|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Tepanje
5.10.2008 17:52:49   
lamka
Molim neka moderatori izbrišu ovu temu ako ista već postoji ali ja je nisam našla.
Interesuje me vaše mišljenje koliko tepanje utiče na pravilan izgovor djeteta. Naime mm i ja smo oduvijek bili protivnici tepanja malom djetetu. I ako naši roditelji tepaju našoj curici mm se uvijek pobuni i zamoli ih da pravilno izgovaraju rijeći.
Šta vi mislite?Jeli moguće da djeca kojima se tepa teže nauče pravilno izgovarati ili ne?
Recimo mene najviše čudi što moja curica jako lijepo kaže čitati, piše, hoće,a recimo umjesto kuća kaže tuca a lijepo zna reći kaki mija u tutu. Što me navodi na zaključak da zna izgovarati slovo k


_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Tepanje
5.10.2008 18:14:58   
Lulu_
po meni tepanje je ono sto ide uz bebu.tepam svojoj cuici jer ona sigurno nece krenuti na fakultet i reci mama rleci  mi molim te jel mi ove cipejice pepo stoje.
ja sam za tepanje jer beba treba biti beba a ne odrasla osoba

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Tepanje
5.10.2008 18:34:08   
fanamatik
Mojoj malenoj smo uglavnom tepali, a ona danas sa dvije godine i 3 mjeseca savršeno izgovarauser posted image

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Tepanje
5.10.2008 19:24:42   
hanabanana
U nadimicima kojim smo je zvali bilo je tepanja.
Ali riječi smo uvijek ispravno izgovarali.

(odgovor članu fanamatik)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Tepanje
5.10.2008 19:31:34   
lamka
hanabanana i mi njoj tepamo samo kad je zovemo zovemo je mivica jer kad sam je ja zvala mrvica ona kaze mivica, sama sebe zove mija, cica(od curica i ima jos mali milion nadimaka ali kada razgovaramo s njom onda razgovaramo kao s odraslom osobom. i mislim da nas iako ima 2 godine shvata ozbiljno.jer recimo dok razgovaramo s njom ona cijelo vrijeme prati nase usne i odmah poslije pokšava izgovoriti sto i mi. i imam ocit primjer u uzem krugu porodice. moja mama voli da tepa djeci. bratov mali iako ima skoro 3 godine kada prica ja ga uopste ne razumijem jer dijte nista pavilno ne izgovara. i jos jedan primjer rođakov mali je prvo unuce i svi redom su mu tepalii znam da je trebao krenuti u skolu a rcimo govorio je tuci umjesto kuci i jos mali milion primjera

_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Tepanje
5.10.2008 20:36:39   
stella
Ja sam isto za pravilno izgovaranje rijeci,mada mi se omakne i tepanjeuser posted image .

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Tepanje
5.10.2008 21:27:53   
mamsi
Kad s Kenanom razgovaram pravilno izgovaram,a tako i on,a drugo je kad se mazimo,onda i ide tepanje

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Tepanje
5.10.2008 22:38:20   
almai
nikad djeci nisam tepala,niti sam dozvoljavala ikom da tepa,bas iz  tog razloga sto djeca nepravilno uce da izgovaraju rijeci.

_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Tepanje
5.10.2008 23:39:04   
Anoniman
pa i meni su roditelji tepali, pa ja danas normalno pjičam..mm pardon pričam.

(odgovor članu almai)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Tepanje
5.10.2008 23:53:41   
Visnja RR
I ja sam nekad mislila da ne treba tepati ali user posted image
Obicno kad je presvlacim ( a i jos ponekad) joj tepam.. tako sto slovo R mjenjam slovom L user posted image ... mozda i prestanem kad bude malo veca ...sad mi je bas nesto slatko da tako pricam user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Tepanje
6.10.2008 8:43:06   
Blue rose RR
Ne bježim od toga, mada ne upotrebljavam često, i inače ne ograničavam se u načinu obraćanja njoj. Možda nekoj djeci smeta u daljem razvoju, pretjerano tepanje u ranim danima, ali ne primjećujem na kikici da joj to nešto smeta.
Tečno izgovara ono što je za jednostavno izreći, ali nekada joj se omakneuser posted image .
Sinoć kaže meni, nakon što sam joj ogulila mandarinu:
"Hvala spokođo" - čitaj "Hvala gospođo" user posted image

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Tepanje
6.10.2008 9:37:23   
Anoniman
"Hvala spokođo" - čitaj "Hvala gospođo"

Jao, kako slatko! Jedva čekam da i moja macica tako meni, pa makar sva slova bila pobrkana!

(odgovor članu Blue rose RR)
  Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Tepanje
6.10.2008 9:55:42   
makana
sve se mijenja, sem kamenja
što bi rekla stara kineska narodna
bila sam pobornik toga da djeci ne treba tjepati jer nepravilno izgovaraju riječi itd itd
međutim, ja recimo kad presvlačim almedinu totalno pobudalim, ili kad se ona budi pa odmah zove mama i trči mi u naručje pa se onda rastepam tako da nekad ni sebe samu ne razumijem
međutim, i ja sam primijetila da ona jako dobro zna izgovoriti neko slovo ali u određenoj riječi nikako
recimo svako s kod nje prelazi u ć, ali je ćao - tao, crtani je ćićani, ali sasvim razgovjetno kaže - neću, hoće ...
eh sad, do čega je to pojma ne znam nit sam se previše udubljivala, ali je kod beba i manje djece za mene nemoguće izbjeći tepanje, ali opet ističem ne dešava se stalno, već u određenim situacijama user posted image   

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Tepanje
6.10.2008 10:09:33   
mamyca

IZVORNA PORUKA: stella

Ja sam isto za pravilno izgovaranje rijeci,mada mi se omakne i tepanjeuser posted image .


Potpisujem.


_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Tepanje
6.10.2008 14:38:05   
lamka
svjesna sam ja toga da se čovjeku nekad omakne da tepa
i sama sam takva
ali ima ljudi koji konstantno tepaju svojoj djeci
znaci doslovno sve riječi
tome se protivim i ednostavno ne zelim da neko tako tepa mome djetetu
mozda zvuci okrutno s moje strane ali sam takva Boze moj ne mogu se promijeniti


_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu mamyca)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Tepanje
6.10.2008 15:05:23   
nesanica
Ne bijezim od tepanja, ali bas rijetko to upotrebljavam!

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Tepanje
6.10.2008 15:41:53   
nikka
IZVORNA PORUKA: lamka

ali ima ljudi koji konstantno tepaju svojoj djeci
znaci doslovno sve riječi
tome se protivim i ednostavno ne zelim da neko tako tepa mome djetetu

 

Da i ja se tome protivim,jer zašto bih mu sada tepala pa ću ga poslije ispravljati,nekaže se tako nego ovako,to je samo zbunjivanje djeteta.
Kad mom sinu netko "istepa" neku riječ ja kažem on vas nerazumije recite mu normalno,i stvarno je tako on zastane da razmisli.
Ja tepanje svodim na ,mišiću moj mali i sl. izljeve nježnosti koje se upućuju djeci iz dragosti.

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Tepanje
14.1.2009 12:35:14   
p.maja
Izvinjavam se sad sam tek pronašla temu oko tepanja.Neće se ponoviti.Pozdrav 

(odgovor članu nikka)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Tepanje
14.1.2009 12:48:40   
Anoniman
user posted image

koristi pretrazio, pomoci ce ti uveliko

LP user posted image

(odgovor članu p.maja)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Tepanje
14.1.2009 14:24:00   
Blue rose RR
Prenos postova:

IZVORNA PORUKA: p.maja

Mene zapravo zanima da li tepate svojim bebama kada pričate sa njima ili im se obračate kao odraslima? Šta mislite o tome i da li tepanje kvari dječiji govor kasnije? 


IZVORNA PORUKA: HanaBana

Kod nas zavisi od situacije. Vecinom govorimo "pravilno" ali u nekim smijesnim situacijama tepamo i ne vjerujemo da bas tepanje u nekim normalnim mjerama moze pokvariti djeciji govor.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Tepanje
4.2.2009 21:58:41   
dinaa
Slazem se da djeci ne treba stalno tepati ma koliko to bilo interesantno,moja tetka je svom unuku tako od milja stalno tepala i mali kad je krenuo u skolu dosta rijeci nije mogao pravilno izgovoriti,mozda nije do toga ali ko zna,ja svojoj djeci ne tepam osim kad se mazimo i igramo ali nista pretjerano evo curica ima 18,5 mjeseci i velika je pricalica i dosta rijeci pravilno izgovara.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Tepanje
8.2.2009 14:22:56   
batterfly
Uz igru i opustanje sa djecom,zna se omaketi i poneka "tepava" rijec i umiljati nadimci....
Ni ja nisam za tepanje,jer ipak djeca uce govor od nas i okoline...Oni ne znaju da se npr. "bjavo zjato moje,....treba reci:"bravo ,zlato moje"....i odmah u startu iskrivljuje rijeci!!!
Imam slucaj u komsiluku gdje je djete preslatko tepalo,i svi su i roditelji i okolina "usvojili" njegov nacin izgovaranja rijeci...Bilo je preslatko prve 4.godine,ali su dalje nastali problemi.....pa su odlucili da ne tepaju djetetu....user posted image ....Djete danas ide u 8.razred i jos uvijek ide logopedu,jer ne zna izgovoriti slovo r i c ili s(nisam sigurna)......Djete je placuci iz skole dolazilo kuci,jer su mu se svi rugali da ne zna pricati.....Mislite da se drugom djetetu tepalo???NE!!i prica sasvim normalno....
Neka djeca ce brzo nauciti ispraviti pojedina slova u rijeci,ali neka to ne mogu....I zasto da ja to experimentisem na svom djetetu???
Jer ja sam ta koja ga uci kako se PRAVILNO  izgovara rijec....a ne da vremenom gledam hoce li se ispraviti ili cu ici logopedu???


(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Tepanje
16.3.2009 9:31:09   
dana3
da malo podignem temu jer je moj bebac vec porastao i slusa sad kad mu se prica.tepanje ni u kom slucaju nije ok a to je zato jer djeca pola od onog sto kazemo ne razumiju-bar smo se tako ucili kroz psihologiju.
tepam svom djecaku ali ne puno i obicno kod glasa R nastojim da izgovorim normalno i to i radim.obicno mu znam govoriti prrrrrrdoooooooooooo-srrrrrrrrdo i slusa bas rulanje glasa r koje mu je toliko intresantno i smije se puno.inace svoj djeci je malo teze da nauce da ga izgovaraju pa obicno ili cute ili zamjenjuju sa L.
kao sto kaze u knjizi koju trenutno citam:svako dijete se razvija u svom sopstvenom tempu i ni po koju cijenu ne treba dostizati nivoe drugih beba koje su po nasem misljenju naprednije nego  nase.
moj sin se rodio prije vremena te sam mislila da ce u svemu da kasni za vrsnjacima ali hvala bogu nije.kako MM ima obicaj reci:sine mili rodio si se ranije ali ne moras sve da radis ranijeuser posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu batterfly)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Tepanje
16.3.2009 10:22:48   
Anoniman
Sve ima svoje vrijeme. Tepanje je čak preporučljivo bebama, jer ona reaguje na emocije, a kad tepate tad ste raznježeni,slatki, zanimljivi i pokazujete pozitivne vibracije. Tepanje se ne preporučuje kad dijete uči govor u predškolskom periodu ( od prve godine). A nikada ne zanemarujte onu mračnu stranu da vaše dijete možda ima poremećaj govornog aparata ili neuropsihološki problem i treba rehabilitaciju, a vi mislite da je to razmaženo dijete i ne poduzimate ništa.

P.S. nemojte zamjerit što pametujem al ovo je profesionalna deformacija čim vidim da je oko moje struke ja tu moram sudjelovatuser posted image

(odgovor članu dana3)
  Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Tepanje
16.3.2009 17:35:26   
ruža
Naravno da malo tepanja neće naškoditi bebi, pa i mi nekad volimo da nam se tepauser posted image user posted image user posted image Al kao što kaže Breskva, kad beba počne učiti da govori, treba pravilno izgovarati svaku riječ, jer ako ona svaki dan sluša riječ ''tuća' umjesto 'kuća' logično je da će početi krivo izgovarati,a poslije je to teško ispraviti.

_____________________________

mamine crne okice 12.7.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *