|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:23:27   
anđelo
5 jezika govorio 100%.Evo još jednom provjerila kod Uzunčarširlija user posted image

a meni je serija zanimljiva upravo zato što mogu da zaključim šta je historijska istina u seriji ,a šta mašta....

jeste naslijedit će ga Selim II pijanica,koji neće biti ni blizu kao njegovi prethodnici.
Osim toga redosljed rađanja djece u seriji nije identičan....djevojčica se trebala roditi 4-ta po redu,a ne druga.Dok drugo dijete treba biti dječak ali sa manom,tj imao je grbu na leđima....



_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:26:17   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: anđelo

5 jezika govorio 100%.Evo još jednom provjerila kod Uzunčarširlija user posted image

a meni je serija zanimljiva upravo zato što mogu da zaključim šta je historijska istina u seriji ,a šta mašta....

jeste naslijedit će ga Selim II pijanica,koji neće biti ni blizu kao njegovi prethodnici.
Osim toga redosljed rađanja djece u seriji nije identičan....djevojčica se trebala roditi 4-ta po redu,a ne druga.Dok drugo dijete treba biti dječak ali sa manom,tj imao je grbu na leđima....




eto i to me nervira....
zato ne gledam...
user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:28:24   
Bihter
Dali netko zna gdje da potrazim seriju Sulejman velicanstveni i poslje 66. epizode,..svugdje sam trazila nema,..taman kad se u nesto zagledam bude mi takouser posted image

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:32:53   
anđelo

IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: anđelo


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: anđelo

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Kaktus

da li gledate pomenutu seriju zajedno sa suprugom ili ne ?user posted image


a što to sa suprugom...user posted image
jel drugačiji doživljaj serije ako se sa mužem gledauser posted image

ja je ne gledam uopće...a ni suprug...
inače nismo neki ljubitelji serije...moj pokušaj da gledam sulejmana je rpopao...nije me dojmilo koliko sam očekivala...bar su mogli historijsku seriju malo i istražiti prije...pa od Pargalija ne napraviti običnoga sokolara nego učenoga čovjeka, a i znat gdje je Mađarska na karti kad su krneuli na Neogradsku tvrđavuuser posted image

Pargali jeste bio na početku svoje karijere "obični" sokolar.Uostalom kao i Mehmed Paša Sokolović na početku.Biti sokolar se smatralo velikom čašću i to nije mogao biti svako. :)

A da ima kontradiktornosti to da.Npr prikazan je globus sa svim kontinentima .Kada Amerika uopšte nije bila otkrivena...

al dobro ,serija je tu da nas malo zabavi na ovoj besparici ,da zaboravimo stanje...."Hljeba i igara" čaroban recept
Ko želi da crpi znanje za to su knjige user posted image

gledamo seriju i ja i mm


ma hajde ...biće još da je sa sokolima jezike naučio...o tome i rpičam serija uopće nije prikazala značaj sokolara i ko je mogao biti, prolazala kao pomoćnika neke niže kategorije skorz...a paragli u istoj ima veliku ulogu...
sad ispade bio fin pa mu dali čast sokolara a odatle za velikoga vezira ode...
pargali zauzima veliko mjesto i historiji i za poziciju u seriji trebali su bar navesti još nešto sem odakle je došao...bar škole koje je zavšio...pa učeniji od samoga sultana je bio...

eh da i pored globusa...4 puta u prve tri epizode sulejman kaže Istambuluser posted image user posted image
gdje istambul u 16.vijeku zabogauser posted image

a ja sam sjela da gledam seriju smao radi historije koju su nam najavili...user posted image
eto zarad ljubavi zanemarila sam muntanje sa ''Harum'' prije odlaska za beograd iako historija keže da se po dolasku sa pohoda isto desilo...
al eto serija pa nek je ožive...al ove važnije stavri mjesta na karti, globus naziv grada ...valaaaaaaaaaa...niđe veze...
nisu je kao histirijsku trebali najaviti nikakouser posted image

ne gledam i neću gledati...nedam ni mužu da gleda...da pogrešno ne naučiuser posted image



uspinjao se postepeno...nije odmah sa sokolara na velikog vezira otišao......Svi oni,koji su došli putem devširme "ubiranje cvijeća" ili u jugoslovenskoj historiografiji naziv poznat pod "danak u krvi" su imali odlično obrazovanje...a najbolji su išli u carsku službu.Jedno je biti sokolar,a sasvim drugo prestolonasljednikov sokolar.Tad si blizak sultanu ,a to jako puno znači,možeš mu prozborit koju.....još ako si u Francuskoj pa Luju (nekom) pridržiš posudu za wc,gdje bi nam bio kraj

a sam Sulejman je govorio 5 jezika i bio odlično obrazovan


vjeruj meniuser posted image


Hanady, Istanbul se koristi od 10. vijeka i povremeno se pored Konstantinopolis i Carigrad koristio i naziv Istanbul u to vrijeme. Taj naziv se koristio još za vrijeme sultana Mehmeda El-Fatiha.


Ne ,ne koristi se od 10 vijeka.Tad nije ni postojala osmanska dinastija,ni carstvo.Tačno je da je padom Carigrada 1453 sultan Fatih dao ime Carigradu Istanbul,znači od 15 st.ali je puuuuuno vremena trebalo da taj naziv zaživi

_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:34:27   
anđelo
IZVORNA PORUKA: Bihter

Dali netko zna gdje da potrazim seriju Sulejman velicanstveni i poslje 66. epizode,..svugdje sam trazila nema,..taman kad se u nesto zagledam bude mi takouser posted image


ako nema natabanu.com onda nema nigdje user posted image

_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu Bihter)
Neposredna veza do poruke: 55
   [Obrisana poruka]
10.10.2012 14:35:06   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu anđelo)
  Neposredna veza do poruke: 56
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:35:27   
damma

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i meni ide na zivce hurem...zbog nje ne gledam seriju, bas je neobuzdana..


zato se dopada Sulejmanu



meni i ne mora user posted image

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 57
   [Obrisana poruka]
10.10.2012 14:36:40   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna veza do poruke: 58
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:39:52   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: damma


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i meni ide na zivce hurem...zbog nje ne gledam seriju, bas je neobuzdana..


zato se dopada Sulejmanu



meni i ne mora user posted image


user posted image pa ono kontam da je neka standardna ženica što bi Sulejman letio za njom user posted image mislim sve su one lijepe, al to ludilo izaziva drugačiji temperament


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:42:50   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Iman83

A evo nađoh i na netu:

Naziv İstanbul se prvi put spominje u 10. stoljeću u armenskim i arapskim, pa onda turskim izvorima. Ime dolazi od grčkog izraza "εἰς τὴν Πόλιν" ili "στην Πόλη" , što znači „u gradu”. Ovaj se naziv koristio u govornom jeziku i prije osmanskog osvajanja grada, te se tako koristio i za vrijeme osmanske vladavine, premda je službeni naziv bio قسطنطينيه, (Kostantiniyye).

Dakle, spominjao se još u 10.vijekuuser posted image


za 46 godina vladanja sulejmana ni u jednom dokumetu nije spomenuo istambul...
znači pričam o vremenu vladavine sulejmana veličanstvenoga...

u seriji na samom startu svoje vladavine diktira pisma u kojima spominje Istambul...niti jedno pismo napisano njevom rukom ( kojih je jako mnogo za razliku do ostalih sultana) kao i izdiktirano ne sadržavalo Istambul...

ako laže prof. dr Mustafa Imamović...lažem i jauser posted image

istambul u 10 vijeku se spominje samo u govornom jeziku...dokument zvanični pisani ne postoji iz toga vremena.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:43:21   
Medić*

IZVORNA PORUKA: damma


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i meni ide na zivce hurem...zbog nje ne gledam seriju, bas je neobuzdana..


zato se dopada Sulejmanu



meni i ne mora user posted image


Meni je Hurem jako simpaticna i emotivna, ona njena suparnica/podruga M je zloca prava user posted image user posted image

U Srbiji pocinje drugi serijal pa sam malo pratila, tako da mi je pocetak ovdje dosadan a i dosta stvari se ne podudara sa historijom.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:46:04   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: damma


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i meni ide na zivce hurem...zbog nje ne gledam seriju, bas je neobuzdana..


zato se dopada Sulejmanu



meni i ne mora user posted image


user posted image pa ono kontam da je neka standardna ženica što bi Sulejman letio za njom user posted image mislim sve su one lijepe, al to ludilo izaziva drugačiji temperament


niđe veze...
pargali mu je birao žene iz harema za posebnu sobu
Harem ga zainteresorala jer je imala boju kosu i prebijelu put njemu nepomjljivu u haremu do tada...
samo vizuelni efekat...jezik bi joj otkinuli za 24 sata a da on trepneuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:48:39   
anđelo
IZVORNA PORUKA: Iman83

A evo nađoh i na netu:

Naziv İstanbul se prvi put spominje u 10. stoljeću u armenskim i arapskim, pa onda turskim izvorima. Ime dolazi od grčkog izraza "εἰς τὴν Πόλιν" ili "στην Πόλη" , što znači „u gradu”. Ovaj se naziv koristio u govornom jeziku i prije osmanskog osvajanja grada, te se tako koristio i za vrijeme osmanske vladavine, premda je službeni naziv bio قسطنطينيه, (Kostantiniyye).

Dakle, spominjao se još u 10.vijekuuser posted image

Po informacijama mog kolege historičara još za vrijeme El-Fatiha taj naziv je bio ponekad upotrebljavan.




Kolega dobro zbori,ponekad,ali nije taj naziv zaživio među stanovništvom.Dakle duugo će proć vremena pa će se on početi koristiti službeno

Istanbul znači grad islama,i dao mu ga je Fatih nakon osvajanja.....vidiš ,pitaj kolegu,šta je relevantnije za historijsku nauku,korištenje neta ili arhiv,biblioteka,baš me zanima šta će reć...user posted image

< Poruku je uredio anđelo -- 10.10.2012 14:49:27 >


_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:53:48   
Anoniman
Je li se kaze Istambul ili Istanbul? Ja koliko znam je Istanbul, ali mnogo raje upravo drugacije govori...Prosvijetlite me ko zna.

(odgovor članu anđelo)
  Neposredna veza do poruke: 64
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:56:05   
hatepsut
Ja kad ovo procitah nesto mi se i ne gleda

http://www.sulejmanvelicanstveni.org/2012/05/sultanija-hurem-biografija.html

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:57:05   
damma

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Iman83

A evo nađoh i na netu:

Naziv İstanbul se prvi put spominje u 10. stoljeću u armenskim i arapskim, pa onda turskim izvorima. Ime dolazi od grčkog izraza "εἰς τὴν Πόλιν" ili "στην Πόλη" , što znači „u gradu”. Ovaj se naziv koristio u govornom jeziku i prije osmanskog osvajanja grada, te se tako koristio i za vrijeme osmanske vladavine, premda je službeni naziv bio قسطنطينيه, (Kostantiniyye).

Dakle, spominjao se još u 10.vijekuuser posted image


za 46 godina vladanja sulejmana ni u jednom dokumetu nije spomenuo istambul...
znači pričam o vremenu vladavine sulejmana veličanstvenoga...

u seriji na samom startu svoje vladavine diktira pisma u kojima spominje Istambul...niti jedno pismo napisano njevom rukom ( kojih je jako mnogo za razliku do ostalih sultana) kao i izdiktirano ne sadržavalo Istambul...

ako laže prof. dr Mustafa Imamović...lažem i jauser posted image

istambul u 10 vijeku se spominje samo u govornom jeziku...dokument zvanični pisani ne postoji iz toga vremena.


gdje ga nadje user posted image

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 14:58:59   
veeseelaa
samo vizuelni efekat...jezik bi joj otkinuli za 24 sata a da on trepneuser posted image


pa znam al on nije treptao


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 15:01:54   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

Je li se kaze Istambul ili Istanbul? Ja koliko znam je Istanbul, ali mnogo raje upravo drugacije govori...Prosvijetlite me ko zna.

IstaNbul naravno...
al kada uzgovoriš na našem jeziku dođe do nerzaumjevanja pa i u pisnaju griješimo...jer N lako postaje M...
i sama češće napišem i kažem istaMbul iako je N pravilno


< Poruku je uredio Hanady RR -- 10.10.2012 15:02:30 >


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 15:03:56   
veeseelaa
a jel ono preseravanje da su Hurem protjerali na Satri dvor il fkt je istorijska činjenica?

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 15:04:33   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: damma


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Iman83

A evo nađoh i na netu:

Naziv İstanbul se prvi put spominje u 10. stoljeću u armenskim i arapskim, pa onda turskim izvorima. Ime dolazi od grčkog izraza "εἰς τὴν Πόλιν" ili "στην Πόλη" , što znači „u gradu”. Ovaj se naziv koristio u govornom jeziku i prije osmanskog osvajanja grada, te se tako koristio i za vrijeme osmanske vladavine, premda je službeni naziv bio قسطنطينيه, (Kostantiniyye).

Dakle, spominjao se još u 10.vijekuuser posted image


za 46 godina vladanja sulejmana ni u jednom dokumetu nije spomenuo istambul...
znači pričam o vremenu vladavine sulejmana veličanstvenoga...

u seriji na samom startu svoje vladavine diktira pisma u kojima spominje Istambul...niti jedno pismo napisano njevom rukom ( kojih je jako mnogo za razliku do ostalih sultana) kao i izdiktirano ne sadržavalo Istambul...

ako laže prof. dr Mustafa Imamović...lažem i jauser posted image

istambul u 10 vijeku se spominje samo u govornom jeziku...dokument zvanični pisani ne postoji iz toga vremena.


gdje ga nadje user posted image


na fakultetu u onaj vakat i u geudeamusu-sloga četvrtkomuser posted image kad je bila veče prijateljauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 15:06:01   
Visnja RR
sa Kristijana na Sulejmana user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 15:08:42   
Medić*

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

sa Kristijana na Sulejmana user posted image


user posted image user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 15:09:32   
veeseelaa
ma Sulejman je musliman user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 15:13:27   
damma

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: damma


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Iman83

A evo nađoh i na netu:

Naziv İstanbul se prvi put spominje u 10. stoljeću u armenskim i arapskim, pa onda turskim izvorima. Ime dolazi od grčkog izraza "εἰς τὴν Πόλιν" ili "στην Πόλη" , što znači „u gradu”. Ovaj se naziv koristio u govornom jeziku i prije osmanskog osvajanja grada, te se tako koristio i za vrijeme osmanske vladavine, premda je službeni naziv bio قسطنطينيه, (Kostantiniyye).

Dakle, spominjao se još u 10.vijekuuser posted image


za 46 godina vladanja sulejmana ni u jednom dokumetu nije spomenuo istambul...
znači pričam o vremenu vladavine sulejmana veličanstvenoga...

u seriji na samom startu svoje vladavine diktira pisma u kojima spominje Istambul...niti jedno pismo napisano njevom rukom ( kojih je jako mnogo za razliku do ostalih sultana) kao i izdiktirano ne sadržavalo Istambul...

ako laže prof. dr Mustafa Imamović...lažem i jauser posted image

istambul u 10 vijeku se spominje samo u govornom jeziku...dokument zvanični pisani ne postoji iz toga vremena.


gdje ga nadje user posted image


na fakultetu u onaj vakat i u geudeamusu-sloga četvrtkomuser posted image kad je bila veče prijateljauser posted image


lijepi su to dani bili user posted image

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: sulejman veličanstveni
10.10.2012 15:17:45   
sabinos
fol niko ne gleda a svi sve znaju o serijiuser posted image
ja gledam i gledat cuuser posted image

_____________________________

nista nije ni dobro ni lose samo ga misljenje cini takvim.Sekspir

mamine paše i najbolji drugovi
veliki A 2009
mali A 2013

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *