|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 8:01:23   
mišur

Odmah da kažem da sam pretraživala temu, ali ne nađoh ništa slično, pa neka me mama alma ili maja prebace gdje treba.

Radi se o tome da moj dječak unazad nekih 15 dana ima baš neugodan zadah iz usta. I to ne samo ujutro, već po cijeli dan.
Redovno peremo zubiće od kako ih je dobio, kako je porastao i sa pastom, tako da nije do oralne higijene.
Provjeravala sam mu zubiće i čini mi se da nema pokvarenih, mada bi to zubar najbolje znao, ali ko bi njega sad natjerao da sjedi kod zubara. Jedino na silu, ali to bi mu šok bio.
Nema afte, nema sora, nije prehlađen, ne žali se da ga boli grlo....
Čitala sam da razne bakterije mogu uzrokovati neprijatan zadah, i u tom slučaju bi trebali raditi bris. Ali logično bi bilo da onda ima i nekih drugih simptoma user posted image
Čitala sam i o acetonu, mada sad samo mogu nagađati o svemu....
Je li neko imao sličnih problema i kak oste riješili iste?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 8:14:20   
M kao Mama
mišur da li tvoj dječak pije iz flašiće, to može biti jedan od razloga, ili jednostavno želudac mali u zadnjevrijeme "pušta" gasove. MAda bilo bi dobro otići i kod zubara.


A, mene zanima ovo o acentonu, šta je to

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 8:49:30   
emma.L
I mene ovaj aceton zainteresirao user posted image .

Da nije u zadnje vrijeme počeo voljeti neku novu namirnicu? Moj rođak kaže da nam dijete smrdi kao penzioner (da se penzioneri ne uvrijede user posted image ) pošto Ema jako voli luk svih vrsta. Naravno, mi to malo i forsiramo zimi i naravno da se osjeti. Možda neki sir, salama?
Pokušajte s limunadom, nekad meni pomogne kad mi želudac 'zakoči'.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 9:05:35   
mišur

Ne pije iz flašice već 2 godine, ne koristi dudu, i inače nema običaj trpati stvari ili ruke u usta.
A što se tiče hrane, razmišljala sam  i ne mogu se sjetiti da je nešto posebno jeo što bi dovelo do ovoga.
A evo šta je aceton (malo je smiješan naziv user posted image )

Uzroci pojave zadaha

Aceton


  • Aceton pripada ketonskim tijelima, posebnim hlapljivim biokemijskim tvarima, koje nastaju pri razgradnji masti i nakupe se u organizmu, posebice ako je unos masti bio prevelik.
  • No, treba razlikovati pojavu mirisa na aceton u zdrave djece ili tijekom vrućice odnosno infekcije. U prvom slučaju tj. u zdrave djece miris na trule jabuke. Aceton u izdahnutom zraku je posljedica poremećaja ravnoteže masti i šećera i može se vrlo jednostavno otkloniti bolje usklađenom prehranom.
S druge strane aceton koji se javlja tijekom bolesti je odraz pomanjkanja šećera u organizmu kao izvora energije zbog smanjenog unosa (dijete odbija hranu) i pojačane potrošnje, a za osiguranje minimuma energije organizam troši pričuvu tj. dolazi do razgradnje masti što ima za posljedicu stvaranje veće količine acetona i drugih ketonskih tijela (izlučuju se mokraćom). Uz miris na aceton česti su bolovi u trbuhu i povraćanje.

  • Kad je dijete bolesno ne treba ga siliti da pojede obrok, ali mu stalno treba nuditi male količine zaslađenih napitaka (primjerice kompot od jabuke , kruške i sl.), a kad počne pomalo jesti najbolje je ponuditi mu obroke sa vrlo malo masti a puno ugljikohidrata (tj. šećera). Jačina zadaha na aceton obično je odraz visine temperature – što je temperatura viša i duže traje miris na aceton što je i znak manjka vode u organizmu (dehidracija).

BIJELI JEZIK, ZADAH IZ USTA
Obično je popratna pojava uz bol trbuhu, povraćanje, te povišenje temperature.

O čemu se radi
Ako je posrijedi vrućica, bolovi u trbuhu i/ ili povraćanje, uzrok zadaha vjerojatno je aceton. Radi se o relativno čestom poremećaju u djece koji je posljedica gladovanja.
  • Dijete koje ima vrućicu slabo jede ili odbija hranu, a kod povraćanja ili proljeva, aceton se javlja i prije jer razina šećera (glukoze) u krvi brzo pada. Aceton može bi i posljedica prevelike količine masti u jelovniku djeteta.
  • Zadah iz usta može biti i popratna pojava upale grla koju obično prati temperatura uz tipične promjene u ždrijelu – crvenilo i bjelkaste naslage.

Što učiniti
  • Iako se aceton zbog svog specifičnog mirisa osjeća u djetetovom dahu, objektivna provjera nazočnosti acetona u mokraći može se utvrditi i posebnim test – vrpcama koje se nabave u ljekarni. Umakanje vrpce u mokraću daje odmah rezultat.
  • Ako je test na aceton pozitivan, dijete mora dobiti više šećera, a manje masti u prehrani, što je pravi lijek za ovaj poremećaj. Gladovanje ima za posljedicu smanjenje šećera u krvi, a da bi tijelo osiguralo minimum potrebite energije, razgrađuje pričuvne masti. Tijekom ovog procesa stvaraju se kiseli metaboliti a jedan od njih je aceton.
  • Ako postoji zadah iz usta, a aceton je negativan, treba se posavjetovati s pedijatrom koji će pregledom djeteta i eventualnim dodatnim pretragama ustanoviti o čemu se radi i odrediti liječenje (pr. gnojne upale grla).

I ja sam prvi put čula za ovo... Moram pitati pedijatra o ovome i ovim trakicama, i uopšte o ovome...



(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 9:10:23   
emma.L
E na ovoj RR svašta čovjek pročita korisnoga user posted image . Prvo se zabrinuh, ali šećera joj sigurno ne fali user posted image .

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 9:20:13   
mišur

Možda mom dječaku fali šećerauser posted image user posted image user posted image
On baš baš rijetko jede slatkiše, možda svakih 10 dna pojede neku čokoladicu, tipa Životinjsko casrtvo ili Kinder.
Ne zato što mu ja ne dam, nego ne traži, pa ga ja i ne nudim.
I rijetko pije kupovne sokiće, najčešće domaće.

Kako vai jedu slatko?
Možda bih mu mogla davati malo više slatkiša, stvarno...user posted image

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 9:24:00   
mišur

Upravo sam zvala apoteku, najbolju ko d nas u gradu, i kažu da nikad nisu nabavljali ove testne trakice.
Odoh na pauzi do državne apoteke da se raspitam...

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 9:27:04   
taurus
samo da nešto dodam vezano za prisustvo acetona u organizmu, ovo gore navedeno važi za kratkotrajna stanja u organizmu a ne odnosi se na hronične bolesti

aceton ili keto tijela prisutna u urinu ili zadahu mogu biti poslijedica dijabetesa, poremećaja rada nadbubrežne žlijezde, usljed pojačane razgradnje masti u orgnizmu ili nekih drugih metaboličkih poremečaja, bolesti jetre, burega itd.
uglavnom je pojava acetona u takvim boelstima praćena i drugim simptomima, tako da ne može dugo ostati ne primijećena

mišure ne vjerujem da je kod vas u pitanju aceton, jer bi sigurno primijetila još neke promjene na djetetu i mislim da nema potrebe da razmišljaš o nabavci trakica za potvrdu acetona u urinu
možeš uraditi obični nalaz urina u DZ u sklopu kojeg se uvijek provjerava prisustvo ketona

neprijatan zadah može biti od bakterija u grlu a da nisu prisutni simptomi upale


(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 9:29:16   
taurus
IZVORNA PORUKA: mišur


Upravo sam zvala apoteku, najbolju ko d nas u gradu, i kažu da nikad nisu nabavljali ove testne trakice.
Odoh na pauzi do državne apoteke da se raspitam...



te trakice se zovu nona-phan ili dia-phan
ali opet ti ponavljam da mislim da nema potrebe da ih kupuješ


(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 9:30:38   
emma.L
Ma ako pije sokove i jede voće, sigurno mu ne fali. A i druga hrana se prerađuje u šećere kroz metabolizam. Budi sretna da ne traži.
Ema ne pije puno sokove jer nije navikla (uvijek sam forsirala vodu), ali otkako je skontala šta je Kinder, Pez, Monte, svaki dan dobije ponešto. Odnedavno i po kuglu sladoleda pojede u šetnji. Nekad ako vidim da je gladna, dam joj i plazmu keks jedan da dočeka obrok i sl. Trudim se držati pod kontrolom i samo jedno od ovoga dnevno da dobije i uvijek na kraju dana, dakle poslije kvalitetna 4 obroka. Ali tu je na mene - meni glava stalno u visećoj da me ona ne vidi i Nutelu kašikom mlavim user posted image .
Ne znam gdje živiš, možda ti mogu u ljekarni naručiti, budući da ne bih rekla da njemu smeta i da je baš jako hitno.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 10:15:39   
Zoe
S Farah mi se dogodilo isto prije 12-tak dana, nije je bolilo grlo, nije kašljala, bez soora, ali kad sam otišla kod pedijatra upala grla na vidiku, uradimo bris grla- enterobacter speci.Dobila antibiotik i zadah je nestao.

_____________________________

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila.
Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.
Naša mala slatka krofnica Farah došla mami i taji 30.04.10...a pahuljica Asli se pridružila 05.12.11.

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 11:50:48   
mišur

Meni je kasno sad raditi bris grla, jer bi nalaz bio gotov tek u ponedeljak, a mi sad u subotu idemo na more.
I to u Drvenik, gdje nema ni apoteke ni dr. Ili da ipak pošaljem bris na provjeru, pa da moji pokupe i kažu mi šta je u pitanju.
Nisam više pametna šta raditi user posted image

(odgovor članu Zoe)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 12:03:32   
Zoe
Pa ne bi bilo loše da uradiš bris prije puta, nema veze ako naknadno saznaš, bit ćeš mirna u svakom slučaju-jer ćeš znati na čemu si.
Mi smo bili u Drveniku, Farah nam se osula, pa smo završili u Makarskoj-toliko o najbližem doktoru...

< Poruku je uredio Zoe -- 11.8.2011 12:04:06 >


_____________________________

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila.
Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.
Naša mala slatka krofnica Farah došla mami i taji 30.04.10...a pahuljica Asli se pridružila 05.12.11.

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 12:09:42   
Hanady RR
Mišure ja bih uradila bris grla....
često se taja zadah ve
e za postojanje neke bakterije a da nemate druge simptome...

Ujutro ti porani i uradi bris....
doktorici objasni situaciju...neka ti porpiše antibiotik širega spketra da ga ponesete za svaki slučaj...

kad bris bude gotov nazovi i vidi šta kaže...

mislim bez drugih simptoma ja odmor nebih dirala...ali bih svakako reagovala prije odmorauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Zoe)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 12:12:30   
Lejla Ka
Moj sin ima uvečan treći krajnik, i dok spava dosta diše na usta. Zbog toga u jutro ima neugodan zadah. Ovo navodim samo kao ideju.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 12:14:41   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: mišur


Možda mom dječaku fali šećerauser posted image user posted image user posted image
On baš baš rijetko jede slatkiše, možda svakih 10 dna pojede neku čokoladicu, tipa Životinjsko casrtvo ili Kinder.
Ne zato što mu ja ne dam, nego ne traži, pa ga ja i ne nudim.
I rijetko pije kupovne sokiće, najčešće domaće.

Kako vai jedu slatko?
Možda bih mu mogla davati malo više slatkiša, stvarno...user posted image



Kad kažu "fali šećera" ne misle na slatku hranu i slatkiše već ne hranu općenito koja se u bolesti ne uzima.
Ne postoji manjak slatkiša. Slatiši nikom nisu potrebni, možeš bez njih čitav život i budi sretna da djete nije rado da ih jede.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Neugodan zadah iz usta
11.8.2011 18:20:14   
ranija
Nista strasno to se desavalo i kod nas samo mu kupi u apoteci biorela za djecu (kesice)mislim da se tako zove to su ti kako da se izrazim nesto poput prolifa kao one dobre bakterije dodje 10 komada u obliku praska koje mozes sipati u mlijeko i lijepog je ukusa i vidjeces da ce zadah nestati a u svakom slucaju je i dobro za zdravlje piti to s vremena na vrijeme.....Probaj vidjeces..... user posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Neugodan zadah iz usta
12.8.2011 10:38:34   
LELA 77

Proveri da li ima problem sa trećim krajnikom.Kod ovog problema zadah iz usta deteta podseća na kiseli kupus.


_____________________________

Govori tiho i nosi psa sa sobom.

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Neugodan zadah iz usta
12.8.2011 13:10:16   
mišur
r
Evo, mi se vratili od dr. Grlo je ok, a dr mu je i zubiće onako na brzinu pregledala, pa joj se čini da je i to ok.
Pitala me da li pije dovoljno tečnosti i predložila da kad se vratimo sa mora, izvadimo krv i vidimo šećer, zbog acetona.
Kaže da se to rijetko dešava kod mlađe djece,ali da ipak i to provjerimo. I, naravno, ako i dalje bude zadaha.
Za bris kaže da nema potrebe...Propisala nam je antibiotik širokog spektra da imamo za svaki slučaj!
Ovo za treći krajnik što ste pisale....je li se vidi uvećanje na redovnom pregledu, ako postoji? valjda bi dr vidjela da je uvećan


(odgovor članu LELA 77)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Neugodan zadah iz usta
12.8.2011 22:39:20   
LELA 77
IZVORNA PORUKA: mišur

r
Evo, mi se vratili od dr. Grlo je ok, a dr mu je i zubiće onako na brzinu pregledala, pa joj se čini da je i to ok.
Pitala me da li pije dovoljno tečnosti i predložila da kad se vratimo sa mora, izvadimo krv i vidimo šećer, zbog acetona.
Kaže da se to rijetko dešava kod mlađe djece,ali da ipak i to provjerimo. I, naravno, ako i dalje bude zadaha.
Za bris kaže da nema potrebe...Propisala nam je antibiotik širokog spektra da imamo za svaki slučaj!
Ovo za treći krajnik što ste pisale....je li se vidi uvećanje na redovnom pregledu, ako postoji? valjda bi dr vidjela da je uvećan





Ne može pedijatar da utvrdi da li dete ima uvećan treće krajnik, već specijalista ORL.


_____________________________

Govori tiho i nosi psa sa sobom.

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Neugodan zadah iz usta
20.8.2011 12:30:52   
Semica
Evo jos jedno iskustvo...mozda kome pomogne..ovo se desilo kcerki moje tetke kada je manja bila...isto tako kad bi joj se neko priblizio smrdila je na nesto truhlo...isprva smo mislili da je prob sa zadahom...tetka je vodila i zubaru i radili raznorazne briseve ...nalaze...ali je sve bilo ok...a ona i dalje "smrdila" ( moram se izraziti ovako)...da bi nakon nekog vremena tetka je ugledala kako nesto cacka po nosnici...ispostavilo se da je nesto gurnula u nosic i to je tu pocelo da truhne i to je ustvari davalo taj ruzni miris kad bi joj se neko priblizio...nakon sto je to izvadjeno sve je bilo ok a smrad je nestao...

_____________________________

Mami i tati poklon za 5 mjeseci braka-nasa princeza Sarah 15.09.2011 :)

(odgovor članu LELA 77)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Neugodan zadah iz usta
26.11.2011 21:33:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: emma.L

E na ovoj RR svašta čovjek pročita korisnoga user posted image . Prvo se zabrinuh, ali šećera joj sigurno ne fali user posted image .
da se nadovezem , ni anelu ne fali secera jede i previseuser posted image al primjetila sam pre dva dana zadah ruzan iz usta bas bas se cuje jede uredno hb jedino mi kise ima par dana nista drugo,i malo malo pa ga nos zasvrbi al ne curi .
Pa me zanima ako nastavi se cuti zadah dal da se javim ped il ne?
Napominjem jede, spava , nema ture , nema pokvareni zuba , samo nos ga svrbi i kise .


(odgovor članu emma.L)
  Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Neugodan zadah iz usta
28.11.2011 8:45:28   
virgulina
mogue je da ima neke bakterije cim cacka nosic a da nema drugih simptoma , ako uradite briy bar cete bit sigurni da li jesu ili nisu

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 23
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Fluor
VVVV

Da li dajete deci fluor i zasto?

Da (24%)

Ne (76%)


Broj svih glasova: 58

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *