|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
8.7.2013 15:23:50   
dipl.defektolog
Razvoj motorike od 2.- 6. godine života
Dvogodišnje dijete hoda, trči, ide uz i niz stepenice, penje se po namještaju, otvara vrata, ima razvijen pincetni hvat, dobro se služi kašikom. Znatiželjno je, sve ga zanima, zapitkuje, želi saznati imena stvari iz svog okružja. Pita jasno: „Šta je to?“, ili ima svoj osmišljen rječnik kao npr. „Zašto vava ima fufu?“ (zašto auto ima svjetla).
Njegovo istraživanje svijeta mora biti pod nadzorom, jer trčkaranjem amo-tamo, izvlačeći ladice, prazneći police, „spremajući stvari“, lako se može dogoditi da uleti u za njega opasne situacije. Stoga sve ono što je i što bi eventualno moglo biti opasno za bebu treba maknuti iz njegova vidokruga i staviti izvan mogućnosti njegova dohvata.
Dvogodišnjak je stekao preciznost pokreta, može vući okomite i horizontalne linije, a umije šarati i kružno. On s lakoćom okreće jednu po jednu stranicu knjige, rado „čita“ tako da od jedne stranice postane više njih. Skida čarapice, a pri oblačenju sam pronalazi svoje rukave.
Veselo brblja u rečenicama po tri riječi, a subjekti tih rečenica je često „mene“ ili njegovo ime. To je vrijeme kad je dijete već upoznalo „tutu“, zna je tražiti ili bar ponuđenu „tutu“ prihvaća za „upotrebu“. No katkad hoće biti „veliko kao mama i tata“ i hoće na „veliku tutu“ (WC s uloškom za bebe).
Zapravo je vrlo važno da dijete ima adekvatne modele koje prati u svemu pa i u svladavanju kontrole fizioloških potreba na prihvatljiv i socijalan način.
HOD
U trećoj godini života dijete poznaje svoju tjelesnu shemu, naučilo je uskladiti svoje kretnje. Ono hoda tako da u času dodira noge s podlogom teret prenosi od pete na prednju trećinu stopala (hod peta – prsti), nakon čega se noga odvaja od podloge.
Poboljšanje osjeta ravnoteže postaje evidentno. Dijete postaje sigurnije u svojim kretnjama. Njegov napredak tijekom tog razdoblja pokazuje niz činjenica. Tako npr. s 26 mjeseci dijete može nositi stolicu držeći je svojim rukama prislonivši je na bedra, a s 30 mjeseci može hodati između dvije linije razmaknute dvadesetak centimetara.
Dvo i pol godišnje dijete može trčati i poskakivati na prstima. Ono na trenutak može samo stajati na jednoj nozi.
U to vrijeme počinje samostalno osvajati svijet svojim prvim prijevoznim sredstvom – triciklom, što je odlična vježba ravnoteže.
Trogodišnjak se vješto penje stepenicama izmjenjujući nožice. On može stajati sa skupljenim petama, a i skočiti tako. Kratko stoji na jednoj nozi. On se može podići iz čučećeg položaja i držati ravnotežu na svojim prstima.
Njegova položajna kontrola je s tri godine tako razvijena da može hodati i trčati na prstima, pravolinijski hodati te ići i unazad.
Ono može uhvatiti veliku loptu sa rukama ispruženim naprijed bez gubljenja ravnoteže.
U dobi od četiri godine ono stiče snagu i lakoću u korištenju svojih nogu. U toj dobi pokazuje veću mobilnost od trogodišnjaka i bolje koordinira pokrete dijelova tijela u nezavisnim aktivnostima. Izvodi razne majstorije koje zahtijevaju finu ravnotežu i uživa pri tome. Ono dobro balansira na svojim prstima, može skakutati skupljenih nogu, hodati, a i skočiti tako s male uzvisine do oko pola metra. U to vrijeme u mogućnosti je nositi čašu vode bez prolijevanja. Hvata veliku loptu ručicama lagano savijenim u laktovima. Također pokušava zauzeti položaj za udarac ili bacanje kao stariji. Trči različitim brzinama i može izbjeći oštre kutove te krenuti i zastaviti se brzo.

U petoj godini je u stanju poskočiti na jednoj nozi 4 – 6 koraka, a s pet godina može procupkati na jednoj nozi udaljenost od oko pet metara te nadugo hodati na prstima. Ono može dugo stajati na jednoj nozi, igrajući se „rode“.
Njegovi koraci pri hodu i trčanju postaju duži nego kod djeteta od četvrte godine. Ono može skočiti u dalj i do 80 cm, šutnuti loptu i do 4 m daleko, pretrčati 30 m za manje od 10 sekundi, spretno poskakivati itd.
Prateći pokreti ruku u hodu javljaju se od pete godine (dok su godinu dana ranije naizmjenični pokreti ruku rijetki).

U dobi od šest godina može učiniti sve što i s pet godina samo bolje, tako da pretrči 30 m za manje od 9 sekundi, skoči u dalj do 100 cm, a loptu može šutnuti i do 6 metara daleko. Također može skakutati na jednoj nozi više i duže (13 - 16 puta, a s pet godina 9 - 10 puta, s četiri godine 4 - 8 puta).
Šestogodišnjak je dijete spretno i okretno, primjerene snage što mu omogućuje trčanje, skakutanje, igru i puno toga što čini radost življenja.

Zapamtite da:
trogodišnjak
- može stajati skupljenih peta i skočiti tako
- umije čučati i pridići se iz tog položaja održavajući ravnotežu na nožnim prstima
- hoda tako da u času dodira noge s podlogom teret prenosi od pete na prednju trećinu stopala (hod peta – prsti)
- se penje po stepenicama izmjenjujući noge
- kratkotrajno stoji na jednoj nozi
- vozi tricikl
- gradi toranj od devet kocaka
- imitira gradnju mosta s tri kocke
- crta četverokute i krugove, imitira crtanje križa
- nalijeva vodu u čašu s obje ruke bez prolijevanja
- pomaže pri oblačenju (otkopčava gumbe, oblači cipele)
- se sam hrani
- sam pere ruke
- recitira jednostavne ritmične stihove
- zna svoju dob
- zna da li je dječak ili curica
- puno pita
- se igra s drugom djecom uglavnom „paralelno“, ali se počinje javljati izmjena reda i igračaka
četverogodišnjak
- skakuće na jednoj nozi
- skakuće s dvije skupljene noge
- trči različito brzo i može izbjeći oštre kutove te krenuti i zaustaviti se brzo
- koristi makaze da izreže sliku
- zakopčava odjeću
- imitira konstrukciju „ulaza“ od pet kocaka
- drži olovku s tri prsta (kažiprst i srednjak s jedne strane, a palac s druge strane olovke)
- kada mu se kaže može kažiprstom dotaknuti nos
- kopira križ i kvadar, prepoznatljivo crta čovjeka
- razlikuje linije po dužini (kraća, duža)
- govori rečenicu od četiri riječi
- priča priču
- počinje se orijentirati u vremenu
petogodišnjak
- može dugo stajati na jednoj nozi
- pri hodu se javljaju prateći pokreti ruku (rijetko se vidi u četverogodišnjaka)
- može procupkati na jednoj nozi i do pet metara
- protrči 30 metara za manje od 10 sekundi
- skače u dalj do 4 m udaljenosti
- pri hvatanju (lopte npr.), više se koristi šakama nego rukama u cijelosti
- u igri može koristiti obje ruke nezavisno jednu od druge
- zavezuje vezice na cipelama u mašnicu
- crta trokut prema kopiji
- oblači se i svlači
- razlikuje predmete po težini
- imenuje četiri boje
- tačno broji kovani novac do 10
- igra se domaćinskih igara i u igri traži i igra zamišljene uloge
šestogodišnjak
- može učiniti sve što i petogodišnjak ali bolje, brže i tačnije
- pretrči 30 m za manje od 9 sekundi
- skače u dalj i 100 cm
- šuta loptu do šest metara u dalj
- označava način upotrebe nekog predmeta
- razlikuje lijepo i ružno, jutro i večer, orijentira se u danima sedmice



(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
10.7.2013 1:01:57   
dipl.defektolog
Da li je zagadjenje povezano sa autizmom...mozete dio o tome procitati na linku ispod:
http://www.plivazdravlje.hr/vijesti/clanak/23675/Zagadjenje-povezano-s-autizmom.html

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
10.7.2013 1:04:48   
dipl.defektolog
I na ovom linku takodje mozete procitati o zagadjenju zraka i autizmu...
http://biologija.com.hr/modules/AMS/article.php?storyid=9099

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
19.7.2013 15:57:03   
dipl.defektolog
Navode da su uspjeli da "iskljuce" hromosom koji izaziva Down sindrom:

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/394227/Naucnici-uspeli-da-iskljuce-hromozom-koji-izaziva-Daunov-sindrom

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
7.10.2013 0:12:05   
dipl.defektolog
Odlican link, inovacije vezane za rad sa djecom sa autizmom

http://www.youtube.com/watch?v=nwJsxLOilcc

< Poruku je uredio dipl.defektolog -- 7.10.2013 0:13:46 >

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
27.10.2013 20:52:07   
dipl.defektolog
Dragi roditelji, na sljedecem linku mozete pogledati odlican materijal koji mozete koristiti sa djecom, za poboljsanje grafomotorike :-)
https://plus.google.com/photos/103003649612561484607/albums/5680328949670683473?banner=pwa

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
29.10.2013 7:49:07   
vila_7
IZVORNA PORUKA: dipl.defektolog

Dragi roditelji, na sljedecem linku mozete pogledati odlican materijal koji mozete koristiti sa djecom, za poboljsanje grafomotorike :-)
https://plus.google.com/photos/103003649612561484607/albums/5680328949670683473?banner=pwa


user posted image hvala - imam trogodisnjakinju pa cu joj pokusati dati.

Inace,moja trogodisnjakinja ne zna apsolutno nijednu jedinu pjesmicu, zna tek od neki dan brojati do 5,.....ali zato u 95% slucajeva ce ispravno pokazati koja je LIJEVA a koja DESNA strana, prepricava price, boji unutar linija, zna od druge godine sve boje, vozi pomalo biciklo bez pomocnih kotaca,sama se oblaci i skida,normalno razgovara.... PA onda kontam vjerovatno je ne zanimaju pjesmice i brojanje!? user posted image

P.S. Pocela je nedavno pjevati ali neke svoje pjesme i sto je najsmjesnije tacno ih zapamti i pjeva danima user posted image

< Poruku je uredio vila_7 -- 29.10.2013 7:53:26 >


_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 12:55:59   
dipl.defektolog
Hvala Vam vila_7 sto ste podijelili ove informacije sa nama user posted image . Bas kaos to ste rekli, mozda je ne zanimaju pjesmice, ali ocigledno je da ce imati smisla za stvaranje pjesmice, jer vec kreira svoje user posted image . Jos uvijek je rano da je se forsira sa necim. Drago mi je zainteresirana za motoricke aktivnosti, poput voznje bicikla. Motoricke aktivnosti pospjesuju razvoj govora, pored niz ostalih sposobnosti. Kada budete vjezbali sa njom neke pjesmice, pocnite sa jednostavnim brojalicama (primjer: ringe ringe raja je jako interesantna jer ima pokretne aktivnosti a ujedno i ucenje pjesmice). Ne sumnjam da ce Vasa djevojcica iz dana u dan, mjeseca u mjesec biti sve vise i vise zainteresirana za jos mnoge aktivnosti koje ukljucuju sve aktivnosti. Ukoliko budete zeljeli neke konkretnije savjete, slobodno se javite, jer tu smo zbog Vas roditelja kao i malisana user posted image

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 15:43:12   
milenium

IZVORNA PORUKA: dipl.defektolog


- šuta loptu do šest metara u dalj
- označava način upotrebe nekog predmeta
- razlikuje lijepo i ružno, jutro i večer, orijentira se u danima sedmice



ne moraju sve stavke biti pravilo,odstupanja uvijek postoje.

moj dječak je jako kasno svladao boje dok je djevojčica od moje kolegice znala sve boje sa 2 godine i brojala do deset.

a s loptom mi dječak odlično barata,da se tako izrazim,živimo u kući na 2 kata,i u dobi od 4 godine je najviše volio nabijati loptu nogom preko kuće,pa krene trčati na drugu stranu misleći da ju je nabio preko krova pa da je tamo dočekauser posted image ,al ona mu se za nekih par trenutaka ipak skotrlja natrag dole prema njemuuser posted image

a zanima me kako objasniti djetetu njegov odlazak kod logopeda,kome idemo,tko je logoped,zašto idemo,ubog čega?ima li itko stručan da može na ovo odgovorit?

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 15:55:35   
animagical
moj dvogodisnjak uredno zna sve boje, broji do 20, jedno 15 pjesmica, prepricava price, zna odnose lijevo-desno, sam se obuva i izuva, oblaci duksericu...ali dijete ne zna da jedeuser posted image ne mislim to doslovno, naravno...ali ako imate ikakve prijedloge na koji nacin uvesti vec velikog djecaka u normalnu ishranu, da bi on samostalno nesto pozelio pojesti, pomozite...svaka ideja dobro dosla, a mislim da sam pokusala sve sto sam ikada cula i procitala...mi trenutno ne forsiramo previse, ni kolicinom ni izborom hrane, samo da bi ti obroci bili koliko toliko dobrovoljni...bas ima otpor prema hrani... dijete ne voli da jede, pomozite.

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 16:10:46   
Hannica
Moji dvogodisnjacai nista ne pricaju,a ni Hana ( 4 pune godine) ne zna sve ovo sto animagical nabroja. user posted image user posted image
I plus ne jedu.user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 16:22:13   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: Hannica

Moji dvogodisnjacai nista ne pricaju,a ni Hana ( 4 pune godine) ne zna sve ovo sto animagical nabroja. user posted image user posted image
I plus ne jedu.user posted image

user posted image user posted image user posted image izvini meni smijesnouser posted image user posted image user posted image previse si kriticna...bar ja tako mislim.

emir drobi..ne zna ni jednu pjesmicu, broji do 5 smisleno, a onda ide 10, 20, 40, lijevo i desno user posted image  (veze nema), zna obuci tene i skinuti..pricu prica tako sto pjevusi story time..nesto prica ne povezano i kaze  Čica miČa

I jede sam i sve hoce SAM da radi...Svaka radnja pocinje sa JA CU...user posted image user posted image ..SAM...user posted image

I da, emiru je 2 godine i 3 mjesecauser posted image

< Poruku je uredio Skvo RR -- 6.11.2013 16:24:08 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 17:52:14   
animagical
vi meni nista niste pomogle i u tu svrhu bjezite s teme, nosio vas vraguser posted image ja o nejelu, one o pjesmicama...poenta je bila ad su pjesme nebitne, kad se kasika mrziuser posted image

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 18:26:33   
Hannica

IZVORNA PORUKA: animagical

vi meni nista niste pomogle i u tu svrhu bjezite s teme, nosio vas vraguser posted image ja o nejelu, one o pjesmicama...poenta je bila ad su pjesme nebitne, kad se kasika mrziuser posted image

Tudja muka uvije manja,tudja sreca uvijek veca.
Sto bi rekao Andric... user posted image user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 18:43:17   
aidana

IZVORNA PORUKA: Hannica

Moji dvogodisnjacai nista ne pricaju,a ni Hana ( 4 pune godine) ne zna sve ovo sto animagical nabroja. user posted image user posted image
I plus ne jedu.user posted image


Moj samo jede user posted image ostalo nista. Doduse on ima tek godinui po ali nije jos rekao ni jednu jedinu rijec, ni mamauser posted image ne znam kad je vrijeme da se pocnem brinuti. Vidim da sve razumije ali, samo prstom pokazuje sta hoce.
Animagical, masallah imas napredno dijeteuser posted image

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 19:27:53   
ladyblue RR
imam mercedes, kuću, brod, vikendicu....ne prodajem ništa, no se Falim user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Just because it's a bad idea, doesn't mean it's not going to be a good time!

(odgovor članu aidana)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 19:44:25   
canim
animagical ti njega od septembra u skolu upisi, sto da dangubi bezveze user posted image

(odgovor članu ladyblue RR)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 20:40:03   
animagical
meni jos niko nije ni pokusao odgovoriti kako da ovako zahtjevno i radoznalo dijete animiram da jede...za ove sto misle da se hvalimuser posted image neka radije pitaju nekoga ko je proveo vise od pet minuta s njim, npr moju konu...ne preseravam, dijete je fakat kao navijeno, ali nece da jede...meni problem, vama sega.

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 20:51:59   
canim
Pa za to ti i nema neki poseban recept, ja sam dobivala hiljadu nekih savjeta i cudjenja kako to moje djete nece da jede supice, pire, corbice i slicne stvari "...pa sva djeca to vole" user posted image ...i tako...idi na temu mali odbijaci hrane, ovdje ces slabo dobiti savjet tog tipa.

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 20:57:41   
animagical

IZVORNA PORUKA: canim

Pa za to ti i nema neki poseban recept, ja sam dobivala hiljadu nekih savjeta i cudjenja kako to moje djete nece da jede supice, pire, corbice i slicne stvari "...pa sva djeca to vole" user posted image ...i tako...idi na temu mali odbijaci hrane, ovdje ces slabo dobiti savjet tog tipa.

ma tu temu cesljam od kad je poceo s dohranomuser posted image mislila sam na neki strucni savjet, jer dijete govorom, zapazanjem i interesovanjima ide daleko ispred svojih vrsnjaka, tesko mu je zadrzati paznju na bilo cemu jer on uvijek dalje, vise, drugacije... jednostavno nije od one djece koja su u stanju pet minuta presjediti dok ja pijem kafu...on ce radije skakati, sve cackati i o tome pricati sto na sat, opisujuci, zapitkujuci...a hrana mu nikako nije zanimljiva, cak ni kad ga pustim da kuha sa mnom... zanima me jesam li ja nesto pogrijesila u odgoju? sasvim je zdrav, nema nikada upale krajnika, usiju, gripe...pokusali smo davati sve sto smo ikad culi za poboljsanje apetita...ne znam vise sta da radim, ali nije mi normalno da se dorucak ne pojede do popodnevnog spavanja. za supice, pire, umake, hrenovke i sve sto djeca vole on kaze da je odvratno i bljak, pa glumi da ce povratiti, pa laze da ga boli stomak, da mora doktoru...sve, samo da ne jede. vise mi je muka od svega.

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 21:03:05   
Medić*
Animagical a da ga pustis da ne jede jedan dan. Nemoj ga apsolutno nicim nuditi mozda sam zatrazi. Stavi ti na sto, negdje na vidiku neku vocku, kriskice hlejba, meso, povrce i sl. Ali ga nemoj nuditi. Mozda ogladni guzara.

Kad vidis da je nervozan, ti sjedi i jedi. Mozda pridje i on, uzme sta hoce. Probaj.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 21:07:06   
animagical
pustila sam ga jednom dva dana..obroke smo nudili, on odbije ili proba zalogaj dva, mi ok i vratimo u kuhinju...na kraju je par sati plakao od gladi, ali i dalje nije htio da jede...problem je jos izrazeniji kada jako ogladni, pa od nervoze neceuser posted image razmisljam i o djecijem psihologu, bez sale

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 21:10:39   
canim
Taj savjet pusti da izgladni pa da vidis kako ce traziti sam da jede kod mene nikad nije palio user posted image

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 21:11:26   
teacher75

IZVORNA PORUKA: canim

Taj savjet pusti da izgladni pa da vidis kako ce traziti sam da jede kod mene nikad nije palio user posted image

ni od mene - sa lanom

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
6.11.2013 21:13:25   
animagical

IZVORNA PORUKA: teacher75


IZVORNA PORUKA: canim

Taj savjet pusti da izgladni pa da vidis kako ce traziti sam da jede kod mene nikad nije palio user posted image

ni od mene - sa lanom

zene drage ja od kajgane pravim medu i macuuser posted image ali nista ne pomaze...stid me reci, pustila sam da ga stare zene obrisu truleksom oko ustauser posted image kazu i to pomazeuser posted image

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *