|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Anovulatorni ciklus?!
7.4.2008 13:25:40   
Sonja
drage moje po naslovu vidite sta me ustvari zanima...
vjerujte da nisam ni znala da to postoji dok buducamama nije spomenulauser posted image

zanima me moze li se bez ljekara zakljuciti da je anovulatorni ciklus ??
po cemu je prepoznatljiv???
zanima me sve o tomeeee....
nadam se da cete mi odgovoriti
pusa


_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Anovulatorni ciklus?!
7.4.2008 15:38:03   
budućamama
Draga Sonja,
kako si postavila ovaj topic ja lagano istražujem po netu da vidim imamo li sve na jednom mjestu.
Ukratko, anovulatorni ciklus znači da je ovulacija izostala taj ciklus, te da je to normalno da se desi 2-3 puta godišnje.
Obično su simptomi probojno krvarenje tokom ciklusa (tzv spotting) i nema bola jajnika jer nisu bili "aktivni". Evo još istražujem, pa ako nađem zanimljiv link-postavljam ga.
I da, rekoše da su anovulatorni ciklusi česti kod PCOS. Toliko za sada...

_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Anovulatorni ciklus?!
7.4.2008 15:48:46   
budućamama
Kako do željene trudnoće
Koji dan ciklusa imati polni odnos i kako često, najčešća su pitanja, no ona su razumljiva tek uz poznavanje osnovnih pojmova menstrualnog ciklusa Za pravilno razumevanje prirodnog planiranja porodice važno je poznavati neke termine kao opšte pokazatelje mogućnosti trudnoće u prirodnom ciklusu i iznošenja trudnoće.Verovatnoća začeća u jednom menstrualnom ciklusu je termin poznat kao fekundibilitet, i iznosi oko 25 posto. Fekunditet je sposobnost iznošenja trudnoće po jednom menstrualnom ciklusu i nešto je niži. A ako par ne postigne trudnoću tokom jedne godine nezaštićenog polonog odnosa (bez kontracepce), govorimo o sterilitetu.
user posted image Valja istaknuti da 75 posto brakova koji žele trudnoću to postignu tokom jedne godine nezaštićenog polonog odnosa. Ostalih 10 posto žena zatrudni tokom dve godine braka, a 10 - 15 posto brakova je neplodno. Uzroci neplodnosti su brojni i predmet su istraživanja i lečenja lekara koji se bave ginekološkom endokrinologijom. Hipotetski, ako biološki zdrav par počne s trudnoćom sa 22 godine života, uz uredan polni život i dojenje može imati 11 dece, a bez laktacijske amenoreje (izostanak menstruace uzrokovan dojenjem) i 15 dece tokom reproduktivnog razdoblja života.






Problemi vezani uz željenu trudnoću danas su, nažalost, sve izraženiji. Način života prisiljava bračne parove da se kasno odlučuju na decu najčešće zbog egzistencijalnih i drugih socijalnih problema. A sposobnost zanošenja i iznošenja trudnoće s godinama se znatno smanjuje. Tako je sposobnost zanošenja u žena od 25. do 34. godine poremećena u 13 posto slučajeva, a u žena od 35. do 44. godine fekunditet iznosi čak 30 posto. Uz to, novinski i stručni članci znatno se više bave objašnjenjima o načinima zaštite od neželjene trudnoće nego temama kako do željene trudnoće. Tako se parovi koji se odluče na trudnoću često nađu u nedoumici kad nakon nekoliko meseci nema rezultata. No, treba imati na umu da učestalost zanošenja iznosi samo 25 posto po menstrualnom ciklusu biološki zdravog para uz uredan polni život (biološki zdrav par podrazumeva uredan spermiogram muškarca, menstrualni ciklus i hormonski status žene, morfologiju njezinih polnih organa i uredan polni život).
Koji dan ciklusa...
Koliko puta i koji dan ciklusa imati polni odnos, vrlo su česta pitanja. Razumevanje te problematike moguće je, ali uz poznavanje najosnovnijih pojmova o menstrualnom ciklusu žene.Menstrualni ciklus  je period od prvog dana menstrualnog krvarenja do sledeće menstruace, i traje od 21 do 36 dana. Krvarenje od tri do sedam dana fiziološka je granica. Negde u sredini menstrualnog ciklusa dolazi do ovulace (izbacivanja jajne ćelije iz zrelog folikula). Većina žena s vremenski pravilnim mesečnim ciklusom, dismenorejom (bolne menstruace) te premenstrualnim sindromom (napetost dojki, bol u donjem delu trbuha) ima ovulaciju, iako pet posto njih ipak ima anovulatorne cikluse. Neredovni i produženi ciklusi, uz obilna, nepravilna i bezbolna krvarenja, zajedno s spoljnim obeležjima (pojačana dlakavost, masna koža, akne, prekomerna debljina) najčešće su posledica hormonskog poremećaja zbog kojeg izostaje ovulacija, poznatog kao sindrom policističnih jajnika (PCO sindrom).
Luteinizirajući hormon (LH) je hormon hipofize koji svojim delovanjem izaziva sazrevanje jajne ćelije, luteinizaciju granuloza stanica te, uz ostale činioce, izbacivanje jajne ćelije iz folikula (ovulaciju). Nivo LH u prvoj fazi ciklusa je niska, a sredinom ciklusa raste njegova koncentracija. Povišena vrednost LH ukupno traje oko 50 sati, a trostruki porast razine LH u trajanju od 24 do 36 sati nužan je za sazrevanje jajne ćelije. 34 do 36 sati nakon početnog porasta LH usledi ovulacija, odnosno 10 do 12 sati nakon najveće moguće koncentrace LH. U anovulatornom ciklusu nema porasta LH.





Određivanje tačnog vremena ovulace važno je kako kod pravilna provođenja metoda zaštite od neželjene trudnoće tako i kod ostvarivanja željene trudnoće. Postoji nekoliko tehnika predviđanja ovulace s ciljem "tempiranja" polonog odnosa u pravo Vreme u onih parova koji planiraju trudnoću.



_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Anovulatorni ciklus?!
7.4.2008 15:59:56   
Sonja
hvala buducamama
user posted image user posted image user posted image user posted image
mene jos zanima jel ako nema rastezljive sluzi nikako u toku jednog ciklusa treba znaciti da je to anvulatorni ciklus???



_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Anovulatorni ciklus?!
7.4.2008 16:06:08   
budućamama
moguće je, ali trebaš znati i to da je sluz moguće ne primjetiti jer može biti toliko vodenasta (vidi topic plodna sluz).
Nadam se da sam bar malo pomo0gla.
Pusica i tipkamo se sutra

_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Anovulatorni ciklus?!
7.4.2008 19:05:02   
Pilka

hvala buducamama
user posted image user posted image user posted image user posted image
mene jos zanima jel ako nema rastezljive sluzi nikako u toku jednog ciklusa treba znaciti da je to anvulatorni ciklus???


[/quote]


Ej ja bih dodala da sam ja provjeravala kad mi je plodna sluz onda mi i ima ovulacije. Radila sam folikulometriju kad je imam i kad je nemam. Elem kad je nisam imala onda je nije  ni bilo i obratno. Ali to je svo individualno. Evo bas ovih dana mi se treba poroditi kolegica koja isto tako nema svaki mjesec plodnu sluz a ostala je trudna kad je nije bilo. Mislim na onu rastezljivu. Mozda je imala neku vodenastu kao sto je rekla buducamama ali ovu rastezljivu nije imala a eto trudna .... Znam nisam ti nista sa tim pomogla ali eto cisto da dodam i ja nesto... Cuvam ti fige...

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

;-)

(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Anovulatorni ciklus?!
8.4.2008 9:55:41   
budućamama
još jedan dobar link
http://www.womenngo.org.yu/sajt/sajt/izdanja/autonomni_zenski_centar/nasa_tela_mi/anatomija%20i%20fiziologija%20seksualnosti%20i%20reprodukcije.pdf

_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu Pilka)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Anovulatorni ciklus?!
8.4.2008 13:19:32   
Sonja
hvala vam mile moje...
kod mene ima sluziuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image mislim rastezljiveuser posted image


_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Anovulatorni ciklus?!
8.4.2009 14:45:05   
jorgovan
Zamolit cu vas, koje znate nesto oko toga, da me savjetujete...
Naime, 18-ti dan ciklusa sam počela krvariti, ali u toku dana mi se javi samo par kapi...
Inače, ciklusi su mi pravilni i traju 28 dana...
Ovaj mjesec sam počela piti macinu travu, nadajući se trudnoći, a onda mi se ovo desilo...
Da li ta krvarenja možda znače da nije došlo do ovulacije? user posted image
Nedavno sam se udala i nova sam u svemu tome. Kad sam prvi put otisla ginekologu, rekla mi je da su mi folikule premale i da mozda nemam ovulaciju u toku mjeseca... user posted image
Zbunjena sam i zabrinuta, molim za savjet ko zna nesto o tome...


_____________________________

Sve je u Božijim rukama...

(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Anovulatorni ciklus?!
11.4.2009 22:23:59   
napolitanka
kada su folikule male, to znači da ne mogu prsnuti i da ne dolazi do oplodnje-ovulacija je preskočena i nema plodnih dana..moje su također male, te mi je doktor svojevremeno predlagao da hormonskom terapijom podstaknem rast, ali me je bilo strah i još uvijek je malo, iz razloga što sam čula sa postoji mogućnost višestruke trudnoće, jer je tad moguće da ne pukne jedna, već više folikula, te se oplodi više jajnih ćelija.....ali i to mi je u međuvremenu postalo svejedno, samo nek se dese, pa makar i trojke :-))) također mislim da je dobro da folikule postoje, pa makar i male, jer ima slučajeva kod žena da folikula uopšte nema, a to je onda veći problem..nadam se da nisam nešto lupila, jer sam se i ja samo raspitivala, a nisam ginekolog po struci user posted image eto nadam se da sam malo pomogla, veliki pozdrav

(odgovor članu jorgovan)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Anovulatorni ciklus?!
13.4.2009 14:38:59   
delfin
Napolitanka, a šta ti je dr. predlagao da koristiš?

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu napolitanka)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Anovulatorni ciklus?!
14.4.2009 0:28:13   
napolitanka
to je bilo prije godinu dana ( od tada se ja ohrabrujem), rekao je samo da dođemo da se dogovorimo i spomenuo nešto čega se više ne sjećam, ali ja predpostavljam da bi ta terapija bila sa klomifenom....

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 17:10:06   
Miau
Meni se dogodila jos cudnija stvar. Prosli mjesec sam imala 2 puta ovulaciju, tj. ovulirala su mi oba jajnika...da budem preciznija 2 sanse da zatrudnim, a na kraju nista user posted image da poludis!!!

(odgovor članu napolitanka)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 17:15:57   
plava72
miau kako znaš da si dva puta imala ovulaciju

_____________________________

Ako si usamljen kad si sam u lošem si društvu..

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 17:22:30   
Miau
U prvom mjesecu sam imala hormonalni poremecaj i doktorica mi je dala neke tablete da mi se to smiri. Nakon iduce user posted image   sam trebala doci na kontrolu i onda mi je rekla da se vidi da je bila ovulacija na oba jajnika. Hormoni se smirili, sve ostalo super, zdrava ko dren, a izasla od nje skoro pa u suzama. To su mi valjda te tablete potaknule ovulaciju. Inace sam ti koristila onaj test za ovulaciju i on mi je pokazao da ovuliram vec negdje 3 dan nakon user posted image . Govori meni muz bice taj test ne valja. I onda me je ponovo tamo negdje sredinom ciklusa tako jako probadalo u jajnicima da nisam mogla hodati - doslovno - na sred ulice sam se morala sagnuti i nisam se mogla pomaknuti. Kaze mi doktorica da je to vjerovatno bila ta druga ovulacija. Rekla je da je to jako rijetka pojava, ali da je moguce.

(odgovor članu plava72)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 17:23:56   
Miau
Ovaj mjesec sam ponovo koristila taj test i pokazao mi je ovulaciju taman tamo na sredini ciklusa...sad cekam user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 17:40:08   
plava72
Ja koristim maybe baby,u zadnja dva ciklusa (poslije spontanog) pokaže mi 8 dan plodno pa ponovo 13 dan,inače redovno imam mens.svaki 26 dan.Doktor mi kaže da jedan folikul prednjači i da on ovulira.Ko će znati user posted image

_____________________________

Ako si usamljen kad si sam u lošem si društvu..

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 17:49:52   
Miau
Ja koristim OvuCard. Ovo je sad drugi mjesec da ga koristim i izgleda da je precizan. Za Maybe Baby sam cula da je malo "vrludav" jer je slina valjda neprecizna. A ko ce ga znati.  Ja sam se drzala onog sta mi je pokazao OvuCard i sad cekam jos koji dan pa cu napraviti test za rano otkrivanje trudnoce - Easy Cup. Vec samga kupila, stoji mi ovdje nasred dnevnog boravka kao ukras user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu plava72)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 18:03:41   
plava72
Meni je MB za sada dobar,pratila sam ga čitav mjesec i pokazuje samo poslije mens.kada i jesu plodni dani.Treba se samo uvježbati nanositi pljuvačku. Kada se najranije može uraditi test na trudnoću? Ja trebam dobiti 18.04 uvijek koristim CB ,nekako ima najveći plususer posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ako si usamljen kad si sam u lošem si društvu..

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 18:07:57   
Miau
Ako kupis test za rano otkrivanje on ti pokaze 10 dana nakon oplodnje. Kod njega se preporuca prva jutarnja mokraca, dok kod onih "normalnih" koje radis nakon izostanka user posted image ne mora biti prva jutarnja. Tako mi je apotekarka objasnila user posted image Ovaj sta sam ja uzela je za rano otkrivanje i ja cu ga napraviti za 3 dana user posted image pa kud puklo da puklo...a nadam se da ce puknuti na user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu plava72)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 18:10:01   
Miau
IZVORNA PORUKA: plava72

Ja trebam dobiti 18.04


Ej, pa ti trebas NE DOBITI za 2 dana user posted image Nadam se dobrim vijestima!!! Ja molim Boga da ne dobijem 23.04.user posted image

(odgovor članu plava72)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Anovulatorni ciklus?!
16.4.2009 18:27:57   
plava72
ja se isto nadam da user posted image  neće doći .Meni je danas 24 dan,znači mogla sam juče uraditi test.Bolje se nadati još dva danauser posted image user posted image .Kad si bila na folikometriji koliko si imala folikula?

_____________________________

Ako si usamljen kad si sam u lošem si društvu..

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Anovulatorni ciklus?!
20.4.2009 14:51:28   
Miau
Pregledala me na ultrazvuk. Ako ovaj mjesec ne bude user posted image poslati ce me da radim neke testove. Nemam ti pojma, to cekam jos koji dan, pa cemo vidjeti (nadam se da necu trebati user posted image )

(odgovor članu plava72)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Anovulatorni ciklus?!
20.4.2009 14:54:23   
plava72
Miau želim ti puno uspjeha i dosta slatkih mačićauser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ako si usamljen kad si sam u lošem si društvu..

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Anovulatorni ciklus?!
20.4.2009 14:55:57   
Miau
I ja tebi, procitala sam da nista od ovog puta, ali brzo ce ti iduca ovulacija, a onda u napad!!!user posted image

(odgovor članu plava72)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *