|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 10:01:30   
Ummuisa
IZVORNA PORUKA: Okarica

Meni iz tvog posta Ummuisa nije jasno nešto. Da li ti opravdavaš razlog zbog kojeg je on isprovociran? Nastavnici, drugoj djeci i drugim nastavnicima nije poniženje da kupe smeće, a tom malom, a očito i njegovom ocu jeste!


ovako...dosad sam mislila da se  radi o drugom dječaku... pa se možda sad ne bi trebale komentraisati neke moje izjave...

U svakom slučaju... ne opravdavam ničiji bezobrazluk... slažem se sa svima koji su rekli da danas roditelji najviše snose odgovornosti za dječiju (ne)kulturu... uče ih da vole samo sebe, postavljaju sebe iznad roditelja, nastavnika...., roditelji se trude okititi dijete manirima: da puste jezik u u raspravi sa starijima, ne birajući ni rječnik prikladan ni ton sa kojim razgovara, neće prvi pozdraviti starije, a kamoli da npr. ustupi mjesto starici u busu.... i puno je toga... dakle, općenito gledajući nekultura hara, ne zna se ni ko pije ni ko plaća...

Da li ti opravdavaš razlog zbog kojeg je on isprovociran?


Konkretno u ovom slučaju, ja ne bih žurila sa nekim zaključcima.... jer imamo ispovjest samo jedne strane tj. učiteljice.

Razlog radi kojeg se mali osjećao uvrijeđen ili isprovociran predpostavljam da je daleko veći od bacanja smeća....
Ono na što sumnjam jeste da je dječak možda doživljavao od te nastvanice pritisak, i taj način na koji je ona njega pokušavala da potakne na učenje dok je prema drugima bila popustljiva možda je bio na krivi način , pa je mali shvatio da ga ona tako tretira jer ga nepodnosi...
Pogotovo ako se baš fokusirala na na njega a očito bila popustljiva prema drugima... Dakle, taj njen metod poticanja na učenje nije urodilo plodom, nego je izazvao kontra efekat... Tako da je dječak stekao dojam da nastavnica ne trpi, i onda je u svakom njenom postupku vidio njen pokušaj da ga omalovaži isl, pa je to smeće koje mu je ona dala bilo samo potvrda njegovih sumnji u njenu antipatiju, i to je zapravo bila kap koja je prelila čašu....

Znači, da je ta nastavnica sa tim učenikom imala neki prijateljski odnos, u kojem vlada povjerenje, simpatije, i sl....on to bacanje smeća zasigurno ne bi shvatio kao uvredu...

Pođite sami od sebe..

Eto, to je jedna od mogućnosti... nemamo dječakovu priču pa samo nagađamo..

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 11:15:32   
Okarica
Prije samo nekih desetak godina, o ovakvim temama se ne bi ni raspravljalo. To samo ukazuje na to dokle nas je demokratija dovela. Ovo najbolje mogu razumjeti ljudi koji su radili i još rade u prosvjeti.
Ummuisa, bacanje smeća jeste i poenta ove priče. Nekad su takve "sitnice" bile normalna stvar, a sad nekom daju razlog za provokaciju. Što se nastavnice tiče, tom razredu i svim ostalim razredima odgovara njen pristup radu, i na njenih 30-ak godina rada niko se nije žalio, dakle niti jedna generacija. Ta žena se dokazala u prosvjetno-pedagoškom radu. Ona je samo htjela izbjeći da tom dječaku da najnižu ocjenu, koju je zaslužio, jer ne radi, a sada će mu je i dati. O tome se radi. Uvijek je bilo da se dobro dobrim vraća, a sada se to malo promijenilo. Kad smo spali na to da roditelji uče svoju djecu kako je sramota bacati smeće, šta možemo očekivati od te djece u budućnosti.
I da zaključim, žao mi je što će moje dijete ipak biti neprilagođeno u ovakvom okruženju, gdje se ovi postupci opravdavaju. Ta popustljivost o kojoj ti pričaš se ogleda u tome što tom drugom dječaku, koji niti želi, niti ima kapaciteta, nastavnici nije problem dati jedan, a stalo joj je bilo da ovom drugom da bolju ocjenu. Njegov je problem što on to ne želi, jer se, zaboga, osjeća isprovocirnim. Njemu bi odgovaralo da dobije jedan i da može divljati po razredu. Da sam ja na mjestu te žene, ja bih mu bez razmišljanja dala jedinicu kao kuću, mislim da onda otac ne bi imao razloga ni da dolazi. Mali je tako odlučio i treba mu ispuniti želju. Eto, to je moje mišljenje.
U svakom slučaju poštujem svačiji doprinos diskusiji i hvala još jednom Pozdrav svima! 

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 11:22:32   
Okarica
IZVORNA PORUKA: Ummuisa


Znači, da je ta nastavnica sa tim učenikom imala neki prijateljski odnos, u kojem vlada povjerenje, simpatije, i sl....on to bacanje smeća zasigurno ne bi shvatio kao uvredu...

Pođite sami od sebe..

Eto, to je jedna od mogućnosti... nemamo dječakovu priču pa samo nagađamo..



Da ne nagađaš, nastavnica je imala prema svima jednak pristup, a smeće su, da ponovim još jednom, kupili svi, nastavnica možda čak i najviše, kao primjer. Da budem preciznija, ona je skupljala smeće zajedno sa ostalom djecom, a oni su svi nosili kese. Te su kese teške par grama, obični papirići. Ne bih više da pojašnjavam jer mislim da nema smisla. Još jednom ću da kažem, bacanje smeća kao provokacija je produkt lošeg odgoja koji je eskalirao u ovim uslovima demokratizacije svega. Neko je dobro rekao, nismo mi još zreli za to. Pozdrav svima!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 12:21:34   
Ummuisa
Svi smo išli u školu i imamo iskustva sa raznoraznim profesorima...

Mnogi nastvanici se postavljaju u poziciju nepogrešivosti i ne pada im na pamet da preispitaju svoje postupke, a pogotovo ne da razmisle da li u svom odnosu prema nekom učeniku griješe.... ili da se potrudi da ponađe metod kojim nekoga potaći na učenje.... u prosvjeti zaista treba biti mudar, dosjetljiv, da pronađe put do svakog učenika ponaosob, da upozna karakter učenika i da shodno tome postupa prema njemu... mislim...ako joj je već želja da ga potakne na učenje... a vrlo moguće  da je izabrala pogrešan metod..  



(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 12:26:17   
Ummuisa
Još jednom ću da kažem, bacanje smeća kao provokacija je produkt lošeg odgoja koji je eskalirao u ovim uslovima demokratizacije svega.


Da, demokratizacija je zapoganila dosta toga... ali ne bi se sad trebalo kriti iza demokratizacije, pa za svoje neuspjehe na odgojno obrazovnom planu kriviti sve osim sebe samog..

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 12:38:18   
Amrino
E kada citam ovakve tema i slicne....osjecam se pomalo kao marsovac...Zasto?
Eto sada ispade da nikada nije bilo nekulture, bezobrazluka...da su prije sva djeca trcala da nesto poslusaju a da su uciteljice, nastavnice i profesorice bile pravedne i zadovoljne svojim ucenicima...user posted image user posted image user posted image user posted image
Ja to uopste tako ne dozivljavam....Mozda smo pripadali razlicitim "grupama", mozda odrastali u razlicitim sredinama....ili je nesto deseto u pitanju...ali ja  uopste nemam lijepo sjecanje na svoje prosvjetne "odgajatelje"...nazalost...
To mi je inace jedno od najdrazih i naplemenitijih zanimanja...i moja neostvarena zelja ali na licnom iskustvu sam se uvjerila kakve traume prosvjetari mogu ostaviti na djeci pa cak i nesvjesno.
Sve ove stvari koje spominjete su i prije bile uobicajene samo se ni o njima kao ni o mnogim drugim stvarima nekada nije pricalo ovako kao sada....Tada se prosvjetari nisu postovali nego su (smo) ih se bojali...Slicna stvar je bila i sa policijom...i doktorima....Prije su se ljudi svega bojali a to se zvalo postovanjem.
Ono sto mi "skripi" u usima na isti nacin kao sto mi je i prije skripalo je rijec "propalitet". To je tako odvratna i grozna rijec koja bi u svakome trebala izazivati gadjenje a ne sluziti za to da se opise jedno dijete. I kod mene je u generaciji bilo ucenika koji su zigosani tim imenom....Slucajnost ili ne ali svi su oni bili siromasni i dolazili su iz problematicnih porodica. To su djeca kojima je trebala pomoc a svi su im jednostavno okrenuli ledja. Propalitetima se nisu nazivala djeca bogatuna koji su imali kecinei pravili nered po skoli...oni su jednostavno bili losi ucenici ili su bili nemirni...a priopaliteti su bili oni koje je cijelo drusto otpisalo i oznacilo za cijeli zivot.
Kada ovo pisem, naravno, ne mislim nista protiv doticne nastavnice...da me se pogresno ne shvati...Vrlo je moguce da se ona razlikuje od ostalih i da je malom zaista htjela pomoci ali moguce je da ni ona nije svjesna tezine "bremena" koju ovakva djeca nose...
Meni to nije profesija ali odrasla sam sa dosta "propaliteta"...mnogi od njih su mi bili prijatelji tako da znam o cemu pricam. Iako sam ja eto bila odlican ucenik nisam dolazila iz imucne porodice i uvijek sam se zbog toga osjecala kao gradjanin drugog reda. Dali je to slucaj samo sa mojim uciteljicama/ nastavnicama...ili se svi mi tako (svjesno ili nesvjesno) ponasamo i na neki nacin postujemo ljude koji izgledaju tako da ih treba vise postovati (zbog skupe odjece, zvucnog imena, fizicke ljepote....) ali to je cinjenica.
Ova prica nema neku poentu ili rjesenje...ali treba na sve gledati iz vise uglova i ne biti iskljuciv...
Treba se zapitati zasto je nastavnica dala BAS njemu da baci smece ili....Kako bi reagovala nastavnica ili ucenici da je taj zadatak ponudila nekoj napirlitanoj snobici (u svakom razredu ima bar jedna takva)....Kako bi reagovali njeni roditelji....? user posted image user posted image
Ma dobro neko rece- sve je to ogledalo drustva u kojem zivimo.
Bilo kako bilo- ne treba nista pod tepih...nego zasukati rukave i rjesavati probleme.
I ne bih se bas slozila da djecu odgajaju samo roditelji...I prosvjetari moraju preuzeti svoj dio obaveza, pogotovo u slucajevima kada roditelji zakazu...



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 12:39:42   
Amrino
Uh....dok ja ovo napisah vidim da su se slicne stvari vec spomenule...helen nejse...user posted image

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 12:52:36   
Okarica
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Treba se zapitati zasto je nastavnica dala BAS njemu da baci smece ili....Kako bi reagovala nastavnica ili ucenici da je taj zadatak ponudila nekoj napirlitanoj snobici (u svakom razredu ima bar jedna takva)....Kako bi reagovali njeni roditelji....? user posted image user posted image

[/quote

Već je nekoliko puta rečeno da je žena i sama kupila smeće sa svom djecom. Smeće su kupili svi i nije on jedini koji je bacio par papirića.
U pravu si, priču treba sagledati iz svih uglova, zato sam i postavila temu.
Ne moramo svi isto razmišljati.
Amra, vjerovatno jesmo rasli u različitim sredinama, pa zato imamo i različite stavove.
Pozdrav svima!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 12:53:54   
scarlett
Naravno ima prosvjetnih radnika koji ne gaje iste simpatije prema svoj djeci, ali iz vlastitog iskustva tvrdim da nikad prema učenicima nisam gajila antipatije, bez obzira kakvi su đaci u bilo kojem smislu.
Redovno sam doživljavala situacije da učenici jedu čips, košpice i sl. u odjeljenjima gdje sa njima u klupi zajedno sjede učenici koji potiču iz velikobrojnih porodica i jedva da imaju za sendvić.
Isti ti učenici bi bacali otpatke ispod klupe ili gađali druge đake istim. Bez obzira na moje molbe da ne jedu i da to ne rade, takvi učenici samo ironično kažu "dobro nastavnice " i nastave dalje, a ako bih na kraju časa zamolila da počiste, jednostavno izađu iz razreda i naravno - ja kupim. Takve učenike slati pedagogu - nema svrhe, jer će reči "Ako ti ne možeš stvoriti red na svom času - ne mogu ni ja!" ( Smatra se da učenik mora biti dovoljno zainteresovan za čas da ne bi pravio probleme).
Mlad sam nastavnik i prošla sam brojne seminare, znam šta su savremene metode nastave i vjerujte nisu ni slične metodama kako su nas naši učitelji i nastavnici nas učili. Sve je puno slikovitije, interesantnije i radi se što više kroz igru i bez opterećenja.

Nikada zbog takvog ponašanja učeniku nisam dala jedinicu, jer ponašanje je jedno, a poznavanje gradiva drugo i to se ne smije miješati.
Ipak, u početku svog rada, takve sam učenike znala dignut da odgovaraju ili ponove gradivo i oni nisu znali odgovoriti ni na najbanalnija pitanja, znali su redati jedinicu za jedinicom, to je njima svejedno, jer roditelji takvih učenika ne dolaze u školu ni na poziv, ni molbu. A Ako ipak dođu, uvijek je nastavnik kriv...
Na kraju školske godine, svakako se ne smije imati velik procenat neprolaznosti učenika, tako da oni svi opet prođu u sl. razred i znaju da komotno smiju nastavit takvo ponašanje.
Jedan primjer: učenik koji je čitavu školsku godinu ometao rad na času i nikada nije napisao ni riječ, sa 9 zaključenih jedinica, smanjuje se (poklanja) na 2, da može na popravni na kojem se svakako svi učenici puste dalje.
Nije problem pokloniti ocjenu, ali kolika je korist od toga na kraju za samo dijete.
Ja nikada nisam nastojala biti "autoritet", ali sam pokušavala navesti učenike da se međusobno poštujemo. Ali ustvari sada, učenici grade autoritet nad nama.
Međutim, kako sam već u ranijem izlaganju rekla, takvim učenicima je svejedno, njima će njihovi roditelji sve pružiti i omogućiti i oni znaju da se nizašto ne moraju potruditi. I škola će nakraju popustiti, da ne bi imala loš prosjek.
Ja u tome svemu i dalje najmanje krivim učenike.

< Poruku je uredio scarlett -- 31.3.2009 12:56:31 >

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:00:11   
Okarica
IZVORNA PORUKA: scarlett


Nikada zbog takvog ponašanja učeniku nisam dala jedinicu, jer ponašanje je jedno, a poznavanje gradiva drugo i to se ne smije miješati.


Naravno, jedinica se daje kad učenik nije naučio gradivo.

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:05:56   
Blue rose RR
Uvijek je bilo djece koaj su bila lošijeg ponašanja i ona koja su bila primjerenog - i nije pravilo da se formiraju po ponašanju, shodno porodice iz koje dolaze.
Ja sam lično za ponovno uvođenje magareće klupe, izbacivanja iz škole, žigosanja.
Kako neko reče - propaliteta.
Propalitet postao, propalitt ostaje. Iz ove perspektive samo mogu reći da je mali broj njih (čak i neprimjetan) koji se vraćaju u normalne tokove života.
Žigošite me sada, razapnite me, ali demokratija koja je došla sa 90-tim godinama iz zapadnih civilizacija , nam je donijela zapad i Denisa Mrnjavca. (neka mu je lahka zemlja).

Lahko je pričati iz ugla, moje dijete je uz moj skut, i hvala Bogu svakom je njegovo dijete najvažnije, ali ja ne mogu da shvatim da neko može stajati mirno i zastupati tezu da jedan maloljetnik koji je ubio drugo nedužno dijete (a moglo je biti ne dao Bog moje, pu, pu, pu) zaslužuje socijalizaciju.
Što se mene ti GOLI OTOK, gumeni čekić i nek na onom zvizdanu tuca kamen.

Ne mogu zamislilti šta bih ja uradila bilo kojem insanu koji bi povrijedio moje čedo.
Za mene jednom propalitet-uvijek propalitet.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:08:41   
Okarica
IZVORNA PORUKA: MaryamAmina RR

Uvijek je bilo djece koaj su bila lošijeg ponašanja i ona koja su bila primjerenog - i nije pravilo da se formiraju po ponašanju, shodno porodice iz koje dolaze.
Ja sam lično za ponovno uvođenje magareće klupe, izbacivanja iz škole, žigosanja.
Kako neko reče - propaliteta.
Propalitet postao, propalitt ostaje. Iz ove perspektive samo mogu reći da je mali broj njih (čak i neprimjetan) koji se vraćaju u normalne tokove života.
Žigošite me sada, razapnite me, ali demokratija koja je došla sa 90-tim godinama iz zapadnih civilizacija , nam je donijela zapad i Denisa Mrnjavca. (neka mu je lahka zemlja).

Lahko je pričati iz ugla, moje dijete je uz moj skut, i hvala Bogu svakom je njegovo dijete najvažnije, ali ja ne mogu da shvatim da neko može stajati mirno i zastupati tezu da jedan maloljetnik koji je ubio drugo nedužno dijete (a moglo je biti ne dao Bog moje, pu, pu, pu) zaslužuje socijalizaciju.
Što se mene ti GOLI OTOK, gumeni čekić i nek na onom zvizdanu tuca kamen.

Ne mogu zamislilti šta bih ja uradila bilo kojem insanu koji bi povrijedio moje čedo.
Za mene jednom propalitet-uvijek propalitet.


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Ma svaka ti je na mjestu. Ja više nemam šta da kažem na ovu temu! Pozdrav svima i još jednom hvala na učešću u diskusiji!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:12:17   
jagodicabobica
Slazem se da bi trebalo poslusati obe price, tek tad se moze zakjuciti ko je u pravu.
Istina je da se dijeca vise nesmiju tuci pa cak ni galamiti zato se moze kazniti bar ocjenom.
Nemoze uciteljica jednako posvetiti paznju prema 28 djece, coviek kad ima dvoje uvijek misli mozada je ovo drugo zapostavljeno.
Kupljenje papira nevidim razlog zasto bi to bilo ponizavajuce, kakav je to odgoj (ako je ova prica prava)
To je dijete onda previse razmazeno, u sta ce izrasti, nece da uci a nece da radi sta mu se kaze. Zivi u zemlji u kojoj je privatizacija dobro rodila i morace mozda i ulice mesti ako tako nastavi uciti, osim ako mu babo nije na kakvoj funkciji.

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:14:08   
škorpija
Roditeljis u grozni, ja sam prestala ići kod pola svojih prijatelja jer su im djeca grozno neodgojena i bezobrazna, djeca roditeljima ne daju progovoriti, moraju stalno biti u centru pažnje i desi se da posliej tri-četiri sata kod prijateljice nismo uspjele ni rječ progovoriti.
Ali što je najgore čini mi se da to roditelji uopšte ne primjećuju, pa mislim kad oca udara sin od 4 godina, šta će mu raditi kad napuni 18.
Užas!!! 
A u školama se situacija još gora, moja sestra je nastavnica i bila sam nekoliko puta na času, toliki stepen razmaženosti nisam u životu vidjela

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:16:01   
dinaa
Za mene je zalosno sto uciteljica vise ne smije dijete da posalje ni u cosak,a pogotovu da ga odstrani sa casa.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:24:48   
Ummuisa
IZVORNA PORUKA: MaryamAmina RR


Propalitet postao, propalitt ostaje...


Ne mogu zamislilti šta bih ja uradila bilo kojem insanu koji bi povrijedio moje čedo.
Za mene jednom propalitet-uvijek propalitet.


Ček malo ..ovdje je bila riječ o djetetu koje je osjetilo se nastavnica ne postupa jednako prema njemu i ostalim, da od njega traži više, pa je njen postupak shvatio uvredljivim... i rekao je to roditelju... itd..

Ovdje se ne govori, kako sam shvatila, o ubicama niti o težim delikventima...

Po meni, za ovo dijete koje se spominje, ne može se reći da je propalitet samo na osnovu ovoga iznešenog...





(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:34:58   
Okarica
Čini mi se da ipak imam još štošta da kažem. Ummuisa, MaryamAmina govori o širem društvenom kontekstu na koji se reflektira ova priča.

Možda si ti i u pravu da je nastavnica izabrala pogrešan metod. Očigledno je kriva što joj je stalo do tog učenika, što joj je stalo da ima dobru ocjenu, njoj nije problem dati mu jedinicu koju je zaslužio, to je uvijek najjlakše.

Neko je rekao da nije u redu kad se nastavnik rukovodi emocijama i to je tačno. Trebala je zanemariti činjenicu da taj dječak živi sam sa ocem koji ne radi. Vjerovatno i ne radi zato što mu je poniženje baciti smeće.

< Poruku je uredio Okarica -- 31.3.2009 13:35:51 >


_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:43:53   
Crvena
Stalno se provlaci teza da je dijete  povrijedjeno sto je nastavnica tako postupila.
Ama, ljudi dragi sta je lose sto mu je rekla da baci smeceuser posted image
Bez imalo uvrede bilo kome, ali taj roditelj mi nije jasan.
Jer da je svoje dijete odgajao na taj nacin da i ono ima svoje duznosti i obaveze ne bi mu bio problem pokupiti smece i baciti ga u kantu.user posted image
I ne bi mu padalo na pamet postavljati pitanje zasto bas meneuser posted image



_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:45:44   
Okarica
IZVORNA PORUKA: Crvena

Stalno se provlaci teza da je dijete  povrijedjeno sto je nastavnica tako postupila.
Ama, ljudi dragi sta je lose sto mu je rekla da baci smeceuser posted image
Bez imalo uvrede bilo kome, ali taj roditelj mi nije jasan.
Jer da je svoje dijete odgajao na taj nacin da i ono ima svoje duznosti i obaveze ne bi mu bio problem pokupiti smece i baciti ga u kantu.user posted image
I ne bi mu padalo na pamet postavljati pitanje zasto bas meneuser posted image





To je srž cijele priče! user posted image

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 13:56:36   
makana
nemam šta da opravdam, izlet, kupljenje smeća, učestvuju svi i tačka, ko odudara treba ga pitati zašto odudara
druga stvar, zar se zaista može sa svima jednako postupati i prema svima imati jednak pristup?
ma dajte molim vas, razmislimo malo prije poplave emocija
djeci se danas previše vjeruje, više u njihove verzije nego u verziju onoga koji dođe na roditeljeva vrata da se potuži na djetetovo ponašanje
djeca manipulišu sa nama, almedina već ima nekoliko caka kako da od mene izmami dodatni slatkiš, kako da joj popustim itd
zašto bi to bilo drrugačije u ostalim stvarima, posebno starija djeca koja spoznaju šta roditeljima paše i onda udaraju na tu kartu da bi dobila šta žele ili polučila rezultat ili uticala na nešto kako ona žele
imam ogledalo u blizini, roditelji ne pričaju sa ukućanima susjedne kuće, malac, osnovac u tome aktivno učestvuje tako što otvoreno laže i izmišlja da mu je neko iz te kuće psovao i sl., ja bila prisutna i ništa od toga nije bilo, ali to što sam ja istupila i rekla da sam sve vidjela i da to što mali priča nije istina nije pilo vode, majka i sestra vjeruju rekla bih slijepo i preslijepo tom djetetu, sve je završilo svađom i još gorim međukomšijskim odnosom
a znate šta?
kroz nekoliko dana malac prolazi pored mene i svjestan sebe i onoga što može, pa čak utjerati u laž dvoje odraslih ljudi pred također dvije odrasle osobe - samozadovoljno mi se smijao u lice
ovakvom podrškom niko ne pomaže svom djetetu ni u kom smislu

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 14:07:57   
Ummuisa
IZVORNA PORUKA: Okarica

Ummuisa, MaryamAmina govori o širem društvenom kontekstu na koji se reflektira ova priča.


Da, jasno mi je, ali nas to vodi u off topic, iako sam i sama stava da je odgoj u globalu na niskim granama ali trudim se da se ne udaljim od teme da li opravdavamo ovakav pristup kakav si ga navela...

Hoću reći, ne vučem ja ni na stranu nastvanice ni učenika, ali se ne i ne priklanjam ni jednom ni drugom...

Neka nastavnici rade svoj posao kako treba, neće oni autoritet zaslužiti samo zato što se zovu nastavnicima, pogotovo danas sa ovom djecom, a i od kukaknja nema ništa, pa nek iznađu metode, pa ako treba i magareća klupa i jedinica i i kako god, ali neka ga dovede u red...
To što se tiče ponašanja u školi...

A što se tiče znanja i motivacije za učenje...
Ako je mali zaslužio jedinicu neka mu je da, pa hoćel svijet propasti radi jednice, i to je jedan metod za motivaciju, ali neka se i potrudi da mu objasni šta mu u životu može značiti škola i sl.. svašta nešto neka pokuša, pa ako ne pije vode, neka ga pusti, nekad ni svoje dijete ne možeš uputiti a nekamoli tuđe...
U svakom slučaju nju ne može boliti više duša za dijetom od njegovih roditelja, a ako roditelji ne mogu ili neće da poduzmu ništa, tada ni njen pritisak neće biti od koristi...

Npr. mene je mogla nastavnica muzičkog forsirati koliko god, jer imam talenta za sviranje, ali ja to ne volim i nikad mi nebi palo na pamet da radim išta u vezi s tim, i koliko god da ja mogla imati petice, ja ne bih da vježbam...






(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 14:11:26   
Blue rose RR
Ummuisa ukoliko si pročitala postove koje prethode mom, mogla si zaključiti šta me je nagnalo da se nadovezujem na pojmove "demokratije" i "propaliteta".
Naravno to nije bilo direktno vezano za dotičnog dječaka i njegove Bože moje zamislite "probleme" (jadan onuser posted image ) kako je neshvaćen od strane društva.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 14:13:00   
Amrino
Ne znam...nije mi cilj kriviti nastavnicu za nesto niti opravdati djecu koja lazu ili su nekulturna...Ali nisu to crno- bijele stvari...Ukoliko dijete zivi sa nezaposlenim ocem- bez majke....kako ocekicati od njega neku, uslovno receno, normalnu reakciju? Kako ocekivati da on dozivi stvari onako kako bi ih mi dozivjeli?
Ja, niti sam skolovani pedagog niti psiholog ali ono sto znam je da je dijete koje izgubi jednog (ili oba) roditelja nevjerovatno osjetljivo, kao i dijete koje prozivi razvod roditelja. Mi nekada ne mozemo pomoci ni sami sebi...a zamislite kroz kakve traume prolaze ta djeca?
Po meni treba napraviti distinkciju izmedju razmazenih derista koji odrastaju uz svu roditeljusku ljubav, dobiju sve sta pozele i sl...i izmedju djece koji nikada nisu ni imali priliku da postanu nesto drugo osim "socijalnog slucaja" ili "propaliteta". Nismo svi iste srece.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 14:15:56   
Skvo RR
Ja sam misljenja da danasnji djecaci i curice pate od nedostatka kulture i odgoja. Zato mislim da imamo naciju neodgojenih neotesanaca, koji se bez problema starijim obracaju sa ti, koji roditelje zovu imenom, koji gaje svoj neodgoj, i sto je najtuznije to je roditeljima simpaticno.
Odgoja mora biti, kako u kuci tako i u skoli. Granica se zna, ali se stariji bila to uciteljica, pekarka ili prolaznica moraju postovati i poslusati.


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Da li opravdavete ovakav pristup?
31.3.2009 14:21:17   
Okarica
IZVORNA PORUKA: Ummuisa

pa ako treba i magareća klupa i jedinica i i kako god, ali neka ga dovede u red...
To što se tiče ponašanja u školi...




Ne znam zašto si ti stekla utisak da neko kuka, ne kuka niko. Žena je tu priču završila. Otac je rekao da će razgovarati sa sinom. A što se tiče magareće klupe, to sam već jednom rekla. Ako bi se nastavnik danas koristio starim provjerenim metodama, "letio" bi iz škole istog momenta. I još nešto, ova priča jeste "off topic", onako kako je ti interpretiraš. Srž priče je odlično uočila crvena i ja bih, ako je moguće, da se toga i držimo.

< Poruku je uredio Okarica -- 31.3.2009 14:30:58 >


_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *