moje zlato
Autor: Jasnalajla
Sretan 19.novembar - Dan muškaraca!
Uredništvo Ringeraja.ba, 18.11.2011Obilježavanje ovog dana počelo je u državi Trinidad i Tobago, a danas ga obilježavaju i u mnogim zemljama svijeta, na sljedećim kontinetima: Australiji, SAD-u, Kanadi, Aziji, Evropi, Africi.
Svjetski dan muškaraca je priznao i UN.
Važno je istaći značaj njihove proaktivne uloge u društvu u cilju postizanja rodne ravnopravnosti koja podrazmijeva sinergiju oba pola, žena i muškaraca, radi obostrane koristi i unapređenja kvaliteta života za sve.
Vašom podrškom ovom projektu promocije Međunarodnog dana muškaraca, direktno možete doprinijeti unapređenju zdravlja muškaraca, mladića i dječaka, harmonizaciji odnosa među polovima, promociji rodne ravnopravnosti, te naglašavanju pozitivne uloge muškaraca u društvu.
Akcija prvog obilježavanja 19. novembra - Međunarodnog dana muškaraca na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine provodi se 2011. godine, na inicijativu udruženja za razvoj društva “Kap” i uz pomoć konsultanstske agencije "Propaganda" iz Sarajeva
Ciljevi obilježavanja i javne promocije ovog datuma su sljedeći:
1. Podizanje svijesti o zdravlju muškaraca i dječaka.
Analize pokazuju da je životni vijek muškarca u prosjeku 7 godina kraći od životnog vijeka žena. Život muškaraca u svijetu je povezan sa fizičkim i psihičkim opterećenjima, zbog čega bi morali više pažnje posvećivati vlastitom zdravlju. Činjenica je da muškarci češće pate od raka, moždanih i srčanih udara, jedu nezdravo, i općenito su često nemarni prema svom tijelu. Prvi cilj obilježavanja ovog datuma je da se podigne svijest muškaraca o vlastitom zdravlju kroz javne kampanje (audio- radijski jingleovi, video spotovi, bilboardi, leci, internet promocija, direktna promocija na javnim mjestima u BiH).
2. Promocija rodne ravnopravnosti.
Promocija jednakosti putem dijaloga i zajedničkog obilježavanja ovog datuma, može doprinijeti jačanju rodne ravnopravnosti u BiH i poboljšanju odnosa među spolovima. Uloga muškaraca kao saveznika i partnera je veoma značajna i u borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, između 10 i 50 posto žena osjetilo je na svojoj koži neki oblik fizičkog nasilja od partnera. Promocija rodne ravnopravnosti zagovara tezu da savremeni muškarac želi da živi u budućnosti koja neće poznavati nasilje nad ženama. Krajnji cilj je harmonizacija odnosa među polovima.
3. Isticanje pozitivnih muških uzora i primjera u različitim oblastima društva.
Ovo je prilika da se ističu dostignuća muškarca i njegov doprinos zajednici, porodici, braku i poslu. Pokazati da su mnogi muškarci imali pozitivan i nenasilan uticaj na kroz različite primjere, naglašavajući pri tome pozitivnu ulogu muškaraca u društvu.
Udruženje za razvoj društva “Kap”, Sarajevo
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Vrijeme je za novu dijetnu mantru: jedite više da biste težili manje. Ne šalimo se!

Djeca i mladi s Down sindromom pozivali prolaznike na II Sajam ideja inkluzije
