|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 godine
14.12.2010 9:55:38   
ziki
Pregledala sam i nema ovakve teme.
Moje nemirno dijete ima 2,5 godine i prilično bujnu maštu. Rijetke su stvari kojih se plaši- mrak i bušilca. Ljudi se ne plašu uopšte, da mu neko pruži ruku i pozove ga sa sobom pošao bi. Međutim sinoć je imao košmar. Oko dva se probudio, plačući i bežeći sa svoje strane kreveta, prebacio se između mm i mene, ja sam morala da ga grlim, koliko god da mu se približim nije bilo dvovoljno. Čitavu noć nisam mogla da ustanem do wc-a jer se istog momenta budio. Jutros nije htjeo da ustane, kad sam ja ustala optužio me da ga ne volim. Kad sam ga konačno nagovorila da ustane morala sam da ga odnesem u dnevnu, da pregledamo čitavu sobu da nema ni manje ni više nego bubamara. To je ono što ga je prepalo u snu i taj ga je starh držao čitavu noć, do jutros. Igračku bubamaru nemamo, u obdaništu su dobili jednu i vaspitačica mi je pokazala nema ništa strašno- drvena igračka, spojene tri bubamara kanapom i mogu da se vuku. Juče se sa njom igrao. Sumnjam da je od toga. Ja sam imala košmare, do prije možda 3-4 godine, ne želim da moje dijete proživi sve te strahove. Moj prvi košmar je bio sa 7 godina pa mi se ovo čini rano, mada sam čitala da se strahovi javljaju u trećoj godini ali ništa nisam našla za košmare. Sva sam više sluđena.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:15:26   
maja78 RR
a joj dusa malena
i A se zna onekad probuditi vristi i place i ja pretpostavim da je nesto sanjao ali se smiri


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:21:41   
Lulu_08
ziki ja tebe baš u stopu pratim hehe. Naime, pričale smo na temi drugog djeteta, odnosno tvoje pripreme malog na dolazak bate ili seke. Možda je ovo njegov način da doživljava promjene, i to što ti je rekao da ga ne voliš me baš nekako upućuje na to. Jer ako je to dijete koje nije bojažno i nema neke proživljene traume, meni to automatski djeluje baš kao način da se "miri sa situacijom" odnosno promjenom koja nadolazi. Moja malena, 2 god. i 7 mjeseci, već dvije noći se budi zbog vrućine u stanu, ali čim je budna ukoliko joj se smjesta ne približim i ne zagrlim je nastaje plač i haos. Ja vjerujem da je ovo njihov način da prerađuju taj neki "strah od odvajanja". Eh sad možda i ja griješim ali meni to baš tako izgleda, a ukoliko jeste to onda je to prolazno i imamo vedar pogled na sutra :-).

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:22:55   
amdi
Citala sam bas nedavno da je normalno da djeca imaju kosmare od 2-5 godina, jer u tom periodu ne mogu razdvojiti mastu od stvarnosti, tako da no sikiriki, moj je sin znao skakati po krevetu u snu...sve dok ga ne probudimo, ali nije se desavalo bas cesto da se zabrinemo

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:27:21   
bebacha
Ajli se to cesto desava al je najvece problem sto se nemoze probudit,nego placa i nerazumljivo prica.to se najcesce desit kad pred spavanje ima puno akcije.a znam da je najvise plakala u snu u periodu dok nije isla u vrtic,valjda je to tesko prozivljavala.ja nemam pametan savjet,samo znam da je to jako tesko.kod nas je problem sto se ona neda zaglit,niti da joj se priblizimo,samo place i gura nas od sebe

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:32:18   
Lulu_08
Baš sve što ste napisale mi zvuči poznato i onda se sjetih da sam čitala članak baš na tu temu u knjizi Šta očekivati u drugoj i trećoj godini djeteta, ako ne zaboravim kada dođem sa posla ili večeras ću naći taj dio pa ga citirati, jer ne mogu se tačno sjetiti savjeta o tome kako postupiti itd.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:34:17   
ziki
I meni je izgledalo da je to reakcija na trudnoću ali kad je tražio da ga odnesem u dnevnu i da je pregledamo detaljno, svaki ćošak da nema bubamare onda sam se zabrinula. Na licu mu se vidjeo strah- to me dotuklo. Možda i ja pretjerujem al me strah mojih košmara i ne znam ni sama da nije neki gen pokupio.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:48:43   
Majčica
Nama se ovo sad cesto desava i isto me plasi pravo. Inace spava sa mnom i po citavu noc utvrdjuje jesam li tu, okrece se, vrti se, jednostavno sad opet od njega ne mogu ni ja spavati iako je bio poceo fino spavati. Sinoc je od 20.30 do 23h 2 puta vristao, morala sam ga ici umirivati dok ponovo ne zaspeuser posted image  

_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 11:03:26   
Anoniman
gledala sam na tv-u neki dan...to je faza koja je jako bitna...ne govorim sada za kosmar vec strahove uopste...citanje prica koje su malo strasne i tako to....na taj nacin uce da savladaju strah...na neki nacin ga namjerno izazivaju...npr. kada mole da im se stalno cita ista prica koja u njima izaziva strah...tako valjda strah postaje sve manji i manji...dok u potpunosti ne nestane....ko zna sta je on sanjao s tim bubamarama...ne moraju one biti strasne naizgled...ali sta znas sta su one bile u njegovoj glavi.

Ovo ce meni vjerovatno postati glavna tema....posto ja sama patim od anksioznosti koja je navodno jos iz djetinstva...tako barem kazu strucnjaciuser posted image ....a ja ne zelim da moje dijete pati od istog....gdje su moji roditelji kiksali, ja ne znam...ali ocigledno nisu uradili neke stvari kako treba...Voljela bih da imamo nekog psihologa ovdje....ili ako nista da stavljate sve sto procitate u knjigama o strahovima kod djece i kako se nositi s tim...sta raditi...mislim da ih je pogresno cuvati od onoga sto im izaziva strah...ne znam...hajte stavljajte sve sto nadjete

(odgovor članu ziki)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 11:05:39   
ziki

sad mi je malo lakše jer ima još djece i liči na fazu. Jutros nisam imala vremena da pregledam knjige al večeras kad ga uspavam krenuću u potragu dao tad net sa posla

< Poruku je uredio maja78 RR -- 14.12.2010 12:01:14 >


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 11:14:56   
ziki
IZVORNA PORUKA: dadada

gledala sam na tv-u neki dan...to je faza koja je jako bitna...ne govorim sada za kosmar vec strahove uopste...citanje prica koje su malo strasne i tako to....na taj nacin uce da savladaju strah...na neki nacin ga namjerno izazivaju...npr. kada mole da im se stalno cita ista prica koja u njima izaziva strah...tako valjda strah postaje sve manji i manji...dok u potpunosti ne nestane....ko zna sta je on sanjao s tim bubamarama...ne moraju one biti strasne naizgled...ali sta znas sta su one bile u njegovoj glavi.

Ovo ce meni vjerovatno postati glavna tema....posto ja sama patim od anksioznosti koja je navodno jos iz djetinstva...tako barem kazu strucnjaciuser posted image ....a ja ne zelim da moje dijete pati od istog....gdje su moji roditelji kiksali, ja ne znam...ali ocigledno nisu uradili neke stvari kako treba...Voljela bih da imamo nekog psihologa ovdje....ili ako nista da stavljate sve sto procitate u knjigama o strahovima kod djece i kako se nositi s tim...sta raditi...mislim da ih je pogresno cuvati od onoga sto im izaziva strah...ne znam...hajte stavljajte sve sto nadjete


Upravo ovo boldirano je i kod mene dugme za alarm. Samo ja znam gdje su kiksali- dopuštali mi da radim-gledam šta hoću jer sam bila izuzetno sigurna u sebe i doimala se puno zrelijom, pa sam sa 9 bila heroj u razredu koji je gledao horore petkom a sa 12 imala strašne košmare koji su se periodično javljali do prije neku godinu.


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 11:19:40   
Majčica
IZVORNA PORUKA: dadada

gledala sam na tv-u neki dan...to je faza koja je jako bitna...ne govorim sada za kosmar vec strahove uopste...citanje prica koje su malo strasne i tako to....na taj nacin uce da savladaju strah...na neki nacin ga namjerno izazivaju...npr. kada mole da im se stalno cita ista prica koja u njima izaziva strah...tako valjda strah postaje sve manji i manji...dok u potpunosti ne nestane....ko zna sta je on sanjao s tim bubamarama...ne moraju one biti strasne naizgled...ali sta znas sta su one bile u njegovoj glavi.




dadada, pa sta kazu u tom tv-prilogu - treba li ih suocavati tako sto im se treba dopustati to cega se boje?
Moj sin gleda Nodija odavno, medjutim ima jedna epizoda od koje pocne vristati i drzati me za ruku - u toj epozodi medo brise gumicom sve po Gradu igracaka. Ja nikako ne mogu skontati zasto se toga boji i mi mu vise to ne palimo, ali on to stalno trazi da mu upalimo i placeuser posted image Jednostavno, trazi ono dega se boji. Inace je vala sav nekakav plasljiv, dosta se stvari plasi i bas me zanima kako na to reagovati, znaci da li ih izlagati ili ne. Prijateljica, koja je pedagog, kaze da mu vise to ne palim, ali za neke stvari kaze da moras, recimo jednom se prepao grmljavine i 2-3 dana nakon toga je bilo vanredno stanje u kuci kako se bio prepao.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 11:21:32   
Anoniman
ma kad skontas...sve one narodne price ala crvenkapica, trnoruzica& co su dosta morbidne...a ipak tamo gdje su se one svakodnevno prepricavale jer nije bilo tv-a i drugog su najzdraviji ljudi...mozda caka lezi u tome sto nisi imala nikog da zapitkujes kako is sta...vec si primala informacije koje nisi onda preradjivala...a i ja sam horore gledala...petak 13...kako se zovu oni mali cupavi, i te budalastine...ne znam...hocu strucnjakee

(odgovor članu ziki)
  Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 11:25:19   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Majčica

IZVORNA PORUKA: dadada

gledala sam na tv-u neki dan...to je faza koja je jako bitna...ne govorim sada za kosmar vec strahove uopste...citanje prica koje su malo strasne i tako to....na taj nacin uce da savladaju strah...na neki nacin ga namjerno izazivaju...npr. kada mole da im se stalno cita ista prica koja u njima izaziva strah...tako valjda strah postaje sve manji i manji...dok u potpunosti ne nestane....ko zna sta je on sanjao s tim bubamarama...ne moraju one biti strasne naizgled...ali sta znas sta su one bile u njegovoj glavi.




dadada, pa sta kazu u tom tv-prilogu - treba li ih suocavati tako sto im se treba dopustati to cega se boje?
Moj sin gleda Nodija odavno, medjutim ima jedna epizoda od koje pocne vristati i drzati me za ruku - u toj epozodi medo brise gumicom sve po Gradu igracaka. Ja nikako ne mogu skontati zasto se toga boji i mi mu vise to ne palimo, ali on to stalno trazi da mu upalimo i placeuser posted image Jednostavno, trazi ono dega se boji. Inace je vala sav nekakav plasljiv, dosta se stvari plasi i bas me zanima kako na to reagovati, znaci da li ih izlagati ili ne. Prijateljica, koja je pedagog, kaze da mu vise to ne palim, ali za neke stvari kaze da moras, recimo jednom se prepao grmljavine i 2-3 dana nakon toga je bilo vanredno stanje u kuci kako se bio prepao.

ponavljanje je navodno jako bitno...ja se ovdje zaista ne zelim igrati jer ni sama ne znam kako i sta...kazem ti...sama patim od anksioznosti a ne zelim da kiksam kod svog djeteta...zato bih voljela strucno misljenje...ili barem iz knjiga...meni je inace moj srink govorio da je jedini lijek suocavanje s strahovima...ja imam od javnih prevoznih sredstava...dakle, sto vise se voziti tramvajemuser posted image

(odgovor članu Majčica)
  Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:34:03   
ziki
Ovo sam i ja čula suočavanje sa strahom, nekad ranije gledala sam emisiju o navim virtuelnim metodama liječenja fobija gdje se pacijenti "direktno" suočavaju sa svojim strahovima. Po tome ja bih trebala da mu kupim bubamaru. Sad doalzi na scenu moja fobijica i ideja mm da mi kupi hrčka da se izliječim, i moj ulitimatum da ako ga kumi može sa njim i da spava jer samnom više neće. Tako da ja kao takva ne bih dijete da traumiram zato treba stručnjak da da upute jer ja nisam kompetetntna za to.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 10:35:35   
Majčica
IZVORNA PORUKA: dadada

IZVORNA PORUKA: Majčica

IZVORNA PORUKA: dadada

gledala sam na tv-u neki dan...to je faza koja je jako bitna...ne govorim sada za kosmar vec strahove uopste...citanje prica koje su malo strasne i tako to....na taj nacin uce da savladaju strah...na neki nacin ga namjerno izazivaju...npr. kada mole da im se stalno cita ista prica koja u njima izaziva strah...tako valjda strah postaje sve manji i manji...dok u potpunosti ne nestane....ko zna sta je on sanjao s tim bubamarama...ne moraju one biti strasne naizgled...ali sta znas sta su one bile u njegovoj glavi.




dadada, pa sta kazu u tom tv-prilogu - treba li ih suocavati tako sto im se treba dopustati to cega se boje?
Moj sin gleda Nodija odavno, medjutim ima jedna epizoda od koje pocne vristati i drzati me za ruku - u toj epozodi medo brise gumicom sve po Gradu igracaka. Ja nikako ne mogu skontati zasto se toga boji i mi mu vise to ne palimo, ali on to stalno trazi da mu upalimo i placeuser posted image Jednostavno, trazi ono dega se boji. Inace je vala sav nekakav plasljiv, dosta se stvari plasi i bas me zanima kako na to reagovati, znaci da li ih izlagati ili ne. Prijateljica, koja je pedagog, kaze da mu vise to ne palim, ali za neke stvari kaze da moras, recimo jednom se prepao grmljavine i 2-3 dana nakon toga je bilo vanredno stanje u kuci kako se bio prepao.

ponavljanje je navodno jako bitno...ja se ovdje zaista ne zelim igrati jer ni sama ne znam kako i sta...kazem ti...sama patim od anksioznosti a ne zelim da kiksam kod svog djeteta...zato bih voljela strucno misljenje...ili barem iz knjiga...meni je inace moj srink govorio da je jedini lijek suocavanje s strahovima...ja imam od javnih prevoznih sredstava...dakle, sto vise se voziti tramvajemuser posted image



Ne moze covjek biti pametan kad su oni tako maliuser posted image Da li ih suocavati ili ne?!
On meni ne zna ni reci da valja o cemu je rijec. Ali mi je konfuzno to sto cesto trazi da mu upalim a boji seuser posted image I prepricava kako je medo brisao gumicom.
Bas bih i ja voljela cuti neko strucno misljenje.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 11:14:49   
mamabb
Nisam čitala sve, ali vemo važno, tako dr (psiholog dječiji) kaže, da ne treba buditi djecu iz sna nego ih pokušati umiriti bez buđenja. Bila, na jednoj televiziji, reportaža o tome.

< Poruku je uredio mamabb -- 14.12.2010 11:17:39 >


_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 12:55:57   
smajli80
Ovo se dešava i mojoj malenoj.U poslijednje vrijeme se toliko budi iz sna vrišteći i plakajući.I samo traži mene kaže da boji nečega i da će je pojesti i da ga otjeram.Pitam je koga on ne zna samo plače.Duša moja mala baš mi je žao.Kao ja ga oteram i ona zaspe.
To traje već nekoliko dana i nadam se da će proći.

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 14:12:38   
smajli80
Malo samtragala po netu i naqšla sam zanimljiv prilog pa ga pročitaj

Noćni strahovi kod djece i kako sa njima
Noćni strahovi su uobičajen poremećaj spavanja kod djece. Prema nekim procjenama, oko 15% djece ima povremene noćne strahove. Iako se najčešće javljaju kod djece između druge i šeste godine, mogu se pojaviti gotovo u bilo kojoj godini.

Smatra ih se normalnim i bezopasnim, no za roditelje mogu biti jako uznemirujući i strašni, pogotovo kada se prvi puta pojave.

Simptomi

Djeca koja prolaze kroz noćne strahove obično se naglo usprave, imaju širom otvorene oči i pogled pun straha i panike, te vrište. Ta djeca se također znoje, brzo dišu i srce im ubrzano udara. Iako će se činiti kao da su budni, za vrijeme noćnog straha, djeca će izgledati zbunjeno, neće ih se moći utješiti i neće vas prepoznati.

Uobičajeni noćni strah traje od 5 do 30 minuta nakon čega dijete nastavi normalno spavati. Ako uspijete probuditi svoje dijete za vrijeme noćnog straha, najvjerojatnije će biti preplašeno i iznervirano, većinom zbog svoje reakcije na noćni strah, pogotovo ako ste vikali kako bi ga probudili. Umjesto da budite dijete iz noćnog straha, najbolje se pobrinuti da je na sigurnom, utješiti ga ako možete i pomoći mu vratiti se spavanju kada završi.

Dijagnoza
Dijagnoza noćnih strahova nastaje iz povijesti djetetovog ''buđenja'' rano u noći i vrištanja. Noćne strahove se često zamjenjuje sa noćnim morama, ali za razliku od noćnih strahova, dijete koje ima noćne more lako je probuditi i utješiti.

Drugi problem za mnoge roditelje je to što te epizode izgledaju poput napadaja. Iako se pojedini moždani napadaji, poput epilepsije, mogu učiniti sličnima noćnim strahovima, obično su krati (30 sekundi do nekoliko minuta) i češće se javljaju kod starije djece i odraslih.

Liječenje
Liječenje noćnih strahova obično nije potrebno. Budući da se često javljaju kod djece koja su premorena, određivanje vremena kada se ide spavati i držanje tog plana može pomoći u prevenciji.

Za djecu koja često pate od noćnih strahova može pomoći probuditi ih prije vremena kada se noćni strah obično pojavljuje. Vjeruje se kako to poremeti ili promijeni ciklus spavanja i sprečava pojavu noćnih strahova (to isto vrijedi za mjesečarenje).

Vrlo rijetko, i vrlo kratko, se lijekovi za spavanje mogu koristiti kao prevencija.

Što morate znati

- noćni strahovi još se zovu ''pavor nocturnus''

- Za razliku od noćnih mora, djeca sa noćnim strahovima se ničega ne sjećaju.

- Također, za razliku od noćnih mora, noćni strahovi se obično pojavljuju rano u noći, oko sat do četiri sata nakon odlaska u krevet.

- Ako vaše dijete pati od noćnih strahova, obavijestite babysittere i ostale skrbnike (poput teta u vrtiću) kako bi bili svijesni toga i znali što moraju napraviti ako se pojavi.

- Većina djece preraste noćne strahove.

Kopirano sa stranice budi.in
Nadam se da će ti pomoći.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 14.12.2010 16:25:40 >


_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
14.12.2010 16:20:48   
emma.L
Sad mi postaje jasnija opsjednutost vješticom iz Snjeguljice user posted image . Kod nas nema košmara često, ali je jedno vrijeme tražila da joj čitam Snjeguljicu i stalno gledala stranicu na kojoj ružna kraljica gleda u ogledalo. Onda ona uzme bilo koju slikovnicu (Ružno pače, Pinokio...) i počinje "nekada davno živjela neka princeza i njena kraljica, zla zla maćeha" i sva se namršti i zamisli. I to je uskoro prošlo.
A i ja sam čitala da djecu iz košmara ne treba buditi nego umiriti.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
15.12.2010 8:38:44   
ziki
Update: juče kad sam ga uzela iz obdaništa ispričao mi je da su mu bubamare ušle u kuću a pred spavanje je tražio da idemo drugoj kući. Nije se budio po noći i nije bilo plača ali koliko je on spavao spavaal sam i ja čvrsto ga grleći. Sad sam pročitala tekst koji je postavila smajli i totalno sam zbunjena, ispade da nije strah nego noćna mora?

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
15.12.2010 9:02:36   
Lulu_08
Napisala sam čitav post i izbrisa se :-(. Ne mogu sve opet pisati hehe. Sažetak:

Nisam stigla prepisati pasos iz ranije navedene knjige, nadam se da ću večeras stići!

Mislim da mi kao roditelji trebamo raditi na svojim ličnim nerealnim strahovima, odnosno fobijama. Jer ukoliko to ne uradimo, u trenutku kada se djete suoči sa strahom mi ćemo se nerealno prepasti istoga (jer ne želimo da naše dijete prolazi kroz ono što smo mi) a samim time će strah u djeteta biti puno veća te može preći u fobiju ili anksioznost.

Noćne more, strahovi sve dok su u granicama su normalni i treba ih pustiti da "odrade svoje" a mi kao roditelji trebamo biti tu pored djece da im ponudimo adekvatnu podršku- ukoliko dijete želi zagrljaj - zagrliti ga, ukoliko ne želi nikakav kontakt- pustiti ga itd. To najbolje mi kao roditelji možemo osjetiti u datom trenutku.

Ukoliko situacija izmiče kontroli, te je primjetno da dijete ne funkcioniše normalno (počinje izbjegavati situacije u kojima se susreće sa strahom), najbolje je obratiti se pedijatru pa onda i pedagogu ili psihologu ukoliko potrebno.

Eh sad se stvarno nadam da ću danas imati vremena da vam prepišem pasos iz knjige jer je baš ova tema obrađena, a odgovori su dati od strane pedijatara, psihologa i pedagoga.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
15.12.2010 10:10:02   
smajli80
Draga Ziki stvarno mi nije bila namjera da te zbunim jer sam i sama jako zainteresovana za ovu temu.Tekst sam pronašla na netu i meni dao odgovore na neka moja pitanja.Nemoj da se brineš poenta je u tome da je ta *pojava* sasvim normalna za djecu njihove dobi.Moja malena je rođena 5.3.2008.i malko je starija od tvog sinčića.
Baš sam juče razgovarala sa dj.psihologom iz njenog vrtića o ovome i on mi je potvrdio da se tu zaista radi o normalnoj i prolaznoj fazi za djecu njihove dobi.

Nemoj da se brineš sve će to proći samo ih treba uješiti kad oni to žele i sve će proći.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
15.12.2010 10:12:39   
Lulu_08
smajli80 slažem se sa tobom u potpunosti. I moja malena je u tom periodu rodjena, 25.04.2008., i prolazimo istovremeno kroz neke manje više slične ili iste faze. A opet spominjem, ukoliko stvari postanu ozbilje može se obratiti pedijatru, psihijatru, pedagogu ili već ko je stručan. user posted image

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Strahovi i košmari kod djece od 2 do 3 go...
15.12.2010 10:28:17   
smajli80
Naravno Djana u potpunosti se slažem sa tobom ako bi stvari *izmakle kontroli* tu su stručna lica da nam pomognu.user posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *