|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kako se nekada zivjelo
25.9.2010 16:30:49   
jasmin
Pokusala sam trazilicom naci slicnu temu,no nisam nasla.Ukoliko ima slicna izvinjavam se zbog otvaranja nove,zaista mi nije cilj da zatrpavam forum temama koje vec postoje.Naime,pogledala sam video `Svadbeni obicaji na Bjelasnici` i ostala dugo razmisljati o takvom nacinu zivota.Mlada djevojka koja se udavala otprilike je generacija moje mame,gore dolje koja godina.Ali ono sto me posebno uzdrmalo jeste njihov nacin zivota,tacnije neka ubjedjenja,moracu reci primitivna i izvinjavam se tim ljudima zbog takvog izraza.Nana i baka su mi pricale o tom dobu,o patrijarhalnom zivotu koji su morale zivjeti svidjalo im se to ili ne,ali kada sam pogledala ovaj video tek sam shvatila koliko je to bilo tegobno.Neke zene su priznale da ne zele takav nacin zivota,neke su rekle da im se svidja,zato sto moraju tako ili sto zaista osjecaju tako ne znam,ali po meni je ono grozno.Grozno je sto se zena ponizava i po njihovim izjavama zena je poslusni rob koji mora da zivi onako kako kaze muskarac.Zalosno!!!Prala sam sudje i razmisljala...sreca nisam imala puno sudja.Ali jos uvijek razmisljam.Zalosno je sto se takav nacin zivota pripisuje religiji,bilo kojoj,jer nijedna religija ne zagovara bilo kakvu potlacenost zena.Ono definitivno nema veze s vjerom,nego s tegobnim obicajima koji su,na srecu, iscezli.Drage moje,sta vi mislite o tome.Video je ovdje:

http://www.youtube.com/watch?v=OwK8P7h6ek8

Imaju 3 odlomka.Ja samo mogu biti jako zahvalna sto ne zivim u tom vremenu i sto me okolina(porodica,rodbina,prijatelji i komsije) dozivljavaju kao normalno bice sa svim svojim pravima.


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Kako se nekada zivjelo
25.9.2010 17:21:50   
Anoniman
Evo i ja pregledah samo jedan tj prvi dio, sta reci zalosno i jadno ali iskreno ovdje u Dk to jos uvijek postoji...Imam sirok krug prijatelja iz Arapskih zemalja i kod njih je to i dan danas aktuelno, zena donja kako god okrenes...Stvorena samo da radja djecu, pere, cisti klima glavom,na ulici kad idu prvi muz a za njim kasa zena...Ko da konja vodi za sobom...Sto se tice udaje mnogi brakovi su vec dogovoreni unaprijed...Moja veoma dobra drugarica danas joj je 35 godina...Otac je udao kad joj je bilo 12 i pol, za covjeka starijeg 28 godina...Naravno to nije dozvoljeno ovdje ali zato su otisli nazad u Iran, lafo na ferije...Otac je za nu dobio nesta u parama i nesta u par grla konja...Ja sam je upoznala kad joj  je bilo 25 godina, tad je vec imala 3 djece od kojih je nastarija imala 12 god...Pokusala se razvesti ali to nejni nisu htjeli da cuju, jer sramota za familiju, pa jke na kraju pokusala pravnim putem, evo vec 5 godina nije vidjela djecu...Muz ih je kidnapovao...
Ima naravno i onih koje su slobodnije odgojene i normalno zive "demokratski"Mada je cilj sto prije se udati i sluziti....Za Somalijce da ne pricam, zena ne smije ni biciklo da vozi...

(odgovor članu jasmin)
  Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Kako se nekada zivjelo
25.9.2010 18:45:23   
Anoniman
nema veze sa religijom, ali ima sa evolucijom

nije smijesno...znam
zene su postale "potlacene" onda kada je covjek poceo da lovi...dotada je vladao matrijarhat...zene su uzgajale i sadile bilje....ma kada je covjek okusio prvi komad mesa sve je otislo u ..user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Kako se nekada zivjelo
25.9.2010 19:03:19   
Ilhana RR
Jasmin ja neznam koliko godina tvoja mama ima kad je ovo bilo vec u njeno doba kad se udavala ali moj dedo rahmetli, sandzaklija je bio i umro je sa 92 godine prirodne smrti ali nikad nije ni ponizavao nit "maltretirao" ni nanu rahmetli a ni ostale zene, a ima tri sceri i cetri snahe... uvijek je svijma pruzao respekt veliki zato je bio i postovan sa strane sviju u selu a i ostali ljudi u selu su bili kao oni...

A navela sam da je sandzaklija jer svi vazda pricaju svasta na sandzaklije kako su vaki kako su naki... nisu svi isti...

meni je zao sto i dan danas postoji kao zive pod ovakvim uslovima... eno samo pogledaj te nekad Sandzacku hroniku na Hayatu...

A evo jedan primer kod nas ovdje u gradu...

Imaju cetri sestre (sad dal je koja mrtva ili ne nemam pojma vise) al uglavnom one su dosle iz makedonije kad su uslovi zivota bili bas ovakvi... dvije bile udate dvije neudate... ove udate su bas zivljeli ko robovi (jedno vrijeme smo zivili u komsiluku istom)... i mi kad smo dosli cudno im bilo kako mi zivimo, jer nismo kao oni a ipak iz juge po njihovom iz iste drzave...
Te zene nikad nisu naucile da pricaju svedski, u prodavnicama se jedva sproazumavale jer kad su im ljudi umrli nisu znali sta je sta jer su im ljudi kupovali sve...

tako da se slazem sa mojom lipom dadada da to nije nista do religije...

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Kako se nekada zivjelo
25.9.2010 19:05:42   
Dida79
Pregledala sam dva djela i ovo sto sam vidjela je uzas user posted image
I sto puta dok sam gledala ponovila sam hb pa ne zivim u ovom vremenu...a ona recenica da i musko koje se tek rodi je starije i vaznije od 90 zene e ta recenica me je dotuklauser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Kako se nekada zivjelo
25.9.2010 19:12:44   
marny
konkretno šta se tiče ovog videa i ja se slažem da nije u pitanju religija, više običaji, teški uvjeti života....
slično je živjela moja baka kada se doselila u kuću moga dide. Baka se rodila u bogatoj familiji, ali se na jednom mjestu gdju su se mladi nalazili, pjevali, plesali upoznavali pod budnim okom odraslih, jer ona koja je malo više pričala sa muškima nije se mogla tako lako udati. I tako ona se zaljubila u mog dida, njeni nisu niti htjeli čuti za taj brak, a ona navalila, imala je 16 godina, samo je plakala i gladovala danima dok oni nisu pristali da se može udati za njega, inače dida je bio jako zgodan, bar tako kažu....
uglavnom ona došla u novu familiju, svekra i svekrvu nije imala, rano su umrli oboje, ali je zato bio djever koji je bio 15 godina stariji od mog dide, a od babe 25 godina, oženjen, ali nisu mogli imati djece. Moja baka i on nisu našli zajednički jezik, a dida je stao na njegovu stranu, pa je nastao pakao, uglavnom, moja baka u ono onda vrijeme  odlučila da se vrati nazad kućiuser posted image , a njena majka joj dadne pamet savjet; da ti nije na pamet palo da se kući vratiš, trpi i muči jer ja imam još dvije kćeri koje triba udati.
i tako ona ostala i trpila, al zato pred zadnje godine života dida je trpio, baba mu je sve trostruko vratilauser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 0:32:24   
veeseelaa
vidio nisam gledala, malo ću kasnije al mogu reći da ima strašno odvratnih običaja i sada koji jako vrijedjaju ženu al za sva dešavanja je žena isključivo kriva
Evo npr moja prijateljica se udaje na ljeto i njegovi su joj pripremili dimije za svadbu iako ih ona ne želi
Al seljaci kažu to je njihov običaj, ma ko si ti da meni namećeš svoje običaje????? halo ba, moje vjenčanje ja nosim šta hoću! još kad se svekrve nacalandraju da biraju i jelo i tortu za vjenčanje svog sina meni pozli
Halo ne udaje se svekrva, odkuda nekom pravo da se tako miješa u život bilo kome?
ja bi to sve s noge na nogu za ovako "male" stvari a ne za veće
Sutra da mi se sin ženi samo bi pitala koliko love vam treba za vašu svadbu a svu organizaciju bi prepustila njima, izuzev ako bi tražili moju pomoć
Muka mi je od seljobera kojih ima na sve strane, u komšiluku, po gradu, na selu, tamo i vamo
Fuj, fuj, fuj
hB pa potičem iz jedne emancipovane obitelji, nit kome smetamo niti damo da neko nama smeta
Majke mi nikad mojoj snahi niko ništa nametnuo nije, kad su se uzimali samo smo platili njihove skromne do duše želje
Čuj da joj ja serviram odoru snahi za vjenčanje, radije bi se upucalauser posted image


< Poruku je uredio veeseelaa -- 26.9.2010 0:36:11 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 0:42:49   
teacher75
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

vidio nisam gledala, malo ću kasnije al mogu reći da ima strašno odvratnih običaja i sada koji jako vrijedjaju ženu al za sva dešavanja je žena isključivo kriva
Evo npr moja prijateljica se udaje na ljeto i njegovi su joj pripremili dimije za svadbu iako ih ona ne želi
Al seljaci kažu to je njihov običaj, ma ko si ti da meni namećeš svoje običaje????? halo ba, moje vjenčanje ja nosim šta hoću! još kad se svekrve nacalandraju da biraju i jelo i tortu za vjenčanje svog sina meni pozli
Halo ne udaje se svekrva, odkuda nekom pravo da se tako miješa u život bilo kome?
ja bi to sve s noge na nogu za ovako "male" stvari a ne za veće
Sutra da mi se sin ženi samo bi pitala koliko love vam treba za vašu svadbu a svu organizaciju bi prepustila njima, izuzev ako bi tražili moju pomoć
Muka mi je od seljobera kojih ima na sve strane, u komšiluku, po gradu, na selu, tamo i vamo
Fuj, fuj, fuj
hB pa potičem iz jedne emancipovane obitelji, nit kome smetamo niti damo da neko nama smeta

Majke mi nikad mojoj snahi niko ništa nametnuo nije, kad su se uzimali samo smo platili njihove skromne do duše želje
Čuj da joj ja serviram odoru snahi za vjenčanje, radije bi se upucalauser posted image


user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 0:54:29   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Dida79

Pregledala sam dva djela i ovo sto sam vidjela je uzas user posted image
I sto puta dok sam gledala ponovila sam hb pa ne zivim u ovom vremenu...a ona recenica da i musko koje se tek rodi je starije i vaznije od 90 zene e ta recenica me je dotuklauser posted image


ovo ćeš čuti i sada vrlo često od babetina i papana
jednom mi je jedna žena slično nešto rekla a ona ima dva sina, rekoh pa nisu ti vala nešto ni plahi, ljenčuge imaju po 35 godina marke nikad ne zaradiše, ti ih izdržavaš, ne kontam čim se dičiš
a ona user posted image

hahahah nije ni čudo što me pojedinci ne vole kad neznam da ćutim hahahah al šta me briga, ja bi crkla da ne kažem šta koga sljeduje


< Poruku je uredio veeseelaa -- 26.9.2010 1:03:26 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 0:57:35   
veeseelaa
a jedna moja kolegica s posla za koju sam mislila da je gradska raja me jako razočarala neki dan
Naime, moja snaha je trudna i na UZ su joj rekli da je muško i ja sad to pričam kolegicama kad će ova "emancipovana" uh pa ti sada ima da se istrošiš
Rekoh naravno, kaže ona ipak je muško u pitanju user posted image user posted image user posted image user posted image produžuje lozu i bla bla bla
ama došlo mi je da je spucam preko onog radnog stola, rekoh Boga mi meni je i mojima svejedno, iako brat ima curicu i da je druga bila ja bi se i moji radovali, čuj da se više istrošim nego kad je brat dobio curicuuser posted image user posted image user posted image user posted image
Bože sačuvaj, od tada tu kolegicu gledam drugim očima


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 1:03:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Dida79

Pregledala sam dva djela i ovo sto sam vidjela je uzas user posted image
I sto puta dok sam gledala ponovila sam hb pa ne zivim u ovom vremenu...a ona recenica da i musko koje se tek rodi je starije i vaznije od 90 zene e ta recenica me je dotuklauser posted image


ovo ćeš čuti i sada vrlo često od babetina i papana
jednom mi je jedna žena slično nešto rekla a ona ima dva sina, rekoh pa nisu ti vala nešto ni plahi, ljenčuge imaju po 35 godina marke nikad ne zaradiše, ti ih izdržavaš, ne kontam čim se dičiš
a ona user posted image



Draga Vesela evo ja legla od smijeha na taj tvoj komentar...Nek si joj vala rekla...
Jedne prilike ja htjela da polazem za kamion par kona se pobunilo kakoto nije za zenskouser posted image user posted image Reko sta fali samo da mogu papuce da dohvatim ma reko ko na konju da sam user posted image user posted image user posted image , a kad su me vidjele da vozim motor, samo sto se nisu pocele krstiti...

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 1:09:23   
veeseelaa
hahahah Marina kraljica si user posted image
Tako i mene pojedini gledaju kao čudo jer vozim user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image a tek kad vide da moja mama vozi a 65 joj godina a vozačku ima od svoje dvadeset_e, ljudi zinu hahahah ko to neka stvar, to je sasvim normalno kontam papani jedni
Hajd ovo na Bjelašnici bilo birvaktile al sad ima sličnog razmišljanja fuj fuj
Skoro sam gledala emisiju vrijeme je za bebe i veli svekrva za snahu parafraziram "snahi nekad nije pravo al ona ništa ne govori, samo pogne glavu i zacrveni se, šta hoće, tako joj je kako joj je" user posted image user posted image user posted image user posted image
strašno
veli moja mama eh da je ovoj svekrvi da joj ti uletiš ko snaha, pali smo od šege user posted image user posted image user posted image user posted image


< Poruku je uredio veeseelaa -- 26.9.2010 1:10:54 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 1:18:06   
Anoniman
Iskreno ja nisam znala da kod nas u drzavi ima zatucanog naroda sve dok u Dk nisam dosla, ovdje smo iz pocetka zivjeli po centrima, pa bilo naroda iz svih krajeva Bih....Ja sam povremeno prevodila jer engleski parlam ko maternji i uvijek kazem nedaj Boze da smo svi isti..

< Poruku je uredio MarinaDK -- 26.9.2010 1:21:56 >

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 1:31:47   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

Iskreno ja nisam znala da kod nas u drzavi ima zatucanog naroda sve dok u Dk nisam dosla, ovdje smo iz pocetka zivjeli po centrima, pa bilo naroda iz svih krajeva Bih....Ja sam povremeno prevodila jer engleski parlam ko maternji i uvijek kazem nedaj Boze da smo svi isti..


i ja sam vjeruj mi iznenadjena, svaki dan me neko nokautira svojim papanlukom
žene neke su svašta sebi dopustile i najgore što misle da je to ispravno, dozlogrdilo mi da ih hafizam, takvima nema pomoći
evo znam jednu djevojku koja od svog zarađenog novca ne smije da sama sebi kupi mobilni aparat dok joj momak ne aminuje user posted image user posted image user posted image user posted image   a tek kako je obožavala duge nokte, stalno je devera oko njih al od kad je sa ovim dečkom kaže više ih ne voli user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image stigo ukaz od momka, a momak je momak user posted image user posted image user posted image user posted image šta on kaže to je amin, jer ipak može da je ostavi, pa šta će ondauser posted image user posted image user posted image user posted image piiiiiiiiih


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 5:55:52   
Galicia
Meni je bolje da sutim na ovu temu jer imam dosta toga da kazem, al bolje da ne govorim.
 
Imam ja komsinicu, koja sve, sve, sve radi sama, dok njen muz sjedi u autu na zimi -20 ona sipa gorivo. E to kad sam vidila, sve mi je bilo jasno. A on, rdjav, prgav, da gori ne moze biti. 21 je vijek, idemo u buducnost, a dosta njih jos zivi u 10 vijeku.
 
A to da nema veze sa religijom, to macku o rep. Religije i jesu izmisljene od sirotinje. Od toga pocinje sve, ali to je druga tema.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 9:24:40   
vjestica
nisam gledala video, i ni vjerujem da ću pogledati
a kad smo već kod toga da neki i sad tako žive, pa žene su same krive
pa bili bilo koju od nas neko u današnje doba mogao tlačiti i ponižavati da sama ne dozvoli user posted image
mnoge žene sebe i sada doživljavaju kao žrtvu i jesu žrtve (jer  se vode onom nama ženama je teško i to je tako, ma prokleto žensko - ježim se na ovu rečenicu, pa tako šute i trpe jer smatraju da tako treba biti) to su one žene što svaku menstruaciju otkukaju uz prokleto žensko, pa kažu mi sve moramo trpiti i porađati se i dojiti i sl - ja to ne smatrma prokletsvom nego blagoslovom, jer je mm uskraćen što nije mogao u sebi osjetiti pokrete svoje kćerke 24 sata dnevno, nit može osjetiti koje je zadovoljstvo kad dojiš svoju bebu
odoh OT, samo sam htjela da kažem kako su žene krive za to (naravnpo da su krivi ti muškarci kad su papci, ali su žene krive što to dozvoljavaju sebi da ih papci tlače) što same od sebe pravežrtve

< Poruku je uredio vjestica -- 26.9.2010 9:25:18 >


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 13:53:43   
jasmin
I meni je bilo grozno i odvratno cuti onu recenicu koja je i Didi zaparala usi.Zaista nesto nepojmljivo.
Ilhanice,ja sam navela maminu generaciju samo kao slikoviti primjer da to nije bas davno bilo.Ovakav nacin zivota je bio na selima i planinskim zabitima.Hvala Bogu moja mama nije imala takav nacin zivota,rodjena je prije 43 g u Sarajevu,odrasla,skolovala se.....ali more zena jeste,nazalost.Ja,vjerujte mi,stalno razmisljam o patnji tih zena,o tome da im je neko krojio zivot kako je htio.Kad sam cula kako ona svekrvica veli,ja sam tvoja svekrva i tvoje je da me slusas,ako me budes slusala sve ce biti uredu....ostala sam no comment.Pa ljudi moji,svekrva se postuje i ima se korektan odnos s njom...al ono slusanje sta ona kaze tako biva je za kazne.I zaista imate pravo,i ja poznajem jos zajednica koje zive primitivnim nacinom zivota,svekrva sta kaze tako se radi,ona hoce samo dvoje unucadi i snaha nek se zacepi,da oprostite na izrazu.Ja jednostavno ne mogu da shvatim te ljude.Kako ce stati pred Boga to ne znam.A nadam se da se nasa draga Galicia salila kada je na neki nacin pokusala uvrijediti religiozne ljude,bili oni bogati ili siromasni...oni su religiozni jer je religija od Boga i mislim da recenica da su religije izmisljene nije pristojna.Ako neko ne vjeruje u Boga,neka barem postuje one koji vjeruju.Ne zamjeri.:)

< Poruku je uredio jasmin -- 26.9.2010 13:55:14 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 13:59:39   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

hahahah Marina kraljica si user posted image
Tako i mene pojedini gledaju kao čudo jer vozim user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image a tek kad vide da moja mama vozi a 65 joj godina a vozačku ima od svoje dvadeset_e, ljudi zinu hahahah ko to neka stvar, to je sasvim normalno kontam papani jedni
Hajd ovo na Bjelašnici bilo birvaktile al sad ima sličnog razmišljanja fuj fuj
Skoro sam gledala emisiju vrijeme je za bebe i veli svekrva za snahu parafraziram "snahi nekad nije pravo al ona ništa ne govori, samo pogne glavu i zacrveni se, šta hoće, tako joj je kako joj je" user posted image user posted image user posted image user posted image
strašno
veli moja mama eh da je ovoj svekrvi da joj ti uletiš ko snaha, pali smo od šege user posted image user posted image user posted image user posted image


hahahahha ljepa moja veselica uvijek me na svakoj temi nasmijeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 14:13:17   
Mirkica
ovo je nekada bilo ovako ali gdje u  jednom divljem kraju od kojeg je i Bog digao ruke moja mama se udala prije 36 godina a islo sve normalno samo et nije bilo ovih fizickih kontakta :) kao danas ali sve najnormalnije , mislim ovako sto mozes naci i dan danas samo treba pronaci divljinu .

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 14:17:27   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Dida79

Pregledala sam dva djela i ovo sto sam vidjela je uzas user posted image
I sto puta dok sam gledala ponovila sam hb pa ne zivim u ovom vremenu...a ona recenica da i musko koje se tek rodi je starije i vaznije od 90 zene e ta recenica me je dotuklauser posted image


ovo ćeš čuti i sada vrlo često od babetina i papana
jednom mi je jedna žena slično nešto rekla a ona ima dva sina, rekoh pa nisu ti vala nešto ni plahi, ljenčuge imaju po 35 godina marke nikad ne zaradiše, ti ih izdržavaš, ne kontam čim se dičiš
a ona user posted image



Draga Vesela evo ja legla od smijeha na taj tvoj komentar...Nek si joj vala rekla...
Jedne prilike ja htjela da polazem za kamion par kona se pobunilo kakoto nije za zenskouser posted image user posted image Reko sta fali samo da mogu papuce da dohvatim ma reko ko na konju da sam user posted image user posted image user posted image , a kad su me vidjele da vozim motor, samo sto se nisu pocele krstiti...

i ona nema veze s religijom ali stas kada neuki ljudi tumace vjeru onda i nastane svega sto danas imamo user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Kako se nekada zivjelo
26.9.2010 23:56:28   
Anoniman
Ova tema nek ostavi religiju po strani jer ovakvih slucajeva ima svugdje u svijetu....I ako se zensko pobuni , negdje je kamenuju, negdje, vozaju po gradu kao primjer pa je okace da svi vide da se pobunila....Prije zene nisu bile skolovane, pa im je zivot po tom pitanju snalazzenja bio nikakav, podrsku od svoje familije rijetko koja je imala...
Prije 5 godina u gradu u kojem sam prije zivjela je brat ubio sestru samo zato sto se udala za pakistanca cini mi se ...I to na dan vjencanja....Na kraju x broj osoba je osudjen na robiju i deport cak i njen otac....
Moja bliska drugarica iz Bih se udala sa 16 naradjala djece, zivi sa tiranom ona i kad kaze nesta on joj kaze cutiiii ti sta ti znas...Daj mu pitu, dajmu pogacu, idi po djecu, nahrani, obuci, skini, okupaj, peri, cisti...Inace cura je inteligentna ali on je ubio u pojam...user posted image user posted image user posted image Otac joj je rekao ako se rastavi da ce je se odreci...user posted image user posted image

(odgovor članu Mirkica)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 1:52:30   
scarlett
user posted image


super knjiga na ovu temu

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 7:30:35   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

Ova tema nek ostavi religiju po strani jer ovakvih slucajeva ima svugdje u svijetu....I ako se zensko pobuni , negdje je kamenuju, negdje, vozaju po gradu kao primjer pa je okace da svi vide da se pobunila....Prije zene nisu bile skolovane, pa im je zivot po tom pitanju snalazzenja bio nikakav, podrsku od svoje familije rijetko koja je imala...
Prije 5 godina u gradu u kojem sam prije zivjela je brat ubio sestru samo zato sto se udala za pakistanca cini mi se ...I to na dan vjencanja....Na kraju x broj osoba je osudjen na robiju i deport cak i njen otac....
Moja bliska drugarica iz Bih se udala sa 16 naradjala djece, zivi sa tiranom ona i kad kaze nesta on joj kaze cutiiii ti sta ti znas...Daj mu pitu, dajmu pogacu, idi po djecu, nahrani, obuci, skini, okupaj, peri, cisti...Inace cura je inteligentna ali on je ubio u pojam...user posted image user posted image   Otac joj je rekao ako se rastavi da ce je se odreci...user posted image user posted image


MArina nema ona oca to nije otac


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 10:42:13   
M kao Mama
Vesela, ja ne znam šta je tebi to čudno za dimije, ja vjerujem da je to "dobri kat", ali da ta tavoja kolegica nije dobro shvatila ili ti nama nisi to dobro prenijela.

Za ostale koje ne znaju, u Sandžaku ili Crnoj Gori i danas postoji tradicija da se mlada pored vjenčanice presvači, pa i do sedam puta. Svako presvlačenje prati novi nakit, obuća i slično, za "dobri kat" koji se šije od svile izdvaja se od 2 hiljade eura pa nadalje, moj jedan rođak je svojoj snahi kupio u sklopu "dobrog kata" i fes sa dukatima, znači pravi pravcati dukati, a i majka moje nane je nosila isti takav kat u istom tom mjestu i bila je primjer žene koja je u to doba u Sanđaku rodila 8 kćeri, a muž ju je poštovao i pazio kao da je kraljica.

Znači nije do religije, vremena, naroda, nego do onoga u kakvu si porodicu "upala". Takvih sumanutih razmišljanja ima i danas u 21 vijeku, kako živimo i odnosimo se jedni prema drugima, bit će toga još.

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 10:52:28   
Hanady RR
Gledala sam video.
istina sniman je prije 25 godina...a najporaznija je činjenica da i dana sima sela u našoj zemlji gdje se po 8 sati pješke dolazi...
Koliko mi teško pada činjenica da se tako sa mladom postupalo prije 25 godina nedaleko od mjesta moga rođenja toliko mi je teško palo da sam svjesna da i danas ima mjesta kojima zaprežna kola stižu ljeti a zimi ako si hrabar šetaj. Mene zgrožava pomisao nepismenosti...i ostavljanja ženske djece kući da se udaju a ne da se školuju...
Podaci o nepismensti našega stanovništa porazni su...s tog aspekat ovaj video mogu da preslikam na neko selo i danas i da se ''ibretim'' i budem razočarana...

Ovo nema veze sa vjerom...ali ima sa evolucijom...emancipacijom...

Alma vam je rekla da postoje porodice koje mladu presvčae po više puta..ja sma bila na jednoj takvoj albanskoj svadbi...slomila se presvlačeći u katove, u svilene dimije, mjenjala nakit...al se računa da se ona bogato udala. Isto tako imate primjere crnogorskih sela...gdje mladoj hljeb o glavu lome da bude plodna i nafakali...a ako ne zacrveni čaršav svekar je panjem udara po glavi....
Strašno....
O tome su porfesori knjige pisali nazivali to destrultivnim genom....
A gen...gen se prenosi...
E to je tuga....

Zaključujem svoju iscrpnu razočaraniost poraznom činjenicom da me strah da ovoga i danas ima samo niko nije film o tome snimio...user posted image





_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Dormeo nadmadrac
ziki

Planiram da kupim nadmadrac i interesuje me da li je neka od forumasica probala i kakvi su utisci?

Da, zadovoljna sam (36%)

Da i nisam zadovoljna (0%)

Nisam probala (64%)


Broj svih glasova: 97

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *