|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 7 [8] 9   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
8.11.2013 19:04:22   
dipl.defektolog
POstovana,

Postovana milenium,
Zamolila bih Vas da navedete koliko je Vasem djecaku sada godina? Ukoliko su njemu 4 godine, kako sam shvatila, najbolje bi bilo da mu pojasnite da idete kod osobe koja ce da ga nauci kako na pravilan nacin da izgovara. Da bi shvatio sta je to pravilan nacin izgovaranja, dijete treba biti svjesno da neke slogove ne izgovara na pravi nacin. Takodje, treba dijete pohvaliti sto se tice njegovog izgovora ostalih glasova, ali naglasiti da moze jos bolje da izgovara taj sa kojim ima problem. Djeca u dobi od 4 godine jako su osjetljiva i razumiju sve sto im se kaze, na nacin da se to ipak svede na njihov nivo. Bespotrebno je govoriti djetetu da ide na jedno mjesto koje mu je drago pa ga odvete kod logopeda. Na taj nacin dijete gubi povjerenje u vas. Dovoljno je objasniti gdje i zasto idete, da ce taj strucnjak govoriti pojedine rijeci a da ce dijete ponavljati, te da ce pregledati odredjene slikovnice i imenovati likove na njima. Da ce crtati i bojiti, jer sve se to i kod logopeda radi, tako da dijete ima predstavu o tome sta ga ceka. Ukoliko se pokaze jako dobro, nakon prvog odlaska kod logopeda, trebali biste da ga pohvalite da je bio jako dobar i mozda cak motivisete ga necim njemu omiljenim. Bilo da se radi o omiljenoj aktivnosti, igracki ili hrani, ali svakako da se osjeca nagradjen za nesto sto je uradio odlicno.
Nadam se da sam uspjela odgovoriti na Vase pitanje, a ukoliko ste mislili na nesto drugo, molim Vas da se ponovo javite. Do tada puno srece i do sljedeceg pisanja veliki pozdrav Vama i Vasem djecaku user posted image

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
8.11.2013 19:18:56   
dipl.defektolog
Postovana animagical,

Procitala sam sve komentare i vidim da ste zaista razne metode pokusali da koristite kako bi dijete uspjeli da navedete na hranu. Zao mi je sto sve to prozivljavate, jer znam da nije jednostavno kada dijete nece da jede, a jos na to sve dodatno je nervozno, a Vi kao majka znate da je to zbog toga jer je gladan.
Nisam procitala nigdje da li ste pokusali da nekoga od ukucana ili djetetu bliskih osoba zamolite da pokusa da dovrsi obrok? Djeca su mala inteligentna bica, koja nekada istrazuju granice nasega strpljenja. Vi pokusavate zaista gotovo pa sve i vidim ne ide.
Pokusajte dati nekome da ga nahrani, ali ne u Vasem prisustvu.
Pokusajte njemu da date kasikicu u ruku i zdjelicu sa hranom dok sjedi u hranilici. U pocetku ce cjerovatno vise da se igra sa hranom, da je razmazuje ali moguce i da ce pokusati sam da stavi zalogaj u usta.
Pokusajte da ga ostavite jedan dan na cuvanje kod osoba od povjerenja a koj su djetetu bliske i neka oni naprave rucak za dijete. Nekada zaista i drugo okruzenje dosta pomaze. I ovdje bi pozeljno bilo da niste Vi u istoj prostoriji gdje se dijete nalazi dok treba da jede.
Ukoliko imate nekoga jako bliskog, ko ima dijete uzrasta 6 ili vise godina, pokusajte tom djetetu objasniti da jede uz prisustvo Vaseg malisana, i da povremeno da zalogaj Vasem djetetu. Takodje, mozete improvizirati da dok sestogodisnjak jede, na hranilici Vaseg malisana bude smoki ili neka hrana koju ce mozda sam uzeti posmatrajuci drugo ili dugu djecu kako jedu.
Ukoliko ni jedan odo ovih savjeta ne pomogne, svakako se javite ljekaru, kako bi pregledao usnu supljinu kao i zdrijelo kod Vaseg malisana.
Ukoliko nesto imate za dodati a nije za javnost, slobodno mi se mozete javiti i u privatnoj poruci jer cilj nam je da Vam pomognemo.
Ocekujem Vas odgovor.
Veliki pozdrav Vama i Vasem malisanu user posted image

< Poruku je uredio dipl.defektolog -- 8.11.2013 19:20:25 >

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
8.11.2013 19:33:02   
dipl.defektolog
Postovana Hannica,

Razumijem Vasu zabrinutost kada procitate neke komentare. Nemojte nikada da poredite Vasu djecu sa drugom. Svako dijete individua je za sebe i razvoj nije isti kod svakog djeteta. Neko dijete ce prohodati sa 9 mjeseci dok ce drugo izmedju 12 i 13. To nikakav problem nije. Vasa ce Hana mozda biti napredna u nekim drugim igrama a ne u pjesmicama, bojama ili slicno. Svakako da trebate obratiti paznju na kompletan razvoj, ali nikako da se pretjerano brinete ako Vase dijete nij naucilo neku pjesmicu koju drugo dijete vec odavno zna.
Sto se tice VAsih dvogidisnjaka, ovdje bih se malo zadrzala. Pokusajte sami sebe da testirate na sljedeci nacin:
Kada jedan od njih zeli vodu, kako reaguju? Dodju do bocice sa vodom? Pokazu na vodu? Mimikom daju do znanja da zele vodu? Ili sta vec?
Kakva je Vasa reakcija? Da li Vi dodate vodu ili kazete punu recenicu: "Zelis vodu"
Nadam se da cete shvatiti poentu ovih mojih pitanja. Nekada roditelji, nesvjesno, pomazu djetetu oko "snalazenja" na nacin da dosta toga rade za dijete.
Ako dijete zeli vodu i pokaze, dodirne vodu ili samo place, Vi morate biti taj ko ce ih podstaci na govor. Zasto da dijete govori, ako ima sve oko sebe sto mu je potrebno?
Ukoliko dijete za cuclu kaze dada ili bilo sta drugo, Vi treba svaki puta da kazete cucla ili duda, kako je vec nazivate. Kada dijete opet kaze "dada", Vi mu kazete "reci duda" ili "ovo je duda"...
Jednostavan primjer Vam navodim, kako biste obratili paznju i Vi a i Vasi ukucani koji su cesto sa djecom, da li podsticu djecu na govor, ili im je "sve kao na dlanu".
Nadam se da cete shvatiti sta zelim da kazem, a postovana Hannica, radovala bih se Vasem komentaru na moj odgovor.
Veliki pozdrav Vama i Vasim malisanima user posted image

< Poruku je uredio dipl.defektolog -- 8.11.2013 19:35:45 >

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
8.11.2013 19:42:09   
dipl.defektolog
Dragi roditelji,

Ja Vas iskreno molim za razumijevanje sto se tice cekanja na moj odgovor. To se rijetko dogodi, ali ipak se desi. Zaista pratim sva pitanja koja postavljate, ali ponekada sam sprijecena odmah odgovoriti zbog dodatnih obaveza koje imam. Ovu kao i temu "Rana stimulacija" sam otvorila cisto zbog Vas dragi roditelji, da biste imali negdje da zatrazite savjet i misljenje stucnjaka a koji se ne naplacuju. S toga Vas jos jednom molim da imate malo strpljenja. Svako Vase pitanje, shvatam ozbiljno i nema potrebe za komentarima koji ce neke roditelje demoralisati za buduce postavljanje pitanja. Nadam se da cete i dalje nastaviti da citate ove teme i da saljete pitanja. Budite slobodni i pitajte sve sto Vas zanima a tice se razvoja djece.
Veliki pozdrav za sve koji prate ove teme user posted image

< Poruku je uredio dipl.defektolog -- 8.11.2013 19:43:19 >

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
8.11.2013 20:41:24   
animagical

IZVORNA PORUKA: dipl.defektolog

Postovana animagical,

Procitala sam sve komentare i vidim da ste zaista razne metode pokusali da koristite kako bi dijete uspjeli da navedete na hranu. Zao mi je sto sve to prozivljavate, jer znam da nije jednostavno kada dijete nece da jede, a jos na to sve dodatno je nervozno, a Vi kao majka znate da je to zbog toga jer je gladan.
Nisam procitala nigdje da li ste pokusali da nekoga od ukucana ili djetetu bliskih osoba zamolite da pokusa da dovrsi obrok? Djeca su mala inteligentna bica, koja nekada istrazuju granice nasega strpljenja. Vi pokusavate zaista gotovo pa sve i vidim ne ide.
Pokusajte dati nekome da ga nahrani, ali ne u Vasem prisustvu.
Pokusajte njemu da date kasikicu u ruku i zdjelicu sa hranom dok sjedi u hranilici. U pocetku ce cjerovatno vise da se igra sa hranom, da je razmazuje ali moguce i da ce pokusati sam da stavi zalogaj u usta.
Pokusajte da ga ostavite jedan dan na cuvanje kod osoba od povjerenja a koj su djetetu bliske i neka oni naprave rucak za dijete. Nekada zaista i drugo okruzenje dosta pomaze. I ovdje bi pozeljno bilo da niste Vi u istoj prostoriji gdje se dijete nalazi dok treba da jede.
Ukoliko imate nekoga jako bliskog, ko ima dijete uzrasta 6 ili vise godina, pokusajte tom djetetu objasniti da jede uz prisustvo Vaseg malisana, i da povremeno da zalogaj Vasem djetetu. Takodje, mozete improvizirati da dok sestogodisnjak jede, na hranilici Vaseg malisana bude smoki ili neka hrana koju ce mozda sam uzeti posmatrajuci drugo ili dugu djecu kako jedu.
Ukoliko ni jedan odo ovih savjeta ne pomogne, svakako se javite ljekaru, kako bi pregledao usnu supljinu kao i zdrijelo kod Vaseg malisana.
Ukoliko nesto imate za dodati a nije za javnost, slobodno mi se mozete javiti i u privatnoj poruci jer cilj nam je da Vam pomognemo.
Ocekujem Vas odgovor.
Veliki pozdrav Vama i Vasem malisanu user posted image

veliko hvala na brzom odgovoru! usput, izvinjavam se za zatrpavanje ovako ozbiljne teme malo nepotrebnim postovima. djecak je svakim radnim danom na cuvanju kod nane, a ona ima iste probleme da ga nahrani kao i ja...kao i dedo, drugi nana i dedo, tetka i tetak, moje prijateljice...takodjer ga veoma cesto u vrijeme obroka vodim kod sestrica koji ima 4 godine...sestric jede, moj sin govori da je sve odvratno...meni iskreno djeluje kao da ispituje granice, a da je shvatio sta mene i muza kao roditelje najvise zulja. tesko je gledati dijete gladno, posebno znajuci da je to jako inteligentno malo bice koje mnoge stvari jako brzo shvata. pokusali smo i obroke u drustvu vrsnjaka iz ulice, s kojima provodi dosta vremena...nikakav pomak. nedavno smo isli pedijatru na redovnu kontrolu, sasvim ja zdrav, cak i prilicno napredan visinom i tezinom za svoj uzrast, cak i uz ovako oskudne obroke. da li mislite da bi nam vrtic pomogao? to mi je posljednja ideja koju jos nismo probali... sto se tice slatkisa i grickalica koje predlazete da mu pokusam dati, da bi sam jeo, to nije nikakav problem, jer on smoki uredno jede iz vrecice, cak ni mrvu ne prospe...zna da jede, samo na zeli. smoki je usput jedina grickalica koju uopste voli...nevjerovatno mi je da dvogodisnjak ne voli cokoladu, monte, stapice ili bilo stauser posted image da li je ipak moguce da je problem s apetitom za pedijatra? odvela bih ga nekom specijalisti, ali ne znam gdje, ni kome. inace iz Sarajeva sam, djecak ima 26 mjeseci.

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
8.11.2013 22:53:11   
dipl.defektolog
Iskrena da budem, raduje me kada citam postove ovako briznih roditelja, kao sto ste Vi. Kako sami rekoste, vrtic jos niste probali. Mozda ne bi bilo lose da pokusate da ga ukljucite u neki vrtic, narocito ako imate neko poznanstvo sa odgajateljima. Da im pojasnite o cemu se radi, pa za pocetak po 4h, a nakon 7 dana da ostaje po 8h u vrticu. Socijalizacija je jako bitna a ona najbolje rezultate daje u vrticu sa grupom vrsnjaka. Svi mi volimo biti sa svojom generacijom, pa tako je i sa djecom. Oni vole da imitiraju i ne osjecaju se lijepo ako zbog necega odstupaju od druge djece. Kada svi budu rucali ili jeli uzinu, nakon nekoliko dana, moguce je da ce se on osjecati neugodno, ako ne radi isto kao druga djeca. Bar ce ga odgajateljice primorati da sjedi za stolom dok ostala djeca jedu, pa nema veze sto on nece jesti, pravila se moraju postovati i dobro da je tako. Postoji mogucnost da ce nakon odredjenog perioda on poceti jesti iz svog tanjirica. Pretpostavljam da bi mu odgajateljice svaki puta servirale njegov obrok, bez obzira da li ce ga jesti ili ne.
Opet ponavljam, zao mi je sto prolazite sve to sa njim, ali kada ste toliko metoda pokusali, voljela bih da ga jos i u vrtic pokusate ukljuciti. Ako ni tu ne uspije da prihvati hranu i obroke, ponovo se javite da Vam dam dodatne savjete kao i smjernice gdje dalje da idete.
U svakom slucaju, voljela bih da me informisete o rezultatima. Zelim Vam puno uspjeha, jer zasluzili ste ga, nakon toliko truda user posted image

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
9.11.2013 17:00:08   
Hannica

IZVORNA PORUKA: dipl.defektolog

Postovana Hannica,

Razumijem Vasu zabrinutost kada procitate neke komentare. Nemojte nikada da poredite Vasu djecu sa drugom. Svako dijete individua je za sebe i razvoj nije isti kod svakog djeteta. Neko dijete ce prohodati sa 9 mjeseci dok ce drugo izmedju 12 i 13. To nikakav problem nije. Vasa ce Hana mozda biti napredna u nekim drugim igrama a ne u pjesmicama, bojama ili slicno. Svakako da trebate obratiti paznju na kompletan razvoj, ali nikako da se pretjerano brinete ako Vase dijete nij naucilo neku pjesmicu koju drugo dijete vec odavno zna.
Sto se tice VAsih dvogidisnjaka, ovdje bih se malo zadrzala. Pokusajte sami sebe da testirate na sljedeci nacin:
Kada jedan od njih zeli vodu, kako reaguju? Dodju do bocice sa vodom? Pokazu na vodu? Mimikom daju do znanja da zele vodu? Ili sta vec?
Kakva je Vasa reakcija? Da li Vi dodate vodu ili kazete punu recenicu: "Zelis vodu"
Nadam se da cete shvatiti poentu ovih mojih pitanja. Nekada roditelji, nesvjesno, pomazu djetetu oko "snalazenja" na nacin da dosta toga rade za dijete.
Ako dijete zeli vodu i pokaze, dodirne vodu ili samo place, Vi morate biti taj ko ce ih podstaci na govor. Zasto da dijete govori, ako ima sve oko sebe sto mu je potrebno?
Ukoliko dijete za cuclu kaze dada ili bilo sta drugo, Vi treba svaki puta da kazete cucla ili duda, kako je vec nazivate. Kada dijete opet kaze "dada", Vi mu kazete "reci duda" ili "ovo je duda"...
Jednostavan primjer Vam navodim, kako biste obratili paznju i Vi a i Vasi ukucani koji su cesto sa djecom, da li podsticu djecu na govor, ili im je "sve kao na dlanu".
Nadam se da cete shvatiti sta zelim da kazem, a postovana Hannica, radovala bih se Vasem komentaru na moj odgovor.
Veliki pozdrav Vama i Vasim malisanima user posted image


Zahvaljujem na odgovoru, iskreno nisam ga ocekivala jer sam samo se samo kratko nadovezala na post od animagical. user posted image

Pocet cu od blizanaca... Jucer su napunili dvije godine i njihov rijecnik je ogranicen na par rijeci, mama, babi, beba. Ponekad ponove neku rijec za manom, al samo tada i vise nikad, jednostavno nece da pricaju. Sve razumiju ali ne govore,ako im kazem da donesu nesto oni to uredno odrade, ako kazem da idemo vani oni trce da pripreme obucu, prsluk... znaci sve razumiju, ali ne pricaju. Ako im kazem da kazu na pr. Hana oni pokazuju rukicom na nju i kazu evo ga.Medjusobno komuniciraju na nekom svom jeziku koji ni ja ne razumijem. Negdje sam procitala da blizanci cesto ne propricaju rano, posebno u slucajevima kada razviju taj, neki, svoj jezik za medjusobnu komunikaciju.
Kada jedno od njih nesto zeli, uglavnom me uzmu za ruku i odvedu do toga sto zele i pokazu rukicom, ako zele vodu ili mlijeko onda pokazuju u pravcu kuhinje, ja , naravno, moram nabrajati, da li zelis vodu, mlijeko, sok, hranu ili sta vec, kada pogodim ili ne pogodim oni to potvrde pomjeranjem glave u odrednjenom pravcu.user posted image
Da budem iskrena, ja nisam mnogo brinula oko toga sto ne pricaju,uvijek sam to pripisivala lijenosti. Moja mama kazeda sam i ja kasnije pogovorila u odnosu na brata i sestre.
Mozda bih ipak trebala vise brinuti????

Mene vise brine Hana, ali ne to sto ne zna dovoljno pjesmica ili sto ne zna brojati kao njeni vrsnjaci, mene brine to sto ona uma 4 god i 3 mjeseca a jos uvijek mnogo rijeci ne izgovara pravilno. Slova pojedinacno uglavnom izgovara dobro, ali kada treba neku rijec da kaze ona slova izmjesa, vrlo cesto slovo V Je L, i suprotno,L je J i sl.Slovo R je tek prije 10-ak dana naucila izgovarati, i svki put kada ga izgovara bas se primjeti da se trudi oko njega i da ne ide bas glatko, ali ok je.
Posebno kada je nesto uzbudjena i kada mi nesto prepricava to zvuci grozno, ja je razumijem, ali da neko nepoznat to slusa ne vjerujem da bi ista shvatio.
Ja ispravljam po cijeli dan, rastavlajmao rijeci na slogove,uz malo vjezbe uspije ona to savladati, ali kasnije opet po svome. Moram naglasiti da mi ukuci ne tepema djeci, normalno razgovaramo s njima.
Jos jedna vrlo bitna stvar je i to da ona skoro da nema gornjih zubica(jedinica i dvice), moguce da i zbog toga teze izgovara neke glasove,odnosno rijeci.user posted image
Mene zanima da li bi mi nju trebali odvesti logopedu ili da jos malo pricekamo s obzirom da u poslijednje vrijeme, zaista, vidim napredak.user posted image
Unaprijed hvala naodgovoru.
Izvinjavam se ako ima puno gresaka u postu, tipkam s tableta pa mi se tesko stalno vracati da ispravim.user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
11.11.2013 15:00:16   
dipl.defektolog
Hvala na detaljnijem opisu Vasih malisana, jer od velikog je znacaja pa sada imam predstavu otprilike kakvi su oni a kakva je Hana.
Da bi se govor poceo razvijati, neophodno je razumijevanje istog. Odlicno je sto ste primijetili da oni sve razumiju sto im kazete. Sasvim normalno je i to da oni imaju jedan vid "svoje komunikacije" koju ne mozete razumjeti. Kako sam vec prethodno opisivala, pokusajte da ih malo forsirate na govor. Kada zele vodu, dodjite sa njima do vode, naspite je u casicu/bocicu i trazite da Vas dijete gleda dok govorite voda. Pokusajte da mu kazete ali obavezno kratko i jasno: "Kazi voooodaaaa". Djeci je lakse ponavljati kada malo slogove razvucemo, nego kada brzo pricamo. Najbolje sve se odvija kroz igru. Igrate se i pokusate da imenujete jednostavne stvari. Pocnite od imitiranja zivotinja koje vidite na slici, ali opet jednostavnije: krava kaze "muuuuuu", pas kaze "avav" i slicno. Probajte da ih ukljucite u tu imitaciju. Neka im djeluje kao igra.

Sto se Hane tice, istina je da se ne trebate brinuti dok dijete ne navrsi 4 godine. Do tada je neka fizioloska faza razvoja govora. Kako ste naveli da povremeno glasove V i L zamijeni, to je klasicna substitucija (zamjena) glasova. Treba se vjezbati i zaista nije zabrinjavajuce. Odlicno sto ste napomenuli da nema zubice, to dodatno otezava razumijevanje njeanog govora osobama koje nisu uvijek sa njom u kontaktu. Glas R je naucila izgovarati a to je jedan od tezih glasova, sto znaci da ce ona sve nauciti izgovarati ali treba malo vremena i vjezbica. Pokusajte i Vi sa njom da neke slike gledate i imenujete ih, narocito one slike koje imaju glasove koje ona mijenja, ali polako ih izgovarajte i kako sam ranije pomenula, „razvlacite“ te rijeci. NA taj nacin ce vas ona lakse izimitirati. Npr: laaaaaav (razvucete glas a); laaaalaaaa; luuuuulaaaaa; voooooz i slicno. Prvo vjezbate taj glas koji mijenja da bude na pocetku rijeci, zatim nakon nekog vremena na kraju rijeci, a poslije da bude i u sredini rijeci.
Obzirom na njene godine, zaista stanje nije nimalo kriticno ali ne bi bilo lose da ipak odete kod logopeda, cisto da se konsultujete. On ce Vam dati odredjene smjernice i savjete i mozda nakon tri mjeseca ponovo naruciti na kontrolu da vidi da li ste napredovali. Ne sumnjam da ce biti pomaka ali ipak otidjite.
Bilo bi mi drago da se nakon sto odlucite sta cete napraviti, jos jednom javite.
Do tada, saljem Vam veliki pozdrav i user posted image .

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
19.11.2013 9:38:30   
dipl.defektolog
Postovani roditelji,

Saljem vam link o autizmu-sajt posvecen autizmu i hiperkinetskom poremecaju:

http://autizamiadhd.wordpress.com/page/4/

Nadam se da cete pronaci nmeke zanimljive informacije.
Veliki pozdrav user posted image

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
24.11.2013 10:27:33   
dipl.defektolog
Na linku ispod mozete pronaci tekst koji pise o temi:
"Kako pomoci djetetu ciji se govor razvija usporeno"

http://www.decjisajt.rs/magazin/logoped/beba-dete-govor-stimulacija-vezbanje-logoped/v-37

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
28.11.2013 8:51:53   
bozijidar
Zdravo, ja imam bebu od 8,5 mjeseci. Ono sto mene brine je sto se samostalno ne posjeda. Kada je ja stavim da sjedi to je veoma stabilno. Puze vojnicki, ponekad zauzima cetveronozni polozaj. Do kada je granica za samostalno posjedanje bebe I da li postoje neke vjezbe kojima joj mogu pomoci?

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
28.11.2013 12:31:17   
dipl.defektolog
Postovana,

Zamolila bih Vas da odete na forum koji vodim a mozete ga pronaci na ovom linku:
http://www.ringeraja.ba/forum/m_1342896/mpage_3/key_/tm.htm

Tamo sam vec odgovarala na slicna pitanja pa cete u tim tekstovima pronaci odgovor i na Vas upit.
Takodje, ukoliko budete imali dodatnih pitanja, ili potrebu za nekim pojasnjenjem, slobodno se javite bez ustrucavanja.

Veliki pozdrav za Vas i bebicu user posted image

< Poruku je uredio dipl.defektolog -- 28.11.2013 12:32:35 >

(odgovor članu bozijidar)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
28.11.2013 12:55:35   
dipl.defektolog
Postovani roditelji,

Na sljedecem linku, mozete procitati neke zanimljivosti o "Umirujućoj hrani za hiperaktivnu djecu"

http://www.lepotaizdravlje.rs/moja-beba/zdravlje/ishrana/umirujuca-hrana-za-nemirnu-i-hiperaktivnu-decu/

Veliki pozdrav user posted image

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
29.11.2013 19:22:38   
dipl.defektolog
Postovani roditelji,

Na sljedecem linku mozete procitati pricu pod nazivom: "Dete sa posebnim potrebama i vrtić – da ili ne?"

Ukoliko imate pozitivna ili negativna iskustva koja su vezana za vrtic, mozete ih podijeliti sa nama
Veliki pozdrav vama i vasim malisanima user posted image

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
13.12.2013 14:55:46   
dipl.defektolog
Dragi roditelji,

Mislim da o ovome nisam pisala, pa mozete procitati ispod zanimljivost koje se ticu pracenja djeteta i reagovanja na vrijeme, ukoliko se pojave neke sumnje:

Pratite razvoj vašeg djeteta i reagujte na vrijeme

Normalno“ je da postoji raspon (opseg), ali i tendencija da se prati redosljed. Očekuje se da se određene vještine pojave više ili manje u godinama opisanim ispod. Evo nekoliko od mnogo miljokaza tipičnog razvoja, koje dijete treba da dostigne u prvoj godini života i kasnije.

Do 3. mjeseca

Do 6. mjeseca

Do 12. mjeseca

Poslije 12. Mjeseca

3.mjesec života

Motorne vještine

• Da podigne glavu i grudi kada leži na stomaku;

• Da okrene glavu na jednu i na drugu stranu kada leži na stomaku;

• Prati očima objekat ili osobu koja je u pokretu;

• Da uhvati zvečku kada joj se da;

• Da mrda i šutira rukama i nogama;

Senzorne i misaone sposobnosti (vještine);

• Da okreće glavu ka svjetlosti i bojama;

• Okreće se ka zvuku ljudskog glasa.

• Raspoznaje dojku ili flašicu;

• Reaguje na zvuk zvečke ili zvona:

• Jezičke i socijalne vještine;

• Proizvodi zvuke gukanja i gurglanja;

• Da se smije kada se i drugi smije;

• Da plače kada je gladno, uplašeno ili mu nešto smeta;

• Da se umiri na zvuk umirujućeg glasa ili u naručju

6.mjesec života

Motorne vještine

• Da drži čvrsto glavu, dok sjedi uz vašu pomoć;

• Da poseže za predmetima i da ih hvata;

• Da se igra sa svojim prstima na nogama;

• Da pridržava flašicu dok ga hranite;

• Da istražuje predmete stavljajući ih u usta i bacajući ih;

• Prebacuje predmete iz jedne u drugu ruku;

• Zauzima sjedeći položaj kada ga hvatate za ruke;

• Sjedi samo uz malu pomoć;

• Valja se;(rola se)

• Skakuće kada ga držite u stojećem položaju;

Senzorne i misaone sposobnosti:

• Otvara usta za kašiku;

• Imitira poznate aktivnosti koje obavljate;

Jezičke i socijalne vještine:

• Brblja i proizvodi zvuke kao da pjeva;

• Prepoznaje poznata lica;

• Smije se i ciči sa oduševljenjem;

• Vrišti ako je uzbuđeno;

• Smije se sebi u ogledalu

12.mjesec života

Motorne vještine:

• Pije iz šolje uz pomoć;

• Hrani se samo prstima i hvata palcem i kažiprstom male predmete;

• Pokazuje prvim prstom;

• Stavlja male kocke u kutiju i vadi ih iz kutije;

• Spaja dvije kocke;

• Dobro sjedi bez pomoći;

• Puzi na rukama i nogama;

• Povlači se da ustane ili pravi korake držeći se za namještaj;

• Stoji samo momentalno;

• Hoda dreći se jednom rukom

Senzorne i misaone vještine:

• Kopira zvuke i akcije koje Vi pravite;

• Odgovara na muziku pokretima tijela;

• Pokušava da izvrši jednostavne ciljeve (gledanje i puzanje do igračke);

• Prati objekat koji je pao (npr.padanje kašike sa stola);

Jezičke i socijalne vještine:

• Brblja, ali da to liči na govor;

• Ima prvu riječ;

• Prepoznaje imena članova porodice;

• Pokušava da „govori“ sa Vama;

• Reaguje ako se neko uzbudi, uzbudjenjem ili plakanjem;

• Pokazuje povezanost prema poznatom odraslom;

• Pokazuje zebnju (strah) prema nepoznatima;

• Pruža ruke kada hoće u naručje;

• Razumije jednostavne naredbe

Preuzeto sa: http://edukacija-rehabilitacija.org/pratite-razvoj-vaseg-deteta-i-reagujte-na-vreme/

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
18.12.2013 8:40:02   
vila_7
E ovako, uz dopustenje prijateljice , molim za savjet u vezi njenog 10-togodišnjeg sina

Ona vise ne zna kako mu pomoci i ocajna je jer vidi da je dijete jednostavno nesretno bez nekog vidljivog razloga.
Oduvijek je kako ona kaze ters user posted image , i jako jako osjetljiv. Kad se druzi sa djecom smetaju mu sitnice, ni ne voli se druziti sa svakim, najvise se voli igrati sa mackama u dvoristu. Imao je jednog prijatelja s kojim se super igrao 2-3 godine ali je on odselio.
Nista mu nije zanimljivo, jako ga pogodi kad npr. na fizickom vaspitanju ga postave za golmana i ako primi gol-dodje kuci placuci, a opet ako odbrani i djeca ga pohvale - kaze dodje kuci veseo kao leptiric,...u skolu nekad kaze da mrzi ici, misli da nista ne moze nauciti, sve mu je tesko, mrsko, ....
Otkako je bio onaj zemljotres prije 2 godine - uvijek mora neko sa njim spavati u sobi (ili roditelji ili starija sestra). Strasljiv je, sve se vise povlaci u sebe.
Tu gdje ide u skolu, ni razred mu nije najbolji - on je kulturno i njezno dijete a ovi su malo grublji...mislila je da ga prebaci u drugu skolu ali onda on jos gori jer ne zeli ici gdje nikog ne zna.....
Ja sam joj predlagala neku sportsku aktivnost, ali ovdje ima jedna sala koju ne griju tako da i to otpada a drugih nekih aktivnosti ni nema....


_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
9.2.2014 9:52:00   
Anoniman
Imam trogodisnjaka koji jako slabo govori. On ima puno riječi, ali ih ne veze u recenice. Takodje dosta rijeci govori i na engleskom, koji je naucio preko TV-a. Isli smo psihologu, logopedu, oni kazu da je on jako aktivan, da mu je paznja tesko odrziva, ali da su mu kognitivne i motoricke sposobnosti odlicne. Ja sam dosta citala i istrazivala o hiperaktivnosti i autizmu, pa sam pocela sumnjati i na to, medjutim od svih simptoma autizma on ima taj da slabo reaguje kad mu neko nesto prica,ne slusa te , nekako kao da je u svom svijetu, prica nesto svoje, i to je kao sto mi rece logoped i psiholog jedan od simptoma autizma. Takodje rekli su mi, da je dobro sto je on drustven, voli djecu, igra se , osjecajan je, empatican, nije sklon rutinama, opsesijama itd, pa je moguce da je to samo prolazna faza, jer nije konacna dijagnoza autizam, nego element iz autisticnog spektra koji se radom s djetetom, moze uklonit.Interesuje me vase misljenje.

(odgovor članu dipl.defektolog)
  Neposredna veza do poruke: 192
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
3.4.2014 12:59:23   
dipl.defektolog
Postovana,

Nisam bila u prilici ranije da odgovaram zbog odsustva, s toga Vas molim da ukoliko i dalje imate potrebu za savjetom, pitanjima ili slicno, da mi se javite.#
Srdacan pozdrav i user posted image Vam saljem.

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
3.4.2014 13:02:36   
dipl.defektolog
Postovana,

Oprostite na kasnom odgovoru. Mozete li mi reci odakle se javljate, kako bih Vam dala odredjene smjernice? Mozete i u inbox ako zelite.
Srdacan pozdrav za Vas i Vaseg malisana user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
3.4.2014 13:20:24   
vila_7

IZVORNA PORUKA: dipl.defektolog

Postovana,

Nisam bila u prilici ranije da odgovaram zbog odsustva, s toga Vas molim da ukoliko i dalje imate potrebu za savjetom, pitanjima ili slicno, da mi se javite.#
Srdacan pozdrav i user posted image Vam saljem.


Da, prijateljica i dalje ima isti problem sa sinom

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
4.4.2014 13:01:34   
dipl.defektolog
Postovana,

Molila bih da mi u inbox posaljete poruku i navedete iz kojeg grada je prijateljica? To bi mi dosta pomoglo jer znala bih koje tacno savjete mogu da joj preporucim Svidjela mi se ideja koju ste dali za neke sportske aktivnosti, obzirom da se radi o djecaku od 10 godina, to bi jako dobro uticalo na njegov psihomotorni razvoj. Sada je doslo lijepo proljetno nam vrijeme, pa mozda sada da pokusa sa Vasim savjetom. U svakom slucaju, ocekujem privatnu poruku, pa cemo nastaviti razgovarati.
Saljem Vam veliki pozdrav i user posted image

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
4.4.2014 13:04:44   
dipl.defektolog
Postovani roditleji,

Slajem Vam link na kojem mozete procitati Praktične savjete za roditelje dece sa autizmom

http://roditeljsrbija.com/prakticni-saveti-za-roditelje-dece-sa-autizmom/

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
14.8.2014 12:34:22   
dipl.defektolog
Dragi roditelji,
Bit ću odsutna do 01.09.2014. godine. Vaša pitanja i dalje šaljite bez ustručavanja. Svakako ću blagovremeno odgovoriti. Do tada želim vama i vašim mališanima svako dobro i mnogo uživanja u toplim ljetnim danima user posted image

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
18.9.2014 17:08:56   
coturnix
Poštovani,

mom sinu koji će 26.09. napuniti dvije godine je prošle sedmice dijagnosticiran jedan rijedak genetički poremećaj (mislim da je treći registrirani u BiH sa tim sindromom) koji sa sobom nosi mnoštvo simptoma, a neki od njih su problemi s govorom i mogućnost blage retardacije. navela sam samo njih jer se javljam sa željom da me se uputi kome se obratiti za logopeda,defektologa i radne terapije koje su neophodne da bi se izbjegli ili barem ublažili pomenuti simptomi. još prije nego sam znala dijagnozu sam pokušavala doći do logopeda, ali su me najčešće ili direktno odbijali ili prebacivali na druge jer je premali. ne mogu vjerovati da se u sarajevu ne rade nikakve terapije sa djecom mlađom od 3-4 godine..
strahujem da je već kasno jer je evidentno da kasni u psihomotornom razvoju. što se tiče motorike idemo redovno na vježbe, idemo i kod psihologa, ali ja želim i moram raditi s njim više..

hvala unaprijed na odgovoru!

(odgovor članu dipl.defektolog)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: VI PITATE -STRUČNJACI ODGOVARAJU...
19.9.2014 9:28:27   
lulaloo
pisalo se na temi autizam o terapijama za djecu s poteskocama u razvoju:
1. EDUS (za vise detalja pogledaj na facebooku ili njihovoj web stranici)
2. logoped - postoje logopedi u SA koji rade sa djecom dobi 2-3 godine i mislim da za bilo kakav ozbiljniji rad moras se odluciti za privatne casove. Ukoliko zelis kontakt, javi se na pp.
3. Terapijsko jahanje (jahanje.ba)

Samo uporno i sretno :)

(odgovor članu coturnix)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 7 [8] 9   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 7 [8] 9   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *