|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 9:57:15   
ziki
Sinoć sam odmarala listajući jedne ženske novine i ozbiljno se zamislila. Počevši od naslovne strane bombarduju me izrazi: teambulding, real life, must have... kako krenem dalje na svakoj strani bar po dva strana izraza. Da li baz znanja engleskog jezika više ne možemo pročitat i shavtit smisao ni štampe za opuštanje(ne mislim ništa loše)? Zar je neophodno korištenje tolikog broja stranih izraza i u "običnom" govoru ako nam već trebaju u svijetu računara? Razumljivo mi je kad u razgovoru sa prijateljicama ubacimo po koju čisto zeze radi ali šta da rade žene koje ne znaju engleski jezik. Ispadaju nepismene i ako su izuzetno brazovane.
Šta vi mislite o tome? 

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 10:01:38   
mamyca
Totalno si upravu,mislim da se engleski jezik treba znati,ali isto sam misljenja da dosta osoba ispadaju nepismeni zbog tog neznanja.Puno je uzeo maha u svim zemljama pa tako i kod nas.

_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 10:06:27   
travnicanka
Slazem se u potpunosti....bas je bez veze u po teksta naidjes na tako neke rijeci koje se lijepo mogu napisati i na nasem jeziku i jednako lijepo zvice.Inace me nervira terminologija pojedinih javnih licnosti....cesto ja i muz komentarisemo i smijemo se Emir Hadzihafizbegovic tako se cesto napuhava nekim terminima i rijecima da jadni obicni covjek nezna ni sta on ustvari prica....ma bas onako smijesno......

(odgovor članu mamyca)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 10:08:45   
ElmaB
Da, to sam i ja primijetila. I strasno me nervira. Poceli je i kod nas u BiH uzimati maha, ali je u Hrvatskoj vec odavno prisutno. Ne znam da li si primijetila u hrvatskim sapunicama ili programima, da vrlo cesto ubace neku englesku rijec. E, izgleda da to i kod nas postaje praksa! Meni se to nimalo ne svidja i ja to uopste ne praktikujem!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu mamyca)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 10:21:22   
liebevoll
I meni je to glupo. Mislim, mi imamo svoj jezik, i objasnjenja u njemu adekvatna onima koji se koriste na engleskom. Sasvim nepotrebno, prije se koristilo u razgovoru, ali sada je vec uzelo maha, pa je u casopisima postao standardna forma. Nisam za to, definitivno, zivio nas jezikuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 10:23:03   
ziki
"frendice" baš si u pravu za Hrvatsku, tamo se vrlo često zamislim šta mi to ljudi pričaju.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 10:29:48   
jasmina_mm
i ja se potpuno slazem sa vama
ali eto to vam je "cool" i "in" u danasnjem vaktu da se ne moze bez tih "trendy" izraza
ja vrlo cesto koristim stare bosanske izraze ali ne iz razloga sto mi se nesto posebno svidjaju vec bas zbog toga da moje dijete sutra razumije sta prica njegova nana ili pranana jer i u maminom izgovoru (nenamjerno) se ponekad nadje pokoja strana rijec....

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 10:50:47   
Lulu_
ziki slazem se u potunostiuser posted image

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 16:14:10   
Lorna
Interesantno, jer smo prekjuce moja mama i ja o tome pricale; naime, donese ona meni dosta casopisa iz Bosne i ja ih prelistavam i svaka druga stranica ima engleskih rijeci. A najstrasnije mi je kad ih pisu po Vukovom - pisi kako citas, pa je onda bekstejdz, pa je sekjuriti, pa je timbilding... zasto?
U redu je poznavati strani jezik, jeste to plus, ali zasto ga naturati????? zasto ljude koji ne poznaju engleski cinimo da se osjecaju neznalicama i nepismenim???
Ja opet stojim iza toga da je to cista malogradjanstina, gdje se uzdize sve sto je tudje, a stidi s eonoga sto je izvorno i nase.

_____________________________

Upoznajte Lornu
http://lorna-a-petschelt.blogspot.com/

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 16:18:45   
beni29
Potpisujem moju dragu Lornu...u potpunosti se slazem sa tobom i evo ovdje u Francuskoj je nevjerovatno kako brane svoj francuski jezik i sve je na francuskom i ako je slucajno reklama na engleskom obavezno ima prevod na francuski. Jednostavno cuvaju ono na sto su jako ponosni..

_____________________________

Benjamin 18/12/2001
Eliott 28/04/2007
Mon bebe d amour

(odgovor članu Lorna)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 19:55:09   
nesanica
u Francuskoj je nevjerovatno kako brane svoj francuski jezik


Ovakva situacija je i sa Nijemcima....rijetko koji Svabo ce ti sta odgovoriti na engleskom iako ga zna. Drze do svoga, za razliku od nas, nazalost...

(odgovor članu beni29)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 21:57:58   
camm
slazem se sa vama  i mene to nervira
ali eto uz moderne casopise i moderne rijeci .

_____________________________

Ja tek sada kuzim da ne kuzim, sta kuzim, sta ne kuzim, sta mi je tesko skuziti, sta ne mogu prokuziti, ali jedno kuzim...:D

(odgovor članu nesanica)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 22:09:25   
Lulu_
IZVORNA PORUKA: Lorna

Interesantno, jer smo prekjuce moja mama i ja o tome pricale; naime, donese ona meni dosta casopisa iz Bosne i ja ih prelistavam i svaka druga stranica ima engleskih rijeci. A najstrasnije mi je kad ih pisu po Vukovom - pisi kako citas, pa je onda bekstejdz, pa je sekjuriti, pa je timbilding... zasto?
U redu je poznavati strani jezik, jeste to plus, ali zasto ga naturati????? zasto ljude koji ne poznaju engleski cinimo da se osjecaju neznalicama i nepismenim???
Ja opet stojim iza toga da je to cista malogradjanstina, gdje se uzdize sve sto je tudje, a stidi s eonoga sto je izvorno i nase.


user posted image user posted image user posted image  milion puta bravo

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Lorna)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
4.11.2008 22:16:20   
ziki
Kojim tempom ide plašim se da će moje dijete kad krene u školu znat više engleskih izraza nego naših paleogizama. Žao mi je jer imamo izuzetno bogat jezik koji olako shvatamo i skrnavimo, mjesto da ga čuvamo i njegujemo. Ista stvar je i sa kulturnom baštinom...al skrenuh sa teme.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
5.11.2008 0:00:17   
Lorna
ma nisi skrenula ziki, u pravu si 100% samo jedan primjer - Amerikanci koji uopste nemaju istoriju u poredjenju sa starim kontinentom, toliko njeguju onih par datuma iz civilnog rata i toliko se dice nekim sitnicama da bismo mi svi trebali to da vidimo i da shvatimo koliko mi u stvari imamo, koliko bogatu kulturnu bastinu imamo, koliko unikatan i bogat jezik imamo. A mi se sicamo stranim izrazima i mislimo da smo "cool", mislimo da ce nam se evropska vrata brze otvoriti ako pricamo njihovim jezikom. Ma fuj!
zao mi je sto nemamo neku sluzbenu cenzuru koja bi zakonski zabranila upotrebu stranih izraza u medijima.

_____________________________

Upoznajte Lornu
http://lorna-a-petschelt.blogspot.com/

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
6.11.2008 10:30:07   
Blue rose RR
Jedna od tema mog diplomskog rada bila je i "globalizacija"...toliko toga se odlikuje u tom pojmu koji je zahvatio sfere od domaćinstva i domaćice u njemu, preko radnika do političara i velikih korporacija koji definiraju i sprovode istu.
To je proces koji prelazi državne okvire i prelazi na nadnacionalni nivo, u ekonomskom, kulturnom, političkom i socijalnom dijelu našeg života.
Nisu samo časopisi (kao produžena ruka velik moćnika, koji reklamiraju svoje proizvode u njima), ti koji propagiraju gubljenje svog nacionalnog identiteta i jezika, već i mi sami kroz svakodnevnu komunikaciju, sve više upotrebljavamo fraze koji su na engleskom jeziku. Na žalost našu.
Ono što je mene fasciniralo (kao živi i lahko dokazivi primjer) jesu web-stranice njemačke domene.
Npr prošle godine sam tražila neke zakonske odredbe dobivanja njemačke penzije, i nisam nišla niti jednu stranicu koja pruža mogućnost da pored njemačkog jezika izaberem, ako ništa engleski jezik (koji mi je eto kao "bliži"user posted image ).
Pored toga što sam bila ljuta, zbog nemogućnosti da sama sebi pomognem i riješim problem, ,bila sam ponosna u ima TIH LJUDI, koji tako ljubomorno čuvaju ONO SVOJE, svoj identitet.




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Lorna)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
6.11.2008 10:56:35   
Anoniman
to je jednostavno nešto što nas je sve ponijelo... jer je ljepše i primamljivije upakovano. Bošnjaci ne znaju od svoje kulture, tradicije,odijevanja, muzike i jezika između ostalog, napraviti stil!!!
Sve što dolazi s vana je tako sjajno i privlačno, pa tako i časopisi nude te izraze kao podlogu za film u koji se današnja žena treba uklopiti!
Izvini maryam amina, ali i ti sama u potpisu svog profila imaš engleski jezik.user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
  Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
6.11.2008 12:15:31   
Blue rose RR
Parodija zar ne shee!
Ništa odoh da promijenim potpis, ali dok mi na um padne jedna lijepa !

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
6.11.2008 14:09:19   
Anoniman
svaka čast. user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
6.11.2008 15:07:30   
makana
smiješno mi je gledati i slušati, nekad čak i moje dobre prijateljice, kako se foliraju izrazima btw bajdevej valjda i svim onim izrazima
smiješno
user posted image

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
6.11.2008 15:18:21   
Gigana
I ja sam protiv toga, ali htjeli mi to ili ne, podsvjesno nam te riječi ulaze u uho, a onda ih i sami počnemo upotrebljavati, kad nas svakodnevno bombarduju takvim izrazima.

Sjećam se da smo se jedne prilike moje prijateljice i ja zezale koristeći termin "hotjela" umjesto "htjela", te "oto" i "zaoto" umjesto "to" i "zato" i to nam je toliko ušlo u uho i govor da sam se u jednom momentu "uhvatila" kako nesvjesno koristim ove izraze.

Skrenuh malo s teme, ne zamjerite.


_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
25.11.2008 11:01:04   
Nunichi
Ma sad je sve postalo nakaradno pa i koristenje maternjeg jezika.
Nemam nista protiv ubacivanja nekih rijeci,ne smeta mi ili ne obracam dovoljno paznje na to user posted image ne znam ni sama...
Ono sto meni smeta je kad se neko sica stranim rijecima ili jos gore studira neki strani jezik,a ne zna ni svoj.
Jooooj e na to ludim!!! Zna mi se desiti da mi drugarica posalje poruku,a ja se zapitam pa kako si samo ovo sastavila...
Govoriti teambulding, real life, must have,a ne znas znacenja nasih nekih rijeci,ili jos gore ne znas napisati ispravno da li,necu i ne mogu...ma to mi je katastrofa!

(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
26.11.2008 10:16:50   
dacy
uopce se ne zamaram sa tim, niti obracam paznju na to user posted image

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
26.11.2008 10:43:36   
majki
Mislim da su upravu one koje kažu da treba izbjegavati korištenje stranih riječi i izraza gdje zato postoji sasvim normalna i adekvatna riječ u našem jeziku. Mene ne nervira kada neko upotrijebi i neku stranu riječ, naročito ako radi u stranoj organizaciji ili svakodnevno komunicira na engleskom jeziku pa mu to postaje normalno. I upravo to je globalizacija kad ti nešto postaje normalno a da to i ne osjetiš. Druga je stvar ako neko mislim da će biti pametniji i napredniji ako nepotrebno koristi strane riječi, što naši političari i javne ličnosti često čine i ne samo oni...

(odgovor članu dacy)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Globalizacija-kako gubimo jezik
26.11.2008 11:32:42   
mnn
Za mene je korištenje stranih izraza normalno kao što ste i vi napisali ako netko radi u stranoj firmi...ali ljudi to upotrebljavaju jer nemaju dovoljan fond riječi....izgubili smo se u tim izrazima koji nam s vremenom postaju normalni...


(odgovor članu majki)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *