|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   asthenoteratozoospermia
22.3.2008 19:19:04   
malena ze
cao svima prvi put se javljam,a vec neko vrijeme pratim svaki dan sta se desava na forumu.Vidim da nas jako puno ima isti problem a to je da dobijemo bebaca.Zivim u Zenici i u braku smo 8 godina.Kod muza je ustanovljena asthenoteratozoospermia,a ja imam policisticne jajnike.Svoj problem sam dobro prostudirala ali malo znam sto se tice muzevog nalaza,pa vas molim ako ste se susrele sa ovim problemom pomozite sta da radimo.Unaprijed se zahvaljujem svima i zelim nam svima da nam se ostvare zelje.Puno pozdrava za sve

_____________________________

1.ICSI=0 2.ICSI=0
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: asthenoteratozoospermia
22.3.2008 23:32:22   
lejlašh
Zeničanko, evo šta sam ja pronašla:


PARAMETRI U DIJAGNOSTICI POREMEĆAJA U BROJU,POKRETLJIVOSTI I MORFOLOGIJI SPERMIJA

Dijagnoza - koncent.x106 - udio pokretnih spermia(%) - morfologija(%)
normo...................normalna(>20)...............normalan(>50)................normalna(>30)
astheno.................normalna.......................<50................................normalna
oligo........................<20...............................normalan.........................normalna
oligoastheno...........<20..............................<50.................................normalna
azoospermia.............0.....................................0.....................................0
terato......................normalna.......................normalan.........................<30
asthenoterato.........normalna.......................<50.................................<30
oligoterato................<20.............................normalna..........................<30
oligoasthenoterato....<20..............................<50.................................<30




OLIGOSPERMIJA je smanjen broj spermatozoida u mililitru sperme - donja granica je dvadeset miliona. Dakle sve ispod tog broja je oligospermija.

ASTENOZOSPERMIJA je smanjen broj progresivno pokretljivih spermatozoida. Da bi spermatozoidi mogli da oplode moraju da budu progresivno pokretljivi prema napred. Broj progresivno pokretnih spermatozoida mora biti minimalno 40% od ukupnog broja spermatozoida. Dakle sve ispod te vrednosti je astenozospermija.

OLIGOASTENOZOSPERMIJA je kombinacija sni¾enog broja spermatozoida i smanjene pokretljivosti.

AZOSPERMIJA je potpuno odsustvo zivih spermatozoida u ejakulatu.

Evo 10 vaznih pravila (saveta):

1. Ukoliko muskarac ima hlamidiju, ureaplazmu, bakterije u nalazu spermokulture, varikocelu (prosirenu venu koja dovodi vece kolicine krvi u predeo testisa, zagreva ih i tako ubija spermatozoide) , prvo te probleme treba resiti, naravno na nacin na koji lekar odredi (antibiotici, operacija varikocele i sl.).

2. Prestati sa konzumiranjem cigareta, kafe, alkohola.

3. Slip gacice ili bilo koji uzi ves odmah zameniti sirim (npr. boksericama).

4. Predeo testisa ne zagrevati - visoka temperatura ubija spermatozoide (za njih je optimalna temperatura 33 stepena), te se zato preporucuje tusiranje tog dela tela samo sa mlakom vodom (nikako ne vrelom), nosenje sire garderobe (uzane farmerke zameniti sirom trenerkom i sl.), spavanje bez vesa itd. ñ jednostavno hladjenje tog dela tela.

5. Kloniti se stresnih situacija.

6. Izbegavati sredine sa povecanom koncentracijom zracenja i otrova (npr. oni koji rade u stamparijama gde udisu cestice olova i dr. treba da promene posao; oni koji vise sati dnevno koriste lap-top ne smeju da ga drze u krilu;).

7. Izbegavati duge i forsirane voznje sportskih bicikala (problem je pre svega u onom sportskom sicu bicikla (tzv. banani) jer prilikom voznje tezina tela pritiska predeo testisa, sto naravno nije dobro i moze se meriti jacim udarcem u taj predeo).

8. Spermogram raditi na 3 meseca, jer spermatogeneza traje 72 dana. Ne radite spermogram ukoliko ste pre toga bili prehladjeni, gripozni, sa visokom temperaturom, groznicom i sl. ñ nalaz usled navedenog moze biti znatno losiji nego inace.

9. Nikako ne verovati slepo samo jednom doktoru (urologu). Uvek potraziti misljenje sa vise strana. Izbegavati hormonske lekove i injekcije (mogu da pomognu, ali cesto znaju i da odmognu i skroz pokvare ionako los rezultat).

10. Odmah poceti sa stalnim konzumiranjem vitamina, minerala i aminokiselina (da li u tabletama ili kroz namirnice ñ izbor je na vama); za pravilnu i aktivnu spermatogenezu svakom muskom organizmu treba:

- vitamin E (dnevno 400 i.u.)
- vitamin C (dnevno 1000mg)
- selen (dnevno 100 mcg)
- cink (dnevno 50 mg)
- kompleks B vitamina sa folnom kiselinom (4 tablete Pentovita dnevno)
- L-karnitin (2g dnevno)
- acetil-L-karnitin (1g dnevno)
- L-arginin (4g dnevno)

Navedenih vitamina, minerala i aminokiselina ima umiksovanih u raznim gotovim inostranim preparatima (npr. Spermamax, Proxeed i sl.), ali su oni poprilicno skupi.

Za povecanje broja spermatozoida najbolji je L-arginin. Treba uneti 4g dnevno. Najlaksi, ali na zalost i najskuplji nacin su tablete L-arginina, koje pravi CaliVita international
Ako vam je ova varijanta preskupa, onda mozete uneti L-arginin kroz namirnice. Najvise ga ima u suncokretu i biljci piskavici. 60g ociscenih semenki suncokreta sadrze potrebnu dnevnu dozu L-arginina, ili ti 4g. Znaci, ako su vam tablete skupe, a piskavica groznog ukusa, jedite 60g semenki suncokreta dnevno, nekoliko meseci.

Piskavica se kupuje u biljnim apotekama ili prodavnicama zdrave hrane. Melje se u blenderu i pije sa medom ili jogurtom (jer je groznog ukusa). Pored suncokreta i piskavice, L-arginin sadrze i: rogac, kikiriki, seme susama, soja potocarka, crna slacica, badem, luk vlasac, bob i socivo.

Od prirodnih preparata za ovaj problem pomazu jos i:

- aloja vera (jaca imunitet)
- koenzim Q10 (prirodni sastojak celija, koga organizam posle 30. godine sve manje ima)
- ginko (povecava prokrvljenost i poboljsava mozdane aktivnosti)
- azijski zen-sen (deluje kao afrodizijak, povecava impotenciju, pospesuje spermatogenezu, poboljsava apsorpciju vitamina)
- caj od lista maline (1 kasika lista maline se prelije sa 1/2 l vrele vode, ostavi da odstoji 15-20 minuta i pije u toku dana umesto vode)
- djumbir (moze se upotrebljavati kao zacin - umesto bibera ili kao caj)
- zob (jesti zobene kase ili piti caj)
- glina (konzumira se na prelazu godisnjih doba; ne uzimati tablete vitamina dok se pije glina;)
- razne mesavine cajeva i biljne tinkture .


Nadam se da sam bila bar malo od pomoći user posted image

< Poruku je uredio lejlašh -- 22.3.2008 23:38:10 >


_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu malena ze)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: asthenoteratozoospermia
23.3.2008 21:28:21   
malena ze
Hvala ti puno sto si se javila ,naravno svaka informacija je dragocjena.Pozdrav

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: asthenoteratozoospermia
23.3.2008 23:24:45   
Amelaa RR
MA OD KAKVE MALE POMOCI MA TI SI NAMA OD VEEEEEEEEEEELIIIIIIIIKE POMOCI JER STVARNO NADJES NAM UVIJEK SVE...I UVIJEK DOBAR SAVIJET...
HVALA I VELIKA PUSAAAAA


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu malena ze)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: asthenoteratozoospermia
23.3.2008 23:46:39   
lejlašh
Nema na čemu, pa tu smo da pomognemo jedna drugoj.

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: asthenoteratozoospermia
5.4.2008 16:18:22   
laky74
IZVORNA PORUKA: malena ze

cao svima prvi put se javljam,a vec neko vrijeme pratim svaki dan sta se desava na forumu.Vidim da nas jako puno ima isti problem a to je da dobijemo bebaca.Zivim u Zenici i u braku smo 8 godina.Kod muza je ustanovljena asthenoteratozoospermia,a ja imam policisticne jajnike.Svoj problem sam dobro prostudirala ali malo znam sto se tice muzevog nalaza,pa vas molim ako ste se susrele sa ovim problemom pomozite sta da radimo.Unaprijed se zahvaljujem svima i zelim nam svima da nam se ostvare zelje.Puno pozdrava za sve


i sa tim i sa većim problemom.na tvom mjestu nebih čekala nego otišla kod reproduktivca i dogovorila neki od postupaka MPO.
Muška neplodnost ili smanjena plodnost se uglavnom neliječi nego zaobilazi.Napiši točne vrijednosti s a spermiograma pa ti mogu i više reći.

(odgovor članu malena ze)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: asthenoteratozoospermia
5.4.2008 17:15:48   
miha
user posted image i ja imam isti problem.MM ima istu dg.user posted image user posted image .progresivno pokretnih oko 10%.urolog samo kaže pokušavajteuser posted image .do sada je pio Proxeed,ali ništa nije pomoglo.sad dr.opet kaže možda da operiše varikokelu,ali ne garantuje da će pomoći.meni se ne gubi još vremena,jer smo 3,5god.u braku.istina,ja sam dva puta ostala trudna,ali nakon po više od godinu dana pokušaja i trudauser posted image i oba puta dijagnoza je bila blighted ovum(trudnoća bez ploda)izavršila spontanim.user posted image user posted image user posted image
oprostite na opširnosti,ali ako neko imaneki savjet,molim vas napišite.ponekad je dovolna samo riječ podrške od onih koji vas razumiju...

(odgovor članu laky74)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: asthenoteratozoospermia
5.4.2008 22:31:26   
malena ze
Draga Laky ,svakako cu napisati vrijednosti spermiograma,nije mi sada pri ruci pa mozda sutra.U svakom slucaju hvala sto si se javila,jer nam svakako treba podrske u ovoj nasoj borbi.Puno pozdrava user posted image

(odgovor članu miha)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: asthenoteratozoospermia
5.4.2008 22:49:53   
malena ze
cao miha,samo da ti kazem da sam uz tebe i zelim ti da sto prije ostanesuser posted image .Covjeku je malo lakse kad vidi da nije samo kod njega sve crno,ali zato i jesmo tu da podrzimo jedni druge.Ako nije tajna reci kod kojeg si doktora ,mozes poslati pp ako ne zelis ovako.Obzirom da smo u istom gradu mozemo i na kaficu,pa eto javi se.Pozdrav

(odgovor članu malena ze)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: asthenoteratozoospermia
27.5.2008 22:30:29   
anamarija
Cao drage moje, ako bi koja znala da mi odgovori sljedece.Interesiram se za jednu osobu, danas sam vidjela jedan nalaz spermograma. Prvo me zanima dali je asthenoteratozoospermia i sto sto i astenozospermia? Nisam mogla naci nigdje odgovor za ovo prvo, pronasla sam sta je astenozospermia , ali me buni ovo u sredini "terato"pa zato nisam sigurna dali je isto. U glavnom pise:
morfologija:
      normal. spermat. 20%
      patoloski oblici 80%
bakterije-----------
Dijagnoza: Asthenoteratozoospermia
Ako bi koja  znala sta bi ovo moglo biti molila bih da napise.

(odgovor članu malena ze)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: asthenoteratozoospermia
27.5.2008 22:44:31   
iva1974
loša morfologija spermija.nisu ispravnog oblika ili jedan dio spermija koliko se ja sjećam

_____________________________

moj nick LAKY je zauzet
http://www.youtube.com/watch?v=3mgtlHayz7o

(odgovor članu anamarija)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: asthenoteratozoospermia
27.5.2008 22:52:39   
anamarija
Za Ivu: Dali znas kako , odnosno sta moze dovesti do toga?

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: asthenoteratozoospermia
3.6.2008 12:00:50   
vildana26
Eh drage moje, jučer je i moj dregi dobio nalaze spermiograma, nije bas sjajno
Volumen                    4 ml
broj spermije             55 mil/ml
Pokretnih                   32%
progrsivno pokretnih 12% 
slabo pokretnih          20 %
nepokretnih                68%
ph                               7.4

evo kao što vidite ima ih al se slabo kreću
Pa molim za savjete
jel ima neko kakvu ideju
upoćen je da iza moje ovulacije ponovi nalaz u centru za podpomognutu oplodnju
Nadam se najboljem

_____________________________

Život je nekad crn, nekad siv, život je kad si živ

(odgovor članu anamarija)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: asthenoteratozoospermia
3.6.2008 16:42:05   
iva1974
IZVORNA PORUKA: anamarija

Za Ivu: Dali znas kako , odnosno sta moze dovesti do toga?

kakva je hormonalna slika TM.Koliki je FSH?

_____________________________

moj nick LAKY je zauzet
http://www.youtube.com/watch?v=3mgtlHayz7o

(odgovor članu anamarija)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: asthenoteratozoospermia
14.6.2008 17:30:04   
miha
vildana26,i,kod MM je skoro identičan nalaz.šta ste vi poduzeli.MMje pio

proxeed skoro pola god.ali ništa mu nije pomoglo.terapija slobodana tešića -

ništa.šta su vama savjetovali???user posted image

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: asthenoteratozoospermia
19.6.2008 15:45:30   
vildana26
 
MM su uputili da ponovi nalaz u Centru za reprodukciju jer je dole detaljnoji nalaz, ali tek za mjesec dana od onog prvog nalaza.To će biti za nekih par dana pa ti javim šta dalje.
Sad za sad sam mu ja nakupovala vitamina, redovno se dopinguje svako jutro.
hehehhe
A kod kojeg urologa je isao tvoj muž?
Moj ide kod Haduna Hodžića i kaže da je pravo fin čovjek, i smirio ga je dosta da ne paničimo, da smo mladi i da će to sa terapijom biti brzo OK.

_____________________________

Život je nekad crn, nekad siv, život je kad si živ

(odgovor članu miha)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: asthenoteratozoospermia
20.7.2008 22:27:23   
prevareni
neznam gdje ti muz radio nalaz ali ti ja iz svog iskustva preporucujem da uradi na Kosevu kod Radmile  Mujkic

(odgovor članu vildana26)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: asthenoteratozoospermia
20.7.2008 22:37:21   
prevareni
MOJ VAM JE SAVJET da se malo vise raspitate za doktore i vađenje nalaza NA VISE KLINIKA PA UPOREDITE """NALAZE """user posted image user posted image  a Preporuka je moja iz ZE.... na klinici u Sarajevu

(odgovor članu miha)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: asthenoteratozoospermia
23.8.2008 13:17:45   
maslačak82
Evo da malo podignem ovu temu, MM isto ima dijagnozu asthenoteratozoospermia, eto neka mi se jave cure što su pisale na ovu temu, a i ostale..
Što su koristili vaši muževi i dali su ponavljali spermiogram?
Kakva je sada situacija? Da li ste išle na neku od MPO? IVF npr.?

(odgovor članu prevareni)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: asthenoteratozoospermia
7.9.2008 15:18:40   
iva1974
mi se spremamo na ICSI jer nam je tako preporučeno.Tikica ide na IVF mislim ali nisam sigurna

_____________________________

moj nick LAKY je zauzet
http://www.youtube.com/watch?v=3mgtlHayz7o

(odgovor članu maslačak82)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: asthenoteratozoospermia
8.9.2008 11:51:35   
maslačak82
IZVORNA PORUKA: iva1974

mi se spremamo na ICSI jer nam je tako preporučeno.Tikica ide na IVF mislim ali nisam sigurna


Iva, je li i kod tvoga muža asthenoteratozoospermia?
Može i PP

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: asthenoteratozoospermia
27.2.2016 20:55:54   
el_sa
Pozdrav zenice
Nadam se da ce se neko naci i odgovoriti mi, bar malo me utjesiti. Vidim da je ova tema zastarila, pa se nadam da su mnoge od vas uspjele dosad rijesiti problem i da ste vec sretne mamice :)
Ja imam PCOS i inzulinsku rezistenciju, u braku vec 3.5 godine, dr mi tek sad dao uputnicu za spermiogram i gle peha...uzas, asthenoteratozoospermia. Tu su mi ladje sve potonule, jer dovoljno se patim i sa svojom dijagnozom jos mi i ovo treba. Molim vas napisite kakve su sanse da se tabletama ovo stavi pod kontrolu? Da li je iko uspio? Novca sad nemamo za IVF.

(odgovor članu maslačak82)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: asthenoteratozoospermia
28.2.2016 0:06:12   
janeway
Zavisi sta je razlog stanja tm. I mm je imao isto azstenospermiu zbog varikokele. I 4 mj nakon operacije ja user posted image . Nađite dobrog urologa pa će on otkriti u čemu je problem. Eto u našem slučaju je bilo rijesivo. Valjda sam te malo utješila:-).

(odgovor članu el_sa)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: asthenoteratozoospermia
28.2.2016 0:20:12   
janeway
I zaboravila sam reci da i ja imam PCOS, ali svi hormoni uredu i ciklus tačan kao sat. Ja cijelo vrijeme kontala da je do mene, a moj gin govori ga mm uradi spetmiogram kad ono shock. Sto se tice tvog stanja isto ne brini, eto.ja sam vrlo lako zatrudnila sa PCOS.

(odgovor članu janeway)
Neposredna veza do poruke: 24
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *