|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Taj dosadni kašalj!

Uredništvo Ringeraja, 10.11.2011
Osim što kašalj predstavlja zdravstveni problem, najčešće pričinjava neugodnost i otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti, a nekada može da ometa miran san
Ključne riječi:

image
/11


Najčešći uzroci kašlja kod djece su:

astma, infekcije gornjih i donjih disajnih puteva, sindrom slivanja sekreta niz zadnji zid ždrijela, gastroezofagealna refluksna bolest, kongenitalne anomalije, srčana oboljenja, aspiracija stranih tijela i zagadjenost okoline.

Prema dužini trajanja kašalj može biti akutan – traje manje od tri sedmice, subakutan – traje između 3 i 8 sedmica i hroničan kašalj koji traje duže od 8 sedmica.

Postoje dvije osnovne vrste kašlja:

  • suhi, neproduktivni ili nadražajni kašalj
  • vlažni ili produktivni kašalj

Suh ili nadražajan kašalj

Ovo je najčešći tip kašlja kod djece. Naziva se suhi kašalj,  jer dijete ništa ne iskašljava. Takođe i nadražajni, jer nastaje draženjem nervnih završetaka u disajnim putevima, što započinje refleks kašlja.

Vlažan ili produktivan kašalj

Vlažan kašalj je tipičan za zapaljenja donjih dijelova disajnih puteva. Naziva se i produktivan, jer je praćen stvaranjem veće količine sekreta, koji se nagomilava u srednjim i malim bronhiolama ili u plućnom tkivu. Veća djeca ga iskašljavaju na usta, pa i nos. Manja djeca to ne mogu. Ona gutaju sekret, a nerijetko ga povrate (vidi se sluz u povraćanom sadržaju).

Ova vrsta kašlja je korisna, jer dovodi do izbacivanja sekreta, što ubrzava ozdravljenje. Međutim, iskašljavanje je naporno, a potrebno je vrijeme da se infekcija suzbije lijekovima, tako da prestane nagomilavanje sekreta.

Kako se kašalj liječi?

Ovdje važi pravilo - izliječiti uzrok, pa će i kašalj prestati!

Ipak, postoje situacije kada treba smiriti kašalj koji ometa normalno izliječenje djeteta.

Terapija kašlja:

  • specifična terapija kašlja podrazumjeva eliminaciju njegovog uzroka (npr. infekcije)
  • nespecifična – simptomatska terapija obuhvata primenu lijekova (sintetskih i herbalnih) i dijetetskih suplemenata.
  • Lijekovi: antitusici, ekspektoransi i sekretolitici
  • Kašalj je jedan od najčešćih simptoma tretiran biljnim preparatima. Najčešći sastav biljnih preparata za kašalj je kombinacija biljaka: bršljan, jagorčevina, bijeli sljez, bokvica, islandski lišaj, nana, kamilica, med, timijan, mentol...

Bršljan ispoljava mukolitičko, ekspektorantno i bronhospazmolitičko dejstvo. Takođe, ispoljava antivirusno i antibakterijsko dejstvo. Bršljan razređuje gust bronhijalni sekret i pospješuje njegovo izbacivanje, olakšava disanje i iskašljavanje i smiruje nadražaj na kašalj.

Korjen i list bijelog sljeza sadrže sluzi koje umiruju sluznice stvarajući zaštitni sloj oko njih. Sluzi smiruju kašalj, smanjuju iritacije upaljenih sluznica želuca, crijeva i imaju hipoglikemijsko dejstvo, stimulišu fagocitozu.

Jagorčevina sadrži flavonoide i saponine. Djeluje kao lokalni iritans - aktivira želudačno-plućni refleks, pojačava se sekrecija bronhijalnih žlijezda, razrijeđuje se gust sadržaj i olakšava njegovo izbacivanje

Majčina dušica (timijan) sadrži desetak flavonoida koji deluju spazmolitički, dok terpeni pospješuju cilijarnu aktivnost i djeluju ekspektorantno. Ispoljava antibakterijski, antivirusni, antifugalni, antiprotozolni i antioksidantni efekat.

Med i propolis pospješuju imunitet i otežavaju razvoj infekcija (stimulacija fagocitoze i proizvodnja antitjela).

Mentol relaksira mišiće disajnih puteva i olakšava disanje.

Etarska ulja eukaliptusa i anisa smiruju nadražaj na kašalj i smiruju zapaljenje sluznice disajnih puteva

Kašalj je jedna od najčešćih tegoba kod djece. Ništa zabrinjavajuće, ali dovoljno da se roditelji uplaše. S’ obzirom na zagađenost velikih gradova, periodi u kojima deca kašlju sve su češći.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Šta je potrebno da dijete zna pred polazak...
Polazak u školu kod velikog broja roditelja stvara uzbuđenje i nervozu koja se jako lako prenosi na djecu. Roditelje muč...
5
Šest razloga zašto je baka bolja od mame
Bez obzira koliko bio ukusan mamin obrok, bakin je uvijek ukusniji. Da li zbog više kulinarskog iskustva ili pak zato št...
3
Razvoj govora
S govorom dijete razvija intelektualne sposobnosti – kad nešto kaže, ono pokušava riječima izraziti misli. Tako misli po...
2
Volim kretanje uz ritam
Vaši mališani vole da vas imitiraju! "Kad si sretan" je svima draga I poznata pjesmica.
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *