|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Fimoza
11.3.2013 8:18:18   
pocahontas
Evo..ove teme nema, a smatram da je potrebna...

Zanimaju me iskustva po ovom pitanju...user posted image

_____________________________

Bilježim se sa štovanjem
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Fimoza
11.3.2013 8:21:54   
Hanady RR
nedavno je moja kolegica koja nije imala u plani osunetila sina radi ovoga...
isto joj je preporučeno...naime nedgje do 5 godine govori su joj da je pitanje razvoja, normalne pojave  i da će sve biti vjerovatno Ok...nakon 5-te sunet su predložili jer su isto nazvali bolesti...

tako da...
treba to pratiti i regiarti na vrijeme


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Fimoza
11.3.2013 8:25:39   
pocahontas
ok, ali me zanima osim suneta/obrezivanja načini rješavanja ovoga?

nama je recimo dr. nasilno svukao kožicu bez zarezivanja i sada je to ok..malkice, možda milimetar još fali da kožicu skroz prevučemo user posted image

redovno održavamo, prilikom higijene navlačimo, također nalazi urina su ok user posted image

eh da, nedavno sam naišla na link na fb koji možda može pomoći mamama sa ovim problemom...
https://www.facebook.com/pages/Pri%C4%8Daonica-za-mame-NEobrezanih-dje%C4%8Daka-higijena-i-zdravlje/361315863966532

< Poruku je uredio pocahontas -- 11.3.2013 8:26:52 >


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Fimoza
11.3.2013 8:26:20   
Marija13
Moj djecak od 3 mjeseca ima fimozu user posted image trenutno kazu da cemo samo pratiti jer bi se kao moglo to i samo rijesiti, a redovno svaki dan pokusavamo navuci kozicu... Nemam namjeru "sunetiti" ga, ali najvjerovatnije ce doci do toga!
kazu da je bitno da nije upaljeno, i kada piski da ide bas u mlazu a ne da se siri na vise strana sto znaci da ima prostora ispod kozice gdje se i stvara infekcija!

_____________________________

"Ono što mi jesmo određuje našu djecu daleko više nego ono što im govorimo. Znači, potrebno je da budemo danas, ono što želimo da naša djeca postanu sutra."

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Fimoza
11.3.2013 8:40:07   
pocahontas

IZVORNA PORUKA: Marija13

Moj djecak od 3 mjeseca ima fimozu user posted image trenutno kazu da cemo samo pratiti jer bi se kao moglo to i samo rijesiti, a redovno svaki dan pokusavamo navuci kozicu... Nemam namjeru "sunetiti" ga, ali najvjerovatnije ce doci do toga!
kazu da je bitno da nije upaljeno, i kada piski da ide bas u mlazu a ne da se siri na vise strana sto znaci da ima prostora ispod kozice gdje se i stvara infekcija!


mislim da je prerano da bilo kakve dijagnoze daješ djetetu...samo redovno mu to navlači, radite vježbice gore-dole sa malo baby ulja, kamilicom to ispirati redovno i biće to ok..navlači koliko moze i vježbom ce se to sve srediti user posted image

_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu Marija13)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Fimoza
11.3.2013 8:44:58   
Marija13
Nisam ja znala uopste dok mi nisu rekli, prvo patronazna, a onda i pedijatrica, poslala nas i hirurgu (prisutna je i hidrokela), dr pokusao na silu prevuci ja mu nisam dala...mozda sam trebala..

_____________________________

"Ono što mi jesmo određuje našu djecu daleko više nego ono što im govorimo. Znači, potrebno je da budemo danas, ono što želimo da naša djeca postanu sutra."

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Fimoza
11.3.2013 8:46:48   
teacher75
fino sunecenje, ne bih se ja patila s tim nema sanse, hvala bogu pa smo ga na vrijeme osunetili jer da nismo bilo bi sigurno sklon tome obzirom da mu je bila jako mala rupica i dr je rekla da trebamo sto prije osunetiti da ne bi doslo do fimoze

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Fimoza
11.3.2013 8:50:04   
pocahontas
IZVORNA PORUKA: Marija13

Nisam ja znala uopste dok mi nisu rekli, prvo patronazna, a onda i pedijatrica, poslala nas i hirurgu (prisutna je i hidrokela), dr pokusao na silu prevuci ja mu nisam dala...mozda sam trebala..


ja mislim da je on još mali..

ja se ne bih patila sa obrezivanjem (čuj ja patila, valjda dijete user posted image ) ako se moze riješiti higjenom i navlačenjem..čas posla..uz redovnu njegu poslije kupanja, to obavim gore dole i dvije sekunde posla..o kakvoj vi patnji pricate?

druga stvar je ako se nesto bas mora...infekcije strašne, upale, bolovi pri mokrenju...ali opet mislim da se sve ovo može izbjeći higijenom...

na kraju, većina muskaraca na svijetu nije obrezanauser posted image obrezivanje nije must user posted image

i još nešto, da naglasim..ovo nije tema o obrezivanju vec fimoza user posted image

< Poruku je uredio pocahontas -- 11.3.2013 8:51:36 >


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu Marija13)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Fimoza
11.3.2013 8:55:53   
tinkivinki

IZVORNA PORUKA: Marija13

Moj djecak od 3 mjeseca ima fimozu user posted image trenutno kazu da cemo samo pratiti jer bi se kao moglo to i samo rijesiti, a redovno svaki dan pokusavamo navuci kozicu... Nemam namjeru "sunetiti" ga, ali najvjerovatnije ce doci do toga!
kazu da je bitno da nije upaljeno, i kada piski da ide bas u mlazu a ne da se siri na vise strana sto znaci da ima prostora ispod kozice gdje se i stvara infekcija!

mom djecaku je do 3 mjeseca bio uvecan jedan testis,ali se to spontano povuklo,bas kad smo mislili ici dj.hirurgu.a dobro sta sad obrezivanje ako mora iz medicinskih razloga,ok

(odgovor članu Marija13)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Fimoza
11.3.2013 9:02:42   
pocahontas
ljudi fimoza, fimoza ne obrezivanje user posted image

iskustva..ja sam imala jedno, čini mi se i mala1994, AnLu ako se ne varam...

moje iskustvo je slijedeće...fimoza, kožica ce mogla navucu toliko da se vid glans..redovna higijena i navlačenje ali do 3.godine nismo mogli skroz navući i dr. na pregledu to svuče nasilnim putem, rukom i sa malo rivanola (dakle, nije žiletom zarezivao)..malo se dijete deralo tokom tog kratkog "zahvata" i kasnije je bilo hajmo reći ok, osim avanture zvane mokrenje..e to je bila patnja, ono prvo pišanje koje je on trpio svjesno..jer je već bio veliki da to kontroliše...da je bio manji, čini mi se da bito be puno priče i ubjedjivanja obavio u pelenu bez da osjeti..

malo smo to rivanolom dva dana čistili iako je sve onako vizuelno bilo ok..nikakve razlike niti sukrvice...

to je to...sada kazem jos milimetar kozice treba da se odlijepi i biće to aBd sve superiška user posted image
meni je u onim momentima prvog piskenja trebao savjet kako dijete natjerati da piski nakon nasilnog navlačenja kožice, i tada mi je naša koka i po jako pomogla sa savjetom da dijete stavim u kadu i pustim toplu vodu..nakon cijelog dana trpljenja dijete se pomokrilo i sve prošlo super hB user posted image

_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu tinkivinki)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Fimoza
11.3.2013 9:46:19   
lepetetka
na svu sreću i za to ima rješenje, mi nismo imali tih problema, ali smo ga rano i osunetili,.. mi smo malo navlačili dok je bio beba po savjetu pedijatrice radi čišćenja, ali mene je to nerviralo, uvijek me bilo strah navlačiti kožicu, a da ga nismo osunetili sumnjam da bi kasnije i dozvolio da mu navlačimo..

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Fimoza
11.3.2013 9:48:33   
pocahontas
ma ja nikad ne bih nešto apriori operisala ako postoje druge alternative i rješenja...
operacija je operacija i samo ako mora...

_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Fimoza
11.3.2013 10:41:13   
Lejla Ka
Možda si pocahontas u prvom postu trebala malo preciznije definisati šta je to fimoza.
Ja mislim da se do nekog starijeg uzrasta fimoza smatra fiziološkom, dakle normalnom, i očekuje se da se spontano riješi.
Također, prema onom što sam pročitala o njezi dječijeg penisa nasilno prevlačenje kožice može upravo kasnije uzrokovati trajnu fimozu koju se kasnije mora rješavati operativno. To je zastarjela praksa, i danas su neki savjeti da se kožica prevuće koliko spontano dopušta, da se navlačenje obavlja u toku kupanja, kad je koža razmekšana, i sve opet nježno i koliko je sponatno moguće.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Fimoza
27.5.2013 15:09:47   
Crnkica

IZVORNA PORUKA: pocahontas

ma ja nikad ne bih nešto apriori operisala ako postoje druge alternative i rješenja...
operacija je operacija i samo ako mora...

mom sinu su ustanovili fimozu kad je imao 6 mjeseci,nisu ga stjeli sunetiti bez odobrenja dječijeg hirurga.
hodala sam par mjeseci od nefrologa,urologa...pa do dječijeg hirurga koji mi kaže da to nije neki veliki problem i da slobodno sunetimo dijete.
to je bilo prije 5 godina i mali danas nema nikakvih problema.

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Fimoza
27.5.2013 23:18:02   
MicoTico

IZVORNA PORUKA: pocahontas

moje iskustvo je slijedeće...fimoza, kožica ce mogla navucu toliko da se vid glans..redovna higijena i navlačenje ali do 3.godine nismo mogli skroz navući i dr. na pregledu to svuče nasilnim putem, rukom i sa malo rivanola (dakle, nije žiletom zarezivao)..malo se dijete deralo tokom tog kratkog "zahvata" i kasnije je bilo hajmo reći ok,
to je to...sada kazem jos milimetar kozice treba da se odlijepi i biće to aBd sve superiška user posted image

Ni mi još nismo skroz "navukli" 8malo na fali), redovno čistimo, pomalo prevlačimo, s malo bebi ulja, ali ništa nasilno i ništa što bi bilo za njega bolno. Nama su rekli da bi do škole to trebalo da se prevuče skroz, a do tada i da nije neka brigauser posted image

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Fimoza
28.5.2013 10:21:11   
Marija13

Micotico koliko je tvom djecaku, mom 6 mjeseci jos nista, isto su nam rekla da bi vremenom trebalo moci da se prevuce, ali sta ako nekada kasnije kad djecak bude veci odluce da ga obrezu user posted image djete ce imati traumu, pa kontam mozda je bolje dok je mali, ne mogu biti pametna nikako...


IZVORNA PORUKA: MicoTico


IZVORNA PORUKA: pocahontas

moje iskustvo je slijedeće...fimoza, kožica ce mogla navucu toliko da se vid glans..redovna higijena i navlačenje ali do 3.godine nismo mogli skroz navući i dr. na pregledu to svuče nasilnim putem, rukom i sa malo rivanola (dakle, nije žiletom zarezivao)..malo se dijete deralo tokom tog kratkog "zahvata" i kasnije je bilo hajmo reći ok,
to je to...sada kazem jos milimetar kozice treba da se odlijepi i biće to aBd sve superiška user posted image

Ni mi još nismo skroz "navukli" 8malo na fali), redovno čistimo, pomalo prevlačimo, s malo bebi ulja, ali ništa nasilno i ništa što bi bilo za njega bolno. Nama su rekli da bi do škole to trebalo da se prevuče skroz, a do tada i da nije neka brigauser posted image



_____________________________

"Ono što mi jesmo određuje našu djecu daleko više nego ono što im govorimo. Znači, potrebno je da budemo danas, ono što želimo da naša djeca postanu sutra."

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Fimoza
28.5.2013 10:34:06   
MicoTico
Marija, mom dječak je 3 godine.
Po meni, ti se prerano brineš. Pa tek mu je 6 mj.
Meni je patronažna pokazala još kad smo iz porodilišta došli kako da prevlačimo, kako da održavamo higijenu, a on sad i sam, kad je go, pred kupanje i sl, malo prevlači (igra seuser posted image ). Malo nam fali da skroz prevučemo.
A i nema potrebe za obrezivanjem (jedino ako vi to želite). Uvijek možete otići dr koji će to (istina na silu) uraditi.
Mi smo pitali našu pedijatricu, ona pregledala T. i rekla da je OK.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu Marija13)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Fimoza
28.5.2013 10:39:04   
MicoTico
FIMOZA
Fiziološka fimoza

"Većina dječaka se rađa s fiziološkom fimozom - kožica im se ne može prevući preko glavića penisa. To je normalno. U prvim godinama života, fiziološko sljepljenje prepucija s glavićem penisa prirodna je zaštita glavića od utjecaja amonijaka iz mokraće.

Kod većine djece prepucij se potpuno odvoji od glavića penisa tijekom prve tri godine života. Tom prirodnom procesu rastezanja kožice i odljepljivanja od tkiva glavića možemo pomoći na način da dječaku povremeno potegnemo kožicu – posebno nakon kupanja, s obzirom da topla voda povoljno utječe na rastezanje kože.

Ukoliko se kožica teško prevlači preko glavića, ili je uopće nije moguće prevući, do treće godine života ne morate dizati paniku. Još u trećoj godini života gotovo 50% dječaka ima fiziološku fimozu, odn. unutrašnja strana prepucija im je sljepljena za glavić. Stoga se ne morate pretjerano zabrinjavati - osim ako otvor prepucija nije toliko uzak da izaziva smetnje otjecanju mokraće.

Ukoliko primjetite da dijete otežano mokri, te da mu se na vrhu penisa stvara balončić (ispod kože) ili mokraća teško prolazi u tankom mlazu – posavjetujte se s urologom!

Dakle, ukoliko u trećoj godini fimoza ne nestane, posavjetujte se s urologom – koji će procjeniti u kojem stupnju je fimoza prisutna, te da li je potrebno odstraniti veze prepucija i glansa, a u nekim slučajevima možda i izvršiti operativni zahvat - djelomično ili potpuno obrezivanje.


Fimoza

Svega oko 2 % odraslih muškaraca ima pravu prirođenu fimozu – kad im je otvor na kožici penisa toliko uzak da ometa normalno prevlačenje preko glavića, a time i normalne funkcije.

Kako se starenjem prepucij olabavljuje, kod većine (98-99%) dječaka u 18. godini života kožica se može normalno prevući preko glansa – odn. većina slučajeva prirođene fimoze se spontano riješi. Tome sigurno pomažu i jednostavni mehanički uzroci – npr. rastezanje kožice prilikom masturbacije i sl. Stoga se liječenje blažih oblika fimoze može odgoditi do iza puberteta.



_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Fimoza
28.5.2013 10:52:21   
pocahontas

IZVORNA PORUKA: MicoTico


IZVORNA PORUKA: pocahontas

moje iskustvo je slijedeće...fimoza, kožica ce mogla navucu toliko da se vid glans..redovna higijena i navlačenje ali do 3.godine nismo mogli skroz navući i dr. na pregledu to svuče nasilnim putem, rukom i sa malo rivanola (dakle, nije žiletom zarezivao)..malo se dijete deralo tokom tog kratkog "zahvata" i kasnije je bilo hajmo reći ok,
to je to...sada kazem jos milimetar kozice treba da se odlijepi i biće to aBd sve superiška user posted image

Ni mi još nismo skroz "navukli" 8malo na fali), redovno čistimo, pomalo prevlačimo, s malo bebi ulja, ali ništa nasilno i ništa što bi bilo za njega bolno. Nama su rekli da bi do škole to trebalo da se prevuče skroz, a do tada i da nije neka brigauser posted image


da, baš tako..
i kod nas nije još uvijek skroz prevučeno, ali skoro, malo mu fali user posted image urin je uvijek sterilan bio i to mi je najvaznije..user posted image


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Fimoza
29.5.2013 0:04:26   
Maida1
Moj djecak je skolarac i kozica ide bez problema skroz nazad.

Necu ga sunetiti iako sam muslimanka.

_____________________________

Mama predivnog sina! :-)

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Fimoza
29.5.2013 7:35:53   
Marija13
Maida je li tako od rodjenja ili ste uvjezbali vremenom? user posted image



IZVORNA PORUKA: Maida1

Moj djecak je skolarac i kozica ide bez problema skroz nazad.

Necu ga sunetiti iako sam muslimanka.



_____________________________

"Ono što mi jesmo određuje našu djecu daleko više nego ono što im govorimo. Znači, potrebno je da budemo danas, ono što želimo da naša djeca postanu sutra."

(odgovor članu Maida1)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Fimoza
29.5.2013 22:52:07   
Maida1
Marija13

Pa nije moglo kad je bio beba pa smo morali vjezbati svaki dan. I jednog dana mu je samo sletila kozica nazad. Moj djecak je musliman al ima kozicu user posted image

_____________________________

Mama predivnog sina! :-)

(odgovor članu Marija13)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Fimoza
29.5.2013 23:01:28   
Ninushka
Mi smo dječaka morali voditi dječijem hirurgu jer se zbog fimoze javila i upala. To je bilo prije godinu dana, tada je imao godinu i pol. Hirurg mu je silom prevukao kožicu, i od tada nemamo nikakvih problema.
Inače, što se ovoga tiče, moja rodica ima već velikog dječaka, mislim da mu je oko 8-9 godina. I njemu se još kožica nije posve prevukla, ali je to njoj dr objasnio da to dječaci vremenom sami prevuku.

(odgovor članu Maida1)
Neposredna veza do poruke: 23
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *