|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: anemija
18.2.2010 0:14:58   
DM
Ako to ne htjedne,ima hipp u obliku sokića hipp ors 200(isto sa elektrolitim)(ma ponavljam se)1

_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: anemija
18.2.2010 9:29:38   
new mama
Apotekarka bas mi je zao malenoguser posted image ,nadam se da ce brzo biti bolje,ja sam isto Ajni uradila krvnu sliku i malokrvna jeuser posted image ,evo sad citam sta je dobro da se popravi pa eto ako imate jos kakav savjet napisite,dr. je rekla da sad nije strasno nije nista ukljucila,rekla mi je samo da joj dajem pikovit za apetit pa ce je malo pustiti i onda ponoviti krvnu sliku i uraditi i zeljezo,ako bude nisko morace joj ukljuciti neki lijekuser posted image
Apotekarka sto se tice proljeva ja bi mu davala kapsule prolife one su ti dobre za regulaciju crijevne flore i mojoj malenoj uvijek pomognu ako ima proljev,a sto se tice ishrane kao sto su ti napisale daji mu samo keks,kuhani krompir,rizu kuhanu nas vodi,nadam se da ce brzo ozdravitiuser posted image


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: anemija
18.2.2010 11:35:22   
new mama
IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Apotekarka, jedan savjet, daj bebari dzigericu kuhanu za anemiju! Kupi onu pilecu u tacni, ona je najhigjenskija!!! Neka ima 2X sedmicno dzigericu i mislim da ce te se uspjesno izboriti sa anemijom! Generalno, uz to forsiraj crveno meso!

Skvo kako pravis ovu dzigericu da ja Ajni pravim mozda, joj pomogne,pusicauser posted image user posted image user posted image


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: anemija
18.2.2010 14:27:16   
Skvo RR
Evo kako,,,,
Znaci uzmem dzigerigu, prodinstam luk, mrkvu i paradajz pire, vode, soli, izdvojim srca, jer to ne volimo smrvim je i u pretis cca 30 minuta, sva se raskuha, extra je ukusno i veoma zdravo za bebaru!


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: anemija
18.2.2010 19:04:18   
new mama
IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Evo kako,,,,
Znaci uzmem dzigerigu, prodinstam luk, mrkvu i paradajz pire, vode, soli, izdvojim srca, jer to ne volimo smrvim je i u pretis cca 30 minuta, sva se raskuha, extra je ukusno i veoma zdravo za bebaru!


Hvala ti puno,moram to pravitiuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: anemija
19.2.2010 22:36:02   
pepeljuga
Drage moje i ja imam isti problem Moj maleni ima 10 mjeseci i zeljezo mu je 3,4 a hemoglobin 98.Doji,jede sve djigericu,piletinu,pravim mu cesto sokove od jabuke i mrkve,jede grasak,spinat stvarno se trudim da jede sve i svasta ali eto.Citala sam da je normalno da se anemija pojavi kod djece oko 6 mjeseci i pred kraj navrsene godine ali ne znam ni sama sta da mu dajem.U ponedjeljak cemo doktoru sa nalazima pa cemo vidjeti sta je.Juce nam je cak rekao da cuje sum na srcu i zato je posumnjao na anemiju jer se kod anemicne djece javljaju ti neki sumovi koji nisu patogeni.Pomagajte.

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: anemija
19.2.2010 22:46:47   
Apotekarka
a joj pepeljuga mozda je rođen anemican moj je s 10 dana imao hemoglobin 159 a sad 106user posted image

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu pepeljuga)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: anemija
6.3.2010 14:28:33   
Apotekarka
Popravili smo hemoglobinuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Sad je sa 106 popeo se na 122...
Davala sam mu zumance,spinat,sok od borovnice...
Cvekla se ne preporucuje pedijatrica mi rekla a ni djigerica bas...

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: anemija
6.3.2010 17:52:16   
jasmina_mm
I mi smo muku mucili sa anemijom
Sa sest mjeseci smo poceli piti Ferum Lek i pio ga je sve do godine. Hemoglobin mu je bio 9,8 a sada je 12,2 i tako stoji vec 1,5 godinu. Doktorica kaze da jeste na donjoj granici normale ali da se ne moze reci da je anemica. Zeljezo mu je hB uredu.

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: anemija
6.3.2010 17:58:48   
mamaajna
jeste li znali da u grahu ima vise zeljeza nego u spinatu,brusnica popravlja zeljezo.u trudnoci mi je bilo 28,pred kraj trudnoce 16.citavu trudnocu sam pila brusnicu susenu i jela je kao grozdzice

_____________________________

nedim 23.05.1999
iman 20.09.2009

nedim-drugi put u pubertetu uhhh ovaj je tezi
iman-poceli smo da pricamo uhhh puno da pricamo
trudimo se za trece

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: anemija
4.9.2010 23:58:04   
lirio
IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Antonio ima 7,5 mj i buduci da je pokupio virus proljev i povracanje urađena mu krvna slika pedijatrica kaze da je jako losa da je anemican a kad ozdravi da dođemo ponovo uraditi krvnu sliku da mu nesto propise...
Hematokrit mu 0,30
hemoglobin 106
eriotrociti 3,9(tomu je kaze razlog virus)
Mchc 35,1
leukociti 6,3
granulociti 27,1
monociti 5,1
limfociti 67,8

Da li je stanje toliko zabrinjavajuceuser posted image jer iza nema vrijednosti koje vrijede za bebeuser posted image


bas sam se sad nasekirala...danas sam malog vodila ljekaru radi proljeva(u pitanju je neka viroza) i dr mu je uradila nalaz ks i ustanovili su mu i anemiju koju prije 3 mj nije imao...nalazi su mu jos malo slabiji od gore navedenih al mi dr nije nista rekla za terapiju i lijecenje...mozda kad ga odvedem na kontrolu...ks mu je:
eritrociti 3,6
leukociti 6
hemoglobin 103
hematokrit 0,28
zeljezo mu nisu kontrolisali al ja cu insistirati na tome...
bas se nasekirah al procitah ovdje dosta korisnih savjeta pa cu probati...


_____________________________

Ne govori mi da je nebo granica kad postoje otisci stopala na Mjesecu...

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: anemija
6.9.2010 8:13:10   
maja78 RR
Prenos postova:

IZVORNA PORUKA: slatkica19

htjela bih se ispricat ako ova tema postoji al nemam vremena trazit to,oprostite opet!moj midjan je malokrvan,nezeli jest nista popije flasicu mljeka 2 puta i gotovo.zivjeli smo u hr nakon 1 g i 4 mj sam ga prestala dojit i sve je jeo bas sve.sad ima 2 godine i 8 mjeseci radi nekih stvari vratili smo se u bosnu prije 5 mj.on odbija sve,nezeli nista ni slatkise zamislite.ukidali smo mljeko al nista kad ga pokusamo hranit vristi isve povraca.doktori nam neznaju pomoc ocajna sam neznam sta cu,ja bi sve ucinila da pocne jest,nikakvi sirupi nepomazu....



IZVORNA PORUKA: hanabanana

Sok od grozdja? caj od zare?
Boravak na otvorenom?


IZVORNA PORUKA: jasmin

Draga slatkice,zao mi je zbog vaseg problema.Znam da majci srce puca kad dijete odbija hranu.Zeli li sokice,caj?
Imam osjecaj da je promjena okoline malo odigrala ulogu.Znam da cu mozda nekima zvucati dosadno sa ovom `mojom terapijom`,ali ti toplo savjetujem da ukljucis domaci med u njegovu svakodnevnu ishranu.Razmuti kasikicu(plasticnu) meda na pola case vode i daj mu da popije.Ucini to dok gleda crtic ili nesto u cemu uziva da bi prihvatio sto bolje taj ljekoviti napitak.


IZVORNA PORUKA: marny

slatkice, i moj malac nita ne jede, nedavno je imao proljev i povraanje pa je jo vie iscrpljen. Danas su mu vale izale na oku usana. A  vale se jave usljed pada imuniteta i iscpljenosti. To njegovo odbijanje hrane traje cijelo ljeto, pa jo ovaj proljev i povraanje i sasvim logino da mu se negdje reflektira, a to su vale.
on inae dnevno popije par dcl mlijeka, a ostalo rat vodimo..
Kupila sam mu u apoteci floradix,eljezo, da ga digne, a moda mu se i apetit popravi.
A, od ponedjeljka kree u vrti, pa se nadam da e tamo nauiti jesti.
Moda naui od druge djece, eto.....sretno:)



_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu lirio)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: anemija
15.10.2010 15:41:36   
bebacha
Meni treba savjet.U srijedu su i Ajla i Alen vadili nalaze krvi i ostanovljena anemija.Ona ima hbg 113 a on 115.cim ispiju antiotik doktorica ce im uvesti neki sirup za to.e sad mene interesuje jel ovo stvarno za lijekova il je smijem pokusat s ishranom.ona jede sve i mogla bi se vise orjentisat na hranu bogatu zeljezom.a on jos  samo doji pa mozda sacekat da uvedem dohranu.neznam,nemogu biti pametna

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: anemija
15.10.2010 15:44:32   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: bebacha

Meni treba savjet.U srijedu su i Ajla i Alen vadili nalaze krvi i ostanovljena anemija.Ona ima hbg 113 a on 115.cim ispiju antiotik doktorica ce im uvesti neki sirup za to.e sad mene interesuje jel ovo stvarno za lijekova il je smijem pokusat s ishranom.ona jede sve i mogla bi se vise orjentisat na hranu bogatu zeljezom.a on jos  samo doji pa mozda sacekat da uvedem dohranu.neznam,nemogu biti pametna

Starijoj djevojčici naravno poboljšati ishranu u smislu hrane obogaćene željezom. Ako je i doktor popisao lijekove naravno i njih.
a malenom...njemu smiješ Ferum sirup al kontam to doktor zna najbolje ako ga porpiše davat ćeš ga. A hranom ništa ne možeš dok ne krenete sa dohranom. Vidim rođen je u 6 mjesecu još je mali za dohranu ali ako ga ne dojiš sa 4 mjeseca možeš početi sa sokićima koji bi mu mogli goditi u osome smilu.



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: anemija
15.10.2010 15:49:31   
bebacha
Znala sam ko ce se javit.hvala,znaci da prihvatim sirup. brine me sto je curica pila ferum s 5 mjesci i jako tesko ga podnosila,stalno je plakala i cim smo prekinuli djete se vratilo u normalu.
Mali samo doji,za 10 dana ce mu 4 puna mjesca al cemo jos sacekat s dohranom.popricat cu jos s pedijatricom,i ja ima los hbg i gotovo cjelu trudnocu sam pila Heferol


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: anemija
15.10.2010 19:54:44   
bebulence
Zdravo mame da se požalim i na ovoj temi pošto vidim da ste sve već iskusne mame,pa reko možda ima neka među vama koja je imala anemičnu bebu,mom malenom već od 1.5 mjesec starosti dajem Ferum lek pa prije 20 dana ponovim nalaze kad ono hgb 115 ali opet moja pedijatrica kaže da nastavim da mu dajem željezo ali Feroglobin a u upustvu piše da se nesmije davati djeci ispod 1g starosti a moj sad već ima 3 mjeseca a Feroglobin mu dajem već 7 dana i strašno mi se djete promjenilo,njegovo raspoloženje je loše stalno kenjka a taman se bio ljepo počeo smješkati i gugutati,neznam šta da radim ovi dr. su užasni jedan kaže ovako a dr.onako a jedan stariji pedijatar u penziji kaže da mu uopšte ne dajem željezo,pojma nemam šta da radim svako jutro zajedno oplačemo kad mu moram dati dozu željeza vrišti on sebi a ja sebi,užasuser posted image


_____________________________

Naše čedo stiglo na ovaj svijet 18.07.2010. i uljepšalo život svojoj mamici i tatku, volimo ga beskrajno puno.......

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: anemija
20.11.2010 16:35:47   
škorpija
evo meni koelga s posla dao recept protiv anemije, kaže njihovo malcu željezo u nebo otišlo od ovogauser posted image

možda ga je neko već stavio, mrsko mi čitati, al eto

0,5 kg domaćeg meda
0,5 kg cvekle,
0,5 kg mrkve
0,5 kg, jabuka
- voće i povrće izrendati i sve zajedno preliti medom, sačekati nekoliko sati da pusti sok, procijediti i držati u frižideru. djetetu davati svako jutro po jednu kašikicu

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu bebulence)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: anemija
31.12.2010 10:52:03   
emma.L
Mrzim kad napišem dugački post i RR kaže We are sorry... user posted image .
Elem, Ema je prilično anemična i to je valjda uzrok ovoj seriji upala i viroza što je ne popušta već mjesecima user posted image . Dr. prepisala Legofer i C vit, ali mi odlučili boriti se prvo prirodno i poslali smo nalaze travarki Amri u Hadžićima. Uz to sam našla ovo
[color=#800080 size=3]http://www.dietpharm.hr/default.asp?ItemSubID=21&PiID=408
Ima li netko iskustva s ovim? Što se tiče ishrane, 4-5 puta tjedno je juha od junetine i koljenice, bar jednom je neki mesni saft/gulaš/varivo, zeleno povrće redovno, grožđice jede siguno 3-4 puta tjedno uvečer uz igru. .. Jedino jaja nije baš gotivila, ali sad smo i to počeli. Ja jedino da joj izbacim voćnu užinu i tu uvalim meso, ne znam kako više i bolje da je hranim user posted image .
Što se tiče prethodnog recepta, još sok od limuna u to dodati treba radi boljeg vezivanja željeza. A ja to nisam cijedila, nego jela tu mješavinu i super je ukusno - trebalo je jesti nekoliko kašičica, a ja sam znala sjesti i ćonću pojesti iz frižidera u trudnoći user posted image . Upitno je koliko je pomoglo jer mi se svejedno KS srozala jako, ali možda nekom i pomogne.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: anemija
16.6.2011 11:58:24   
bebacha
evo i nas ovdje opet.
Ajla hgb 116
Alen hgb 101
sljedece sedmice ce im ukljucit Heferol al moram se bazirat na ishrano,sto je trenutno jako tesko s obzirom da nista nejedu.
ovaj recept za anemiju,koliko to smije stojat napravljeno
dali se ima kupit sok od borovnice(kontam nesto da oni u tetrapaku i nisu bas nesto bogato zeljezom)


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: anemija
16.6.2011 12:23:28   
Malenaoduvijek
bebacha
ja sam stalno anemicna, sad trenutno sam na granici, ali

moja sveki je meni pravila sok slican ovom gore, cvekla mrkva jabuka i stavljala je secer u to koliko znam ako te interesuje pitam je za omjere.
ovog soka se pije jedan fildzan ujutro, ja sam uz to pila i feroglobin kps. i onu tothemu.
e sada moj Luka je bio isto anemican sto sam ti vec govorila i pio je legofer, ali ti se sirupi moraju duze piti da bi imalo ikakvog ucinka, cak 1-2 mj.nakon popravljenih nalaza i dalje se treba piti.
od hrane probaj im davati suhu kajsiju i zitarice (to kad pocnu opet jesti), a zitarice npr.bulgur mozes stavljati i u supu.
mozes probati kad se projedu davati i jetricu pilecu dinstanu sa lukom i izblendaj je ako je nece i onda dodas jos npr.brokulu, krompir i mozda budu htjeli jesti.
jako ti je bitno da nakon konzmacije hrane bogate zeljezom piju sok sa c vitaminom da se moze zeljezo apsorbovati.
za ove kajsije suhe sam ja cak citala da imaju vise zeljeza od spinata user posted image

eto nadam se da sam ti barem malo pomogla, a ja vidjeh borovnice na pijaci pa probaj dati svjeze ili iscjedi im ti sok...


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: anemija
16.6.2011 13:39:54   
bebacha
Mala hvala ti opet.
borovnica kod nas nema nigdje kupituser posted image user posted image
sta je bulgur
u ponedeljaj cu vidjet za legofer i cim pocnu jest davat cu ih te namirnice bogate zeljezom


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: anemija
16.6.2011 16:15:05   
jasmina_mm
ja sam svom malom davala i suhe grozdjice i svo suho voce je bogato zeljezom kao i caj od majcine dusice ali nabrane ne kupovne. Sad mu je zeljezo ok hB 

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: anemija
16.6.2011 16:28:25   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: bebacha

Mala hvala ti opet.
borovnica kod nas nema nigdje kupituser posted image user posted image
sta je bulgur
u ponedeljaj cu vidjet za legofer i cim pocnu jest davat cu ih te namirnice bogate zeljezom



bulgur je psenica i na neki nacin jos obradjena i imas u dm-u kupiti i super je ukusna u supama npr kao i proso.ja dodam samo opranu saku i skuham, odlicno


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: anemija
16.6.2011 17:13:38   
mala75
meni je mama kad sam bila mala davala jabukov pekmez onaj domaći, tečni, i popravila sam KS i nikad više nisam imala problema. doduše to je bilo sa tri godine pa ne znam smije li se ranije mlađoj djeci početi davati, malo se raspitajte.

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: anemija
31.8.2011 16:47:45   
Hanady RR
Mojoj mlađoj curici utvrđen teži oblik anemije...
dobile smo sirur legofer d apijemo 2x dnevno po 7,5 ml narednih 6 sedmica, nakon toga kontola...

Molim mame da mi napišu jelovnike svoje djece do 2-3 godine koje su imale ovu vrstu porblema...

Naime moja curica jede, dosta i raznovrsno i sve, meso, povrće , voće ...znači sve što igdje pročitam na netu da je dobro ona to jede u svojoj redovnoj prehrani odvano...Čitajući ovu anemiju poveazah samo sa mojom anemijom u trudnoći...no ona je u periodu dojenja ima super nalaze i sve kontam jeli moguće tek sada da je moja naemija dok sma trudna s anjom bila dovela je do ovoga.
jedino što nalazim na netu pored referentnih vrijednosti nalaza urađenih je prkomjerno znojenje kao znak naemije...Moja suirca se jako znoji do rođenja.

Od svega ičitanog na temu smao bungur nisma u supu stavljala...eto uvest ću i to...

probat ću i ovaj recept koji je škorpija napisala...

imama i pitanje za mame čija su djeca pila ovaj sirup...dali je uz njega potrebno u obliku tableta ili voća posebno bogatog vitaminom C unositi vitamin C za bolju razgradnju željeza...
npr. acerola onaj preparat ili tablete vitamina C..ili d auvedem pore dvega ostalog obaveznu čašu grejpa iscjeđenog sa vodom...

pomagajte sa svjetima...
pored ovoga što znam očito je da ne znam dovoljnouser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mala75)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *