|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Lijevorukost kod djece!
5.3.2009 15:46:05   
Mirna.akt
Moja starija kcerka ima nepune tri godine, kaskicu drzi u desnoj ruci, nekad pise lijevom a nekad desnom rukom.. A mladja sve desnom.. :) :)
Mislim da se ne trebas previse zamarati sta ti tko kaze, to je tvoje dijete i ti ga uci kako mislis da treba..
A cula sam da osobe koje pisu lijevom rukom duze zive i da su vrlo inteligentni.

_____________________________

Melina 30.04.2006.
Elma 25.07.2007.

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Lijevorukost kod djece!
17.12.2009 22:53:18   
dinaa
Evo mene opet ovdje.Danas sam bas poludilauser posted image dolazi mi dijete iz skole i vidim da bi mi nesto odmah htio reci,pitam ga o cemu se radi kaze on ovako "mama danas je vjerouciteljica rekla da svi pisemo i jedemo desnom rukom,a da se brisemouser posted image i cistimo lijevom,sta cu ja sad,ja probao da pisem desnom i neeeeeznam"
Jao u meni je sve prokuhalo.Njegova uciteljica je sad bas zadovoljna kako je savladao pisanje slova i brojeva i djetetu bas ide od ruke,nema nikakvih poteskoca i ta vjerouciteljica danas sve pokvari.Mislim da cu otici do nje i ozbiljno porazgovarati s njom.Sta vi mislite?

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Mirna.akt)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Lijevorukost kod djece!
17.12.2009 23:00:40   
dinciii
Ja mislim da bi trebala,ja bih otisla i pitala je zasto to govori djetetu...Mislim stvarno.Sta fali ako je ljevak..I ja sam pa sta..Kome smeta neka ne gleda a ne da daje glupe komentare,svasta...Nadam se da ces uskoro rjesiti taj problem jer fakat nije fer da mu tako govori...

_____________________________

http://neckodina.weddingannouncer.com/

Slatka Rejhana rodila se 12.12.2008


(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Lijevorukost kod djece!
17.12.2009 23:47:02   
tea lana
primitivizam moja dinaaa,nista drugo ti ne mogu reci.Ja i moj muz smo oboje ljevaci ali samo pisemo desnom rukom oboje,vjerovatno utjecaj roditelja.Ja i jedem i makaze i noz ma sve radim ljevom rukom sem sto pisem desnom a i mm isto tako.Lana je klasicni desnjak.

(odgovor članu dinciii)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Lijevorukost kod djece!
18.12.2009 8:00:50   
M kao Mama
Dino, pravac škola, i pokaži im zube, ja sam nekada prije nekoliko mjeseci pisala na ovoj temi, na žalot i dalje neki primitivci iz muževe familije tako se nađu pametni i onako sažaljivo kažu kao jao piše lijevom rukom, a ja kažem nije to jao, nego to je mašala.

I onda im svakom udjelim po komentar da im je bolje da gledaju svoja posla, npr. da posjete stomatologa i slično, a da se ostave mog djeteta.

I svekrvu sam lijepo zamolila da ne forsira Lajlu da piše desnom rukom, jer dijete ne treba sputavati. Pokušala sam joj objasniti na lijep način i izgleda da je upalila.

Znači, treba se boriti protiv primitivaca i pustiti dijete da uživa u djetinstvu.



(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Lijevorukost kod djece!
18.12.2009 9:15:32   
new mama
Ma ko to dira ljevake,ja sam  isto ljevak, e sad jos ne bih znala reci,ali kao da su sve prilike da ce i Ajna biti,mene moji roditelji nisu silili nikad da pisem desnom,probalio jesu,ali vidjeli ne ide i isto tako kad sam trebala u skolu rekli su da ne pokusavaju na silu da me odvikavaju, jer su meni centri okrenuti na lijevu stranu...Tako ja bi isto otisla u skolu i prazgovarala sa tom uciteljicom,neznam odakle joj pravo da tako nesto djeci kaze,cisti primitivizamuser posted image

_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Lijevorukost kod djece!
18.12.2009 10:00:38   
Nadja08
kakva glupost... svi moji prijatelji ljevaci su izrazito inteligentni i pametni ljudi. ne bih ih mijenjala ni za brdo dešnjaka :).
ne vidim da su oštećeni zbog toga. oštećeniji su oni koji misle da drugima uvijek mogu govoriti kako šta treba, bez da znaju reći zašto to tako treba. 

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Lijevorukost kod djece!
18.12.2009 10:12:15   
sheri
mislim da trebas otici u skolu i popricati sa tom uciteljicom.
moja beba ima 6 mj, i primjetila sam da sve uzima lijevom rukom, ili ako joj damo u desnu ona odmah prebaci u lijevu. i meni su vec neki rekli da to ne valja da ju ucim da sve uzima desnom, al mene to bas i nije briga. hvala Bogu pa ima ruke!
a da mi dodje iz skole i tako kaze da je uciteljica rekla, uh e tad bih poludila



_____________________________

Nora-21.06.2009. :)

(odgovor članu Nadja08)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Lijevorukost kod djece!
18.12.2009 10:33:29   
dinaa
Hvala na odgovorima.Svakako cu otici u skolu i skrenuti paznju toj vjer.uciteljici na njene glupe ispade.On koliko se razocarao sad trazi da ga ispisem sa vjeronauke zbog nje.Inace njegova uciteljica je ok.prosle godine mu je davala dodatnu zadacu samo da bi izvjezbao rukicu i to je super to sam tek kasnije shvatila iako mi je u pocetku bilo malo bezz ali vidjela sam da je to u redu.Sad odlicno pise cak i brzo pise,pisana slova je savladao super i sad ta uciteljica sto im predaje vjeronauku nasla pametovat.A samo njih dvoje djece u razredu su ljevaci pa mogu mislit kako su se djecica osjecala pokusavajuci na silu pisati desnom rukom,ma grozno.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu sheri)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Lijevorukost kod djece!
17.1.2011 21:14:50   
maja78 RR
Prenos posta:



IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

LJEVORUKA  DJECA
" Prema  procjenama   10%  stanovništva  na  zemlji  su  ljevoruki. Ranije  su  oni  bili  izloženi  mnogim  predrasudama. Ljevoruki  ljudi  danas  su  ravnopravni  u  društvu. Iako  nema  razloga  za  drugačije  mišljenje, mnogi ipak pokušavaju  ljevoruku  djecu  natjerati  na  intezivnije  korištenje  desne  ruke. Stručnjaci  upozoravaju  da  takvi  potezi  mogu  dovesti  do  negativnih  posljedica poput  psihičkih  smetnji,  problema  u  školi  a  ponekad  i  probleme  sa govorom. Jedan  od  posljedica  forsiranja  je  i  mucanje  koje  se  istina  događa  u  rijetkim  slučajevima  jer  je  dijete  podvrgnuto  pritisku  da  piše  desnom  rukom  čime  gube  samopouzdanje. SAVJETI     -ljevoruka  djecu  treba  ranije  početi  učiti  pisati    - roditelji  koji  imaju  djecu  koja  se  koriste  lijevom  rukom, trebali  bi  poticati  da  što  ranije  počinju  crtati, pisati, da  što   ranije  koriste  olovku   -djeca  koja  pišu  lijevom  rukom  imaju  manjih  problema  zato  što  im  je  teško  pročitati  ono  što  su  napisali, jer  im  ruka  zaklanja  tekst   -vrlo  je  važno  da  papir  bude  postavljen  na  lijevu  stranu  stola  i  da  bude  pod  kutem  od  30  stupnjeva, a  desna  ruka  neka  se  koristi  za  pridržavanje  papira   -važno  je  napomenuti  da  roditelji  ne  bi  trebali  djecu  koja  se  služe  lijevom  rukom  prisiljavati  da  počnu  koristiti  desnu  ruku,  jer  bi  to  moglo  dovesti  do  problema  s  koncentracijom  i  rezultirati  negativnim  psihološkim  efektima   -kako  se  ljevorukost  lako  može  uočiti  u  ranom  uzrastu,  tako  da  se  promatra  kojom  rukom  dijete  uzima  igračke  i  ostale  predmete  koje  žele  dohvatiti,  najbolje  je  da  ako  roditelj  ne zna  da  li  mu  je  dijete  ljevak  ili  dešnjak   pustiti  samo  dijete  da  se  opredijeli  kojom  će  rukom  pisati  ili  kojom  će  rukom  uzeti  igračku, jer  treba  znati  da  i  ljevaci  mogu  imati  jako  lijep    i  uredan  rukopis,  ali  treba  samo  paziti  da  ruka  treba  biti  pravilno  postavljena  pri  pisanju  da  ne  zaklanja  vidni  kut  djeteta  -ako  se  pravilno  uči  ljevoruko  dijete  od  početka  pravilno  pisati  lijevom  rukom, pisanje  tada  nije  ništa  lošije  od  djeteta  koje  piše  desnom  rukom, samo je drugačija metoda  i sam  način  pisanja, jer  oni  uzmu  olovku  u  ruku na način da je olovka u istoj  razini sa papirom  kao i kod dešnjaka  -bitno  je  da  kad  dijete  piše  da  svako  malo  podiže  svoju  ruku, tako  da  bi  i  vidjelo  što  je  do  sada  napisalo  a  i  da  kad  piše  ne  ostavlja  mrlje  na  papiru. "                                                                         

Lidija  Varošanec,logoped



_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Lijevorukost kod djece!
17.1.2011 21:19:20   
Blue rose RR
Hvala Maja :)

Kikica nema izraženu tendenciju pisanja lijevom rukom, niti forsira istu. Sve su joj radnje definisane ka desnoj ruci, od pisanja, uzimanja escajga, do ostalih banalnih radnji.
Čak i da ima naviku/potrebu korištenja lijeve ruke, ne bih je sputavala, osim kada je riječ o jelu (čisto iz vjerskih razloga).


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Lijevorukost kod djece!
18.1.2011 11:07:00   
veeseelaa
a što neki ljudi obuvaju prvo desnu cipelu??? kad im dijete krene obuti prvo lijevu polude user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Lijevorukost kod djece!
18.1.2011 11:19:03   
mamabb
Mene je moja mama uvijek ružila zato što i ja uvijke prvo  lijevu nogu obuvam i hlače kad oblačim,isto prvo lijeva noga,šta znam..tako mi dođe, a njoj to sve naopako bilo,valda s desna kad kreneš sve hajirlije,valjda.

Moja djevojčica se služi objema rukama, ali mnogo veću kontrolu ima desnom, npr.kad jede prije će prosuti s lijevom nego desnom.

_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Lijevorukost kod djece!
24.8.2011 12:52:46   
najjda
moja djevojčica je 100% ljevak i ja joj nebranim od kada je naučila sam nešto uzimati uvijek je to bilo lijevom rukom tako da sada je počela pisati i sve je lijevom i jede  s lijevom

_____________________________

15.06,2008 najjda dosla na svijet

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Lijevorukost kod djece!
24.8.2011 14:25:21   
Medić*
Moj maleni ima nepune tri godine. Cini mi se da ce biti ljevak jer vise forsira lijevu ruku. Pise, sutira lijevom nogom i sl. Voljela bih ga jedino nauciti da jede desnom rukom, medjutim vidim da ne moze pa ga uopste necu ni forsirati. Bas mu jutros kazem hajde pojedi puding desnom rukim a on meni govori ne mama prosipam user posted image Volim sto ce biti ljevak jer mu je i deda rahmetli bio ljevak user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu najjda)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Lijevorukost kod djece!
24.8.2011 14:45:17   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: medic slatki

Moj maleni ima nepune tri godine. Cini mi se da ce biti ljevak jer vise forsira lijevu ruku. Pise, sutira lijevom nogom i sl. Voljela bih ga jedino nauciti da jede desnom rukom, medjutim vidim da ne moze pa ga uopste necu ni forsirati. Bas mu jutros kazem hajde pojedi puding desnom rukim a on meni govori ne mama prosipam user posted image Volim sto ce biti ljevak jer mu je i deda rahmetli bio ljevak user posted image



e,moja L je 100 postotni ljevak, čak nam je i logopedica napomenula da niti slučajno ne pokušavamo da je učimo na desnu stranu, a i moja r. mama je bila ljevoruka

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 41
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *