|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
18.3.2009 21:50:17   
Crvena
IZVORNA PORUKA: Amrino RR
Ovo su skakljive teme kada i mi sami sa sobom mozemo da se posvadjamo dok samo razmisljamo o tome...user posted image


user posted image


_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
19.3.2009 13:11:30   
makana
Iskreno, prvi tekst u postu me je sasjekao, uzdrmao, ali ja sam vam alarmantna žena pa ne shvatite doslovno
elem, iščitala sam postove i drago mi je što današnje mame ne ovako, već uopšte razmišljaju u ovom smjeru, zadivile ste me drage moje i to vam onako od srca kažem, svaka je u pravu sa svoje tačke gledišta, a individualno je šta će ko uzeti za pravo, a šta ne i ne tvrdim sad da ranije žene nisu razmišljale, ali sve je kako se čini meni, znači subjektivno, većinom bilo copy-paste, stare žene kažu tako i tako pa opleti
razlike u odgoju nema, uvijek neko negdje odgaja po ovom ili onom principu, metodi ili kako je naučio, ali šta je loše u tome što su danas ljudi počeli da razmišljaju šta valja i šta ne valja u svemu tome, sociopatiji, roditeljstvu, odgoju...
svakodnevnica nam je dovoljan razlog zašto se traže uzroci
ne bih da analiziram, ali mislim da nas u začetku koče rečenice tipa i nas su odgajali i vidi kako su dobar posao uradili, ne slažem se do kraja u tome, odajem počast svojim roditeljima, nije im bilo lako i radili su najbolje što su mogli i znali i volim sebe i kako sam "ispala", ali nisam slijepa ni očima ni mozgom, i moji roditelji su ljudi, griješili su, vidim to po sebi, nisam savršenstvo bez mane, da nisu griješili ili nešto izostavljali ja bih bila idealna kćerka, sestra, supruga, majka, prijateljica i ne bi mi trebao niko i ništa,ni ljudi, ni knjige, ni ovaj forum da se dopunjujem, nadograđujem, popravljam i učim
možemo li razmisliti o tome?
još o čemu želim mišljenje drugih je zašto nas je strah odudarati od okoline? odudaranje ne znači u startu nešto dobro naravno, ali kod odgoja konkretno, slušam iskusnije majke koje kažu- vidjećeš, nećeš ti htjeti, ali krene ti dijete u vrtić i ti moraš, pa lupam djetetu kupiti neku igračku iako u svojih pet sa pet cm promjera košta 45 km, moraćeš nabavljati crtiće koji su u trendu itd itd
zašto ću morati? dijete će mi biti otuđeno? odbačeno jer nema najnoviji model suknje koje nosaju u vrtiću? ne zna nabrojati sve one bretze i kretze?
a šta ako moje dijete u vrtić donese nešto fino, lijepo, a košta puno manje, pa podijeli svima, šta ako moje dijete ispriča kako je gledalo super crtić i navede neko drugo dijete da od svog roditelja traži, ne znam sad ne pada mi na pamet neki primjer, ali recimo manje trendovski, a više poučni?
sve kreće od nas i zašto sad ne bismo počeli novu eru ili je zaista istina da djeca komanduju i određuju roditeljima koji samo postupaju kako oni žele?
zar djeca doista žele nasilje, dreku, viku, nadmudrivanje, nadmoć, bogatstvo?
odavno nisam naišla na bolju temu koja je pobudila moje interesovanje i baš vam hvala na ovome, nadam se da neće zamrijeti i da ćemo i dalje imati prilike čitati tekstove poput onoga iz prvog posta i komentare odmah poslije
pozdrav

_____________________________

strpljen - spasen
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
19.3.2009 13:41:52   
Blue rose RR
Znaš šta makana, koliko sam (meni se čini)  ja komplikovana sama sebi u svojim pisanjima, i sastavljanjima konstrukcije misli, toliko ti to lijepo prostodušno kažeš (mada i ti vala razvezeš user posted image ).
Ali ga ubodeš po sred "čela".

Slažem se da su naši roditelji odradili fenomenalan posao u našem odgoju, jer upravo sada poslije haman pa tridesetak kuka, mogu da uočim (a i to je bio dio tog odgoja prošlih generacija) gdje su bile dobre, a gdje loše strane njihovog pristupa odgoju.
Ako ništa naučili su me da slušam, gledam, učim i prihvatam.

Potvrđujem da je danas postalo "in" da dijete bude ispred roditelja i roditeljovog. Meni se lično ne sviđa, ne to što dijete ne može da izrazi svoju ličnost, ne to što je kako kažu ostalo uskraćeno na svoju socijalizaciju sa društvom - nego iz razloga što (meni se čini) radi to na posve pogrešan i (kako moj tata kaže) nakaradan način.
Ne sviđa mi se pojam "slobode i demokratije" kako u odgoju, nego i u pristupu roditelja prema tom odgoju.
Previše su roditelji preokupirani djetetom da to u jednom momentu kreće ka opsesivnosti, i ta tanka nit između normalnog, krene ka onom "nakaradnom".

Kažu da su djeca odraz roditelja - jesu slažem se.
Ali isto tako društvo je odraz pojedinca, upravo onog koji čini porodicu.
I opet se vraćamo na jednog insana.
Po meni na majku. Ne želim da iznosim tezu da je roditelj, u smislu samo majke, naravno to oni, otac i majka, čine zajedno.
Ali opet smatram, da majka, ako ništa onim svojim preventivnim čulom, onom svojom inicijalnom kapislom pokreće dešavanja, potiče odgoj, potiče socijalizaciju, igranje, kupanje, ručak itd.




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
22.4.2009 14:20:39   
mišur
Cure,

divno ste napisale sve gore navedeno i prosto nemam više šta dodati...
Navele ste me na razmišljanje o odgoju jednog malog bića, o greškama koje nesvjesno pravim...
Počela sam raditi prije skoro 2 mjeseca i još nisam navikla na novi ritam..
Dođem kući umorna, Luka odspavao i čeka svoju mamu da se igramo i mazimo...
I tih par sati koliko smo zajedno, bukvalno se ne odvaja od mene-ako izađem iz sobe,on plače i odmah dolazi za mnom...
Trudim se da što kvalitetnije provedemo tih par sati dnevno koliko smo zajedno, da se igramo, mazimo, pričamo...I sve obaveze koje imam pomjerim za vikend, jer neću da mi bilo šta oduzme ni minutu vremena sa njim...
Rastužila sam se kad sam čitala postove, jer sam se pronašla negdje u dijelu kad se radi o kućnim poslovima...Evo jednog primjera..
Zna mi se desiti da ga pustim da se sam igra kako bih ja stigla oprati suđe ili napraviti ručak, kako to ne bih morala raditi kad njega uspavam, jer bih onda jako kasno legla...I ne bih se dovoljno naspavala...
A on, duša moja mila, dođe za mnom u kuhinju i mota mi se oko nogu da ga uzmem, a ja mu dam neku igračku da se zanima dok završim...
I uvijek me grize savjest poslije toga što sam tako uradila...Jeuser posted image m ti i kuću i sve kućanske poslove!!!
Bitnije je posvetiti se svom djetetu, provesti vrijeme s njim, smijati se s njim, pružiti mu ljubav i pažnju...
Mislim da su me ovi vaši postovi podsjetili na sve to, i koliko je teško biti roditelj, i da nema ništa ljepše na svijetu...
I sad sam se baš rastužila zbog svog ponašanja, vjerujte mi da su mi suze krenule na oči, i da jedva čekam 16h da idem svojoj kući i zagrlim svoju mrvicu...user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
22.4.2009 14:44:00   
Blue rose RR
Nemoj tako mišur.
Mnogo je više roditelja koji su u stanju da se žrtvuju za svoje dijete, od onih kojima je to svejedno - da li je oprano, sito, sretno, zdravo...
Ne možeš sebe klonirati, niti ti, niti ja, niti bilo ko drugi - možemo samo potruditi se da maksimalno damo od sebe, ali i da ne izgubimo sebe.
Luka mora ručati, Luka mora piti, mora spavati, mora biti uz tebe - ali uz sretnu tebe.
Tražeći više prostora za našu djecu, sve se više i više gubimo u vremenu i prostoru, a ne učinimo ništa bolje.
Važno je za sve nas da rasporedimo vrijeme i za njih i za sebe.
Nema ništa loše u tome što si ti i ja zajedno sa tobom, poslije 16,00 trčimo kući da spremimo ručak, da ih zabavimo, da pospremimo, i da se skljokamo u krevet.
A sve će se to jednog dana zvati jučer. Kuća će uvijek biti manje više spremljena i neuredne - važno je (kao što kaže moja mama ) da na tukne user posted image .

Sve su naše majke prolazile kroz to-i sve su preživile.
A mi sretne uz njih.

Važno je da su nam pačići živi i zdravi - a vrijeme ...niko ga ne može vratiti, samo ga možemo iskoristiti u našu korist.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
22.4.2009 14:54:52   
mišur
MaryamAmina, kako ti sve tako lijepo sročiš, prosto je milina čitati tvoje postoveuser posted image
Potpisujem sve što si rekla...
Nekada se izgubim u vremenu i prostoru, u moru obaveza, umora, neispavanosti, i zaboravim malo biće koje ovisi o meni i zbog kojeg živim i dišem...
Zaboravim koliko je za njega bitan svaki moj osmijeh i riječ koju mu uputim...

Odoh malo off topic, sorry...
Ma neka su oni nama živi i zdravi, a kuća i kućanski poslovi, kao što kaže tvoja mama- da ne tukneuser posted image user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
22.4.2009 15:06:39   
Nedi
KAd je Nedi budan ja se posvetim samo njemu, ne gledam tv,ne koristim racunar, kuham i pripremam samo za njega i sve njemu da bih nadoknadila onih 8 sati na poslu. Ako je mm kod kuce onda skuham i za nas ili to sve radim kad misic spava. Svo vrijeme izuzev 8-16, je posveceno njemu. A kad on zaspe onda ja spremam, kuham, perem, cistim i iskreno slomljena sam. Svaki put se kupam u ponoc, a tu je negdje i mm....
Skoro svaki dan na pauzi sa posla letim kuci da bi ga poljubila prije nego zaspe, i pretjerujem, pa sta? Pretjerujem zato sto ga zelim poljubiti prije spavanja? Kako druge mame koje rade??? E pa iskreno juser posted image mi se za druge mame, ja hocu tako.

Dajem sve od sebe da ga odgojim kako treba, da zna sta je dobro sta ne, sta je postovanje sta prijezir....i najvaznije da je mama uvijek tu za njega.Nikad ne place, pa sta? Sto mora plakati sam u kreveticu? Ne mora, neka tu noc spava sa nama.( a inace spava u kreveticu a na isti nije naucen tako sto je plakao pa nakonpola sata placa zaspao)
Nadam da cemo nekako uspjeti naci finu tetu za ciscenje pa da i ja dodjem do sebe, jer ovo vrijeme nije nimalo naklonjeno roditeljima a posebno mamama


_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
23.4.2009 16:02:23   
mariva
tek sam sada ugledala ovu temu i oduševila sam se. cure super ste i ja vas i svemu ovome što ste rekle podržavam jer sam i sama s prvim djetetom puno grješila slušajući starije. puštala sam da mi se puno svak petlja i daje savjete. tako sam svog marka jako rano odvikla dude, prohodao je sa 10 mjeseci a pelene sam ga odvikla sa 20 mjeseci,pa i sada sa 5g on mrzi kad mora kakiti. uvjek sam štrecala kako se ponaša da neskače kad smo u gostima da je pristojan na ulici ,da je obučen tip top, ma u biti htjela sam savršenstvo. no s vremenom on je samo bio gori i umaženiji nije se uklapao među djecu i htjeo je da je sve po njegovom. e sad kad sam dobila drugu bebu skroz sam promjenila stav. ništa ne forsiram i sad neštrecam kad on napravi neki skandal uživam i kažem o ivano zar opet. pustim fga da se valja u pjesku, nije strogo u sjedalici kad jede da nebi šta isprljo. neobazirem se kad mi i moja majka kaže "pa draga kristina on ništa nepriča ,stavljaš li ga na tutu pa on bi već morao znat" samo odmahnem rukom i kažem da bogdom i marka nisam opterećavala. ja sam sad puno smirenija i odma je i djete takvo i vjerujte više ovaj sluša nego marko kad sam sve branila. mislim da je marku bilo dosta sgvega pa je pružo otpor. ali nikad nije kasno za popravak pa i marko sad uživa kad dođe iz vrtića i kaže"mama ja nisam danas htio nacrtat što je teta rekla" a ja na to nema veze.,a prije bi mi vjerojatno šiknula para iz ušiju. i zato sam 100% za to da djecu treba pustit da imaju djetinjstvo a ne da budu klonovi savršene djece kako bi se roditelji ponosili što zna čitat i pisat s tri godine. Eto ja sam bila na putu da postanem takav roditelj ali sam na sreću navrijeme stala.

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Sociopatsko roditeljstvo
25.4.2009 9:41:41   
pjenica mala
Drage moje cure
kao što mariva reče, tek sada sam vidjela ovu temu, mislim da je jako ozbiljna i vrlo potrebna da se načne u ovom današnjem društvu.
A pjesma od hanebanane me je rasplakala. Ja imam već dvoje odrasle djece 14 i 16 godina, a sada čekamo još jedno malo zlato, koje sve jače lupa po mom pibi.
Mariva podsjetila si me na mene, kad su moja djeca bila mala, također sam htjela da budu maltene savršeni, svi su im se divili, kako su kulturna i pristojna djeca, dok su sva ostala skakala okolo, a moji sjedili kao ukopani, i kao što je u nekom postu rekla jedna od forumašica, imamo mi svoj instinkt, koji nas ako ga slijedimo može dovesti do onog šta našoj djeci treba.
Gledajući tako kako moje dobrice sjede dok ostala djeca (pogotovo na obiteljskim sastancima) veselo skaču i rade zijane, nešto je proradilo u meni. MOžete samo misliti, kada smo iduću put došli, ja sam rekla svojoj djeci, slobodno se možete igrati koliko hoćete, mama će kao fol nekad zagalamiti na vas, ali vi samo nastavite. Uh, sreći nigdje kraja.
Posmatrala sam ih, i oni su ustvari i dalje bili pristojni, ali onoliko koliko je normalno, a ne da budu roboti.
Možete zamisliti komentare tetaka i strini, ali meni je bilo svejedno.
Jedne prilike pročitala sam jednu poslovicu, koje sam se poslije često prisjećala, pa bi isto tako često ostavljala svoje kućanske poslove:

Pokaži svom djetetu dugu, jer ona neće čekati, da posao bude urađen.
 
Puno pozdrava
pjenica mala
 

(odgovor članu mariva)
Neposredna veza do poruke: 34
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *