoriš trudničko bolovanje kod Dr.
ja bih to uradila da sam imala takvu situaciju -i onda neće imati osnov  da te otpuste a po porodu trudničko

(odgovor članu *sunce*)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 10:09:12   
ame_la
IZVORNA PORUKA: ame_la

porodu trudničko

pardon - porodiljsko bolovanje

(odgovor članu ame_la)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 10:22:22   
*sunce*
ame_la neznam ja baš kako to hoda ali mi tetka radi u piu i kaže da će se firmi plaćati za mene tako da nisu na gubitku ja inače radim za sarajevsku firmu ali to nema mislim veze sa mojim kantonom i ovim problemom e sad to što kažeš da otvorim bolovanje pa posle ono drugo problem je što onda odma trebam ganjati curu koja će ovdje raditi jer sam sama a oni ako budu neki kreteni pa mi budu htjeli dati otkaz njih to neće spriječiti jer kao što sam već rekla obim posla se smanjio i vrlo lako mogu zatvoriti poslovnicu....

(odgovor članu ame_la)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 10:35:11   
ame_la
U svakom slučaji zeznuto do bola
Kako ih nije stid Samo se to pitam
Nedaj Bože al šta da nam ta sikiracija naškodiuser posted image
ja sam 3 mjeseca bila kao na iglama
Pa vjeruj mi da sam nočne more imala o otkazu
ipak naše male bebice u pupi osjete nervozu mame
moralo bih i na njih uticati
a to me najviše boliuser posted image

Draha dobro razmisli i posavjetuj se
Ništa te ne košta da odeš do advokata
da se pripremiš na sve
da vidiš svoja prava
to obavezno uradii

(odgovor članu *sunce*)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 12:00:36   
Blue rose RR
Meni su po jednom drugom pitanju pomogli, a vrlo su ekspeditivni, tako da kome treba pravni savjet pošaljite e-mail, na:

www.vasaprava.org.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu ame_la)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 12:27:54   
neki
Hvala vam puno na odgovorima i podrsci,pokusacu da se obratim inspekciji rada,pa sta Bog da.HVALA

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 12:48:43   
neki
Zaboravila sam dodati da sam cula da ih ne mogu tuziti jer sam prijavljena na odredjeno,a da sam na neodredjeno onda bih mogla da ih tuzim.A ovako imaju pravo po isteku ugovora da mi daju otkaz,bez obzira sto sam trudna.Ali i to je sve "rekla-kazala".user posted image

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 13:10:36   
amlatifa
Prvo da te pozdravim. Meni se puno sviđa ova tema mislim da nemaš samo ti ovakav problem nego većina žena koje su trudne ili to čak žele da budu kao npr.ja. I ja radim u privatnoj firmi i sama se dvoumim dali da počnem da radim na drugoj bebi ili ne. Kod nas u firmi do sada žene koje su se porađale imale su po 3-4 mjeseca porodiljskog, a meni lično je to malo. Nije onda ni čudo što nam je natalitet opao. Moje lično mišljenje je da trudnice nemaju nikakva prava i da bi se jednom trebalo stati tom vandalizmu u kraj. Tebe mi je lično žao ali hvala Bogu imat ćeš bebicu, a nadam se da ću ti se i ja uskoro pridružiti kud puklo da puklo.  user posted image

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: otkaz zbog trudnoce
11.6.2008 13:12:48   
ame_la
Žene nedajmo se
user posted image user posted image user posted image
Jake smo mi!!!!!!!!!!

(odgovor članu amlatifa)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: otkaz zbog trudnoce
13.6.2008 13:10:26   
Antigona
Evo jedna ideja da se raspitate!
A šta ako odete na čuvanje trudnoće prije isteka ugovora na određeno?
Kolika je u tom slučaju porodiljna naknada?
Mislim da bi Vam bila veća naknada u tom slučaju nego da se po otkazu prijavite na biro! Jer bi vam prosjek uzimali od plate!
Mislim da postoji par caka ali ja nisam stručnjak nadam se da će neko znati!
Sretno cure!!

(odgovor članu ame_la)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: otkaz zbog trudnoce
13.6.2008 13:30:16   
ame_la
Sigurna sam samo da poslodavac može otkazati ugovor bez obzira na bolovanje

a da li se može od toga izvuči nešto bolje nego od biroa
ko zna.........
treba stvarno biti maher u ovim stvarimauser posted image

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: otkaz zbog trudnoce
13.6.2008 14:06:41   
ame_la
Ovako se mora inače otkaz
user posted image

(odgovor članu ame_la)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: otkaz zbog trudnoce
15.6.2008 21:49:17   
Emina*
IZVORNA PORUKA: ame_la

Ovako se mora inače otkaz
user posted image



user posted image   user posted image   user posted image   user posted image   user posted image   user posted image     I smijesno i zalosno  user posted image   user posted image   user posted image


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu ame_la)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: otkaz zbog trudnoce
16.6.2008 9:02:07   
ame_la
Upravo tako
pozdrav

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: otkaz zbog trudnoce
16.6.2008 10:47:17   
Suncica*
Ovde kod nas kada se zaposlis probni rad traje tri meseca, s tim da si uredno prijavljen i sve po redu.
Imas pravo da ostanes u drugom stanju tek nakon godinu dana, a porodiljsko je redovno 12 meseci.
Koliko ja znam ovde nikome ne prave problem zbog trudnoce, ali problem nastaje kada treba dete upisati u vrtic, jer ni pomocu carolija ne mozes da dobijes mesto.
Mene sada ceka staziranje, pa smo povukli sve moguce veze za obdaniste..


(odgovor članu ame_la)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: otkaz zbog trudnoce
18.6.2008 22:47:19   
triplemama
MM ima privatnu firmu i nikada nam ne bih na um palo da nekome zbog trudnoće damo otkaz.
Evo ja sam sada na porodiljskom, a i jedna kolegica je trudna pa smo se svi sturili (poslije 10 god. braka) i svi je pošteđuju koliko god mogu.
Ja stvarno neznam kakav je to problem, sve preko 42 dana bolovanja plaća država.

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Suncica*)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: otkaz zbog trudnoce
22.6.2008 23:32:30   
neki
Ja koliko znam,nikakve obaveze poslodavac nema prema meni dok sam na trudnickom...Ali eto mozda mi produze na mjesec,dva(ostali trebaju iskoristiti godisnji odmor user posted image )...Javim vam jos cim doznam sta ce biti...Pusa

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: otkaz zbog trudnoce
23.6.2008 9:51:03   
budućamama
IZVORNA PORUKA: Antigona

Evo jedna ideja da se raspitate!
A šta ako odete na čuvanje trudnoće prije isteka ugovora na određeno?
Kolika je u tom slučaju porodiljna naknada?
Mislim da bi Vam bila veća naknada u tom slučaju nego da se po otkazu prijavite na biro! Jer bi vam prosjek uzimali od plate!
Mislim da postoji par caka ali ja nisam stručnjak nadam se da će neko znati!
Sretno cure!!



Draga Antigona,
da ti odgovorim a tvoje pitanje. Porodiljna naknada nema nikakve veze sa privremenom spriječenosti za rad zbog komplikacija u trudnoći radi kojih se obično uzima bolovanje. Dakle, pravo treba razlikovati naknadu plate zbog privremene spriječenosti za rad (npr. čuvanje trudnoće) i porodiljsku naknadu ( nakon poroda).
Ukoliko odete na bolovanje prema Zakonu o zdravstevnom osiguranju F BiH naknada plaće se isplaćuje u punom iznosu (100%) od plaće, a ukoliko ste na porodiljskom odsustvu poslodavac može a ne mora doplaćivati razliku plaće u odnosu na porodiljsku naknadu.
Korištenje ove prve opcije (osim ako naravno stvarno imate problematičnu trudnoću) može vam ići u korist, ali treba imati u vidu da firme za to vrijeme obično u 99% slučajeva ne isplaćuju topli obrok, prevoz, a ni regres (regres se ne isplaćuje ukoliko je firma poslovala s gubitkom i ukoliko niste koristili godišnji odmor).
Eto, nadam se da sam bar malo pomogla. Ovo je inače moja strukauser posted image

_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *