|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Recepti za dijabeticare
10.8.2008 14:53:13   
suncan_dan
ja bi volila da ima posebno recepti za diabeticare.... jer ovako semora sve pregledat, da se nade.... sta vi mislite???

< Poruku je uredio dina RR -- 10.8.2008 15:45:31 >


_____________________________

VOLIM VAS!!!
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Recepti za dijabeticare
21.9.2008 18:44:13   
dana3
Sto se tice ishrane za dijabeticare trba da se obrati paznja na to da hrana tj. namirnice koje se koriste za pripremu ne sadrze puno skroba kao sto je to krompir.npr.krompir pecen u ulju duplo je opasniji nego pecen u kori cijeli.ako se pravi krompir u tepsijji sa piletinom kako mi to imamo obicaj da radimo,koristi se ulje koje nije masno ili dijetalno jer ga u njemackoj ima.ja sam dugo godinma izbjegavala pite i tjeteninu ali ako se odlucis za takav obrok onda se poveca doza insulina a normalno ne prejeda.to su savjeti koje sam ja dobila ovde u swe.inace sam 25 godina dijabeticar.vazno je da se gleda koliko se cega pojede a ne samo na to sta se jede.dijabeticki proizvodi kao cokolade,pudinzi,kako,i masa drugih proizvoda dokazano stete kao i obicni proizvodi.gledaj na kolicinu pojedenog i bice ok.povrce na milion nacina je ok a na internetu iam mnogih stranica sa receptima koje ja koristim kako meni pase.u 34 god trudna sam sa prvom bebom i secer mi nikad nije bio bolje regulisan kao sad.Sretno sa receptima i ishranomuser posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Recepti za dijabeticare
21.9.2008 18:48:31   
dana3
pogledaj:http://www.diabetes.org.yu/ishrana.htm

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Recepti za dijabeticare
21.9.2008 18:53:10   
Amela V.
I ja sada u ovom periodu "kuburim" sa dijabetisom. Trudna sam 29 sedmica i ustanovljen mi je gestacijsi dijabetis. I meni su savjetoali da sve proizvode na kojima pise da su bez secera, zaobilazim u sirokom krugu. Jer ako ne sadrze secer, onda sadrze neke druge aditive koji znaju biti isto toliko "opasni" koliko i prirodni secer. Kolicina hrane je isto tako vazna, i meni su savjetovali da jedem 3 glavna obroka i uz to 3-4 uzine. Tako da fakticki stalno jedem, ali u jako malim kolicinama. Karbohidrati su u stvari seceri, pa je tako preporucljivo izbjegavati ili jesti u jako malim kolicinama tjesteninu, hljeb i povrce koje sadrzi skrob....


_____________________________

Ajlica Sunchica 04.12.2008.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Recepti za dijabeticare
27.9.2008 16:03:02   
malecka60
Pomislila sam da sam jedina dijabeticarka na ovom forumu, tako da nisam ni postavljala teme vezane za dijabetes.
Slazem se s ovim sto ste rekle da slatkise sa umetnim sladilima treba maksimalno izbjegavati, pa cak i sokove. Ja sam dijabeticarka 25 godina, takodjer. Jedem sve samo u ogranicenim kolicinama. Ako je jaca hrana na repertoaru dam si vise inzulina.
Bolje je pojesti kolac zasladjen pravim secerom jednu kasiku nego pola kolaca zasladjen umetnim sladilima. To isto vazi i za sokove. Ja dodam vise od pola case vode u gusti sok (onaj u tetra paku).
Mlijecni proizvodi na kojima pise light, takoder, ne koristim. Kupim obicno sa 2,5 % mm ili zenicki jogurt koji mi je extra i mislim da nema boljeg od 3,2 % mm ali u njega dodam malo vode.

U principu treba jesti u manjim ali cescim obrocima, i nece biti problema.


_____________________________

D 23.09.2006. :(
A 10.10.2008. :)

(odgovor članu Amela V.)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Recepti za dijabeticare
27.9.2008 16:22:18   
dana3
to sam i ja pomislila pogotovo sto sam duuugogodisnji dijabeticar.sto se tice ishrane tu se potpuno slazemo, bio to dijabetes dobijen u trudnoci ili odavni(tipI ili tip II).pocetkom trudnoce dat mi je savjet da secer prije obroka bude izmedju 4 - 5 mmol,poslije obroka izmedju 7 i 9. Tako sam i odrzavala i naravno tim mikromalim obrocima jer je i muscnina bila nesnosljiva.Ako mi se jede cokolada uzmem normalnu,sokove isto,pratim razinu secera i dosada su mi jedinice insulina mijenjali nekoliko puta kako beba raste,ali opet mora covjek sam da vidi sta mu pase sta ne.imala sam dva puta mjesecno susrete sa dijetistom koja je rekla da mi ne moze pomoci sa ishranom jer puno povracam tako da sam opet samam izmisljala jelovnik koji se sastojao od pire kromira.to je jedino sto sam mogla podnijeti i tako puna 4 mjeeseca.najvaznije je da je beba ok i da sam ja dobro.to isto zelim i vama slatke mojeuser posted image user posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Recepti za dijabeticare
28.9.2008 13:09:47   
malecka60
Dana3 mozes li mi poslati pp i opisati kako tece tvoja trudnoca i dijabetes, kakvi su ti seceri, tlak, bjelancevine i druge komplikacije ako ih imas, HbA1c...

_____________________________

D 23.09.2006. :(
A 10.10.2008. :)

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Recepti za dijabeticare
6.10.2008 21:51:22   
bucika
Ja sam friski dijabeticar,dajem sebi inzulin dva puta dnevno, 20 ujutro i 14 navece. Patim se sa hranom,a volim slatkise uzasno,tako da mi je ovaj Bajram bas tesko pao,ali sam bila karakter. Kako odredite sebi vise jedinica inzulina kad hocete nesto malo bolje i ljepse pojesti,ili da se jos ne igram,posto sam novopecena ,nema ni mjesec da sam na ovoj terapiji.

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Recepti za dijabeticare
8.10.2008 22:47:05   
malecka60
Jesi li sad trudna?
U svakom slucaju popricaj sa svojim dijabetologom!!!
Ja sad u trudnoci mjerim secer prije jela i 2 h poslije jela. Ako je visi od 8 dajem korekcijske doze.
Sto se tice obilnijeg obroka, pa zavisi i od tvog metabolizma kako i za koje vrijeme sagorijeva kalorije, zavisi od fizicke aktivnosti...
U principu to je individualno, ali ja si dodam 2-4 jedinice brzodjelujuceg inzulina. Koji ti uzimas inzulin?


_____________________________

D 23.09.2006. :(
A 10.10.2008. :)

(odgovor članu bucika)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Recepti za dijabeticare
21.10.2008 23:29:35   
suncan_dan
bas super stranica, hvala user posted image user posted image

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Recepti za dijabeticare
21.10.2008 23:41:23   
Amra k
Semi sta ce ti recepti za dijabeticare, ko ima dijabetes?user posted image

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Recepti za dijabeticare
21.10.2008 23:43:28   
suncan_dan
dobra si user posted image ma nema jos niko, al moram da prepazim, jer mi je malo visi bio nego sto treba, ona kaze da se to jos moze vidijt kao granica, al da prepazim.

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Amra k)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Recepti za dijabeticare
21.10.2008 23:45:12   
suncan_dan
nemam pojma, kad sve saberem, onda mi se cini kao da nije nesto sa izmjena tvari uredu user posted image user posted image user posted image ili

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Recepti za dijabeticare
21.10.2008 23:49:02   
Amra k
Ako ti organizam proizvodi manje inzulina nego normalno secer ti je povisen. Inzulin razgradjuje secer. Ako ga nema dovoljno secer se zadrzava u krvi. Uh pripazi se malo, ne daj Boze user posted image

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 14
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *