|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.5.2009 14:57:08   
Ummuisa
Ostala sam zadivljena 'moćima' sode bikarbone nakon što sam pročitala neke tekstove u vezi s tim.. Pa rekoh da podijelim sa vama...

Postiraću jedan tekst koji sadrži puno korisnih savjeta...

Soda bikarbona kao mali spasioc u vašem domu

Autor T. Korać user posted image user posted image user posted image user posted image
Corbis

Većina domaćinstava ima sodu bikarbonu u kuhinjskom ormariću, no mnogi ne znaju koliko korisnih funkcija ima naizgled običan bijeli prah. Ekološki prihvatljiva i cijenom vrlo povoljna, soda bikarbona olakšat će svakodnevne i dosadne kućanske poslove, ali i poslužiti kao medicinska pomoć.

1. Stavite li posudicu sa sodom bikarbonom u hladnjak, upit će sve neugodne mirise hrane. To je ujedno i jedna od njezinih nalpopularnijih uloga jer, navodno, više hladnjaka ima ovakvu posudicu nego ispravnu žaruljicu.
2. Želite li pojačati učinak tekućeg deterdženta ili izbjeljivača, preporučenoj količini dodajte pola šalice sode bikarbone.
3. Ako kanta za smeće smrdi, čak i kad u njoj nema tragova smeća, na dno posude pospite malu količinu sode bikarbone. Postupak ponovite svaki put kada uklanjate smeće.
4. Kako biste uklonili smeđe mrlje na šalici za kavu ili čajniku, plastičnom četkom istrljate mrlje sodom bikarbonom pomiješanom s vodom.
5. Ovaj čarobni prašak uklonit će miris luka ili češnjaka s vaših prstiju. Dovoljno je istrljati ih smjesom spravljenom od sode bikarbone i vode.
6. Kad perete posuđe dodajte tri žličice sode bikarbone u vodu u kojoj perete suđe kako biste omekšali i hidratizirali ruke.
7. Kako biste temeljito očistili perilicu za pranje posuđa, stavite pola šalice sode bikarbone u perlicu. Uključite je samo na program ispiranja.
8. Četke i češljeve perite u otpini vruće vode i sode bikarbone.
9. Krevetiću vašeg ljubimca neutralizirat ćete miris ako ga blago pospete bikarbonom te nakon 15 minuta usisate.
10. Ublažava bol od uboda insekata ili opeklina. Napravite gustu smjesu od bikarbone i vode i obilato prekrijte bolno mjesto. Nakon što se osuši, isperite mlakom vodom.
11. Zagorene naslage u tavi ili na roštilju namažite mješavinom sode bikarbone i vode, ostavite da stoji 10-ak minuta ili preko noći te uklonite omekšanu prljavštinu.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.5.2009 14:58:55   
Ummuisa
Soda bikarbona je blago, ali učinkovito abrazivno sredstvo. Koristi se za poliranje i izbjeljivanje. Odlična je za uklanjanje neugodnih mirisa.
Harry Godwin i drugi autori navode sljedeće mogućnosti upotrebe sode bikarbone:

- može se koristiti za gašenje vatre, posebno u situacijama kad se za gašenje ne smije koristiti voda (zapaljena mast i vatra na električnim ureajima).

- radi veće čistoće (posebno uklanjanja masnih mrlja), blagog izbjeljivanja i uklanjanja kamenca, dodajte pola šalice sode bikarbone na jedno punjenje stroja za pranje rublja.

- da biste uklonili neugodne mirise i radi čišćenja, isperite u otopini sode bikarbone kantu za smeće, dječje bočice i termos boce, plastične posude, češljeve i četke, zastor za tuš-kabinu i sl. Pokrenite aparat za kavu ili stroj za pranje suđa s otopinom sode bikarbone. Koristite sodu bikarbonu za čišćenje mrlja i uklanjanje mirisa s ruku. Sodom bikarbonom nemojte čistiti aluminijske posude.

- za zagorene naslage u tavi ili na roštilju i sl., namažite mjeavinom sode bikarbone i vode, ostavite da stoji 10-tak minuta ili preko noći (ovisno o debljini i tvrdokornosti zagorenog sloja) te ostružite prljavštinu. Slično možete učiniti sa masnim podom garaže.

- radi uklanjanja neugodnih mirisa, pospite sodom bikarbonom tepih, odnosno unutrašnjost cipela i tenisica, ostavite neko vrijeme i očistite usisavačem. Također, stavite posudu sode bikarbone na dno hladnjaka ili 'zahoda' za mačke ili pse.

- nanesite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i koristite je za čišćenje i poliranje površina: mramora, plastike, kupaoničkih elemenata, srebra, bakra, čelika, stakla i porculana.

- obrišite prozore otopinom sode bikarbone kako kapljice kiše ne bi ostajale na staklu.

- soda bikarbona pomaže kod uboda insekata, opekotina od sunca i iritacije kože. Također je možete koristiti za pranje zubi radi blagog izbjeljivanja. Isperite usta otopinom sode bikarbone radi uklanjanja neugodnog mirisa.

- sodu bikarbonu možete pomiješati s tekućim deterdžentom, po mogućnosti ekološkim, za većinu prethodnih mogućnosti.

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.5.2009 15:02:21   
neki
Hvala na korisnim savjetimauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.5.2009 18:39:07   
Anoniman
Čula sam da soda pravi čuda, al u ovoliko stvari -nisam imala pojma. stvarno se isplati kupiti je karton možda bolje nego što trošimo pare na neke nebuloze sa reklama.
Takođe sam čula da je dobro posuti po namještaju (spužvastom) sačekati nekoliko minuta i usisati -zbog onih grinja

(odgovor članu neki)
  Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.5.2009 23:23:36   
mamica
ummuisa hvala na savjetima....
ukoliko nesto od ovoga svega isprobas-pisi kako to sve skupa zapravo djeluje-
da cujemo iz prve ruke kako je to kad se teorija primjeni u praksi...user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
13.6.2009 20:19:48   
ledy blue
evo ja je koristim i kada cistim odvod sudopera , u odvod naspem malo sode bikarbone i sirceta, i stvarno fino procisti ,a i ukloni okloni one neugodne mirise, isto koristim i za lavabo i kade..

(odgovor članu mamica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
24.8.2009 15:41:52   
esma*
Za soduuser posted image ., hvala na savjetima

_____________________________

***Gospodaru naš, podari nam hajr...***

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
24.8.2009 15:57:36   
esma*
Za soduuser posted image ., hvala na savjetima

_____________________________

***Gospodaru naš, podari nam hajr...***

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.8.2009 20:59:06   
acudesa
IZVORNA PORUKA: ledy blue

evo ja je koristim i kada cistim odvod sudopera , u odvod naspem malo sode bikarbone i sirceta, i stvarno fino procisti ,a i ukloni okloni one neugodne mirise, isto koristim i za lavabo i kade..

odoh ovo probati

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu ledy blue)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.8.2009 21:19:02   
Dida79
E ovo se stvarno mora probati....

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.8.2009 21:20:24   
Hanady RR
3. Ako kanta za smeće smrdi, čak i kad u njoj nema tragova smeća, na dno posude pospite malu količinu sode bikarbone. Postupak ponovite svaki put kada uklanjate smeće.


Evo javljamo da ovaj štos funkcionira. naime nama kanta za smeđe stoji u predulazu i stalno je izbacujm,domestiram i to od kad pronađoh ovaj savjet ima jedno mjesec dana do danas ovaj fol funkcionira. nama je kanta ipak ludilo je beba u kući ,pelene dok ja do kontenera dođem svoj svoga zaboravi.user posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.8.2009 21:23:06   
Lalana
Hanady i meni ce ovaj savjet dobro doci, bas neka si javila. user posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
25.8.2009 21:26:52   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: ledy blue

evo ja je koristim i kada cistim odvod sudopera , u odvod naspem malo sode bikarbone i sirceta, i stvarno fino procisti ,a i ukloni okloni one neugodne mirise, isto koristim i za lavabo i kade..


ovaj savjet sam dobila neki dan od sestre i kaze da je djelotvornije nego raznorazni deterdzenti na koje samo bacamo pare... ona pomijesa pola soljice za kahvu sodu bikarbonu i pola soljice sirceta, napravi smjesu i to saspe u odvod te zalije vrelom vodom, kako kaze (nisam jos isprobala) djeluje kao da izbaci cep i sve to lagano vrela voda odnese odnosno ocisti... moram i ja to oprobati koji dan

(odgovor članu ledy blue)
  Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
1.9.2009 13:56:08   
breskvicaa
IZVORNA PORUKA: ledy blue

evo ja je koristim i kada cistim odvod sudopera , u odvod naspem malo sode bikarbone i sirceta, i stvarno fino procisti ,a i ukloni okloni one neugodne mirise, isto koristim i za lavabo i kade..

Ja nekoristim sredstva za odvode niti ih kupujem kako sam za ovo vidjela na TV-u nego sodu i sirce najbolje ocisti user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu ledy blue)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:04:01   
Mirkica
Ovo sada nadzoh na intrnetu neznam koliko je tacno jeli ko upoznat s tim ??




Cula sam da je dobro umivati se rastvorom sode bikarbone u slucaju vaginalnih gljivica. Da li je to tacno?
Soda bikarbona deluje tako sto povecava ph vagine, odnosno smanjuje njenu kiselost, sto ne odgovara rastu gljivica, jer one vole kiselu sredinu.



_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:09:59   
leona81
10. Ublažava bol od uboda insekata ili opeklina. Napravite gustu smjesu od bikarbone i vode i obilato prekrijte bolno mjesto. Nakon što se osuši, isperite mlakom vodom.

istina:)

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:12:00   
Amrino
IZVORNA PORUKA: Amira_EB

Ovo sada nadzoh na intrnetu neznam koliko je tacno jeli ko upoznat s tim ??




Cula sam da je dobro umivati se rastvorom sode bikarbone u slucaju vaginalnih gljivica. Da li je to tacno?
Soda bikarbona deluje tako sto povecava ph vagine, odnosno smanjuje njenu kiselost, sto ne odgovara rastu gljivica, jer one vole kiselu sredinu.




Provjereno- tacno! Bas nedavno sam imala problema sa gljivicama. Tri dana me svrbilo ma katastrofa! A onda mi nasa diiivna enisa_ sara dala upravo taj savjet sa sodom bikarbonom i - poslije par puta proslo! user posted image user posted image user posted image
Mislim da je mnogo bolje pokusati sve "prirodne" varijante pa tek onda preci na ostalo.
Ja sam sebi napravila rastvor i tim sam ispirala svaki put kad bih bila u wc- u...bas me spasilo! user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:19:42   
teacher75
Super savjeti! samo jos da dodam da me soda bikarbona u trudnoci spasava kad me uhvati zgaravica, bar na kratko vrijeme...

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:21:02   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Amrino RR

A onda mi nasa diiivna enisa_ sara dala upravo taj savjet sa sodom bikarbonom




user posted image user posted image user posted image user posted image da me nisi pomješala sa nekim user posted image user posted image , ne sjećam se da sam ti to rekla jer i ja prvi put čujem za ovo...... a možda sam i pukla user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Amrino)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:22:59   
Amrino
IZVORNA PORUKA: enisa_sara


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

A onda mi nasa diiivna enisa_ sara dala upravo taj savjet sa sodom bikarbonom




user posted image user posted image user posted image user posted image da me nisi pomješala sa nekim user posted image user posted image , ne sjećam se da sam ti to rekla jer i ja prvi put čujem za ovo...... a možda sam i pukla user posted image user posted image user posted image user posted image


Pa ko mi je onda ovo rekao?! user posted image Bila sam ubjedjena da si ti...svasta...user posted image


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:23:19   
leona81

IZVORNA PORUKA: teacher75

Super savjeti! samo jos da dodam da me soda bikarbona u trudnoci spasava kad me uhvati zgaravica, bar na kratko vrijeme...


nisam sigurna da se soda uopste smije uzimati za zeludac iako je ta pojava cesta kod nas...a u trudnoci posebno...uzmi rennie najbolji je:)

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:26:12   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Amrino RR


Pa ko mi je onda ovo rekao?! user posted image Bila sam ubjedjena da si ti...svasta...user posted image




user posted image user posted image user posted image user posted image ma nije važno, bitno je da je tebi pomoglo

(odgovor članu Amrino)
  Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
16.9.2009 23:26:15   
Mirkica
eh bas cu sada da isprobam jer vec par dana imam problem , dobro je da ima neko ko je isprobao :) 

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
17.9.2009 16:19:18   
teacher75
reni mi se gadi, odmah mi se povraca od njega, a ne pretjerujem sa sodom, uzmem pola najmanje kasicice i zalijem vodom mozda jednom dnevno a nekad ni toliko i smiri mi zgaravicu bar na sat -dva
IZVORNA PORUKA: leona81


IZVORNA PORUKA: teacher75

Super savjeti! samo jos da dodam da me soda bikarbona u trudnoci spasava kad me uhvati zgaravica, bar na kratko vrijeme...


nisam sigurna da se soda uopste smije uzimati za zeludac iako je ta pojava cesta kod nas...a u trudnoci posebno...uzmi rennie najbolji je:)

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Soda bikarbona - mali spasioc u vašem domu
17.9.2009 16:53:14   
dzeni_nl
1. Stavite li posudicu sa sodom bikarbonom u hladnjak, upit će sve neugodne mirise hrane. To je ujedno i jedna od njezinih nalpopularnijih uloga jer, navodno, više hladnjaka ima ovakvu posudicu nego ispravnu žaruljicu.


isprobano i stvarno djeluje, sama sam se uvjerila, a sad cu isprobati i to sa kantom za smece.


_____________________________

Ima nade za bolje sutra...
04.09.2010 rodila se Marisa mamina radost najveca.

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *