|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 0:52:52   
nikita
Drage moje vec dugo hocu da otovorim ovu temu jer imam osjecaja da ce moj EI biti jedan od one djece koja ce se valjat po ducanu ako mu ne kupim ono sto pozeli.
Mnogo puta me muz pita pa jel ovako svako dijete a otkud da ja znam kad mi je jedino ili mi kaze sta se žalis ko da si ti jedina majka na svijetu.
Kako da opisem EI-a, jako jakoooo je vezan za mene i jakooo je osjetljiv tj plačljiv. Ako nije po njegovom onda place i dere se ( ovih dana kako je bolestan pogotovo) , sve do 11 mj sam ga bez problema ostavljala sa svekrvom a sad place kad odlazim, sam se nikad ne igra, uvijek zeli da sam ja tu, da mu se obracam da ga gledam, zeli moju 100 % paznju i samo sam mu ja bitna i nitko drugi.Kad se igra sa djecom koji su stariji od njega (konkretno- 1i pol , 2 i pol god) uvijek place, uvijek on kenjka, kad mu uzmu igracku place, on je dobar samo kad se sve radi u njegovu korist.  Dok ovo pisem pitam se da li bih se ja trebala promjeniti i ponekad ga ignorirati i pustiti da place , u biti vise me zanima kakva su vasa sjeca ove dobe od 1-2 god kad sve kuze al jos ne znaju reci sta zele. Da li su sva djeca ovakva u ovoj dobi ili moj previse mazen ili ti ga razmazen?
Nadam se dobrim savjetima iskusnih mama , kako da se pravilno postavim i odgojim dijete koje ce znati da nije svijet kao i njegova mama ?


_____________________________

Boze hvala ti na ovom najljepsem daru...
EI 16.11.2009.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 1:01:57   
Hanady RR
nikita, ovo što ti pišeš dosta mama doživjelo je, doživljava i doživjet će....
Svako dijete je na ovaj ili onaj nain razmaženo. Mi utječemo na sovijalizaciju djeteta sa ukazivanjem na dobre i loše stavri iz okruženja....ali kada jednom kažemo ne onda je to uvijek ne.

Ako plače radi nečega što ga može povrijediti, (primjer , moja farah se popne na kutiju od detrdženta da otvori slavinu, da se ta kutija izmakne ona bi glavom mogla pući od pločice) ja kažem ne to, izvedem...ona ode opetm ja je vratim i kažem ne, ona opet ide, ja glasnije i svojim pogledom ljute mame kažem ne ona plače i histeriše...ja čekam ona plače...nakon toga joj kažem jaoo eno zeko ...ona pogleda i ne plače....ali više ni do lavaboa kao ranije ne ideuser posted image

Znači moraš biti doljedna u nekim stavrima, mazi svoje dijete zašto da ne ,a li kao si nešto rekla ne onda je ne.
Moja djeca ne traže u prodavnicama sve, ali traže nešto....a kada traži dvije stavri ja dam da bira....( primjer hoće lizalo i žvake, sve jeftino što da nekupim, ja kažem biraj ili jedno ili drugo sve neće moći nikako...i tako uvijek), ako poželi nešto skupo ili nešto što nisma lanirala tada da joj kupim, ja kažem eno maca viri i rpođemo tu rafu akući ponovim po milion puta kada kažem idemo po igračke idemo a ko nisma rekla igračaka nema za kupovinu.

On je još maleni ali reimo ja svojim curama sada dam mjesečno po 20 Km ( znači 40) i one odu u navku sa nama i same trpaju što žele u korpu...
s tim da tada reagujem na coka-colu, čips, neku čokoladu klj kvalitete itd.....

Znači moraš biti dosljedna i sa djetetom razgovaraj uvijek i stalo.
nešto od tvoga opisa je faza, nešto malo razmaženosti a veza sa tobom...eh draga moja nekada samo za tobom plače, a nekada dođe u fazu da za tataom kmeči...jednostavno trebaju nas kao i mi njih.user posted image






_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 9:00:00   
Husic10
Moja Aila je do nekle razmazena kao i sva djeca, ali kad odemo u prodavnicu ja isto tjeram da bira izmedju dvije stvari i kazem joj da moze samo jednu da kupi ....tako uvijek ALI posto je djete... desi se da se rasplace i pocne da histerise posebno oko igracki, mada je to rijetko ali kazem joj ok stavi u kolica kupiti ce mo...kad ne gleda kradom izvadim i ostavim u prodavnici, ili kad dodjem da platim prodavacici kazem da ne zelim to sto ne zelim i gotovo...djete ne place, vesela, ja se ne potrosim bezveze a ona je vec zaboravila na tu igracku  i sve super

Desilo se da joj kasnije na um padne nesto sto sam izvadila pa joj kazem kako je teta u prodavnici zaboravila da stavi u nasu kesu...user posted image user posted image


_____________________________

"Kad trazis mahane upotrebi ogledalo, a ne dvogled" ♥

“Gdje je stida, tu je i poštenja.” ♥

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 9:00:00   
rose 87
mi imamo skoro identican problem,sad je u fazi kada istrazuje i nemoguce i ako mu ne pomognem da dodje do toga problem je,do prije 10-ak dana(prije nego je i on bio bolestan) reagovao je na moje ne,a sad kao da i ne pricamuser posted image
Mm ima ista pitanja kao i tvoj,jesu sva djeca ovakvauser posted image i sta se zalis-e pa da tebe pustim citav dan s njim pa da te vidim,pored svih obaveza u kuci,jer se on s njim igra sat-dva i slomljen je
jako je vezan za mene i ako vidi da izlazim iz sobe plac je i mora ga neko zabavljati dok se ne vratim,kad odlazim negdje iskradam se da ne vidi
uglavnom pokusavam uvijek nesto novo da mu dam ili izmislim dok ja ne obavim neke moje obaveze,pa se onda igram s njim po citav dan i gotovo,neke stvari za koje sam mislila da mu nikada necu dopustiti odustala sam,ali ima stvari koje su ne i ne odustajem kao sporet npr.i to je shvatio,sto znaci da samo moras biti uporan
u zadnje vrijeme kad nesto ne moze dobiti samo malo zaplace i kad vidi da ja ne reagujem odustane i nadje novu zanimaciju
dali je samo mazen ili razmazen ni ja nemogu odluciti user posted image user posted image ,jos uvijek se tjesim da je prerano da oni budu razmazeniuser posted image

_____________________________

Mamino sunce - 26.12.2009
Mamin smjesko - 20.01.2015

(odgovor članu Husic10)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 9:55:23   
Anoniman
jao koliki sam ja sad post napisala...kad onouser posted image user posted image user posted image ...napise opet dok se malo odljutimuser posted image

(odgovor članu rose 87)
  Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 10:06:43   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: nikita

Drage moje vec dugo hocu da otovorim ovu temu jer imam osjecaja da ce moj EI biti jedan od one djece koja ce se valjat po ducanu ako mu ne kupim ono sto pozeli.
Mnogo puta me muz pita pa jel ovako svako dijete a otkud da ja znam kad mi je jedino ili mi kaze sta se žalis ko da si ti jedina majka na svijetu.
Kako da opisem EI-a, jako jakoooo je vezan za mene i jakooo je osjetljiv tj plačljiv. Ako nije po njegovom onda place i dere se ( ovih dana kako je bolestan pogotovo) , sve do 11 mj sam ga bez problema ostavljala sa svekrvom a sad place kad odlazim, sam se nikad ne igra, uvijek zeli da sam ja tu, da mu se obracam da ga gledam, zeli moju 100 % paznju i samo sam mu ja bitna i nitko drugi.Kad se igra sa djecom koji su stariji od njega (konkretno- 1i pol , 2 i pol god) uvijek place, uvijek on kenjka, kad mu uzmu igracku place, on je dobar samo kad se sve radi u njegovu korist.  Dok ovo pisem pitam se da li bih se ja trebala promjeniti i ponekad ga ignorirati i pustiti da place , u biti vise me zanima kakva su vasa sjeca ove dobe od 1-2 god kad sve kuze al jos ne znaju reci sta zele. Da li su sva djeca ovakva u ovoj dobi ili moj previse mazen ili ti ga razmazen?
Nadam se dobrim savjetima iskusnih mama , kako da se pravilno postavim i odgojim dijete koje ce znati da nije svijet kao i njegova mama ?



ovo je preslikani moj stariji sin, isto ponasanje ali potpuno.a on jos ima mladjeg bracu koji ima 10 mjeseci a skroz je drugaciji.ja nekada stvarno ludim s njim, ali sam sebi rekla sto prije medju djecu u vrtic i da nauci kako to izgleda kad mu neko uzme igracku a mama nije tu da mu je vrati.moje mladje pile je onako otresito on kad nesto hoce on to odmah uzme, a onda stariji u plac.a onda ja njemu kazem pa otmi i ti njemu i u posljednje vrijeme je poceo jer sam ja prestala da reagujem na njegov plac.i treba ih pustiti da se malo sami snalaze jer mi ako nismo dosljedni nista od toga.djeca vrlo dobro znaju gdje su im granice iako mi mislimo da su oni mali i da nista ne znaju.jeste i tvoj je decko razmazen kao i moj isto,ali jos nije kasno da se to ispravlja.bitno je samo da kada ti nesto kazes da te svi podrzavaju a ne da bude e hodi ti sine nani, baki ili slicno.jer onda ode sve do vraga.mi smo svoh starijeg razmazili jer je bio bolesljiv i bio po bolnicama stalno ali neke granice se trebaju postaviti.

a ja sam se uvijek osipala od djece koja su takva razmazena, moja dobra prijateljica ima sina koji kad je bio mali bio je kmeco i ja sam njoj uvijek govorila zeno de ga malo i eto vratilo mi se.user posted image

< Poruku je uredio MALA1994 -- 3.12.2010 10:08:25 >


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 10:46:42   
Lejla Ka
Već sam negdje drugo filozofirala na temu pojmova "mažen" i "razmažen", dva pojma koji nemaju, ni suštinski, i ni semantički nikakve veze jedan sa drugim, kao ni razloge zašto se koriste. Samo su nesretno slična kombinacija slova.

Moja je starija kči (dakle prvo dijete, neko vrijeme jedinica) imala sličnu fazu upravo u ovom terible two periodu od 2. do 3. godine života. Njeni su okidači bile druge stvari (nije željela kupovati stvari u prodavnici, već je revala ko magare ... i sjedila na sred Ferhadije zato što joj nisam dala da se igra sa pokretnim vratima na DM-u, zato što sam smatrala da je 5 krugova na ringišpilu dovoljno, da je vrijeme da se ide kući nakon rođendana kod rođaka...). Po mom mišljenju ( a i po mišljenjma još nekih ljudi, što stručnih, što roditelja kao i ja) to je faza uspostave nekog svog stava i mjesta u svijetu koji ih okružuje. Sa ove distance, rješavanje takvih situacija je sjajna prilika za roditelje (ali ni malo laka za realizovat) da se nauče osnove odnosa među ljudima. Da li će iz te faze dijete izaći "razmaženo" zavisi od načina kako se rješavaju konflikti.
Ako na svaki oblik negodovanja popustimo i damo djetetu ono šta hoće, dijete ne dobiva poruku "srećo, ja te puno volim, žao mi je što plačeš, sve ću učiniti da budeš sretan/a", već dobija poruku "ma dobro, evo ti, baš me briga, radi šta hoćeš".
Kroz reakciju na njegovi negodovanje u smislu čvrstog stava, ili traženja kompromisnog rješenja, pokušaja dogovora (znam da to zvući gotovo nemoguće, makar meni jeste bilo sa mojom kčeri, ali nije krajnji rezultat konkretnog konflikta poenta, već učenje komunikacije) dijete dobiva poruku "slušam te, obračam ti pažnju, zanima me to što si ljut/a". Pa i ako na kraju dogovor ne završi u korist djeteta, dijete zna da se na njega obraća pažnja, da nam je važno to što negoduje.

P.S. Da se ne bi stekao pogrešan utisak, ja sam do ovakvog stava došla nakon što smo preživjeli tu fazu, i nisam se uvijek ravnala prema ovim zaključcima, i napravila sam puno pogrešnih poteza, nepotrebnih. Jedino sam uvijek znala da popuštanje djete ne prima kao poruku ljubavi nego kao poruku zanemarivanja, tako da smo krizne situacije uvijek "rješavali", kako rekoh, često na pogrešan i neadekvatan način, zbog čega mi je žao, ali nazad ne mogu, furamo dalje. Činjenicu da mi je kči prvo dijete sam naglasila zbog toga što dijete dok je jedino drugačije sagledava svijet i postavlja se u društvu od djeteta koje od početka ima u neposrednoj blizini drugo dijete. A i zbog toga što i roditelji tek uče odgovarati na djetetove potrebe, i zavisno od naših karaktera, različito primamo ta "iznenađenja".
I samo još da naglasim da se radi o mom ličnom stavu i mišljenju.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 10:50:09   
Srculence
Kod nas ista stvaruser posted image Plače i kida se samo ako nešto nije po njegovomuser posted image .Ponekad imam osjećaj da traži i želi samo ono što ne smije da dira.Mislim da je to samo prolazna faza jer je sad u dobu kad istražuje svijet oko sebe pa mu je sve zanimljivo.Mislim i da je jedan od razloga plača to što si navela da ne znaju reći što žele i ne razumiju zbog čega nešto ne smiju dirati.

Slažem se sa Hanady da treba biti doslijedan u svojim odlukama,da treba da se zna granica.
Ja recimo,kad hoće da dira nešto što ne smije,kažem:Ne ne ili Pec pec...i on odmah automatski napravi tužnu facu i počne da plače...ali ja ga pusim...odignorišem njegov plač..ili ga zabavim s nečim drugim i onda se on ušuti.Tako uradim uvijek kad nešto ne smije da dira.
Dino je isto vezan za mene puno i stalno trčkara zamnom...ali to je samo zato što većinu dana provede samnom.
I ja se tješim da je još prerano da bude razmaženuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Blaženstvo se nalazi u ukusu, a ne u stvarima, i čovjek je sretan kad dobije ono što voli, a ne kad dobije ono što drugi smatraju da treba voljeti.

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 11:24:49   
Anoniman
Slazem se Lejla

Ovo je neko moje razmisljanje...u ovom uzrastu mozes imati ili "razmazeno" dijete tj. mazeno ili isprepadano dijete...razumno dijete, ne...ne jos...ne mozes ti objasniti djetetu od dvije god. zasto ne smije dirati neke stvari a druge pak da...mozes mu ponavljati ko papagaj ne, ne...sto rece hanady...znaci ono sto je jednom ne uvijek treba biti ne...prirodno je da oni tjeraju po svom...da gledaju dokle mogu i sta mogu..pa tako cesto plesu i po nasim zivcima...vazno je ostati hladne glave...naravno da to nije uvijek moguce

Moj takodjer nece da se igra sam...jedino kada se zagleda u tv nesmeta mu sto je sam...ali je i drustven...dakle ne trazi moju paznju kada ima druge djece...barem ne odmah...jedino kada mu oni dosade

tezak je ovo uzrast...to je sigurno..user posted image

(odgovor članu Srculence)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 11:45:37   
Lejla Ka
Htjela bih još dodati da ne mislim da u nekim situacijama ne treba rezultat dogovaranja biti ispunjenje dječije želje, i da se to odmah smatra popuštanjem.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 11:48:46   
Majčica
I ja se slazem sa Lejlom, ali za sve ovo zaista treba jaaaaaaaaaaaako puno zivaca.
Mi smo u fazi kad kmecimo apsolutno na sve - kad nesto hoce, a ne damo mu, kad nesto hoce da uradi a ne zna, kad mu se ne radi sto mi zelimo a nekad i bezveze. Prije sam skakala na svaki njegov kmek, sada manje. Samo mi je zanimljivo to da teta koja ga cuva u svojoj kuci kaze da je to jedno tako mirno dijete koje ona i njeni ukucani ne osjete, cak najmirnije do sada (a cuvala ih je jos 3) a on cim udje u kucu pocne za nesto kmecati - hoce bombone u neogranicenim kolicinama, nece da pere ruke i sl. Pritom pada u takvu histeriju da se ja prepadnem da ga nesto boli, ne daj Boze. Muz kaze da je takav kad sam ja tu, kad je on sam s njim - manje. Meni je tako zao doci s posla i biti s njim nekih 4-5 sati i u tako kratkom vremenu pustati ga da vristi, nekad mi se cini neprestano (zaista ima dana kad "otkmeci" po 7-8 puta u tih 4-5 sati). Ovo nam se desava cesto u zadnjih mjesec dana, bice da su to tzv. teriible two. 

_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 11:55:26   
Majčica
Pardon, terrible twouser posted image Pravopisna greska.

_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 11:56:36   
nikita
hvala sto se pisali svoja iskustva...

u mene je isto, ono sto se ne smije to se ne smije, a to su vecinom stvari koje bi mogle biti pogubne za njega...
Da li je ovo plakanje kad mu se nesto ne da faza i da li je to u svake djece ili jer mu se previse pusta ?
A i ja sam uvijek govorila u sebi da ne zelim dijete kao sto ima moja prijateljica koje se bacalo po podu jer mu nije dala da ide s njom u wc ali evo vraca mi se... To je sve rezultat toga sto su previse s nama sami , bez djecijeg drustva , mama sve uvijek da a kad dodemo negdje druga djeca otimaju...U vrtic sam ga mislila poslat al kako je i on evo u zadnje vrijeme bolestan necu prije 2 god a do tada se nadam da ce postati malo jaci. Pitam se da li bih ga trebala manje ljubakat , manje izgiravat klauna jer to po citav dna radim , skoro nikad ne radim po kuci kad sam sama s njim , uvijek sam mu mnog paznje davala , muz i mama kazu i previseee, moram nesto promjeniti dok nije kasno

< Poruku je uredio nikita -- 3.12.2010 11:57:04 >


_____________________________

Boze hvala ti na ovom najljepsem daru...
EI 16.11.2009.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 11:58:42   
M kao Mama
MOja L ima svu pažnju ovog svijeta, ništa joj ne fali, hvala dragom Bogu, jedina unuka sa obje strane, svi u nju gledaju kao zvijezdu, voli me i volim je kao zjenicu oka svoga, ali mora se znati da sam ja nju rodila, a ne ona mene. I tu je ključ.
Sjećam se bila je u fazi naleti pa me ošamari, ja jednom opomenula, drugi put, treći put smo jedna drugu šamarale, brojala sam do 23 puta. Više nikada, ali nikada, ne mene, nego nikoga nije ošamarila.

Neku noć je imala ideju da traži neke slike, kako smo pravili razmještaj, rekla sam joj nemoj to sama dirati, jer može druga komoda pasti i može te ne daj Bože ubiti. Ja sampričala sa bratom na telefom, a nju sam skontala da dira to što nije smjela. Isti momenat je dobila po guzici i kad je otplakala pitala sam je zna li zašto je dobila batine. Dobila ih je za njeno dobro, kad mama kaže Ne i Nemoj to mora biti svetinja,objasnila samjojponovo šta da je komoda pala, i udarila je, klimala je glavomvaljda je skontala. Pravo me naljutila, jer ako sam joj rekla Ne treba to poštovati, iasto kao što ja poštujem sve što ona poželi.

Kupovina, radnje, od prije nekoliko sedmica postaje malo agresivna, u smislu da plaće, traži sve i svašta, ali ja kažemnije bila polata kada bude, to ćemo kupiti i završeno. Ili jednostavno ako ima nekih njenih para kažem kupit ćemo od tih para, a svoje pare krije ko zmija noge, tako da smo poprilično zadovoljni.

ALi, neku noć je skakala po Bingu i ja je opominjem, a ona meni plačući, hajd mi kupi da se mirim, ali ne u smislu da prestane skakati, nego ono da se smiri psihički, mislim djeca su čudo, ko plastelin. Neki malo tvrđi, neki mekši, ali vjerujte daju se oblikovati.

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 12:38:32   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: nikita

hvala sto se pisali svoja iskustva...

u mene je isto, ono sto se ne smije to se ne smije, a to su vecinom stvari koje bi mogle biti pogubne za njega...
Da li je ovo plakanje kad mu se nesto ne da faza i da li je to u svake djece ili jer mu se previse pusta ?
A i ja sam uvijek govorila u sebi da ne zelim dijete kao sto ima moja prijateljica koje se bacalo po podu jer mu nije dala da ide s njom u wc ali evo vraca mi se... To je sve rezultat toga sto su previse s nama sami , bez djecijeg drustva , mama sve uvijek da a kad dodemo negdje druga djeca otimaju...U vrtic sam ga mislila poslat al kako je i on evo u zadnje vrijeme bolestan necu prije 2 god a do tada se nadam da ce postati malo jaci. Pitam se da li bih ga trebala manje ljubakat , manje izgiravat klauna jer to po citav dna radim , skoro nikad ne radim po kuci kad sam sama s njim , uvijek sam mu mnog paznje davala , muz i mama kazu i previseee, moram nesto promjeniti dok nije kasno

plakanje je djeci nekada jedini način da dobiju što žele...
moja starija je plakala a ja na svaki plač plakala za njom, mislila sad da nešto griješim....
međutim nisam...i mlađa to radi sada...
ali ja je ne ignoriše nego joj dam drugu zanimaju....
inače ako djeca rade neke stavri koje nebi trebali ili diraju ono što nije za njih...samo im treba dati zamjenu za to u obliku onoga što smiju...

pokušaj...
kada plače i baca se...ti uzmi igračku i kaži ''jaooooooo slomio medo nogu hajde da ga previjemo....i uzmeš salvetu i zaviješ medi nogu...
vjeruj moja farah medu slomljene noge 4 dana je nosalauser posted image

Nemoj da se brineš, vezanost za tebe nije nenormalan stavr, nenoramlno jeda niste vezano jako....
ono jeste zajedno ste dosta...ali opet ja u tome ne nalazim ništa loše...
samo nemoj da misliš kako dijete trebađ stalno ružiti ili puckati jer nekada djeca na to s ei ogluše pa ne znaju ni što ih puckaš...kontaju ti ćeš me puvcnuti ja opte isti ti pucneš mene prestane i sve tako....

zanči nije ona jedini, sve bebe imaju svoje faze ponašanja...samo nađi sistem koji će mu pažnju odvratiti od onoga zbog čega plačeuser posted image

ja sam jednomsa starijom grešku napravila, smao jednom...
ona je velika sada i vidim da sam tada pogriješila jedino sve ostalo sam dobro uradila...
ne bih da se havlim ali imam savršenu djevojčicuuser posted image
nadam se i sa drugom će biti isto...za sada dobro balansiramo u fazam, forama i fazonima ali opet nekeda i sama se zateknem u situaciji kad nisma sigurna jel ona mene farba il ja njuuser posted image
mislim da je i to normalnouser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 12:46:28   
veeseelaa
Rane veze djeteta s majkom su vrlo bliske i emocionalno intenzivne. Zato su i važne jer djecu vode i uče funkcioniranju ostalih veza.
Zato djeca koja su kao mala vezana za majku i općenito porodicu su nakon navršene 2,5 - 3 godine puno samostalnija jer su sigurnija u sebe i jako puno su druželjubiva

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:23:48   
mama75
Ja imam 2 kcerke koje su potpuno razlicite. Ova starija je vrlo rano propricala i uvijek je bila "razumno" dijete, kojem se sve moglo dokazati i objasnjti. Ova mladja je pravi galamdzija. I sve pokusava dobiti na suze. Mozda zato sto jos uvijek vrlo malo prica, pa ne zna kako da nam objasni da nesto zeli. I nekad se pravi da i ne razumije sta joj mi pricamo  A mislim da ih obje mazim podjednako, mozda sam cak ovu stariju vise mazila jer sam 100% bila posvecena samo njoj. Smatram da se za skroz malu djecu ne moze reci da su "razmazena", nego tek za onu malo vecu. A slazem se sa Lejlom KA da su "mazen" i "razmazen" 2 potpuno razlicite stvari. Ovo "razmazen" mi vise pripada kategorijama: raspusten i bezobrazan. A svu djecu treba maziti sto vise dok su mali, jer kada narastu to im postane blamaza. Cuj da me ljubis pred rajom iz razreda??? rece meni neki dan moj sestric od 8 godina

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:34:16   
Anoniman
I, anel je takav ja od njega nigdje nemogu odnesem ga kod sveki zaigra se kad sam tu,jel vidi da me nema odma isti momenat ustaje place i vice mama mama,i pocne se penjat uza stepenice .
Puno je vezan za mene ,kad gdje odemo uz mene sjedne nemice dok se malo neoslobodi.Kad se igra s drugom djecom ,sve gleda jesamli ja tu negdje.
Ja sam opet malo strozija,nasprem mm.on njemu sve dopusta kod mene se zna kad je vrijeme spavat ,nema zezanja diranja nesto sto nesmije ,znam mu po bezbroj puta rec ne ,strozim glasom!!!!!!
Kad sam kuci,sama snjim lako mi jeuser posted image zaigra se ...gleda tv,.....uglavnom slusa me prilicno.
Dok kad je mm.tu anel je drugo djete ,samo ide mm.mene neferma viseuser posted image oce da ga nosa,naucio ga da ga dize da dira sijalice,pec i ukljucuje,ma ovaj mu sve dopusti ovaj,vidi moze i okrece ga kako hoce.
Cesto puta sam se posvadjala sa muzem......
Kad uvecer treba da legne,nema mm.istjeram ga sa spratauser posted image sve pogasim sem tv.ja legnem gledam tv.on se igra dira me,vidi da ga ignorisem i legne pored mene mazim ga,i tako zaspi.A da je sa mm.mislim da bi ga vozo do neka doba nociuser posted image
Ipak sve u svemu,ja sam vise strozija od muza.!!!!!!


(odgovor članu mama75)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:38:07   
Amrino
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Rane veze djeteta s majkom su vrlo bliske i emocionalno intenzivne. Zato su i važne jer djecu vode i uče funkcioniranju ostalih veza.
Zato djeca koja su kao mala vezana za majku i općenito porodicu su nakon navršene 2,5 - 3 godine puno samostalnija jer su sigurnija u sebe i jako puno su druželjubiva


Ovo je ziva istina.
Moj Hamza je bio identican...Nije on plakao zbog toga sto ne moze nesto dobiti i sl...on je plakao...kenkao na sve i svasta...s razlogom i bez. Bukvano mu je kenkanje jedno vrijeme bio nacin komunikacije. Sve to izludjuje ali to je bukvalno faza koja traje....Kako kod koga ali...do 3. godine.
S djecom takodje- plac...Po mojoj definiciji- hipersenzibilno dijete.
Moras da sebi razjasnis kako hoces da ga odgajas i bez ozira na sve da se drzis toga. Budes li mu uskracivala svoju paznju i njeznost- bice jos gore.
Recimo...ako vidis da je taj dan nesto sav nikakav...posveti mu se 100 %...budi strpljiva-ukoliko place jer se prepao, dijete mu otelo igracku...tjesi ga i grli...Ali ukoliko place jer si mu nesto zabranila- nesto ne moze da dobije- ignorisi. Kljuc je da naucis ralikovati "vrste" placa i da znas kako se kada postaviti.
Sto se valjanja po prodavnici tice- bez obzira sto te svi gledali...sto te stid- ne gubi kontrolu- nemoj da valjanjem po podu ostvari svoj cilj jer si tek onda nadrljala...
Da te utjesim- moj Hamaza je sada drustveniji, samostalniji, poslusniji od sve djece koja su prije bila "cvrsca". Jednostavno je tu fazu prevazisao a ostalo je sve ono sto smo ga stpljivo ucili...da bude fin, da dijeli igracke, da slusa mamu i babu...
Neke stvari su rezultat odgoja ali neke su jednostavno dio djecijeg karaktera i tu ne mozes nista promijeniti...Ne pokusavaj da ga promijenis nego ga prihvati i njeguj takvog kakav je. Ako je osjecajan, osjetljiv i dobrica- to je nesto super i znak da ce sutra biti dobar covjek a s vremenom ce se on, kada odraste, nauciti boriti za sebe i svoje igracke.



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:39:04   
veeseelaa
anel je takav ja od njega nigdje nemogu odnesem ga kod sveki zaigra se kad sam tu,jel vidi da me nema odma isti momenat ustaje place i vice mama mama,i pocne se penjat uza stepenice .


ma šta će kod sveki user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:40:22   
veeseelaa
Moras da sebi razjasnis kako hoces da ga odgajas i bez ozira na sve da se drzis toga. Budes li mu uskracivala svoju paznju i njeznost- bice jos gore.


upravo, ko želi da mu dijete bude samostalno može i da ga mazi i da ga uči samostalnošću

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:40:57   
nikita
amrinoouser posted image suze si mi izmamila , ma dijete je na mamu , previse osjecajno 

_____________________________

Boze hvala ti na ovom najljepsem daru...
EI 16.11.2009.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:43:29   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

anel je takav ja od njega nigdje nemogu odnesem ga kod sveki zaigra se kad sam tu,jel vidi da me nema odma isti momenat ustaje place i vice mama mama,i pocne se penjat uza stepenice .


ma šta će kod sveki user posted image
da mama malo bar mozak odmori da,ves sa terase pokupi jer odma i on zamnom ide a hladno vani,da ode na wc.na miru da mi nedira masinu,vadi iz ladice od mm.biceve kreme,deterdzente,da u miru se iscefimuser posted image
Da zapalim u miru a ne samo da ga virim,.....
To sve traje 5min.najmanje dalje nikad nije bilo i to puna kapa...
Nekad se znalo desiti samo sto ga odnesem ona,ga vracauser posted image sta je reko,bilo kaze ide uza stepenice place ...
Pa reko odvrati ga neka place zaigraj ga......nema to kod nje!!!!
Kad je mm.kuci a svekar ga dole odnese ,ja cujem ona vice odozdola mama,mama,mama ko fol ja nista sutim neodazivam se a mm.ce vidis da te zove ozovni se idi po njega!!!!!
Tad mu ljutito ,u huji kazem E PA NECUUUU!!!!!!!! neka vice koliko hoce,i on budala ode po njega a ona ko fol,onako zvala!!!!!!!!

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:45:12   
sheri
i mis mo imali fazu kad je konstantno morala biti sa mnom, i samo sa mnom. kad spavamo, posto gospodjica predje kod nas u krevet, ako joj okrenem ledja odmah se budi i place mama, mama. to je proslouser posted image hB
u prodavnici jos nista ne trazi, da vristi, ali vjerovatno ce biti i toga. kad smo u setnji, zna nekad izvuci ruku i zeli sama hodati, pa se podje buniti ako ja ne dam, ako smo blizu ceste isl. imala je par momenata da je sjela nasred ulice, ali ja sam ju ostavilai krenula dalje, i onda ona odmah krene za mnom.
i ima momenata da krene rukom da nekoga. na mene je krenula jednom, i vratila sam joj, naravno blago, i vise to ne radi.
volim je vise od icega, i bas zbog toga mora imati granice. nece, ne moze, i ne mora imati sve sto pozeli.
i jos bih dodala, ne bih ju nikada varala da joj kazem da cu kupoiti nesto, a onda to izvadim, jer ne bih voljela ni da ona mene sutra vara. nadam se da cu imati snage da budem i dalje ovakva mama, stroga i puna ljubaviuser posted image



_____________________________

Nora-21.06.2009. :)

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Razmaženo ili / i maženo dijete !
3.12.2010 13:54:47   
Anoniman
sheri,user posted image svidjami se tvoj post.Inace i ja sam nepopustljiva.Sto kazes  kad okrenem ledja gledam tv on oce da spava ,vice me ozovnem se .....on se nasmije i nastavi spavat.
Kad smo van,dirao bi sve sto nesmije ko djeteuser posted image ja mu 3puta ponovim nesmijes ili idemo u kucu.Neposlusa me bude uporan ja fino i u kucu neka place usutit ce neka zna da nesmije.
Znao me lupit bezbroj puta ja mu vratim onak malo,ili se napravim da placem on se smijeuser posted image na to.......odma mu uskratim nesto da zna da nesmije.
Kad hocu vecerat ,ii sidjemo kod sveki nekad da jedemo on se naucio da sjedi s nama na stolicu ,dam tanjir kasiku stavim jelo i on gura po tanjiru.
Kad vidim da se igra stim,baca po podu ,kasiku jelo namjerno.Sklonim to i snesm ga sa stolice neka place .Dok mm odma se buni ....i to me jakooo nervira nemozes reko,tako mora nekog slusat....
I mrzimmm kad nana i dedo ga maze razmazuju,i ubludjuju do bolauser posted image ko nana u dedo sve dopuste ......


(odgovor članu sheri)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *