|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
8.12.2010 0:22:29   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: N_N

Moram da ....... vas pitam

Da li stolica (zbog analize na parazite) smije prenoćiti (uredno spakovana ) pa da se ujutro odnese ili mora biti friška?

IZVORNA PORUKA: MELLI

ma ne mora
ja djeci nosila nekoliko puta i pitala pedijatra isto pitanje,znaš šta mi je rekao,hajd da vidim kako ćeš dijete natjerati da voljno izvrši nuždu.
Osim toga traže se paraziti,tj. jaja parazita,koja neće čudom ispariti iz stolice.Ako ih ima pokazat će ih nalaz koliko god da je star



IZVORNA PORUKA: MELLI

i još da dodam obavezno odradi kontrolu bar tri stolice,možda prva neće pokazati ništa,a paraziti ipak mogu biti prisutni

IZVORNA PORUKA: Niina

Bolje sto svjeziji uzorak...ali ne mora biti ..paraziti nece pobjeci

IZVORNA PORUKA: N_N

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Niina

Bolje sto svjeziji uzorak...ali ne mora biti ..paraziti nece pobjeci

eto da se ne zbuniš N_N..ovo ti je pouzdano i najbolje.....

što bi se reklo Doktor u kući





Stvarno?????
Nina, hvalaaaaaa!!
Ništa ako bude ujutro svježa - tim bolje, ako ne nosimo ovu

IZVORNA PORUKA: Niina

Nisam sve iscitala..ali ako se radi o djetetu..ti uzmi kad se on pokaki da imas u slucaju ako ne bude kakio ujutro..mislim da ti je to najbolja varijanta...

IZVORNA PORUKA: Trnoruzica


IZVORNA PORUKA: MELLI

ma ne mora
ja djeci nosila nekoliko puta i pitala pedijatra isto pitanje,znaš šta mi je rekao,hajd da vidim kako ćeš dijete natjerati da voljno izvrši nuždu.
Osim toga traže se paraziti,tj. jaja parazita,koja neće čudom ispariti iz stolice.Ako ih ima pokazat će ih nalaz koliko god da je star




Nama je nasa pedijatrica isto ovako rekla. Spakuj, dobro zatvori, umotaj u foliju i stavi u frizider. Ujutro smo nosili na analizu.
Ne mogu ja dijete (jos ako nosi 3 dana uzastopce) natjerati da svako jutro kaki do 12, dok oni primaju nalaze
Jednom se curica pokakila u 12:15

IZVORNA PORUKA: Niina

i da, nagasi kada je uzorak uzet. npr, uvece, prije 6h i sl...

IZVORNA PORUKA: N_N

Nina, tako sam i planirala. Stolica je bila oko 19h, spakovala sam je u sterilnu posudu za urin (nisam imala onu namjenjenu za stolicu), zatvorila i stavila u frižider (ne znam ni sama zašto u frižider al eto ispade da sam dobro postupila ).




< Poruku je uredio Hanady RR -- 8.12.2010 0:31:59 >


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009
Revisions: 1 | Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
8.12.2010 9:20:58   
maja78 RR
Prenos posta:

IZVORNA PORUKA: Majčica

Je li zna neko koliko uzorak stolice smije biti star za analizu? Meni rekose sad kad sam zvala da mora biti svjez, znaci do 10 mogu predati i ako dijete ne obavi nuzdu do tad znaci nistauser posted image Kaze ne moze od juce stolica, ja bila stavila u frizider.


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:15:05   
Hanady RR
žene trebam savjet...
naime kod jednog dječaka postoji sumnja da ima parazite tzv. gliste....
Metabolizam tog dječaka već mjesecima obavlja nuždu samo u večernjim satima oko 18 18,30h
....
Kako odnijeti stolicu na nalizu u ovome slučajuuser posted image

Oni primjau do 10 ujutro materijal za analizu...
dali može ova večernja da se ujutro preda u slučaju da se sumnja na parazita ovoga i kako je čuvatiuser posted image

Molim vas baš je hitnouser posted image
da napomenem u domu zdravlja sestrica na telefon kaže mora biti jutarnja bez ikakvih objašnjenja i slušanja šta joj priča majka.
dok nam s eu crvenom polumjesecu na mikrobiologiji stari grad niko ne javlja na telefonuser posted image

šta saduser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:22:29   
Lulu_08
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

žene trebam savjet...
naime kod jednog dječaka postoji sumnja da ima parazite tzv. gliste....
Metabolizam tog dječaka već mjesecima obavlja nuždu samo u večernjim satima oko 18 18,30h
....
Kako odnijeti stolicu na nalizu u ovome slučajuuser posted image

Oni primjau do 10 ujutro materijal za analizu...
dali može ova večernja da se ujutro preda u slučaju da se sumnja na parazita ovoga i kako je čuvatiuser posted image

Molim vas baš je hitnouser posted image
da napomenem u domu zdravlja sestrica na telefon kaže mora biti jutarnja bez ikakvih objašnjenja i slušanja šta joj priča majka.
dok nam s eu crvenom polumjesecu na mikrobiologiji stari grad niko ne javlja na telefonuser posted image

šta saduser posted image


Meni su rekli da se stolica moze izolovati u posudicu, jako zatvoriti i umotati u kesicu, i u frizideru sacuvati do sutra. Eh vjerovatno bih nakon toga morala sterilizovati frizider ali ako dijete samo u tom periodu kaki nema druge...

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:26:53   
Hanady RR
samo me budni dali baš smijemo u frižider....
jar koliko sam ko nešto naučila...baje se razvijaju u toplom okruženju...
da ne pomru pa da naliza ne bude validan nakon frižiderauser posted image

hajde sterolizart će se frižider...imamo i onaj putni...možda bi bio on bolja opcija radi sigurnosti ne širenja...user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:29:08   
Lulu_08
Eh sad to sto si napisala stvarno ne znam, mozda i ne smije, a sto se gospoda sa Mikrobiologije ne javlja cccc pa valjda treba neko od strucnjaka biti tu da da strucni savjet pih!

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:29:15   
mamina princeza
mi amo jutro odnijeli stolicu za analizu na parazite radi potvrde za polazak u vrtic. Namjena je drugacija al analiza je ista ja mislim i nama i tom djecaku.
Ja samu hvatila sinoc u posudicu za urin. stavila u frizider pitala jutros da li moze ta stolica ( koja je usput bila u urinu u tuti) i ona zena sto tamo radi u Crbvenom polumjesecu ili kako se vec zove ona laboratorija u Avdage Saginagica je rekla da je to sve ok.


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:32:07   
Hanady RR
eh mamina princeza to za vrtić u pravu si...namjena je ista...ja znbam i N-N je tako....
al ovo je baš sumnja na glisteuser posted image
baš ne znam šta da se radi

evo šta na netu nalazim...
obratite pažnju na transport
Pregled stolice na parazite

Uzimanje uzorka
Potrebno je uzeti tri stolice (svaki drugi ili treći dan po jednu) tekućeg ili mekanog sadržaja.
Uzorak sakupiti najmanje 5 dana nakon primjene barija, ulja ili magnezija.
Stolicu staviti u čistu posudu.

Označavanje
Napisati podatke o pacijentu i uputnu dijagnozu.
Obavezno naglasiti da se traži parazitološka pretraga.

Transport

Stolica, za parazitološki pregled mora odmah biti odnesena u laboratorij.


uh šta sad...user posted image
mislim nema druge sem ko maina princeza postupituser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:34:17   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

žene trebam savjet...
naime kod jednog dječaka postoji sumnja da ima parazite tzv. gliste....
Metabolizam tog dječaka već mjesecima obavlja nuždu samo u večernjim satima oko 18 18,30h
....
Kako odnijeti stolicu na nalizu u ovome slučajuuser posted image

Oni primjau do 10 ujutro materijal za analizu...
dali može ova večernja da se ujutro preda u slučaju da se sumnja na parazita ovoga i kako je čuvatiuser posted image

Molim vas baš je hitnouser posted image
da napomenem u domu zdravlja sestrica na telefon kaže mora biti jutarnja bez ikakvih objašnjenja i slušanja šta joj priča majka.
dok nam s eu crvenom polumjesecu na mikrobiologiji stari grad niko ne javlja na telefonuser posted image

šta saduser posted image


hanady jeste probali na 536 734 meni se na taj tel uvijek neko javi, a meni su svojevremeno rekli da se stavlja na hladno jer ne moze dijete kakiti kad tebi treba i nece se nista unistiti, ako nesto ima pokazace se kad se odnese na analizu jer i oni to ne analiziraju isti dan jer se sve salje na ilidzu tako da i kod njih stoji negdje


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:34:39   
Lulu_08
Pa stvarno nemam pretstave, kako postupiti kada dijete vrsi nuzdu uvece? Mislim da je jedino klizma na licu mjesta mogucnost, ali pogotovo kada se radi o djetetu ne vidim to kao opciju?

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:36:45   
taurus
ako nema druge opcije, jedino ispravno je da se uzorak stolice preko noći drži u frižideru
"baje" neće umrijeti, a zbog temperature smanjiće se njihovo razmnožavanje da nalaz ne bi bio lažno pozitivan
jer ako stolica stoji na sobnoj temperaturi "baje" se razmnožavaju pa i kod zdravih osoba broj bi bio povečan

ovaj izraz "baje" mi je user posted image user posted image user posted image


< Poruku je uredio taurus -- 22.3.2011 13:37:59 >

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:38:44   
Hanady RR
hvala vam žene tako će i biti jer druge nema.user posted image

user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:39:57   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: taurus

ako nema druge opcije, jedino ispravno je da se uzorak stolice preko noći drži u frižideru
"baje" neće umrijeti, a zbog temperature smanjiće se njihovo razmnožavanje da nalaz ne bi bio lažno pozitivan
jer ako stolica stoji na sobnoj temperaturi "baje" se razmnožavaju pa i kod zdravih osoba broj bi bio povečan

ovaj izraz "baje" mi je user posted image user posted image user posted image



pa još im tepam...a sve me živo boliuser posted image
a blizak mi je dječak...ništa me ne pitaj...
jel to rpelazno, koliko je opasno, šta sa stanom u kojem mu je seka beba sad u ove dane neproljećne...ma u bunilu samuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:41:09   
Lulu_08
IZVORNA PORUKA: taurus

ako nema druge opcije, jedino ispravno je da se uzorak stolice preko noći drži u frižideru
"baje" neće umrijeti, a zbog temperature smanjiće se njihovo razmnožavanje da nalaz ne bi bio lažno pozitivan
jer ako stolica stoji na sobnoj temperaturi "baje" se razmnožavaju pa i kod zdravih osoba broj bi bio povečan

ovaj izraz "baje" mi je user posted image user posted image user posted image



Za sada i ja vidim jedino kao opciju frzider, i sterilizacija poslje...


Baje, bljak hahah...!!!

Da vas malo razveselim:

Huso mjesecima mrsa i lose se osjeca. Ode doktoru, doktor uradi pretrage zakljuci da ima parazite i pokusaju jedno pa drugo pa ko zna koje po redu i ne uspiju. Na kraju mu doktor kaze da jede salatu od kupusa mjesec dana. I radio je tako Huso dan za danom. I nista, i dalje nista bolje nije, i nakon mjesec dana prestane. Taman kada je pomislio da ide opet od doktora traziti pomoc "natjera" ga nuzda i ode u WC. On na solju kad eto ti pantljicare izadje van i pita "A SALATA?"

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:42:47   
Hanady RR
aj djana...
biće smješno je al meni nije sad...user posted image


u bunilu sam...ovo nam je prvi susrte u životu sa ovim problemom...svima i starijima oko nasuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:43:59   
Lulu_08
Mislim da ce to biti sasvim OK jer znam nekoliko slucajeva sa parazitima i normalnog izlijecenja, ako Bog da!

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:48:03   
taurus
ako se ustanovi da su dječije gliste (mada kada se već dobro razmnože mogu se vidjeti i golim okom u stolici) djete će dobiti terapiju kojom se to vrlo brzo riješi

do tada se mora voditi računa o higijeni u kući, a naročito o higijeni ruku nakon korištenja toaleta, dezinfekcija wc-školjke, djete mora imati svoje ručnike koje neće koristiti ostali ukućani, veš se mora prati odvojeno od ostalog
što se tiče bebe za nju nema opasnosti ako ne koriste iste predmete i ako je ne dira rukicama

te larve glista mogu se prenijeti prljavim rukama na sve predmete i tkanine (naročito posteljina i peškiri) u kući pa je najvažnija higijena
a što se tiče liječenja danas se to liječi bez problema, opet kažem ako je riječ o dječijim glistama a ne o nekom drugom crijevnom parazitu

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:54:19   
Hanady RR
hvala taurus...
ako budu biće tu puno posla...a doktor sumnja na to....

mora i rektalni obrisak uraditi...
jel se papir ili folija šta već za to uzima u apoteciuser posted image
nisu dali u domu zdravlja ni recept nit je setra napisla smao doktor rekao da trebauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:56:03   
taurus
rektalni bris će uraditi na licu mjesta, štapićem ili otiskom
ne treba ništa kupovati

a je li majka primijetila gliste u stolici

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 13:59:23   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: taurus

rektalni bris će uraditi na licu mjesta, štapićem ili otiskom
ne treba ništa kupovati

a je li majka primijetila gliste u stolici


aa oni ga rade tamo....user posted image
vidiš nismo to skontaliuser posted image

nije našla gliste...
ali njega češe jako već 2-3 dana guza oko čmara...do krvi se češe...
noć rpije nije moga da spava...od tog svraba
otišli sinoć doktoru i on rekao da su javjrevatnije gliste u začetku koje ona nije u stolici primjetila i uputio na analizuuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 14:05:31   
Anoniman
koliko ja znam, smije se u frizu. jer se umrtve...a na toplom se opet sve moze ozivjeti...je li takouser posted image   zato kazu da ne treba narucivati u kaficima sokove s ledomuser posted image

a ako su mogli disneya zalediti i kao da ga opet mogu ozivjeti...vala ne vidim razlog zasto ne bi mogle i glisteuser posted image

(odgovor članu taurus)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Uzimanje uzorka stolice za koprokulturu
22.3.2011 14:08:17   
taurus
svrab u analnoj regiji je jedan od prvih simptoma
dobro je da se sve dijagnosticira  na vrijeme i da odmah poduzme potrebne higijenske mjere radi bebe

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 22
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *