|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Nazadovanje u govoru
29.4.2013 14:22:12   
Emica_sa

IZVORNA PORUKA: anitaa

Hvala,vjerovatno ću što se tiče psihologa probati na taj način. Izgleda da se, bar ono što je vidljivo - samo na govoru odrazilo, jer joj nije godila ta promjena, kad je otišla u vrtić, mada se kasnije promjenilo, šta će  navikla se, a i voli djecu, samo što tamo nema pažnje kao kod kuće. Mrvica moja draga, ko zna šta se u glavici odvijalo. Ne znam šta kod psihologa očekivati? Nekako kod logopeda predpostavljam vježbe i to.  


Ona djete posmatra,da joj neke igracke,porazgovara sa tobom o njenom ponasanju i ako primjeti neku abnormalnost ili odstupanje ona ce vam svakako skrenuti paznju na to,reci ce vam sta i kako da radite sa njom da bi ubrzali njen razvoj.Uglavnom nista strasno,ali da neko svoje strucno misljenje.Ona je mozda mala za logopeda po meni,sacekaj jos malo,a pitaj i psihologa sta ona misli o tome da je vodis logopeduuser posted image

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu anitaa)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Nazadovanje u govoru
29.4.2013 14:31:37   
anitaa
Da, možda je tako najbolje, tješi me da kao majka osim tog govora nisam uočila ništa drugo. Čak i prvih sedmica, kad je bilo najgore u vtriću mimo toga je bila raspoložena, vani ljubila i grlila djecu mojih prijateljica (pa one znale reći svojima- i ti ćeš meni u vrtić), plesala non-stop sa mnom. Mada jeste živa i vragolasta, ali iza fasade ipak nježna i osjetljiva. Navikla se da sam tu, tako da se ne bi usudila još uvijek da je ostavim na par dana, pa ni s mužem ni mamom, ako bi trebala zbog posla ići izvan grada, bar dok ne propriča, user posted image .

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Nazadovanje u govoru
30.4.2013 1:40:24   
aazra

IZVORNA PORUKA: canim

aazra sin od moje prijateljice je imao problem sa kreiranjem recenica, pa tako kad ga pitas nesto on to ponavlja i zna tako izmisljati neke price i slicno a fizicki je aktivan, nema nikakvih problema, ona ga je vodila logopedu od svoje trece godine 1 sedmicno je isao i evo ove godine krece u predskolsko, zadnji put kad sam ih vidjela fino je komunicirao, jeste da postavlja puno pitanja ali ja nisam primjetila da je imao problem u nacinu kreiranja tog pitanja a i prijateljica mi je sama potvrdila da je dosta napredovao.
Npr sad sto mi naum pada je da joj je logoped savjetovao da dijete ne gleda puno crtane a pogotovo ne na drugim jezicima jer valjda teze usvaja pa ga to dodatno zbunjuje.
Mozes naci dosta informacija na netu o djeci koja pricaju medjutim ne znaju formirati recenice pravilno, ja vjerujem da ce uz strucnu osobu te probleme uspjeti savladati.



Hvala puno...user posted image Izgleda da je u ovim slucajevima najvaznije naci dobrog logopeda..mi sa ovom prvom osobom nismo imali srece, sada nam je pedeijatrica preporucila nekog drugog, valjda ce mu moci pomoci...

Ma meni je samo bitno da mu ne pravi problem kad krene akobogda u predskolsko, a ako bi tada nastavio ici kod logopeda, meni to nije problem, moja mama koja je radila u skoli kaze da ima dosta djece "teske na rijecima" ali ne znaci da su zbog toga manje inteligentna ili drustvena...user posted image


_____________________________








(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Nazadovanje u govoru
30.4.2013 11:11:13   
Daliyah92

IZVORNA PORUKA: Emica_sa


IZVORNA PORUKA: Daliyah92

Moja beba ima 10,5mj. i ne izgovara jos nista, ni da-da. Je li to ok?


Naravno da je ok,ona je mala,sve je to individualno,ali treba joj sto vise pricatiuser posted image


Aha, pa ja vidim vecinom bebe u toj dobi izgovaraju poneku rijec a ovaj moj nece nista, pa reko da priupitam je li ok. Hvala na odgovoru. user posted image

_____________________________

"Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima: da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi."

A 16.6.2012. :)
D 14.5.2016. :)

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Nazadovanje u govoru
30.4.2013 12:35:04   
Emica_sa

IZVORNA PORUKA: Daliyah92


IZVORNA PORUKA: Emica_sa


IZVORNA PORUKA: Daliyah92

Moja beba ima 10,5mj. i ne izgovara jos nista, ni da-da. Je li to ok?


Naravno da je ok,ona je mala,sve je to individualno,ali treba joj sto vise pricatiuser posted image


Aha, pa ja vidim vecinom bebe u toj dobi izgovaraju poneku rijec a ovaj moj nece nista, pa reko da priupitam je li ok. Hvala na odgovoru. user posted image


izvini ja mislila da ti imas curicuuser posted image

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu Daliyah92)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Nazadovanje u govoru
30.4.2013 12:45:27   
minja_
mi smo s dvije i po bili kod logopeda i receno nam je da je u pitanju late blooming-kasnije progovaranje.
Sa dvije je imala oko desetak aktivnih rijeci, s tim da neke rijeci koje je ranije govorila, nije vise spominjala. Sada sa tri imamo bas lijep napredak, samo uz kucni rad.
Receno nam je da smo joj bili previse na usluzi i da nije imala potrebe razvijati govor kad je sve zavrsavala pogledom, isaretom i prstom. Jednostavno joj se vjestine nisu razvijale ravnomjerno, a posebno misici govornog aparata.
A od rijeci je pocela govoriti samo sto je njoj bilo interesantno. Prvi skok u fondu rijeci bio je s dvije godine i 3 mjeseca, kada je pocela brojati do deset i doslovno citati brojeve i razumijevati kolicinu. Sad se salimo da je prvo pocela citati pa pricati :)
Ja kako sam shvatila, postoje 2 koncepta-uslovljavanje njene potrebe izgovorenom rijeci-nece dobiti vodu, igracku, slatkis dok ne trazi, ne izgovori, sto je meni dresura i mislim da kod jednog broja djece moze stvoriti otpor.Nasa logopedica je bila za indirektnu stimulaciju govora: sta god radimo s njom, opisujemo rijecima, izgovaramo i svoju i njenu dionicu razgovora usporenijim ritmom, ne smijemo joj postavljati pitanja niti govoriti "kazi". Npr: kako ti je lijepa lopta-mama, to je crvena lopta, donio nam djed... I onda siriti pricu oko lopte, lopta se kotrlja, s njom se igra napolju s djecom... I tako za svaki predmet. Svako njeno ukljucivanje u razgovor bilo je ohrabreno sa Bravo i pljeskom. Rekla nam je da je u prvim mjesecima dostizanja vrsnjaka najbitniji fond rijeci i da je ni slucajno ne ispravljamo sa "nije tako, vec" nego opet pohvala, bravo_, tako je, ali ponoviti rijec pravilno-jer je i u njenoj glavi pravilna rijec ali misici nisu dovoljno sazreli za pravilnu artikulaciju.
Najvaznije je da ona dijeli emocije s vama, da vas gleda u oci, zna sta hoce i slicno. Ja mislim da tu nema elemenata iz autisticnog spektra.

(odgovor članu Daliyah92)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Nazadovanje u govoru
30.4.2013 14:47:18   
Daliyah92

IZVORNA PORUKA: Emica_sa


IZVORNA PORUKA: Daliyah92


IZVORNA PORUKA: Emica_sa


IZVORNA PORUKA: Daliyah92

Moja beba ima 10,5mj. i ne izgovara jos nista, ni da-da. Je li to ok?


Naravno da je ok,ona je mala,sve je to individualno,ali treba joj sto vise pricatiuser posted image


Aha, pa ja vidim vecinom bebe u toj dobi izgovaraju poneku rijec a ovaj moj nece nista, pa reko da priupitam je li ok. Hvala na odgovoru. user posted image


izvini ja mislila da ti imas curicuuser posted image


Ma uredu je, ja sam pisala "moja beba", a beba je u zenskom rodu tako da si i ti normalno odgovorila user posted image

_____________________________

"Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima: da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi."

A 16.6.2012. :)
D 14.5.2016. :)

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Nazadovanje u govoru
30.4.2013 21:54:09   
aazra
IZVORNA PORUKA: minja_

Receno nam je da smo joj bili previse na usluzi i da nije imala potrebe razvijati govor kad je sve zavrsavala pogledom, isaretom i prstom. Jednostavno joj se vjestine nisu razvijale ravnomjerno, a posebno misici govornog aparata.

Nasa logopedica je bila za indirektnu stimulaciju govora: sta god radimo s njom, opisujemo rijecima, izgovaramo i svoju i njenu dionicu razgovora usporenijim ritmom, ne smijemo joj postavljati pitanja niti govoriti "kazi". Npr: kako ti je lijepa lopta-mama, to je crvena lopta, donio nam djed... I onda siriti pricu oko lopte, lopta se kotrlja, s njom se igra napolju s djecom... I tako za svaki predmet. Svako njeno ukljucivanje u razgovor bilo je ohrabreno sa Bravo i pljeskom.

Rekla nam je da je u prvim mjesecima dostizanja vrsnjaka najbitniji fond rijeci i da je ni slucajno ne ispravljamo sa "nije tako, vec" nego opet pohvala, bravo_, tako je, ali ponoviti rijec pravilno-jer je i u njenoj glavi pravilna rijec ali misici nisu dovoljno sazreli za pravilnu artikulaciju.
Najvaznije je da ona dijeli emocije s vama, da vas gleda u oci, zna sta hoce i slicno. Ja mislim da tu nema elemenata iz autisticnog spektra.


Minja, pazljivo sam iscitala tvoju pricu i vidjela da ne radimo ispravno...recimo, ispravljamo ga i sugerisemo sta da kaze...user posted image

Fazon je sto smo mi isli kod logopedice, koja nam nikad nije sugerisala tako nesto, kao sto rekoh sav razgovor se vrtio oko nekih nebitnih stvari...pa ako mozes posalji mi na pp ime te doktorice kod koje ste vi isli...nije da kod mog djeteta nema napretka, ali htjela bi to sve malo ubrzati prije predskolskog...

A ovo "djetetu na usluzi", u tome sam se bas pronasla, jer sam cesto isla linijom manjeg otpora i udovoljavala na insistiranja raznorazna

Hajde ako imas jos neki savjet podijeli s nama, nevjerovatno koliko se moze pogrijesiti oko sitnice u koju nisi upucen...

< Poruku je uredio aazra -- 30.4.2013 21:59:27 >


_____________________________








(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Nazadovanje u govoru
13.5.2013 10:08:09   
anitaa
Dobro jutro, samo da javim da smo bili kod logopedice, pun stan igračaka, pa je cura bila oduševljena. (lopov mali kao da je skužila gdje smo, pa je više i pričala nego inače, sve nešto : "Da,da") logopedica je nahvalila, baš ponavljala kako joj je motorika jako lijepo razvijena, sluh normalan, od sebe je živa i inteligentna (a mama ponosnauser posted image ), tako da je njeno mišljenje da ne trebamo ni kod psihologa, niti da provjeravsmo sluh. Pitala sam za mogući problem sa krajnicima, odbacila je tu mogućnost. Zanimalo me je da li se dobro obraćam djetetu i na pravi način, rekla je da joj dosta pričam, i prilagođeno je njoj, ali da i to pojednostavim, da ipak malo sporije pričam (što je teško nama južnjacima, user posted image ) i da joj ne tepam. Naravno, ono što odavno visi iznad glave, ne udovoljavanje njenim potrebama - mi najteže pada. Kao majka znam često unaprijed kako će razmišljati mala glavica i kojoj logikom i šta želi... Dakle, ostalo je na tome da je sve ok, neko prije neko poslije progovori, ona je još beba, ništa se sad tu puno ne može napraviti, osim da nastavimo ovim tempom. Ako na jesen baš ne vidim napredak da opet dođemo. Tako da ne znam šta bi rekla, manje više sam ovo očekivala - da sad logoped ne može ništa, opet nije mi žao što smo išli, ovo je najmanje što bi čovjek u ovoj situaciji učinio, i nekako je opet lakše kad je žena rekla da je kod bebe sve u redu i da je samo pitanje vremena. pozz

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Nazadovanje u govoru
13.5.2013 18:18:52   
vukota_vuk
Pozdrav svima na forumu. Pošto sam već radio na pomaganju izgoravanja glasa L, ali i drugih glasova, urađene prezentacije sam ponudio i drugima da koriste za svoje mališane. Kod nas je uspjeh postignut već nakon par dana.
Link je:

http://youtu.be/M8L13Wqt

http://youtu.be/UxqyES9JycU

Uskoro ću da postavim i treću i četvrtu, samo da ih uredim. Na kanalu vukotavuk mozete naći još nekih sitnica za mališane, ali nisu neke previše kvalitetne prezentacije. Bez previše negativnih komentara, trudio sam se :)

Javite kako je prošlo, ovde, ali i youtube, ako imate registrovan nalog, ako nemate, onda molim za registraciju, pomozite da ovaj kanal namijenjen našim mališanima nastavi da raste.

(odgovor članu anitaa)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Nazadovanje u govoru
17.5.2013 0:12:37   
vukota_vuk
Najnoviji video (treći dio)

http://youtu.be/fe7OXzFqC68

user posted image

(odgovor članu vukota_vuk)
Neposredna veza do poruke: 36
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *