|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Dehidracija
27.8.2010 23:10:28   
acudesa
Danas sam imala potrebu saznati vise o znakovima dehidracije, malo sam istrazivala i odlucila to podijeliti sa vama. Dehidracija je veoma opasna, zato treba da znamo malo vise o njoj.
Dehidracija simptomi
Djeca ponekad mogu dehidrirati ako izgube abnormalno velike koliine tekuine i soli za vrijeme vruice, nedovoljnog uzimanja tekuine tijekom bolesti, proljeva, povraanja ili duljih perioda vjebanja. Kako voda ini dvije treine nae tjelesne teine, gubitak tekuine vano je nadoknaditi im prije.Znakovi umjerene dehidracije:- suha usta
- malo ili nimalo suza pri plakanju- omamljenost u novoroenadi- suhe pelene od etiri do est sati kod novoroenadi- nedostatak potrebe za mokrenjem u periodu od est do osam sati kod djeceto uiniti:Blaga se dehidracija najee moe tretirati kod kue. Ako dijete ima proljev, ali ne povraa, nastavite ga hraniti normalnom hranom, a za to vrijeme paljivo motrite koliko tekuine uzima i kako esto mokri.Ako dijete povraa, ne smije mu se davati mlijeni proizvodi ni vrsta hrana.- Novoroenetu treba dati elektrolitno rjeenje - jedna lica svakih 15 do 20 minuta. Bebe koje su jo na prsima treba hraniti u manjim koliinama, ali ee nego uobiajeno.- Djetetu iznad jedne godine starosti treba dati gutljaje vode, komadie leda, limunadu ili naranadu, bistru goveu juhu ili razrijeen sok - 1 do 2 lice svakih 15 do 20 minuta.- Promatrajte dijete koje je blago dehidriralo kako biste se uvjerili da dehidracija nije postala ozbiljna.Znakovi teke dehidracije:- jako suha usta (iznutra izgledaju ljepljiva)- suha, wrinky ili gnjecava koa (pogotovo na trbuhu i gornjim dijelovima ruku i nogu)- neaktivnost ili smanjena budnost- mrlje od sunca- jaka pospanost i dezorijentiranost- grevi i kontrakcije u miiima- nema potrebe za mokrenjem vie od est do osam sati u novoroenadi i vie od osam do 10 sati kod djece- duboko, brzo disanje- brzi ili oslabljeni pulsHitnu medicinsku pomo traite ako:- uoite bilo koji znak teke dehidracije- ako ne moe zadravati tekuinuMislite preventivno:esto pranje ruku klju je sprjeavanja mnogih bolesti koje mogu voditi dehidraciji. Ohrabrujte djecu da esto piju male koliine tekuine kako bi se izbjegla dehidracija tijekom bolesti.


Najvea opasnost kod proljeva je dehidracija organizma, pa upravo o stupnju dehidracije ovisi i teina bolesti

Dolazi ljeto, vrijeme uestalijih crijevnih infekcija sa znakovima proljeva. Proljev se najee definira kao povean gubitak tjelesne vode stolicom. Posljedino isuenje (dehidracija) organizma najvea je opasnost kod proljeva, pa s obzirom na to da o stupnju dehidracije ovisi i teina bolesti, iz praktinog razloga razlikujemo blagu, srednju i teku dehidraciju.
Jako je vano pratiti pokazuje li dijete znakove dehidracije. Vrlo objektivan znak stupnja dehidracije je gubitak tjelesne teine - do 5 posto uz simptome proljeva govori o lakoj dehidraciji, izmeu 5 do 10 posto o srednjoj, a vie od 10 posto o tekoj dehidraciji. Iako nam teina tijela prije proljeva esto nije poznata, vaganjem djeteta tijekom proljeva moemo doznati poboljava li se stanje ili pogorava.
Drugi jasan znak isuenja je izgled koe - kad odignemo nabor koe, on neko vrijeme ostaje izdignut. Dodatni znak kod dojeneta je uvuena fontanela, tj. udubljenje neokotanog dijela glave. Kod dehidracije dijete manje mokri i, naravno, vie ea, a ope stanje je poremeeno, od klonulosti, umora i pospanosti do kome u najteim sluajevima.
Terapijske smjernice Svjetske zdravstvene organizacije
U naoj zemlji lijeenje proljeva jo uvijek poiva na tradicionalnim metodama. To znai da se tekuina nadoknauje nefiziolokom otopinom, na primjer ajem, oboljeli su izloeni dugom postu, a povratak na uobiajenu prehranu traje danima.
Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i UNICEF-a, pristup oboljelima s akutnim proljevom sastoji se od sljedeeg:
  • sprjeavanje razvoja dehidracije pravodobnim davanjem otopine s elektrolitima za nadoknadu gubitka tekuine (tzv. ORS)
  • rano zapoinjanje s prehranom koju je dijete uzimalo i prije poetka akutnog proljeva
  • izbjegavanje lijekova protiv proljeva.

Znai, suvremen pristup rjeavanja dehidracije temelji se na davanju otopine s elektrolitima. U naim ljekarnama dostupni su Rehidromix praak koji se otapa u odreenoj propisanoj koliini prokuhane, ohlaene vode i HIPP 200 (ORS otopina s dodatkom mrkve). Ti pripravci sadre sve ono to se proljevom gubi i to je nuno nadoknaditi za normalno funkcioniranje organizma.
Svako kuanstvo trebalo bi imati praak za pripremu otopine za rehidraciju, no ako ga u kui nema, iz nude se mogu pripremiti i druge vrste tekuine. Tako se djetetu moe dati pripravak od 3 do 5-postotne riine sluzi s dva grama kuhinjske soli na litru pripravka, a starijoj djeci normalno zasoljena juha. Valja izbjegavati slatke sokove, ajeve, kavu, napitke koji podravaju proljev te cola i druge gazirane napitke.
Kako bi se sprijeio razvoj dehidracije, lijeenje akutnog proljeva treba zapoeti ve kod kue. Majke ili osobe koje se brinu za dijete trebaju znati da se proljev razvija svojim prirodnim tijekom, a da je zadaa otopine s elektrolitima za nadoknadu gubitka tekuine (ORS) da nadoknadi izgubljenu vodu i elektrolite. U praksi se pokazalo kako je unos najbolje reguliran osjeajem ei. Preporuuje se ORS davati polako, najprije liicom, a zatim malim gutljajima.
Nakon postupka nadoknade tekuine ORS-om tijekom etiri do est sati, poinjemo hraniti dijete. Naime, drugi vaan stav u lijeenju proljeva je izbjegavanje dijetalnih postupaka koji dovode do gladovanja i negativnih posljedica na sluznicu crijeva i uope stanje organizma. Za dijete koje je na prsima najbolji je izbor nastavak prehrane na prsima, jer dojenje smanjuje trajanje bolesti i teinu klinike slike. Dojene treba dobivati pune podoje, a treba napustiti praksu tzv. skraenog podoja.
Dojene koje se hrani industrijskim mlijenim pripravcima ili kravljim mlijekom, nakon razdoblja nadoknade tekuine od etiri do est sati treba nastaviti hraniti mlijenim pripravkom. Pripravak se daje razrijeen, s pola mlijeka, poveavajui koliinu mlijeka u sljedeim obrocima. Za razrjeenje se moe upotrijebiti riina sluz (3 do 5-postotna), juhica od mrkve ili roga, dok se sama ORS daje piti izmeu obroka dok traje proljev. Drugi dan prelazi se na normalnu koncentraciju mlijenog pripravka.
U starije djece s proljevom, nakon postupka nadoknade tekuine od etiri do est sati, nastavlja se s prehranom na kojoj je dijete bilo i prije. U poetku su korisni kompleksni ugljikohidrati kao to su ria, krumpir, kruh, zatim nemasno meso, jogurt, voe i povre, a treba izbjegavati masnu hranu ili onu s puno eera, ukljuujui aj, sokove i gazirana pia. Slina prehrana preporuuje se i odraslima.
Kod veine oboljelih s proljevom ne primjenjuju se antibiotici, kao ni lijekovi za smirenje proljeva, koji mogu nainiti vie tete nego koristi.
Opisani postupci pokazali su se djelotvorni kod oko 95 posto sluajeva akutnog proljeva, a u rijetkim sluajevima trebat e primijeniti i nadoknadu tekuine venskim putem, to se u naelu provodi u bolnikim uvjetima.


  • dehidracija - veina djece e blago do umjereno dehidrirati za vrijeme gripe. Simptomi dehidracije koja nije zabrinjavajua su sljedei:
    • smanjena aktivnost i zaigranost,
      suhe i ispucane usnice te suhoa usne upljine,
      plakanje bez suza, ali su oi ipak vlane,
      upola rjee mokrenje od uobiajenog,
      urin koncentriran poput soka od jabuka.


    Simptomi dehidracije kod koje je nuna lijenika pomo:


    • bezvoljnost, mlohavost, nereagiranje na vanjske podraaje, neuspostavljanje kontakta oima...
    • ispucale usne, suha i ljepljiva usna upljina, bez sline,
    • pla bez suza i suhe oi,
    • zadravanje mokrae 12-18 sati,
    • neuobiajena omamljenost,
    • bljedoa,
    • ubrzana srana akcija.

    Kako sprijeiti dehidraciju
    Gubitak tjelesne tekuine predstavlja najveu opasnost do koje dovodi gastroenteritis (t.j. upala eluca i tankog crijeva) uzrokovan Rotavirusom.
    to je dijete mlae infekcija ove vrste je opasnija. Veina djece nakon pete godine uspije se relativno dobro oduprijeti infekciji Rotavirusom. Najmlaa djeca su najvie ugroena jer je sastav njihov organizma razliiti od starije djece i odraslih zbog veeg sadraja vode u ravnotea vode i minerala ve i pri manjem gubitku se brzo poremeti. U dojeneta ve kroz kratko nastupa dehidracija: ako beba vie puta povrati, a u crijevima se skupi vea koliina tekuine, nastupi i proljev i ve nakon jedne obilne vodenaste stolice dijete je klonulo, krv je zgusnuta, cirkulacija oteena i ako brzo ne doe pomo nastupa ok stanje nedovoljne opskrbe tkiva odnosno stanica kisikom i hranjivim tvarima (hipoperfuzija). U stanju oka sve vitalne funkcije su usporene, organizam je u opasnosti i neophodna je nadoknada tekuine i minerala venskim putem bilo u dnevnoj bolnici bilo prijemom na odjel.

    Vano je im se pojave prvi znaci bolesti koji upuuju na gubitak tekuine, dati djetetu oralnu rehidracijsku otopinu (poznatija kao ORS oralna rehidracijska solucija) koja se nabavlja u ljekarni. Povraanjem i proljevom organizam gubi vodu i minerale, koje treba brzo nadoknaditi kako bi se sprijeila rehidracija. U pakovanju, obino malih vreicama, nalazi se optimalna koliina glukoze (eer koji koriste sve stanice) i mineralnih soli. Koliina iz vreice otopi se u tono odreenoj koliini vode prema uputama pakovanja. Otopinu je najbolje dati rashlaenu liicu po liicu. Ako dijete prenaglo popije, moe ponovno povratiti jer je eludac jako podraen infekcijom, no mala koliina tekuine se ipak resorbira. Rehidracijska sol nije ugodnog okusa i djeci se ne svia esto odbijaju piti. Da bi se to izbjeglo, na tritu je u ponudi Humana Elektrolyt - mineralne soli i glukoza za pripremu rehidracijske otopine, okus koje je poboljan prirodnom aromom banane. U praktinom je pakovanju - za pripremu manje koliine otopine (6,5 g za 250 ml vode), to je prikladno za dojenad.
    Rehidracija dojeneta uz kratke a este podoje (jer je mlijeko tada rjee) najbolji je nain spreavanja dehidracije.
    Vano je uz sve mjere prepoznati odmah signale koji upuuju na mogunost dehidracije kako bi se djetetu na vrijeme pomoglo. To se moe uiniti na bolnikom odjelu ili dnevnoj bolnici jer se unosi izgubljena tekuina (voda, glukoza i minerali) direktno u venu ime se poboljava ope stanje djeteta jer je cirkulacija krvi unosom tekuina bolja.
    Ako dijete gubi tekuinu uslijed proljeva, povraa, ima povienu temperaturu i ne mokri, to je jasan znak dehidracije, osobito ako je blijedo, plae slabim glasom, a reakcija na podraaj je oskudna.
    Objektivna procjena dehidracije dobije se vaganjem djeteta: ako je izgubilo vie od 7 % teine koju je imalo prije bolesti znai da se radi o jakoj dehidraciji i potrebna mu je brza pomo (primjer: dojene od 4 kg ako izgubi 7% svoje teine, to iznosi 280 grama, jako je ugroeno !!).

    to je to, otprilike, ima dupih informacija, ali nema veze...
    ja ne nadjoh temu, ako se negdje ususkala-sorry, ovu cemo brisati

    _____________________________

    ...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
    Odjednom je sve dobilo boje...
  • Neposredna veza do poruke: 1
       RE: Dehidracija
    27.8.2010 23:41:03   
    neki
    Hvala draga na super tekstuuser posted image user posted image user posted image


    (odgovor članu acudesa)
    Neposredna veza do poruke: 2
       RE: Dehidracija
    27.8.2010 23:45:51   
    acudesa
    Danas sam se tako prepala, povracanje,  proliv...user posted image  mislim da mu je dlaka falila za dehidraciju
    al sam mu stalno unosila tecnost (jedva), hrana je manje vazna u ovim slucajevima...


    _____________________________

    ...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
    Odjednom je sve dobilo boje...

    (odgovor članu neki)
    Neposredna veza do poruke: 3
       RE: Dehidracija
    27.8.2010 23:47:52   
    neki
    IZVORNA PORUKA: acudesa RR

    Danas sam se tako prepala, povracanje,  proliv...user posted image  mislim da mu je dlaka falila za dehidraciju
    al sam mu stalno unosila tecnost (jedva), hrana je manje vazna u ovim slucajevima...



    Upravo tako,hrana je manje vazna,samo tecnost...
    Nadam se da je maleni sad dobrouser posted image

    (odgovor članu acudesa)
    Neposredna veza do poruke: 4
       RE: Dehidracija
    27.8.2010 23:51:09   
    bananica
    najbolje je u slucaju povracanja i proljeva djetetu davati malo kole sa cajem od sipka, po kasikicu svakih par minuta

    (odgovor članu neki)
    Neposredna veza do poruke: 5
       RE: Dehidracija
    28.8.2010 2:13:47   
    Mona Mohamed
    Coca cola sa cajem od sipka..Vjerovatno je ucinkovito ali nije zdravo. Coca cola nije zdrava ni po organizam odraslog covjeka. Nema potrebe tako agresivno napadati jedan mladi organizam.
    Djetetu se moze pripremiti napitak od rizine sluzi pomjesan sa kuhinjskom soli, a ako nemamo rizine sluzi, moze pomoci i dobro zasoljena supica ako je u pitanju starije dijete.
    Treba izbjegavati slatke cajeve, sokove, kahvu, gazirane napitke.

    _____________________________

    Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
    Aisha..30.7.2010.

    (odgovor članu bananica)
    Neposredna veza do poruke: 6
       RE: Dehidracija
    28.8.2010 4:01:05   
    Anoniman
    IZVORNA PORUKA: bananica

    najbolje je u slucaju povracanja i proljeva djetetu davati malo kole sa cajem od sipka, po kasikicu svakih par minuta


    Savjetuje se davati i po malo cipsa

    (odgovor članu bananica)
      Neposredna veza do poruke: 7
       RE: Dehidracija
    28.8.2010 4:34:18   
    Mona Mohamed
    Sad kad si spomenula cips, sjetih se jedne majke koja mi je dala mineralnu vodu i stapice, a povrazala sam obilno..I zaista je pomoglo.

    _____________________________

    Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
    Aisha..30.7.2010.

    (odgovor članu Anoniman)
    Neposredna veza do poruke: 8
       RE: Dehidracija
    28.8.2010 9:10:04   
    Anoniman
    I ja sam čula da coca cola i štapići pomažu u takvim situacijama.
    Slažem se s Monom da Cola zasigurno nije za djecu,ali kad dođe stani-pani u očaju čovjek više ne gleda da li je zdravo ili ne,samo da krene nabolje.

    (odgovor članu Mona Mohamed)
      Neposredna veza do poruke: 9
       RE: Dehidracija
    28.8.2010 9:48:27   
    acudesa
    stapice sam davala-bila presretna kad je pojeo jedanuser posted image
    A, za kolu-samo u nuzdi, ne bih je davala ako jede supu (samo vodica) poslanu, ako pije caj...
    -pravila sam mu gotovu supu, jer je ona puna elektrolita
    -davala sam rastvor orosala
    -prolife
    -svaki cas mi nudila caj (eto, pedijatrica mi je preporucila majcinu dusiucu)
    -dvopek
    -petit keks
    (ovo ako nekom zatreba, ne daj Boze)

    < Poruku je uredio acudesa RR -- 28.8.2010 9:49:37 >


    _____________________________

    ...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
    Odjednom je sve dobilo boje...

    (odgovor članu Anoniman)
    Neposredna veza do poruke: 10
       RE: Dehidracija
    28.8.2010 17:27:28   
    Mona Mohamed
    Acudesa, u pravu si..za ne daj Boze..Kuhana riza i dzigerica..

    _____________________________

    Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
    Aisha..30.7.2010.

    (odgovor članu acudesa)
    Neposredna veza do poruke: 11
       RE: Dehidracija
    28.8.2010 23:43:04   
    bananica
    Odlicno ja znam stetnost kole, ali je ona jako dobra kod viroza:visoka temp i proljev.
    Prvo jer ju klinci vole,pa ne dehidriraju,drugo ima  puno šećera(zamjenjuje na neki način infuziju koja je intravenozna slatka tekućina) i kofein steže krvne žile u crijevima pa tako zaustavlja proljev.
    Savršena je u kombinaciji sa bananama jer banane isto stežu stolicu i plus imaju dosta kalija koji je jako bitan kod proljeva.
    Preporucuje se djetetu davati stapice, dvopek, cak od sipurka, majcine dusice, kuhanu neopranu rizu na malo vise vode, kuhani krompir,mineralnu vodu
    Izbjegavati voce, sokove

    (odgovor članu Mona Mohamed)
    Neposredna veza do poruke: 12
       RE: Dehidracija
    28.9.2010 9:11:20   
    Aldyy
    Jel može savjet od iskusnih mamica , molim Vas, moja bebica povraća i ima proliv...sam pije jako mnogooo tečnosti a ja mu ne branim...dajem mu čaj od šipka i traži nakon povraćanja da jede...sad imam veliki problem ŠTA DA MU DAM DA JEDE...šta smije jesti u ovakvoj situaciji...molim Vas za koji savjet i recept po mogućnosti...




    _____________________________

    :) Mahir :)
    Mamino sunce zasijalo 05.08.2009. u 6:45

    Volimo se, mazimo se, pazimo se....

    Kako je brzo godina prošla od najsretnijeg dana...a mama ga svakim danom sve više voli :):)

    (odgovor članu bananica)
    Neposredna veza do poruke: 13
       RE: Dehidracija
    28.9.2010 9:14:41   
    maja78 RR
    aldyy bas i je zao

    evo tema na kojoj ima svasta od savjeta

    http://www.ringeraja.ba/forum/Moja_beba_ima_proljev/m_86150/tm.htm


    _____________________________

    "Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

    (odgovor članu Aldyy)
    Neposredna veza do poruke: 14
       RE: Dehidracija
    28.9.2010 9:17:42   
    Hannan
    Sa rizom sigurno neces pogrijesiti, skuhaj je s amalo vise vode, supice takodje. Krompir koliko se sjecam tek 2-3.dan.

    _____________________________

    »Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

    30.1.2007
    23.06.2013


    (odgovor članu Aldyy)
    Neposredna veza do poruke: 15
       RE: Dehidracija
    28.9.2010 9:19:01   
    Aldyy
    Joj hvala Vam idem odmah spremiti mu da jede..:)

    _____________________________

    :) Mahir :)
    Mamino sunce zasijalo 05.08.2009. u 6:45

    Volimo se, mazimo se, pazimo se....

    Kako je brzo godina prošla od najsretnijeg dana...a mama ga svakim danom sve više voli :):)

    (odgovor članu Hannan)
    Neposredna veza do poruke: 16
       RE: Dehidracija
    28.9.2010 9:34:50   
    djuli
    Sa svim gore navedenim sigurno nečeš pogriješiti.
    Imala sam više prilika da se borim s tim kod svoje kćerkice. Bitno je da unosi tečnost, malo po malo, ne odmah puno. Svakih nekoliko min po kašičicu. Ako neće da jede to i nije toliko strašno, samo tečnost. Čaj od šipka, orosal, rižina sluz......



    _____________________________

    Onaj koji ne zna, i ne zna da ne znataj je glup; izbjegavaj ga.
    Onaj koji ne zna, a zna da ne znataj je učenik; pouči ga.
    Onaj koji zna, a ne zna da zna taj je uspavan; probudi ga.
    Onaj koji zna, i zna da zna i koliko ne zna,taj je mudar; slijedi g

    (odgovor članu Aldyy)
    Neposredna veza do poruke: 17
       RE: Dehidracija
    1.10.2010 15:28:19   
    Aldyy
    Samo da se zahvalim svim mamicama koje su bile tu da iz prve ruke pomognu....

    Moram reći da očajne mjere zahtjevaju i očajne postupke...tako da već drugi dan kako smo rahat od proliva i povraćanja:):)iskrena da budem pomogla nam je coca cola i štapići....nakon obroka bi mu dala po malu kafenu kašikicu kole a štapiće je jeo non stop....tako da hvala Bogu nema više ništa od problema..:)L:) sunce mamino baš ga je izmučilo...

    Hvala Vam svima još jednom :):)


    _____________________________

    :) Mahir :)
    Mamino sunce zasijalo 05.08.2009. u 6:45

    Volimo se, mazimo se, pazimo se....

    Kako je brzo godina prošla od najsretnijeg dana...a mama ga svakim danom sve više voli :):)

    (odgovor članu djuli)
    Neposredna veza do poruke: 18
       RE: Dehidracija
    30.4.2011 1:19:14   
    Adana
    Mozete li mi reci, ko je imao iskustva, sta pomaze kod povracanja?

    Asja je danas bila OK, igrala se, spavala, sve super. legla i zaspala bez problema. Nije se zalila ni na sta. I odjednom oko pola 12 veceras je nesto kukala u snu, mada to i nije toliko cudno ako joj dan bude ispunjen... Sumira utiske, sta li...
    Medjutim u jednom momentu je bas vrisnula, onako isprepadano i kada smo otisli do nje ona je povracala, to ju je i prepalo. user posted image  Onako u mlazu, jedva je sebi dosla, bas se prepala jer ju je to probudilo...
    Do sada je povratila jedno 4-5 puta, mada vise nema nista u stomaku i povraca neku tecnost i nesto, nekako bijelkaso, kao recimo kada razmuceno jaje saspete u vrelu vodu (opis mi je samo takav). user posted image
    Popije po malo vode, ali ubrzo nakon toga i povrati. user posted image

    Ne znam sta da radim?
    Prokuhala sam vodu, pa cu joj razmutiti Orosal (mislim da je to naziv). Cekam da se ohladi pa da joj napravim.
    Ona je zaspala. Da li da je budim? Nije zainteresovana da ista pije. user posted image

    Da li ici sutra odmah doktoru ili nema potrebe odmah? Uhhhh user posted image

    _____________________________

    Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

    The best thing to spend on your children is TIME...

    (odgovor članu Aldyy)
    Neposredna veza do poruke: 19
       RE: Dehidracija
    30.4.2011 1:29:11   
    Hannan
    mi smo skoro imali slican slucaj mali od zaove, odjednom poceo da povraca i poslije 3. x ovdvela ga je u hitnu do hitne je krenuo i proliv, za 2-3 sata od prvog puta je vec bio za infuzije. Orosal, slane supe,  vode ili caja ali po kasiku dvije ne previse da se ne optereti zeludac...
    Da se vise ne ponovi, ako ponovi mislim da trebas ici...cini m ise i kod povracanja da vazi kao i za proliv 3x dnevno.

    _____________________________

    »Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

    30.1.2007
    23.06.2013


    (odgovor članu Adana)
    Neposredna veza do poruke: 20
       RE: Dehidracija
    30.4.2011 1:49:34   
    Adana
    Hvala ti na odgovoru!

    Svasta procitah na netu, izmedju ostalog i da treba sacekati nekih 12 sati da se vidi da li je povracanje svakih nekoliko minuta ili jenjava...

    Opet je maloprije povratila. :(
    Dala sam joj kasikicu Orosala, vise na silu jer nije htejla i odmah je povratila. Mislim da ima i do toga da joj se zgadilo. :S
    Poslije je popila 2-3 gutljaja vode i kasikicu malu Orosala i za sada se ne buni, proslo je nekih 5 minuta... Nadam se da se smirilo... Jer je bila fino zaspala... Evo je zaspa u sekundi opet, smorena dusa moja draga. :(

    Proljeva i temperature za sada nema... Prvi put je povratila prije nekih 2 sata... I povratila je 6 puta...


    _____________________________

    Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

    The best thing to spend on your children is TIME...

    (odgovor članu Hannan)
    Neposredna veza do poruke: 21
       RE: Dehidracija
    30.4.2011 1:53:42   
    Hannan
    Joj Adana...ne bih da te prepadam, ali onako iskreno majcincki odvedi ti nju, 6x u roku 2h je puno...jest nevakat i sve to, ali bices rahatnija.Ovo je svakako moje misljenje :) sto ne znaci da je ispravno:)

    _____________________________

    »Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

    30.1.2007
    23.06.2013


    (odgovor članu Adana)
    Neposredna veza do poruke: 22
       RE: Dehidracija
    30.4.2011 2:06:32   
    Adana
    Hvala ti puno na brizi! user posted image

    Mikica sada spava, proslo je nekih 20-25 minuta od kako je povratila, nakon cega je popila malo vode i Orosala... nadam se da nece vise povracati... Bude li vodicu je, nema mi druge...

    _____________________________

    Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

    The best thing to spend on your children is TIME...

    (odgovor članu Hannan)
    Neposredna veza do poruke: 23
       RE: Dehidracija
    30.4.2011 2:15:33   
    Hannan
    Ma nema na cemu , samo da njoj bude bolje.

    _____________________________

    »Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

    30.1.2007
    23.06.2013


    (odgovor članu Adana)
    Neposredna veza do poruke: 24
       RE: Dehidracija
    30.4.2011 10:20:42   
    Adana
    Hvala ti Hannan!

    Asja je povratila jos jednom oko 2.30 sinoc(jutros). To je nekih 6-7 povracanja tokom 3 sata.
    I vise nije povracala. :) Spavala je do maloprije. :) Tokom noci je u par navrata pila po malo vode i Orosala.
    Evo je gleda crtani i brblja. :)

    Medjutim maloprije sam joj mjerila turu jer mi je malo toplija i 37°C je... :(

    Neki savjet oko hranjenje/pojenja? Ici doktoru, ili ipak ne....

    _____________________________

    Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

    The best thing to spend on your children is TIME...

    (odgovor članu Hannan)
    Neposredna veza do poruke: 25
    Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
    Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
    Idi na:








    Anketa

    Pelene.
    пеперутка16

    Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

    Oznake

    Prijava
    Ime i Prezime
    *
    Adresa
    *
    Poštanski broj Grad
    *
    Broj telefona
    *
    E-mail adresa
    *
    Veličina pelena koje dijete nosi
    *
    Starost vašeg djeteta/vaše djece
    *
    Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *