|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Mononukleoza
9.12.2011 14:02:41   
Mala Selma
Infektivna mononukleoza - "Bolest poljupca"




Definicija
Infektivna mononukleoza, koja se još naziva "bolest poljupca", zarazna je bolest uzrokovana Epstein - Barrovim virusom (EBV) u 90% slučajeva, a u preostalih 10% citomegalovirusom (CMV). Kada se djeca zaraze ovim virusom, infekcija obično prolazi bez simptoma. Ukoliko se odrasli zaraze, 25-75% će razviti simptome ove bolesti za koju su tipična tri simptoma: povišena tjelesna temperatura, povećani limfni čvorovi i upala grla.

Uzročnik
Epstein Barrov virus (EBV) je B limfotropni (ima izrazitu sklonost za napadanje B limfocita) herpesvirus koji je rasprostranjen diljem svijeta. Osim što uzrokuje infekcijsku mononukleozu, ovaj se virus povezuje s karcinomom grla i određenim B-staničnim limfomima.

Prijenos bolesti
EBV se prvenstveno prenosi putem sline, a rjeđe transfuzijom krvi. Obično se prenosi ljubljenjem i dodirivanjem dijelova tijela i predmeta natopljenih zaraženom slinom. Budući je prijenos kapljicama malo vjerojatan, izolacija oboljelih nema smisla. Virusu domaćinu ostaje doživotno; prvih 18 mjeseci nakon infekcije izlučuje se slinom, a nakon toga povremeno. Osobe slabijeg imunološkog statusa (praktički svi bolesnici s AIDS-om, 25-50% osoba s presađenim organima) češće šire virus.

Simptomi
4-8 tjedana nakon infekcije pojavljuju se prvi simptomi: malaksalost, gubitak apetita i zimica koji po nekoliko dana prethode početku upale grla, vrućice i povećanja limfnih čvorova.
Teški oblik upale grla obično natjera bolesnike da potraže medicinsku pomoć. Povremeno će bolesnici zamijetiti samo vrućicu ili povećane limfne čvorove ili će u njih biti prisutna samo jedna od komplikacija. Većina bolesnika tuži se na glavobolju i malaksalost.

Tijek bolesti
Infekcijska mononukleoza je u većini slučajeva bolest prirodno ograničena trajanja.
Upala grla je intenzivna 5-7 dana, a nakon toga jenjava u tijeku slijedećih 7-10 dana.
Povišena temperatura obično traje 7-14 dana, ali ponekad može potrajati i nešto duže.
Limfni čvorovi se najčešće smanjuju tijekom 3 tjedna.
Umor je najtvrdokorniji simptom. Većina bolesnika se za 3-4 tjedna osjeća dovoljno dobro za povratak u školu ili na posao, ali poneki bolesnici mjesecima mogu osjećati iscrpljenost, smetnje koncentracije i nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Obično su to bolesnici koji su imali blagi početak bolesti, bez teškog oblika upale grla i visoke vrućice.

_____________________________

Ljubav se zove imenom tvojim 28.04.2009.

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:08:16   
tajcika
prebolovala,uzasno dosadna i teska bolest koliko god neko tvrdio da je kao da prebolujes gripu

(odgovor članu Mala Selma)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:11:34   
Mala Selma
Dijagnoza
Osim nabrojenih simptoma, dijagnozu potvrđuju slijedeći laboratorijski nalazi:
- povišen broj leukocita
- povećan broj atipičnih limfocita (kod 75% oboljelih). Limfociti su vrsta bijelih krvnih stanica koji se u ovoj bolesti razlikuju od normalnih - povećani su i promijenjena im je jezgra
- postojanje heterofilnih antitijela (u 50% djece i do 95% odraslih). To su antitijela na ovčje eritrocite koji se dokazuju tzv. monospot testom.
- blaga granulocitopenija (smanjenje broja granulocitnih leukocita)
- blaga trombocitopenija (smanjenje broja trombocita)
- bagi porast imunoglobulina IgM, IgG i IgA
- blagi rast jetrenih enzima
- prisutnost EBV-specifičnih antitijela - ovi serološki testovi sa sigurnošću dijagnosticiraju EBV infekciju, a mogu se napraviti odmah ili ako su gore navedeni nalazi proturječni

Razlikovanje CMV i EBV mononukleoze
Bolesnici s mononukleozom uzrokovanom citomegalovirusom (CMV) u prosjeku su stariji i obično je bolest karakterizirana upalom grla i vrućicom. Upala grla i povećanje limfnih čvorova rjeđe nastaju. Bolest nastaje podmuklije i sporije prestaje nego bolest uzrokovana Epstein-Barrovim virusom. Dijagnoza se postavlja izolacijom virusa u krvi ili specifičnim antitijelima na CMV.

Liječenje
Liječenje je simptomatsko jer nema lijeka protiv uzročnika. Bolesnicima se preporučuje:
- mirovanje - bolesnici trebaju mirovati, što ne znači da trebaju strogo ležati u krevetu jer nema dokaza da strogi odmor pospješuje oporavak
- pijenje većih količina tekućine dok traje vrućica
- po potrebi uzeti lijekove za sniženje visoke temperature koje će vam preporučiti liječnik. Djeca do 12 godina trebala bi izbjegavati acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin. Andol) zbog opasnosti od komplikacija (Reyov sindrom).
- pastile ili tvrdi bomboni mogu se uzeti kod grlobolje jer njihovo žvakanje pospješuje izlučivanje sline i gutanje nakupljenog sekreta
- izbjegavati sportove 6-8 tjedana - zbog rijetkih komplikacija kao što je prsnuće slezene

Određeni lijekovi primjenjuju se u rijetkim situacijama:
- kortikosteroidi mogu olakšati simptome upale grla, ali se zbog nuspojava obično daju jedino ako postoje komplikacije - opstrukcija dišnih putova i hematološki poremećaji (anemija, granulocitopenija, trombocitopenija)
- alfa-interferon - ima antivirusno djelovanje i može smanjiti širenje EBV, ali se zbog visoke cijene primjenjuje obično kod osoba s poremećajem imunosti
- aciklovir - u visokoj dozi zaustavlja širenje EBV u grlu, međutim, njegova klinička korist je minimalna ili neuočljiva

Prevencija
Za sprječavanje širenja mononukleoze preporučuje se izbjegavati kontakt sa slinom osoba koje su nedavno preboljele mononukleozu i održavati visok stupanj higijene, osobito dječjih igračaka i predmeta koje djeca stavljaju u usta.


_____________________________

Ljubav se zove imenom tvojim 28.04.2009.


(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:11:35   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: dadada

znala sam...al haj...da ne bude da ja vazda spominjem monouser posted image
super bi bilo da je to...samo sto su onda dijetetu mogli sa ovim antibioticima pravo pogorsati stanjeuser posted image
ako je mono. moraju joj iskljuciti antibiotike...obavezno dijete na dijetu...i da joj ukljuce cini mi se cink...neki je metal...sjeticu se...to treba da vidi sa dr. naravno...tako su meni mono lijecili u ceskoj



IZVORNA PORUKA: bananica

Dijagnoza
Osim nabrojenih simptoma, dijagnozu potvrđuju slijedeći laboratorijski nalazi:
- povišen broj leukocita
- povećan broj atipičnih limfocita (kod 75% oboljelih). Limfociti su vrsta bijelih krvnih stanica koji se u ovoj bolesti razlikuju od normalnih - povećani su i promijenjena im je jezgra
- postojanje heterofilnih antitijela (u 50% djece i do 95% odraslih). To su antitijela na ovčje eritrocite koji se dokazuju tzv. monospot testom.
- blaga granulocitopenija (smanjenje broja granulocitnih leukocita)
- blaga trombocitopenija (smanjenje broja trombocita)
- bagi porast imunoglobulina IgM, IgG i IgA
- blagi rast jetrenih enzima
- prisutnost EBV-specifičnih antitijela - ovi serološki testovi sa sigurnošću dijagnosticiraju EBV infekciju, a mogu se napraviti odmah ili ako su gore navedeni nalazi proturječni

Razlikovanje CMV i EBV mononukleoze
Bolesnici s mononukleozom uzrokovanom citomegalovirusom (CMV) u prosjeku su stariji i obično je bolest karakterizirana upalom grla i vrućicom. Upala grla i povećanje limfnih čvorova rjeđe nastaju. Bolest nastaje podmuklije i sporije prestaje nego bolest uzrokovana Epstein-Barrovim virusom. Dijagnoza se postavlja izolacijom virusa u krvi ili specifičnim antitijelima na CMV.

Liječenje
Liječenje je simptomatsko jer nema lijeka protiv uzročnika. Bolesnicima se preporučuje:
- mirovanje - bolesnici trebaju mirovati, što ne znači da trebaju strogo ležati u krevetu jer nema dokaza da strogi odmor pospješuje oporavak
- pijenje većih količina tekućine dok traje vrućica
- po potrebi uzeti lijekove za sniženje visoke temperature koje će vam preporučiti liječnik. Djeca do 12 godina trebala bi izbjegavati acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin. Andol) zbog opasnosti od komplikacija (Reyov sindrom).
- pastile ili tvrdi bomboni mogu se uzeti kod grlobolje jer njihovo žvakanje pospješuje izlučivanje sline i gutanje nakupljenog sekreta
- izbjegavati sportove 6-8 tjedana - zbog rijetkih komplikacija kao što je prsnuće slezene

Određeni lijekovi primjenjuju se u rijetkim situacijama:
- kortikosteroidi mogu olakšati simptome upale grla, ali se zbog nuspojava obično daju jedino ako postoje komplikacije - opstrukcija dišnih putova i hematološki poremećaji (anemija, granulocitopenija, trombocitopenija)
- alfa-interferon - ima antivirusno djelovanje i može smanjiti širenje EBV, ali se zbog visoke cijene primjenjuje obično kod osoba s poremećajem imunosti
- aciklovir - u visokoj dozi zaustavlja širenje EBV u grlu, međutim, njegova klinička korist je minimalna ili neuočljiva

Prevencija
Za sprječavanje širenja mononukleoze preporučuje se izbjegavati kontakt sa slinom osoba koje su nedavno preboljele mononukleozu i održavati visok stupanj higijene, osobito dječjih igračaka i predmeta koje djeca stavljaju u usta.



IZVORNA PORUKA: pocahontas

ja ljudi, pa ja sam imala mononukleozu prije par godina..jetra mi je bila u kritičnom stanju tj. povećane su mi bile transaminaze /jetreni enzimi sto nije dobro...
imala sam temperaturu i uzasno natecene limfne čvorove iza uha...tako sam i skontala..i strasno brzo sam se umarala...nakon 7 dana, ja sam se osjecala potpuno oporavljeno, ali doktorica mi je zabranila da rolam, da skijam i da se bavim bilo kojom fizickom aktivnoscu jer sam se jako umarala i odmah mi je bilo jako lose, sva problijedim...

poenta je oporaviti jetru, jer najvise strada jetra od mononukeloze..jas am pila svakodnevno par mjeseci hepalip forte, pila surutku, jogurte, mliječne proizvode, grah čini mi se nipošto i imala sam citavu dijetu kako, sta i koliko smijem jesti!

meni generalno nije bilo tako stransno, strasnije zvuci, a narocito kada znas da ljudi po 6 mjeseci u bolnici leze zbog ove bolesti..ja sam odlično prosla..mislim da je sve stanje organizma! eh da..tada sam se ljubila sa muzem/tadasnjim momkom, a njemu nista nije bilo user posted image user posted image



IZVORNA PORUKA: dadada


apotekarka je prebolovala a a nije ni znala...sto nije dobro
ja sam je lijecila, jer su mi u ceskoj u roku od 3 dana ustanovili...kod nas to traje mjesec dana

ako moze neko jeleni poslati poruku da djetetu niposto nista tesko ne daje za jesti...znaci, iskljucivo haman bolnicka hrana...samo kuhano...ne smije grah, grasak...nista sto se dugo vari...ne smije przeno...ne smije nikakve suhomesnate proizvode etc...smije sokove, leso meso i ribu (bijelu ne plavu), jogurt...ne bi trebala da pije antibiotike, osim u slucaju ako se ne radi o bakterijskoj mono...a i to su valjda onda posebni antibiotici...tj. daju se u bolnici...lezis...valjda nije to...ova virusna je laksa...i mora se odmarati...nema skakanja...oporavak dugo traje...oko 2 mjeseca

felix...svaka bolest obori imunitet...mono. virus manje vise svi nosimo u organizmu...ti mozes biti nosioc a da ti se nikad ne aktivira...a nekog drugog da zarazis



IZVORNA PORUKA: marijanna

moj je brat ležao prosle godine u bolnici zbog mononukleoze, nije mi jasno sto su ih vratili kuci.. uglavnom ako je to ,nije nista sad strasno,ležanje,odmaranje,dijetna ishrana ..

Nikola u vrticu,cim zavrsim rucak idem po njega pa ga vodim u zimski grad malo da prosetamo..





_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:31:20   
taurus
ja sad ništa ne kontam
ko ima mononukleozuuser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:32:43   
Lady26
Nadamo se da je lazna uzbuna, Jelenina Ana je isla na kliniku zbog sumnje da je ovo u pitanju ali su ih vratili kuci da rade u DZ nalaze....

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:37:52   
taurus
a na osnovu čega su posumnjaliuser posted image

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:39:22   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: taurus

a na osnovu čega su posumnjaliuser posted image
otecenih zljezda i jetre

(odgovor članu taurus)
  Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:40:52   
Lady26
Ima jaku gnojnu anginu i infektivnu monon. (sta god to bilo) user posted image
Jetra jako uvecana, dobila penciline, i u pon. da vade nalaze...
user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio Lady26 -- 9.12.2011 14:41:15 >


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:43:26   
mama2009
prebolovala sa 16-17 godina, kao tinejdjer....(ne komentarisite godine i kako sam dobila user posted image user posted image user posted image user posted image )

_____________________________

Princeza dosla 05.02.2010

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:44:10   
Lady26
Mama, mama user posted image

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu mama2009)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:47:52   
Anoniman
mama2009user posted image user posted image user posted image
a opet boce dobila aaa nadam se da ce brzo ozdraviti al kod nas bi odma ostavili u bolnici nebi nas kuci slali ...


(odgovor članu Lady26)
  Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 14:52:22   
Lulu_08
Prebolovala sa 18 godina, u užasnom obliku nažalost. U to vrijeme sam bila u Holandiji pa je terapija bila samo strogo ležanje + puno vode piti. A simptomi:

Otečena jetra i slezena, jako bolna na dodir, bilirubin u ogromnim vrijednostima, stanje sa otokom trajalo 4 sedmice.

Otečene limfne žlijezde na vratu, otoci trajali 4 sedmice.

Temperatura do i par puta preko 40 stepeni, trajala 3 sedmice. (ni paracetamol nisam smjela popiti zbog upaljene jetre, skidanje temperature SAMO kupanjem).

Po završetku gore navedenih simptoma se pojavilo sljedeće:

Osip po cijelom tijelu, uključujući dlanove, tjeme, jezik i sl, trajalo 7 dana.

Ljuštenje kože po završetku osipa, od glave do pete, trajalo 7 dana.

Opadanje kose user posted image  po završetku svih simptoma, trajalo sedmicama dok nisam isto usporila šišanjem i pranjem kose sa koprivom. Napominjem da mi se NIKADA kosa nije oporavila u potpunosti.

Preporuka ljekara po završetku bolesti: paziti se čitav život i čuvati se jačih upala jer se bolest sama obzirom da je virusna i tijelo je imuno na nju, ne može vratiti ali svi simptomi MOGU.

Ovo sam potvrdila jer i dalje ako jedem puno jaja jetra ili slezena me zaboli i sl.

Elem ja se NADAM da niko neće doživjeti mononukleozu u obliku u kakvom sam ja, jer je zaista bilo mukotrpno i teško, ukupno sam bila 6 mjeseci kod kuće, od čega sam 2 mjeseca bila na postelji, a jedan mjesec skoro pa čitav prespavala jer me je u potpunosti oborilo.


_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 15:01:37   
henna ze
bolovala sa 18-19 godina...isto kao djana..čovječe ne daj Bože nikome...limfni čovrovi užas..iza usiju i ispod brade veličine velikog oraha..
sada bilo kakva upala  koju imam odmah veliki orah ispod brade.i uvijek ostalo natečeno...

hena je bila mala..kad nam je dr u "Primi"posumnjala na jednu strašnu bolesti zakazala uzv abdomena...dok smo čekale termin nekih 3 dana..ja sam haman pa u žicama bila..i kad je sve gotovo bilo, uzv bio ok..kažem ja a na koju ste bolest sumnjali..kaže mononukleoza..kad je nisam udavila...

mislim da to nije jako opasno..samo treba strogo..strogo mirovanje...dijeta i što više vitamina c..tako je meni tad rečeno...

< Poruku je uredio henna ze -- 9.12.2011 15:03:57 >


_____________________________

Kad se igra završi, kralj i pješak idu u istu kutiju.

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 15:14:19   
Anoniman
joj Djana, to kod tebe je bas neki tezak oblik...mora da ti je stitna proradilauser posted image ...mislim, i opadanje kose i ljustenje koze  to je specificno za stitnu
oko mene je dosta ljudi prebolovalo mono....svi su, hvala bogu, prosli ko i ja sama...apsolutno...nikakve posljedice...niti teska stanja...jedino sto covjek umre od dosade toliko dugo kuci---a i ja sam ko i mama2009user posted image ...nista me ne pitajteuser posted image

Moja sestra ju je imala sa 3 god...samo je ona lezala u bolnici...valjda zato sto je mala (radi se o aus.) pa da bude pod njihovim posmatranjem

Mene samo brine sto joj nisu iskljucili antibiotike...sto su oni i dalje ubjedjeni da ima gnojnu anginu...jer su meni isti simptomi bili...mislim, gnojne...al su mi odmah iskljucili antibiotikeuser posted image

(odgovor članu henna ze)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 15:19:14   
Anoniman
neznam dadada ja prvi put citam za touser posted image uh djana mila bas si se napatila ...
valjda ce se jelena brzo javiti da sve fino objasni i kaze sta je bilo .....


(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 15:49:29   
muaaa
Moj maleni je imao prije 2 godine. Pored hodanja i uspostavljanja dijagnoze,ispijanja raznih antibiotika i pradlaganja od dr Geze da vadi krajnike i to je trajalo 2 mjeseca.Bili smo pristali na op krajnika,ali zahvaljujuci doktorici koja radi sa srednjoskolcima i koja je upucena u simpotome bolesti otkrismo da je rijec o mono.Poslala nas je na infektivno i radili smo nalaze koji se cekaju 10 dana.Terapiju nije dobio nikakvu sem rezima ishrane i strogo mirovanje odmaranje.E to je zaista tesko devetogodisnjem djetetu.Dugo nije isao u skolu i kada je krenuo tu skolsku godinu nije radio sport Konzumirao je puno mladog sira,pio je surutku i uglavnom mlijecne proizvode.Dosadna bolest do bola.Od tada nije imao upalu grla,i hvala bogu stekao imunitet.

_____________________________

“Temelj ljudske sreće je duboka sigurnost, spontana radost u malim stvarima i velika jednostavnost.”



(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Mononukleoza
9.12.2011 22:03:12   
Anoniman
Ipak je cink bio metal koji su meni prepisali dr. u ceskoj...jedino sam to pila

CINK NIJE SAMO TEŠKI METAL
Dugotrajni nedostatak cinka je opasan, a može se manifestirati:
oslabljenim apetitom (posebno kod mladih i starijih osoba)
mentalnom letargijom i poremećajima osjeta
kroničnim proljevom
poremećajem rasta
poremećajem vida
poremećajima plodnosti (hipogonadizam, spolna nezrelost, upala prostate, bolne menstruacije)
hipertenzijom i anginom pektoris
usporenim cijeljenjem rana
čestim oportunističkim upalama
skerodermom ili sistemskom sklerodermom, respiratornim i kožnim alergijama, te astmom
preranim starenjem i gubitakom boje kose, te pojavom strija po koži;
anemijom
bolovima u zglobovima
defektima nakon rođenja.

Život na Zemlji nije mogao započeti bez cinka u prirodi. Iako se radi o metalu, esencijalan je za sva živa bića, jer je potreban u sintezi DNK, odnosno gena. Po navodima prof.dr. Ananda S. Prasad s Univerziteta iz Wayna, SAD, prehrana koja se bazira samo na proteinima iz životinjskog mesa ili žitarica koji su bogati vlaknima poznatim pod imenom fitati, može doprinjeti razvoju nedostatka cinka u tijelu čovjeka. Nedostatak cinka nalazimo nakon operacijskih zahvata, kod malapsorpcijskog sindroma, učestalih ejakulacija (naročito u homoseksualaca), pretjeranog konzumiranja alkoholnih pića, iscrpljujućih redukcijskih dijeti, uporabe opojnih droga, kroničnih bolesti (anemije, Wilsonova bolest, bubrežne i jetrene bolesti), prehrane namirnicama iz zemljišta siromašnog cinkom, a povezuje se i s prehranom isključivo rafiniranom hranom, kod vegetarijanaca i dugotrajne izloženosti otrovima iz okoline. Lako prepoznatljivi znakovi nedostatka cinka u organizmu su bijele pjege i linije na noktima. Slučajno nađene bijele pjege na noktima su obično dokaz da se organizam bori protiv bakterijske ili slične sistemske infekcije, što znači da je pozitivan, a ne negativan znak organizma. Kod kroničnog manjka cinka, kod osoba koje puše, stanice neophodan cink zamjenjuju otrovnim kadmijem iz dima cigarete što može imati za posljedicu ozbiljnu bolest pluća. Manjak cinka se korigira dnevnim uzimanjem 100-150 mg dnevno tijekom nekoliko mjeseci. Neki autori preporučuju preparat cinka uzimati s bakrom i vitaminom B6. Međutim, nekontrolirana dugotrajna upotreba preparata cinka i bakra može uzorkovati pad broja eritrocita i leukocita, što dovodi do pada općeg imuniteta organizma. Bitno je napomenuti da se visoke doze preparata cinka ne smiju davati u punom zdravlju.

Da li cinklozenges liječi običnu prehladu?
Ideja o korištenju cinklozengesa u liječenju prehlade javila se slučajno. Godine 1979. trogodišnja Karen iz Texasa s obzirom na gljivičnu infekciju (sor) grla, nije mogla progutati tabletu preparata cinka (cinklozenges). Zaspala je s tabletom u ustima koja se tu i otopila. Njezin je imunološki sistem inače bio ozbiljno uzdrman akutnom leukemijom, te je često bila na udaru dugotrajnih i teških prehlada koje su liječene visokim dozama antibiotika zbog sprječavanja bakterijskih suprainfekcija. No, dva sata nakon što je zaspala probudila se potpuno zdrava, grlo više nije bilo crveno i bolno i mogla je bezbolno gutati i pričati. Bez ikakvih lijekova, prehlada se nije vratila. Danas je poznato da su rinovirusi uzročnici 60-70% prehlada. Rezervoar tjelesnog cinka su stanice koje se nazivaju mastociti, a koji igraju važnu ulogu u obrambenim reakcijama organizma na strane napadače. Zdravi organizam oslobađa mastocite u stanjima opasnosti po zdravlje, te kao važni izvori cinka sprječavaju razmnožavanje mikroorganizama, a posebno dosadnih rinovirusa. Jednom kad cink uđe u stanice sluznice gornjih dišnih puteva, skraćuje se trajanje prehlade. Cinklozenges može ublažiti početne simptome prehlade ili skratiti razvijenu bolest za čak tjedan dana. Dodatni preparati cinka mogu obnoviti njegov manjak u imunološkim stanicama organizma i napuniti mastocite, čime se preventivno djeluje na održavanje zdravlja i prije ulaska mikroorganizama. Upotrebom cinklozengesa osim efektnog rješavanja prehlade, liječi se i mononukleoza, te akutne alergije nosa.

Dodatak cinka može spriječiti teške posljedice i smrt od inače smrtonosnih virusa i otrova (čak i paukovih otrova), kao i pomoći u liječenju ili sprječavanju teških sistemskih oblika alergije. Najnovija istraživanja dokazuju da se preparati cinka mogu koristiti za usporavanje širenja i množenja pojedinih zloćudno promijenjenih stanica.

Povećani unos cinka s vitaminom C smanjuje mogućnost prehlade naročito u stanjima smanjene obrambene sposobnosti organizma zbog drugih teških bolesti, čime se povećava mogućnost razvoja prehlade.

Pripremila Mr.sc. Sanja Katalinić, dr.med.

(odgovor članu muaaa)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Mononukleoza
12.12.2011 9:58:08   
pocahontas
IZVORNA PORUKA: Djana

Prebolovala sa 18 godina, u užasnom obliku nažalost. U to vrijeme sam bila u Holandiji pa je terapija bila samo strogo ležanje + puno vode piti. A simptomi:

Otečena jetra i slezena, jako bolna na dodir, bilirubin u ogromnim vrijednostima, stanje sa otokom trajalo 4 sedmice.

Otečene limfne žlijezde na vratu, otoci trajali 4 sedmice.

Temperatura do i par puta preko 40 stepeni, trajala 3 sedmice. (ni paracetamol nisam smjela popiti zbog upaljene jetre, skidanje temperature SAMO kupanjem).

Po završetku gore navedenih simptoma se pojavilo sljedeće:

Osip po cijelom tijelu, uključujući dlanove, tjeme, jezik i sl, trajalo 7 dana.

Ljuštenje kože po završetku osipa, od glave do pete, trajalo 7 dana.

Opadanje kose user posted image  po završetku svih simptoma, trajalo sedmicama dok nisam isto usporila šišanjem i pranjem kose sa koprivom. Napominjem da mi se NIKADA kosa nije oporavila u potpunosti.

Preporuka ljekara po završetku bolesti: paziti se čitav život i čuvati se jačih upala jer se bolest sama obzirom da je virusna i tijelo je imuno na nju, ne može vratiti ali svi simptomi MOGU.

Ovo sam potvrdila jer i dalje ako jedem puno jaja jetra ili slezena me zaboli i sl.

Elem ja se NADAM da niko neće doživjeti mononukleozu u obliku u kakvom sam ja, jer je zaista bilo mukotrpno i teško, ukupno sam bila 6 mjeseci kod kuće, od čega sam 2 mjeseca bila na postelji, a jedan mjesec skoro pa čitav prespavala jer me je u potpunosti oborilo.



uh jbt, kod tebe bas bili jaki simptomi user posted image user posted image
ja sam je prebolovala sa 19 godina i skoro pa da nisam ni osjetila sad kad ovo tvoje pročitam...temepratura 4 dana, natečene žlijezde iza uha, i umor i lošoća user posted image user posted image kod fizičkih aktivnosti...jetra me nije bolila na dodir, ali nalazi kazu da je bila malo uvecana..ako ništa, ta tinejdžerksa bolest me spriječila da cugam par godina i spasila me vjerovatno mnogih pjanstava i tipičnih pogrešaka user posted image


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Mononukleoza
28.7.2012 19:24:38   
jedandvatri
eeeeh!!! prebolila sam ju sa 14-15 god, dijeta koju su mi dali je bila tako odlična ! sjećam se da sam puno smršala, (pa sad žalim zato što se ta bolest nemože imati i više puta) ,dobro bi mi došlo user posted image
ugl. znam da mi ta prehrana nije bila neko opterećenje,baš sam prošla sve onako jednostavno, nije mi nista nedostajalo,jedino gazirana pića..i pršut user posted image

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Mononukleoza
29.7.2012 21:29:38   
Galicia
Ja sve ove simptome imam, osim temperature. Grlo mi nateklo, jedva gutam. Ne boli me nista. Usta me peckaju, jezik mi nekad crven i pecka. Kosa opada nenormalno. Svako pranje kose ja saku kose bacim. Tjeme mi je suho i svrbi me, pojavilmi se neka "suga" iza vrata na ledjima, svrbi. Limfne zlijezde natekle iza uha. Ja se raspadam. Cim sjednem u auto ja hocu da zaspem. Apetit nula.

Raspadam se.



_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu jedandvatri)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Mononukleoza
19.6.2014 9:43:55   
pihtija
Zamolila bih za brz odgovor.

Mono sam prebolovala u ranim 20tim.
Bila sam u bolnici 10 dana, otecena jetra...slezena.

Od tada imam povisen bilirubin, kada radim nalaze.

Sada sam trudna i imam pozitivan CMV IGG (30)

sta mislite da li je mono koji sam imala uzrok takvim nalazima?

(odgovor članu Mala Selma)
Neposredna veza do poruke: 22
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *