|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Bazalna temperatura FF!
24.8.2008 14:28:31   
tikica_69
Svako jutro, prije nego ustanes i najbolje uvijek u isto vrijeme, pod rukom, obicnim toplomjerom. I negdje si to zapisuj, pa ces kroz dva-tri mjeseca skuziti kada ti temp. raste, tj; kojim danima i znati ces kada ti bude ovulacija. Naravno, ovo mogu raditi cure / zene kojima su kako tako redoviti ciklusi.Sretno!

_____________________________

- 20 neuspjelih pokusaja (AIH/IVF/ICSI), 2 x biokemijska
- http://zalauru.blog.hr/
Ja se ne predajem!


(odgovor članu bebana27)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Bazalna temperatura FF!
24.8.2008 14:44:26   
bebana27
znaci svako jutro u isto vrijeme i kakvo znacenje ta temperatura ima?ja bi voljela da uspijem ostati trudna jer to vec dugo pokusavam pa kad dodje mjesec i ja dobijem mjesecnicu rastuzim se i samo placem

_____________________________

20.09.2009 sam postala najsretnija osoba na svijetu jer sam u zagrljaj dobila svoga sina....Vole te mama i tata
06.09.2010 god.dobili smo prvi zubic sedam dana kasnije i drugi zubic
13.09.2011 rodio se drugi sin Adem

(odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Bazalna temperatura FF!
24.8.2008 14:48:37   
tikica_69
Mjerenje bazalne tjelesne temperature: Metoda mjerenja bazalne temperature (BT) podrazumijeva svakodnevno mjerenje tjelesne temperature prije bilo koje druge aktivnosti odmah nakon buđenja, uvijek istim termometrom i na isti način. Skok u razini progesterona neposredno nakon ovulacije povisiti će tjelesnu temperaturu za 0.5 do 1.0 °C nakon ovulacije, i ona će ostati tako povišena tijekom cijele druge polovice ovulacijskog ciklusa. Računa se, da kod 60% žena ovulacija nastupa u vrijeme najniže točke krivulje BT prije skoka temperature, a u ostalih 40% žena u vrijeme izmjerenog skoka bazalne temperature. Ovdje mozes voditi i svoj graf: http://www.fertilityfriend.com Teoretski se normalna tjelesna temperatura zdravog čovjeka kreće između 36 i 37°C. Tjelesna temperatura žena niža je u prvoj nego u drugoj polovici menstrualnog ciklusa, a promjena od niže razine na višu događa se upravo za vrijeme ovulacije. Zato je pravilnim i svakodnevnim mjerenjem temperature moguće odrediti upravo taj dan. Promjene u temperaturi nisu toliko velike, uglavnom tek nekoliko desetinski stupnjeva.



Kako pravilno mjeriti bazalnu temperaturu?

Evo što preporučaju u ordinaciji dr. Darka Husara:

1. Mjerite temperaturu 5 minuta neposredno nakon buđenja, dakle prije ustajanja, jela, pića ili pušenja.

2. Toplomjer držite u ustima i to svaki dan na istom mjestu.

3. Izmjerenu temperaturu odmah zabilježite (možete sami napraviti kalendar bilježenja temperature ili ga tražiti od vašeg liječnika). Ako se izmjerena temeratura znatno razlikuje od prijašnjih, a osobito ako je niža, stresite toplomjer i izmjerite je još jednom.

4. Ako toplina naraste za 4 do 5 desetinski stupnjeva iznad prijašnje razine, te ako povišenje nije uslijedilo zbog prehlade ili nekog drugog oboljenja, vjerojatno je došlo do ovulacije. To je još vjerojatnije ukoliko je do povišenja došlo odprilike 14 dana prije očekivane iduće menstruacije ili ako ste povišenje zabilježili na isti dan u prijašnjem ciklusu. U mnogim slučajevima toplina padne 2 do 3 desetinske stupnja dan prije nego uslijedi povišenje, odnosno ovulacija.

5. Ako mjerite temperaturu točno prema ovim uputama vrlo je vjerojatno da ćete uspjeti odrediti dan ovulacije. Preporučljivo je imati odnose unutar 24 sata neposredno nakon pada temperature ili unutar 24 sata od trenutka kada ste zabilježili povišenje jer su vam tada najbolje mogućnosti da zatrudnite.

6. Kako bi ovo mjerenje imalo vrijednost potrebno je bilježiti temperaturu barem dva ciklusa. Pomoću mjerenja unutar ta dva ciklusa vjerojatno ćete već moći predvidjeti kada ćete u sljedećem ciklusu imati najvišu temperaturu. Napomena: suzdržavanje od spolnih odnosa nekoliko dana prije ovulacije omogućit će partneru da nakupi dovoljno zrelog sjemena i tako povisi mogućnost oplodnje. Unutar 24 sata dovoljno je imati odnos samo jednom.

Kako bi prikupili što više podataka u ordinacijama preporučaju i bilježenje ovih podataka:

- na dan kada imate odnos zaokružite izmjerenu temperaturu.

- neke žene mogu prepoznati ovulaciju pomoću pojave neznatne boli u donjem dijelu trbuha ili pojavom lakšeg krvarenja. Ako se pojave neki od tih znakova zabilježite ih.

- zabilježite svaki uzrok koji bi mogao prouzročiti povišenje temperature, poput prehlade, gripe, poremećene probave ili čak uživanja alkohola.

- dane menstruacije bilježite znakom X, a za njenog trajanja nije potrebno bilježiti temperaturu.

- od prvog dana prestanka menstruacije počnite s bilježenjem temeprature za taj ciklus. 






< Poruku je uredio tikica_69 -- 24.8.2008 14:49:12 >


_____________________________

- 20 neuspjelih pokusaja (AIH/IVF/ICSI), 2 x biokemijska
- http://zalauru.blog.hr/
Ja se ne predajem!


(odgovor članu bebana27)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Bazalna temperatura FF!
8.9.2008 22:46:49   
maslačak82
Može toplomjer i u picu, oprostite na izražavanju.Neko mjeri i tako.

(odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Bazalna temperatura FF!
9.9.2008 8:09:09   
tikica_69
Da, tocno....i ja sam to citala user posted image

_____________________________

- 20 neuspjelih pokusaja (AIH/IVF/ICSI), 2 x biokemijska
- http://zalauru.blog.hr/
Ja se ne predajem!


(odgovor članu maslačak82)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Bazalna temperatura FF!
9.9.2008 9:05:29   
budućamama
IZVORNA PORUKA: maslačak82

Može toplomjer i u picu, oprostite na izražavanju.Neko mjeri i tako.


e za ovo još nisam čula user posted image user posted image user posted image
Maslačak, puna si informacijauser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu maslačak82)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Bazalna temperatura FF!
11.9.2008 22:06:22   
Amelaa RR
Najveci nedostatak ove metode je sto ona ne predvidja ovulaciju , vec samo dokazuje na osnovu bifazicnog charta da li je ovulacija bila i kada . Ipak mjerenje bazalne temperature (BBT ) moze pomoci u upoznavanju vaseg ciklusa .Ubrzo cete postati svjesni kako vase tijelo funkcionira , da li ovulirate i u kojim danima ciklusa .
Normalni menstrualni ciklus se dijeli u dvije faze : folikularnu ( razvijanje folikula i priprema za ovulaciju ) i lutealnu fazu ( faza nakon ovulacije )
Jedini "kucni " dokaz da je ovulacija bila je konstantna povisena temperatura koja vizuelno na grafu dijeli nas ciklus na dvije faze . Znaci vidi se prva faza sa manjim temperaturama i druga sa povisenim . Zadnja najniza temperatura nakon koje nastupa druga faza ciklusa oznacava ovulaciju ..Taj dan je ovulacija . Nakon toga imamo samo povisene temperature koje padaju tek par dana prije menstruacije .
Danas postoje sajtovi koji nude online pracenje vase BBT.

Jedan od najpoznatijih je http://www.fertilityfriend.com BBT se moze mjeriti oralno ili vaginalno , ujutru uvijek u isto vrijeme , cim se probudite , prije bilo kakvog ustajanja , hodanja ili pricanja . Prvo izmjerite BBT .

user posted image
-Tipican anovulatorni chart . Ocigledno je da nije doslo do oslobadjanja progesterona tj. ovulacije sto za rezultat ima
chart na kojem se ne razlikuju folikularna i lutelna faza .
------------------------------------------------------------------
user posted image
Tipican ovulatorni chart . Na chartu se vidi prva , folikularna faza sa nizim temperaturama , dan ovulacije ( sredisnja tacka kroz koju se krizaju crvene linije ) i nakon toga ocigledna je lutelna faza sa visim temperaturama
usljed povisene razine progesterona .Na kraju lutealne faze dolazi do postepenog pada temperature usljed pada progesterona sto je obicno znak da nije doslo do trudnoce .
-------------------------------------------------------------------
user posted image
-Tipican trudnicki chart. Na chartu je ocigledna folikularna faza , ovulacija , lutelna faza sa konstantnom povisenom BBT od 18 dana
18 povisenih BBT u lutealnoj fazi u 99% slucajeva znaci trudnocu .
---------------------------------------------------------------------
Za mjerenje BBT neki sajtovi preporucuju BBT toplomjere . Moje misljenje je da vam takvi "specijalizovani " toplomjeri nisu potrebni .Odlicno ce posluziti i digitalni toplomjer sa dvije decimale , a jos bolje zivin toplomjer koji se pokazao kao vjerodostojiniji . Vazno je citav ciklus mjeriti ili sa jednim ili sa drugim .
Cak i ako se morate buditi u razlicito vrijeme (radite u smjenama , dizete se u toku noci ..) ipak mozete mjeriti BBT . Chart ce prikazivati malo vece oscilacije u temperaturi , ali ce vam koliko toliko uspjeti oznaciti dan ovulacije . Ipak najbolje bi bilo odrediti neko vrijeme kada ce te mjeriti BBT. Za to je potrebno najmanje 4 sata sna . BBT se ne mjeri navece , ne mjeri se u toku dana . Ne mjeri se ni nakon pola sata nakon sto ste se ujutru probudili i ljeskarili , bez obzira sto niste pricali ili ustajali . Jedina mjerodavna temperatura je do 5 minuta nakon sto ste se probudili . Sve ostale su nevazece .

_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Bazalna temperatura FF!
17.11.2008 17:18:52   
maida 28
Vako, ja o bazalnoj tem. neznam nista, evo sad sam citala sta ste vi pisale i vidim da ste dobro upucene.
mene zanima jel normalno da tem prije user posted image tokom i poslije bude povisena. eto takav je slucaj kod mene 37.2 danima.
nemjerim uvijek u isto vrijeme, al prije mi je padala na dan user posted image i tako bila par dana.user posted image user posted image user posted image user posted image


(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 33
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *