|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 10:46:42   
Visnja RR
http://www.ringeraja.ba/clanak/skolska-torba_2151.html?page=all

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 10:49:23   
Hanady RR
Ja sma baš jučer bila u Ministarstvu na jednom sastanku...obećano je da će u skladu sa Zakonskom regulativom težine torte
jedno cirkularno pismo ići prema školama da vode računa da ne zahtjevaju radne seske od roditelja i da sveske sa debelim koircama djeca ne smiju nositi u osnovnoj školiuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 10:53:16   
Hanady RR
A da mislim sutra navečer na FTV u emisiji dijaloškoj će biti gosti koji će se dotaći i ovih pitanja...misnitar i ispred roditleja predjensica kantonalnog vijeća roditelje...pa eto pogledajteuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 11:00:31   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Ja sma baš jučer bila u Ministarstvu na jednom sastanku...obećano je da će u skladu sa Zakonskom regulativom težine torte
jedno cirkularno pismo ići prema školama da vode računa da ne zahtjevaju radne seske od roditelja i da sveske sa debelim koircama djeca ne smiju nositi u osnovnoj školiuser posted image


bilo bi dobro da se za nize razrede ne koriste uopšte velike nego male sveske ...tankih korica

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 11:01:33   
Visnja RR
DI da li ces imati pristup tom pismu...tj da li ce biti javno?

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 18:06:04   
Blue rose RR
Prema iskustvu naem, jedan od problema nisu samo sveske debelih korica i nastavni listovi, jer npr. kod nas toga u razedu nema. Učiteljica ne zahtiijeva uopšte to.
Međutim recimo imamo problem u vidu toga da djeca tri puta sedmično imaju po 4-5 časova, kada moraju ponijeti bukvalno sve knjige iz kuće+sveske+pernica+uina+kada imaju opremu za fizičko.
Dok recimo imamo samo dva dana po 3 časa, i tada ruksak mogu i djeca nositi, a da se ne iskrive ispod njih.

Zašto se bježi od duplih časova tokom sedmice, gdje bi djeca mogla (u jednu ruku) kvalitetno preći/ponavljati gradivo - a ne trčati kroz njeg, a u drugu ruku smanjila bi im se težina ruksaka?

< Poruku je uredio Blue rose RR -- 2.6.2015 18:07:29 >


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 18:28:06   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

DI da li ces imati pristup tom pismu...tj da li ce biti javno?

to će biti cirkularno pismo do strane ministartva prem svim školama...
ja ću ga imati u rukama i nema razloga da roditelje ne upoznam sa njim
user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 18:34:52   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Prema iskustvu naem, jedan od problema nisu samo sveske debelih korica i nastavni listovi, jer npr. kod nas toga u razedu nema. Učiteljica ne zahtiijeva uopšte to.
Međutim recimo imamo problem u vidu toga da djeca tri puta sedmično imaju po 4-5 časova, kada moraju ponijeti bukvalno sve knjige iz kuće+sveske+pernica+uina+kada imaju opremu za fizičko.
Dok recimo imamo samo dva dana po 3 časa, i tada ruksak mogu i djeca nositi, a da se ne iskrive ispod njih.

Zašto se bježi od duplih časova tokom sedmice, gdje bi djeca mogla (u jednu ruku) kvalitetno preći/ponavljati gradivo - a ne trčati kroz njeg, a u drugu ruku smanjila bi im se težina ruksaka?


Zakon ili pozakonski akti nisma sigurna na što su mi s epozvali tada...zabranjuje dvočas u mlađim razredima i struka ima opravdanja za to ....iz predmeta koja obrađuju oblasti nove brzinom svjetlosti...
svaka nova oblast tri časa ponavljanja al ne isti dan...rasporedom to bi bilo teško uklopiti i planom i rpogramom da se ne desi da jednu novu oblast ponavaljaju čast nakon upoznavanja sa istom i8td ide to u nedogled... ( koji će u budućnosti također imati izmejene i ubrzo kreće javna rasprava pa će roditelji koji to zaista i ele moći dat svoj stav i mišljenje)


Moja opet ne nosi opremu za fizički niti išta što je vezano za likovno imaju ormariće u školi....


al nije rješenje da se u istom kantonu toliko različitih stavri dešava...poenta je da sva djeca imaju potpuno isto ravnopravno pod istim pravima postavljeno obrazovanje ...

pa vidjet ćemo...
godine pred nama uvijek nose nešto što možemo izmjeniti, uvijek možemo misliti na djecu koja su centar svega pa u tom smislu i prdijeloge i rješenja nuditi...
pozitivno je bar u našem kantonu što sadašnji ministar i vlada imaju sluha za sada i nisu nimalo indolentni u saslušanju i obećanjima i najvažnije pristuapnju rješenjima na osnovu datih obećanja...kako će to kasnije ići vidjet ćemo...



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Koliko je teška školska torba
2.6.2015 18:35:29   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Visnja RR


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Ja sma baš jučer bila u Ministarstvu na jednom sastanku...obećano je da će u skladu sa Zakonskom regulativom težine torte
jedno cirkularno pismo ići prema školama da vode računa da ne zahtjevaju radne seske od roditelja i da sveske sa debelim koircama djeca ne smiju nositi u osnovnoj školiuser posted image


bilo bi dobro da se za nize razrede ne koriste uopšte velike nego male sveske ...tankih korica

da i to će biti pobuhvaćeno...osobito zabrana debelih korica

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Koliko je teška školska torba
3.6.2015 9:28:20   
dambolina
mi smo promijenili dvije skole i u obje je bilo isto pravilo: nema velikih i teka sa debelim koricama. Obje uciteljice, a u starijim razredima i vecina nastavnika, zahtjevaju male sveske sa tankim koricama.

_____________________________

Z. veliki zvjerko 17.06.2003.
I. mala živča 04.11.2008.
L. mala palmica 15.01.2014.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Koliko je teška školska torba
3.6.2015 10:27:58   
Hanady RR
ODGOVORI SA SASTANKA SA MINISTROM KAZAZOVIĆEM,01.06.2015.god.
Bosna i Hercegovina
Federacija Bosne i Hercegovine
Kanton Sarajevo
Udruženje Vijeća roditelja osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo(Vijeće roditelja K.S.)
Terezije 48
Mail:udruzenje_vrosks@yahoo.com
Sastanak predsjednice udruženja dr. Amele Penave i članova upravnog odbora VROSKS-a sa Ministrom za obrazovanje nauku i mlade Kantona Sarajevo gos. Elvirom Kazazovićem.
01.06.2015.u 15,30 časova
Prisutni:
Ministar Elvir Kazazović, predsjednik VROSKS-a dr. Amela Penava, Mesud Avdić, Hamdija Šetić,Dijana Parla,( Admir Čeljo,Sanela L. i prof. Nirvana Pištoljević.EDUS)
ZAKLJUČCI:
1.Eksterna matura
• Eksterna matura u narednim školskim godinama će se provoditi uz izmjene koje će se odnositi u broju predmeta i gradivo koje će obuhvatati pitanja za polaganje(samo osmi i deveti razred)
• Izmjenama nastavnog plana i programa za drugo polugodište deveteog razreda biće prilagođeno polaganju eksterne mature.
• Način pripreme pitanja za testove polaganja eksterne mature isključiti će mogućnost manipulacije.
• Komisije koje će pratiti eksternu maturu, raspored će znati jedan dan prije polaganja kao i školu u koju su raspoređene,i neće se desiti da su iz iste opštine,gdje se škola nalazi.
2.Revizija nastavnog plana i programa
• Sa početkom nastavne godine 2015/2016, radna grupa sastavljena od komisija iz svih aktiva po predmetima, izvršiće analizu i predložiti novi nastavni plan i program za osnovne škole Kantona Sarajevo.
• Prilikom izrade novog nastavnog plana i programa uzeće se u obzir sve primjedbe na dosadašnji nastavni plan i program ,i svi akteri odgojno obrazovnog procesa na javnoj raspravi će dati primjedbe
• Novi nastavni plan i program za osnovne škole Kantona Sarajevo biće završen i primjenjljiv za 2016/2017 školsku godinu
3.Pedagoški normativi
• Neophodno je precizno definisanje realne potrebe udžbenika i sveski za svaki predmet, kako bi se maksimalno smanjila težin rusaka ali i prilagodilo realnom budžetu roditelja.
• Predolženo je hitno slanje inicijative za dostavljenje instrukcije svim osnovnim školama za rentabilno korištenje nastavnih sredstava kako bi školska torba bila u skladu sa normativima.,koji su definisani ali se ne primjenjuju
4.Racionalizacija
• Racionalizacijom se želi postići zakonski okvir u odnosu na normative vezano za minimalan broj učenika koji je potreban za osnovne škole u Kantonu Sarajevo,ali sada bez zatvaranja škola,iste ostaju ali pod okolnostima da je područna škola pri centralnoj na tom području.( Upis učenika 24 učenika u razredu optimalno osnovna škola ali ne ispod 18 ,25 učenika gimnazija,tehničke škole 27,zanati 22 učenika) a predsj.Penava istakla razliku između generacija koje sada žive u negativnom okruženju a samim tim i direktan utjecaj na kvalitet nastave kod većeg broja učenika,uz to i inkluzivno obrazovanje
• Racionalizacija će dugoročno poboljšati stanje u obrazovanju u Kantonu Sarajevo a samim tim i kvalitet u provođenju nastavnog plana i programa.
• Racionalizacijom neće biti ugrožen kvalitet nastave kao i potreba za većim angažovanjem roditelja u savlađivanju nastavnog plana i programa za učenike.
5.Zakon o osnovnom obrazovanju
• Prečišćeni tekst zakona je dostavljen Zakonodavno-pravnoj komisiji Skupštine Kantona Sarajevo, te nakon davanja mišljenja biće uključeni svi partneri na pripremi i izradi novog Zakona o osnovnom obrazovanju Kantona Sarajevo.
• U izradi novog Zakona biće uključeni predstavnici ministarstva, aktiva direktora, sindikata uposlenih i vijeća roditelja Kantona Sarajevo.
6.Zakon o srednjem obrazovanju
• Dostaviti inicijativu za pokretanje izrade novog zakona ili izmjena postojećeg u skladu sa zahtjevima i primjedbama na postojeći Zakon.
7.Vijeće roditelja Zavoda Mjedenica,tj.EDUSA
• Upozavanje ministra sa problemima djece sa autističnim spektrom,i mogućnost da se pomogne istima ,Admir Čeljo,prof.Nirvana Pištoljević EDUS program rada sa djecom koji daje velike rezultate u radu.Ministar upoznat sa istim od prisutnih uz podršku predsj.dr.Penave ,kao i ostalih članova i radi sistemskog rješenja ,zakazan sastanak sa Vijećem roditelja EDUSA za 10.06.2015.
Članovi Upravnog odbora Vijeća roditelja Kantona Sarajevo

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu dambolina)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Koliko je teška školska torba
3.6.2015 10:29:55   
Hanady RR
Inače sugerišem svim roditeljima da budu aktivni ...bar sa Kantona sarajevo da zajedničkim snagama rješavamo probleme i našoj djeci omogućimo sretnije i bolje obrazovanje...

pratrite rad kantonalnoga vijeća...uključite se putem svojih škola
https://www.facebook.com/pages/Vijece-roditelja-osnovnih-i-srednjih-%C5%A1kola-Kantona-Sarajevo/253722544769951?fref=nf

slobodno se i mimo svojih vijećča obratite na ovu fb stranicu neće se ostati gluho ni na jedan aplicirani porblem pristupat će se sistemskim rješenjima u skaldu sa relanim mogućnostima

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Koliko je teška školska torba
3.6.2015 12:48:25   
dambolina

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Inače sugerišem svim roditeljima da budu aktivni ...bar sa Kantona sarajevo da zajedničkim snagama rješavamo probleme i našoj djeci omogućimo sretnije i bolje obrazovanje...

pratrite rad kantonalnoga vijeća...uključite se putem svojih škola
https://www.facebook.com/pages/Vijece-roditelja-osnovnih-i-srednjih-%C5%A1kola-Kantona-Sarajevo/253722544769951?fref=nf

slobodno se i mimo svojih vijećča obratite na ovu fb stranicu neće se ostati gluho ni na jedan aplicirani porblem pristupat će se sistemskim rješenjima u skaldu sa relanim mogućnostima


a mimo fb, predpostavljam samo direkno preko vijeca? Ozbiljno se planiram kandidovati za vijece roditelja kad cura krene u prvi razred u septembru...user posted image

_____________________________

Z. veliki zvjerko 17.06.2003.
I. mala živča 04.11.2008.
L. mala palmica 15.01.2014.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Koliko je teška školska torba
9.6.2015 9:44:09   
Hanady RR
Inicijativa za instrukciju o Maksimalna težina školske torbe s priborom i potrebnom opremom ne smije biti veća od 10 %od ukupne tjelesne težine djeteta prema preporučenoj tablici tjelesnih težina djece od 5 do 18godina, koje je dala Svjetska zdravstvena organizacija.Iste izmjene usvojene od Vlade Kantona Sarajevo 09.07.2008.god.
Bosna i Hercegovina
Federacija Bosne i Hercegovine
Kanton Sarajevo
Udruženje Vijeća roditelja osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo
Terezije 48
Mail:udruzenje_vrosks@yahoo.com
Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo
N/R MINISTAR ELVIR KAZAZOVIĆ
PREDMET: Inicijativa za instrukciju o Maksimalna težina školske torbe s priborom i potrebnom opremom ne smije biti veća od 10 %od ukupne tjelesne težine djeteta prema preporučenoj tablici tjelesnih težina djece od 5 do 18godina, koje je dala Svjetska zdravstvena organizacija.Iste izmjene usvojene od Vlade Kantona Sarajevo 09.07.2008.god.
Na osnovu dostavljenih primjedbi od starne Vijeća roditelja osnovnih škola Kantona Sarajevo i općinskih koordinacija vijeća roditelja Kantona Sarajevo, a odnose se na težinu džačke torbe, dostavljamo inicijativu za instrukciju svim osnovnim školama Kantona Sarajevo o adekvatnom korištenju knjiga i sveski u nastavnom procesu,jer preteška školska torba ima direktan utjecaj na nastanak deformiteta kičmenog stuba,koji za posljedicu imaju trajno narušeno zdravlje naše djece,a samim time i nastanak sekundarnih zdravstvenih problema.
Roditelji su na redovnim sjednicama vijeća roditelja izrazili negodovanje zbog zahtjeva učitelja i nastavnika u osnovnim školama za korištenje sveski tvrdih korica, više radnih listova i drugih nastavnih materijala koji nepotrebno opterećuju školsku torbu ,nemaju utjecaj na poboljšanje kvaliteta obrazovnog procesa,a direktno imaju utjecaj kućni budžet koji je na jako niskoj razini većine roditelja.
Tražimo da shodno Izmjenenama i dopununama Pedagoških standarda i općih normative za osnovni odgoj i obrazovanje i normative radnog prostora, opreme, nastavnih sredstava i učilapo predmetima za osnovnu školu,isto od sljedeće školske godine primjenjuje u svim osnovnim školama Kantona Sarajevo,i samim tim djeluje preventivno na psiho fizički razvoj dijeteta ,i sve većeg broja djece u socijalnoj potrebi.
Broj: 02-05-22466-10/08
Sarajevo, 09.07.2008. godine
Na osnovu čl. 22. i 24. stav 4. Zakona o Vladi Kantona Sarajevo ("Službene novine Kantona
Sarajevo", broj 24/03 – Prečišćeni tekst), Vlada Kantona Sarajevo, na 70. sjednici održanoj
09.07.2008. godine, donijela je
Izmjene i dopune Pedagoških standarda i općih normative za osnovni odgoj i
obrazovanje i normative radnog prostora, opreme, nastavnih sredstava i učila
po predmetima za osnovnu školu.
Sarajevo,09.06.2015.
S poštovanjem,
PREDSJEDNIK VROSKS-a
dr.Amela Penava

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu dambolina)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Koliko je teška školska torba
9.6.2015 11:37:21   
Blue rose RR
Ja nekako ko papagaj!
A kako oni kontaju da rasterete torbu? Na koji način?
Evo ponavljam: kika danas ima i tako još dva dana u sedmici kada ima 4-5 časova, i ona uredno nosi samo knjigu i svesku za svaki predmet. Sveska je normalna tankih korica, nema radnih sveski...i opet jutros torba teška ko olovo.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Koliko je teška školska torba
9.6.2015 12:02:38   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Ja nekako ko papagaj!
A kako oni kontaju da rasterete torbu? Na koji način?
Evo ponavljam: kika danas ima i tako još dva dana u sedmici kada ima 4-5 časova, i ona uredno nosi samo knjigu i svesku za svaki predmet. Sveska je normalna tankih korica, nema radnih sveski...i opet jutros torba teška ko olovo.


Pa moramo voditi i mi računa koliko je teška torba sama, pernica, flaša, čaša, kutija za užinu...nadalje rapored časova mora biti koncipiran tako da ne zahtjeva nošenje 5 knjiga i 5 sveski...isti dan...
Nadalje ne znam ko oni...ovo roditelji šalju inicjaticu minitsru koji je voljan da istoj udovolji i pošalje cirkularno pismo da se vodi računa o istom...ako ništa tvoja kika uz tih 5 knjiga i sveksi ne nosi svesku debelih korica koje se u nekim školama zahtjevaju, a nadalje ne nosi radne listove isto teške kao i same knjige jer moja ih H recimo uz svaki predmet nosi


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 41
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *