|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Strah od mraka
7.5.2010 14:51:40   
acudesa
Moj dječak je u jednom priodu imao izažen strah od mraka. Kažu da je to i normalna pojava u nekom periodu od 3-5 godina, možda čak i ranije. To je ustvari strah od nepoznatog (iz mraka)
Mi smo uspješno riješili problem, evo kako:

-objašnjavala sam mu kako je mrak divan i dobar, da nije mraka naše oči i tijelo se ne bi mogli odmoriti i biti spremni za novu igru u novom danu.
-gasila bi nakratko svjetlo i pjevali bi omiljenu pjesmicu u mraku
-gaslia bih svjetlo i mi bismo "kao uživali" u mraku, sve ovo dok njemu ne postane neugodno..tad bih stala i nastavila neki drugi dan
-pokrivali bismo se jorganom i igrali nečim što svijetli (baterija, fluorescentne igračke)
-svaki put kad bi se našli u mraku, bez naglih i neurotičnih poteza smo polako palili svjetlo, umirivala bih ga, da shvati da nema mjesta panici
-nikada mu nisam pričala neka strahovite priče pred spavanje (vještice, čudovišta)
-izmislila bih pokoju priču u kojoj je mrak veoma pomogao junaku da pobijedi
-nikada ga nisam prepadala mrakom i ničim vezanim za mrak. (tipa: mrakonja, mrakača...)...
-mrak je sam kad nema svjetla i ništa drugo...

Sad je stanje super, nema panike ako slučajno nestane struje...sve je OK, jednom smo se zadesili kad je u igraonici nastao totalni mrak jer je nastalo struje, napipali smo ga i uzeli u naručje,  ni pisnuo nije...a, plus su druga djeca vrištala i plakala, što je bilo dodatno opterećenje...znači, uz malo truda smo eliminisali bar ovaj strah, za kojim stvarno nema potrebe...

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 16:04:34   
marny
bravo za tebe Acudesa i za tvoju strpljivost i maštovitostuser posted image

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 16:16:14   
DM
I ja sam na sličan način rješila straha starijeg sina od mraka(kao ačudesa)! U početku smo mu u nj sobi(već 1.5  god spava sam)stavljali one lampice u utičnicu(nj je bila sa miki mausom) zbog možda ustajanja u noći(da piški i sl. mada se i od toga davno odvikao)!
Razgovarala sam sa njim, ostajala u mraku sa njim i govorila da okice ne mogu spavati ako nema mraka i da nam ga Bog poslao da se možemo odmoriti za novi dan , a toga novog dana je imao brdo planova za igru!
Nedavno se miki pokvario i više nam i ne trebauser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 16:39:20   
acudesa
bravo doublemumuser posted image user posted image user posted image  samo se treba spustiti na njihov nivo

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 16:59:03   
sporty mamaa
Mi smo jucer u kinder jajetu dobili neke igrackice koje svjetle u mraku, a imamo i medvjedica plisanog koji takodr svjetli... Ona sama trazi da se ugasi svjetlo, kako bi se upalio medo i igrackice... user posted image

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 16:59:50   
acudesa
sporty, ne može boljeuser posted image user posted image  ni nema ga

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 17:09:26   
Visnja RR
acudesa sto te nisam znala ranije user posted image
ja sam sve do Asjinog rodjenja imal strah od mraka (a odavno nisam djete user posted image )
razlog!
kad sam imala 4 g roditelji su me preko vikenda ostavili kod komsija, stariji ljudi bez djece, jer su oni morala ici na neku sahranu izavan tadasnje drzave...
e ti ljudi kod kojih su me ostavili su te veceri gledali onaj domaci horor "leptirica" i nije im palo na pamet da sam ja malena i da ce me to uplasiti... od tada svaki put kad bih se desio mrak ja bih se sjetila onog jezivog zvuka...
Uvjek sam se plasila tog nepoznatog a strasnog sto me moze hm..."pojesti" user posted image
Al taj strah je bio uvjek kad sam sama ...do Asjinog rodjenja kad mm nije preko noci kuci ja popalim sva svjetla i gledam tv dok ne zaspim ( obicno pred zoru) ...sad kad smo Asja i ja same po noci sve je ok jer nisam sama...cuva me ona... znam da to smjesno zvuci user posted image
Ah da isti taj strah sam imala i kad sam gledala fim "Vjestica iz Blera"... Iako znam da ne postoji nesto takvo dzaba cim bi bio mrak ja kontam gleda me negdje iz coska user posted image  sreca pa me ovo moje djete cuva user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 17:16:14   
acudesa
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

 sreca pa me ovo moje djete cuva user posted image user posted image

user posted image
i ja sam dosta stvari prevazišla tek kao majka, ima tu nešto

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 19:37:06   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

acudesa sto te nisam znala ranije user posted image
ja sam sve do Asjinog rodjenja imal strah od mraka (a odavno nisam djete user posted image )
razlog!
kad sam imala 4 g roditelji su me preko vikenda ostavili kod komsija, stariji ljudi bez djece, jer su oni morala ici na neku sahranu izavan tadasnje drzave...
e ti ljudi kod kojih su me ostavili su te veceri gledali onaj domaci horor "leptirica" i nije im palo na pamet da sam ja malena i da ce me to uplasiti... od tada svaki put kad bih se desio mrak ja bih se sjetila onog jezivog zvuka...
Uvjek sam se plasila tog nepoznatog a strasnog sto me moze hm..."pojesti" user posted image
Al taj strah je bio uvjek kad sam sama ...do Asjinog rodjenja kad mm nije preko noci kuci ja popalim sva svjetla i gledam tv dok ne zaspim ( obicno pred zoru)
...sad kad smo Asja i ja same po noci sve je ok jer nisam sama...cuva me ona... znam da to smjesno zvuci user posted image
Ah da isti taj strah sam imala i kad sam gledala fim "Vjestica iz Blera"... Iako znam da ne postoji nesto takvo dzaba cim bi bio mrak ja kontam gleda me negdje iz coska user posted image  sreca pa me ovo moje djete cuva user posted image


e Bogami sam ti ista ovakva strah me mraka niakda nisam zaspala s ugasenim svjeltom i tv-om a sama ne nikada jednostavno me strah a to za bebu imas pravo meni kada bi ko da bilo koje zivo bice nebi me bilo starh strahme jednostavno biti sama u mraku.


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 19:45:19   
acudesa
cure malo smo OTuser posted image  ovo je tema za našu djecu i mrak  user posted image user posted image
a, imamo i temu za naše strahove:
Strah-kako se suočiti sa našim strahovima

< Poruku je uredio acudesa RR -- 7.5.2010 19:47:09 >


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Strah od mraka
7.5.2010 21:03:59   
Anoniman
Ja sam upravo sada shvatila da se moja Esma odnedavno počela plašiti mraka. 
Od njenog šestog mjeseca počeli smo gasiti noćnu lampu i ona bi bez problema zaspala.  Nedavno smo bili u Makarskoj i spavali smo sve troje na istom krevetu.  Naravno, nju bismo prvo ogradili i pustili je da sama zaspe, a mi bismo kasnije došli da spavamo.  I tada je sama  bila u mraku i nije bilo problema.  Kako smo se vratili, ona neće ni sekunde sama da bude u mraku.  Čim je stavim u krevetac i izađem iz sobe, ostavivši nju u mraku, ona počne tako žalosno da plače... lice joj bude sasvim mokro od suza.  Ja moram leći u svoj krevet, proturiti ruku kroz rešetke njenog krevetića i ona me drži za ruku i tako zaspe.  Noćas sam joj upalila noćnu lampu i evo, zaspala je bez problema, a ja nisam morala biti uz nju.
Mislila sam da traži moju blizinu, ali se valjda ipak radi o mraku...  Ona je mala da bih joj mogla pričom odagnati strah, ali ću izgleda morati još neko vrijeme držati lampu uključenu.

(odgovor članu acudesa)
  Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Strah od mraka
8.5.2010 17:23:01   
DM
Moj S spava sa jednim culetom(plišanim) i on nj čuva ako ga bude strah!user posted image

_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Strah od mraka
8.5.2010 17:36:44   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: pingpong

Ja sam upravo sada shvatila da se moja Esma odnedavno počela plašiti mraka. 
Od njenog šestog mjeseca počeli smo gasiti noćnu lampu i ona bi bez problema zaspala.  Nedavno smo bili u Makarskoj i spavali smo sve troje na istom krevetu.  Naravno, nju bismo prvo ogradili i pustili je da sama zaspe, a mi bismo kasnije došli da spavamo.  I tada je sama  bila u mraku i nije bilo problema.  Kako smo se vratili, ona neće ni sekunde sama da bude u mraku.  Čim je stavim u krevetac i izađem iz sobe, ostavivši nju u mraku, ona počne tako žalosno da plače... lice joj bude sasvim mokro od suza.  Ja moram leći u svoj krevet, proturiti ruku kroz rešetke njenog krevetića i ona me drži za ruku i tako zaspe.  Noćas sam joj upalila noćnu lampu i evo, zaspala je bez problema, a ja nisam morala biti uz nju.
Mislila sam da traži moju blizinu, ali se valjda ipak radi o mraku...  Ona je mala da bih joj mogla pričom odagnati strah, ali ću izgleda morati još neko vrijeme držati lampu uključenu.


Ostavi ,bona, lampu uključenu, koliko sam upratila ona ima 15-16 mjeseci, pa ima još vremena, oslobodiće se. Moja ima 7 godina, pa joj ponekad ostavim malu lampicu u utičnici, ima vremenauser posted image .

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Strah od mraka
9.5.2010 16:59:10   
faris06
Ma nije ni cudo sto se djeca boje mraka, x puta sam cula da djecu plase te mrakaca, te vjestica... Ja sam se takodjer bojala mraka dugo, pa do rodjenja prvog djeteta. Od tada sam nekako " sigurnija" jer se ne osjecam sama. Dok sam isla u Gimnaziju roditelji me nikad nisu ostavljali samu navecer, znam glupo , ali ko nema neki strah i ne zna kako je. I danas spavam sa upaljenim svjetlom u hodniku, ostala navika.

_____________________________

Dva mala Indijanca

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Strah od mraka
9.5.2010 21:30:49   
Anoniman
Izgleda da nije samo strah od mraka... ni po danu, veoma često, ne može zaspati bez mene.  Mora me držati za ruku... ma, ne smijem ni milimetar pomjeriti ruku... odmah me traži...
A kad nisam tu, kad je ona sama sa tetom, onda nema problema... Sve ovo mi je pomalo smiješno, jer kad dođem s posla ona me ni ne primijeti i plače što joj njena teta ide, a kad ostane sa mnom, onda meni ne da nikud mrdnuti : ))

(odgovor članu faris06)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Strah od mraka
9.5.2010 21:40:11   
Ilhana RR
mojoj maloj je evo dvije godine i ni malo je nije strah nicega a dijete navece nemoze zaspati dok se nenapravi mrkla mrak jer je valjda to navikla od malena... moze zaspati u kolicima ali u svom krevetcu ne ako nije mrkla mrak...

Al posto Acudesa kaze da se to pojavljiva od trece godine mzoda me to ceka u buduce...

A odoh ja malo na ovu temu za nas i nasim strahovima hahaha =)

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Strah od mraka
8.6.2013 10:46:11   
Bebica11
Ne znam jel pitanje na pravom mjestu al moja cura se pocela plasiti mraka npr navecer ne smije izaci iz sobe u kojoh je svjetlo...zakoraci u hodnik I kaze "pepala se...mlak" I dotrci nama....kontam jel rano njoj je ipak tek 18mj jel to faza ili??? Boji se I iznenadnog zvuka I sl sve je to nekako naglo do prije petnaestak dana nije to ispoljavala pa mi cudno??

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Strah od mraka
8.6.2013 11:12:55   
škorpija
ne kažem da je to slučaj kod nekog od vas, ali primjetila sam da roditelji često govore djetetu, kad ne žele da dijete u neku prostorij ide bez njih, govore : Ne tamo, tamo je mrak ima ... pa dodaju neku babaragu, čudovište ili šta već, zato vjerujem da se većina djece počne mahinalno bojati mraka iz tog razloga.

e sad ja to nikad nisam radila, i ajdin se do 3 -3,5 godine nikad nije bojao mraka, znao je sa dvoije godien sam sjediti u svojoj sobi u mraku i nešto prebire kao fol igra se, što ipak znači da ima ta neka faza u razvoju, možda to dođe i zbog nasilnih crtića, kad počne čitanje bajki i itd

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Strah od mraka
8.6.2013 11:27:27   
Bebica11

IZVORNA PORUKA: škorpija

ne kažem da je to slučaj kod nekog od vas, ali primjetila sam da roditelji često govore djetetu, kad ne žele da dijete u neku prostorij ide bez njih, govore : Ne tamo, tamo je mrak ima ... pa dodaju neku babaragu, čudovište ili šta već, zato vjerujem da se većina djece počne mahinalno bojati mraka iz tog razloga.

e sad ja to nikad nisam radila, i ajdin se do 3 -3,5 godine nikad nije bojao mraka, znao je sa dvoije godien sam sjediti u svojoj sobi u mraku i nešto prebire kao fol igra se, što ipak znači da ima ta neka faza u razvoju, možda to dođe i zbog nasilnih crtića, kad počne čitanje bajki i itd


Mrakom je ne plasim niti bilo cim.. jednom sam cula da joj svekrva samo rekla da ne ide 'tamo je mrak' a ja I mm nismo nikad a kod svekrve budemo svaki drugi vikend... a ne gleda crtice osim PINGU ili graditelj bob ili barimba na tvsa I to nema strpljenja odgledati vec se igra pa malo gleda pa malo plese uz muziku I to je to
A nije samo mrak u pitanju vec npr jucer gledamo tekmu I uskliknemo uz gol a ona ce 'plepala naima' ili nepoznate osobe sto prije nije :/ ili evo danas neko nesto kuca u zgradi ona misli da je na vrata I bjezi u dnevni


_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Strah od mraka
22.6.2013 12:19:24   
ringeminge
ja se i dan danas plasim malo tako da svoje dete ne krivim.

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Strah od mraka
19.10.2015 9:39:10   
Bambi09
Nane ima slican problem. U stvari nisam sigurna da li je to strah od mraka ili jednostavno strah od odvajanja od mene, ali jos uvijek u neko doba noci dodje kod mene i spava samnom. Tesko mi ide to vracanje u njegov krevet, jer prosle godine je spavao regularno, ali kako je maleni Mini dosao i on se gura s nama. Kontam mozda je to neki vid ljubomore. Ipak ostavljam mu sad za sad svjetlo (lampa) samo dok zaspi, a poslije ugasim i on zaspi u svom krevetu, ali u toku noci samo ga osjetim da se gura kraj mene. Morat cu isprobati ovaj acudesin recepat user posted image

_____________________________

25.03.2004. rodila se moja Bini
24.12.2009. rodio se moj Nane
19.08.2014. rodio se moj Mini

(odgovor članu ringeminge)
Neposredna veza do poruke: 21
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *