|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 6 7 [8]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
18.3.2014 13:28:49   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Alverde

To je 100% sigurno sto se tice pravne strane Hanady?hvalauser posted image

100%

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Alverde)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
18.3.2014 13:39:43   
Alverde
Hvala Hanadyuser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
4.4.2014 13:50:10   
merima_s
Čitam ovaj zakon o radu FBIH gdje stoji: "Za vrijeme trudnoce, porodaja i njege djeteta, zena ima pravo na porodajno odsustvo od jedne godine neprekidno, a za blizance, trece i svako slijedece dijete zena ima pravo na porodajno odsustvo od 18 mjeseci neprekidno. "

Kada je moja prijateljica rodila treće dijete i pitala za ovo u ZEDO kantonu u rekli da se to odnosi na trojke a ne na treće dijete. Poslodavac u Sarajevu joj nije pravio problem za ovo ali u kantonu nisu htjeli isplaćivati naknadu.

Zanima me je li neka od vas rodila blizance ili treće dijete i kava je bila situacija sa naknadama?


_____________________________

Mamino srce kuca samo za vas dvoje....moje sve H&H

(odgovor članu Alverde)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
4.4.2014 13:53:51   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: merima_s

Čitam ovaj zakon o radu FBIH gdje stoji: "Za vrijeme trudnoce, porodaja i njege djeteta, zena ima pravo na porodajno odsustvo od jedne godine neprekidno, a za blizance, trece i svako slijedece dijete zena ima pravo na porodajno odsustvo od 18 mjeseci neprekidno. "

Kada je moja prijateljica rodila treće dijete i pitala za ovo u ZEDO kantonu u rekli da se to odnosi na trojke a ne na treće dijete. Poslodavac u Sarajevu joj nije pravio problem za ovo ali u kantonu nisu htjeli isplaćivati naknadu.

Zanima me je li neka od vas rodila blizance ili treće dijete i kava je bila situacija sa naknadama?




ako si ti trudna, odmah ću ti kazati, ako je za nekoga drugog to ti je cener, hahahaha

ja koliko znam , prije nekoliko godina moja drugarica kad je rodila i bil aje na birou primala je kao da je jedno rodila, a neki dan mi reče od L. drugarice mama ima bliznakinje, počinje radit sad u pon. al samo pola norme jer ima troje djece, a bit će joj plačena puna norma, za naknadu nisam sigurna, al ne vjerujem da će se ovi pretrgnuti da duplo daju

(odgovor članu merima_s)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
15.5.2014 13:23:50   
Chilli
Pozdrav zenice.
Interesuje me da li neka od vas iz Sarajeva moze da mi napise kakva je procedura za otvaranje porodiljskog, i gdje se treba ici. Ja pripadam opstini Ilidza?

_____________________________

Mamin čupa čups - dala si mom životu smisao.
20.07.2014.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
15.5.2014 14:07:41   
Latinka
Od ginekologa dobijes nalaz za porodiljsko, s tim i sa otpusnim pismom iz bolnice, rodnim listom djeteta, prijavom boravka i dtzavljanstvom, predas u opstinu i zovu te kad rjesenje bude gotovo

_____________________________

I. srce mamino 16.01.2012.
A. mamin dobrica 21.02.2014.

(odgovor članu Chilli)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
15.5.2014 14:40:51   
Chilli
Ok kad se porodim, a prije, da me poslodavac moze odjaviti?

_____________________________

Mamin čupa čups - dala si mom životu smisao.
20.07.2014.

(odgovor članu Latinka)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
15.5.2014 16:46:43   
Latinka
To ti ne znam. ja sam oba puta porodiljsko otvar.ala s danom poroda i taj nalaz od gin.nosila u firmu

_____________________________

I. srce mamino 16.01.2012.
A. mamin dobrica 21.02.2014.

(odgovor članu Chilli)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
16.5.2014 12:16:56   
Super Beba

IZVORNA PORUKA: Chilli

Ok kad se porodim, a prije, da me poslodavac moze odjaviti?


Sve isto, samo bez otpusnog pisma iz bolnice..Znači potvrda od ginekologa i treba ti biti upisano u zdravstvenu knjižicu (datum otvaranja porodiljskog odsustva)...Vjerovatno svojoj firmi predaješ zahtjev za otvaranje porodiljskog odsutsva ili šta već (ja sam barem morala podnijeti zahtjev svojoj firmi za otvaranje porodiljskog odsustva - više informacije radi)

_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu Chilli)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
16.7.2014 18:05:57   
mimi xy
jeli mi neko moze objasniti koja dokumentacija treba odnosno imam onaj papir koja dokumentacija treba ali mi je skroz nejasna zadnja stavka

-Potvrda od poslodavca da po osnovu porodiljskog odsustva ne prima naknadu plaće.

(odgovor članu Super Beba)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
9.9.2014 0:04:11   
Krofnica11
Pozdrav svima...
Nasla sam se u totalno teskoj situaciji pa molim nekoga ko je kompetentan i zna sta prica da mi pomogne.Porodila sam se 30 aprila ove godine otvorila sam porodiljsko bolovanje 03 aprila.Kada sam se porodila
sa potpisanom uputnicom specijaliste na kojoj pise od kada je otvoreno porodiljsko predala sam papire uredno u opcinu Novi grad da bi ostvarila naknadnu.Takodje kopiju o otvorenom pordiljskom dala sam u firmu knjigovodji
nadajuci se da ce znati sta treba da se uradi dalje.
Medjutim rijesenje iz opcine je stiglo i meni je odbijena naknada sa obrazlozenjem da nemam prebivaliste u kantonu sarajevo vise od godinu dana.U redu sad nisam dobila naknadu i gotovo jer sam bila strani dravljanin ali sam radila i bila uredno prijavljena u poreskoj preko 7 mjeseci ali sam valjda prebivaliste u kantonu sarajevo dobila tek kada sam dobila i licnu kartu nekad krajem marta ove godine uglavnom neki mjesc dana prije porodjaja.Inace u sarajevu sam na istoj adresi dvije godine samo mi se to navodno vodilo kao boravak(privremeni) a ne prebivaliste(stalni boravak) pa su me zato odbili ako je moj poslodavac uredno placao sve obaveze za mene preko 6 mjeseci prije poroda.
E sad najveci i najnoviji problem pored svega je sto me je gazdarica zvala(u pitanju je frizerski salon) i rekla da knjigovodja hoce da me odjavi jer mi stoje neplaceni doprinosi od trenutka kada sam otisla na porodiljsko i da sam ja u radnom odnosu.Moze li mi iko reci ili poslati link nekog zakona u kome bi bilo moje rjesenje?Gazdarica koja je inace bila korektna pa nebi sad ni nju da uvalim nije uplacivala moje doprinose jer je mislila da sam na porodiljskom a knjigovodja je cekao da dobijem rjesenje o naknadi u kome se navodi cifra koju bi zavod ili opcina placali kao i vrijeme koje cu biti na porodiljskom teko da firma nebi imala nikakvih finansiski obaveza prema meni
vec da je to trebalo da uplacuje ili zavod ili kanton ili ko vec.Mozda je i trebalo da firma uplacuje doprinose pa da se kasnije refundira stvarno neznam jer nisam knjigovodja?Neko mi je rekao da je on trebao valjda u poreskoj da otvori sifru kao da sam na porodiljskom i onda nebi pristizale nikakve obaveze i doprinosi koje bi firma morala da placa za mene dok sam na porodiljskom,Molim vas ako neko ima bilo kakvu informaciju link bilo sto sto bi mi pomoglo da rijesim ovu situaciju ili savjet bila bih mu jako zahvalna.Ne samo da necu primati nadoknadu vec cu izgleda morati sama uplatiti svoje dorinose za protekla 4 mjeseca za koje nisu uplaceni pa jeli moguce da porodilja nema nikakvu zastiti zavida,kantona,opcine u ovom slucaju?Hvala unaprijed.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
28.10.2014 21:01:32   
azra84
Pozdrav zenice,
treba mi informacija, zaposlena sam,kad odem na porodiljsko,dal firma ima ikakve obaveze prema meni ili kako to ide?i sta mi treba od papira i gdje predajem?
hvala :)

(odgovor članu Krofnica11)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
25.2.2015 20:33:21   
mimi xy
molim vas info ako se vratim na posao pola radnog vremena ukida li se kompletna porodiljska naknada ?

(odgovor članu azra84)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
27.2.2015 7:49:36   
irenaSA
Ja znam za x slučajeva kod kojih su firme prećutno ženi vratile dio uzete plaće kada se vratila na posao a one i dalje nastavile primati porodiljsku naknadu...naravno ovo nije zakonito ali je u korist žene porodiljeuser posted image

_____________________________

Sarah, mamina i tatina princeza stigla je na ovaj svijet 16.02.2010. godine
Dani, mamin i tatin princ stigao je na ovaj svijet 19.09.2014 .godine
Iza tuge vedrije je nebo...iza tuge čistija je duša...

(odgovor članu mimi xy)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
7.4.2015 19:11:20   
Mimix
Kao prvo, ovaj portal mi je pomogao i pomaže puno u trudnoći. Teme i vaša iskustva su mi i mama i tata i sestra i drugarica i doktor i muž itd :)
user posted image

Ovako stvari kod mene stoje. Ja sam ovih dana u fazi "ganjanja" papira za porodiljsko, čisto da bi olakšala mužu te stvari jer se baš on ne snalazi (nije iz mog grada)
Nailazim na puno problema u smislu da je svakom administrativnom radniku bukvalno mrsko objasniti neke stvari. Ili im je mrsko ili ne znaju.
Ja planiram mjesec maj uzeti odmor koji traje do 30 maja. Nakon toga idem na porodiljsko (uzimam 28 dana prije termina poroda)

- Koje su moje obaveze...koja papirologija?
Znam da od ginekologa dobijem papir na kojem piše da idem na porodiljsko (nema više mjesečnih doznaka) i šta onda?
Kažu da sa tim papirom i još nekom dokumentacijom idem u Centar za socijalni rad radi regulisanja prava na naknadu porodilje koja je u radnom odnosu (to u našem kantonu radi CZR)
Međutim, ovi u Centru kažu da se to predaje kada se beba rodi jer treba i bebin rodni list user posted image
Za mene je sve zbunjujuće.
Da li porodiljsko moje počinje da se računa od 1 maja 2015 i samim tim 1. maja 2016 dolazim na posao?
Koje su moje obaveze prema firmi...šta njima treba da predam?
Joj koliko sam konfuzna sama sebi, vjerovatno ću biti i vama.
Najgore je što nemam nikog da me uputi. user posted image

(odgovor članu irenaSA)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
7.4.2015 19:29:32   
Hanady RR
Porodiljsko otvaraš 28 dana prije...
isto se vodi 28 dana prije na osnovu nalza ginekologa anakandu za porodiljski dopust ostavruješđ kada se porodiš i za istu pored ostalče dokumnetacije dostavljaš i dokument rodni list djeteta...
ako si otvorila 28 dana prije poroda tako i 28 dana prije ideš na posao po isteku porodiljkoga...
a firmi...pa pokažeš dokznake da si na porodiljskom 28 dana prije koje ti da tvoj ljekar na osnovu papira ginekologa...


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Mimix)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
7.4.2015 19:45:16   
Mimix

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Porodiljsko otvaraš 28 dana prije...
isto se vodi 28 dana prije na osnovu nalza ginekologa anakandu za porodiljski dopust ostavruješđ kada se porodiš i za istu pored ostalče dokumnetacije dostavljaš i dokument rodni list djeteta...
ako si otvorila 28 dana prije poroda tako i 28 dana prije ideš na posao po isteku porodiljkoga...
a firmi...pa pokažeš dokznake da si na porodiljskom 28 dana prije koje ti da tvoj ljekar na osnovu papira ginekologa...



Ahaaaa, znači to je to. Ma mene samo zbunjivalo kako će mi isplaćivati tih 28 dana, tj kako regulisati to. Znači sve to plaćanje se vrši retroaktivno nakon poroda (pretpostavljam) .
Hajd Hvala ti puno, malo mi je jasnije ;)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
5.6.2015 11:27:18   
SREĆNA
Pa zar se ne može otvoriti porodiljsko na dan poroda, ja sam tako dva puta, mm ode s papirima kod mog gin.i otvoori mi porodiljsko od dana rođenja djeteta, isto to nosim u firmu oni mi izdaju rješenje od dana rođenja djeteta da sam na por.odusustvu.godinu dana, a za blizance šipak nedaju 18 mj.

(odgovor članu Mimix)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
7.7.2015 14:27:01   
MalaMila
Da li mi neko zna odgovoriti... Radim kod privatnika, u radnom sam odnosu, ugovor na neodredjeno, ali nisu mi doprinosi redovno uplacivani... Interesuje me da li imam pravo na porodiljsku nadoknadu od 360km? da li se to provjerava, da li to utice na visinu naknade? Unaprijed hvala na odgovoru!

(odgovor članu SREĆNA)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
29.9.2015 1:08:28   
merima_s
Danas sam bila u firmi i dobila drugu godinu da radim pola radnog vremena. Međutim sekretaru nije jasno da li trebam dobiti punu platu ili kako već? Potrebno mi je pojašnjenje ako neko zna. U zakonu piše ovako:"Za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena iz čl. 63. i 64. ovog zakona,radnik ima za polovinu punog radnog vremena za koje ne radi, pravo na naknadu plaće, u skladusa posebnim zakonom." Koji je to posebni zakon?

_____________________________

Mamino srce kuca samo za vas dvoje....moje sve H&H

(odgovor članu MalaMila)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: pitanje za porodiljsko bolovanje
28.1.2016 18:06:00   
Angelica
Joj ovo je mrtva tema već odavno ali et da pokušam pitati

Da li mogu koristiti porodiljsko ako zasnujem radni odnos poslije poroda na 2 sedmice?

(radim na određeno vrijeme, u avgustu mi se prekida ugovor a tada mi pada i porod, ide konkurs i u septembru po konkursu recimo dobijam posao i sad ne znam da li ja imam pravo koristiti porodiljsko stim sto nisam bila u radnom odnosu dok sam se porodilauser posted image

_____________________________

Ljudi postaju nalik na kokoši, slabo vide i rano liježu. A jutrom žure na kopanje zbijeni u gomile duhana. Džepova usukanih od znoja dlanova zalaze svuda i u sve guraju nos.

(odgovor članu merima_s)
Neposredna veza do poruke: 196
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 6 7 [8]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 6 7 [8]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *