|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 10:08:44   
Bambi09
user posted image

Ako postoji slicna tema molim da spojite, ali ne pronadjoh diskusiju o ovoj problematici nigdje, pa zato otvaram temu.
Eto imam prvi problem sa mojom Bini. Mnogi od vas je poznaju, znate kako je sva vesela i kako je sve interesuje. Jos uvijek je sva onako skakutava i dinamicna. Ali eto pojavio nam se prvi problem u skoli, ucenje.
Do sada je zavrsavala s odlicnim i vrlodobrim, bila sam jako zadovoljna ovih prvih 5 godina njenog skolovanja. Ali sada je nastao pravi kurslus.
U VI razredu su dosli novi predmeti (historija, biologija, geografija) koji se moraju "uciti". Znaci mora sjesti, procitati i nauciti.
Problem je u tome sto ona nije nikako zainteresovana za taj nacin ucenja, ona konta jos uvijek da je dovoljno ono sto nauci na casu odnosno ono sto pricaju uceci novu lekciju. Ali ne treba vise.
Kao jos veci minus u svemu tome je sto smatram da nastavnici savjetuju pogresan metod za ucenje, kazu im da kada zele nauciti lekciju, prvo jednom procitaju cijelu lekciju, drugi put podvuku najbitnije, treci put prepisu u svesku to najbitnije i to je to.
Ja tu vidim samo gubljenje vremena, jer nista ne nauci.
Eto za pocetak iz gerografije ima 2, iz biologije 3, historija je jos neocijenjena.
Hajd sad posebno vi pedagozi i prosvjetari, pomozite mi kako da ja pomognem svojoj Bini.

< Poruku je uredio Visnja RR -- 4.11.2015 9:40:23 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 10:23:02   
Hanady RR
Recimo bambi ja sma fakultet završila ovako učećiuser posted image
pročitam, podvučem, prepišem skraćeno i naštrebam...
al to je suho štrebanje, pomaže onome ko uči redovno i nezaušta lekcije i ne uči kampanjski samo da prođe taj dio lekcija...


Uglavnom je vrlo važno da roditelji na vrijeme i shavte da im djeca nisu stekla radne navike učenja nakon časa...
sve je lako dok ne dođu nastavnici...
dobar dio učitelja je naklonjene djeci i onda sa nastavnicima to ide teže , dosta teže...

al vi ste na početku...
neka čita i podvlači bitno i prepisuje...
time će joj zasigurno 40 % hgradiva ostati u glavi, 25% posto sa časa i ostatak do 100% ponavaljanjem stalnim i reodvnim prepisanih stavki...




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 10:24:16   
Medić*

Ovako sam i ja radila.
Dok to radim ( a jeste oduzima vrijeme ) ja maltene vecinu i naucim.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 10:46:13   
Visnja RR
Jeste malo gubljenje vremena ali meni licno je to bio jedini nacin da nesto naucim kako treba

sve ti je hanady napisala



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 10:46:16   
Bambi09
Znaci vas savjet je da pustim ovaj nacin ucenja, samo da to bude redovno.

_____________________________

25.03.2004. rodila se moja Bini
24.12.2009. rodio se moj Nane
19.08.2014. rodio se moj Mini

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 10:47:47   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Bambi09

Znaci vas savjet je da pustim ovaj nacin ucenja, samo da to bude redovno.



ajd napisi neki komenatrcic na temi osnovna.ba

pa ti saljem kartice za ucenje i ponavljanje od 6. do 9. razreda ...
skroz sam zaboravila da je curetak u toj velikoj grupi user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 10:53:22   
dambolina
e da... moj sin je 7. razred i tacno tako nam je bilo prosle godine. On jednostavno nema naviku ucenja, jer mu je do sada zaista bilo dovoljno ono sto nauci na casu. Druga stvar je sto on ne zna filtrirati informacije, al nikako. Ne zna odvojiti bitno od nebitnog. On sada ima obavezu ucenja u trajanju sat vremena i to je vrijema aktivnog ucenja. Meni se to ne cini dovoljnim, ali vidjecemo kako ce ici pa cemo onda postepeno produzavati ovo vrijeme. Trebali smo to uraditi jos davno, ali jednostavno je imao dovoljno dobar uspjeh da to nismo smatrali bitnim. Zato na vrijeme uvedite neko fiksno vrijeme, jer mi se cini da ove nove generacije moraju imati tacno i precizno utvrdjene rasporede kad se sta radi. On je trenutno uvijek prva smjena i na nastavi je do 13.10, a kuci je najkasnije do 14 sati. Rucak, odmor, pa ucenje od 17 do 18 sati. za sada se drzimo rasporeda i to dosta dobro ide, ali i pocetak je godine i jos nije zatrpan gradivom.

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 10:56:11   
R&T@

IZVORNA PORUKA: Bambi09

Znaci vas savjet je da pustim ovaj nacin ucenja, samo da to bude redovno.


Moj ne...
To je gubljenje vremena...
Ja ne znam tako uciti...
Kod mene je bilo uvijek " prepricavanje"...
Procitam jednom, i onda pokusam pricati o tome...
Ako " zapne" provirim u.knjigu...
Jos bolje, ako moze razgovarati s nekim...


_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 11:05:15   
R&T@
Moram dodati, ucenici u prvom razredu srednje skole ne znaju koristiti udzbenik...

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 11:06:34   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Visnja RR


IZVORNA PORUKA: Bambi09

Znaci vas savjet je da pustim ovaj nacin ucenja, samo da to bude redovno.



ajd napisi neki komenatrcic na temi osnovna.ba

pa ti saljem kartice za ucenje i ponavljanje od 6. do 9. razreda ...
skroz sam zaboravila da je curetak u toj velikoj grupi user posted image

vjeruj sad ja htjela da joj ovo napišem...na um mi pade...
bambi predobra stav moja H radi što zna iako je tek od VI razreda onako poslagano metodološki...
al je super vjeruj miuser posted image
engleski je recimo i bosanski mojoj H predobaruser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 11:06:47   
Bambi09
Propade mi post user posted image

@dambolina moja cura je malo u skripcu s vremenom, jer je druga smjena. Naucila je da cim dodje iz skole radi zadacu, sto znaci da joj ostaje jako malo vremena za ucenje. Zato sam protivna ovom navedenom metodu jer ujutro nema puno vremena dok doruckuje, dok se malo poigra i ona s bracama, dok se spremi, vakat za skolu.

@Rita i moj metod je bio prepricavanje. Procitam lekciju 5x, zatim prepricam. Na pamet sam ucila samo definicije, ono da znam od rijeci do rijeci. Sve ostalo sam svojim rijecima prepricavala. Neku noc je ucila geografiju pa sam sjela da je prepitam npr. po cemu je karakteristicna zvijezda repatica, ona nema pojma. Jer imam osjecaj da joj na jedno udje na drugo izadje.

_____________________________

25.03.2004. rodila se moja Bini
24.12.2009. rodio se moj Nane
19.08.2014. rodio se moj Mini

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 11:19:25   
dambolina
ma vidi, onda neka to vrijeme nakon dorucka koristi za ucenje. Svakako je mozak odmoran, naspavan i bez viska informacija. Kad dodje kuci neka radi zadacu, a ujutru neka uci za taj dan.
I nama je iz nekog razloga stekala ta nesretna geografija i stvarno ne znam u cemu je problem. To bi trebalo da je zanimljiv predmet, medjutim sve je lakse od nje. Ja se spremam na razgovor sa nastavnicom da vidim gdje je ta blokada, jer informacije mu jednostavno ne idu u glavu. Sa ostalim predmetima smo super.

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Djaci od VI - IX razreda
15.10.2015 11:35:33   
Bambi09
Ama dovoljan mi je pokazatelj njenog kapaciteta kada je novi predmet njemacki jezik (koji budimo realni nije ni malo lagan) super je prihvatila i vec ima 3, a engleski parla i ima 4 i 5. Ali geografija i biologija 2 user posted image

_____________________________

25.03.2004. rodila se moja Bini
24.12.2009. rodio se moj Nane
19.08.2014. rodio se moj Mini

(odgovor članu dambolina)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Djaci od VI - IX razreda
16.10.2015 14:35:01   
koka i po
bambi nije do gradiva ni nacina ucenja nego do Sabine(nemoj se ljutiti)
njoj je sada najmanje skola na pameti.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Djaci od VI - IX razreda
16.10.2015 14:54:14   
Bambi09
user posted image

_____________________________

25.03.2004. rodila se moja Bini
24.12.2009. rodio se moj Nane
19.08.2014. rodio se moj Mini

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Djaci od VI - IX razreda
16.10.2015 15:10:26   
hatepsut
Ona je tek dosla od uciteljice (predpostavljam) i normalno da je za djecu promjena.Sad su nastavnici svaki trazi svoje ,kod ucitljice je bilo drugacije.I nama je taj prelaz jako tesko pao,dok se nismo uhodali.

Sreca tvoja pa hoce ikako ucit,moj nikad nista nema ucit (8-i razred),kako ne uci ja sam zadovoljna ocjenama.Uz to odmah na prvim inofrmacija razrednik ga nalijepio samo tako,kao ne slusa,ruzno se ponasa i sl.Ja znam da on nije takvo djete(ali valda je i to "car" puberteta,kad misle da su najapmetniji),ali naravno da vise vjerujem razredniku nego jednom balavcu.Pa smo vodili duge razgovore,uveli kazne,ali je urodilo plodom.Kaze razrednik da mu se izvinuo,kao teska srca ali se izvinuo za ponasanje.

Mi imamo drugi problem,pubertet cini svoje (13,5g) on se zaljubio da nikog drugog ne vidi,a djevojcica starija od njega 2g.Ni to nije problem,nego ona ima more obozavatelja,svaki joj tepa sa kuco,maco,cico.Ovog mog zavitlava i daje mu nekakve lazne nade.Meni bi bilo zao da mu se "svijet srusi" a iskreno nemam pojma kako da mu pomognem.Normalno sve je to sastavni dio odrastanja,ali on samo nju vidi.Nisam imala pojma da se musko onako moze zaljubit user posted image

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Djaci od VI - IX razreda
16.10.2015 15:14:09   
koka i po
samo se ti bambi rugaj to ti je tako.
hate preseli se na temu o pubertetu pa ces da vidis sta te jos cekauser posted image

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Djaci od VI - IX razreda
16.10.2015 15:16:01   
hatepsut

IZVORNA PORUKA: koka i po

samo se ti bambi rugaj to ti je tako.
hate preseli se na temu o pubertetu pa ces da vidis sta te jos cekauser posted image



user posted image samo ti meni pristaj na muku user posted image

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Djaci od VI - IX razreda
17.10.2015 20:20:03   
Bambi09
Danas je ucila historiju jer jos nema ocjenu. Eh pa ako dobije manje od 5 onda je do nastavnice, jer kako sam je preslusala naucila je ko pjesmicu. Koristila je moj metod citala vise puta i prepricava sad ma extra. A trebalo joj je 3 sata za 4 lekcije. Vidjecemo kako ce odgovarati. Ako uspije popravljat cemo i ova druga 2 predmeta.

_____________________________

25.03.2004. rodila se moja Bini
24.12.2009. rodio se moj Nane
19.08.2014. rodio se moj Mini

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Djaci od VI - IX razreda
17.10.2015 22:10:34   
Ben 10
Bambi ,jaranice ,evo mene koja imam od ove godine srednjoskolca,osnovnu je zavrsio kao ponos generacije ,svi razredi odlicnim ,nisu bile sve petice ,ali je odlikas.Uci kad mora ,javi se ponovi novu lekciju na casu i dobije ocijenu ...tako citavu osnovnu...Kad uci,uci to na prepricavanje i pusti Sabinicu ,sto neko rece njoj je najmanje skola sada na pameti ,sve aleluja...Moga nesto do sada nije ni pucao pubertet ono ludo ,sve u granicama normale...On je aktivni sportista i tu malo gubi na casovima ,turniri ,utakmice i tako to...nadam se da ce mu u srednjoj to tolerisati,jer on kada je najpotrebnije da uci ,na kraju skolske godine ,on je vecinom na turnirima...
Srednju je dobro evo krenuo,poceo je sa peticama ,malo geografiju i bosanski kiksao ,ali se da ispraviti...samo neka nastavi tako ,jezici strani do sada perfekt,ali on ne voli napamet uciti to ga iritira...
Pricaj sa njom sto vise ,jer moras sa djetetom biti drug ,bar je tako kod mene ,ja se sa njim bas ispricam ko sa odraslom osobom ,jer je odgovoran i disciplinovan...znalo je biti i problema nije sve sjajno bilo,pa se deraci ,galami ,ali to je ono momentalno ,znala sam i moju knjizicu mu bacati na sto i reci budi ovakav ,pa me u devetom zezao sada nemas sta da mi pokazes itd...Jednom sretoh nasu Romali u gradu i pricamo rekoh malo mi popustio iz engleskog ,kaze ona kako reko zaredo nekolike cetvorke i rekla mi je samo brisi tamo...
I djeci vjerujte vise nego nastavnicima bar da oni to osjete ,jer su oni vasi za citav zivot ,a nastavnici dodju i prodju ,ako sada ne steknete povjerenje poslije tesko...ovo kazem iz svoga iskustva ,jer mi do sada nikada nista nije slagao ,bar da sam ga uhvatila u lazi i uvijek osjetim na njemu kada ima problem neki...
Ljubi mi imenjaka i Sabinicu i tu malu bebicu !!!!

_____________________________

A 08.02.2000
H 18.02.2008

Nada je tihi glas koji ti šapuće "možda" onda kada ti se čini da ceo svet viče "ne".

Deca su srećna jer u svojim glavama nemaju onaj glas koji im šapuće šta sve može da krene naopako.

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Djaci od VI - IX razreda
18.10.2015 13:26:12   
škorpija
Ja sam učila tako da pročitam lekciju naglas nekoliko puta i onda ponavljam samo ono što ostane u glavi, nekako to bude najbitnije i tako sam sama filtrirala najbitnije, a bila sam odlikaš 12 godina, uglavnom ova tema me još više nasekirala od one prvačići za koju sam mislila da je horor user posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Ben 10)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Djaci od VI - IX razreda
18.10.2015 13:34:30   
Medić*

IZVORNA PORUKA: škorpija

Ja sam učila tako da pročitam lekciju naglas nekoliko puta i onda ponavljam samo ono što ostane u glavi, nekako to bude najbitnije i tako sam sama filtrirala najbitnije, a bila sam odlikaš 12 godina, uglavnom ova tema me još više nasekirala od one prvačići za koju sam mislila da je horor user posted image

user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Djaci od VI - IX razreda
18.10.2015 13:35:12   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: škorpija

Ja sam učila tako da pročitam lekciju naglas nekoliko puta i onda ponavljam samo ono što ostane u glavi, nekako to bude najbitnije i tako sam sama filtrirala najbitnije, a bila sam odlikaš 12 godina, uglavnom ova tema me još više nasekirala od one prvačići za koju sam mislila da je horor user posted image



horor nam tek predstoji user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Djaci od VI - IX razreda
18.10.2015 14:11:18   
Bambi09
Da draga skorpija, prvacici su mila majka sta nas ceka poslije. Ne kazem da pubertet vec nije poceo djelovati, ali mislim da je u nasem slucaju najvise u pitanju bezobrazluk i lijenost. Evo dokazala mi je da moze za vrlo kratko vrijeme nauciti i da ne trebaju nikakve posebne metode vec samo ucenje ucenje i ucenje.

"Ponavljanje je majka znanja" (zaboravila sam kako se na latinskom pise) user posted image ono lafo ja sad treba da budem pametna user posted image

_____________________________

25.03.2004. rodila se moja Bini
24.12.2009. rodio se moj Nane
19.08.2014. rodio se moj Mini

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Djaci od VI - IX razreda
19.10.2015 11:23:00   
Alma_27
Hoces savjet od prosvjetara? Nema jednog pravog nacina za ucenje user posted image

Ona ce morati naci svoj sistem a ucenje. On ce se takodje mijenjati od predmeta do predmeta.

To sto nastavnk isprica i objasni na tabli je za neke predmete samo osnova tj temelj, a ucenje se stice iskljucivo vjezbanjem npr. matematika i strani jezik. Naravno, vjeza se u skoli i najblje je ove predmete svaki dan pomalo kod kuce raditi.
predmete gdje ima malo vise teorije sam ja licno ucila tako samo sam biljezila najvaznije i pisala u drugu svesku i tako i ponavljala i vala u roku bez problema fakultet zavrsila. neko drugi samo cita pa nauci.

Ono sto je vazno za sve premete:
Najbolje bi bilo da kod kuce na internetu ili na dvd-ovma nadjete tu oblast koju uci pa da malo jos istrazite. Da joj potaknes radoznalost, pa kad vidi kako lijepo konta i kako povezuje stvari, bit ce joj jos draze da uci (nista ne podize samopouzdanje tako dobro kao znanje). Ovdje samo pazljivo ispocetka jer je internet prepun informacije - da se ne izgubite. Kasnije, a posebno u srednjoj skoli, ce joj koristiti sposobnost da istarzi literaturu i internet, pa da od toga izvuce korisne informacije te da prosiri znanje i popuni rupe u znanju.

(odgovor članu Bambi09)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *